Hoon van Frans publiek breekt Serena Williams SPORT Lege stadions en een financiële kater in Japan Cocu lijkt fit genoeg, Ricksen twijfelgeval rjviers raakt psportbaan «efensie kwijt Kim Clijsters en Justine Henin schrijven geschiedenis Van Bon wint rit in Duitsland UCI komt met nieuwe competitie edding Utrecht ap dichterbij iecht - De redding van FC recht is een stapje dichterbij, voetbalclub werd gisteren rlost van de problemen met luldeiser Eneco. Het energie- drijf bereikte een akkoord 5t bouwbedrijf Midreth over afhandeling van de schuld, bedrag tussen de zes en ze- miljoen euro. Overeenge- nen is dat een deel van de enstaande schuld ineens rdt betaald en dat het restant periodieke vaste termijnen ir Midreth zal worden vol- VRIJDAG 6 JUNI 2Ó03 inn jgeJe Jong terug p 'aar PSV dhoven - John de Jong keert rlopig terug naar PSV. De eri ivallende middenvelder was elopen seizoen verhuurd Heerenveen. Die club wilde or8 Jong nog een seizoen huren, e"i ar PSV wilde alleen praten r verkoop. Heerenveen heeft ïgegeven De Jong niet te wil- of kunnen kopen. ksverbod Igaarse spelers ia - De spelers van het Bul- irse nationale elftal hebben seksverbod opgelegd gekre- itot na het EK-kwalificatie- il zaterdag met België. Vol de krant 7 Days Sport zijn /rouwen en vriendinnen welkom in het trainings- ïp, even buiten Sofia. lur idscoach Plamen Markov m dat de ploeg zich volledig op )m wedstrijd concentreert. >ur pswal 'klaar' ojet Excelsior terdeam - Leo Koswal en elsior gaan uit elkaar. De 27- ;e rechtsbuiten, wiens con- Voft op Woudestein per 1 juli an opt, werd woensdag voor de ede keer door trainer Adrie len ter weggestuurd. De breuk niet meer te lijmen. Excel- was toch al niet van plan met Koswal verder te gaan, directeur Simon Kelder. den Hen t,aa ben klaar met Excelsior", jut izei 1st Koswal. larhuis weer finale p aai shofi et t door Mare Molenaars parijs - Het liefst was tennisster Serena Williams een heel goede synchroonzwemster. Of een be kend actrice. Goede raad: Niet aan beginnen. Met haar voorstel ling op het center court van Ro land Garros oogstte ze niet alleen de hoon van een vijandig Frans publiek, ze kon ook geen gelijke tred houden met Justine Henin: 6-2,4-6,7-5 in Belgisch voordeel. De verrassende uitschakeling van Williams in Parijs heeft een historisch karakter. De zege van Henin maakte namelijk de weg vrij voor de eerste volledig Belgi sche finale op een Grand Slam- toemooi. Eerder op de dag wees Kim Clijsters haar Waalse evenknie de weg door Nadia Petrova in twee sets terug te wijzen. De jonge Russische, een pupil van de Nederlandse coach Glen Schaap, leek aardig op weg naar een stunt, maar verslikte zich alsnog in de vastberadenheid van de Limburgse, 7-5, 6-1. De wedstrijd tussen Clijsters en Petrova zal geen prominente plaats krijgen in de archieven van Roland Garros. Daarvoor was de dominantie van de Bel gische in het tweede bedrijf te groot. Het treffen tussen Wil- fiams en Henin was van een heel andere orde, al werd er na afloop van de dramatische drie setter nauwelijks over tennis ge sproken. Wel over de schandali ge houding van het Franse pu bliek, dat zich massaal tegen Williams keerde. De anders zo ongenaakbare Amerikaanse kon zoveel vijan digheid