Kamer wil bewijs AIVD wel toelaten BINNENLAND 1 'Kwart agenten Amsterdams politiebureau aan de drugs' GLUPpoef Asseyez-vous! RADIO 538 PINKSTER Kinderen met ballonnen herdacht Sluiting dreigt voor één op de tien lpg-pompen Te weinig ouderenwoningen Na vrijspraak 'jihad-strijders' Ex-directeur PSV ontkent onveilige seks ™r€250,- trortin9 °P Uitvoering in technoraso en jersey in diverse kleurencombinaties Zoveel studenten zoveel talenten eindhoven/gpd - Tot nu toe zijn er vijf serieuze verdachten in het onderzoek naar ontucht met minderjarige jongens in pariges in Eindhoven. Drie mannen zit- tén nog vast, onder wie een voormalige PSV-directeurFons Spooren. Via zijn raadsman mr. Schnitzler heeft hij gisteren ont kend dat hij als HlV-gémfecteer- de onveilige seks heeft gehad. De advocaat hekelt het besluit van het openbaar ministerie om de HIV-besmetting bekend te maken. Hij erkent dat het dos sier belastend materiaal over zijn cliënt bevat, maar noemt dit niet overweldigend. „Het bewijs druipt er niet vanaf." Het onder zoek naar de ontuchtzaak waar in de ex-directeur werd aange houden loopt nog steeds. Justi tie in Den Bosch sluit meer aan houdingen niet uit. Het groot schalige rechercheonderzoek duurt al een jaar. Van de vijf belangrijkste ver dachten zouden er twee hebben bemiddeld tussen klanten en prostituees. Drie anderen, onder wie de voormalige PSV-direc- teur, zouden jongens hebben misbruikt. Burgemeester R. Welschen van Eindhoven kreeg woensdag pas te horen dat Spooren besmet is met het HIV- virus. Hij heeft er toen direct bij justitie en politie op aangedron gen het verhaal te bevestigen. MAANDAG 9 JUNI rnmmmmmamummmtattmmmm AANVANG: 1Q.OO UUR 10:00 vtgt setl„ 10:50 IDST CII0 Renault 11:40 Van llltort Formule Ford 12:50 pearte Alfa 147 CIA cnalleuge 11:20 rnnalA i snonprogiamma 14:10 Toiota vans cu; 15:00 Hato Oatosta Formule lenault 2000 15:40 Mstonscte Toemagens a cis IvVVVW.CmCUIT-MNDVOORT.NLH OF BEL DE INFOLIJN: 023 B 7NO FBO J RENAULT M 0 Bavaria Total ypotheekrente =tnder 4 procent rsterdam - De hypotheekren- is onder de grens van 4 pro nt gezakt. ABN Amro heeft ndaag het tarief voor een indaardhypotheek met een optijd van 5 jaar verlaagd met 2 procent tot 3,9 procent. De fpotheekrente is sinds enkele >ken weer gestaag aan het da- n. Eind maart leek er een ein- te zijn gekomen aan de neer- ng, maar na een korte perio- van rentestijgingen begon- n de banken begin mei de ntetarieven weer naar bene- n bij te stellen. teekpartij bij otterdam CS itterdam - Een 27-jarige Rot- rdammei heeft vanmorgen nd half vijf op het Stations- ein in zijn woonplaats met eerdere messteken een man n het leven gebracht. Het chtoffer is een 62-jarige man Poortugaal. De twee kregen zie, waarna de Rotterdammer n mes te voorschijn haalde het slachtoffer een paar keer de borst stak. De verdere toe- acht is nog niet bekend. Met hulp van getuigen werd de der korte tijd later gepakt. Hij d het mes toen al wegge- oid. Dat is teruggevonden. leisjesbaby in rhuur gevonden «dam - De politie heeft nog en idee van de herkomst van t twee weken oude meisje dat itermiddag in een schuurtje hter een woonhuis in Leer- m werd gevonden. Er is een im van vijftien rechercheurs ee aan de slag. De vindplaats t in het hart van een moder- woonwijk, bij een winkel- ntrum, waar doorgaans veel rkeer is. De politie houdt ndaag een buurtonderzoek. baby ligt nog altijd ter ob- rvatie in het ziekenhuis. Er staan geen aanwijzingen dat iets schort aan de gezond- id van het kind. ik Rensen eeft het nakijken isterdam - De kantonrechter Amsterdam ontbindt per 1 2003 de arbeidsovereen- mst tussen Rik Rensen en de JeefS (Nederlandse Programma chting). Rensen is hoofdre- cteur van NOVA, maar leeft