LEIDE Leiden moet taken gaan schrappen De Middellandse Zee op een dakterras Zuiderzee 6 Duinri R1 REGIO ALLICHT, IEFTINK RAMEN Uitgekeken op uw college's www.autoheemskerk.com Alleen verhoging ozb is niet genoeg 'Betere opsporingsmethode borstkanker werkt averechts' Vier jaar cel geëist voor inrijden op twee fietsers Wereldfeest 2 Blötes abri's zijn eigenlijk mobiele museumpjes i j Het Culinair Festival staat weer voor de deur tificatie Jrijfsspionage - In het Leidsch Dagblad n31 mei stond dat de oud- cteur van de Amsterdamse Be- en cacaohandelaar Wes- mann Co door de politie- :hter is veroordeeld wegens irijfsspionage. Hoewel de e rechtszaak draaide om be- hjfsspionage is de oud-direc- ir formeel veroordeeld we- 'opzetheling'. Verder stelt l raadsman dat zijn cliënt Et, zoals deze krant meldde, k complete boekhouding heeft ten kopiëren'. Ook stond in ft artikel dat de oud-directeur iordeeld is tot het betalen n de kosten die Westermann ?st maken om de diefstal D informatie aan het licht te ingen. De advocaat laat we ll dat zijn cliënt slechts een fel van deze kosten hoeft te rgoeden. omfietsers ekeurd h - De politie heeft afgelo- n nacht een aantal bromfiet- s beboet bij een controle op It Stationsplein in Leiden. Bij 'X bestuurders van scooters ikten de agenten procesver- il op. Zij reden onder invloed n alcohol. Tien bromfietsers egen een bekeuring van veer- jjeuro omdat ze geen helm jegen. Met een aantal jonge- jivan wie de bromfiets niet ■ekerd is, maakte de politie ^afspraak dat zij binnen een :k moeten laten zien dat een :ekering is afgesloten. Laten jdat na, dan volgt alsnog een vrijdag 6 JUNI 2003 at bier buit .leidschdagblad.nl Iden - Inbrekers zijn na een aak in een woning aan de idse Opaalstraat er vandoor ;aan met onder meer een 42 it bier. De buit bestond ver- uit enkele mobiele tele- 52 ins en een klein geldbedrag. 14 dieven braken afgelopen cht de voordeur open. De 42 litie wijst erop dat huizenbe- 41 ters extra maatregelen kun- 1 nemen om inbraak via de 2 ordeur te voorkomen. Extra 3* ten kunnen al genoeg zijn. het politiebureau is daar- 3i|ermeer informatie verkrijg- 52 (advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in 'ant geen ander raam kan tippen 2fn de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit •oogwaardige Schüco profielen. 1 iveibaar in tal van uitvoeringen in j aluminium of kunststof en met gfOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. SPETTERENDE ATTRACTIES! OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTe^MSItflSttERK Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 (advertentie) Schitterende 6 persoons Pyramide tent met unieke opslaande zijwanden! van 1.049 voor€ 949,- V. Wy i Breedeveld Kampeer- en zwerfsport Draadbaan 17 (de Baanderij) Leiderdorp Tel. 071-5415443 Geopend koopavond info breedeveldkamperen.nl di. t/m vr. 09.00 - 18.00 uur zat. 09.00 - 17.00 uur do. 19.00 -21.00 uur Tel Familietip! Kom deze vakantie voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te Deleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! WASSENAAR door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Leiden wacht een enor me opgave om de financiële huis houding op orde te krijgen. De stad krijgt tegenvaller op tegen valler te verwerken. Alleen de huizenbelasting verhogen om de gaten in de begroting te dichten, is uit den boze. Naast een kleine stijging van de ozb gaat de ge meente taken afstoten. Die operatie grijpt diep in, gaf wethouder R. v^n der Sande (WD financiën) vanochtend aan bij de presentatie van de perspectiefnota voor 2004, de voorloper op de begroting. Want Leiden heeft er al een eerste be zuinigingsronde van dertien miljoen euro op zitten. Bij de begroting van 2003 werd aange kondigd dat de gemeente uit eindelijk in vier jaar tijd 52 mil joen euro moet 'wegsnijden'. Daar komt nu acht miljoen bo venop. Om aan die extra bezuinigingen te komen, is een discussie over het gemeentelijke takenpakket nodig. „Doen wij de dingen die we doen wel goed, kunnen we ze anders doen of moeten we ermee ophouden", zijn volgens de wethouder de vragen die daarbij aan de orde zijn. Het