IVethouder Rabbae ligt opnieuw onder vuur LEIDEN REGIO Het Culinair Festival staat weer voor de deur digitale kritiek uit VdA-hoek valt erkeerd bij LWO "4 Horn Keukens en Bad vraagt faillissement aan Fruin geridderd R3 Geraniumtijd in Slaaghwijk wïïk vrijdag 6 JUNI 2003 in - Politieke partijen in Lei ergeren zich aan het uitblij- tsbyan een visie op stedenban ds Wethouder Rabbae (Groen- te 'a8 gisteravond opnieuw 'Jee tr vuur in de raadscommissie aanerwijs en cultuur, irg ir t imissieleden hadden erop ku kei id dat Rabbe zijn eerdere g ie, van tafel geveegd door ;ol- ommissie, zou hebben her- e v even. Dat bleek niet het ge- Rabbae vroeg om nog wat ËL Wlm Koevoet in - Directeur G. Comel van eidse Welzijns Organisatie i) voelt zich onheus beie door de PvdA. In een dis- Robbert Mlnkhorst Dat konden de politici amper opbrengen en voor de WD was de maat zelfs vol. Toen Rabbae aan het einde van de discussie de WD het gevoel gaf nauwe lijks wat opgestoken te hebben van wat politici hem aanreikten en voorstelden, barstte bij raadslid Sleijster de bom. „Ik ben zwaar teleurgesteld in wat het college doet'zei hij. Hij wees op een motie uit 2001, waarin onder andere PvdA en Groenlinks vragen naar een on derzoek voor een stedenband in Marokko of Turkije. Hij wees op een eerder debat vorig najaar. Hij wees op de eerste behande ling van de notitie van Rabbae en op de discussie van van avond. Sleijster vroeg zich af: hoe veel informatie neeft een wethouder nog méér nodig? „Ik voel me niet serieus genomen. Wanneer verschijnt de nieuwe stedenbandnota in druk?" Rabbae verwacht dat burge meester en wethouders de nota nog voor het zomerreces vast stellen. Kort na de zomer komt dan de commissie aan de beurt. Gevoelens van onvrede leefden trouwens niet alleen bij de WD en andere partijen. Ook leden van de stedenbandstichtingen, die de vergadering bijwoonden, mopperden. Na de discussie, toen de commissie verder ging met de fusies in het voetbal, gin gen de vertegenwoordigers van de stedenbanden op de gang met Rabbae nog even door. Ook Sleijster voegde zich daar tot twee keer toe bij. Rabbae had de stedenbanden willen opsplitsen in verschillen de types. Leiden onderhoudt re laties met Oxford, Buffalo City, luigalpa, Torufl en Krefeld. Sommige banden zijn vooral ontstaan uit vriendschap, som mige zijn bedoeld om een stad verder te helpen. Rabbae wilde fors bezuinigen op het aantal uren dat ambtenaren steken in de stedenbanden. De stichtingen voelden zich miskend, de vrijwilligers die zich inzetten voor uitwisselingen, be zoeken, evenementen en pro jecten ook. De raadscommissie dwong Rabbae daarna zijn noti tie te herschrijven. Ondertussen kwam het Gezamenlijk Overleg Stedenbanden Leiden (GOSL) met een reeks suggesties. Haar lem en Eindhoven doen bedui dend meer dan Leiden, zo stelde het GOSL. Politieke partijen deden Rabbae ook verschillende handreikin gen. Zo mogen stedenbanden van de WD best wat kosten, als maar duidelijk wordt wat Leiden ermee wil bereiken. Wat de libe ralen betreft zijn Buffalo City en Juigalpa 'de krenten in de pap'. Meerdere partijen wezen op de voordelen van fondsen werven. Nieuwe stedenbanden moet Leiden pas aangaan als de hui dige voldoende uitgebouwd zijn, of duidelijk is wat de toe komst ervan wordt. De PvdA stelde voor om alle ie over roken in buurthui- op de website van die partij wethouder Buijing de ver- roordelijkheid voor het ont- en van rokersruimten en de mee samenhangende te- ipende bezoekersaantallen leLWO. verwijt hij de organisatie ie laat heeft gereageerd