Voor een kwartje naar de bios GESPREK VAN DE DAG Dna-kit in Nederland vooral populair als geintje F iy Blijf van mijn lijf VRIJDAG 6 JUNI 2003 DAGELIJKS LEVEN EN MU VV/iL- OB AUMEMTATIB MENSELIJK De gebedsdiensten van de TRAP- PISTINNEN van de abdij van Ko ningsoord in Berkel-Enschot zijn li ve op internet te volgen. Via de web site katholieknederland.nl zijn de nachtwake, lauden en eucharistie viering van de vrouwelijke trappis ten te beluisteren. In de abdij Onze- Lieve-Vrouwe van Koningsoord leven dertig zusters samen. Ze behoren tot de Cisterciënzer Orde, een vorm van Benedictijns leven. Hun kloosterle ven kenmerkt zich door gebed, af zondering, soberheid en eenvoud. Volgens mediapastor Joke Litjens van het RKK/KRO-Mediapastoraat is er veel belangstelling voor de ge bedsdiensten ofwel de getijden op internet. Vorig jaar stelde het pasto raat al getijden uit de abdij Maria Toevlucht in Zundert via internet beschikbaar. Binnen enkele weken waren er meer dan 10.000 bezoe kers op de site. Singapore krijgt een beoordelings systeem voor toiletten. In de cam pagne HAPPY TOILET kunnen openbare toiletten - net als hotels - maximaal vijf STERREN verdienen. Inspecteurs gaan de toiletten beoor delen op netheid, ontwerp en ergo nomie, zei Jack Sim, de voorzitter van de Singaporaanse Raad voor Openbare Toiletten, onlangs. ,,We zijn met deze campagne begonnen omdat je niet weet wat je kunt ver wachten als je tegenwoordig een openbaar toilet betreedt. Soms ben je erg blij, maar soms ook erg ge schokt en vol afkeer." De standaard vooreen openbaar toilet is drie ster ren: dat betekent dat het toilet op regelmatige basis wordt verschoond en voorzien van toiletpapier, zeep en papieren handdoekjes. Om vijf ster ren te krijgen, moet een toilet zoda nig zijn ontworpen dat de bezoekers vlot van de toiletpotten naar de was bakken doorstromen. ,,Er moet een zeer goede sfeer heersen, waar schijnlijk met plantjes en schilderij en", aldus Sim. Popster MADONNA gaat geschiede nis schrijven in de uitgeverswereld. Haar kinderboek The English Roses verschijnt op 15 september name lijk in 42 talen in meer dan honderd landen tegelijkertijd. Het boek is het eerste in een reeks van vijf ver halen die gebaseerd zijn op de Kab bala, mystieke Hebreeuwse teksten waarin de zangeres zich verdiept. Volgens de uitgever is The English Roses een geïllustreerd verhaal over vriendschap, jaloezie, slaappartij- tjesen goede feeën. ,,We krijgen een nieuwe generatie overal ter we reld die Madonna zal kennen als een inspirerende verhalenvertel- ster", aldus Nicholas Callaway van Callaway Editions. Foto: AP Reptielenzoo Serpo in Delft krijgt op het ogenblik veel meldingen over SLANGEN 'in het wild'. Het gaat om slangen die eerder aan hun eigenaar ontsnapt zijn en zich schuilhielden. Door het warme weer zijn de koud bloedige dieren actiever en gaan op zoek naar eten. Daarbij glippen zij af en toe een woning binnen door een openstaand raam of een open staande deur, daarbij soms veel PA NIEK veroorzakend. Medewerkers van Serpo in Delft vingen zondag twee slangen: een had zich ver schanst in een kast, de ander lag achter een televisie. Volgens woord voerder Getreuer van Serpo geldt het fenomeen van de 'wilde' slangen voor het hele land. ,,Het valt op dat de afgelopen twee jaar steeds meer slangen zijn gesignaleerd. Mogelijk komt dat doordat mensen steeds ge makkelijker aan slangen kunnen ko men. Er is bijna wekelijks een beurs waar je slangen kunt kopen."Hij wijt het forse aantal ontsnappingen on der slangen aan 'menselijke stom miteiten' en ondeugdelijke terraria. „Slangen zijn ware Houdini's." De NIERSTICHTING bestaat 35 jaar. Reden om de stichting in het zonnetje te zetten met een speciaal voor haar gekweekte ROOS: de Prin ses Marilène. Deze trosroos is vanaf 10 juni onder andere verkrijgbaar bij Albert Heijn. De opbrengst van de roos (6,99 euro) komt ten goede aan de Nierstichting. Ze zal het geld gebruiken voor het realiseren van haar belangrijkste doelstelling: het verbeteren van de kwaliteit van le ven van ruim 40.000 Nederlandse nierpatiënten. Acteur ARNOLD SCHWARZENEG GER heeft al vaker laten doorsche meren dat hij een