Wachten op Verkerk eindigt in anticlimax SPORT Tom Coronel praat tegen auto tijdens 24 uur van Le Mans Renner doet vergeefs aangifte van 'gestolen' titel Alphense tennisheld schenkt TC Zandvoort gelijkspel Barcelona en Man United touwtrekken om Beckham tnd hoofd leidingen PSV joven Joop Brand is het hoofd opleidingen van Hij treedt per 1 juli in t bij de Eindhovense club. ijn aanstelling hoopt PSV mende jaren een her- rde impuls aan de jeugd ig te geven. Brand werd iari ontslagen als hoofd ngen bij Vitesse na gepe- uitspraken over de club knedia. Hij hoopt de oplei- vfa pSV naar een hoger ni- ;dJe krijgen. litragezaak its ithjen Ajax •n, - Harald Wapenaar >nio arbitragezaak aan- st{ en tegen Ajax. De doel- FC Utrecht dacht in iai n akkoord te hebben met iC| sterdamse club, maar op gptste moment liet Ajax Omniet met de sluitpost in nlwillen gaan. Wapenaar rertrekken bij FC Utrecht kt nu een nieuwe werk- Ajax heeft inmiddels ut r Boschker (FC Twente) is !egd. uil i wint 100 vrij Aonaco dt jpto - Pieter van den Hoo- wend heeft zich op de eerste dsin de Mare Nostrum in Ijfo twee keer op het podi um zwommen. De tweevou- mpisch kampioen won ,e( vrije slag in een tijd van iefOp de 400 vrij kwam Van esfogenband met 3.52,77 ns (derde tijd. Op de 100 me lder was er een tweede ,s «voor Inge Dekker in n jjDe zege op deze afstand p aar de Wit-Russische Ale- go^tsjanka (59,78). Robin gele finishte als derde op irj meter wissel in 2.04,87. ndl irnuis laatste 'i# in Londen aaj»vEN - Paul Haarhuis trijop Wimbledon waar- ijk voor de laatste keer ichting op het hoogste De 37-jarige dubbelspe- ïpt al lange tijd met ïouderblessure. Uit een bleek gisteren dat een de schouder is afgebro- irdoor het gewricht bij uit de kom schiet, is zal aan het einde van >en een operatie onder- verwacht daarna niet de internationale com- trug te keren. Wely stijgt ^tweede plek li - Loek van Wely heeft het EK schaken in Is- erder omhoog gewerkt ingschikking. De Neder- versloeg gisteren in de ronde de Wit-Rus Alek- v en deelt nu met tien n de tweede plaats. Az- ashvili (Georgië) staat al- itfn de leiding met 7,5 L Van Wely verzamelde m$oe 7 punten. Bij de 'n verloor Zhaoqin Peng 1 op een hoge klassering, vdlerlandse ging onderuit aie Armeense Danielian e daardoor naar de ge- 1 le 37e plaats. woensdag 11 JUNI 2003 TSLAGEN 3119. 9 20.22.32.42.46.48.52.54.60. 1 rd75 77 79 uvv rtiehoud van typefouten). tra SCHAKEN CU d0 K schaken. Ie ronde: i 1-0. Gashimov (Aze) - Tiviakov -1/2, Kempinski (Pol) - Sokolov Oe Vreugt (Ned) - Stefansson (IJs) i (Rus) - Reinderman (Ned) 1-0, Kl) - Kntz (Dui) 0-1. Stand: 1. Az- ili (Geo) 7.5 punten, 2 o a. Van J.J# Sokolov, Tiviakov 6. 93. Nijboer 5. eugt, Reinderman 4.5 TENNIS Mij uk ;rv PRIJSVRAGEN ee- de lannen, 680.000 euro. V35 ie: Rosset (Zwi) - Van Lottum (Ned) ïni ie'd (Aus) - Mahut (Fra) 6-3 7-5, (Zwi) - Carraz (Fra) 6-3 7-5, iBr) - Parmar (GBr) 6-7 6-4 7-6, tUSfll) - Kendrick 6-2 7-5, Mirnu Bastl (Zwi) 6-3 6-4, Sa (Bra) - El- I) 6-2 7-6, Norman (Bel) - Fish 7-6 7-6 Tweede ronde: Agassi luczak (Aus) 7-6 6-4, Roddick caI1 )e Voest (ZAf) 6-3 6-2, Henman anguinetti (Ita) 3-6 6-3 7-6, Malis- nai Karlovic (Kro) 6-3 7-6, Ancic (Kro) mo «i <Tha) 6-3 6-3. WATERPOLO n S V Mnnen. ,fo «rviê-Montenegro - Nederland 7-6 -1 4-2) Doelpunten Nederland: Uri 'ee (2«), Havenga en De Bruijn. Rus- fflenië 9-4, Hongarije - Slowakije utand: 1 Servië-Montenegro 5-8, 2. •8, 3 Slowakije 5-6, 4. Rusland 5- :niê 5-2, 6. Nederland 5-0. Bijzon- rhilederland spee'l tegen Slovenië met elide plaats. ZIJ' EK vrouwen. it d k Nederland - Griekenland 6-5 (1- 2-0). Doelpunten Nederland: De Kuipers (2x) en Kappen Rusland - d€ 10 Om de zevende plaats: Duits- W0fni«21-1 WIELRENNEN ïn t ppe (Bollene-Vienne): 1 Hushovd kilometer in 4.23.42, 2 Oesov Cooke (Aus), 4 Boonen (Bel), 5. lui), 6. Dumoulin (Fra). 