Blauwe LEIDEN REGIO Stad in EL CID-week weer overspoeld met eerstejaars i Van paal tot paal door Leiden wandelen t 'Projectgroep gaat wel akkoord met Aalmarktplan' Dwars ondervraagt Leids uitgaanspubliek RB Studenten krijgen programma met cabaret, debat, klassieke muziek, disco en Leidse terrasjes voorgeschoteld EDOX 'Ziekenhuizen moeten niet-acute patiënten naar dokterspost sturen' Huisarts Poot wil eerste hulp ontlasten 103 woensdag 11 JUNI 2003 ^Zwaluw steunt rre des Hommes L - De Zwaluw organiseert bonsorloop voor Terre des Jnes. Alle groepen van de fetants-christelijke basis- j hl uit de Stevenshof lopen mee voor het goede leerlingen hebben in een video gezien over de dheidsprojecten van Ter- Hommes en besloten is deel van de opbrengst P ïe loop te schenken aan ^des Hommes, it van het geld gebruikt luw voor festiviteiten iet twintigjarig bestaan school. itste Open Dag geschool Leiden De Hogeschool Leiden op dinsdag zijn laatste lis voor het studiejaar 'Late beslissers' dan tussen 19.00 en ïur het schoolgebouw iZemikedreef 11 bezoe- ïalve inlichtingen over ide opleidingen de Hogeschool ook drie lingen onder de ;ht: Advanced Nursing (voor verpleegkundi- ook medische hande- i mogen verrichten), Bio- ïatica en HBO-Recht. Be lenden kunnen terecht jsite www.hsleiden.nl (advertentie) H door Wilfred Simons 'Als een blok' moeten ze voor Lei den vallen, de ruim 1.600 eerste jaars studenten die van maandag 11 tot en met vrijdag 15 augustus kennismaken met de universi teitsstad. Daar zorgt de EL CID- commissle voor, een groepje van zes studenten dat de hele zomer koortsachtig doorwerkt om de in troductieweek vlekkeloos te laten verlopen. Eén resultaat hebben de zes stu denten die de EL CID-commis- sie vormen, al bereikt. Het Va demecum, de stadsgid met daarin alle handige adressen die een student nodig kan hebben, is naar de drukker. En voor de deadline, al moest die daarvoor wel twee keer worden verscho ven. De commissie is er ook in geslaagd om een samenwer kingsverband te vormen met negen andere commissies die in de Nederlandse studentenste den introductieweken organise ren. Het eerste resultaat is een internetsite met een overzicht van alle programma's. Ook is er een gezamenlijke aanpak bij de benadering van scholen voor voortgezet onderwijs (www.in- troductieweken.nl). Voorzitter Elsbeth van der Molen (22, psy chologie) verwacht dat die sa menwerking de komende jaren intensiever wordt, bijvoorbeeld door gezamenlijk artiesten te boeken. Als het goed gaat met de Uni versiteit Leiden, is de EL CID- commissie de eerste die dat merkt. Alle zogeheten vooraan meldingen komen eerst bij haar terecht De commissie stuurt de aanstaande studenten een uit nodiging voor de EL CID-week en verwerkt de inschrijvingen. En het gaat goed, zegt commis sielid Bram van Poorten (22, rechten) die de administratie bijhoudt. „Het aantal meldingen ligt alweer boven dat van vorig jaar." De universiteit is daarmee op weg naar een aandeel van tien procent op de Nederlandse De EL CID-commissie wil dat de eerstejaarsstudenten 'als een blok voor Leiden' vallen. Van links naar rechts: Marika Sommen (23), Heidi van Leeuwen (22), Bram van Poorten (22), Cyril Boonman (20), voorzitter Elsbeth van der Molen (22) en Nathalie Vink (23). Foto: Hielco Kuipers markt voor universitair onder wijs. Voor Leiden is de EL CID-week de afgelopen jaren uitgegroeid tot een evenement. De 1.600 studenten die dagelijks door de binnenstad slenteren en die neerstrijken op terrassen en in kroegen, domineren die week de binnenstad. De gemeente en allerlei verenigingen nemen de gelegenheid te baat om zich voor te stellen en nieuwe leden en vrijwilligers te werven. Van der Molen zegt dat de EL CID- commissie er alles aan doet om te voorkomen dat de studenten als een 'stad in de stad' langs de 'gewone' Leidenaars heen gaan leven. „Wij hechten aan integra tie", zegt Van der Molen. „Niet voor niets spreekt de burge meester de studenten de