'KLM-school werkte onveilig' BINNENLAND 2 Verdwaalde gier haalt hapjes uit ooievaarsstation BVD-werk in Koude Oorlog doorgelicht Vrijspraak Özgür O. in zaak Marion en Romy Nederlander eist geld na gijzelingsdrama Moskou Xtc-verdachten mogen uitgeleverd aan de VS 'Ministerie negeerde eerste teken vogelpest' Wethouder keek naar porno op werkcomputer ustitie: Limiteer iterkte nederwiet n haag - Justitie overweegt sterkte van de Nederlandse t aan banden te leggen. Het halte van de werkzame stof in nederwiet is in twee jaar d bijna verdubbeld. Die stij- baart de regering zorgen, k federwiet is het populairste innabisproduct in de coffee- V iop. Het bevat nu een thc-ge- W alte van gemiddeld 15,2 pro- f nt. Een jaar terug was het nog r 5 procent. Daarmee is neder- et bijna drie keer sterker dan n buitenlands blowtje. Waalf jaar cel oor afrekening MOiLE - De rechtbank in Zwol- heeft een 40-jarige man uit engelo wegens moord op een -jarige stadgenoot gisteren roordeeld tot twaalf jaar cel. ;t slachtoffer werd van dicht- t door het hoofd geschoten. ;t ging om een afrekening in »t drugsmilieu. De man heeft ontkend de moord in itfimen op 1 mei 2002 te heb- gepleegd. Volgens hem was ander verantwoordelijk ir de dodelijke schoten. vrijdag 6 JUNI 2003 ejaard paar neegesleurd eelde/gpd - De Koninklijke Luchtvaart- school (KLS) in Eelde, eigendom van de KLM, heeft jaren een puinhoop gemaakt van het veiligheidsbeleid. In combinatie met een aantal menselijke fouten was dat de oorzaak van het vliegdrama boven Smilde op 8 juni 2000, dat twee leerlingen en een instructeur het leven kostte. Tot die conclusie komt de Raad voor de Transport veiligheid na driejaar onderzoek. De school heeft direct na de botsing tussen twee lesvliegtuigen haar beleid stevig aan gescherpt. De opleiding voor verkeersvliegers in Eel de wordt ook wel KLM Flight Academy genoemd. De luchtvaartmaatschappij krijgt als eigenaar van de school ook on deruit de zak. Het ongeluk deed zich voor toen twee instructeurs met vier leerlin gen aan boord verboden stunts uitvoer den boven de woning van een collega in Smilde. De enige piloot die het ongeluk overleef de werd korte tijd na het drama ontsla gen. In oktober vorig jaar werd hij door de rechter veroordeeld. Hij mocht vijf jaar niet meer vliegen en kreeg 240 uur dienstverlening opgelegd. Het openbaar ministerie ging in beroep omdat het de straf te laag vond. De Raad voor Transportveiligheid stelt nu echter vast dat het drama niet alleen aan onverantwoordelijk handelen van de vliegers te wijten is geweest, maar vooral aan de heersende mentaliteit op het op leidingsinstituut. „Het ontbreken van een goede veiligheidscultuur vormde de voe dingsbodem voor het ongedisciplineerd handelen van de instructeurs." De rapporteurs sommen zo'n 25 punten op waarop het veiligheidsbeleid jaren lang heeft gefaald. Zo werden incidenten niet gemeld, durfden leerlingen uit angst voor represailles fouten van hun instruc teurs niet te melden, voerde de leiding geen functioneringsgesprekken met de instructeurs, en werd er zonder toestem ming gevlogen. De Raad kapittelt niet alleen de leiding van de KLS, maar ook de KLM. De lucht vaartmaatschappij zou als eigenaar van de school hebben verzuimd controle uit te oefenen, en haar kennis op veilig heidsgebied niet ter beschikking van haar opleidingsinstituut te hebben gesteld. De nabestaanden van de slachtoffers van het vliegongeluk kunnen waarschijnlijk een schadevergoeding claimen nu de Raad de verantwoordelijkheid voor het ongeluk voor een groot deel bij de school legt. Of ze dat ook doen is onduidelijk. Gerard Kooiman, vader van de omgeko men leerling Jeroen Kooiman, weigert vooralsnog commentaar. De conclusies van de Raad komen voor directeur Anton Schmidt van de KLS ove rigens niet als een verrassing. De school heeft direct na het dramati sche ongeval op 8 juni 2000 op basis van eigen onderzoek maatregelen getroffen die de veiligheid moeten verbeteren. „En die hebben duidelijk effect gehad", con stateert Schmidt, die overigens pas een jaar na het ongeluk als directeur aantrad. 