Leiden moet miljoenen bezuinigen >1 Drie mannen aangehouden in moordzaak Van der Krieke Met Kuifje naar de Inca's in Volkenkunde Leidse marathon rekent op 6.000 deelnemers Demente ouderen vaak zonder vergunning vastgebonden Infoavond 17juni Leidsch Dagblad i TTT i i i JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071362 30 38 f Mogelijk ambtenaren ontslagen Laatste likje verf voor modelvrouwen Alphen huldigt Martin Verkerk Zwemwater langs de kust 'uitstekend' .Investeer in kennis ÖpenjUniversiteitNederland Leidsch Dagblad ALGEMEEN Verdwaalde gier haalt hapjes uit ooievaarsstation Duitse politicus stort neer met parachute Een wereldfeest bij basisschool De Sleutelbloem Rabbae ligt opnieuw flink onder vuur Bed rijf sa ut o RAI met A-status naar het najaar Schopenhauer Wat de mensen het noodlot plegen te noemen, zijn gewoonlijk slechts hun eigen domme streken Warm Pinksteren hDMMENTAAR OUDEREN K Sli Hc in 1 leert an dlierland heet een verzorgings- j it te zijn. Verzorgd van de ^mp; g tot het graf. Dat is zo onge- Devi r het beeld dat in het buiten- Dor|d van ons bestaat Onze kin en gaan naar de crèche zodat bJ j de ouders hun handen vrij jde Aben om te werken en oude- worden liefdevol in verzor- gs- en verpleeghuizen opge- janftfjn bedriegt Nederland ver- st in rap tempo. En daar is land niet op voorbereid. De eTv ktekenen van hét probleem ïeuJ® de toekomst manifesteren H' h in toenemende mate. Uit derzoek van de Algemene Re t me ikamer blijkt dat er een groot ort is aan woningen voor ou- ren. Woningen met speciale orzieningen, zodat ouderen iger op zichzelf kunnen blijven n om zo de verzorgingshui waar ook al geen plaats is - itlasten. iten hebben geen plek ouderenwoningen en pro- itwikkelaars zien niets in van relatief dure wonin- voor ouderen. Het gevolg is ouderen noodgedwongen te lang in woningen blijven waar zij niet goed verzorgd worden. Dat geldt voor met de 'normale' licha- tekortkomingen van de dag, maar ook voor het toe- Ie aantal demente bejaar- Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43250 LOS AG 6 JUNI 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) NR. 43250 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Wim Koevoet leiden - Een verhoging van de onroerendezaakbelasting (ozb), een bezuinigingsoperatie van acht miljoen euro en mogelijk ontslag voor een nog onbekend aantal ambtenaren. Die maatre gelen zijn nodig om het huis houdboekje van de gemeente Leiden op orde te krijgen. Wet houder R. van der Sande (WD) zei dat vanochtend bij de pre sentatie van de perspectiefnota 2004, een voorloper van de ge meentebegroting voor volgend jaar. De Leidse financiële proble men zijn voornamelijk het ge volg van een sterk verlaagde rijksuitkering uit het gemeente fonds. Verder valt de opbrengst van de dividenduitkering van de aandelen van energiebedrijf NUON tegen. „Het is geen feest", bediende Van der Sande zich van een fiks understatement. PvdA'er L. Hesselink, die de nota namens de gemeenteraad in ontvangst nam, zei dat ze alleen maar ap plaudisseerde omdat het stuk er is, „maar we verheugen ons niet op de inhoud." Voor volgend jaar is het tekort, ruim 2,5 miljoen euro, nog 'overkomelijk', zegt de wethou der. Hij denkt dat te kunnen bestrijden met 'pragmatische maatregelen' en wil zelfs een incidentele dekking voor een deel van het tekort toestaan. Maar vanaf 2005 en volgende jaren moet er wél pijn worden geleden. De tekorten lopen dan op van een kleine 7,5 miljoen in 2005, tot bijna 8,7 miljoen in 2006 en ruim 9,2 miljoen in 2007. De gemeente Leiden ziet zich dan ook genoodzaakt om de ozb in 2005 en 2006 met res pectievelijk nog eens 2,3 en 2,2 procent te verhogen, boven op de al aangekondigde stijging met het inflatiepercentage. De financiële problemen bleken eerder al zo groot, dat toen de doelstelling om het tarief met slechts de helft van het inflatie percentage te laten oplopen, al moest worden verlaten. Dat is inmiddels al niet meer genoeg. Nu is het dus zelfs noodzakelijk de ozb 'boventrendmatig' te verhogen. Als Van der Sande de tekorten volledig met de ozb