onmin met zijn redactie. Fei- ijk heeft hij zijn werk al neer- legd. Rensen vocht zijn ont- g tevergeefs aan voor de kan- trechter. De NPS moet Ren- b'{ n een vergoeding betalen van Qm .000 euro. Dat bedrag was ko oraf vastgelegd in het ar- idscontract. rie doden bij rontale botsing etevegt - Bij een ongeval op Oostkanaaldijk langs het ïsterdam-Rijnkanaal tussen enen en Nigtevecht zijn gis- middag drie mensen om het gekomen. Door nog on- ide oorzaak botsten twee 's frontaal op elkaar. De ïurder van een van de au- een 43-jarige man uit rssen, kwam om. Ook ver- dukte de vermoedelijke be- rder van de andere auto, n man (34) uit Weesp, en zijn ■jarige passagier uit Weesp. n tweede passagier uit die lo, een man van 47, werd •gewond naar het zieken- is gebracht. (advertentie) Voorlichtingsavond maandag 23 juni Anders studeren 's avonds in deeltijd verkorte opleidingen MBA's masters cursussen lezingen Universiteit Leiden Programma en aanmelden: www.studereninleiden.nl 071 527 11 11 den bosch - Kinderen uit Vught laten ballonnen op vanaf het terrein van het Nationaal Monument Kamp Vught. Dat gebeurde gisteren ter herinnering aan de vele transporten van joodse kinderen vanuit concentratiekamp Vught via Westerbork naar het vernietigingskamp Sobibor in Polen. Foto: GPD/Marc Bolius vrijdag 6 juni 2003 den haag/gpd - Automobilisten die op autogas rijden, krijgen het moeilijker om lpg te tanken. Binnen dne jaar verdwijnt één op de tien lpg-pompen, omdat ze niet voldoen aan de nieuwe veiligheidsnormen. Mogelijk verdwijnt zelfs een kwart van de gastankstations, als deze de vei ligheid niet snel aanscherpen. Dat blijkt een brief die staatsse cretaris Van Geel van milieu naar gemeenten en provincies heeft gestuurd. De brief is een vervolg op de strengere regels voor vervoer en opslag van ge vaarlijke stoffen, die het kabinet heeft opgesteld na de vuur werkramp in Enschede. Het on der het ministerie van VROM vallende Ruimtelijk Planbureau heeft al eerder geschreven dat het gebruik van lpg als auto brandstof moet worden terug gedrongen om risico's te ver kleinen. Meer dan 200 van de 2200 lpg- pompen worden sowieso geslo ten. Datzelfde dreigt voor nog eens 300 stations. Vooral tank stations in de bebouwde kom zijn de klos. Volgens de nieuwe veiligheidsnormen moet de af stand tussen de lpg-opslagtanks en woonhuizen minimaal 25 meter bedragen, in plaats van de nu geldende 15 meter. De veiligheidsmaatregel heeft ge volgen voor ruim 300.000 auto's die op gas rijden. Het gebruik van lpg in auto's neemt al af. Volgens de jongste gegevens wordt 1,56 procent van de nieuwe auto's met een lpg-installatie uitgerust, in 2001 was dat nog 3,73 procent. Het ministerie heeft 15 miljoen euro beschikbaar gesteld, voor de sluiting van de eerste 100 tankstations. Bij sluitingen krij gen pompeigenaren een scha devergoeding van vijf keer de jaarwinst op hun gasverkoop. De belangenvereniging voor tankstations Beta vindt de plan nen onzin. Volgens de organisa tie heeft zich nog nooit een do delijk ongeluk met autogas voorgedaan. De ANWB kan zich wel in de maatregel vinden. Als de veilig heid in het geding komt, moet je kijken naar alternatieven", zegt een woordvoerder. De ANWB vindt dat de overheid niet alleen de pompeigenaren moet com penseren. Ook voor de hon derdduizenden lpg-rijders moe ten oplossingen worden gezicht. Mogelijk door op veilige plaat sen nieuwe lpg-pompstations te openen. den haag/gpd - Gemeenten bouwen niet genoeg woningen voor ouderen. Ze hebben wel veel plannen, maar kunnen de ze niet uitvoeren omdat de grond te duur is of de bouwkos ten te hoog zijn. Veel ouderen zitten daardoor veel te lang in woningen waar ze niet goed ver zorgd kunnen worden. Dat pro bleem dreigt met de komende vergrijzing steeds groter te wor den. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer na een onderzoek in 2002 naar wonen, zorg en welzijn van ouderen. De minis teries voor ruimtelijke ordening (Vrom) en welzijn (VWS) moe ten meer duidelijke richtlijnen voor ouderenbeleid aan de ge meenten geven. Ook moet in de gemeenten één instelling de lei ding over de ouderenzorg krij gen. Nu is volgens de Rekenka mer nog te vaak onduidelijk wie wat doet. Uit het onderzoek blijkt dat er grote tekorten zijn aan goede woningen voor ouderen en plekken in verzorgingstehuizen. Veel ouderen staan jaren op wachtlijsten en zijn gedwongen op zichzelf te blijven wonen, terwijl ze dat eigenlijk niet goed meer kunnen. Dat geldt ook voor mensen met zware psychi sche of lichamelijke klachten, zoals dementie. Vooral voor mensen zonder familie of vrien den is dit een probleem. Ook zijn er in de onderzochte ge meenten te weinig tussenoplos singen, zoals groepswonen met zorg in de buurt. Sinds de jaren tachtig bevordert de overheid dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Ou deren blijven het liefst zo lang mogelijk in hun vertrouwde om geving en thuiszorg kost minder geld dan opname in een verzor gingstehuis. Voorwaarde is wel dat de woningen goed toegan kelijk zijn en dat zorg in de buurt is. Door bijvoorbeeld maaltijdverstrekking en een boodschappenservice kunnen mensen die slecht ter been zijn langer in hun eigen huis blijven wonen. door Ferdi Schrooten Amsterdam - Een kwart van de politiemensen van het bureau Beursstraat, het voormalige po litiebureau Warmoesstraat in hartje Amsterdam, gebruikt xtc, coke, crack, ghb of een andere harddrug. Een kleiner aantal agenten heeft ook gehandeld in drugs. In sommige gevallen zijn verdovende middelen gestolen uit in beslag genomen partijen. Dat stellen inmiddels ontslagen of op non-actief gestelde agen ten in verhoren door het Bureau Interne Onderzoeken van de Amsterdamse politie. Het SBS6- programma van misdaadver slaggever Peter R. de Vries ont hulde gisteravond passages uit dit vuistdikke dossier. Mede op basis daarvan zijn het afgelopen jaar vijftien Amsterdamse agen ten buiten dienst gesteld of ont slagen. Vorige week nog heeft de korpsleiding drie agenten op non-actief gesteld wegens ge bruik van of handel in partyd rugs. De korpsleiding wil niet ingaan op de beschuldiging dat een kwart van de agenten op bureau Beursstraat 'aan de drugs' zou zijn. „Een heel vervelende sug gestie van mensen die inmid dels niet meer in dienst zijn of geschorst zijn. De suggestie wordt gewekt dat het hele kops een drugsprobleem heeft", al dus een woordvoerster. „Hier kunnen wij ons niet tegen ver dedigen." Volgens verklaringen van poli-' tiemensen in het dossier zou in elk geval één van hun collega's xtc hebben gestolen uit in be slag genomen partijen. In één geval zou het daarbij zijn gegaan om een zak met 100 a 150 ta bletten xtc. De politiewoord voerster ontkent dat. „Dit is iets waar we uitdrukkelijk naar heb ben gekeken. Maar er zijn geen in beslag genomen drugs gesto len. Die liggen achter slot en grendel, daar kom je niet zo maar bij. We missen niks." Uit het dossier van de interne politiedienst blijkt dat een kleine groep politiemensen van bu reau Beursstraat buiten het werk vriendschappelijk met el kaar omging en geregeld drugs gebruikte. Dat zou gebeurd zijn tijdens een gezamenlijk week endje weg in een bungalowpark, maar ook op uitgaansavonden in plaatselijke disco's in Amster dam en tijdens festival Dance Valley in Spaamwoude. In een aantal gevallen werden de drugs ook tijdens werktijd gebruikt. In de kleedkamer van het bureau zouden twee colle ga's samen ghb hebben geno men. Een brigadier zou op