LEIDE P™ Miljoenen uitgegeven zonder toestemming raad Zijlsingel weer centraal bij Raad van State Leidse filiaalbedrijven vormen vereniging Fusie voetbalclubs Boshuizerkade rond REGIO Ijngeest poep uit de |>de cijfers Sorg' Accountants en politici kritisch over Leidse jaarrekening egio scoort met milieu Middag van de lach Crucell sluit contract met Israël voor vaccin tegen ganzenziekte woensdag 11 JUNI 2003 R1 j Studenten met goed gevoel naar Leiden Herindeling Warmond pas in brekers betrapt Laangehouden |De politie heeft gister- Idag in een pand aan de Ho- uerd twee Leidenaars (18 13 jaar) opgepakt die wor- verdacht van inbraak. De e werden kort daarvoor in iwoning aan de Lage Rijn- betrapt nadat ze daar (au- leutels hadden gestolen en ;en er vervolgens vandoor, industrieterrein De Waard le Zeeheldenbuurt beland- »t duo uiteindelijk op de pwoerd. Tijdens de achter- ing werd de politie gehol- door omstanders die de Dten informatie over de po- ivan de twee verdachten nfelverkopers ijken dieven - Twee nog onbekende •j^men hebben gistermiddag en kwart voor een en tien r half twee kans gezien por- onnees te stelen uit wonin- aan de Antillenstraat en de jepswerf, bij het Zijloever- in Leiden. De twee deden voor als stroopwafelverko- ien de bewoners van beide en, 88 en 73, hadden inte- een lieten de twee binnen, rde bewoners af te leiden één van de twee geld te Inraadsels I Leidse tempel - Zogeheten koans, Chi- zenraadsels, staan zondag raai tijdens een lezing in de en-Ji Zentempel aan de Ho- oerd 162. Myoshin Aerts tvanaf 14.00 uur uitleg over oans, die kunnen dienen alp bij zenmeditatie. De ?ng is 3,50. H - De Rijngeest Groep is jaar uit de rode cijfers ge- pi. De organisatie voor lelijke gezondheidszorg in iidse regio heeft 2002 afge- |n met een positief resultaat 11,8 miljoen euro. In 2001 er nog een verlies van 2,5 pen. fcinst is voor een deel te ver- In uit een toename van het el patiënten. Ook heeft de leest Groep vorig jaar flink Men in de kosten. Vooral facilitair bedrijf van de orga- pe is afgebouwd. Dat is mo lt omdat de Rijngeest Groep pwoordig steeds minder pen en ziekenhuisterreinen I te onderhouden. De trend lat meer zorg poliklinisch it aangeboden of bij patiën- fhuis. Volgens een woord- der van de Rijngeest Groep het oude facilitair bedrijf berekend op de oude situa- in de geestelijke gezond- [Rijngeest Groep heeft in 1 verder bezuinigd door te len in het aantal manage- itsfuncties. In 2003 zijn ver bezuinigingen nodig. door Wim Koevoet leiden - Het Leidse college heeft in 2002 enkele miljoenen euro's onrechtmatig uitgegeven, dat wil zeggen zonder formele toestem ming van de gemeenteraad. Tot die bevinding komen de accoun tant en de commissie van de re keningen na bestudering van de jaarrekening van vorig jaar. CDA-voorman W. Bleijie, de voorzitter van die commissie, en zijn fractiegenote L. Lieverse hebben hier gisteravond in de raadsvergadering scherpe kritiek op uitgeoefend. Volgens Liever se is het budgetrecht van de ge meenteraad aangetast. Bleijie benadrukt dat de raadsleden zelf ook niet vrijuit gaan. Die moeten veel alerter zijn en geen genoegen nemen met medede lingen van wethouders in raads commissies. Voor niet-begrote uitgaven moeten wethouders voorstellen tot begrotingswijzi gingen indienen. Pas als die zijn goedgekeurd door de gemeente raad, is aan de vereiste procedu re voldaan. Bleijie beschikt echter over drie A4'tjes, volgeschreven met uit gaven die niet op die manier zijn afgehandeld. De 750.000 euro die wethouder R. Hille- brand (PvdA) heeft laten over maken aan projectontwikkelaar MAB voor de auteursrechten