zou willen wegwerken, had hij het tarief met zo'n tien tot vijftien pro cent omhoog moeten laten gaan. Maar de wethouder vindt het al erg genoeg dat hij 'boven de trend' moet gaan zitten. „De Leidse burger die er qua koop kracht toch al op achteruitgaat, zit niet te wachten op een ver hoging van de gemeentelijke lasten." Daarom is ook nog een nieuwe bezuinigingsronde noodzakelijk. den haag - De Noordwijkse beeldhouwer Maja van Hall geeft haar beeld 'Philosloof een laatste lik verf. Haar azuurblauwe sculptuur heeft een prominente plek op het Lange Voorhout in Den Haag. Op deze fraaie allee wordt volgende week de jaarlijkse beeldententoon stelling 'Den Haag Sculptuur* geopend. De kunstmanifestatie trok vo rig jaar 600.000 bezoekers. Het thema is dit jaar 'Modelvrouwen'. Maja van Hall geeft daar met haar beeld van een stofzuigende huis vrouw een eigen invulling aan. 'Den Haag Sculptuur* blijft tot 8 sep tember te zien. Foto: WFA/Frank van Rossum door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Martin Verkerk wacht maandag in zijn woonplaats Alphen aan den Rijn een warm onthaal. De 24-jarige tennisser die op zien baart op Roland Garros, wordt om zeven uur onthaald. „Of hij nu de finale heeft bereikt of niet, wij vinden zijn prestatie zo goed dat we besloten hebben hem te eren", zei sportwethou der Klaas Tigelaar gisteren. De huldiging begint met een muzikaal begeleide optocht vanaf het Burgemeester Visser park naar de tennisvereniging TEAN, waar Verkerk zijn tennis- loopbaan is begonnen. In het clubhuis aan de Prins Bem- hardlaan worden de feestelijk heden voortgezet. Verkerk werd eerder al door het college onderscheiden met de erepenning van de gemeente toen hij de open kampioen schappen van Rome op zijn naam schreef. De vrouwenfinale op Roland Garros wordt morgen een Bel gisch onderonsje tussen Justine Henin-Hardenne en Kim Clijs- ters. Henin schakelde in de hal ve finales de Amerikaanse Sere na Williams uit. Clijsters bereik te voor de tweede keer de finale door de Russische Nadia Petro- va met 7-5 6-1 te verslaan. door Timoteus Waarsenburg leiden - Er zit schot in het onderzoek naar de moord op de Leidse onderne mer Jan van der Krieke (60). De politie heeft drie mannen aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij de moord. Het gaat om een 38-jarige man uit Alphen aan den Rijn, een 28-jarige man uit Wassenaar en een 31-jarige Lei- denaar. Of de drie mannen verdacht worden van het daadwerkelijk vermoorden van Van der Krieke, wil de woordvoerder van het openbaar ministerie niet zeggen. „Ze worden verdacht van betrokkenheid. Het onderzoek is nog steeds in volle gang. Er zitten nog altijd twintig man op de zaak." De huizen van de drie ver dachten zijn inmiddels doorzocht en ze worden vandaag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Van der Krieke werd donderdag 15 mei dood gevonden in de kofferbak van zijn auto op de hoek van de Van Hogendorp- straat en het Oranjeplein in de omgeving van Station Hollands Spoor in Den Haag. De politie heeft geen idee wan neer de auto daar is neergezet. Wel is duidelijk dat het om een misdrijf gaat De Leidenaar verliet op zaterdag 10 mei rond kwart over zes zijn woning aan de Hoge Rijndijk. Hij gaat op weg naar was serij Ozon 2000 op Industrieterrein Roomburg. Als voormalig eigenaar had hij nog een adviserende rol en was hij regelmatig 'op de zaak'. Maar die och tend is hij nooit bij het bedrijf aangeko- Twee uitzendingen van Opsporing Ver zocht leverden weinig bruikbare tips op. Hierbij werd informatie gevraagd over het Breitling-horloge en een vermiste zwarte halfhoge Reebok-schoen van Van der Krieke. Daarnaast zocht de politie de bestuurder of eigenaar van een donkere auto die die ochtend stil stond op de Willem van der Madeweg ter hoogte van wielerclub Swift, en een man met blond haar tot op de schouders die op de hoek van de Hoge Rijndijk Burggravenlaan een man met een fiets groette. leiden - Stripheld Kuifje is opnieuw te gast in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Enkele jaren geleden was de exposi tie 'Kuifje in Tibet' goed