Lagere rente steun voor economie ECONOMIE Londen worstelt met de vraag 'wat te doen met de eunh Duisenberg brengt rente op laagste niveau sinds 1948 EU gaat onderhandeld over luchtvaartakkoord» Voorwaardelijke celstra geëist in voorkenniszaaL Papavers groeien teler boven het hoofd Stroomnet Zuid-Holland overgenomen door Tennet Consument vindt 11 euro duur als eerder 9 is betaald I Banengroei historisch laag voorburg Het aantal banen in Nederland groeit nauwelijks meer. In het eerste kwartaal van dit jaar nam de werkgelegen heid met 0,1 procent toe ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dit is de kleinste groei sinds 1994. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek. De werkgele genheid in het bedrijfsleven neemt steeds sterker af, terwijl de banengroei in de zorg en bij de overheid op een hoog peil blijft. Het aantal banen in de marktsectoren daalde in de eer ste drie maanden met 91.000. Tegelijk is het werk in de zorg en bij de overheid met 101.000 banen toegenomen. De groei komt daarmee uit op 10.000 ba nen. Batterij-eieren uit supermarkt Amsterdam - Vanaf volgend jaar zijn in supermarkten vrij wel geen legbatterij-eieren meer te vinden. Na dertig jaar actievoeren tegen verkoop van eieren uit legbatterijen, meldde de stichting Wakker Dier giste ren dat alle grotere supermarkt ketens hebben toegezegd hun schappen uitsluitend te vullen met scharrel- en uitloopeieren. Deze week hebben de Cl000- supermarkten van Schuitema en de winkelketens van het Laurusconcem, Super de Boer, Edah en Konmar, toegezegd te stoppen met de verkoop van legbatterijeieren. Eerder gingen Albert Heijn, Aldi, Dirk van den Broek, Lidl, Bas van der Heij den, Digros, Jan Bruijns, Plus, Garantmarkt en Landal Green- parks al op de scharreltoer. Bestellen zonder ober heerenveen - Het Hajé Hotel in Heerenveen gaat bestellingen in het restaurant zonder ober opnemen. Klant moeten hun eten via een computer op hun tafel bestellen. Op elke tafel komt een beeldscherm waarop de gasten hun bestelling kun nen aangeven. De bestelling wordt nog wel door obers ge bracht. Het is de bedoeling dat de digitale bestelmethode in al le zeven Hajé-vestigingen wordt ingevoerd. Bereikbaarheid bedrijven slechter zoetermeer - De telefonische bereikbaarheid van Nederland se organisaties is verslechterd. Dat blijkt uit onderzoek van de telefonische dienstverlener SNT en onderzoeksbureau Inter- view-NSS. In twee jaar tijd is de bereikbaarheid van algemene nummers gedaald van 82 pro cent naar 68 procent. De kans om iemand via een doorkies- nummer te spreken te krijgen, is nog kleiner. Dat lukte vorig jaar bij 42 procent van de po gingen. In 2000 was dat nog 47 procent. Als criterium voor be reikbaarheid hanteert SNT dat iemand de beller binnen 15 se conden te woord staat. Havenbedrijf verzelfstandigd rotterdam - Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) mag verzelfstandigen. De ge meenteraad van Rotterdam heeft gisteren goedgekeurd dat het havenbedrijf per 1 januari 2004 een overheids-NV wordt Rotterdam wordt de enige aan deelhouder. Het havenbedrijf krijgt zo meer vrijheid om zich in de commerciële markt te be wegen, zelf tarieven vast te stel len en allianties met andere ha vens aan te gaan. 'Landbouwprijzen gaan stijgen' parijs - De prijzen van land bouwproducten zullen de ko mende jaren gaan stijgen. Dat voorspelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport over de landbouwsec tor in de dertig industrielanden die zijn aangesloten. Volgens de OESO zijn de hogere prijzen een gevolg van een toenemen de vraag uit snel groeiende ont wikkelingslanden. Groei eurolanden blijft nog laag brussel - De economische groei in de twaalf eurolanden zal zo wel in het lopende kwartaal als in het derde kwartaal schom melen tussen 0 en 0,4 procent, zo voorspelt de Europese Com missie in haar maandelijkse studie. Zowel de binnenlandse vraag als de export groeien nog maar nauwelijks. Gisteren maakte EU-bureau Eurostat ook bekend dat de economie in de twaalf eurolanden in het eer ste kwartaal niet is gegroeid ten opzichte van het laatste kwar taal vorig jaar. In de 