eerste dag al toe." Het thema van de komende EL CID-week is 'als een blok voor Leiden'. De naamgeving is voor al verwerkt in het programma, dat dit jaar duidelijker dan ooit in blokken is ingedeeld. Veel van de activiteiten zijn vaste prik. Zo is er de pizzapicknick in de Leidse Hout en het watersport- feest op en om het Galgewater. Traditiegetrouw houden de fa culteiten hun eigen introductie- activiteiten op dinsdagochtend. De studenten maken dan kennis met hun studieadviseurs, krij gen rondleidingen, wandelen langs infomarkten en volgen proefcolleges. Om de studenten een wat duidelijker indruk te ge ven van waar de studentenver enigingen voor staan, houdt de EL CID-commissie een voorzit tersdebat in de Pieterskerk. Vol gens Van der Molen is de dis cussie, waaraan de voorzitters van 'de grote vijf, Minerva, Quintus, Augustinus, SSR en Ca- tena meedoen, vooral bedoeld als gelegenheid om zich ten op zichte van elkaar te profileren. Trots is de EL CID-commissie op het optreden van cabaretier Javier Guzman. Hij staat don derdag 14 augustus in de Stads gehoorzaal. Bijzonder is ook een concert van de studentenorkes ten Collegium Musicum en Se- mpre Crescendo in de Mare- kerk. Zij presenteren een pro gramma met onder meer een symfonie van Tsjaikofski en een nieuw stuk van de eigentijdse componist Roel van Oosten, 'Les Amours' geheten. In het LAK treedt het studentenmusi- calgezelschap Triade op met een musical over Robin Hood. De week wordt besloten met een feest in de Leidse studen tendisco In Casa aan de Lam mermarkt. De EL CID-commis- 1 sie is van plan om een band te contracteren. Welke, daar zijn de leden nog niet uit, behalve dat het een coverband wordt, 'want dat slaat het meeste aan'. Ogenschijnlijk verandert er van jaar tot jaar weinig aan de EL CID-week. Het programma is elk jaar nagenoeg gelijk, al legt elke commissie eigen accenten. Toch zijn er onder de opper vlakte wel veranderingen te be speuren, zegt Van der Molen. De invoering van het bachelors- /masters-studiesysteem stelt hogere eisen aan de commissie. Dit systeem geeft studentèn de gelegenheid om de eerste drie studiejaren, tot aan het bachel orsdiploma, in Leiden te doen. De anderhalf a twee jaar daarna (de 'master') kunnen zij vervol gens aan een andere universiteit volgen. Van der Molen rekent het dan ook tot haar taak om de introductie zo goed en zo leuk mogelijk te laten zijn. „Studen ten moeten een goed gevoel hebben in Leiden. Dat gaat het beste als ze een leuke start heb ben. Als ze het hier niet naar hun zin hebben, dan gaan ze voor hun master naar een ande re stad in binnen- of buitenland. Dat is niet goed voor de Leiden. Als ze eenmaal blijven, gaan ze niet meerweg." iperplatte staaltje Zwitserse emakerskunst is verkrijgbaar onderstaande juweliers. Zee. Juwelier v.d. Zwart aai2«Leiden PlessenJuweliers. ■n 12-13 Leiderdorp. Juwelier Winkelcentrum Santhorst Um Juwelier Wielinga, Hoofdstraat Voorschoten Juwelier FlorentIJn. 156 door Wim Koevoet leiden - Wethouder Hillebrand houdt vol dat hij een akkoord heeft bereikt met de project groep over een nieuw plan voor de Aalmarkt en omgeving. Hij heeft weliswaar nog geen offici ële reactie binnen van voorzitter Waal op het stadsvernieuwings plan, maar hij heeft aan het ein de van de laatste besprekingen met de projectgroep, medio mei, te horen gekregen dat een meerderheid kan leven met het nieuwe Aalmarktplan. Hille brand zei dit gisteravond in de raadsvergadering. Raadslid Van As van de Chris tenunie uitte zijn twijfels over het akkoord. Zo heeft de verte genwoordiger van de Stichting Aalmarktgebied in een nieuws brief laten weten dat de ge meente net doet alsof er een ak koord op tafel ligt. Verder meld de het Leidsch Dagblad gisteren dat sommige leden zelfs van plan zijn een bezwaarschrift in te dienen tegen het stadsver nieuwingsplan. Van As memoreerde dat is afge sproken dat college en project groep overeenstemming moe ten bereiken over het nieuwe