26. Arm- 38. Tankink, 41. Boogerd, 77. Wielinga, 114. Engels 14.46. lassement: 1. Mayo (Spa) 9.11.41, t zfl 'Br) 0.05, 3. McGee (Aus) 0.10, 4 (VSt) 0 11, 5. Lopez de Munain 6. Mancebo (Spa) 0 15. Nederlan- v/ielinga 0.26, 44. Boogerd 0.52, '.02, 102. Tankink 4 46, 111. En- door Peter Klein en Jeroen Mascini Hilversum - De vraag of Martin Verkerk dinsdag in de nationale competitie zou spelen groeide de afgelopen week uit tot een dage lijks terugkerende soap. Gisteren stond de Alphense tennisheld bij het Hilversumse Intervaluta/Hil- verheide in de opstelling. In actie kwam hij echter niet. Na twee doorwaakte nachten in Parijs en Alphen achtte Verkerk zich niet tot een dubbelspelletje met Peter Wessels in staat. Hij gaf op en schonk daarmee tegenstander Otte o.g./TC Zandvoort haar tweede gelijkspel in de eredivisie. Ondanks dit resultaat zijn de kustplaatsbewoners zo goed als gedegradeerd. Nog niet eerder kreeg een mid weeks duel in de eredivisie zo veel aandacht als die tussen Hilverheide en Zandvoort. In die zin diende Verkerk zijn club en sponsor op haar wenken. De eredivisie, die in de landelijke media voor het grootste gedeel te in de anonimiteit werd afge werkt, stond nadrukkelijk in de schijnwerpers. „Goede tegen standers", had Verkerk tijdens een van vele druk bezochte persconferenties tijdens Roland Garros over zijn deelname aan de Nederlandse competitie ver teld. Het leverde hem alleen het no dige gelach op. Ten onrechte, want ook zonder Verkerk, maar met John van Lottum, Peter Wessels, Fred Hemmes jr. bij de mannen en Miriam Oremans, Kristie Boogert en Amanda Hopmans bij de vrouwen, heeft Hilverheide een ploeg die regel recht kandidaat is voor de landstitel. Dinsdagmorgen 10 juni. Terwijl de beveiligingsmannen angst- Onder zware bewaking staat Martin Verkerk bij tennisclub Hilverheide een radioverslaggever te woord. Foto: ANP/Toussaint Kluiters vallig de trap naar Verkerk be waken, is voor de pers het grote wachten begonnen. Ook een groepje jonge handtekeningen jagers moet geduld hebben. „Meneer, wilt u Verkerk even halen?", vraagt een jochie tever geefs aan iemand van tennis club Zandvoort die wel langs de zwarte pakken mag. Om 13.15 uur is er nog steeds geen Verkerk, waarop SBS be sluit de wachtende kinderen maar op beeld te zetten. Fred Hemmes jr., ploegmaat van de Alphenaar, heeft even later 'nieuws' als hij van boven komt. „Martin ligt nog op de massagetafel." Buiten meldt Pe ter Wessels, op het wedstrijd formulier het Hilversumse he- rendubbel vormend met Ver kerk, vreemd genoeg dat hij vandaag niet tennist. „Ik heb mijn heup iets overbelast. Nee, Martin speelt ook niet. Donder dag wel, dan moet hij wel." Daarmee doelend op het feit dat Verkerk in de reguliere competitie twee keer bij de op stelling moet zitten om komend weekeinde aan de play-offs om de landstitel mee te mogen doen. Zandvoorter Sander Hommel had na de eindstrijd in Parijs de eer de eerste tegenstander van de finalist