15 EU-lan- den is er nog wel sprake van 0,1 procent groei. Op jaarbasis is de groei in het eerste kwartaal 0,8 procent in het eurogebied en 1,0 procent in de EU als ge heel. vrijdag 6 JUNI 2003 den haag/gpd - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft gisteren besloten tot een stevige renteverlaging. Daarmee krijgt de economie van de eurozone, die op de rand van een recessie staat, een impuls. Vooral de moeizaam draaiende industrie in de twaalf eurolanden zag uit naar een lagere rente. Het belangrijkste rentetarief van de ECB daalde met een half procent naar 2 pro cent. Dit niveau kende Europa voor het laatst in 1948. ECB-president Duisenberg motiveerde het besluit door te verwijzen naar de dalende inflatie. Die beweegt zich nu iets onder het maximum waar de centrale bank naar streeft De ECB verwacht dat de inflatie in 2004 'belangrijk lager' zal uitvallen. Daarmee zou er opnieuw ruimte kunnen ontstaan voor verdere renteverlagingen. Uit een toelichting die Duisenberg gaf, valt af te leiden dat de ECB niet optimistisch is over de economie in de eurozone. De snelle beëindiging van de oorlog in Irak heeft in de euro-economie niet of nau welijks geleid tot herstel. Later dit jaar en volgend jaar zal er wel sprake zijn van enig herstel. Voorlopig overheersen 'neerwaartse risi co's'. Grote delen van de eurozone - de economieën van Duitsland, Italië en Ne derland. lieten in het eerste kwartaal een krimp zien. Ook in het tweede kwartaal is de economische groei erg zwak, aldus Duisenberg, die de groeiramingen voor 2003 en 2004 naar beneden heeft bijge steld. De euro schoot omhoog toen het rente- nieuws bekend werd. De munt was een dag eerder blijven steken op 1,1703 dol lar, maar naderde aan het begin van de avond de 1,19 dollar. Geldhandelaren zien economisch herstel dichterbij ko men met een lagere rente. ECB-president Duisenberg toonde zich niet ongerust door de kracht van de euro, die de ex portpositie van de industrie in de euro zone benadeelt. Volgens Duisenberg is de eurokoers dichtbij een langjarig ge middelde. Duisenberg ging in zijn toelichting ook in op de toenemende kritiek dat de bank deflatie in de hand werkt door onvol doende agressieve renteverlagingen. De flatie - aanhoudende prijsdalingen - wordt gezien als zeer schadelijk voor de economie, maar volgens Duisenberg loopt de eurozone dit risico niet. Wel kunnen regio's tijdelijk met deflatie te maken krijgen, maar volgens de ECB ver groot dat juist de concurrentiekracht van die regio's. Kort voor het rentebesluit van de ECB liet de centrale bank van Groot-Brittannië weten de rente onveranderd te laten. Bank of England liet haar belangrijkste tarief staan op 3,75 procent. Eerder op de dag kwam Zweden wel met een rentever laging. De Riksbank schroefde haar geld markttarief terug met 0,5 procentpunt tot 3 procent. luxemburg/anp - ElUOpeeS transportcommissaris De Pala- cio mag onderhandelingen be ginnen met de VS over een grootschalig luchtvaartakkoord. Dat moet de bestaande 'open sky'-akkoorden van de huidige lidstaten, waarin landingsrech ten zijn geregeld, vervangen. Staatssecretaris Schultz, van Haegen (Verkeer en Waterstaat) verwacht dat deze onderhande lingen ettelijke jaren zullen du ren. De EU-Iidstaten stemden giste ren ermee in De Palacio de on derhandelingen te laten voeren. Nederland, dat als eerste een open sky-overeenkomst met de VS sloot, heeft wel garanties be dongen dat het er niet op ach teruit gaat. Zo mag Nederland zaken uit het eigen akkoord met de VS behouden, als een toe komstige Europese overeen komst daar niet in voorziet. Op de lange termijn moet de Europese Commissie als dage lijks bestuur van de EU ook de onderhandelingen voeren over jsle val id landingsrechten met and 'al landen als Japan en Rusla011 Voorlopig blijven de lidstaten?t onderhandelingen zelf voei e: Bij deze besprekingen zu echter ook al commissievefS genwoordigers aanschuivea Ook vertegenwoordigers grote luchtvaartmaatschapp krijgen een rol bij de ondeth fi delingen. Daarvoor gaan de staten nog wel een regeling werken, om te voorkomen alle maatschappijen bij ove aanwezig