Aalmarktplan. „Nu blijkt dat be paald niet de minste partij niet akkoord is", aldus Van As. Hillebrand merkte op dat 'de heer Van As de neiging heeft om minderheidsstandpunten tot norm te verheffen'. De wethou der blijft erbij dat een ruime meerderheid van de project groep achter het plan staat. Hij geeft toe dat het oorspronkelijke plan van de projectgroep op 'es sentiële onderdelen' is aange past, zoals de vestiging van een 'commerciële trekker' in de Aal- marktschool, maar hij voegde hier aan toe dat de vorige versie van het plan niet haalbaar was. „Daarover is uitvoerig gediscus sieerd in de projectgroep." 3alfl p is een nieuw boekje rij- anmiddag ziet het stads- *a| el- en fotoboekje 'Dagje het levenslicht Daar- wordt de zogeheten Leid- gepresenteerd, een jon elroute die voert langs alle jes ten die de Sleutelstad telt. de bedoeling dat deze met palen wordt gemar- zodat toeristen maar ook y ^fewone' Leidenaars op elk ast 1st moment en vanaf elke ejn ïste plek kunnen begin net de rondwandeling. Als ite eenmaal tot stand is nen is het de bedoeling allerlei andere producten ïrbonden worden: speur- n, museumtochten en adelboekjes, laatste heeft de VW Rijnland alvast een >t genomen door een je te maken, waarin de mooiste plekjes van de Leidse Loper vastgelegd zijn. Het boek je is zowel een souvenir voor thuis als een wandelboekje. De VW Holland Rijnland heeft daarnaast een vouchersysteem ontwikkeld onder de naam Dagje Leiden. Dit is een dag pakket dat iedere bezoeker kan aanschaffen en waarmee hij verzekerd is van een leuke en onderhoudende dag. Zo bevat het pakket bonnen voor koffie met gebak en een lunch in di verse restaurants, een toegangs kaart voor een museum naar keus en een entreebewijs voor de rondvaart. Ook de Leidse Lo per is onderdeel van het pakket. Volgens Bart in 't Veld van de VW Holland Rijnland is er ruim een half jaar gewerkt aan het boekje. „Het is analoog aan een rondje Dordrecht. Het is de be doeling dat er in Leiden van 1 jfeiyË lijf; De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Serendsen paal naar paal wordt gelopen met daarbij informatiepanelen. Elke paal staat in het zicht van een andere paal zodat je nooit verdwaalt. Uiteindelijk kom je weer terug op het punt waar je bent begonnen. Helaas zijn de palen nog niet geplaatst maar omdat er in het boekje voor de zekerheid ook een plattegrond zit, beginnen we met de wan delroute. Een route die is getest door ambtenaren, toeristen en winkeliers. We hebben niets aan het toeval overgelaten." Vanmiddag biedt de VW Hol land Rijnland het Dagje Leiden aan burgemeester Henri Lenfe- rink aan, zodat hij later in zijn eigen tempo de stad kan ont dekken. De overhandiging ge beurt vanaf 16.30 uur op het Pieterskerkplein waar een klein stukje van de route wordt ge wandeld om te eindigen bij Vooraf en Toe op de Boter markt, waar de burgemeester het boekje krijgt uitgereikt door VW-directeur Tjeerd Scheffer. Gedupeerd Mevrouw Ligtvoet uit Leiden Zuidwest is gedupeerd. Zater dagmiddag werd zij in de buurt van het Vijf Meiplein beroofd van haar handtas met daarin haar portemonnee. Gelukkig zat dat maar een klein geldbedrag in, maar mevrouw Ligtvoet had net bij de fotozaak op het Vijf Meiplein foto's opgehaald van de receptie van het 55-jarig be staan van de Vrouwenbond van de FNV. Daarnaast zat er in de tas ook nog geld dat zij bijeen had gekregen met de verkoop maar om de hoek. Een dokters- post in het ziekenhuis zou ver warring bij de patiënt kunnen opleveren. Een andere optie - verhuizing naar een andere centrale locatie, niet in de buurt van een zieken huis - hebben de artsen afgewe zen. De dokterspost, van waar uit huisartsen 's avonds, 's nachts en in het weekeinde, spoedhulp verlenen, moet weg uit de Doezastraat omdat het papd te klein en slecht bereik baar voor patiënten is. Bij welk ziekenhuis - het LUMC, het Diaconessenhuis in Leiden of het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp - de nieuwe dokters post komt, is nog niet bekend. Poot gaat over de definitieve plaats praten met de drie zie kenhuizen, de GGD en de crisis dienst van de Rijngeest Groep. „We moeten voor een goede sa menwerking tussen de huisart senpost en de ziekenhuizen zor gen." Volgens Poot hebben alle drie de ziekenhuizen gezegd plek te hebben voor een dokterspost. „We letten bij onze keuze op herkenbaarheid voor de patiënt en goede bereikbaarheid. Verder moet het een centrale plaats zijn." Poot hoopt dat in septem ber of oktober duidelijk is waar de nieuwe huisartsenpost komt. leiden/regio - Patiënten uit de Leidse regio die zich met een niet-acute aandoening bij de eerstehulppost van een zieken huis melden, zouden onmiddel lijk doorgestuurd moeten wor den naar doktersposten in de buurt van het ziekenhuis. Dat is de wens van huisarts A Poot, voorzitter van de Coöperatieve Huisartsenpost in Leiden. Nu weigeren ziekenhuizen nog geen patiënten, ook niet als die met klachten komen die een huisarts eigenlijk zou moeten behandelen. Het doorverwijzen van patiënten met niet-acute klachten ontlast de overbelaste afdeling spoedhulp in het zie kenhuis. „Het zou mooi zijn als- mensen die aankloppen bij de eerstehulpdienst van het zieken huis in niet-acute gevallen te horen krijgen dat ze beter naar de dokterspost vlakbij kunnen", aldus Poot. De Zoeterwoudse huisarts komt met zijn wens nadat de leden van de dokterspost - alle huis artsen in Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude en Alkemade - ak koord zijn gegaan met de ver- .huizing van de post in de Leidse Doezastraat naar een plek in de buurt van één van de drie zie kenhuizen in Leiden en Leider dorp. Niet in een ziekenhuis, Vanaf vandaag is Leiden een stadswandeling door de historische binnenstad rijker. Archieffoto: Hielco Kuipers van loten voor de Anjeractie. Naar het geld kan zij waar schijnlijk fluiten, maar zij hoopt in elk geval dat zij de foto's nog terugkrijgt. Mevrouw Ligtvoet werd zater dagmiddag rond 17.00 uur be stolen, waarschijnlijk op het Vijf Meiplein op de Montgomery- straat. De dief haalde een lin nen tas uit haar rechterfietstas met daarin geld en foto's. „Ik had wel het gevoel dat er ie mand achter me fietste, maar heb niet gemerkt dat mijn tas uit de fietstas is gehaald. Later die dag ben ik nog in de buurt van het Bevrijdingsplein en Vijf Meiplein in prullenbakken en containers gaan kijken of de dief de tas zonder geld mis schien had weggegooid. Want ik wil natuurlijk graag die foto's terug. Helaas heb ik niets ge vonden. Maar misschien heeft de dader de tas wel ergens an ders in de stad weggegooid. Dat hoor ik natuurlijk graag. Mensen die meer over de ver miste tas en foto's weten, kun nen de krant bellen: 5356424. Eric-Jan Berendsen leiden - Dwars, de jongerenor ganisatie van GroenLinks, houdt een internetenquête onder het Leidse uitgaanspubliek. Dwars wil zo de mening peilen over za ken als deurbeleid, sluitingstij den, preventief fouilleren, nale ving van de alcoholwetgeving en detectiepoortjes bij horecagele genheden. De geënquêteerden kunnen zich ook uitspreken over de vraag of Leiden meer poppodia, disco's en theaters nodig heeft. Bij voldoende respons wil de jongerenorganisatie de resulta ten aanbieden aan de Leidse ge meenteraad. Dwars heeft de vragen 'zo open mogelijk' gehouden, al heeft de organisatie uitgesproken ideeën over het Leidse uitgaansleven, zegt woordvoerder Sara Hooger- dijk. „We vinden dat er te weinig te doen is in Leiden. Kijk maar naar de treinen vol die naar Am sterdam en Den Haag rijden op een uitgaansavond." Dwars is ook voorstander van verruimde openingstijden en meer gevoel van veiligheid, maar heeft twij fels over het nut van maatrege len als preventief fouilleren. De enquête is in te vullen op www.dwars.org/uitgaan. Dat kan tot 15 juni. Tot nu toe zijn er zo'n tachtig elektronische for mulieren binnen, zegt Hooger- dijk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15