op rijksregels over roken in ibare gebouwen. Comels d wordt ook stevig bekriti- door raadslid Van den Duo-raadslid Iken brandt WO zelfs helemaal af, daar- langemoedigd door leden lis Eet principe van hoor en irhoor'stelt Comel. Hij er geen goed woord voor dat ook PvdA'ers die 'ter totaal niet deskundig zijn' it hun gal kunnen spuwen zijn organisatie. „Ik wil best discussie voeren over ons d, maar dan wel één die is georganiseerd en die de inhoud gaat. Deze gaat beelden en is uitermate ïatiserend voor de LWO." ens Comel doet het debat erstandhouding geen goed. verbaast hem ook dat zo PvdA'ers tekeergaan tegen IVO, omdat kort geleden de |itp( -fractie en de LWO-leiding 'goed en constructief ge- hebben gevoerd. De direc- vraagt zich af hoe de PvdA de LWO denkt. Hij gaat zijn ig doen bij PvdA-fractie- litter Broeijer. ng maakt in zijn e-mail dui- dat hij geen gemeentelijke cent wil meebetalen aan ro- uimten in de negen buurt- die overigens alle ge- ïtelijk eigendom zijn - om- lij het niet juist vindt om egelijkertijd met het lokale adheidsbeleid te subsidië- Comel wijst er in dit ver- rsn band op dat voor de ambtena ren van cultuur en educatie aan het Schuttersveld ook rokers ruimten zijn gemaakt op kosten van de gemeenschap. Iken verwoordt de PvdA-kritiek het scherpst. „Met haar houding laat de LWO weer eens zien hoe ze haar doelgroepen op een schandalige manier in de strijd werpt als chantagemiddel. On geveer een jaar geleden nam de LWO haar toevlucht tot dezelfde methodes toen er bezuinigd moest worden na jarenlang fi nancieel wanbeleid. Bah!!! Kin derachtig en kortzichtig." En: „Probeer je eigen problemen eens zelf op te lossen. Comel kondigt aan dat dat laat ste gaat gebeuren, al vindt hij dat de gemeente Leiden ook verantwoordelijkheid draagt. „De gemeente wil dat wij met de buurthuizen de sociaal zwakke ren van de samenleving berei ken. Wij kunnen er toch ook niets aan doen dat juist dat deel van de bevolking het meest rookt?" Momenteel loopt er een studie naar de kosten van rokerszones. Niet alle negen buurthuizen krijgen zulke faciliteiten. In twee gevallen, Pancrat en 't Schipper tje, ontbreken simpelweg ae be nodigde vierkante meters. Het gaat de LWO te ver om een buurthuis te vergroten omwille van rokende bezoekers. Raadslid Van den Berg, die de weblog beheert waarin de LWO onder vuur wordt genomen, legt Comels kritiek naast zich neer. Ze wijst erop dat Comel voor zijn eigen weerwoord kan zor gen. „Het zou hem sieren als hij zich in de discussie mengt. Dat lijkt me beter dan dat hij in een ander medium, het Leidsch Dagblad, zijn beklag doet over de kritiek die op de website van de PvdA wordt uitgeoefend." Het raadslid noemt het een groot goed dat discussies als de ze niet in achterafkamertjes maar in openheid worden ge voerd. „Het kan dus zelfs één- op-één." liidin - Het is geraniumtijd en dat hebben ze geweten gisteren in Slaaghwijk. Daar werd in het kader van buui festival Tam-Tam een plantenmarkt gehouden. Op het plein voor buurtcentrum Op Eigen Wieken konden de be woners uit Leiden-Noord hun favoriete plantjes uitkiezen om de velen balkons In deze flattenwljk mee op te fleu ren. Voor de kinderen waren er spelen en er was een drukbezochte rommelmarkt waarmee geld ingezameld werd voor hulpprojecten In Kenya. Foto: Mark Lamers REiuwiJK/LEiDiN - Hom Keukens Bad heeft faillissement aangevraagd wegens ern stige financiële problemen. De winkelketen uit Reeuwijk, met onder meer een vestiging in Leiden, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Dinsdag