niet verdragen en pinkte na afloop dan ook een traantje weg. „Dat voortdurende boe-ge- roep heeft me diep geraakt. Mijn hele leven moet ik hier al tegen vechten. En waarom?", vroeg ze zich vertwijfeld af. Haar moeder en coach Oracene gooide nog wat olie op het vuur door het gedrag op de tribunes scherp te veroordelen. „Onwaardig en volkomen in strijd met de eti quette van de sport", zo zei ze. Het Franse tennispubliek heeft door de jaren heen een beden kelijke reputatie opgebouwd. De finale van 1999, die tussen Steffi Graf en Martina Hingis, ligt wat dat betreft nog vers in het ge heugen. Het publiek keerde zich massaal tegen Hingis, die be zweek onder zoveel weerstand en jankend het center court ont vluchtte. Williams hield het ook niet droog, maar de onttroonde titel verdediger bewaarde haar tra nen tot de persconferentie. „Het begon al bij het eerste punt. Zo heftig. Geloof me, het is vreselijk als je de halve finales van een groot toernooi hebt bereikt en dan zo wordt uitgejouwd", sim de Serena, die elke toespeling op haar huidskleur omzichtig omzeilde. Haar zus Venus werd in Parijs ook niet bepaald harte lijk onthaald en eerder, in Au stralië, ging het ook al mis. Henin kon niet ontkennen dat ze goed gedijde in de kolkende atmosfeer, al vond ook zij dat het Franse publiek soms over de schreef ging. Op applaus bij een foute opslag van Serena zat ook de Belgische niet te wachten. Maar goed, de steun van het publiek gaf haar wel de vleugels die ze nodig had om de eerste set te winnen. En sleepte haar ook nog eens door de bizarre slotfase van het derde bedrijf, waarin beide speelsters op toerbeurt hun servicebeurt verloren. De finale tussen Henin en Clijs ters, twee jaar geleden verlie zend finalist in Parijs, verdient eveneens het predikaat pikant. Nooit eerder won een Belgische tennisster een grote titel en ook zaterdag gaat dat feitelijk niet gebeuren. Want als Henin wint, gaat de vlag uit in Wallonië. Als Clijsters wint, brult de Vlaamse leeuw. Een diplomatiek char meoffensief van beide finalisten ten spijt. - Paul Haarhuis en Jevge- felnikov hebben opnieuw ?on<fnale °P Roland Garros in L,_ dubbel bereikt. De als elfde aatste combinatie versloeg ijs de Australiërs Arthurs iley in twee sets, 6-4 6-4. e eindstrijd staan ze mor- tegenover de Amerikaanse riji irs Bob en Mike Bryan, der- a VI jeplaatst. Haarhuis en Kafel- via >v verdedigen de titel in Pa- lisarrest voor segleiders De Italiaanse politie ft twee wielerploegleiders er huisarrest geplaatst in and met een dopingonder- Het gaat om Olivano Lo- lli, ploegleider van de Itali- s/Belgische formatie Land- wkrediet, en William Daz- (vrouwenploeg Team iidse Volgens een verklaring de politie zijn nog 22 ande- lensen onderwerp van on- toek Onder hen bevinden een eerstejaars wielerprof licilië en verscheidene ren- ansbach - Leon van Bon heeft voor de tweede dag op rij voor Nederlands succes in de Ronde van Duitsland gezorgd. Na de winst van Gerben Löwik in de tweede etappe won de renner van Lotto-Dommo gisteren de derde rit. Na een wedstrijd over 191,7 kilometer van Coburg naar Ans bach versloeg hij de Fransman Christophe Agnolutto en zijn landgenoot Remco van der Ven in de sprint. Van Bon en zijn twee medevluchters