Honderd jaar spelen GESPREK VAN DE DAG Schrijfkunst van Anne Frank uitgelicht Bezieling Jongens zijn stoer, meisjes spelen met poppen BH)F zie MENSE DAGELIJKS LEVEN Een exemplaar van het nieuwste boek over de tovenaarsleerling HAR RY POTTER, De Orde van de Feniks, dat op 21 juni uitkomt, wordt sinds gisteren geveild op internet. Dat heeft de Britse liefdadigheidsorga nisatie Sense bekendgemaakt. Het geveilde exemplaar is gesigneerd door de schrijfster J.K. Rowling. Sense, een organisatie die opkomt voor mensen die tegelijkertijd doof en blind zijn, veilde het razend po pulaire boek in maart al een keer. Toen bracht het 7.000 euro op, maar verloor de organisatie het con tact met de koper. De veiling sluit op 20 juni, een dag voor het Potter- avontuur in de winkels komt te lig gen. Foto: AP Een 34-jarige man die de Ameri kaanse superster SANDRA BULLOCK al anderhalf jaar steeds ongevraagd benadert, moet voortaan zeker 180 meter uit de buurt van de actrice blijven. Dat heeft een rech ter in Los Angeles bepaald. Het ge rechtelijk oordeel vervangt een soortgelijk tijdelijk besluit. De stal ker, met psychische problemen, wil een relatie met Bullock. Hij bena derde de actrice via e-mail, fax en telefoon. Bullock heeft de man nog nooit van dichtbij gezien. Het blijft dus de vraag of de ster van Speed en Miss Congeniality nu echt 'stalker- vrij' zal zijn. Foto: AFP De Franse brandweer heeft het afge lopen weekend toevlucht moeten nemen tot uitzonderlijke maatrege len om een 265 kilo wegende VROUW uit haar huis te krijgen en naar het ziekenhuis te vervoeren. De vrouw, die haar huis in het noorden van Frankrijk al zes jaar niet meer had verlaten, moest met een HIJS KRAAN uit haar woning worden ge haald. De 49-jarige moeder van vier kinderen paste niet door het raam en kon ook niet via het smalle trap penhuis naar beneden worden ge haald. Dertig brandweerlieden span den zich in om de vrouw, die adem halingsproblemen had, op zo hu maan mogelijke wijze uit het huis te krijgen. Zij werd op twee met houten planken verstevigde brancards ge legd en door een hijskraan naar bui ten gehaald. Vervolgens is zij op een speciaal bed gelegd en in een vrachtwagen naar het ziekenhuis vervoerd, waar opnieuw de hijskraan is ingezet om haar binnen te krijgen. De vrouw overleed 36 uur later in het ziekenhuis. CHEN ZONGYING, een van slechts 35 vrouwen die in 1934 hebben deelgenomen aan de roemruchte LANGE MARS' van de Chinese com munisten, is op 31 mei overleden, heeft het Chinese persbureau Xin hua maandag gemeld. Zij is 101 ge worden. Chen werd in 1902 gebo ren in de zuidelijke provincie Hunan. Op 26-jarige leeftijd trouw de zij met Ren Bashi, de leider van de communistische jeugdbeweging, en in 1932 trad zij zelf ook toe tot de partij. In 1934 begon Chen met Mao Zedong en de andere commu nisten aan de Lange Mars, een trek tocht van 12.400 kilometer vol ont beringen waarmee het Rode Leger zich wist te bevrijden uit een drei gende omsingeling door de Nationa listische troepen. Het wapenfeit smeedde de partij aaneen en droeg bij tot het ontstaan van de Volksre publiek China. HILLARY CLINTON komt naar Ne derland om haar boek 'Mijn Verhaal' te promoten. Ze blijft hooguit een halve dag in ons land, aldus uitgeve rij Balans gisteren. Het bezoek zal de eerste week van juli plaatsheb ben. Het is het begin van een pro- motiereis door Europa. Na Neder land zal de vroegere first lady in elk geval Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië aandoen. Het boek ligt sinds gisteren in de winkels en trekt al danig de belangstelling van de klanten, aldus Balans. De boekhan dels hebben de hele eerste druk van 15.000 exemplaren inmiddels afge nomen. De tweede druk is in de maak. Met enige vertraging zal de Nederlandse zonnewagen NUNA II zijn proefrit ma ken. De constructeurs verwachten de milieuvriendelijke bolide binnen een maand op een braak liggend stukje van de A4 bij Roelofarendsveen te