voor een record aantal bezoekers aan Volkenkunde. Vanaf 24 september is bijna een jaar lang de ten toonstelling 'Met Kuifje naar de Inca's' te zien in het museum aan de Steenstraat. Aan de hand van de stripalbums 'Kuifje en de Zonnetempel' en 'De zeven kristallen bollen' gidst Kuifje de bezoekers naar het rijk van de Inca's en hun voorgangers. In beide stripalbums draait het om de verdwe nen professor Zonnebloem en voert de zoektocht naar Peru. Daar belanden Kuifje en zijn metgezellen kapitein Haddock en het hondje Bobbie via een geheime door gang in het eeuwenoude Incarijk. In de tentoonstelling wisselen originele te keningen uit de albums, foto's van het hui dige Peru, films, schitterende voorwerpen en sfeervolle decors elkaar af. Na een fil mische introductie belandt de bezoeker meteen in een beginscène uit het album 'De zeven kristallen bollen': de bibliotheek waar de mummie Raspar Capac tijdens een hevig onweer ontsnapt uit zijn vitrine. De mum mie, uit de Brusselse Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis, is ook te zien op de tentoonstelling. Op het moment is een discussie gaande of dit eigenlijk wel kan: het presenteren van menselijke resten in musea. Een deel van de tentoonstelling is gewijd aan de problematiek rond illegale schatgra- verij en er is ook aandacht voor de eeuwen lange onderdrukking van de oorspronkelijke bewoners van Peru en hun verzet hiertegen. Er zullen voorwerpen te zien zijn van kera miek en textiel van Chavin, Nas ca en Para- cas: culturen uit de pre-Incatijd, waar de In ca's door werden geïnspireerd. Bezoekers Foto: RW/Hergé - Moulinsart 2003 kunnen ook alles te weten komen over tijd genoten van de Inca's: Chimu, Chachapoy- as en Cjancay. De laatste zaal van de tentoonstelling lijkt straks op een uitvergrote driedimensionale tekening uit het stripalbum: de tempel van de Inca-heerser. Hier zijn attributen te zien van heersers, priesters en krijgers en kinde ren kunnen, net als in het album, de tempel binnenduiken. brussel/gpd - De kwaliteit van het Nederlandse zwem water is vorig jaar aanzienlijk verbeterd. liefhebbers van zwemmen in zee komen he lemaal aan hun trekken. Vol gens de Europese Commissie scoort Nederland 100 pro cent en daarmee 'een uitste kend resultaat' voor het zwemwater langs de kust. Van de binnenwateren vol deed 97,8 procent. Die con clusies staan haaks op de be oordeling van het Nederland se zwemwater door de ANWB. Al twintig jaar publi ceert de commissie vlak voor het zomerseizoen de resulta ten van metingen van het zwemwater langs de kust en van de binnenwateren in de hele Europese Unie. Opmerkelijk is dat de ANWB in februari nog bekend maakte dat in 2003 geen en kel strand in Noord- en Zuid- Holland een Blauwe Vlag krijgt, met uitzondering van Texel en Den Helder. De Blauwe Vlag is het internatio nale symbool voor stranden die veilig en schoon zijn. Het water is vaak zo vervuild ge raakt dat zwemmers een ver hoogd gezondheidsrisico lo pen, meldde de ANWB begin dit jaar. rathon lopen twee keer (bijna) hetzelfde rondje. Ondanks de verwachte hitte be staat de kans dat het parcours- record op de marathon sneu velt. Dat staat op naam van de Kenya an Abraham Limo met 2.18.27. Er heeft zich een grote groep buitenlandse lopers aan gemeld. Onder hen zijn enige Marokkanen met persoonlijke records van rond de twee uur en zestien minuten. De Leidse ma rathon stond de laatste twee jaar niet te boek als een snelle loop. De Belg Peter Kelchtermans won met tijden van rond de twee uur dertig minuten. leiden - Aan de Leidse marathon doen zondag zo'n 6.000 lopers mee. De meesten van hen ko men niet op de langste afstand uit. De klassieke marathon, 42,195 kilometer, telt 300 400 deelnemers. De meeste lopers hebben zich ingeschreven voor de halve marathon en de tien ki lometer. Organisator Tjeerd Scheffer is tevreden met dit aantal. „Lande lijk zie je dat het aantal deelne mers aan loopevenementen af neemt. Wij zijn blij als het sta biel blijft, misschien dat onze nieuwe route extra animo heeft opgeleverd." De marathonorganisatie bereidt zich voor