waren na 55 kilometer ontsnapt uit het peloton. De Zwitser Gregory Rast behield de leiding in het algemeen klassement. Foto: AFP/Robert Michael Serena Williams pinkt een traan weg op de persconferentie: „Dat voortdurende boe-geroep heeft me diep geraakt. Mijn hele leven moet ik hier al tegen vechten. En waarom?" Foto: EPA/Olivier Hoslet Van der Vaart moet geduld hebben door Henri van der Steen NooRDWiJK - Dick Advocaat heeft weer een 'goed gevoel', twee dagen voor de EK-inter- land bij Wit-Rusland. Maar ja, voor Moldavië had hij ook een goed gevoel. „Toen hebben en kele spelers de ploeg in de steek gelaten. Dat mag zaterdag niet gebeuren." De voorbereiding ziet er goed uit; de selectie maakte de afgelo pen dagen een frisse, energieke indruk Gisteravond trainden Zenden, Cocu en Ricksen apart. Zenden en Cocu lijken fit ge noeg om morgen te starten, Ricksen is een twijfelgeval. Rei ziger en Bosvelt zijn de kandida ten om Ricksen eventueel op de rechtsbackplaats te vervangen. Het meespelen van Cocu bete kent, dat Van der Vaart waar schijnlijk op de bank begint. Hijzelf vindt dat wel logisch. Hij vindt zichzelf ook niet aanmer king komen voor de plek aan de linkerkant van het veld, waar Zenden is gepland. En de Aja- cied heeft er ook geen moeite mee dat Advocaat vasthoudt aan het koppel Kluivert-Van Ni stelrooij voorin. „Ik schaam me er niet voor vanwege Kluivert en Van Nistelrooij op de bank te zitten." Van der Vaart zal nog even ge duld moet hebben, mogelijk overigens maar heel even. Hij is, zonder enige twijfel, al voor de zeer naaste toekomst de nieuwe spelmaker van Oranje. Hij heeft, op het eerste oog, vooralsnog twee problemen: Hij moet er voor waken geen kapsones te krijgen èn hij zal zich op een 'aardige' manier zo moeten ma nifesteren, dat niemand meer om een dominante plaats voor hem in het Nederlands elftal heen kan. De voetballer zelf meent het eer ste probleem al te hebben opge lost. „Kapsones heb ik niet, an ders had ik het niet eens gered. In de jeugd van Ajax speelden nog wel enkele talenten, van wie je nu al niks meer hoort. Die hebben het niet gered door hun mentaliteit." Hij zegt een sterke omgeving te hebben („Mijn ouders, vooral mijn vader") die hem met beide beentjes op de grond houdt. Dat is goed om te horen. Verder blijkt Van der Vaart niet te be roerd zijn kansen te grijpen, maar vooralsnog vrede te heb ben met de hiërarchie binnen Oranje. Woensdag, in het trainingswed strijdje tegen Ajax, meende hij zo'n kansje te hebben, toen er een vrije trap mocht worden ge nomen, op een plek die voor een linkspoot wel perspectieven bood. Van der Vaart was als een speer bij de bal, maar ging ge dienstig opzij, toen Frank de Boer kwam aankuieren. „Dat is ook normaal. Nee, ik ben geen Van Persie in dat opzicht. Het is ook niet goed voor het elf tal, als je je dan te sterk laat gel den. Bovendien zou ik ruzie hij gen met de aanvoerder, dat lijkt me niet zo goed." Hij grijnst er bij. Van der Vaart kent zijn plichten, maar evengoed zijn rechten. Hij voetbalde vanaf de eerste training bij Oranje soepel mee met de vedetten, hoeft nu alleen maar even zijn tijd af te wachten. Voor gemor over zijn wat late verkiezing door Advo caat is geen tijd meer. Hoewel... Van der