1 - En bejaard echtpaar uit t Brabantse Heesch is op het -station van Oss meters eegesleurd door een wegrij- nde trein. De vrouw van 67 >nd met haar 68-jarige man, e in een rolstoel zit, op een Dpplank voor gehandicapten en de trein begon te rijden, ttk een taxichauffeur die hen d weggebracht werd meege- tept. Na luttele meters brak loopbrug af. De vrouw viel et haar schouder tegen de ein en de loopbrug raakte lar been. Het letsel viel mee. is het taxibedrijf was het de tweede keer dat de trein in ss met een loopbrug voor ge- indicapten is weggereden, et echtpaar heeft aangifte ge- lan bij de spoorwegpolitie. ustitie pakt eelplegers aan n haag - De Haagse politie- chter heeft vandaag voor het rst een zitting gehouden larop louter veelplegers te- cht stonden. Het openbaar nisterie in Den Haag wil ortaan maandelijks twee van Ike zittingen houden. Een dpleger is iemand die mini- aal tien keer voor een misdrijf aangehouden. Het gebied n het politiekorps Haaglan- n telt zo'n 500 veelplegers, elal winkeldieven en autokra- rs. Voorheen kwam deze ca- ^Korie telkens met één straf- feit voor de rechter. Na m korte straf stonden ze dan :er op straat. Bij de nieuwe npak worden de zaken opge- aard. Dat biedt de mogelijk- J id langere straffen te eisen. erwaarloosde uis moet dicht n haag - Het ministerie van rkeer en waterstaat gaat slui- 1 sluiten, als de veiligheid n de scheepvaart in gevaar mt. Nu al brokkelt beton af n bijvoorbeeld sluizen in euwegein en Tiel. Ook steekt verschillende plaatsen het ichtijzer uit de bouwwerken. :t zijn de gevolgen van jaren- j ig achterstallig onderhoud lor bezuinigingen bij Rijkswa- staat. Er is geen geld meer 1 nwege peperdure projecten i de Betuwelijn en de Hoge- j elheidslijn. olkestein mag ip z'n stek blijven m haag - WD'er Frits Bolke- :in mag van de regeringspar en WD en CDA een tweede mijn Eurocommissaris in ussel blijven als hij dat wil. ;t CDA zal deze wens niet ikkeren, zo heeft premier ilkenende toegezegd in de ka- ïetsonderhandelingen met liberalen. Dit meldden tagse bronnen. De kwestie tweer open als de voorzitter n de Europese Commissie ver iemand anders heeft dan inmiddels 70-jarige Bolke tin. Die heeft zelf al eerder zegd dat hij graag wil blijven. rgverzekeraar n druk niet aan ONiNGEN - Zorgverzekeraar iderZorg uit Groningen, die j reputatie geniet de goed- L lopste van Nederland te zijn, I n de enorme toeloop van f euwe klanten niet meer aan. ïclaraties worden te laat uit- ttaald, en honderden verze- rden zitten al maanden zon- tr zorgpas. Ook met de telefo- sche bereikbaarheid is het tcht gesteld. De problemen n het gevolg van een enorme eloop van nieuwe verzeker en, aldus het bedrijf. Ander- »rg profiteerde begin dit jaar n de stijgende premies bij an- tre zorgverzekeraars. Het aan- klanten steeg daardoor in ^B?r maanden tijd van 11.000 ^Par ruim 30.000. door Otto Blaauwgeers de wijk - Ooievaars, reigers en kraaien sloegen gistermorgen groot alarm toen een vale gier voor de derde achtereenvolgende dag zijn schaduw wierp op uiver- paradijs De Lokkerij in