is aan de onderneming door de rechtbank in Den Haag al uitstel van beta ling verleend. De winkelketen telt ruim 150 werknemers en 25 vestigingen, waarvan zes winkels in franchisebeheer zijn. Hom draai de in 2002 een omzet in de eigen filialen van ongeveer 22 miljoen euro. In overleg met de curator wordt volgens Hom nog onderzocht op welke wijze activi teiten van het bedrijf voortgezet kunnen worden. Daarnaast wordt met de Centrale Branchevereniging Wonen bekeken hoe ge dupeerde kopers van keukens en badka mers, die geneel of gedeeltelijk vooruitbe taald hebben, tegemoetgekomen kunnen worden. Culinair festival. De meeste bij an datg en zijn daar nog niet zo Jezig. Maar voor een club- lenaars is het al geruime Ijna dagelijkse kost Thijs mes, Anton Verschelling, il Mink, Bob van Marwijk, Tegelaar en Trudy Kwik en het bestuur van het Cu- Festival. „Vorig jaar heb- proefgedraaia", zegt Te- r zelfverzekerd. „De 'door van een oud evenement in nieuwe plek met een We ploeg. Dat is goed ge- Dit jaar wordt het evene- nog mooier." jaar organiseerde deze voor de eerste keer het egejRir Festival op de Garen- itje. markt. Alle jaren daarvoor heet te het festijn Leiden Culinair en werd het in en rond de Pieters kerk gehouden. Maar twee jaar gelden dreigde het evenement een zachte dood te sterven. Het culinaire karakter raakte steeds meer op de achtergrond, shoar- matenten en snackbarretjes hadden de plaats ingenomen van h la carte-restaurants. Ook leuk, maar volgens de organisa tie toch niet de bedoeling van een culinair spektakel. De jonge ondernemers vonden het echter zonde om dit mooie initiatief als een nachtkaars te laten uitgaan. Ze pakten daar om de handschoen op en na men de organisatie zelf ter Oe Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 474 hand. „Onze insteek was om een leuk evenement voor de stad te be houden. Het heeft wat moeite gekost, maar het is naar ons idee gelukt", zei Tegelaar vorig jaar na afloop van het evenement. Daarmee zei hij geen woord te veel. Ondanks het veelal slechte weer trok het Culinair Festival in slechts vier dagen tijd zo'n 35.000 bezoekers naar de Garen- markt. Het Culinair Festival wordt dit jaar nog grootster opgezet dan vorig jaar. Een deel van de Ga- renmarkt, waar na de Lakenfees- ten de alcoholistenopvang komt te staan, wordt bij het evene mentenplein getrokken. „Vorig jaar deden dertien reas- taurants mee, dat zijn er dit jaar vijftien. Twee nieuwkomers dus, waaronder Huis ter Duin uit Noordwijk", zegt Verschelling. „Ze zijn vorig jaar komen kijken en waren zo enthousiast, dat ze zich nu hebben aangemeld." Maar de organisatoren hebben meer aanwijzingen dat het eve nement van vorig jaar geslaagd was. Zowel brouwer Grolsch en drankengroothande! Boone kamp als de Rabobank, hoofd sponsors van vorig jaar, hebben naar aanleiding van dat jaar be sloten om hun naam -en porte monnee - voor vijf jaar aan het evenement te verbinden. „Daar mee zijn we natuurlijk erg geluk kig", zegt de financiële man, Hemmes. Dit jaar besteedt de organisatie nog meer aandacht aan de mu ziek en ook de aankleding van het evenement wordt aangepakt. „Er komt een fontein en we brengen een gevarieerde mu- Bob van Marwijk, Trudy Kwik, Thijs Hemmes, Anton Verschelling, Michel Mink en Wilfred Tegelaai links naar rechts) vormen het bestuur dat het Culinair Festival organiseert. Foto: Henk Bouwman ziekaanbod. Ook breiden we het aantal pagodetenten uit Vorig jaar hadden we er zeven, nu worden dat er tien of twaalf. Om meer overdekte ruimte te bieden. Want als het weer