Vaart: „Ik heb de discussie indertijd met be langstelling gevolgd. Ik vond zelf niet dat ik te laat bij Oranje kwam. Maar ja, als je ziet hoe snel Sneijder werd geselecteerd, dan was het weer wel wat laat..." TOKYO/GPD - De Japanse stad Saitama heeft een voetbalclub, twee stadions en torenhoge schulden. De club, Urawa Reds, waar Feyenoord-ster Shinji Ono groot werd en ex-Feyenoorders Hans Ooft en Wim Jansen de sportieve leiding hebben, zou het liefst in zijn eigen stadion willen spelen. Dat is kleiner en sfeervoller. De Reds worden echter gedwongen om de helft van hun wedstrijden in het veel grotere Saitama-stadion te spe len. Waarom? Om te voorkomen dat dit hypermoderne stadion, dat gebouwd werd voor het we reldkampioenschap voetbal van vorig jaar, permanent leeg staat. Het is een verhaal dat over de meeste nieuwe WK-stadions in Japan en Zuid-Korea, het andere gastland, verteld kan worden. Het is trouwens al eerder ver teld. Ruim voor het begin van het toernooi namelijk. Toen waarschuwden deskundigen al dat de nieuwe voetbaltempels het financiële equivalent van het zwarte gat zouden worden. Na het WK zouden veel stadions overbodig zijn (sommige WK- steden hebben geen eigen voet balteam) en de onderhoudskos ten geweldig in de papieren lo pen. Tegen beter weten in werden de investeringen door de organisa toren verdedigd. Ze hadden makkelijk praten, omdat zij niet voor het dreigende fiasco hoef den op te draaien. In Korea ge beurt dat door de centrale over heid en in Japan door de pro vincies en gemeenten. Hun ar gumenten klonken toen ook al weinig overtuigend. Na het WK zouden de stadions als 'ge meenschapscentra' kunnen die nen of als 'multifunctionele uit gaanscentra', compleet met bio scopen en restaurants en ge schikt voor het houden van con certen. Het 'mooist gelegen stadion ter wereld', dat op het Zuid-Kore- aanse vakantie-eiland Seogwipo, zou bovendien in een romanti sche behoefte voorzien. Seogwi po is een favoriete bestemming van aanstaande bruidsparen en die zouden elkaar in het stadion mooi het jawoord kunnen ge ven. Het was toekomstmuziek waar van vrijwel elke noot vals was. In Japan maakt alleen het overdek te stadion in Sapporo winst. Niet omdat er regelmatig ge voetbald wordt, maar omdat de plaatselijke honkbalclub er speelt. En het stadion in Kobe schijnt nog net niet met verlies te draaien. De situatie in Zuid- Korea is nog onduidelijk, maar de overheid had op voorhand forse verliezen ingecalculeerd. Seoul zag in het WK ook de kans om Zuid-Korea als het droom land voor buitenlandse inves teerders te verkopen. Die cam pagne mocht een slordige duit kosten. Dankzij het bereiken van de halve finale door de Ro de Duivels van Guus Hiddink werd het WK in elk geval een sportief succes. Maar in hoever re Zuid-Korea er economisch munt uit heeft kunnen slaan, zal wel nooit becijferd (kunnen) worden. Die cijfers spreken in Saitama - exploitatietekort vorig jaar rond de 5 miljoen euro - en de andere Japanse WK-steden even duide lijke als sombere taal. Ze hebben zich voor de bouw enorm in de schulden gestoken, ruim 2 mil jard euro, en het is zeer de vraag of ze die schulden ooit kunnen voldoen. Veel steden balanceren op de rand van het bankroet en de vooruitzichten