is aan de gemeenteraad om taken aan te wijzen die moeten verval len. Volgens Van der Sande ko men er daardoor ook banen van ambtenaren op het spel te staan. „Maar ik wil eerst een ta kendiscussie en dan pas over personele consequenties praten. Het rijk doet het andersom, dat gooit er eerst ambtenaren uit. Die kant wil ik in Leiden niet op." Dat het ambtelijk apparaat, zo n 1600 mensen sterk, moet in krimpen, vindt Van der Sande geen reden om nu een vacature stop af te kondigen. „Je weet niet waar zo'n vacaturestop neerslaat De primaire dienst verlening zoals het ophalen van het afval en de afgifte van rijbe wijzen mag niet in het gedrang komen." Groenlinks-fractievoorzitter G. van Hees, die de presentatie van de perspectiefnota bijwoonde, reageerde geschokt op de bood schap van de wethouder. „De door Roelf Reinders leiden/rotterdam - Vervanging van de borstfoto door een MRI-scan bij het be volkingsonderzoek borstkanker werkt averechts. Dat zegt Bert Kamp van de Stichting Bevolkingsonderzoek Borstkan ker West-Nederland, gevestigd in Leiden, nu onderzoekers van het Erasmus Me disch Centrum hebben ontdekt dat een MRI-scan borstkanker beter opspoort dan de traditionele röntgenfoto van een borst (mammografie). Een MRI-onderzoek is veel ingrijpender dan een traditioneel borstonderzoek, al dus Kamp. Hij verwacht daarom dat veel vrouwen niet meer komen opdagen als de MRI-scan de mammografie bij het be volkingsonderzoek vervangt De weten schappers van het Rotterdamse acade misch ziekenhuis maakten deze week be kend dat MRI-onderzoek beter werkt dan een röntgenonderzoek bij het opsporen van borstkanker. Bij het nationale bevol kingsonderzoek worden röntgenfoto's van borsten gemaakt. Met een MRI-scan is de kans dat een afwijking wordt ont dekt twee keer zo groot als bij een mam mografie, aldus de onderzoekers. De ge vonden tumoren zijn ook kleiner zodat de kans groter is dat kankerbestrijding succes heeft. De wetenschappers komen tot deze con clusie na onderzoek onder bijna twee duizend vrouwen met een verhoogd risi co op borstkanker. Deze vrouwen zijn er felijk belast De onderzoekers adviseren de MRI-onderzoeksmethode bij deze groep vrouwen. Kamp van het Bevol kingsonderzoek West-Nederland vindt het te ver gaan om deze opsporingsme thode ook bij het landelijke bevolkings onderzoek in te voeren. Bij dit onderzoek krijgen alle vrouwen van vijftig tot 75 jaar elke twee jaar een uitnodiging om hun borsten met een röntgenfoto op kanker te laten onderzoeken. Volgens Kamp werkt het opsporen van borstkanker bij vrouwen zonder ver hoogd risico met mammografieën 'vol doende goed'. Hij verwijst naar onder zoek van onder meer datzelfde Erasmus Medisch Centrum waaruit blijkt dat het landelijke bevolkingsonderzoek met screening door borstfoto's leidt tot min der sterfte aan borstkanker. „En nog los van het kostenaspect past MRI-onder- zoek niet bij onze manier van werken", zegt Kamp. „Nu parkeren wij een mam mobiel bij de mensen in de buurt. Wij komen in Ter Aar en Sassenheim. Dat zou met een MRI-apparaat niet kunnen." Bovendien is een MRI-onderzoek psy chisch belastender dan een traditioneel borstonderzoek, stelt Kamp. „Bij een MRI-onderzoek word je in een tunnel ge schoven. Dat kan een claustrofobisch ef fect hebben. Je krijgt contrastvloeistof in gespoten en zo'n onderzoek duurt langer dan een borstfoto later maken. Niet dat een mammografie wel prettig is; je bor sten worden platgedrukt om een goede foto te kunnen maken. Maar een MRI- scan is zeker nog belastender." Daarom zullen veel vrouwen afhaken als de betere MRI-scan de borstfoto gaat vervangen, verwacht Kamp. „Nu is het opkomstpercentage zo'n 75. In de steden ligt het lager, op het platteland hoger. Maar als de MRI-scan de mammografie vervangt, zal dat percentage veel lager zijn. De mammografie is laagdrempelig. En dat is belangrijk bij een bevolkingson derzoek." regering trekt een spoor van el lende door deze gemeente." Toch acht ook de Groenlinkser een nieuwe bezuinigingsronde onvermijdelijk. Hij is niet van plan, tot grote opluchting van WD-voorman L de Lange, om voor een verdere verhoging van de ozb te pleiten