'De trikke heeft een grote toekomst REGIO 'Vrede stichten moet, bij zo'n conflictsituatie mag je je nooit neerlegge 'Vrede begint als het Westen zich afzijdig houdt van het Midden-Ooste HDC970 WOENSDAG 11 JUNI 2OO3 NAVRAAG Anderhalfjaar na de opening is Palace Hotel in Noordwijk failliet ver klaard. Meer dan de helft van de 121 kamers en twintig vergaderzalen van het vijf- Voor een hotel als Palace sterrenhotel 7 j 7 .7 7 stond gemid- is wel degelijk een markt deid i«g. i$ Noordwijk uit de gratie? Navraag bij MARCEL SMEETS, oud-directeur van de Noord- wijkse VW en tegenwoordig directeur van de VW Holland-Rijnland. Kwam dit faillissement als een verrassing voor u? „Niet echt. Het was mij uit geluiden die ik opving in het circuit al enige tijd bekend dat dit eraan zat te komen. Maar het blijft altijd een pijnlijk moment, als je dan hoort dat het echt zover is. Dit is heel vervelend allemaal.'" Palace kampte met veel leegstand. Is het aanbod van lijf sterren - accommodatie te groot in Noordwijk? „Ik denk van niet. Als je een nieuw hotel begint, of wat voor bedrijf dan ook, heb je altijd een opstartperiode nodig. Daar moet je ge woon een aantal jaren voor uittrekken. De andere vijfsterrenhotels van Noordwijk - Huis ter Duin en de Hotels van Oranje - hebben een grote reputatie en een geweldige staat van dienst, maar zoiets moet je wel van de grond af opbouwen. Net als je klantenbestand. Die periode is Palace kennelijk niet gegund." Ik proef uit uw woorden dat u vindt dat te snel de plank wordt opgetrokken? „Ik ken de boeken niet, dus daarover wil ik me eigenlijk niet uitla ten. Dit lijkt me meer een vraag voor de curator en in het Leidsch Dagblad las ik gisteren dat hij vindt dat er wel erg snel tot een fail lissement is besloten. Ik weet wel dat elk hotel in het begin verlies lijdend is. Hoe lang je die periode wilt laten voortduren, dat is aan de betrokkenen. Daar ga ik niet over." Het moment dat Palace opende, lijkt ook niet al te gelukkig geko zen. „Klopt. Het hotel heeft het tij bepaald niet mee. De gebeurtenissen op 11 september 2001 waren vlak voordat Palace openging. Een slechter moment kon bijna niet. Daar komt de huidige economische crisis in Nederland en de rest van de wereld nog eens bij." Wat nu? „Ik ben blij dat het hotel een doorstart heeft gemaakt. Zon gebouw leeg laten staan, lijkt me hele maal een slechte optie. Voor de toe komst denk ik dat er wel degelijk een markt is voor Palace. Het ho tel is echt compleet aanvullend vergeleken met de andere grote hotels in Noordwijk die allemaal hun eigen identiteit en sfeer heb ben. Het is ontzettend jammer dat het in eerste instantie is mis lukt, maar mijn gevoel zegt dat het in de toekomst moet gaan luk ken. En die mening proef ik ook bij de collega-hotels. Als congres bureau gaan we binnenkort actiever de internationale markt op om heel grote congressen binnen te halen, de zogenaamde citywi- de coventions met duizend deelnemers of meer. Misschien gaat die activiteit Palace er wel bovenop helpen, want het spreekt voor zich dat je bij zulke congressen meerdere hotels vult." foto: Wim Dijkman tekst: Paul de Vlieger UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 10 juni ALGEMEEN - De verkoop van de dubbelelpee met de soudtrack van de film 'Saturday Night Fever' heeft alle records gebroken. In Ameri ka zijn er tot nu toe meer dan 12 miljoen exemplaren (exclusief de musicasettes) verkocht en daarmee is 'Saturday Night Fever' de meeste verkochte elpee aller tijden en zijn de records van Fleetwood Mac, Peter Frampton en van de soundtrack van 'The Sound of Music' aan flarden gescheurd. 'Saturday Night Fever' staat nu al negentien weken op de eerste plaats van alle Amerikaanse elpeelijsten. ANNO 1978, maandag 12 juni LEIDEN - Het team van het Katwijkse Zee en Duin: v.l.n.r. Jan de Groot, Thea Janson, Els Kales en Jan van der Lippe. Zij verloren het promotieduel in de derde klasse tegen Contact uit Overveen. Foto: archief Leidsch Dagblad Toto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalle van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr 18-19.30 uur. za: 10-13 u"r AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Zi re De driewielige trikke is een soort kruising tussen een fiets en een step. ledereen kan ermee overweg, meent de importeur. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart ïatu tllei )sit Hillegoms bedrijf importeert nieuw soort driewieler Je gaat niet eerst tien keer op je bek voordatje het onder de knie hebt, zoals bij het inline-ska- ten. ledereen kan eigenlijk een trikke besturen, een soort driewieler, een kruising tussen een fiets en een step. „Toen ik het zag, dacht ik meteen: dit wordt hot', zegt de Hillegomse importeur Ro nald de Bruin van het bedrijf BBiZZ - sinds 1999 groothandelaar in benodigdheden voor avon tuurlijke sporten. Inmiddels heeft De Bruin zo'n 250 trikkes afgezet. Via 'contacten' tikte hij vorige maand de eerste trikkes - spreek uit 'traiks' - op de kop. „Binnen twee dagen waren ze uitverkocht." Zelf doet De Bruin, die in Nederland het alleenrecht heeft op de invoer van de driewieler, ook aan trikken. „Vijfentwintig tot dertig kilometer is haalbaar, dan ben je wel zwaar aan het transpireren. Maar je kunt ook cruisen, met vijftien tot twin tig kilometer per uur. Dat doe ik zelf liever." „Iedereen kan een trikke besturen, je staat enorm stabiel en kunt je dus geen pijn doen. Ook is het makkelijk om de trikke mee te ne men", somt De Bruin de voordelen op. De trik ke is ook voorhanden in kindermaten. Om het voertuig op gang te krijgen is wel enige vaardigheid nodig. Het voertuig heeft geen trappers, de voeten staan op een step en door het lichaam heen en weer te bewegen gaat de trikke vooruit. „Gewoon proberen, iedereen kan het onder de knie krijgen", vindt Rietdijk. De swing die nodig is, zit tussen het skiën en het schaatsen in en wie de het onder de knie heeft, gaat met een noodgang. Toch denkt De Bruin dat de moderne driewie ler niet zo'n grote hype wordt als de stepjes een paar jaar geleden. Daarvoor zijn ze te duur. Ruim tweehonderdvijftig euro. „Ze worden misschien wel wat goedkoper, maar gaan nooit vijfendertig euro kosten, zoals die stepjes." Be halve in tnkes handelt BBiZZ bijvoorbeeld ook in mountainboards - een soort snowboard met wieltjes - en speedsail-materialen, waarmee op wieltjes kan worden gezeild. Maar het moet De Bruin ook niet te extreem worden. In kitewings, waarmee je sprongen van honderd meter kunt maken, handelt hij bijvoorbeeld niet. Ben Rietdijk van de gelijknamige Velserbroekse sportschool maakte onlangs samen met een groep cursisten een ritje op de trike. „Ik zai op tv en was meteen verkocht", weet Rietq nog. Hij ging direct op zoek naar exemplai voor zijn sportschool. Via het internet en a lei omwegen kwam hij bij BBiZZ terecht. Cursist Wim Gravemaker had de trikke sn J der de knie. „Het voelt wat onwennig in hJ gin", zegt hij. „Je wilt snelheid maken, mal gaat alleen heen en weer. Je moet er een bil gevoel voor krijgen. Hij ziet ook wel toekcf in de trikke. „Als je in een geschikte omgei woont kan het een leuke sport zijn." Ook B dijk voorziet een grote toekomst voor de t bijvoorbeeld als trainingsmiddel voor skië( schaatsers. Jacky de Vries en Wessel Mekking KLANKBORD 'Vrede stichten in het Midden- Oosten is water naar de zee dragen', luidde de stelling van afgelopen week. Een kleine meerderheid (58 procent) van de bezoekers van de LD-inter- netsite is het niet met die stel ling eens. Zij zien het niet als verspilde energie om te probe ren het conflict tussen Israël en de Palestijnen op te lossen. „Vrede stichten moet, bij zo'n conflictsituatie mag je je nooit neerleggen", aldus een van de reacties. Ook ons vaste forum onderschrijft in meerderheid de stelling niet. De nieuwe stelling gaat over een kwestie van een geheel andere orde. Het zal niemand zijn ontgaan dat Alphenaar Martin Verkerk de afgelopen weken furore maakte op het tennistoernooi van Roland Garros. Maar heeft de tennis ser zich daarmee nu definitief in de top van het wereldtennis genesteld, of was zijn presta tie een toevalstreffer? Een Vrede stichten in het Midden-Oosten is water naar de zee dragen stelling moet prikkelen en hij luidt daarom: Martin Verkerk is een eendagsvlieg Reageren kan via www.leid- schdagblad.nl of via de post: De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden. Kamal Khodor al Cheikh (37) uit Leiden, projectleider gemeente Al phen aan den Rijn, voorzitter Syri sche Culturele Stichting: „Nee, mits de betrokken partijen de zaak daad werkelijk willen realiseren. De Pales- rijnen hebben niet veel te zeggen