zijn beroerd. Zij zullen opnieuw moeten le nen, bezuinigen en/of belastin gen verhogen om de gaten te dichten. Er wordt nu al met ver ontrustende regelmaat gespro- Ook het grootste voetbalstadion in Japan, dat van Yokohama, kampt met financiële problemen. Foto: Reuters berlijn/rtr - De internationale wielrenunie UCI wil in 2005 een nieuwe, professionele wieier- competitie lanceren. Met een li ga van tussen de dertig en vijftig wedstrijden met 20 tot 22 ploe gen hoopt de bond de sport aantrekkelijker te maken voor sponsors. „We willen de competitie de UCI Professional Competition gaan noemen en de wedstrijden organiseren van 2005 tot 2010", lichtte UCI-voorzitter Hein Ver- bruggen tijdens de Ronde van Duitsland toe. Om het wielrennen interessant te houden voor de geldschieters moet volgens Verbruggen min der de nadruk komen te liggen op de grote rondes van Frank rijk, Italië en Spanje. „Op dit moment hebben we zo'n zestig professionele teams en sommi ge hebben slechts één sponsor. Steeds minder bedrijven kun nen het zich permitteren in wielrennen te investeren. Ze ge ven miljoenen uit en weten dan niet of ze mogen meedoen aan de Ronde van Frankrijk. Onder het nieuwe systeem kunnen alle teams in de competitie overal starten." UITSLAGEN GOLF Wilmington. Vrouwen, LPGA Championship, 1,6 miljoen euro. Stand na eerste ronde: 1 Han (ZKo) 67, 2 Ward (VSt), Mills (Aus) 68, 4. Park (ZKo), Tes- ke (ZKo) 69. Forest of Arden. Britse Masters, Europese Tour, 2,2 miljoen euro: Stand na le ronde: 1Fowler (Aus) 65 slagen (-7), 2. Russell (Sch), Siem (Dui), Arruti (Spa), Lynn (Eng) 66, 6 Sandelin (Zwe), Westwood (Eng), Garrido (Spa) 67, 24 Derksen (Ned) 70. Helsingor. Deense Open, Challenge Tour, 125.000 euro: Stand na le ronde: 1Bergman (Zwe) 67 sla gen (-5), 2. Rask (Zwe) 68. 3. Rush (Eng),- Nielsen (Den). Fraser (Aus), Little (Eng), Pelto- maki (Fin) 70, 19. Van der Valk (Ned) 72, 102. Steenkamer (Ned) 77, 120. Uhlenbeck (Ned) 78. PAARDENSPORT Lissabon. CSIO. Springconcours op tijd: 1 Angout (Fra) First de Launay 0-74,72, 2. Delaveau (Fra) Lotus XV 0-74,76, 3. Funnell (GBr) Machiavelli 0- 76,83, 4. Alvarez Cervera (Spa) Nordico 0-- 80,76, 5. Wenz (Dui) Racod M 0-87,71, 6. Mathijs van Asten (Ned) Luciano van de Laarse Heide 0-88,53; 17 Leon Thijssen/lzaura G 4- 97,59, 18. Bril/Absalon 4-99,48 Springconcours in twee fasen: 1 Wettstein (Zwi) Melodie des Rottes 0-28,55, 2. Latham (Spa) Guarana Champeix 0-28,89, 3. Arm strong (GBr) Rex 0-30,11; 7. Van Asten/Kwi- danta van de Laarse Heide 0-40,13, 10. Tijs- sen/Gasaya's la Pomme 4-34,55. Springconcours na barrage: 1. Wettstein/Laro- ni 0-52,45, 2. Keri Pessoa (Bra) Harry Potter 0-53,72, 3. Armstrong/Graf Gold 0-63,83; 9. Van Asten/Larthago 20-67,56; zonder barrage: 10. Huis in 't Veld/Leadman 0-94,86. SCHAKEN Istanbul. EK. Mannen, zesde ronde: Van Wely (Ned) - Rozen- talis (Lit) 1/2-1/2, Nijboer (Ned) - Heine Niel sen Den) 0-1, Milov (Zwi) - Sokolov (Ned) 1-0,- Savtsienko (Oek) - Tiviakov (Ned) 1/2-1/2, Hracek (Tsj) - De Vreugt (Ned) 1/2-1/2, Yeke (Tur) - Reinderman (Ned) 0-1, Dautov (Dui) - Azmaiparasjvili (Geo) 1/2-1/2, Naier (Rus) - Malachov (Rus) 1/2-1/2, Nisipeanu (Roe) - Sa- kajev (Rus) 1/2-1/2, Aleksandrov (WRu) - Kotronias (Cyp) 