carrière in de Amerikaanse politiek wel ziet zitten. Het moment van de waarheid breekt binnenkort misschien aan voor de in Oostenrijk geboren spierbundel. In een interview dat in het julinummer van het tijdschrift Esqu/re ver schijnt, zegt Schwarzenegger: „Ik zou graag gouverneur van Californië willen worden. Als de staat mij no dig heeft, en als er in mijn ogen geen geschiktere kandidaat is, ga ik ervoor." De kans bestaat dat de ver kiezing van de huidige gouverneur, de Democraat Gray Davis, wordt her roepen. In dat geval worden in de herfst nieuwe verkiezingen gehou den. En mogelijk met de 55-jarige Schwarzenegger als kandidaat voor de Republikeinen. Foto: AP Op zoek naar een leuk geboortecadeau of een goedkope manier om uit te vinden of je zoon wel echt van jou is? Overgewaaid uit de Verenigde Staten: de dna-Kit. Ver krijgbaar in een 'elegante giftbox' en met bijgeleverde 'sexy plastic handschoenen'. Oorspronkelijk bedoeld als hulpmiddel voor bezorgde ouders die bang zijn dat hun kind vermist raakt, maar in Neder land vooral in trek als geintje. Tegen kerst vorig jaar waren de dna-kits in Amerika niet aan te slepen. Duizenden ouders zijn daar in de weer met het speeksel van hun kind, watten staven en kleine plastic zakjes. Hoofdha ren worden uitgetrokken en vingernagels afgeknipt om vervolgens, al dan niet ver gezeld door een toevallig uitgevallen ba bytandje in een plastic zakje in een speci aal dna-bewaardoosje in de vriezer te be landen. „Gebruik het overgebleven gaasje de volgende keer dat het land zijn knie schaaft om wat bloed te bewaren", advi seert een van de Amerikaanse aanbie ders. Volgens de verkoper blijft de kit in de vriezer minimaal een paar jaar goed. Het dna wordt tevoorschijn gehaald op het moment dat er iets mis is. Met de ha ren en het speeksel kan de politie een dna-profiel opstellen dat kan helpen bij bijvoorbeeld de opsporing van een ver mist kind. Of hierdoor ook daadwerkelijk meer Amerikaanse kinderen zijn terugge vonden, is niet bekend. In Nederland is de dna-kit sinds een paar maanden ook verkrijgbaar. Het loopt nog niet storm, maar de belangstelling neemt toe, zegt Ike Wagenaar. Ze is een van de eigenaren van Sellarea in Haarlem, op dit moment de enige Nederlandse aanbie der. Tot nu toe heeft ze 'tien tot twintig' kits verkocht. „Er wordt hier nog niet zo enthousiast op gereageerd. De Amerika nen zijn toch wat gekker met hun dna." De 'CATgee' (29,95 euro) zoals de in Ne derland verkochte kit heet, bestaat uit een grote wattenstaaf en een kaartje met een chemische substantie waarop wang- speeksel kan worden bewaard. Het kaart je kan in het 'elegante doosje' worden ge stopt of opgestuurd naar een Amerikaans laboratorium waar op basis van het speeksel een dna-profiel wordt gemaakt. Wie lid wordt van de CATgee-club kan zijn eigen profiel op t-shirts en truien la ten drukken. Volgens Wagenaar zijn de Nederlandse kopers van de kit geen bezorgde ouders, maar 'eerder jongeren die het een leuk geintje vinden.' „Hoewel ook een meisje belde dat er een wilde hebben om uit te zoeken of haar halfzusje wel echt haar halfzusje was." Om te kunnen concluderen of iemand je halfzus is heb je een behoorlijke dosis ex pertise nodig. Dat is voor een leek onmo gelijk, zegt Arnoud Kal, wetenschappelijk onderzoeker van het Forensisch Instituut De kit bestaat uit een grote wattenstaaf en een kaartje met chemische substantie waarop wangspeeksel bewaard kan worden. Foto: GPD/Roland de Bruin in Rijswijk. „Maar het heeft wel zin om dna van iemand te bewaren. Bij een seri euze vermissing zal de politie op zoek gaan naar materiaal om bijvoorbeeld een gevonden stoffelijk overschot mee te ver gelijken. Dat is niet altijd te vinden." Marloes de Koning nt 1 nd tac opt 2 pi rpo eke i.E te nc 11 te nb te ot OTTE rdai 11 hi ichl Po '.ie, nir he del ach hu der dhi oid. lei :hi We zijn inmiddels ge wend aan vluchten van een paar euro naar Londen of Spanje. Maar een bioscoop stoel voor een kwartje is toch weer iets heel nieuws. Het heet easyCinema en werkt volgens hetzelfde concept als easyJet. Op een gewone dins dagavond bezoeken al zeker vijfhonderd klanten een van de vijf vertoonde