van de Franse Open te zijn. Helaas singelde Verkerk niet en miste de kopman van Zandvoort de unieke kans om iets over zijn tweede poging de wereldranglijsten te bestormen te vertellen. Hemmes nam de positie van Verkerk over en had maar twee sets nodig om Hom mel naar het tweede plan te verwijzen. En door de opgave van Hilverheide in het dubbel spel kon Hommel zich ook hier niet in de kijker spelen. De aanwezigheid van de nieu we tennisheld van de natie sneeuwde de goede prestaties van Seda Noorlander en Michel Koning volledig onder. Het tweetal bezorgde echter met opmerkelijke singlezeges voor de twee echte punten, die TC Zandvoort voor het 3-3 gelijk spel nodig. Noorlander (124ste op de WTA-ranking) bewees met haar zege op Miriam Ore mans, dat zij haar plaats als aanvoerster van de Nederland se vrouwen op de wereldrang lijst terecht heeft overgenomen. Het was overigens een miniem verschil, de tiebreak van de der de reeks bracht de beslissing. Koning verraste de Nieuw-Zee- landse inbreng bij Hilverheide, Mark Nielsen, via twee tie breaks. Het horloge geeft 15.11 uur als Martin Verkerk voor het eerst sinds de ochtend zijn gezicht weer laat zien. Verkerk oogt moe en loom. „Ik ben net drie uur behandeld door een fysio, Harry heet-ie. Hij deed ook wat met van die naaldjes. Acupunc tuur, ja." Of hij donderdag voor Hilverheide speelt, weet de nummer vijftien van de wereld nog niet. „Ik sta op het formu lier, maar of ik ook speel weet ik nog niet. Het hangt ervan af hoe ik me voel. Maar ik wil me graag aan mijn afspraak hou den. Ook al heb ik die gemaakt toen ik een jaar geleden 120ste of zo stond." door Martijn Krullaars Apeldoorn - Tandemwielrenner Jan Mulder heeft geprobeerd bij de politie aangifte te doen van diefstal van zijn na tionale titel. De visueel gehandicapte renner uit Twello eindigde zaterdag met Pascal Schoots als eerste op het NK tan- demwielrennen in Eibergen, maar werd gediskwalificeerd wegens onreglemen tair sprinten. Dit pikte Mulder niet. Zijn aangifte werd door de politie in Twello echter geweigerd omdat er volgens de agenten geen sprake was van een straf rechtelijke zaak. Mulder werd op het politiebureau in Twello geconfronteerd met meewarige blikken. Fietsendiefstal en auto-inbra ken zijn de agenten daar wel gewend, maar de diefstal van een nationale titel? Dat was nooit voorgekomen. Mulder be seft dat het allemaal een beetje overdre ven overkomt, maar weigert het onrecht dat hem is aangedaan over zijn kant te laten gaan. Samen met voorrijder Pascal Schoots drukte hij zijn tandem zaterdag als eer ste over de finish bij het NK tandem- wielrennen in Eibergen, maar lang mocht het duo niet genieten van zijn fraaie overwinning. Mulder: „De voor zitter van de jury vond het nodig ons te diskwalificeren, want hij had op 450 me ter voor de streep een onregelmatigheid geconstateerd. We zouden van onze lijn zijn afgeweken bij het sprinten. Alleen hij heeft het gezien, maar de rest van de jury heeft de beslissing unaniem overge nomen. Dat is toch van de doldwazen." Mulder geeft toe dat hij en Schoots iets moesten uitwijken, maar dat had alles te maken met het inhalen van enkele ach terblijvers. „Bovendien lagen we toen al enkele lengtes voor op de rest. We had den nog een pirouette kunnen maken voor de finish." De juryvoorzitter was echter onver murwbaar en kende de titel toe aan het koppel Ben van Egmond en Jurriaan