testen. De Nuna II, vervaardigd door studenten, doet in oktober in Australië mee aan de World Solar Challenge. Twee jaar geleden won de voorganger van de op zonne cellen rijdende auto de 3010 km lange race. ,,De nieuwe wagen is een verbete ring ten opzichte van Nuna I", zegt Diederik Kinds, teamleider van het Nuon Solar Team De wagen is 40 kilo lichter. De aerody- n^miek is verbeterd en we mikken op een gemiddel de snelheid van 100 km per uur. Dat was vroeger een magische grens, nu is dat een realistisch doel." Het team bestaat voorna melijk uit studenten van de Technische Universiteit Delft en de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. Foto: ANP Wat bezielt een mens om op een mooie pinksterdag niet de fiets te pakken en op weg te gaan naar bos en duin? Dat is nog een goede vraag. De moderne mens laat zich zijn verzetjes niet graag afnemen. Ik heb dus zondagmorgen onder het druipende afdak van een benzinestation gestaan, samen met tiuee Duitse meis jes. Eén liet het achterlicht van haar fiets branden. Dat kon, want er zat een batterijtje in. Ze zei: „je zult met Gewitter immer wat branden laten, al is het maar het Rücklicht van je vaarrad. Dat leidt der Blitz af.Laat die maar gaan, die vriendinnen uit het oosten. Het hielp. Dat fietslampje werd wel snel flau wer, maar het onweer ook. De zon brak door en die zou ons twee pinksterdagen niet meer verlaten. Martin Verkerk koesterde nog alle hoop. Dat beloofden etmalen te wor den vol spanningen sensatie Maar niet voor mij. Ik was zo lichtzinnig om een nieuwe computer te kopen. Een zogenaamd notebook. Nog kleiner van omvang maar met nog meer van alles erop en eraan. Je kon er mee filmen. Je kon je lievelingsmuziek zonder dat je er maar één euro auteursrecht voor betaalt per hele cd jatten, je kon ermee bakken en braden. Een Duits com puterblad dat het weten kon had hem getest als de bes te van april en hij was te koop in dat populaire levens- Het dagboek van Anne Frank is meer dan een veelgelezen en onthullend kijkje in het leven van een in Amsterdam ondergedoken joods gezin tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het is het literaire werk van een begenadigd schrijf ster. Het schrijftalent van Anne Frank is on derwerp van een tentoonstelling in het Holo caust Memorial Museum in Washington, die vandaag wordt geopend door first lady Laura Bush. „Ze verdient het om serieuzer te worden genomen als schrijfster. Ze heeft haar teksten zo zorgvuldig opgebouwd. Het heeft een unie ke kwaliteit. Het ziet er zo moeiteloos uit, het kenmerk van een waar schrijver", zegt conser vator Klaus Müller over Anne Frank die in 1942 op haar dertiende met het dagboek be gon. Müller heeft samen met museumdirec teur Sara Bloomfield de expositie in Washing ton samengesteld die morgen voor het publiek opengaat, precies op de dag dat Anne Frank - in maart 1945 in Bergen-Belsen gestorven - 74 zou zijn geworden. De expositie vindt plaats in het kader van het tienjarig bestaan van het Holocaust Memorial Museum, dat altijd al een hoekje over 'Het Achterhuis' heeft ingericht maar nu breed uit pakt met 'Anne Frank, de schrijfster: een onaf gemaakt verhaal'. Het Dagboek van Anne Frank is het meest gelezen non-fictie werk in de wereld, en voor veel jongeren een indrin gende kennismaking met de jodenvervolging in Europa. Directeur Sara Bloomfield hoopt dat veel volwassenen door deze tentoonstel ling het dagboek gaan herlezen. Het is haarzelf opgevallen dat het wereldbeeld van Anne Frank complexer is dan het soms wordt voor gesteld. „In haar laatste dagboek zie je de wor steling van Anne Frank met het goede dat ze in de mens verwacht, en het kwaad dat ze om zich heen ziet grijpen." De expositie omvat onder meer fragiele losse velletjes in Anne Frank's handschrift gericht aan haar imaginai re penvriendin Kitty. Het is een onderdeel van het door haarzelf op vellen papier herschreven dagboek in dialoogvorm, bedoeld om ooit te publiceren. Het derde en laatste van haar ori- ETEAl LIJK ginele dagboeken ligt tentoongesteld. Net als het cahier met de harde kaft waarin ze uit spraken van schrijvers verzamelde, het 'mooie zinnenboek'. De pagina met quotes van Oscar Wilde - de enige Engelstalige schrijver - ligt opengeslagen. 