films. Je kunt er geen popcorn krij gen en je kunt er zelfs geen kaartje kopen. Dat doe je van uit huis via de computer. Het enige wat je moet doen is een streepjescode printen, je mel den bij de bioscoopzaal van easyCinema, de code invoeren en een plaats zoeken. Kom niet te laat, want de film begint - zonder reclame vooraf - on middellijk. Stelios Haji-Ioannou, de Grieks-Britse ondernemer ach ter onder meer easyJet, zet sinds tien dagen de filmwereld op zijn kop. Zoals hij dat ge- daan heeft in de luchtvaart en de autoverhuur wil hij het gesloten front van filmdistribu teurs en bioscoopeigenaren doorbreken. En als de eerste anderhalve week een indi catie zijn, dan lijkt hij daarin te slagen. Stelios is zijn experiment begonnen in een verwaarloosd complex met tien schermen in Milton Keynes, tachtig kilometer ten noorden van Londen. EasyCinema ligt aan de rand van het stadshart, dat voornamelijk bestaat uit een immens en ongezellig win kelcentrum. Toch wist easyCinema de eer ste tien dagen gemiddeld de helft van de beschikbare plaatsen te verkopen. De con current, een halve kilometer verderop, zit door de week op twintig procent, zoals de meeste Britse bioscopen. Er is nog een ver schil: de kaartjes voor het fel oranje geverf- Stelios Haji-Ioannou tijdens de opening van zijn EasyCinema in Milton Keynes. Foto: AFP/Martyn Hayhow easyCinema kosten vanaf twintig pence (iets meer dan een eurokwartje). De con current vraagt de normale prijs (in Enge land zo'n vijf tot zes pond) per kaartje. „Net als bij onze andere ondernemingen hebben wij allereerst naar de kostenkant gekeken", zegt James Rothnie van het easyGroup hoofdkantoor in Londen. „We verkopen de kaartjes vooruit, via internet. En in plaats van te streven naar omzetver- groting hebben wij onze kosten gedrukt. We zijn pas begonnen toen onze kosten de helft van die van de concurrent waren." Straks als alle tien schermen in gebruik zijn, zal easyCinema twintig werknemers tellen. De vroegere eigenaar had veertig personeelsleden in dienst. Dat kan omdat er geen caissière is, geen popcornverkoopster en ook niemand die de kaartjes scheurt. De ver doorgevoerde automatise ring zorgt ervoor dat de klant on gemerkt alles zelf doet. Zelfs het meenemen van de popcorn en cola, die soms bij de concurrent worden gekocht. Maar ook in het winkelcentrum kun je alles krijgen. Net als in de vliegtuigen van easyJet zullen straks de goed koopste plaatsen alleen be schikbaar zijn voof klanten die vroeg boeken. Naarmate de zaal voller wordt, gaat de prijs omhoog tot vijf pond. „Wij maken winst als we een gemiddeld veertig procent van onze stoelen verkopen tegen een gemiddelde prijs van anderhalve pond", al dus Rothnie. EasyCinema wil jaarlijks een miljoen stoelen ver kopen. Dat moet haal baar zijn, zegt Rothnie. Het theater beschikt over tien zalen (waar van de helft nu in gebruik) variërend van 150 tot 237 stoelen. De eerste week werden in totaal 6000 plaatsen verkocht. „Het uit gangspunt van Stelios is dat we minder be loven dan we waarmaken. De mensen zijn dan altijd tevreden." Het succes kwam terwijl, opmerkelijk ge noeg, easyCinema niet beschikt over de echte topfilms. „De distributeurs willen ons films als Matrix reloaded niet verhu ren", zegt easyCinema manager Stewart Niblock. „We moeten het doen met 'se cond run' movies." Dat wil niet zeggen dat er oude films worden vertoond: deze week kan worden gekozen uit Dreamcatcher, Catch me if you can en bijvoorbeeld The Ring, films die maar net uit zijn. Een groot succes Tvier dagen volle zalen') was Disney's Kleine Ijsbeer. „Voor een kwartje per kaartje kan je met je familie gemakke- JERDJ eni ttw iten htei mv imt se a; tin WO' ntru rkee nda bal rvati staa iets idvi tik iee HSTEI Ams i 20( mst Sfr chtii cteu onn ijkh legd g te-» trecl eei lijk even naar de bioscoop. Dat is nogal ee verschil met twintig pond voor een fami lie." EasyCinema heeft ervoor gekozen met eei heel laag tarief de mensen van Milton Keynes - maar ook ver uit de omgeving lekker te maken. Nu de meesten via inter net boeken begint het systeem te werken, terwijl de risico's voor de onderneming ben perkt zijn. De afgelopen jaren