dit jaar net zo slecht is als vorig jaar, is dat lekker. En we organi seren ook iets voor kinderen. Want als er voor de kinderen iets te doen is, kunnen ouders gemakkelijker blijven hangen om een hapje te eten", rede neert Tegelaar die weer rekent op zo'n 35.000 tot 40.000 bezoe kers. Hemmes herhaalt zijn wens van vorig jaar nog maar eens. „Drie oktober is natuurlijk een onge ëvenaard evenement. Maar het lijkt ons geweldig om van het Culinair Festival een soort tweede drie oktober te maken. Niet een stad omvattend feest, maar wel een evenement waar naar de inwoners van Leiden al weken van tevoren uitkijken. Het Culinair Festival heeft plaats tijdens de Lakenfeesten van 3 tot en met 6 juli op de Ga- renmarkt. Het programma en de deelnemende restaurants zijn te vinden op de website www.culinairfestival.nl Timoteus Waarsenburg LEIDEN LADDER stichtingen onder te brengen in één platform. Ze behouden elk hun eigen identiteit, maar vor men één blok, één aanspreek punt. Dat platform heeft recht op ambtelijke ondersteuning. De partij gaf ook aan dat Leiden misschien niet met een stad in Turkije of Marokko banden moet aangaan, vanwege de ge meenschappen uit die landen die in Leiden wonen, maar juist met een stad in Duitsland (van wege de Turkse gemeenschap) of Frankrijk (de Markokkaanse). Steden kunnen wellicht leren van eikaars integratie. leiden - Mevrouw Fruin-Helb, directeur externe betrekkingen van het Leids Universiteits Fonds (LUF), is gisteren be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ze kreeg deze koninklijke onderscheiding uit handen van burgemeester Len- ferink bij haar afscheid van het LUF. Fruin werd in 1998 benoemd tot algemeen directeur van LUF. Een jaar later werd ze directeur externe betrekkingen. Het LUF heeft tot doel om de bloei van de Leidse universiteit te verster ken, de betrokkenheid van oud studenten te vergroten en het wetenschappelijk onderzoek te bevorderen. Na haar aantreden heeft het LUF een enorme vlucht geno men. Het fondskapitaal nam enorm toe en mede dankzij haar groeide het aantal donateurs flink. Verder begon onder haar leiding het Internationaal Stu diefonds. Ook werd de Cleve- ringaherdenking door haar uit gebreid tot een internationale herdenking. Mevrouw Fruin was daarnaast van 1983 tot 1985 bestuurslid van Hockeyclub. Klein Zwitser land en van 1988 tot 1994 secre taris van het bestuur van de Kessler-stichting in Den Haag, die hulp geeft aan thuislozen. Verlaat lintje voor professor Vossen leiden - Professor J. Vossen is vanmiddag benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De koninklijke onder scheiding maakte eigenlijk deel uit van de lintjesregen op Ko ninginnedag, maar Vossen kon toen door een verblijf in het bui tenland zijn onderscheiding niet ontvangen. Vossen, die de Belgi sche nationaliteit heeft, was bij na veertig jaar verbonden aan de afdeling kindergeneeskunde van het LUMC. Hij ging vorig jaar met emeritaat. Vossen was de eerste arts in Europa die bij kinderen beenmergtransplanta ties verrichtte. Hij heeft een gro te bijdrage geleverd aan de ont wikkeling van de transplantatie- imm. noTogie. vrijwilligers - Vluchtelingen werk is op zoek naar mensen die het leuk vinden om vrijwilli gerswerk te doen voor en met vluchtelingen. Met name per soonlijke begeleiders en juridi sche begeleiders zijn dringend nodig, maar ook ama-begelei- ders. In Leiden zijn twee vesti gingen van Vluchtelingenwerk, het Asielzoekerscentrum en de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden aan de Oude Rijn. De persoonlijke