SPORT Laatbloeier Delis komt nu pas op gan De uitdaging heet Jan Ullrich Roeier wil in dubbeltwee naar Olympische Spelen Bijrol De Vrei op EK schaken> stelve m r- vrijdag 6 JUNI 2003 Theo Sweers. Archieffoto: Mark Lamers Sweers beoogd opvolger Korbee NooRDWiJK - Theo Sweers wordt zo goed als zeker de op volger van Leen Korbee als voorzitter van hoofdklasser w Noordwijk. Een ledenvergade ring op 23 juni moet zijn voor dracht bekrachtigen. Sweers is raadslid voor de WD en voor malig wethouder in de bad plaats. Hij moet het roer gaan overnemen van Korbee die hal verwege het afgelopen seizoen na 17 jaar voorzitterschap stop te. In de tussenliggende periode was Leo Kruithof interim-pre ses. Sweers wil tot zijn officiële aanstelling niets kwijt over wat hij met de club beoogt, of hij veranderingen voorstaat en of het combineren van de voorzit tersfunctie bij de prominente club met die van raadslid geen risico's met zich meebrengt. „Dat klinkt misschien een beet je formeel, maar dat wil ik zo houden", aldus Sweers die in zijn jeugd bij PEC Zwolle keepte en later bij Noordwijk lid werd. FC Rijnland bij Bodegraven leiden - FC Rijnland speelt za terdagavond zijn eerstvolgende wedstrijd niet bij VIOS in Den Haag. Het treffen met het Rot terdamse HWD is verschoven naar het terrein van Bodegra ven en begint om 18.00 uur. Het tweede duel in de herkan singsreeks tegen GLZ blijft staan op maandagmiddag om 14.00 uur bij Olympia in Gou da. Ouaali neemt Bröring waar lisse - Saïd Ouaali wordt tijde lijk de eindverantwoordelijke bij zaterdaghoofdklasser FC Lisse. De assistent-trainer van het afgelopen seizoen vervangt hoofdcoach Ruud Bröring die onlangs bij een jubileumwed strijd van de voetbalvereniging Noordwijk zijn achillespees scheurde. Ouaali was aanvan kelijk van plan het, vanwege studie, een jaartje rustiger aan te doen. De verwachting is dat Bröring half september weer zelf voor de spelersgroep kan staan. AC Milan, n Lt.Y.5.1LeidenI. Inter Milan, rk T.l.l'. ITilburgl. alencia FC. v V Rozenburg. FC Twente. O.X'.C. [Delftl. Standard Luik. Stavia Praag. Sporting Hercules (LitrechtJ. AFC AJa\. Fenerbahce. AZ Alkmaar. etc. hebben dezelfde basis. Naam UVS weggevallen leiden - In de rubriek Balletje Met (bij-zaken in de sport) stond gisteren deze advertentie afgebeeld van de kunstgrasfir ma Edel Grass. Daaronder stond in het bijschrift dat UVS zich in goed gezelschap be vond. Helaas was de eerste re gel van de afbeelding weggeval len. Kampioen ziet af van promotie leiden - De kampioen van de Leidse Schaakbond, De Zwarte Pion uit Lisse, heeft afgezien van zijn promotierecht naar de landelijke KNSB-competitie. Er was aan het begin van dit sei zoen al veel ophef over het meespelen van sterke 'geleen de' schakers van KNSB-ploegen in het Lissese-team. Omdat vol gend seizoen een zestal spelers niet beschikbaar is van dit kam pioensachttal, bleef er voor de Lissenaren geen andere keuze dan van promotie af te zien. Kopman Ad Reyneveld en Guus van Dijk spelen volgend seizoen KNSB-competitie voor De Uil uit Hillegom en Peter Pijpers koos voor het spelen bij Bloe- mendaal. Een drietal andere spelers kan of wil niet op zater dag spelen, waardoor het eerste team te zwak werd voor de KNSB-competitie. Hierdoor promoveert na het Leidse Leithen, nu ook de nummer drie van de ranglijst, Philidor Leiden 2, naar de landelijke competitie. Het Leidse Philidor heeft een goede opleving met relatief veel ledenwinst en kan een sterk KNSB-team op de been brengen. door Peter van der Hulst leiden - 'Is Roy sneller dan Tris tan?' Zelfs de Nederlandse roeiers die onlangs in Essen deelnamen aan de internationale Hügel Re gatta