Per jaar 1000 doden door fouten artsen Sneltram vraagt groot offer van gemeenten Flexibele kinderopvang onschadelijk Inspectie: Verontrustend aantal Feest in lege straten 'CDA-statenlid verminkt linde' 3Martinmania bij Alpheuse tennisclub Leidsch Dagblad Hillary Clinton: Bill loog ook lang tegen mij Brussel: Verkeer kan snel veiliger worden gemaakt Werkgevers pleiten voor een loonstop Prinses Maxima bezoekt volgende week Leiden De smaak van Nederland in beeld bij CBK zijn benoeming tot waame- burgemeester van Noord- heeft Harry Groen een be- van goed gedrag op zak- Aan unanieme goedkeuring van vertrouwenscommissie is inmiddels al gewend, de jkers zijn op dat gebied l Landsmeer, Briefte en Leiden vierde in rij. Maar dat com- dssaris van de koningin Frans- ai hem nog steeds geschikt acht >or het burgemeestersambt zal an bijzonder goed doen. "anssen zou hem natuurlijk X)it hebben aangesteld als hij maar de geringste twijfel over de Amsterdammer, die zijn declaratiegedrag de no- negatieve publiciteit over heen kreeg. Die publicaties er voor dat Groen een jaar geleden kon fluiten naar zeker lijkende benoeming burgemeester van Leiden, hij in maart het burgemees- ferendum verloor van Hen- ferink was daar een logisch van- Aldus Groen, het ook zij, Groen heeft de hand van Franssen :pen. De eerste reacties Noordwijk zullen hem ster- Hij zou met al zijn ervaring, en rijn uitgebreide net- in staat moeten rijn om lei- te geven aan Noordwijk, dat interne organisatie wil ver- uwen. Op zich is zo'n proces loodzwaar. De badplaats, die echt bekend staat als mak bestuurbaar, kan daarbij hulp van een buitenstaander gebruiken. neemt de handschoen aan. Hij moet wel, want is waarschijnlijk rijn laatste "leid tot eerherstel. De is zeer gering dat hij ooit in een referendum als win- van de 'schoonheidsprijs' de bus komt Op het blazoen Groen zal altijd een declara- blijven ritten. Alleen er een paar mooie presta- in Noordwijk overheen te i, is het vlekje misschien meer te zien. Harry Groen ooit nog een ite' burgemeester wil worden, loet hij er in de komende laanden dus keihard en smette- »s tegen aan. Daarbij rijn het let alleen de Noordwijkers die FSjjken hoe Groen het er af rengt Vooral in Leiden zullen P ogen op kwatta gericht rijn. erard Baas Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43249 LOS donderdag 5 JUNI 2003 belief.10 Maarsmanswcg 21(naast V D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGcrncr.com NR. 43249 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 den haag/gpd - Als gevolg van vermijdbare medische fouten overlijden in Nederland jaarlijks zo'n duizend patiënten, evenveel doden als in het verkeer. Moge lijk zijn het er zelfs veel meer. Dat schrijft inspecteur-generaal voor de gezondheidszorg Herre King- ma in het vandaag gepresenteer de jaarverslag van de Inspectie Gezondheidszorg (IGZ). Het hoge aantal dodelijke fou ten is „een verontrustend gege ven, waarvoor de inspectie de ogen niet mag sluiten", aldus Kingma. De IGZ moet in actie komen als er verwijtbare fouten zijn gemaakt. Het werk groeit de Inspectie voor de Volksgezond heid echter boven het hoofd. Tenzij de politiek meer geld en meer mensen beschikbaar stelt zal de dienst de komende jaren taken moeten laten liggen of af stoten. Daarnaast sluit de dienst niet uit dat ze in de toekomst overtredingen veel zwaarder be straft. Een mogelijke oplossing voor de werkdrukproblemen riet hij in het ingrijpend veranderen van de aard van het inspectiewerk. Controles zouden meer steek proefsgewijs moeten plaatsvin den. Als dan blijkt dat de wetten en normen worden overtreden zou een veel zwaardere straf moeten volgen dan nu het geval is. Die fouten zouden dan ook publiekelijk via media bekend worden gemaakt, zodat de scha de aan de reputatie van instel lingen of artsen een stok achter de deur is. Een andere optie is volgens Kingma dat instellingen zelf gegevens aanleveren, waar na pas in een later stadium een inspecteur een kijkje gaat ne men. Om fraude te voorkomen