het Drent se dorp De Wijk. De trieste balans van drie bezoekjes door de roof vogel: twee dode ooievaars en één gewonde. De ongewenste bezoeker zit in een oude eik op maar 100 meter afstand van het dichtstbijzijnde ooievaarsnest. Hij doodt de tijd met het op orde brengen van zijn verenpak en het loeren naar nieuwe hapjes. Een suïcidale kraai probeert hem te verjagen, maar de gier reageert niet. Ook niet als een groepje ooievaars ogenschijnlijk onverschrokken om de eik cirkelt. De gier laat zich niet opfokken. Rond kwart voor twaalf bracht hij zijn voor alsnog laatste bezoek aan De Lokkerij. Het ooievaarsjong ver roerde zich niet en juist dit na tuurlijke gedrag kostte hem de kop. Voor de gier is een stijf jong een kant- en klaarmaaltijd. En hoewel een schransende gier bijna onverstoorbaar is, hebben de ooievaars hem toch weten te verdrijven. In de eikenboom waar hij zich heeft verschanst wordt de gier gadegeslagen door een drietal vogelfreaks van de Dutch Birding Association. De 340 leden hebben 24 uur per dag een 'buzzer' bij zich, die be gint te piepen als er ergens in Nederland een zeldzame vogel is gesignaleerd. „We waren op weg naar Schiermonnikoog toen we een bericht kregen", zegt Ar nold Meijer (34) uit Katwijk. „De gier lag op onze route, anders waren we niet gekomen." De laatste zeven jaar duiken er regelmatig gieren op in Neder land. „Nog niet zo lang geleden zwierf er een groep van achttien door Zuid-Holland", weet An- dré van der Plas (35). „Deze vo gel krijgt veel media-aandacht, maar voor ons is hij niet zo bij zonder. Wij worden pas echt opgewonden van een groene bijeneter of een woestijnvinkje." Rob Olivier (44) uit Voorschoten is de vogelaar met de meeste high tech. In zijn auto ligt een laptop met draadloze internet verbinding waarmee hij www- .dutchbirding.nl van beeldmate riaal voorziet. Hij tuurt door een digitaal filmcameraatje waarop hij een zoomlens van een halve meter lang heeft gemonteerd. „We brengen elk jaar een film uit met bijzondere waarnemin gen in Nederland. Deze gier is niet bijzonder, maar natuurlijk wel leuk voor de film." De Drentse ooievaars laten zich niet zomaar kennen. In de lucht gaan ze de gier te lijf, in de hoop dat ze hem bij hun nesten kunnen weghouden. Op de inzet is een jonge ooie vaar te zien die door de roof vogel is gepakt. Het dier raak te gewond aan een vleugel. Foto's: GPD/Jacob Melissen en Han de Graaf alkmjlar/gpd - De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren de 26- jarige Özgür O. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van betrokkenheid bij de dubbele moord op Marion van Buuren (19) en haar dochtertje Romy (1) in juni 1997. Hij werd direct vrij gelaten. Vorige week was nog vijf jaar cel geëist voor mede plichtigheid aan de gewelddadi ge dood van de peuter. De hoofdverdachte van de dub bele moord is zijn in 1998 over leden broer Okan. Het OM weet nog niet of het in hoger beroep gaat. Zolang het OM daar nog over dubt, houden de strafplei ters van O. zich op de vlakte over de vraag of hun cliënt de beloning van 25.000 euro voor de gouden tip in de affaire gaat opeisen. özgür meldde zich in juli vorig jaar bij de ouders van Marion van Buuren, en vertelde hen uit gewetenswroeging dat moeder en dochter begraven lagen in de Egmondse duinen. In septem ber werd hij aangehouden. Ma rio en Romy waren sinds 8 juni 1997 vermist. Op die dag was Okan, die in 1998 aan kanker overleed, jarig. De gewelddadige crimineel wist dat hij ging ster ven, en had aangekondigd niet alleen te zullen sterven, maar zijn ex-vriendin en hun kind 