van het plan voor de Aalmarkt en omgeving, springt het meest in het oog. De wethouder heeft weliswaar de raadscommissie ruimte en groen in kennis gesteld van deze overboeking, maar er bestaat geen enkel stuk waaruit dat blijkt, zodat zelfs niet meer is na te gaan wanneer Hillebrand zijn mededelingen hierover heeft ge daan. Een reconstructie leert dat dat in een vergadering van novem ber of december vorig jaar moet zijn gebeurd. In de notulen is er niets van terug te vinden, vol gens raadslid J. de Coo (LWG- /De Groenen) maar CDA-raads- lid J. de Haan wilde wel getuigen dat de wethouder de raadscom missie heeft bijgepraat. Ook een storting van enkele tonnen in het parkeerfonds is niet volgens het boekje gedaan. Volgens CDA'er Lieverse waren er meer parkeeropbrengsten dan gedacht, maar de gemeen teraad heeft nooit de kans gehad om een bestemming voor de meevaller te bedenken, want met dezelfde vaart waarmee het geld in het fonds is gestort, is het er ook weer uitgehaald. Wethouder R. van der Sande (WD) trok een bescheiden boe tekleedje aan. Hij erkende dat de uitgaven onrechtmatig zijn geweest en dat het budgetrecht van de gemeenteraad in het ge drang komt. „Maar alle uitgaven zijn wel in de raadscommissies ter sprake gebracht. En telkens was een meerderheid vóór. Er Een groot stuk grond aan de Zijlsingel is ernstig vervuild met minerale olie en benzine. Foto: Taco van der Eb Deel omwonenden bepleit andere aanpak vervuilde grond TS door Timoteus Waarsenburg leiden - De vervuiling aan de Leidse Zijl singel houdt de gemoederen van de be woners rond garage De Witt al geruime tijd bezig. Stapte eerst een aantal bewo ners naar de rechter om de gemeente er toe te zetten zo snel mogelijk te saneren, nu willen andere bewoners, ook via de rechter, voorkomen dat die sanering al te voortvarend wordt aangepakt. Een groot stuk grond aan de Zijlsingel is ernstig vervuild met minerale olie en benzine. Hoewel die informatie al vele ja ren bekend is bij de gemeente, onder nam zij lange tijd geen actie. Pas in 1996, toen garage De Witt wilde verbouwen, ging het balletje rollen. De gemeente ver plichtte het bedrijf, dat op de plek zit waar vele jaren een brandstoffen- en pe- troleumhandel was, om eerst een bo demonderzoek te laten uitvoeren. Daar uit bleek 2800 vierkante meter vervuild, waarbij de verontreiniging tussen de 30 centimeter en 8 meter diepte zit. De provincie kwalificeerde de locatie di rect als 'ernstig vervuild' en bepaalde dat de gemeente Leiden voor 1 januari 2009 moest beginnen met de schoonmaak. Veel te laat, naar het oordeel van een aantal bewoners die meteen bij de Raad van State op de stoep stonden. En met succes. Leiden moest een nieuwe, vroe gere datum bepalen. Gekozen werd voor 31 december 2007. Weer tekenden de be woners beroep aan. En weer met succes. „In november 2002 heeft de gemeente besloten dat er uiterlijk in 2006 begonnen moet worden met de sanering van de vervuilde grond, 'waarbij een integrale aanpak wordt nagestreefd met heront wikkeling van de locatie met eventueel directe omgeving", citeert Ruud Fransen van Zijlsingel 39 het gemeentelijk besluit „Het gaat ons om die laatste passage. De vervuiling is ernstig. Maar het is ook weer niet zo dat de halve buurt moet worden gesloopt om de grond te saneren. De kern van de vervuiling ligt onder de gara ge. Enkele tuinen die daar aan grenzen zijn ook verontreinigd. Voor de meeste bewoners geldt dat ze hier heerlijk wo nen en dat de verontreiniging op hun grond gering is. Wij willen onze huizen daar niet voor opgeven." Voor de aanpak van de vervuiling heeft de gemeente