reageerden verbaasd. Roy Delis van Asopos/De Vliet bleef in de lichte skiff zijn trainingsmaat je van Njord tweemaal voor en dat terwijl Tristan Kramers toch al enige naam maakte in de na tionale roeiwereld. Delis heeft wel een verklaring voor de on wennige reacties. „De meeste roeiers die bij de top zitten zijn in de jeugd begonnen. Ik ben laat gaan roeien, pas toen ik 21 jaar was", aldus de 27-jarige student sociale geografie. Komend week einde komen de twee in Leiden woonachtige roeiers elkaar weer tegen tijdens het Nederlands kampioenschap. Delis beschouwt de late leeftijd waarop hij met roeien begon niet als een nadeel. Zijn fysiek sterkste jaren moeten nog ko men. „Je top ligt zo rond je 28ste." Vraag is alleen of Delis als roeier inmiddels voldoende ontwikkeld is om daarvan opti maal gebruik te kunnen maken? Het antwoord zal hij proefon dervindelijk krijgen. Aan ambi ties heeft de in het Noord-Hol landse Schoorl opgegroeide roeier geen gebrek. Samen met Tristan Kramers hoopt Delis zich in de week na het NK te plaatsen voor de nationale dub belvier. Tijdens de wereldbeker van Luzem en later het WK moet dan de A-status van NOC *NSF worden veroverd. Omdat het geen olympische boot is, wil hij vervolgens met Kramers de overstap naar de dubbeltwee maken. „We horen tot de beste skiffeurs van Nederland. Dan moet het toch ook mogelijk zijn om in de dubbeltwee tot de bes ten door te dringen. Wij zijn op dit moment in de lichte slaff de roeiers naar wie iedereen kijkt." En dat had Delis ook niet kun nen bevroeden toen hij zes jaar geleden een roeispaan in zijn handen nam. „Ik wilde sporten naast mijn studie en werd tij dens de El Cid-week enthousiast gemaakt voor het roeien. Ik had al gevoetbald en gebasketbald en ik wilde weer eens wat an ders." Delis meldde zich aan bij Asopos/De Vliet alleen maar omdat hij daar een aardige go zer tegen het lijf was gelopen. Hij begon in de zware vier, maar door de vele trainingen vlogen de kilo's er al snel af. „Aan het einde van het jaar bleek ik een Roy Delis: „Als ik het eerlijk moet zeggen denk ik dat er in Leiden ooit een fusie moet komen. Gelijktijdig besef ik dat er op dit moment nog te veel verschillen zijn tussen Asopos en snel gebeuren. Toch is Leiden niet groot genoeg om twee studentenroeiverenigingen te kunnen voeden." Foto: Hielco Kuipers lichte roeier te zijn. En uit mijn scores op de ergometer was dat voor mij best interessant." Delis stapte met zeven andere roeiers onder 72,5 kilogram in een lichte acht, maar doordat er steeds meer mensen afhaakten zat hij drie jaar geleden alleen in een boot. „Het eerste seizoen was dat nog noodgedwongen, omdat mijn partner uit de twee geblesseerd raakte. Ik boekte dertien overwinningen en dat was voor mij een teken dat er meer in zat." Eenmaal actief op het hoogste niveau - senioren A - wachtte Delis vorig jaar tever geefs op een zege. Wel behaalde hij genoeg punten om uitgezon den te worden naar het WK voor studenten. In Nottingham werd hij derde. Sportief was dat een opkikker na een moeilijke periode. „Ik train de af en toe met mijn coaches Amout Hagens en Rolf Denis- sen, maar vaak ook alleen. Tien keer per week in de winter is dan mentaal zwaar. Ik had dan ook zoiets van er moeten men sen bij komen." Zijn verzoek werd vorig jaar gehonoreerd. Skiffeur Joost van Mensch - eveneens van Asopos/De Vliet - en Njord-roeier Kramers trok ken samen op. „We roeien on geveer even hard. In onderlinge wedstrijdjes dwing je elkaar tot het uiterste en dat heeft ons alle drie geholpen." De samenwerking met Kramers en Mensch was niet de enige re den voor de progressie van De lis. „Een jaar geleden heeft een oud-lid