'mee te nemen'. Op de dagvaarding had de offi cier van justitie de dubbele moord ook aan özgür ten laste gelegd, maar bij het begin van het proces nam hij gas terug en eiste hij wegens gebrek aan be wijs al vrijspraak voor de moord op Marion. Bleef over de mede plichtigheid bij de moord op het kind. Van het bewijs daarvoor liet de rechtbank niets heel. Dat bestond hoofdzakelijk uit de verklaringen van de ouders Van Buuren en özgürs schoonzus. Volgens de Van Buurens heeft özgür hen verteld in de duinen aanwezig te zijn geweest toen Okan zijn dochter ombracht özgür ontkent dat. De rechter betwijfelt niet dat de Van Buur ens vertellen wat ze gehoord hebben, maar houdt het er op dat özkür zich verkeerd heeft uitgedrukt door zijn gebrekkige beheersing van het Nederlands in combinatie met hevige emo ties. Namens de familie Van Buuren reageert advocaat C. Veraart met ontsteltenis op de uitspraak. Veraart: „De familie voelt zich dubbel slachtoffer. Eerst raken ze twee van hun dierbaren kwijt en vervolgens worden de ouders ongewild kroongetuigen in het proces tegen een van de ver dachten, met als uitkomst dat ze voor leugenaar worden uitge maakt." bilthoven/anp - A. Zjyrov, de Nederlander van Russische af komst die zijn vrouw verloor bij de gijzeling in een theater in Moskou, gaat een schadeclaim indienen tegen de Russische re gering. Hij sluit zich aan bij de claim van vijf buitenlanders die ook familie verloren bij de be vrijdingsactie. Dat zei Zjyrov gis teren. Woensdag moet Zjyrov in Moskou getuigen in een hoor zitting over de claim. Over de motivatie voor zijn eis tot scha devergoeding moet Zjyrov nog overleggen met zijn Moskouse advocaat, maar zelf vindt hij dat de Russische regering de bevrij ding van de buitenlanders heeft tegengewerkt. Zolang er zich buitenlanders onder de gegijzelden bevonden, zouden de Tsjetsjenen hun drei gementen om het theater te la ten ontploffen niet tot uitvoer durven te brengen, zo redeneer de de regering volgens Zjyrov. Verder wil hij een schadevergoe ding omdat de doden vielen door toedoen van de Russen en niet van de Tsjetsjenen. De groep van vijf buitenlandse gedupeerden waar Zjyrov zich bij aansluit, heeft al een claim van 8 miljoen dollar op tafel gel- ged. Wat de Nederlander gaat eisen, weet hij nog niet. Een dag voor de hoorzitting over de schadeclaim moet Zjyrov ook nog getuigen over de rol van een Tsjetsjeen, die de Tsjetsjeense gijzelnemers van buitenaf zou hebben geholpen. Zjyrov stelt dat de man juist heeft gepro beerd te bemiddelen om zijn fa milie en een groep Oekraïense gegijzelden vrij te krijgen. Tijdens de ontzetting van het Moskouse Doebrovka-theater, eind oktober, kwamen 129 gijze laars, onder wie de Zjyrovs 39- jarige vrouw Natalie, en alle 41 gijzelnemers om het leven. De vrouw woonde met haar zoon een opvoering van de musical Nord-Ost bij toen de Tsjetsjenen de gijzelingsactie begonnen. De jongen overleefde. den haag/anp - Nederland mag twee personen die verdacht worden van xtc-smokkel uitleve ren aan de Verenigde Staten. Er zijn namelijk geen aanwijzingen dat de rechten van verdachten in de VS met voeten worden ge treden. Dat heeft het gerechts hof in Den Haag gisteren beslist. Het hof deed de uitspraak naar aanleiding van de opschorting van de uitleveringen door de rechtbank eind vorig jaar. De rechtbank wilde eerst onderzoe ken of de kans bestond dat de verdachten geen eerlijk proces zouden krijgen in de VS. Het hof heeft nu geoordeeld dat hier voor geen aanwijzingen zijn, en dat er daarom ook geen reden is om de uitlevering op te houden. De