willen zijn. Groot-Brittannië Spanje Griekenland hebben momen overigens nog geen aparte dragen met de VS. De luchtvaartmaatschapp 1 zelf noemen het besluit donderdag een doorbraak. maakt de weg vrij voor een v 8e kelijk geliberaliseerde luiar: vaartbranche", aldus vooraf]" Rod Eddington van AEA, branchevereniging van de E pese luchtvaart. „Het kan de weg vrijmaken voor intei,rr tionale fusies en overnames.' Tij; >v< lit sint Maartensdijk - Het warme weer geeft bloementelers kopzorgen. Teler Lies Elen- baas uit het Zeeuwse Sint Maartensdijk kan het werk nauwelijks meer aan. Nadat eerst alle pioenrozen in allerijl op één dag moesten worden geoogst is het nu de beurt aan de papavers die zo snel groeien dat er bijna geen doorkomen aan is. De grote bollen van de planten - die ook bekend zijn als leverancier van opium - worden in Nederland verwerkt in bloemstukken, ook worden papavers verbouwd voor de productie van maanzaad. Foto: ANP/Wim van Vossen amsterdam/anp - Alleen een geldboete schrikt niet voldoen de af, vindt het Openbaar Minis terie (OM) in Amsterdam. Daar om eiste officier van justitie J. Tonino gisteren in een voorken niszaak naast een boete van 15.000 euro ook vier maanden voorwaardelijke celstraf. Ver dachte is de voormalig directeur van Groothandelsgebouwen. De fraude-officier verwees bij zijn eis naar de gewezen Philip- stopman C. Boonstra, die eerder dit jaar een boete afdeed met de woorden: geld is maar geld. Boonstra werd tijdens een voor kenniszaak veroordeeld omdat hij aandelenhandel niet bij de toezichthouder had gemeld, een klacht die bij de zaak was ge voegd. De oud-directeur van Groothan delsgebouwen zou met voor kennis hebben gehandeld door aandelen van het bedrijf te ver kopen, net voor zijn ontslag aan de buitenwereld bekend werd gemaakt. Toen hem in novem ber 1999 de wacht was aange zegd, stapte hij boos in de auto en keerde huiswaarts. Onder weg belde hij met zijn bankier en gaf opdracht duizend aande len Groothandelsgebouwen, die op naam van zijn zoon stom te verkopen. Op dat mon was zijn ontslag nog niet na kendgemaakt. „Ik was redi de boos", verklaarde de verdac ee „In een impuls heb ik die >Pl delen verkocht." nii Het OM liet zwaar meewe nti dat de verdachte de topma geweest van een bedrijf dat:en de beurs wordt verhandeld, vertrek van een bestuursvooi»/2 ter is volgens Tonino koer ki voelige informatie. „En dat n met een duidelijk signaal v den afgestraft". Dat de verdi i|< te geld toelegde op de aande handel maakt niets uit, al< 0 U officier. Advocaat Brouwer, zag nil dat het vertrek van zijn cl koersgevoelige informatie is. s a verdachte was interim-man Idi en dus kon iedereen weten hij op een gegeven moment opstappen. Bovendien wist cliënt toen hij de verkoopo N doorgaf niet wanneer het p e a bericht naar buiten zou g gis< Met de inhoud van de med< 'e ling was hij evenmin bekend dus Brouwer. Hij vroeg spraak. Uitspraak op 19 juni. en zou eti arnhem/gpd - Tennet. beheer der van het landelijke hoog spanningsnet, neemt voor enke le honderden miljoenen euro's het Transportnet Zuid-Holland over. Na de overname beheert Tennet iets meer dan veertig procent van het tienduizend ki lometer lange transportnet voor elektriciteit in Nederland. Bin nen drie jaar wil Tennet ook de transportnetten van Essent, Nuon, Eneco en Delta overne men. Met alle overnames zijn enkele miljarden euro's gemoeid. Inte graal beheer van de transport netten moet leiden tot grotere efficiency en lagere kosten, ook voor de stroomverbruikers. In overname van fijnmazige regio nale distributienetten ziet Ten net vooralsnog weinig meer waarde, aldus directeur Kroon gisteren in Arnhem tijdens een toelichting. Tennet streeft op den duur ook samenwerking of fusie na met Elia, de beheerder van het Belgi sche transportnet en de beheer ders van de aanpalende Duitse transportnetten. Daardoor kan er één elektriciteitsmarkt ont staan in Noordwest-Europa. De prijsverschillen die nu nog met het (goedkopere) Duitsland be staan, zouden daardoor verdwij nen. Bovendien zou Nederland zich voor de elektriciteitsopwek king meer kunnen verlaten op de aanpalende