Druk aan het werk Nederland luiert op het als strand REGIO 'God kent geen muurbloempjes' NAVRAAG Normaal gesproken is het een van de drukste weekeinden van het jaar voor de attractieparken en de campings. Veel medelanders trek ken er in het pinksterweekeinde op uit naar attractieparken, houden )t Til een korte va kan- Het beste is mooi weer, tie0fg^n maar geen strandweer' o Maar dit keer be loofden de weersvoorspellingen voor de zondag weinig goeds en bo vendien speelde Alphenaar Verkerk de finale van het tennistoernooi van Roland Garros. Had dat invloed op de pinksterdrukte? Navraag bij Roderick van Zuijlen van Nijevelt, directeur van Duinrell. Veel gemerkt van de invloed van de weersvoorspellingen? „Ja, op de zondag wel. Slechte voorspellingen hebbén altijd in vloed, maar deze was wel zeer ex treem en dat merk je. Als mensen 's morgens horen dat het zo slecht wordt, gaan ze niet op stap. Zondag was het dan ook wat minder druk, maar dat heb ben we gisteren weer ingehaald. Qver het hele weekeinde hebben we ook wat meer mensen getrok ken dan vorig jaar." Hoeveel meer? „Dat is moeilijk in exacte cijfers uit te drukken, maar er is in elk ge val sprake van een plus. Alle Duingalows waren bezet, terwijl we er vorig jaar net 100 bijgebouwd hebben, de camping zat helemaal vol en in het attractiepark werd gisteren werd goedgemaakt wat er zondag minder kwam." Zou het finaleoptreden van Verkerk daar ook wat mee te maken hebben gehad? „Natuurlijk, alles heeft invloed op het bezoek aan attractieparken. Als de winkelcentra open zijn en er worden elders leuke evene menten georganiseerd of er zijn interessante programma's op tv, dan zie je dat terug. Dat geldt niet specifiek voor zo'n pinkster- weekeinde, dat merk je altijd. Maar het belangrijkste blijft de weersvoorspelling. Het beste voor ons is als het mooi is, maar geen strandweer en ook bij matig, miezerig weer komen nog veel men sen omdat we veel binnenattracties hebben." U heeft voor elk weertype dus wel wat? „Ja. We hebben het Tikibad en een heleboel shows om maar wat te noemen en sinds dit seizoen hebben we ook een onwijs leuke bin nenspeeltuin. De Fun Factory, waarin heel veel geklommen en ge klauterd kan worden. Kinderen vinden dat fantastisch. Dat dempt het verschil tussen goed en slecht weer." Duinrell wordt dus steeds minder afhankelijk van het weer? „Ja. We spelen ook met de gedachte om meer binnenattracties in de winterweekeinden open te houden. Naast het Tikibad en een aantal andere zaken zou zo'n Fun Factory zich daar uitstekend voor lenen. Dat gaan we serieus bekijken." tekst: Paul de Tombe Publiciteitsfoto UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 10 Juni KATWIJK - Katwijk aan Zee zoekt het als badplaats niet in grote luxe hotels. Intimiteit is nummer één en zal dit ook blijven, ook al staan er grote dingen te gebeuren. Katwijk blijft het natuurschoon bieden zonder luxe, die geld kost. Daardoor zal deze badplaats - hoewel ze de Nederlandse vissersplaats bij uitnemendheid is - een vacantie- oord blijven voor elke beurs. Door de eenvoudige, maar goed inge richte appartementen en pensions is Katwijk een familiebadplaats, die ieder jaar opnieuw oude bekenden tot zich trekt. Men heeft hier een prachtig voorbeeld van samenwerking tussen de plaatselijk V.V.V. en de particulieren. Eigenlijk is de oorzaak van de gedaanteverwisseling, die Katwijk de laatste jaren ondergaat, gelegen in de oorlog. Tijdens de bezetting braken de Duitsers nagenoeg alle huizen langs de Boulevard af. Ook veel hotels werden met de grond gelijk gemaakt. We denken aan de logeergelegenheden Du Rhin, De Zwaan, Noordzee, Mara Vista, kin derpension Gertrude en de lunchroom Pronk. In talrijke burgerhuizen was ook logeergelegenheid. Het eerste pension in Katwijk aan Zee was het huis van de heer Kruyt, de grootvader van de tegenwoordige fotograaf Kruyt uit de Voorstraat. ANNO 1978, zaterdag 10 juni LEIDEN - De wijkvereniging Pancras-West hield gisteravond een groot opgezet buurtfeest. In de open lucht werd op de Hooglandse Kerkgracht een gezamenlijke maaltijd gehouden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen,.Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 ''S0 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 u"r AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. HDC 970 preek recensie Floor Ligtvoet Gezien: ds. Wolthaus, Vredeskerk, Leiden Dominee Wolthaus is een ras verteller. Hij is heer en mees ter in het vinden van de juiste intonatie om zijn verhaal te verlevendigen. Zijn invulling van het Pinksterverhaal, afge lopen zondag in de Vredes kerk, is alleen niet erg bijzon der. Zo beperkt hij zich tot de constatering dat het Pinkster feest een feest is voor iedereen 27" en dat eenieder Gods woord kan verkondigen. De wijze waarop Wolthaus zijn ge meente geboeid houdt, is daarentegen wel fascinerend te noemen. Ruim een uur lang hangen kerkgangers aan Wol thaus' lippen. De dominee op leeftijd heeft de gave om bijbelverhalen met hun soms wat archaïsche be woordingen te laten klinken als avonturen uit een jongens boek. Zonder daarbij overi gens afbreuk te doen aan de kracht en de waarde van de bron. Hij weet de spanningsboog van het verhaal vast te houden door op het hoogtepunt een adempauze in te lassen. De bekende bijbelpassages over bezoek van de heilige Geest aan de apostelen (Handelin gen 2) en de viering van de oogst (Deuteronomium 7) worden op die manier nieuw leven ingeblazen. Om de tekst een menselijk ge zicht te geven, deelt hij zelfs zijn jeugdherinneringen met zijn publiek: „Eén van de aller fijnste dingen als kind vond ik logeren bij opa en oma. Ik mocht dan mee op het land helpen." Gedetailleerd be schrijft Wolthaus de rit met de boerenkar en paard, ,,'s Mor gens om half vier, als iedereen nog sliep, vertrokken wij. Je kon dan de houten wielen op de paden horen ratelen. Ik hielp mee met rabarber trek ken. Nog mooier vond ik het spinazie maaien met zo'n gro te zeis." Ter illustratie zwiept de dominee met zijn armen van links naar rechts. De kerk gangers lachen. Het allermooiste van de lo geerpartij, legt Wolthaus met een kleur uit, was het danken voor de oogst na een dag van noeste arbeid. „Oma zette dan koffie. De vrouwen kregen na de koffie een advocaatje met slagroom en de mannen een biertje of een borreltje met sigaar. Opa pakte vervolgens het grote boek en las voor uit de bijbel over hoe dankbaar we moes ten zijn voor de oogst en hoe fijn het was om een verbond te hebben en samen te werken. Het was een heel plechtig moSi ment. Iedereen dankte, of i k nu baas waren of hulp." daar draait het met Pinksterö allemaal om, volgens de domi nee. God maalt niet om maa p schappelijke positie, sekse leeftijd. „Anders dan bij voe bal," geeft hij als vergelijk^ „draait het in de kerk niet 01 de elf beste spelers. Als je ef beetje kunt pingelen, mag 1 ook meedoen. God kent get '7 muurbloempjes." Jammer 'fc, genlijk, dat 'ergens de beste i - zijn' er in de kerk helema niet toe blijkt te doen, wal met dominee Wolthaus hee de Heer wel een sterspeler! huis. DINSDAG lO JUNI 200] Het zijn reddingwerkers met de mooiste baan, maar zelden staan ze in de schijnwerpers. De mannen van de KNRM Noordwijk zijn beschei den, zeggen ze zelf. Niet dat ze weinig uitvoeren, integendeel. Terwijl half Nederland al weekjes en lange weekeinden vrij heeft en in groten getale naar de kust trekt om te ontspannen bij zonnig weer, begint het bij de reddingmaatschappijen juist druk te worden. Voor een korte demonstra tie aan het Leidsch Dagblad trekken ze alles uit de kast. Inclusief een extra waterdicht pak, dat niet helemaal waterdicht blijkt te zijn. De zestien actieve vrijwilligers hebben er hal verwege het jaar samen al 1835 uur werk op zit ten. Gemiddeld rukken ze jaarlijks dertig keer uit voor alarm, maar daar moeten heel wat uren klus- en onderhoudswerk in het boothuis nabij het Wantveld worden opgeteld. De ver bouwingen aan het kantoortje, het onderhoud aan de reddingboot en de seatruck die hem het water in rijdt, er is altijd werk te doen. Sinds enige tijd hoort daar ook het ontvangen van groepen en bedrijven bij. Door aan buiten staanders te laten zien wat voor werk zij doen, hoopt de KNRM Noordwijk extra donateurs te kunnen werven voor de moedermaatschappij. Maandagavond zeven uur is het sowieso vaste prik voor de vrijwilligers, legt