advocaten van de verdach ten probeerden de uitlevering tegen te houden omdat ze vre- wageningen/gpd-anp - Het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij (LNV) kreeg al in december 2002 signalen over verdenkingen van vogelpest, maar heeft daar toen niets mee gedaan. Dat blijkt uit een giste ren verschenen rapport van Wa- geningen Universiteit Research (WUR) over besmettelijke dier ziekten in de pluimveesector. Volgens de onderzoekers zijn de signalen dat er klassieke vogel pest in ons land heerste gemist. Onderzoek wees uit dat al in de cember vorig jaar een 'laag pa- thogeen' ofwel (nog) niet scha delijk vogelpestvirus rondwaar de. „Het ministerie kreeg be richten dat er iets aan de hand was", aldus prof. A. Dijkhuizen, voorzitter van de raad van be stuur van WUR. .Achteraf zeg gen we: dat was al vogelpest." Minister Veerman van LNV krijgt een veeg uit de pan. Met een nadat bekend werd dat vo gelpest was uitgebroken, had massaler en sneller pluimvee moeten worden gedood. Be smette bedrijven moeten sneller 'geïdentificeerd en geëlimi neerd' worden dan dat er nieu we bijkomen. Alleen zo kan 'de besmettingsbron worden uitge schakeld en kunnen de besmet tingsroutes worden doorbro ken', aldus de onderzoekers. LNV heeft dus weer dezelfde fouten gemaakt als bij eerdere crises in de landbouw, veroor zaakt door mond- en klauwzeer en varkenspest, stelt Dijkhuizen: „Ook toen was LNV niet voorbe reid, en moest alles worden op gestart. Bij de vogelpest had al les en iedereen moeten klaar staan, net als bij de brandweer." Het duurt intussen nog zeker twee maanden voor er in de lege pluimveestallen in de vogelpest- gebieden weer gekakel is te ho ren. Eerst moet alle mest, die moge lijk met het virus besmet is, wor den weggehaald. Vervolgens mogen 'verklikkippen' de stallen in. Als die kippen na een week of drie geen vogelpest hebben, zijn de stallen veilig. den hjvag/gpd - Er komt een onderzoek naar het opereren van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) tijdens de Koude Oor log. Daaruit moet blijken welke rol de in lichtingendienst heeft gespeeld in de strijd tegen politiek extremisme, vooral van com- munisüsche signatuur. Ook wordt de ont wikkeling onderzocht van spionage tussen West en Oost. Minister Remkes van binnenlandse zaken heeft opdracht gegeven tot het onderzoek. De BVD - die nu Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst heet - valt onder zijn ver antwoordelijkheid. Dr. Dick Engelen, die eerder historisch naar de BVD deed, krijgt voor zijn research onbelemmerde toegang tot het geheime archiefmateriaal van de in lichtingendienst. Engelen: „Ik moet mijn bevindingen voor leggen, maar ik hoef niet te overleggen. Ik mag dus kritisch zijn. De enige voorwaarde is dat ik geen namen van BVD-bronnen mag noemen, of werkwijzen mag onthullen die ook nu nog worden toegepast." Engelen denkt na twee tot drie jaar onder zoek opnieuw met onthullingen te kunnen komen, net als in 1995 bij de publicatie van zijn eerste boek. Daaruit bleek onder meer dat de BVD een kwart eeuw lang kopstuk Paul de Groot van de communistische CPN had afgeluisterd. Ook bleek dat de BVD zelf een alternatieve partij voor de CPN had op gericht. Engelen wil nu onder meer onderzoek doen naar zaak-Mitrochin. Deze voormalige spi on van de Russische inlichtingendienst KGB overhandigde de Britse geheime dienst in 1992 een 645 pagina's tellend dossier vol ge heimen. Daarin staat onder meer dat de KGB in de jaren '70 zou hebben gepoogd kardinaal Wülebrands, oud-aartsbisschop van Utrecht, te recruteren. De dienst zou