namelijk een aantal varian ten bedacht. „Variant A houdt in dat het hele blok tot aan de Munnikenstraat ge sloopt en herontwikkeld wordt. Een dra conische oplossing die niet meer van de ze tijd is. Variant B voorziet in het slaan van damwanden rond het hele vervuilde gebied. De restverontreiniging onder de huizen bijvoorbeeld kan dan in sitn wor den aangepakt. Dat houdt in dat er bui zen horizontaal in de grond worden aan gebracht waardoor water met micro-or ganismen wordt gepompt. Die micro-or ganismen kunnen de minerale oliën als het ware 'opeten'. Deze variant is favoriet bij de gemeente", zegt Fransen. „Variant C wil de hele verontreiniging in situ aanpakken. Maar dat werkt niet voor de drijflaag, de bron van de verontreini ging die op het grondwater 'drijft'. En va riant D is de 'beheers- en monitor-optie waarbij eigenlijk niets gebeurt." „Ik ben zelf van huis uit organisch che micus", zegt Fransen, „en ben zo vrij ge weest om een vijfde variant aan te dra gen. Die lijkt op B, maar slaat alleen een dam wand om de drijflaag, de bron van de verontreiniging, en pakt de rest in situ aan. Dit is de variant waar de meeste be woners voor zijn. Zo worden de huizen en de tuinen gespaard." „De gemeente heeft beaamd dat mijn va riant een goede oplossing is. Maar tot op de dag van vandaag heeft de gemeente niet willen zeggen wat met de 'eventuele directe omgeving' bedoeld wordt. Wat wij nu bij de Raad van State geëist heb ben, is dat de gemeente de sanering los koppelt van de herinrichting van het ge bied. Het saneren moet namelijk sowieso gebeuren. Daarna moeten ze maar eens gaan kijken hoe ze het schone gebied gaan herinrichten. Wij zijn bang dat de sanering gebruikt gaat worden om aan de rand van de singel een heel groot ge bied te kunnen bebouwen." En die angst blijkt niet geheel ongegrond. De gemeente laat bij monde van een woordvoerster van de Milieudienst West- Holland weten nog geen idee te hebben op welke wijze de vervuilde grond langs de Zijlsingel gesaneerd zal worden. .Alles hangt met alles samen. De gemeente wil graag woningen gaan bouwen op die lo catie. Pas als duidelijk is hoe groot het perceel wordt waarop gebouwd kan gaan worden, kunnen we ook bepalen op wel ke wijze de grondsanering zal gebeuren." De Raad van State doet binnen twee we ken uitspraak. K/regio - De Leidse regio it beter met milieu dan an- regjo's in Nederland. Dat uit de zogenoemde Nul- ng Milieuhandhaving, een j «zoek dat is uitgevoerd in :ht van alle provincies, icies en het rijk, die op de naleving van re- loor gemeenten, willen dat üieuhandhaving professio- wordt. Om te zien of re- vooruitgang boeken, is een leting nodig; in hoeverre len gemeenten en regio's it moment aan de criteria? iultaten lopen zeer uiteen, It de provincie Zuid-Hol- .Voor elke instantie geldt k «er werk aan de winkel is." 1 I schort vooral aan de af- Ifming tussen wat een regio wat deze doet. Ambities fj laktijk lopen wel eens uit- Op 1 januari 2005 moeten alle gemeenten en regio's hun handhaving op orde hebben. De Milieudienst West-Holland, verantwoordelijk voor het toe zicht op de milieuregels in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Warmond, laat weten dat deze regio aardig heeft gescoord. Uit de landelijke rapportage blijkt dat zes samen werkingsverbanden er uit sprin gen met goede resultaten, en de Leidse regio is daar één van. Als gemeenten beter scoren, komt dat vooral doordat zij samen werken in een milieudienst. De Milieudienst West-Holland is eigenlijk opgericht voor alle zes gemeenten in de Leidse regio, maar Voorschoten en Alkemade willen om uiteenlopende