1-0, Graf (Oui) - McShane (Eng) 1/2-1/2 Stand: 1 Aleksandrov 5, 2 Dautov, Sakajev, Nisipeanu, Azmaiparasjvili, lordachescu (Mol),' Agrest (Zwe), Graf, Georgiev (Mac), Heine Niel sen. Malachov, Najer, McShane 4 1/2, 14. o.a. Van Wely 4, 44. o a Nijboer, Tiviakov 3 1/2, 94. o.a. Sokolov. Reinderman 3, 130. De Vreugt 2 1/2 Vrouwen, vierde ronde: Skriptsienko (Mol) - Peng (Ned) 1-0. Sedina (Ita) - Bosboom-Lan- chava 1/2-1/2, PShtz (Dui) - Muhren (Ned) 1- 0, Papadopoulou (Gri) - Nagel (Ned) 1-0, Choertidze (Geo) - Galliamova (Rus) 0-1, Cramling (Zwe) - Sebag (Fra) 1-0 Stand: 1 Skriptsjenko. Galliamova 4. 3 Cram ling, Stefanova (Bul) 3 1/2, 5. o.a. Peng 3; Bosboom 2 1/2, Muhren 2, Nagel 1/2. TENNIS ken over een 'tijdelijke en speci ale heffing om te voorkomen dat toekomstige generaties voor het debacle moeten boeten'. Daar moet de burger het mee doen. Want de kans dat hij de verantwoordelijke politici ooit op het matje kan roepen, is in Japan te verwaarlozen. En de Urawa Reds draaien sinds ze in het WK-stadion spelen lusteloos mee in de middenmoot. Parijs. Roland Garros, 6 miljoen euro. Vrouwen, halve finales: Clijsters (Bel/2) - Pe trova (Rus) 7-5 6-1. Henin-Hardenne (Bel/4) - Serena Williams (VSt/1) 6-2 4-6 7-5 Mannen, dubbel, halve finales: Haarhuis/Kafelnikov (Ned/Rus/11) - Arthurs- /Hanley (Aus/10) 6-4 6-4 Meisjes, kwartfinales: Krajicek (Ned) - Sescio- reanu (Roe) 6-4 1-6 6-4 Dubbel, kwartfinales: Krajicek/Bohmova (Ned/Tsj) - Ichim/Jackson (VSt) 6-3 6-1 Eredivisie gemengd: Leimonias/ - Zandvoort 4 2 WIELRENNEN Ronde van Duitsland Derde etappe, Coburg - Ansbach: 1 Van Bon (Ned) 191,7 km in 4 40.11, 2 Agnolutto (Fra) 3 Van der Ven (Ned), 4. Zabel (Dui). 5. Kirsi- puu (Est), 6 Glomser (Oos), 24 Löwik 0.03. 42 Pronk 0.16, 58. Hiemstra, 71. Van Dijk. 98 Van Velzen 1 09. 106. Koerts 1.42. 109. Voskamp 2 14, 114. Schmitz 4 46 Algemeen klassement: 1. Rast (Zwi) - 14.13 50. 2. Löwik (Ned) Oil, 3. Zabel 1.45, 4. Glomser 1.56, 5. Wesemann (Dui) 1 58 6. Nozal (Spa). 49 Van Velzen 7.53. 50 Schmitz 10 18. 52. Van der Ven 15.02, 71. Pronk 15 25. 87 Hiemstra 15.55, 91 Koerts 16.32, 100 Van Bq^7.57, 101 Van Dijk 17 59,112. Voskamp 1TO48 Euskal Bizikleta. Tweede etappe. Ispaster - Aizarnazabal: 1 Pecharroman (Spa) 167,2 km in 4.15.44. 2. De La Fuente (Spa) 0.57, 3. Casagrande (Ita)., 4. Guerini (Ita). 5 Perdiguero (Spa), 6 Burgos (Spa), 41. Den Bakker 2 01, 71 Lotz 6.36, 73 Mutsaars. 88. Sentjens 14.59, 93 Vene- berg. Algemeen klassement: 1 Pecharroman 7 55.44, 2. De La Fuente 0.36, 3. Casagran de. 4 Beloki (Spa), 5. Arrieta (Spa) 0.38, 6 Del Olmo (Spa), 38 Den Bakker 2.01, 71. Mutsaars 8.37, 75. Lotz. 89. Sentjens 9.39.' 92. Veneberg 18.02 VOLLEYBAL Rhodos. Grieks Open, eerste toernooi World Tour mannen. Kwalificatie, tweede ronde: De Gruijter/Gijs Ronnes (Ned) - Huseby/Skarlund (Noo) 21-18 15-21 16-14, Max Backer/Emiel Boersma (Ned) - Babitsj/Choedolej (Oek) 21-16 22-20;' derde ronde: Harley/Franco (Bra) - De Gruijter- /Ronnes 21-8 26-24, Prosser/Williams (Aus) - Backer/Boersma 21-12 21-18. IJSHOCKEY East Ruhterford. Finale play-offs NHL, Stanley Cup (best-of-seven). New Jersey Devils - Anaheim Mighty Ducks 6-3, (Stand: 3-2).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17