'Teveel rouge en te weinig kle ren zijn altijd een teken van wanhoop in een vrouw'. Zowel Müller als Bloomfield kennen de uitspraak uit hun hoofd, getroffen door de volwassenheid van de dan 14-jarige Anne, die niet alleen een dagboek bijhield, maar ook es says schreef, sprookjes en verhalen. Ze was zelfs begonnen aan een roman, Cady's leven. Alhoewel vrijwel iedereen haar dagboek heeft gelezen, zijn de verhalen en gebeurtenissen uit het Achterhuis - Anne Frank's verhalen bundel - veel minder bekend. Je ziet haar stem veranderen, naarmate ze ouder wordt, zegt Müller. Hij hoopt dat er een studie komt naar de literaire aspecten van haar werk. „Het is niet alleen wat ze opschreef, maar ook hoe." Ans Bouwmans De maatschappij weerspiegelt zich in speel goed. Een eeuw geleden was er hooguit een hoepel of houten tol. Tegenwoordig puilen de kinderkamers uit van de hebbedingetjes. De computer is favoriet en jongens krijgen nog altijd duurder speelgoed dan meisjes. Het is allemaal te zien op een tentoonstelling ir\ het Amsterdams Historisch Museum. „Lieve Sinterklaas. Ik wil u op uw verjaardag zo graag een briefje schrijven om u vriende lijk te vraagen of u ook bij mij wat wilt koo- men brengen. Ik heb ik de winkels zooveel speelgoed en lekkers gezien dat ik zelf niet weet wat ik hebben wil", schrijft een be scheiden Jan in 1903 op zijn verlanglijstje. Eddy is in 1974 explicieter. Hij illustreert zijn verlanglijst met uitgeknipte afbeeldingen uit speelgoedfolders, opdat over de juiste aan koop geen misverstand kan ontstaan. Na een oproep in Libelle ontving het Am sterdams Historisch Museum zo'n honderd zorgvuldig bewaarde verlanglijstjes van de afgelopen eeuw. Ze geven een aardige in- dmk van de revolutie in speelgoedland. Begin twintigste eeuw hadden arme kinde ren amper speelgoed. Thuis was geen plaats, dus vermaakten ze zich op de straat met bikkelen, een hoepel of zelfgemaakte tol. Rijke kinderen beschikten over een ei gen speelkamer, waar onder toezicht van een kinderjuffrouw werd gespeeld met pop pen, soldaatjes of poppenhuizen. Aanleiding voor de tentoonstelling 'Speel tijd! 100 jaar speélplezier' is de 150ste ver jaardag van de speelgoedfabrikant Jumbo, Jongetjes speelden in de jaren vijftig buiten met dinky toys (foto boven). Tegenwoordig spelen kinderen meer binnen. Met Lego of met Barbies. Foto's: GPD en Mark Lamers middelenconcern dat geen tijd heeftom zijn spullen uit het karton te pakken. Het is er supergoedkoop en barstensvol. De clientèle slaat zich onderling tussen de aanbiedingen hardhandig met de afgeritste emballage om de oren. Ze bieden dergelijke speeltjes op heel korte afroep per krantenadvertentie aan en zijn vormden altijd zuinig met exemplaren. Ik wist dat echte freaks al in de nacht in de rij stonden om maar niet uit de boot te vallen. Zo ook verleden week. Ik betrad uit lijfsbehoud pas laat in de ochtend het consumptieve pandemonium bij mij om de hoek, had nergens meer op gerekend, maar wie beschrijft mijn hebzucht en mijn zorg: de filiaalchef - satan zeifin een stofjas - had er nog precies één, een prachtige echte 2.6 Ghz, 'klaar voor de snoerloze toe komst'. Hebzucht, anders is het niet. Ik had en heb al een prachtige computer, heel groot en kloek. Hij kan alles, maar bezet wel mijn halve bureau. Mijn buurman ver telt dat ze bij hem op de universiteit ooit in de jaren ze ventig begonnen zijn met een computer die ze 'Anna' luidden gedoopt, twee kamers vulde en voornamelijk goed was in optellen en aftrekken en dat was dat. Dik ke Anna dus. Mijn nieuwe minnares is vederlichten kan veel meer dan optellen en aftrekken. Maar ze eist me helemaal op, lijft