bleken som mige van Stelios' plannen meer geld te kofPJ^ ten dan gedacht. Zo moest hij fors uit eig portemonnee bijlappen om een faillisse- ment van easylnternetcafe's te voorkomei f|Q Bij easyCar wordt ook bezuinigd, om het bedrijf gereed te maken om naar de beurs '011 te gaan. EasyJet is al losgekoppeld van de groep, hoewel de oprichter nog wel de grootste aandeelhouder is. Louis Burgers De kaskraker The Matrix: Reloaded is (nog) niet te zien in de 'kwartjesbios'. Foto: Reuters Ik werd geduwd. En dan heb ik het niet over het type vriendschappelijk bedoelde duw, zoals het plagerige stootje zonder kracht, maar om duwen in zijn meest kwaadaardige vorm. Opzettelijk, agressief en uit onverwachte hoek. Ik weet dat ik daar niet mag fietsen. Het plein is het domein van marktlui en koopjesjagers, maar ik moet er minstens twee keer per dag langs om de rest van de stad te bereiken en fietsend scheelt dat toch minstens zeven minuten. Een tijdwinst die ik als laveloze planner iedere keer weer nodig heb om op tijd te komen. Het is dus een gewoonte ge worden daar peddelend op één trapper, in mijn ogen heel handig en oplettend, tussendoor te slin geren. Soms word ik tijdens dat clandestiene gestep be trapt door een blauwe pet, die me vriendelijk doch dringend verzoekt af te stappen. Er schijnen ab surd hoge boetes voor dit soort fratsen te bestaan, maar meneer agent is de beroerdste niet, er is ei genlijk ook best ruimte voor vluchtigfietsverkeer van omwonenden. Toch krijg ik regelmatig op doorreis met mijn sta len ros de meest gruwelijke verwensingen naar mijn hoofd geslingerd door het zwengelend van links naar rechts, kijkende en niet kopende voet gangersvolk. Blijkbaar zonder het gewenste effect, want renvijl ik in opperste concentratie probeer te voorkomen dat ik een struinende broekrok voor me niet in haar kuiten rij, passeert er links van me een opgefokt kereltje met een zonnebril op, waar achter hij ongetwijfeld een paar felle helrode ogen verbergt. Dan is daar ineens die hand. Doelge richt, hard en gewelddadig. En niet tegen mijn fiets of tegen mijn arm, die in het dagelijks leven al snel een stootje te verduren krijgt, de vreemde hand strekt zich languit tegen mijn zij, vormt zich naar de ronding van mijn lichaam en brandt door de dunne stof van mijn shirtje, grijpt daar waar de huid dun is en gevoelig. Een moment lijkt de tijd stil te staan en voel ik niets anders dan die wildvreemde gretige vingers, de ongewenste inti miteit van die afschrikwekkende hand op mijn li chaam. Dan zet hij af. 'Je mag hier niet fietsen', luidt de venijnige ondertiteling. Te verrasten ver ontwaardigd om mijn evenwicht te bewaren zit ik vervolgens toch nog tegen de hielen van de broek rok. Een stille getuige fronst. Niemand raakt ge wond. Toch ben ik geraakt. Het is die me koude rillingen bezorgt. Waar haalt die vent het lef vandaan om mij zo vast te grijpen en te duwen. Goed, ik zit fout, ik mag daar niet fietsen, maar dat is geen re den om zo handtastelijk te worden. Lichaamscon tact met vreemden is iets dat op alle mogelijke manieren voorkomen moet worden. Nu heeft elke situatie natuurlijk andere gedrags codes. In een volle trein is hier en daar een aanra king niet uit te sluiten, maar zodra er plaats is, zoeken de meeste mensen toch liever de ruimte weer op. Nederlanders zijn geen plakkers en ik al helemaal niet. Ik vind het verschrikkelijk om de warme golfstroom van een wildvreemd been tegen mijn been te voelen als ik me open baar laat vervoeren. Bij verlies van evenwicht mag iemand mij best even vasthouden ter on dersteuning maar ik ben er niet dol op. Elke aanraking heeft betekenis tenzij gevolgd door een 'sorry'. Bij het brok agressie dat me van mijn fiets duwt, is geen 'sorry' te bekennen. Kwaad kijkt hij me aan. Nog kwader kijk ik te rug. Een politieagent die het blijkbaar in een ooghoek heeft zien gebeuren, komt ertussen. 'Zijn er hier problemen?' De man begint nors te pruttelen en voordat er echt problemen komen, loop ik snel verder, met de fiets braaf in de hand verder en zeg: 'Nee hoor, niets aan de Hand!' Reageren? reacties_op_column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2