via Willebrands in het Vaticaan hebben willen infiltreren. Engelen wil aan de hand van BVD-docu- menten en stukken van bevriende inlichtin gendiensten onderzoeken of mogelijk nog meer prominente Nederlanders een rol heb ben gespeeld in de affaire rond Mitrochin. „Bovendien is die affaire een goede manier om te bekijken of de BVD tijdens de Koude oorlog haar werk goed heeft gedaan, bij voorbeeld als het ging om contraspionage." Volgens een woordvoerder van de huidige AIVD ziet de inlichtingendienst het onder zoek zelf ook als een verantwoording. „Het gaat erom wat onze taken toen waren en hoe we die hebben uitgeoefend. Dat is toch materie uit een periode waar nog weinig over bekend is." Engelen is ook van plan te onderzoeken welke rol de militaire inlichtingendienst van de DDR heeft gespeeld bij een verijdelde bomaanslag in de Amsterdamse metro. Mede op aanwijzing van de BVD kon een aanslag worden voorkomen tijdens de aan leg van de ondergrondse, eind jaren zeven tig- De dader, volgens Engelen van extreem rechtse signatuur, wilde de indruk wekken dat de aanslag een actie was van linkse acti visten en krakers, die tegen de komst van de metro waren. „Deze man had echter ban den met de Oost-Duitse geheime dienst. Hij had spionagemateriaal voorhanden: een ra dio en codes om op gezette tijden contact te kunnen maken met zijn opdrachtgevers uit de DDR." Het onderzoek naar de BVD tijdens de Kou de Oorlog richt zich nadrukkelijk niet op terrorisme in die periode. Engelen erkent dat daarvan de nodige voorbeelden zijn te vinden, zoals de treinkapingen en de bezet ting van een school door Molukkers. Ook zou Nederland een vluchthaven zijn geweest voor leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA en de Ierse IRA. „Maar op het gebied van terrorisme zijn er op dit moment te veel ontwikkelingen die nog doorlopen",zegt Engelen, onder meer doelend op de strijd van de BVD/AIVD te gen moslimterroristen. zen dat de VS de twee ook na berechting vasthouden, in plaats van ze terug te sturen naar hun eigen land om daar hun straf uit te zitten. Ook zijn ze bang dat het Amerikaanse systeem van strafvermindering voor een bekentenis ('plea bar gaining') een eerlijk proces in de weg staat. Minister Donner van justitie was eind vorig jaar zeer verbolgen over de opschorting van de uitleveringen. Namens de landsadvocaat liet hij weten dat de rechtbank bui ten zijn boekje was gegaan. Er lopen nog drie vergelijkbare za ken bij het hof. Een daarvan is aangehouden omdat hiervoor andere argumenten en omstan digheden spelen, de andere twee zijn niet meer urgent om dat de verdachten van die zaken al in de VS zijn. Schiedam - Een Schiedamse wethouder heeft vrijwel zeker computers in het stadhuis ge bruikt voor het bezoeken van pornosites. Tot 4ie conclusie komt het onOTzoeksbureau Deloitte&T ouche. Harde bewijzen heeft Deloitte niet gevonden, maar het gebruik van naam en wachtwoord van de wethouder maakt het wel 'aannemelijk'. De sites werden bovendien bezocht op tijden dat de wethouder aantoonbaar in het stadskantoor aanwezig was. De man trad begin dit jaar af als wethouder, officieel omdat er een vertrouwensbreuk was met zijn fractie Leefbaar Schiedam en omdat zijn gezondheid hem in de steek liet. Zelf zegt hij door onterechte aantijgingen tot af treden te zijn gedwongen. Deloitte deed in opdracht van burgemeester en wethouders van Schiedam onderzoek naar het niet-zakelijk internetgebruik bij de gemeente. Burgemeester R. Scheeres presenteerde het onderzoeksrapport gisteren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5