zouden de gegevens steekproef sgewijs moeten worden gecon troleerd. Het inzetten van zorgpersoneel dat onder begeleiding van de in spectie ook als inspecteur op treedt, is een andere mogelijke oplossing. Kingma sluit ook niet uit dat de zorginstellingen zelf gaan betalen voor de inspecties. Ze hebben er volgens hem im mers belang bij dat ze door de dienst een soort keurmerk krij gen. De hoge werkdruk van de In spectie vloeit voort uit nieuwe behandelvormen uit het buiten land, personeelstekorten die de kwaliteit van de medische zorg aantasten, wachtlijsten die slachtoffers eisen, de groei van het aantal privé-klinieken en vermijdbaar medisch falen. „De inspectietaken strekken zich zo ver uit als de politiek dat wense lijk acht en er geld voor beschik baar stelt Bij een groeiend ta kenpakket en een gelijkblijvend of zelfs afnemend werknemers bestand is voortdurende bezin ning op wat de kerntaken rijn noodzakelijk. En in het verleng de daarvan het aanbrengen van een rangorde in die taken, waar bij het voor de hand ligt de prio riteit daar te leggen waar de risi co's het grootst zijn", stelt King ma. Voor financiering Rijn Gouwe Lijn door Robbert Minkhorst den haag/leiden - De Leidse re gio en de provincie Zuid-Hol land nemen eenderde van de fi nanciering van de sneltram Rijn Gouwe Lijn voor hun rekening. Dat is ongekend voor grote in frastructurele projecten in Ne derland: gebruikelijk is een bij drage van vijf, hooguit tien pro cent. Het gaat om een bedrag van zo'n tachtig tot negentig miljoen euro. Het Rijk moet de rest betalen. De aanleg van de Rijn Gouwe Lijn tussen Gouda en Leiden vraagt een groot offer van de ge meenten langs de route en van de provincie Zuid-Holland. Het is de enige manier om bij het Rijk de rest van het benodigde geld te kunnen opeisen, zegt provinciebestuurder M. Norder (PvdA/verkeer). Tegelijk bewijst de bereidheid zoveel bij te dra gen dat de lightrailverbinding een project is waar de regio 'ab soluut in gelooft', aldus de gede puteerde. Norder vindt dat hij de nieuwe minister van verkeer en water staat 'een aanbod doet dat hij niet kan weigeren'. De minister beslist dit najaar over de bijdra ge voor de Rijn Gouwe lijn. Dan moet de begroting voor verkeer en waterstaat worden vastge steld. De totale kosten voor de sneltram komen uit op 233 mil joen euro, zo wijzen de jongste berekeningen uit. Het bedrag is inclusief extra maatregelen voor verkeersveiligheid. Wel bereidt de provincie zich nog voor op eventuele tegenslagen bij de aanleg: de spoorverbinding valt maximaal vijftien procent duur der uit. Gisteren is de stuurgroep Rijn Gouwe Lijn, waarin gemeente bestuurders, Kamer van Koop handel en provincie zijn verte genwoordigd, het eens gewor den over de verdeling van de kosten. Er was al afgesproken dat gemeenten zouden meebe talen; alleen niet hoeveeL Ze mogen onderling uitmaken hoe de verdeling wordt. Gemeenten betalen naar draagkracht, maar ook het belang dat een gemeen te bij de komst van de sneltram heeft, speelt mee. Zo wordt de bijdrage van Leiden - met een tracé door de binnenstad - ho ger dan die van Rijnwoude (één halte). „Het gebeurt zelden dat een re gio zo fors investeert in een ver- voersproject", zegt Norder, voorzitter van de stuurgroep. „Er moet zwaar worden bijbe taald. Meer kun je ook niet meer vragen van gemeenten. Het was wel een harde eis van mij: ik moet echt met geld naar de mi nister." Voor de Rijn Gouwe lijn heeft het Rijk eerder al 48 miljoen eu ro opzijgelegd. Verder is een subsidie van 111 miljoen euro beschikbaar, te verdelen over drie lightrailprojecten in Neder land. De provincie heeft zelf al enkele tientallen miljoenen ge reserveerd. Het bedrijfsleven heeft ook bijdragen toegezegd. Pagina Ri: 'Sneltram levert geld op' leiden/regio - De Nationale Straatspeeldag is gisteren in tal van plaatsen in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek vol overgave gevierd. De dag is bedoeld om aandacht te vragen voor veiligheid van op straat spelende kinderen in het