van Njord geld aan de universiteit geschonken. Een deel daarvan moest naar het roeien gaan. Zo is er een top- roeifonds ontstaan. Mirthe Kamp, Tristan en ik konden daardoor samen met onze coa ches een tiendaags trainings kamp beleggen in Sevilla. We waren alleen met roeien bezig, de rest was geregeld. Door het fonds zijn er ook seminars over techniek, seizoensindeling en voeding gegeven. Met oud-roei er Henk-Jan Zwolle zijn we be zig met fysiologische tests zodat per individu de voorbereiding en trainingen op de wedstrijd kunnen worden afgestemd." In de nauwelijks sponsorgenie- ke sport als roeien kunnen de Leidse studenten die financiële steun goed gebruiken. Delis: „De roeibond heeft sinds kort weer een nieuwe sponsor, maar die geeft wel veel minder geld dan de vorige. Probleem is dat er dan ook minder aan begelei ding kan worden gedaan. Orca in Utrecht, Proteus in Delft en Nereus in Amsterdam zijn grote verenigingen met veel leden. Zij kunnen makkelijker een spon sor aantrekken dan Asopos dat met 275 leden niet groot genoeg is. Als ik het eerlijk moet zeggen denk ik dat er in Leiden ooit een fusie moet komen. Gelijktijdig besef ik dat er op dit moment nog te veel verschillen zijn tus sen Asopos en Njord. Ik zie het dan ook niet snel gebeuren. Toch is Leiden niet groot ge noeg om twee studentenroeiver enigingen te kunnen voeden." Delis heeft zelf geen band meer met de Leidse universiteit Na een afgebroken rechtenstudie van twee jaar, verliet hij voortij dig de pabo in Den Haag en in middels studeert hij sociale geo grafie in Amsterdam. Even dacht hij er over na om daar ook te gaan roeien. „Maar bij Asopos heb ik met Amout Hagens een goede coach. Bovendien had de club speciaal voor mij een boot besteld. Bij Nereus zouden de toppers de eerste keus hebben, waardoor ik nooit het materiaal zou krijgen dat ik hier heb. Nu er ook nog de steun van het top- roeifonds is en ik samen met Tristan en Joost kan trainen, be taalt de keuze voor Asopos zich helemaal uit" Wat het uiteindelijk waard blijkt te zijn, moet de komende week blijken. Een succesvolle selectie voor de dubbelvier kan een op stap zijn naar de olympische dubbeltwee. Delis heeft er wel vertrouwen in. „Tristan en ik roeien als training al in de dub beltwee. Als we een jaar lang al leen maar in die boot roeien, Hanegraaf heeft nieuwe wielerploeg Njord. Ik zie het dan ook niet dooi .De ;en 1 it ko kunnen we heel ver komen.' ,r a) skiff is met het oog op Ath net geen optie. Daarvoor komt D ost [- als lichtgewicht tekort „I eton moet ik harder gaan dan 5 Lippits. Hij is twintig kilo zwi der en dat twintig kilo spiereij Delis laat bij zijn keuze voor"® dubbeltwee zijn verstand bofcy* zijn hart spreken. „Ik vind achten en de dubbelvier 4kN mooie nummers. Die b< naar gaan heel hard: twee kilom :htbr onder de zes minuten. De ^tslt doet er zeven minuten ofljten maar in die boot doe je het v helemaal alleen. Maar als meei naar het WK of de Olympis ^en Spelen wilt, denk je toch fi ^ale tioneeL Toch is het echt nie apati dat ik met tegenzin in een beltwee stap. Het is gew mooi om met roeien bezij zijn." A nv.trei istanbul/anp - Schaker de Vreugt uit Lisse speelde ren in de zesde ronde van ma EK in Istanbul remise tegei pacy( Tsjech Zbynek Hracek. Vreugt staat met 2,5 punter de 130ste plaats in het klaw mpnl T an Wohr hanHh door Ad Pertijs Roosendaal - Team Bianchi is onderweg. Dinsdag werd de nieuwe ploeg rond Jan Ullrich gepresenteerd in Dresden, de dag erop volgde met de ronde van Duitsland de eerste koers. Maar mede-teameigenaar Jac ques Hanegraaf is al weer in Roosendaal, de thuisbasis van Team BianchL „Ik ben bij de presentatie geweest, maar