weg naar een melding van diefstal in de Kalverstraat, de bekendste winkelstraat van Amsterdam, de weg zijn kwijtgeraakt omdat hij onder invloed was van xtc. Soms kon hij helemaal niet meer rijden en reed hij roeke loos. Uiteindelijk moest hij het stuur aan een collega overge ven. De brigadier gaf les aan aankomende agenten. Een an dere collega die buiten dienst is gesteld had kort daarvoor een anti-drugsproject opgezet. Xtc werd door de betrokken po litiemensen soms van totaal on bekenden gekocht. Een aantal zou ook eigen 'adresjes' hebben waar geregeld pillen en andere drugs werden gekocht. Zo zou een grote drugsdealer in het Gooi de vaste dealer zijn van een van de politiemensen. In sommige gevallen verkochten zij hun drugs weer door aan col lega's. Een vrouwelijke hoofdagente zou op feesten xtc-pillen heb ben verkocht die ze in een film kokertje in haar bh verborg. De korpsleiding heeft naar aan leiding van het interne dossier een brief aan alle werknemers gestuurd. Daarin staat de waar schuwing dat op drugsgebruik en -handel, ook buiten werktijd, ontslag staat. den haag/gpd - Informatie van de geheime dienst AIVD moet ge bruikt kunnen worden in proces sen tegen vermeende terroristen. Ook zou het ronselen van men sen voor terroristische activitei ten of organisaties strafbaar moeten worden. Een Kamer meerderheid van CDA, WD en LPF wil hiertoe de wet wijzigen. Justitieminister Donner (CDA) pleitte daar al eerder voor. Zij reageren hiermee op de vrij spraak in Rotterdam gisteren voor negen moslims die verdacht werden van het werven van strij ders voor de jihad. Het openbaar ministerie (OM) werd niet-ontvankelijk verklaard in een zaak tegen verdachte nummer tien. Tegen twee ande re verdachten had het OM de aanklacht eerder al ingetrokken. Van de rechtbank mag het OM geen materiaal van de AIVD ge bruiken als bewijsmateriaal. Volgens de geheime dienst speelden de meeste verdachten een belangrijke rol in een terro ristisch netwerk. Waarop dat was gebaseerd, wilde de dienst echter niet vertellen. Dat vond de rechtbank wel te begrijpen. Maar het betekent volgens de rechtbank ook dat die informa tie niet kon bijdragen tot het be wijs. Justitie gaat tegen de vrij spraak in hoger beroep. Mensen mogen wel op basis van AIVD-gegevens worden aange merkt als verdachten, aldus de rechtbank. Een tip van de gehei me dienst kan dus leiden tot een (advertenties) strafrechtelijk onderzoek waarin bijvoorbeeld telefoons mogen worden afgetapt. Dat ziet het OM als een stap vooruit, aldus persofficier Nieuwenhuijzen. De meesten van de twaalf ver dachten verblijven illegaal in Nederland en zullen dus wor den uitgezet Tot die tijd blijven zij vastzitten. Het is voor het OM het tweede 'terroristenproces' waarin het een nederlaag lijdt. Vorig jaar december sprak de Rotterdamse rechtbank om de zelfde reden al een groep ver dachten vrij. Minister Donner van justitie komt binnenkort met een notitie over extremisme en terrorisme, waarin hij voor stelt dat informatie van de AIVD in de toekomst wel als bewijs in rechtszaken kan dienen. „Zonder wetten te veranderen blijft het openbaar ministerie gehandicapt in het vervolgen van mensen die verdacht wor den van terrorisme. Je moet al vooraf kunnen ingrijpen, niet pas nadat een strafbaar feit heeft plaatsgevonden", aldus CDA-Kamerlid W. van Fessem. „Zeker in een excessieve situatie als terrorisme moet informatie van de AIVD gebruikt kunnen worden", vindt ook WD'er G. Wilders. Ook het ronselen van jihadstrijders moet strafbaar worden, vinden CDA, WD en LPF. "€341- Een van de mannen zwaait na de uitspraak naar vrienden op de publieke tribune. Foto: ANP/Toussaint Kluiters LIGNE ROS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3