landen. Tennet is een geprivatiseerd staatsbedrijf. De miljarden euro's die nodig zijn om alle overnames te ver wezenlijken worden geleend door banken. De overnameprijs van TZH wordt pas later be kend, nadat de aandeelhouders (de gemeenten Rotterdam, Den Haag, Delft, Leiden, Dordrecht en de provincie Zuid-Holland met de verkoop hebben inge stemd. Toezichthouder DTe heeft een waarde van 274 miljoen euro berekend. Na de overname ver liest een deel van de 116 werk nemers van TZH zijn baan, maar kan elders binnen Tennet aan de slag. Ontslagen zijn niet aan de orde. door Louis Burgers londen - Na afloop van de on derhandelingen voor het verdrag van Rome in 1957 meldde een Britse ambtenaar dat het project van de Europese Economische Gemeenschap geen kans van sla gen had. Hij adviseerde zijn rege ring tegen toetreding. Twee jaar later klopte Londen alsnog aan de deur, om door Charles de Gaulle te worden afgewezen. Pas meer dan tien jaar later kon het land toetreden. De geschiedenis her haalt zich. Londen worstelt nu met de vraag wat te doen met de euro. „Onze toekomst en ons natio naal belang zijn het best ge diend door een pro-Europese opstelling", aldus minister van financiën Gordon Brown. Dat klinkt positief, ware het niet dat diezelfde Brown voorwaarden aan toetreding heeft gesteld. Brown presenteert maandag een analyse over de voors en te- gens van het overgaan op de eu ro. De verwachting is dat hij concludeert dat de tijd daar nog niet rijp voor is. Hem zal direct voor de voeten worden gewor pen of het over enkele jaren dan wel in het Britse belang is? En, zo ja, waarom dan nu niet? De belangrijkste reden voor de afhoudende reactie is dat de discussie dreigt te gaan over het Britse lidmaatschap van de Eu ropese Unie. Dat is zorgelijk voor de regering, omdat het wantrouwen jegens Europa groeit. Dat komt mede doordat een deel de media alleen maar negatief over Brussel schrijft. Maar het ligt ook aan premier Blair die nooit heeft geprobeerd dat beeld bij te stellen. Dat kan zich wreken als de Britten zich uiterlijk in 2005 per referendum mogen uitspreken over de euro. In 1997 kondigde Brown aan dat hij de nodige stappen zou zetten om toetreding mogelijk te ma ken, maar hij moet de eerste stap nog zetten. Naar verwach ting zal hij maandag het parle ment weer vertellen dat er nog veel moet gebeuren. Een belangrijk probleem is dat het renteniveau in het euroge bied niet noodzakelijkerwijze De Britse minister van financiën Brown staat de pers te woord voor de deur van 10 Downing Street. Foto: AP/Richard Lewis het beste is voor de Britse eco nomie. Vandaar dat de econo mieën naar elkaar moeten toe groeien en ook met elkaar in de pas gaan lopen. Nu kan de Bank of England nog een eigen rente- beleid voeren, na toetreding wordt dat bepaald in Frankfort. Brown wil er verder zeker van zijn dat de euro goed is voor de werkgelegenheid. De vraag of de euro goed is voor de financiële sector, de City, is inmiddels be antwoord. Het doet er eigenlijk niet toe of we het pond houden of overgaan op de euro, aldus M; een onderzoek van het bestu van de City. *ei Het werkelijke probleem is e £n ter de politiek. Door een bes l"ei sing uit te stellen tot 2003 da#ont ten Blair en Brown dat de Brfn v ten door het succes van de vanzelf overtuigd zouden zijl Dat is niet uitgekomen. De e nomie in de eurozone staat e minder goed voor dan de Bri °F Nu pas begint minister Brow tegengas te geven. Hij waar schuwde afgelopen maand kele keren dat Groot-Brittam 'en historisch, geografisch, cultu en economisch met Europa verbonden. Op langere term 'e zal invoering van de euro jui helpen van Europa een open snel groeiende economie te ken, vindt hij. Brown geeft geen antwoord de belangrijkste vraag, 'wille we wel'. 