voor mij ligt er nog te veel werk om de ploeg in Duitsland te volgen. Dat is trouwens ook niet mijn rol in het geheeL Rudy Pevenage is de man voor de sporttechni- sche zaken", zegt de 42-jarige oud-wielerprof. Pevenage en Hanegraaf zijn me de-vennoten in hun nieuwe on derneming 'Cycle'. Team Bian chi is de naam van hun ploeg. „Die naam blijft voorlopig. Voor mij hoeft niet iedere sponsor ook verandering van de naam met zich mee te brengen", zegt marketingman Hanegraaf. Team Bianchi is min of meer de voort zetting van het ter ziele gegane Team CoasL Hanegraaf stelt (fel) dat er geen sprake is van een overname, doorstart of wel ke formeel historische binding met Coast dan ook. „Wij zijn een ploeg met een volstrekt nieuwe structuur. We hebben de UCI gevraagd ons als nieuwe ploeg toe te laten tot de wed strijden. Op eigen kracht en overtuiging is dat gelukt For meel hadden we niets nodig van Team Coast om deze stap te maken." Maar toch, ook Hanegraaf beseft dat zijn ploeg voor de grote massa het vervolg is op Coast. „Uiteraard. We hebben bijna al le renners en personeel overge nomen. Dat was ook een van de zaken die we hebben aange voerd voor het verkrijgen van een licentie. Enkele toppers Jacques Hanegraaf: „Het vertrek van Beltran is uiteraard een verlies. Maar los daarvan, hebben we nu al e GPD/Robert van den Berghe Jan Ullrich. Foto: AFP zouden na het faillissement van Team Coast wel een nieuwe ploeg hebben gevonden, maar wat zou er gebeurd zijn met de rest?" Negentien renners staan nu on der contract bij 'Cycle'. Van de toppers vertrokken Zülle (Phon- ak) en Beltran (US Postal) naar elders. Het technisch kader be staat uit Pevenage, Gallopin en Petermann. De oude Coast-ma- nager Wolfram Lindner werkt momenteel vanuit Roosendaal, waar Hanegraaf in december met zijn bedrijf HH&L (accoun tancy, marketing, sportmanage- ment en advies) een nieuw pand heeft betrokken. Hane graaf: „Met vier mensen werken we momenteel 24 uur per dag aan het team. Wat dat betreft is het een echte haastklus. Op ter mijn zal hier een vaste secreta resse voor de ploeg werken." Voor Hanegraaf is Team Bianchi zijn tweede poging een eigen profploeg van de grond te krij gen. De eerste keer bij Farm Frites (2000) ging het mis. Ook toen werd snel een nieuwe structuur uit de grond gestampt. „Natuurlijk heb ik daar ook nu bij stilgestaan. Zo'n haastklus als deze is me op het lijf geschre ven, maar het moet wel tot iets goeds leiden. Bij Farm Frites was de situatie anders. Daar was ik slechts ingehuurd. Omdat de sponsor voortdurend van links naar rechts vloog met zijn visie, liep het uiteindelijk fout Hier ben ik de baas. Bij Farm Frites nieL Daar besliste de sponsor." Hanegraaf had al langer de droom om een eigen profploeg te hebben. „Na Farm Frites had ik een jaartje geen zin meer in wielrennen. Toen de verhuizing van mijn bedrijf naar Roosen daal achter de rug was en Rudy Pevenage me vroeg te helpen, stond ik er weer helemaal open voor." Pevenage riep de hulp van Ha negraaf (met wie hij had samen gewerkt bij Telekom) in op het moment dat hem duidelijk werd dat Team Coast financieel en organisatorisch ten onder dreig de te gaan. „Ik voel me niet ge roepen daar nu verder op door te gaan, maar ik weet donders goed wat er mis is gegaan. Die fouten maken wij dus niet." Ha negraaf hielp Pevenage de ploeg op de been te houden toen de UQ Coast de eerste keer schors te. „Het bleken tijdelijke lap middelen, want Coast kon niet betalen. Inmiddels wist de UQ wel hoezeer ik er mee bezig was. Samen met onze onderbouwing zal dat voldoende vertrouwen hebben gewekt. Ik neem ten minste aan dat UCI niet zit te wachten op een