begeleiders en de ama-begeleiders doen de soci aal-maatschappelijk begelei ding, juridische begeleiders houden spreekuren en helpen bij de voorbereiding van het ge hoor. Vluchtelingenwerk biedt vrijwilligers een inwerkpro- gramma, onkostenvergoeding en professionele begeleiding. Voor meer informatie of een oriëntatiegesprek kan gebeld worden: 5133088. rancras - In buurthuis De Pan crat aan de Middelstegracht 85 is het morgen om 20.15 uur Bingo Binnendijks. Om 19.00 uur is de zaal van het buurthuis open. Woensdag kunnen 50- plussers om 13.30 uur meedoen aan een spelletje bingo. rancras - Onder het motto 'verdwalen is balen' staat het Wandelcafé vrijdag 13 juni in het teken van kaart en kompas. Tijdens deze bijeenkomst wordt in theorie geleerd hiermee om te gaan en zondag 15 juni wordt het geleerde in de duinen in praktijk gebracht. Wie veel wil oefenen, kan het beste een ei gen kompas meenemen en een potlood, gum, papier, liniaal en zo mogelijk een geo-driehoek. Aan de praktijkdag kan alleen worden deelgenomen als ook de theorie-avond is bezocht. Aanmelden kan bij Aat Smits, telefoon 5227079 of e-mail: as- mits.2@hccnet.nl. Het Wandel café Leiden is vanaf 20.00 uur open in buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85. mbrinwuk - De Nederlandse Vereniging van Hoofdpijnpati ënten, afdeling Leiden/Den Haag verzorgt donderdag van 19.30 tot 22.00 uur een voor lichtingsavond voor mensen met migraine, spierspannings- - hoofdpijn of chronische dage lijkse hoofdpijn. Alternatieve behandelaars komen vertellen over stoelmassage, de Alexan- dertechniek en voetreflexmas sage. Deze bijeenkomst wordt gehouden in centrum De Re genboog, Watermolen 1. Aan melden bij Resie van Agthoven, telefoon 0252-213789 of e-mail: resiev8@vahoo.com. tijd al nieuwsgierig geweest naar de natuur op en rond een boerde rij? Het IVN organiseert zondag 15 juni, vaderdag, om 20.00 uur een avondwandeling in de Om- medijkse Polder, normaliter voor publiek gesloten. Het ver zamelpunt is bij boerderij Nel- lesteijn, Maaldrift 6 op de grens van Leiden en Wassenaar. Aan- is, is het raadzaam op de fiets te komen. De boerderij is te berei: ken via het fietspad langs het Valkenburgermeer, bij ae krui sing rechtsaf richting camping boerderij Maaldrift. Na een paar honderd meter ligt de boerderij aan de rechterkant. Aanbevolen wordt een lange broek en stevig schoeisel aan te trekken en een verrekijker mee te nemen. De wandeling duurt ongeveer 1,5 uur. meerburg - Bij het wijkfeest dat de Stichting Meerburg op zater dag 30 augustus organiseert rondom het buurtcentrum aan de Zaanstraat 126 wordt ook een rommelmarkt en een kin dervrijmarkt gehouden. Tafels voor ae rommelmarkt kunnen nu al worden gereserveerd en kinderen kunnen zich alvast opgeven voor de Kindervrij markt: telefoon 5412515. binnenhuisarchitectuur - Bij voldoende deelname Wgint er in september een cursus Bin nenhuisarchitectuur in het buurtcentrum aan de Van Vol- lenhovekade 1. Door deze cur sus verandert de kijk op het in terieur aanzienlijk. Dankzij tips, ideeën en leerzame oefeningen kan het huis gezelliger en sfeer voller worden. Er wordt geleerd ruimtes efficiënter te benutten en dat met kleur veel bereikt kan worden. Ook is er aandacht voor trends. Een vervolgcursus behoort tot de mogelijkheden. De cursus begint donderdag 25 september, voor zes lessen zijn de kosten 80 euro (inclusief een lesboekje). Opgeven bij Buurt- activiteiten Roomburg, Van Vollenhovekade 1telefooix. '5132462.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11