me in, zo tenger als ze is. Zo zat ik dan de godganselijke zondag en maandag. Haar installeren ging moeizaam. Haar Nederlands ter introductie was verzorgd door een Japanner met de hulp van een Duits woordenboek en een Haagse werkster. Wat stond mij bijvoorbeeld te doen bij de zin 'om het gemeenschappelijke toegrijpen op res sources mogelijk te maken, moeten deze vrijgege ven worden'. Óp mijn wegnaar de virtuele toe komst sneuvelden vele bestanden, weiger- de de printer voortaan dienst, raakte het internet langdurig ontregeld, nam razernij be zit van mij, vluchtte de kat het bos in en ging mijn vrouw op zoek naar het trouwboekje. Twee pinksteretmalen en de veertien bijgeleverde verkeersdoden verder was ik er ongeveer uit. Ik liep de trap af. Heerlijk dat ik voortaan over een geïn tegreerd touchpad met twee muistoetsen en scrolltoets beschikte, dacht ik, terwijl ik naar de whiskyfles greep. In de tuin scheen nog altijd de zon. waarachter de naam Koninklijke Hause- mann Hötte schuilgaat. De Duitse emi grant Engelbert Hausemann begon in 1853 het later zo succesvolle bedrijf in hartje Am sterdam. Naar speelgoed was nog weinig vraag. Aanvankelijk importeerde hij het uit Duitsland, waar de productie steeds groter en goedkoper werd. Later ging het bedrijf ook zelf speelgoed en spellen produce ren, sinds 1930 onder de naam Jumbo, met toppers als Mens-Erger-Je-Niet en Stratego. Ter gelegenheid van het jubileum schonk de fabrikant een deel van zijn historische collectie aan het Amster dams Historisch Museum. Voor de ten toonstelling werd die nog aangevuld met een privécollectie speelgoed. Kinderen imiteren de wereld van volwasse nen. Dus spelen ze doktertje, winkeltje of vader-en-moedertje. Katholieke kinderen voerden in het verzuilde Nederland hun ei gen missen op. In de Tweede Wereldoorlog was er het 'illegale oorlogsspel', inclusief stempels voor het vervalsen van documen ten. In de sobere naoorlogse jaren was speelgoed een luxe. Merkelbach bood toen een buitenkansje. Wie voor zeventig gulden aan oud papier inzamelde, kreeg een elek trische trein. Pedagogen vonden op straat spelen maar ongezond, met weinig mogelijkheden tot ontplooien. Maar voor kinderen is de straat juist een belevenis. Je kunt er samen voetballen, touwtje springen, krijgertje of verstoppertje spelen. Nog steeds is het om onverklaarbare rede nen plotseling knikkertijd. Wel pedagogisch verantwoord was het con structiespeelgoed van Meccano. Het merk ging failliet toen Lego en Fisher-Price op rukten. Nu is het weer in een plastic variant op de markt. De huizen werden groter, de gezinnen klei ner en kinderen kregen een eigen kamer als speeldomein. Zeker in de grote steden is het buiten spelen verschoven naar binnenshuis. Maar het rollenpatroon is nauwelijks veran derd. Meisjes spelen huiselijk met poppen en knutselen, of kletsen eindeloos met vriendinnen op hun gezellig ingerichte ka mers. Of ze spelen met Barbie, die in de ja ren zestig een revolutie veroorzaakte als eer ste pop met borsten. Jongens blijven stoere dingen doen. De vroegere lefspelletjes op straat hebben plaatsgemaakt voor tv-games, wapens en Action Man met dikke spierbundels. Jongens krijgen ook duurder speelgoed dan meisjes. Hun elektrische treinen, auto's en constructiehijskra nen kosten een vermogen. Ze worden voornamelijk gekocht door de vaders, die zichzelf verlekkeren aan dit spul. Met een toenemende invloed van de televi sie, veranderde ook het speelgoed. Win- netou, Arendsoog en Biggies werden over genomen door de Thunderbirds, Teletubbies. De computer is de nieuwe heime speelplek, waar mailen, chatten, gamen zich buiten het zicht van de afspelen. Maar speelgoed is pas leuk als je daar oo zelf mee kunt spelen. Tijdens de tentoon a stelling mogen kinderen daarom ook zelf aan de slag. En wellicht ook de ouders, w het 'oh-ja-weet-je-nog1 gehalte is groot. Thea van Beek

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2