'Het moet', of 'we k nen niet anders', klinken vei minder positief, maar hebbe ;mu als voordeel dat het moeilijk campagne voeren is tegen zi open deuren. Een positieve stelling kan slechts tot felle r ™e ties leiden. Dat risico willen Blair en Brown niet nemen. Transavia heeft het moeüijk met koopjesjagende klanten Transavia volledig in handen van KLM door Richard Mooyman schiphol - De consument let steeds scherper op de prijs van vliegtickets. Luchtvaartmaat schappij Transavia moet de be drijfskosten met tientallen mil joenen euro's verlagen om de prijzenslag niet te verliezen. We moeten meer gaan vliegen met minder personeel, zo luidde gis teren de boodschap van direc teur O. van den Brink „De men sen beginnen te wennen aan la ge prijzen. Ze vinden een vlieg reis van elf euro duur als ze eer- der negen euro hebben be- taaldA Transavia (27 vliegtuigen) be haalde het afgelopen boekjaar een nettowinst van elf miljoen euro bij een omzet van 510 mil joen euro. De winst bleef daar mee vrijwel gelijk aan het voor gaande jaar, maar volgens Van den Brink staan de opbrengsten de laatste maanden sterk onder druk bij zowel de chartervluch ten als de goedkope lijndiensten van Basiq Air. Door de opkomst van prijsvech ters als Ryanair en easyjet is Ne derland ervan overtuigd geraakt dat vliegen spotgoedkoop kan zijn. Transavia speelde met de goedkope Basiq Air-vluchten succesvol in op deze trend. Maar het tij lijkt te keren voor Transavia nu de vliegtarieven steeds verder onder druk komen te staan. De Nederlander is door de economische malaise voor zichtiger geworden met het uit geven van geld. Maar volgens Van den Brink is de consument vooral verwend geraakt door de lage prijzen. De concurrentie om de vliegtuig passagier wordt steeds heviger. De Ierse prijsvechter Ryanair vliegt inmiddels vanaf Gronin gen, Eindhoven en Maastricht, zo memoreerde Van den Brink Ook in België en vlak over de grens in Duitsland is Ryanair bezig met ambitieuze uitbrei dingsplannen. „Ryanair heeft honderd nieuwe toestellen be steld. Die zullen echt niet in de woestijn worden geparkeerd." Met zorg ziet Van den Brink hoe de niet beïnvloedbare kosten blijven stijgen, zoals overvliegta- rieven en start- en landingsgel den. Als die trend doorzet, zul len mensen ervoor kiezen om toch weer met de auto naar de Ardennen te gaan in plaats van een vliegreis te boeken naar Ni ce, aldus de president-directeur. En de stormachtige groei van Basiq Air was juist te danken aan dit soort vakantietripjes. Bijna 90 procent van de Basiq Air-tickets wordt inmiddels onli ne besteld. Het gebruik van in ternet bespaart veel geld, maar de slimme consument kan dat zelfde medium gebruiken om bij de concurrentie te boeken als de Basiq Air-tickets niet goed koop genoeg zijn. Reden voor Transavia om de komende tijd extra aandacht te besteden aan het vaststellen van vliegtarieven. De prijzen moeten laag genoeg zijn om passagiers aan boord te krijgen, maar de vluchten moe ten wel winstgevend zijn. Volgens Van den Brink zit er niets anders op dan de kosten structureel te verlagen. De on derhandelingen met de vakbon den over een nieuwe CAO zijn uitgesteld omdat Transavia eerst De luchtvaartmaatschappij KLM krijgt dochtermaat schappij Transavia volledig in handen. KLM heeft reeds 80 procent van de aandelen in bezit, maar koopt voor enkele honderdduizenden euro's het resterende pakket van NIB Capital, de vroegere Nationale Investeringsbank (NIB). Dat heeft de president-directeur van Transavia O. van den wil doorrekenen hoeveel moet worden bezuinigd. De Transa- via-topman sloot gisteren een kostenreductie van tien procent niet uit, wat neerkomt op vijftig miljoen euro. Er zullen ongeveer honderd arbeidsplaatsen verlo ren gaan, maar dat kan door na- V( Brink gisteren bekendge maakt De overname levert KLM geld op, omdat het be drijf dan geen rendement meer aan NIB hoeft af te di*DEN gen. Alle winst van Transav (ei vloeit naar KLM. Voor Tran ldef via verandert er volgens Va y«__. den Brink niks. „NIB was ei ien" slapende partner en bemoe esul de zich niet met de gang va isc. zaken." en v lerzc San tuurlijk verloop. van Volgens Van den Brink is he >eha lerminst vanzelfsprekend di ïsen Transavia na 25 jaar winst o ges dit jaar opnieuw zwarte cijfi kan zal schrijven. Het wordt een and 'moeilijk jaar', zo waarschu laari hij. iing i Ka ïzi >en ill i id, I mi( en. I def erer Vie leve (nba raai loca Ir wa hij cula :nis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6