zodat er min der hoeft te worden bezuinigd. De twee zijn het erover eens: of er nou wel of geen noodzaak is tot bezuinigen, een takendiscus sie is sowieso zeer de moeite waard. Van Hees verwijst naar de bestuurskrachtmonitor waar in is te lezen dat Leiden van oudsher slecht is in het stellen van prioriteiten. „Nu zal dat dus wel moeten. Geen gerommel in de marge en boterzachte afspra ken meer. De cultuuromslag moet nu worden gemaakt." De Lange en Van Hees, de grootste politieke tegenstanders in het college, schatten de finan ciële situatie dus nu al ongeveer hetzelfde in. Al houdt De Lange nadrukkelijk de mogelijkheid open om de ozb-verhoging te voorkomen door nog meer te bezuinigen dan het streefbedrag van acht miljoen euro. den haag/leiden - Twee broers uit Leiden (26) en Waddinxveen (28) hebben zich volgens officier van justitie R. Steen schuldig ge maakt aan poging tot moord door op de Witte Singel in Lei den met de auto op twee fietsers in te rijden. Daarvoor eiste de officier gisteren bij de Haagse rechtbank tegen beiden een cel straf van vier jaar. Als het aan de officier ligt, leve ren de broers tevens voor twee jaar hun rijbewijs in en betalen zij hun slachtoffers aan smar tengeld en schadevergoedingen ruim 8000 en 239 euro. De auto dient volgens de officier als moordwapen verbeurd te wor den verklaard. Bij de aanslag, in de nacht van 30 op 31 maart vorig jaar, raakte een 23-jarige vrouw uit Leiden ernstig gewond. Ze brak haar been op twee plaatsen, moest drie maanden met krukken rondlopen en is inmiddels twee keer geopereerd. Het ziet er naar uit dat zij in oktober voor de derde keer onder het mes moet. Een 35-jarige Leidenaar liep ver wondingen aan zijn kniebanden op en kon een half jaar geen rugby spelen. De vrouw speelde in het Nederlands rugbyteam. Het is de vraag of zij na de aan rijding in staat is ooit nog op dit niveau sport te bedrijven. Het bleef op de zitting onduide lijk wie van de twee broers de auto heeft bestuurd. De broer uit Waddinxveen was niet naar de zitting gekomen. Hij lag thuis in bed omdat hij zich niet hele maal lekker voelde. De 26-jarige Leidenaar wees deze broer aan als de schuldige. Officier van justitie Steen hecht echter geen geloof aan de inconsistente ver klaringen van de man. Hij gaat ervan uit dat de Leidenaar zelf achter het stuur van de auto heeft gezeten en door zijn broer uit de wind wordt gehouden. Om achter de precieze gang van zaken te komen, besloot de rechtbank op verzoek van beide advocaten de Waddinxvener als getuige op te roepen. De man wordt voor een nieuwe zitting door de politie thuis opgehaald. Volgens de slachtoffers ging aan het incident een verkeersruzie vooraf. De 26-jarige Leidenaar raakte de fiets van de 35-jarige Leidenaar, die samen met twee dames op weg was naar een café in de binnenstad. Door de aanrijding ontstond een woordenwisseling en ruzie, die werd voortgezet op de Witte Singel voor het gebouw van het kantongerecht. Daar had een schermutseling plaats tussen de 35-jarige fietser en de 28-jarige Waddinxvener. Na de ruzie gin gen beide gezelschappen hun eigen weg. De auto reed weg, keerde en reed de twee fietsers aan. Wind, zon, hitte en kou, een daktuinier heeft van alles veel (advertentie) Het Leidsch Dagblad houdt samen met de Hortus Botani cus van de Universiteit Leiden een Open Tuindag op zater dag 14 juni. Die dag stellen tuineigenaren en beheerders in Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Warmond, Zoeterwou- de en Voorschoten hun tuin open voor het publiek. De aanmelding is inmiddels ge sloten. Het Leidsch Dagblad publiceert in de Uitkrant van donderdag 12 juni de namen en adressen van de deelne mers en een kaart, zodat le- zers.de adressen gemakkelijk kunnen vinden. De deelne merslijst is ook te vinden op www.leidschdagbiad.nl. Op de site staan ook eerdere afle veringen van deze serie. Aan de tuindag is een publieks prijs verbonden. De wind waait er altijd harder, de zon schijnt er feller, hitte en kou zijn er intenser. Tuinieren op een dakterras is moeilijk, zo als Saskia Janzen (54) dagelijks ervaart. Voorzichtig pakt ze een klein olijfboompje, dat in