rede nen (nog) niet meedoen. War mond heeft juist aansluiting bij de dienst gezocht, omdat er in de Bollenstreek geen bestaat. leiden - In het buurtcentrum Op Eigen Wieken konden ouderen gisteren genieten van nummers van de Snip en Snap revue, Wim Sonneveld en Ja Zuster, Nee Zus ter. De zogenoemde Middag van de lach is een onderdeel van het TamTam Festival voor en door bewoners van Leiden-Noord. Foto: Hielco Kuipers was dus wel politieke dekking voor. Het is in niet één geval de bedoeling geweest om geldstro men buiten uw zicht te hou den", zei hij. Voor De Coo van LWG/De Groenen is dat niet zo relevant. Als er geen stukken zijn waarin iets is te vinden over de uitga ven, zelfs niet in de notulen, dan blijven uitgaven buiten zijn zicht en of dat dan bewust gebeurt of niet, doet er niet toe, vindt hij. CDA'er Bleijie meent dat de ge meenteraad ook de hand in ei gen boezem moet steken. De raadscommissie ruimte en groen bijvoorbeeld had nooit akkoord mogen gaan met de 750.000 euro die is overgemaakt aan MAB. Want wethouder Hil lebrand deed er slechts een mondelinge mededeling over, zonder ook maar één stuk te overleggen. Hij is er later nooit meer op teruggekomen, maar er is ook niet één raadslid geweest dat daar om heeft gevraagd. „Wij moeten anderen niet met ons budgetrecht laten weglo pen", aldus Bleijie. Hij is ervan overtuigd dat er geen sprake is van 'fraude' of 'kwade bedoelin gen'. leiden - De filialen van het grootwinkelbedrijf in de Leidse binnenstad hebben zich ver enigd om gezamenlijk hun be langen te vertegenwoordigen. Een derde van de ketens die in het centrum een winkel hebben, is aangesloten bij deze Leidse afdeling van de Raad Neder landse Detailhandel. De overige 25 bedrijven worden binnenkort benaderd om zich aan te slui ten. De afdeling gaat zich bezighou den met de promotie van het winkelcentrum en belangenbe hartiging bij de politiek. Ook willen ze acties opzetten met het Stadsparkeerplan en gezamen lijk de winkelcriminaliteit be strijden. Dit laatste is een lang gekoesterde wens van onderne mers op de Haarlemmerstraat die al jaren proberen om parti culiere surveillanten terug te krijgen in de winkelstraat. Tot nu toe werkten veel ketens van het grootwinkelbedrijf niet mee aan een gezamenlijke be veiliging omdat de hoofdkanto ren daar geen toestemming voor gaven, maar nu de filiaalhou ders zich hebben verenigd komt daar hoogstwaarschijnlijk ver andering in, meldt centrumma nager R. Strijk. Na de zomerva kantie verwacht hij duidelijk heid over de kosten van particu liere surveillanten in de Haar lemmerstraat. Strijk wil deze be veiliging vervolgens uitbreiden naar de rest van de binnenstad. J. Verwoerd, bedrijfsleider van Vroom Dreesmann, is tijdelijk tot voorzitter benoemd. Of zij dat blijft wordt besloten tijdens de eerste algemene ledenverga dering, na de zomervakantie. De ruim 35 filiaalbedrijven die in Leiden een vestiging hebben, hoeven geen extra contributie te betalen voor de Leidse afdeling. Dat betalen zij al aan de over koepelende Raad Nederlandse Detailhandel. De voorzitter van de club heeft ook zitting in het centrummanagement. In deze vergadering zijn alle bij de bin nenstad betrokken partijen ver tegenwoordigd en worden za ken besproken die het Leidse centrum aangaan. door Wim Koevoet leiden - De fusie van de voetbal clubs LFC, VNA, UDWS en JAG is beklonken. De Leidse ge meenteraad heeft voor het op knappenvan de accommodaties in het sportpark aan de Boshui zerkade 1,5 miljoen euro uitge trokken. Hiermee is aan een be langrijke voorwaarde voor de versmelting van de vier vereni gingen voldaan. De gemeente