en/of te kiezen en wachten al jaren op het terugkrijgen van een eigen staat, al was het maar alleen in naam en met een klein stuk land. De grote vraag is of de Amerikanen en de Is raëliërs dat willen. Zij kunnen op termijn de zaak met de Hamas-be- weging oplossen, mits ze niet weer met de Palestijnse autoriteit gaan spelen en het 'onderhandelen' noe men. Als ze dat wel doen, zal dat weer woede en frustratie meebren gen en dan komt er een nieuwe Inti fada aan en zo kan het doorgaan tot in lengte van dagen. Maar misschien willen ze wel dat er altijd ergens een V conflict is. Vooral in I het Midden-Oosten waar zoveel belan gen liggen. Zelf hoop ik dat het deze keer echt tot vrede zal lei den, want we zijn de hele situatie al jaren beu." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive care-speciaiist Dijkzigt- ziekenhuis, actief WD-er: „Eigen lijk is dit een verkeerde stelling, im mers met water naar de zee dragen impliceert men de zinloosheid van het investeren in iets, waarvan al heel veel voorradig is. Deze stelling gaat voor vrede niet helemaal op, dacht ik zo. Maar goed, ik heb veel respect voor alle oprechte mensen die willen werken aan vrede in het Midden-Oosten. Of een premier, die als defensieminister moest worden afgezet vanwege excessief geweld, onder deze categorie valt is aan eni ge twijfel onderhevig. Of een presi dent met vooral veel vrome woorden door dit initiatief de verkiezingen in november volgend jaar zal winnen, is helaas al minder twijfelachtig. Aan de moed van die nieuwe Palestijnse premier twijfel ik nog het minst. Er zal nog veel water naar de zee stromen voordat het vrede is, dat leidt geen twijfel." Cees van Duijn (41), vastgoedcon sultant/belegger te Warmond: „De vraag is wie er vrede moet stichten in het Midden-Oosten en wie dan bepaalt of zo'n actie water naar de zee dragen is. Wanneer is er vrede? De aflopen duizend jaar zijn er in dit gebied veel oorlogen geweest, die gingen meestal om geloofsovertui gingen, soms ook om macht, om na tuurlijke bronnen etc. Die geloofs overtuigingen zijn er nog steeds en zullen er altijd blijven en dit geldt ook voor de natuurlijke bronnen. Volkeren in deze regio zijn niet als westerlingen ingesteld. Dat is hun goed recht overigens. Laat die men sen in hun waarde en geloof. Vrede begint als het Westen zich afzijdig houdt van interne aangelegenheden in het Midden-Oosten.Maar de olie werkt nu eenmaal als een gloeilamp op (westerse) muggen. Overigens, er schijnt ook vaak oorlog in Afrika te zijn. Raar dat we ons daar minder druk om ma ken." Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster, voetbal trainer damesselectie SJC Noord wijk: „Eigenlijk ben ik het er wel mee eens dat vrede stichten in het Midden-Oosten water naar de zee dragen is. Wij kunnen wel vrede wil len en daar alles aan willen doen, maar de 'plaatselijke' partijen zijn degenen die met elkaar moeten le ven, zij hebben het definitieve ant woord op de vraag of ze wel vrede willen en hoe die vrede te bewerk stelligen is. Daarnaast gunnen ze el kaar op dit moment (en tot nu toe) helemaal niets, dus het is inderdaad water naar de zee dragen. Het is tus sen twee partijen (landen) toch een kwestie van geven en nemen? In het Midden-Oosten nemen ze alleen maar, niemand geeft een beetje toe. En, zo vraag ik me dan af, wie zijn wij dat we vrede willen en wie zijn wij om daarmee te hel pen? Laat ze daar eerst zelf maar eens een paar stappen in de goede richting zet ten." Reinier Verbeek (37) uit Leide chitect: „Niet mee eens. Als alle 'aa trokken partijen serieus met he jjr V" bleem waren omgegaan, zou d( de al lang een feit zijn geweest, is nu nog niet het geval, omdat maar door blijft gaan met het s terrorisme, dat door Amerika ei internationale gemeenschap o( maar steeds wordt geaccepteer Israël echt vrede wil, moet het mee stoppen. Dat kan ook wan regering hoeft maar met de vip te knippen om het leger te latei houden met de vergeldingsacti plaats daarvan wordt van de Pa tijnse premier geëist dat hij alle cale facties verbiedt terreuraan gen te plegen, wat veel moeilijk Het motto is dat eerst de ander ophouden en als je op die man onderhandelt, kan het eeuwig ren. Dan wordt vrede stichten Midden-Oosten i daad water naai zee dragen. »ekje t X 't

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14