tweede Team Coast." Voor Pevenage bij Hanegraaf aanklopte, voelde hij zich al eer der geroepen Ullrich te helpen. „Ik heb bij Telekom (waarvoor hij met zijn bedrijf eveneens werkzaamheden verrichtte, red.) er sterk op aangedrongen Jan Ullrich te behouden. Jan is een prachtige persoon en atleet. Ei genlijk had Telekom hem nooit mogen laten gaan, maar Jan wil de kennelijk weg. Nu voel ik het als een uitdaging om uit Jan Ull rich te halen wat in hem zit." „We leggen hem geen druk op. Deze Tour hoeft hij nog niet winnen, hoewel hij veel verder en fitter is dan anders in deze periode." Ullrich krijgt straks in ieder geval de volgende zeven renners mee: Casero, Garmen- dia, Plaza, Guidi, Schweda, Bec- ke en Steinhauser. „De negende man is mogelijk een nieuwe renner die we binnenkort aan trekken. Het vertrek van Beltran is uiteraard een verlies. Maar los daarvan, hebben we nu al een heel goede Tour-ploeg." Eentje die verder uitgebouwd i heel goede Tour-ploeg." kan worden. Hanegraaf liet eer der doorschemeren dat hij ook in eigen land naar renners zoekt. „We zoeken renners en dat kunnen ook Nederlanders worden. Alleen gaan we voorlo pig geen renners tussentijds transfereren." De ploeg lijkt voor Hanegraaf een buitenkansje te zijn, zijn ambities alsnog waar te maken. „Dat is maar net wat je onder een buitenkansje verstaat. Het is ons niet aan komen waaien. We hebben er keihard voor moeten werken om de ploeg overeind te krijgen. Ik ben wel blij dat Jan Ullrich ons de tijd - en dus de kans - heeft gegeven om dit team op te zitten. Hij kon ook elders tekenen, maar Jan wilde het liefst deze ploeg. Daarop heeft hij durven wachten en daarvoor moet ik hem dankbaar zijn." Als de hectiek van de eerste maanden achter de rug is, moet het werk als teambaas voor Ha negraaf zijn normale structuur gaan krijgen. „Let wel: dit kan geen hobby zijn binnen het be drijf. Met mijn mede-vennoten moet ik hier geld verdienen. In dat opzicht is ook Team Bianchi uiteindelijk een onderneming die profijt moet opleveren." ment. Loek van Wely handh gu, de zich als enige Nederlai )aj*^ schaker in de subtop. Hij k\ 2 in de zesde ronde remise 0 een met de Litouwer Edua Rozentalis en bracht zijn tfl oën op 4 punten. Van Wely s sterdc veertiende. Het klassen wordt na zes ronden aaiM voerd door de Wït-Rus Ale j^j( v.xrrs valta 2380 w.tt-a w.vdb 'Vroeir 3416 v.vroi !5Sp< :uit Pc 5740 -Fore Hart' Leiden: Gouden Spike (za. 10.30) g< Leiden: Marathon van Leiden (zo. 12.00) 1 Leiden: Trimloop NLML Park Cronesteiji All 10.00) Katwijk: Strandloop (ma. 19.30) Lisse: Pinksterwedstrijden. SportpartL"" Specke (ma 12.00 uur) Aleksandrov met 5 punten. SPORT AGENDA Promotie naar derde klasse: HWD - FC land (za. 18.00 bij v.v. Bodegraven) en FC Rijnland (ma. 14.00 bij Olympia Gou ATLETIEK CRICKET Overgangsklasse: Rood Wit 2 Ajax - Asian (ma) Tweede klasse: Alphians- Drachten (zo) PAARDENSPORT Wassenaar: Renbaan Duindigt, Grote tersprijs (zo. 13.30) TENNIS Eredivisie: Zandvoort - Dekker (za) Abbenes: Tenniscircuit (za-zo) Sassenheim: Tenniscircuit (ma) Hazerswoude: Tenniscircuit (ma) Leiderdorp: Tenniscircuit (ma) naar. re< ,us 507, e-mail: Leiden: Swift De Bult. Rivierentocht (zo ontj.„jn Lisse: De Bollenstreek Ter Specke, Lansf sterdam Rnnkanaal (ma. 8.00) "etrei TOERFIETSEN sterdam Rijnkanaal (ma. 8.00) WIELRENNEN Leiden: De Bult Swift, Kampioensch e West-Nederland vrouwen (ma. 10.00) Uit Pi 5740 :uit Pa 5740 GPCai itreal. lmeri( - Ajax 1 erduii 5511; 29 Me - Flags, 5503 Vv.meg 29 Ital tuit Pa 5740; ïauloi idPri 2380 c v.tt-as w.moti 'PEur burgri is niet tingen de-laats telefoi ■ffende i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18