kan dat geld eenvoudig terug verdienen door een deel van de velden voor de bouw van kanto ren te gebruiken. Over dat laatste punt ontstond in de raadsvergadering van gis teren nog enige opschudding omdat volgens CDA-raadslid A Flippo sportwethouder A Pechtold (D66) eerder zou heb ben gesuggereerd dat van de vrijkomende groene ruimte aan de Boshuizerkade een groot openbaar park wordt gemaakt Maar volgens Pechtold heeft Flippo niet goed geluisterd. De wethouder werd bijgevallen door zijn collega van de WD A Geertsema, die erop wees dat de ontwikkeling van kantoren aan de Boshuizerkade ook al is aan gekaart in de kantorennota. Van verrassingen kan dus geen spra ke zijn, betoogde hij. Toch stemde J. de Coo van "LWG/De Groenen tegen dit on derdeel van het raadsbesluit. Hij wil dat de wijk wordt verrijkt meer openbaar groen. Het fusiebesluit ging vergezeld van raadsbrede instemming met een motie van PvdA'er M. Bouras. Die pleit ervoor om de fusie van de voetbalclubs ook te gebruiken om de samenwerking van instellingen in de buurt, vooral scholen, te bevorderen. Hij denkt vooral aan voetbal als naschoolse activiteit. Dat past in. de Brede School-gedachte. Doel van de motie van Bouras is groei van het aantal jeugdleden van de clubs, want daar hebben ze er maar heel weinig van. „De toekomst van de clubs zal er dan pas echt rooskleuriger uit gaan zien", aldus het raadslid. Voor wethouder Pechtold was de motie welkom. Wel maakté hij duidelijk dat er voor de uit voering van de motie geen extra geld beschikbaar is. Wethouder Geertsema maakte nog bekend dat er aanwijzingen zijn dat zich onder de bodem van de noordelijke velden van het sportcomplex aan de Bos huizerkade restanten van het uit de 15de eeuw stammende kas teel Boshuizen bevinden. Vol gens de WD'er is de voormalige beschermde hoeve geen archeo logisch monument. Wel krijgen archeologen alvorens de eerste paal de grond in gaat, de gele genheid onderzoek te verrichten en opgravingen te doen. leiden - Het Leidse biotechbe- drijf Crucell heeft een overeen komst gesloten met het dierge neeskundige bedrijf Kimron uit Israël. Die firma, onderdeel van het ministerie van landbouw, mag Crucells kweekmiddel PER.C6 gaan gebruiken voor het ontwikkelen van een vaccin te gen het West Nijl virus. Dat ver oorzaakt grote sterfte onder ganzen en is via muskieten ook overdraagbaar op mensen. PER.C6, een uitvinding van Cru cell, is een roze vloeistof op een temperatuur van 37 graden. Het bestaat uit levende menselijke zenuwcellen en dient als 'onder grond' voor het kweken van me dicijnen. Ook het vaccin tegen het West Nijl virus gedijt goed op de Leidse vinding. Kimron kweekte het vaccin tot nu toe op de hersenen van muizen. Door het op PER.C6 te kweken, gaan de productiekosten omlaag. Crucell streeft ernaar cm van de PER.C6-technologie een wereld standaard te maken voor het ontwikkelen van vaccins. Twee weken geleden sloot het bedrijf een deal met het Amerikaanse bedrijf Merck voor het ontwik kelen van een aids-vaccin. In middels zijn er meer dan twintig licentienemers van PER.C6. Ondanks het succes van de roze kweekvloeistof gaat het Crucell nog niet voor de wind. Het be drijf leed in het eerste kwartaal van 2003 nog een nettoverlies van 3,6 miljoen euro. Dat on danks het gunstige tij voor be drijven die zich bezighouden met biotechnologie en midde len tegen terrorisme met biolo gische wapens. Vorige maand gingen er geruchten dat Crucell zich boog over een virus tegen SARS, wat de beurskoers flink omhoog stuwde. Die geruchten bleken echter voorbarig.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13