Prijs. „Die hebben die gouden medaille dus gewoon geheeld", stelt Mulder reso luut. „Dat neem ik ze terdege kwalijk, want wij zitten samen in de werkgroep voor de Paralympics in Athene. Dit is niet echt goed voor de teamgeest." Bij zijn gang naar het politiebureau ver giste Mulder zich eerst nog in het ge bouw, hij belandde op het postkantoor in Twello. „Die gebouwen lijken ook zo op elkaar." Eenmaal op het politiebu reau werd hij met scepsis ontvangen. „De agent keek een beetje raar. Het was niet gebruikelijk om in dit soort zaken aangifte te doen. Dat besef ik ook wel, maar ik moest het voor mijn eigen ge moedstoestand toch proberen. Ik heb het altijd al van mijn strijdlust moeten hebben." De agent nam de aangifte niet op en verwees Mulder door naar de Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie. „Dit is puur een verschil van mening over een sportuitslag", zegt politiewoordvoerster Andrea Jansen. „Het is geen strafrechte lijke zaak, dus aangifte doen is onmoge lijk." Inmiddels heeft Mulder een pro testbrief naar de wielerbond gestuurd, maar daar weten ze ook niet goed wat ze met de zaak aan moeten: „Dit is volgens mij nog nooit gebeurd", reageert woord voerster Nelly Voogt. „Het lijkt me voor al een ludieke actie, maar als we de pro testbrief binnenkrijgen wordt die door gestuurd naar de commissie Jury en Re glementen. Die moet kijken of er wat mee gedaan kan worden." Mulder kwam al eens eerder op opmer kelijke wijze in het nieuws. Drie jaar ge leden, vlak voor de Paralympics in Syd ney, verzon hij een verhaal over een kangoeroe die hij had aangereden. Hij had het bewusteloze beest zijn trai- ningsjas aangedaan, om een foto te ma ken, waarna de kangoeroe bij kennis kwam en er met het jack - en daarin de licentie van Mulder - vandoor ging. De paralympisch kampioen beweerde later dat hij het verhaal verzon uit grote on vrede over aandacht in de regionale me dia. londen/rtr - Manchester Uni ted staat open voor een vertrek van David Beckham. De Engel se landskampioen heeft giste ren bevestigd dat officials van de club hebben gesproken met Joan Laporta, de belangrijkste kandidaat voor het voorzitter schap bij Barcelona. „De gesprekken met Laporta hebben geleid tot een bod voor een overgang van Beckham naar Barcelona", aldus een ver klaring van Manchester United. „Manchester United wil de aanbieding accepteren als aan alle voorwaarden wordt vol daan, maar er zitten nu nog veel haken en ogen aan. Ten eerste moet Laporta op 15 juni worden gekozen als nieuwe voorzitter van Barcelona en Beckham moet vervolgens zelf ook tot overeenstemming met Barcelona zien te komen." Beckham, op vakantie in de Verenigde Staten, liet via zijn zaakwaarnemer weten niet blij te zijn met de laatste ontwikke lingen. „David is zeer teleurge steld en verbaasd. Hij heeft het gevoel dat hij wordt gebruikt als een pion in het, politieke schaakspel rond verkiezingen van Barcelona. De adviseurs van Beckham zijn zeker niet van plan om Laporta of oen van zijn mensen te ontmoeten." Laporta ontkende zelf dat hij met Beckham probeert stem men te winnen. „De intentie is om Beckham naar Barcelona te halen. Het maakt niet uit wie er voorzitter wordt. Deze transfer is belangrijk voor de club, de stad en zijn mensen. Ik ben er van overtuigd dat het ons gaat lukken." Spyker staat komend weekeinde voor ultieme test tijdens beroemde race door André Hoogeboom