op een warme mid dag. Als de weersverwachting voor zondag (warm en broeie rig) uitkomt, is water voor de duizenden deelnemers van het grootste belang. De organisatie probeert toeschouwers te bewe gen om de hardlopers te helpen met douches en drinken. De marathon start en finisht dit jaar voor het eerst in het cen trum van Leiden. Het vertrek is om 12.00 uur aan de Korevaar- straat. De finishlijn is voor het gemeentehuis van Leiden ge trokken. Het parcours is onge veer 21 kilometer lang en voert door Zoeterwoude en Voorscho ten. De deelnemers aan de ma- Pagina R8: Routekaart Leidse marathon (advertentie) Champagne! Sprankelende Saab 9-5 actie. Automobielbedrijf Fase-Exclusief b.v Curieweg 13, 2408 BZ Alphen a/d Rijn. Telefoon 0172- 492444 of kijk op www.fase-exdusief.nl overmaat van ramp, zo con- rt de Rekenkamer, is er voor deze laatste groep loende plek in de verpleeg- verzorgingshuizen. Dit leidt de schokkende constatering duizenden demente ouderen verzorgingshuizen tegen hun medicijnen krijgen toege- of 's nachts worden vastge- in bed. Dat gebeurt wei- om dementerenden tegen in bescherming te ne- maar een vergunning om doen ontbreekt is triest te moeten vaststellen we als samenleving er niet voor onze ouderen te zor- De mensen die nu dement uis wonen of in een verzor- Qgshuis worden vastgebonden, er i |n dezelfden die de basis voor oudinze welvaartsstaat hebben ge le g$d. Alleen al daarom zijn we stei rplicht hen zorg op maat te eden. Als we daar nu al niet toe staat zijn, hoe moet het dan petii i het aantal demente ouderen enst komende decennia meer dan orntrdubbelt? II t >yer den haag/gpd - In bijna drie kwart van de verzorgingshuizen wordt de bewegingsvrijheid van demente ouderen beperkt zon der dat de instellingen daar de juiste vergunning voor hebben. Enkele duizenden patiënten worden 's nachts in bed vastge bonden, een kleiner aantal krijgt gedwongen medicijnen toege diend of wordt in een isoleercel opgesloten zonder dat daarvoor wettelijke toestemming is. Dat blijkt uil onderzoek van de Algemene Rekenkamer. Ruim eenderde van de dementerende ouderen woont in een verzor gingshuis dat geen vergunning heeft om patiënten te dwingen medicijnen te nemen of op te sluiten als ze zichzelf in gevaar brengen. In de instellingen die wél een vergunning hebben is geen plaats voor deze mensen. Zes tot 38 procent van de de menterenden wordt een tijdje iedere nacht met bedhekken, speciale lakens, of pols- en en kelbanden in bed gehouden. Volgens het onderzoek zal het aantal mensen dat in hun vrij heid beperkt wordt verminderen als er meer personeel in de ver- pleeg- en verzorgingshuizen zou zijn. Dat is ook het geval bij kor tere wachtlijsten, omdat men sen daardoor sneller terecht kunnen op de plek waar ze de juiste behandeling krijgen. Per soneel zou meer scholing over dementie moeten krijgen, aldus de Rekenkamer. De wet BOPZ, die de rechten beschermt van patiënten die ge dwongen opgenomen zijn, is volgens de Rekenkamer niet toegesneden op dementie. In (advertentie) presentatie 18.30 uur Studiecentrum Amsterdam, De Boelelaan 1105, (hoofdgebouw VU, 14e etage), 020-4449444 verzorgingshuizen heeft vaak al leen een speciale afdeling een BOPZ-vergunning. Mensen die niet op deze afde ling zitten, mogen daarom for meel niet gedwongen worden in hun bed te blijven. Bij demente rende ouderen wordt dat vaak wel nodig geacht. In de praktijk laten verzorgingshuizen demen terende ouderen vaak zo lang mogelijk in hun eigen apparte ment wonen. Verhuizing naar een speciale afdeling kan het dementieproces versnellen. Het aantal dementerende oude ren stijgt door de vergrijzing snel, van 170.000 nu tot ruim 200.000 in 2010 en bijna 400.000 in 2040. Dan zal een op de 44 mensen dement zijn. Op dit moment woont ongeveer 35 procent van alle dementiepati- enten (zo'n zestigduizend men sen) in een verpleeg- of verzor gingshuis. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam nMnv A *1/ Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is min Handtekening: bank-gronummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1