een pot aan de zijkant van het terras staat. „Tijdens een storm eerder dit jaar is de punt eruit gebro ken", zegt ze. „Maar er is nog een knop, dus ik denk dat hij van daaruit verder groeit." Moeilijk betekent ook uitda gend, en dat maakt dat succes zoeter smaakt. „Wie heeft er nu zo'n oleander", zegt ze trots, terwijl ze wijst op een bloeiende struik die het inderdaad zicht baar naar zijn zin heeft op deze hoge plek in de stad. Janzen is coach en klinisch psy chologe met een eigen praktijk leiden - Turkse lekkernijen, Marokkaanse versnaperingen en Indonesi sche saté, de leerlingen van de protestants-christelijke basisschool Sleutelbloem kregen gisteren een voorproefje op hun vakantie. Want dat was het thema van het grote pleinfeest dat eens per twee jaar op de school aan de Boshuizerkade wordt georganiseerd. Voor de 160 kinderen waren er allerlei spelletjes met als klapper een mooie loterij met prijzen van de winkeliers van de Luifelbaan. Ook zij hadden reke ning gehouden met het thema en vooral veel vakantiespullen ter be schikking gesteld. De ouders van de scholieren, die ook welkom waren op het pleinfeest, hadden voor de wereldse happen gezorgd. En het mooie weer deed de rest. Foto: Mark Lamers veel lavendelstruiken en aan de huiszijde van het terras staan drie hoge potten met hosta's. „Ze zijn al stokoud, ik heb ze nog van mijn moeder gekre gen." Een wisteria groeit langs de oostmuur, in een andere hoek schuilt een bescheiden ti- bouchina, „Nu is hij nog niet zoveel, maar hij komt wel en hij Een dakterras is een uitdaging, vindt Saskia Janzen, maar wel één die loont. Achter de Nieuwe Rijn is ze heer en meester over zestig vierkante meter tuin, waar ze een mediterrane sfeer probeert te scheppen. Foto: Hielco Kuipers bloeit diep, dieppaars, heel erg mooi en heel exotisch." Zonder kas was deze tuin on mogelijk, zegt Janzen. „Sommi ge planten kunnen in de huiska mer staan, maar daar is het voor de meeste toch te warm en te droog." Water geven is een op gave. Janzen heeft nu een auto matisch druppelsproeisysteem geïnstalleerd, maar tevreden is ze er niet mee. „De software is ontworpen voor een gazon. Eén keer in de drie dagen geeft het systeem zes keer water, voor een terras is dat te weinig. Daar moet je twee keer per dag water kunnen geven. Ik wacht echt met smart totdat Gardena nieu we software voor het systeem ontwikkelt, maar tot nu toe is er niks." Elke lente, elke herfst is er weer het gesleep met de zware potten. Ook de juiste opstelling van de planten op het terras noemt Janzen elk jaar weer 'een heel gepruts'. De liefde voor subtropische en mediterrane planten vindt mis schien, denkt Janzen, haar oor sprong in haar jeugd in Indone sië. Daar groeien de datura's en de citroenbomen langs de weg. „Zelf herinner ik me er weinig van, maar de verhalen van mijn moeder hebben altijd een grote indruk op me gemaakt." Toch heeft ze niet de ambitie om van haar daktuin een Klein Java te maken. Te hoog gegrepen. „Maar de sfeer van de Middel landse Zee kan wel." Wilfred Simons (advertentie) aan de Nieuwe Rijn 92. De prak tijkruimte is op de begane grond, op de eerste verdieping wonen zij en haar man. Op de tweede verdieping is een tweede huiskamer en een dakterras van zestig vierkante meter. Een ver grijsde hardhouten decking geeft het terras een zakelijke uit straling, die nog wordt versterkt door een zwartgeverfde stalen balustrade. Tussen de pantry en het terras staat een kas met een druif en een bak waarin toma tenplanten voorzichtig geel bloeien. Het terras ademt de sfeer van de Middellandse Zee. Oleanders, olijfbomen, datura's (met hun trompetvormige bloemen), een citroenboompje, een vijg en en kele potten met agapanthus (Afrikaanse lelie) zijn de blikvan gers op het terras. Op hun hoge stelen maken de lelies volle tros sen blauwe bloemen, waar Jan zen dol op is. Nu is het nog niet zo ver, maar wie weet tegen 14 juni wel. In de gauwigheid telt ze acht fikse knoppen. „De heb er nu zeven, elk jaar mag ik er één bijkopen." Verder zijn er Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: !andag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9