zeewolde - Le Mans is de ultie me test voor mens, maar vooral voor machine. Een auto die 24 uur op vol vermogen overleeft, kan zich trots melden op de in ternationale markt. Het Neder landse Spyker gaat het, komen de zaterdag en zondag, weer proberen. Voor de tweede keer. Nu is de missie: uitrijden. Tom Coronel is een van de piloten. Hij wordt bijgestaan door gen- deman-coureur Hans Hugen- holz en de Duitser Norman Si mon. Le Mans is een beetje van Ne derland dit jaar. Jan Lammers rijdt rond met twee auto's en wordt zowaar tot de kansheb bers voor een podium gere kend. Het team Spyker rijdt he lemaal in het oranje, de steun kleur van sponsor Orange, waarmee het nationale gevoel nog meer geprikkeld wordt. Geen kanshebber voor de zege, dat niet. „Uitrijden is al win nen", zegt eigenaar Victor Mul ler. Winnen gaat Spyker pas in 2005. „Dat is geen droom"', zegt coureur Coronel gedeci deerd, „want dromen doet Vic tor niet. Het is een doel en ik geloof dat hij zal slagen." Daarom wil Tom Coronel deel uit maken van dit project. Om geschiedenis te schrijven als de eerste Nederlandse coureur die met een Nederlandse auto de 24 Uur van Le Mans heeft ge wonnen. Zo ver is het nog lang niet. Er zijn nog talloze handicaps te overwinnen. Eén daarvan is overleven als merk. Er staan nu zeventig auto's (prijs 320.000 euro) in bestelling, de fabriek floreert en staat aan het begin van misschien een wereldwijde doorbraak. Le Mans speelt daarin een belangrijke rol. Nu nog het kleinste jongetje in de klas, krijgt de Spyker tal van handicaps mee. Een restrictor (waardoor de motor minder lucht krijgt) bijvoorbeeld en ex tra gewicht. Die beperkingen gaan er pas af als de fabriek in staat is voldoende straatversies af te zetten. „Dat doen ze", zegt Muller be gripvol, „om er geen speeltuin van allerlei experimentele au to's van te maken. Je moet vol doende straatwagens per jaar verkopen om van die handicaps af te komen. Dat gaat ons luk ken in 2005, zodat we dan puur en concurrerend de krachten kunnen meten met de Ferrari's, Porsches, Bentley's." Voor Tom Coronel is het de vierde keer dat hij aan de im mense krachtproef voor mens en machine deelneemt. Vorig jaar reed hij uit, met Jan Lam mers. Dit jaar zou dat met de Spyker moeten gebeuren. „Het is mijn taak om die auto thuis te brengen", zegt de inmiddels 31-jarige coureur uit Huizen. De relatie tussen Spyker-eige- naar Muller en Coronel is er een die al vele jaren oud is. Muller haalde zijn racelicentie bij Coronels broer, is aandeel houder van de kartbaan in Hui zen. „Toen Victor met Spyker begon, zei hij al tegen me: 'We gaan Le Mans doen'. Dat was in 2000, maar er kwam steeds iets tussen. Nu is het dan zo ver. Ik kijk er enorm naar uit, want dit team is zo uniek. Die auto wordt gemaakt door gepassio neerde mensen met liefde voor het vak, mensen die niet op de klok kijken, maar er alles voor over hebben. Iedereen voelt zich verantwoordelijk en in ze kere zin is dat ook zo." In 2000 is Spyker echt begon nen. In Zeewolde Mo (tor) town van Nederland, want ook Van Donkervoort heeft er zijn thuis basis - werd de fabriek neerge zet. Muller: „Twee jaar geleden stonden op deze grond nog koeien te grazen. De mensen versleten ons voor gek. Nie mand geloofde dat wij in staat zouden zijn in zo'n korte tijd aan Le Mans deel te kunnen nemen. Vergis je niet: een auto 24 uur te laten rijden is één ding, maar zo lang