schipper Thomas Steenvoorden uit, die zelf al vijftien jaar mee draait. De ene week de handen uit de mouwen, de andere week de benen in het waterdichte pak. Want minstens twee keer per maand wordt er geoefend. Ook op deze zaterdagoch tend. De ervaren KNRM'er Theo van der Lin den neemt de groep relatief nieuwe vrijwilligers mee naar Scheveningen voor een dag training. Want alleen in de boot kan blijken of iedereen wel geschikt is voor het werk en in de groep past. Niet onbelangrijk, aangezien de redders in kritieke situaties blindelings op elkaar moeten kunnen vertrouwen. Verder zijn er de praktische kunstjes. Van der Linden: „Manoeuvreren, ankeren, slepen en overboord, ze moeten alles leren." De 'jongens' - de KNRM telt op de 700 vrijwilligers slechts twee vrouwen: in Ter Heide en Zandvoort, dat weten ze dan weer precies - verheugen zich al glimmend op de oefendag. Maar wie er ook overboord gaat als de Valentijn een paar kilo meter uit de kust is, de 'jongens' zijn het niet Van top tot teen in een veel te groot pak mag de journalist plaatsnemen op de achterkant van de boot. De grijnzen verbreden als de eerste vrouwelijke 'redster' van de Noordwijkse KNRM met schip per Steenvoorden te water gaat. Het is een gek ke ervaring om tot je middel boven water te blijven. „Het drijfvermogen van het pak is enorm", legt de schipper uit, terwijl hij aanwij zingen geeft om de overtollige lucht uit het pak te laten ontsnappen. Langzaam trekt het vacu um rond het lichaam, maar het blijft een hele toer om de voeten naar de zeebodem ver onder ons te laten wijzen. Door de mouwen van het pak (maat: stoere man) stroomt water naar bin nen. „Hou je armen bovenwater", tipt Steen voorden. Fijn. Van oksel tot enkel met zeewater gewassen. De zee is rustig, maar de stroming is verrader lijk sterk. Binnen een halve minuut zijn we al meters afgedreven van de boei waar we te wa ter gingen, richting Engeland. Het kan hard gaan, dus het is maar goed dat de redders snel ter plaatse kunnen zijn. Binnen tien minuten, is de bedoeling. En dat lukt ook eigenlijk altijd, volgens Steenvoorden. Vroeger waren de vrij willigers verplicht om in Noordwijk te wonen en te werken, zodat ze vliegensvlug op het boothuis kunnen zijn wanneer hun pieper af gaat. Maar dat bleek de afgelopen paar jaren niet meer vol te houden. Enkelen werken nu buiten het dorp. „Maar het is nog nooit voorge komen dat de boot niet op tijd uit kon varen." Een goede conditie is voor redders - en drenke lingen - geen overbodige luxe. In een lood zwaar pak is drijven al een hele inspanning, laat staan via een net de boot inklimmen. Gelukkig weten behulpzame handen precies hoe ze een slachtoffer snel aan boord kunnen hijsen. Als de gasten weer aan land zijn gebracht, spuit de boot richting Scheveningen, voor het echte oe fenwerk. Steenvoorden en truckchauffeur Hans Cramer vertellen in het boothuis over de grootste frus tratie van KNRM'ers: de verwarring met de red- Klussen, slepen, redden of dobberen. Met liefde steken de mannen van de KNRM Noordwijk (links schipper Thomas Steenvoorden) heel wat uurtjes werk in hun vrijwilligersbaan. Foto: Dick Hogewoning dingsbrigades. Hoewel in Noordwijk beide red dingwerkers op hetzelfde terrein zitten en zelfs overwegen om in de toekomst gezamenlijk een nieuw gebouw te bouwen, voelt de KNRM zich van oudsher 'volwassener' dan de reddingsbri gade, geeft Steenvoorden toe. Het voornaamste verschil zit hem in het werkgebied. „Zij zitten vooral dicht aan de kust, voor zwemmers en surfers in nood. Waar zij stoppen, gaan wij door, verder de zee op, met zwaarder materi eel." Soms moet de KNRM ook vastgelopen schepen té hulp schieten, hoewel de redders moeten oppassen niet in het vaarwater van bergingsbedrijven te komen. Verder is het vrijwilligerswerk eigenlijk alleen maar heel erg leuk en steken de mannen er met liefde hun vrije tijd in. Frustratie is er dan ook hooguit bij het thuisfront. Cramer: „Toen we hier aan het verbouwen waren, zaten we elke avond in het boothuis. Mijn vrouw heeft toen wel eens gezegd: zou je je bed er niet neerzet ten?" Saskia Buitelaar PREEKTIJGERS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10