laten racen is een ander. Ik hoor wel eens fluisteren: mijn wagen rijdt ook 24 uur, maar zo eenvoudig is het niet. Een 300 pk straatauto gebruikt dertig procent van zijn vermogen. Als hij honderd pro cent zou gebruiken houdt-ie het nog geen uur vol. Alles gaat stuk, hij trekt zichzelf helemaal uit elkaar. Laat staan als je een auto met veel meer pk's een et maal voluit laat gaan. Dat is ontstellend moeilijk. Er kan zo veel stuk. Een klein mankement als een kapotte zuigerveer of een koppakking, kan er al voor zorgen dat het einde oefening is. Dus als wij met deze auto, die nog maar net voorbij het prototypestadium is, Le Mans uitrijden, dan zullen we ons winnaar voelen." Met Le Mans hoopt Muller vooral geloofwaardigheid te be halen. Geloofwaardigheid voor zijn.geesteskind, waarvan hij hoopt dat het eens de trots van de Nederlandse auto-industrie zal worden. De Lamborghini van de Lage Landen, een pol dermodel van de Aston Martin. Sjiek, maar sportief, zeer exclu sief en buitengewoon excen triek. „Een synthese tussen schoonheid en pure kracht", zegt Muller. Een Spyker die de titanenrace in Frankrijk uitrijdt heeft vooral geloofwaardigheid gewonnen. Een betere affiche kan de directeur zich niet wen sen. „Het is de kortste weg naar internationaal aanzien." De verantwoordelijkheid voor de auto ligt tijdens de race in handen van Tom Coronel. Win nen moet hij uit zijn hoofd zet ten, zo weet de voormalig Marl boro Masters winnaar, en Ja pans GT en Formule 3 en 3000 kampioen. Het is een nieuwe ervaring voor de piloot die ge wend is voor de zege te gaan. „Denk nu niet dat ik als een toerist ga rondrijden alleen maar om die auto thuis te bren gen. Dat kan ik niet eens en de auto kan dat ook niet. Het is zoeken naar een balans tussen pure snelheid en uithoudings vermogen. Deze auto kan een rondje rijden in 4.18. Maar om het langer vol te houden denk ik dat de racesnelheid zo rond de 4.30 minuut per ronde moet zitten en dan is het luisteren en aanvoelen wat de auto verder doet. Je komt tijdens die race echt in gesprek met de auto. Het is een levend ding. Vlak voor de start praat ik ook altijd tegen 'm. Gedurende de race houd ik in de gaten hoe hij zich voelt, als er iets begint te pie pen of te kraken is dat een pro test en betekent het dat ik een tandje lager moet." De voormalig advocaat en ge slaagd zakenman Victor Muller („Het is mijn taak om gestrande bedrijven er weer bovenop te helpen") weet dat hij met ar gusogen bekeken wordt door de gevestigde orde in het top segment van de autoMbiche. Ferrari's, Porsches en Bentley's kunnen het zich nu eenmaal niet veroorloven geklopt te worden door een Nederlandse Spyker. Het kleinste jongetje van de klas is van plan de top merken het vuur na aan de schenen te leggen. Zelfs al bete kent dat een immense inspan ning. „Natuurlijk worden we nu gediscrimineerd, maar daarin figt onze uitdaging. Het is net alsof wij worden gedwongen om een marathon te lopen met tien kilo extra op de rug. Ge wicht is de grootste vijand van snelheid. Maar ja, in feite is het onze eigen schuld. Hadden we maar meer straatversies moe ten verkopen." Zaterdagmiddag om 16.00 uur start de grootste straatrace ter wereld. Een etmaal later is het afgelopen. Tenminste, dat ho pen Spyker en Coronel. CHROXOSWISS c Tom Coronel (rechts) showt zijn Le Mans-wagen met Victor Muller. Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21