verkeer. In Leiden konden kinderen onder meer op de Haarlemmerweg terecht. Op de kruising met de Maresingel, hadden Leidse welzijnsorganisaties een groot spellencir- cu'rt uitgezet. In de Moerbeistraat in Leiden draaide het vooral om doelschoppen, skippyballen en vliegers maken, maar je laten rondrij den in een grote bolderkar vonden de allerkleinsten misschien nog wel het leukste. In de Leiderdorpse Lindestraat lieten kinderen zich schminken en leefden zij zich met onder meer een sjoelspel uit. Foto's: Dick Hogewoning Onderzoekster: Regelmaat in crèches belangrijk door Wilfred Simons leiden - Flexibele kinderopvang is niet schadelijk voor kinderen. Dat blijkt uit een promotieon derzoek van de Leidse pedagoge Clasien de Schipper (31). Wel moeten de crèches de kinderen een vast programma bieden en zoveel mogelijk met dezelfde, vertrouwde leidsters werken. Quders moeten voorkomen dat rij zorg 'stapelen', dus niet na de crèche hun dreumesen en peu ters nog eens enkele uren bij groot- of gastouders onderbren gen. „Dan ziet het kind te veel verschillende verzorgers. Vooral kinderen onder de drie jaar heb ben daar last van." De meeste instellingen voor kin deropvang in Nederland zijn open op vaste tijdstippen, meestal van 7.30 tot 18.00 uur. Steeds meer ouders vragen ech ter om opvang op andere uren: 's avonds, in het weekeinde en zelfs 's nachts. Het gaat dan vooral om ouders die in volcon- tinudienst werken of volgens, dienstroosters. Ongeveer een kwart van de Nederlandse crè ches biedt onregelmatige op- vangtijden. Pedagoge De Schipper van de Universiteit Leiden onderzocht de mogelijke nadelige gevolgen op verzoek van Stichting Kin deropvang Nederland (SKON). Haaf conclusie is dat kinderdag verblijven vooral structuur en regelmaat moeten bieden. „Dat betekent dat er duidelijke ritue len en routines zijn, zoals een boekje lezen na het eten en 's middags even slapen." Ook de kwaliteit van de leidsters is be langrijk. Ze moeten reageren op de behoeften van de kinderen en contact met hen zoeken. Kinderen die op verschillende tijdstippen worden gebracht, moeten weten wat er gebeurt op het moment dat zij binnenko men, zodat ze meteen kunnen 'meedraaien'. De crèches moe ten werken met vaste groepen, zodat kinderen niet steeds met andere leeftijdgenootjes worden geconfronteerd. Samenvoegen van groepen moet de leiding zo veel mogelijk voorkomen. Pagina R2: Kinderopvang volgens de drie r-en door Gerard Baas lisse - Wegens moedwillige ver minking van een tachtig jaar ou de linde moet aangifte worden gedaan tegen CDA-statenlid Van der Zwet en notaris Timmers uit Lisse. Dat bepleit het Lissese D66-gemeenteraadslid Verburg. Hij roept het college van B en W op bestuursrechterlijke en straf rechtelijke stappen te onderne men tegen het tweetal. Verburg meent dat bij de nieuw bouw van het pand waar de kantoren van Van der Zwet en Timmers worden gehuisvest de monumentale boom is vernield. Op de website van Heerestaete, de naam van het nieuw te bou wen pand aan de Heereweg 21, staat dat het snoeien van de lin de onderdeel is van de afspra ken met de gemeenteen is ge beurd door een professioneel boomverzorgingsbedrijf. Wethouder Moolenaar heeft de zaak in onderzoek. „Tot nu toe is gebleken dat de boom is ge snoeid voordat het overleg met de gemeente was afgerond. Dat is een fout van de bouwer. Voor dat snoeien was namelijk een vergunning nodig en we kijken of dat voldoende is om de stap pen te nemen die Verburg van ons vraagt." Moolenaar verwacht dat het on derzoek binnen enkele dagen is afgerond. Weer brand in kerk Voorschoten voorschoten - Voor de derde keer in drie jaar heeft brand ge woed in de houten kerk aan de Voorschotense Bachlaan. De brand, die afgelopen nacht rond een uur of drie werd ont dekt, zorgde voor schade aan het dak. Het herstelwerk aan de kerk na de vorige felle brand in oktober 2002 was bijna afge rond. Predikant Bart van Veen gaat uit van brandstichting. Pagina R5 Doden bij aanslag op bus in Rusland moskou - Een bomaanslag op een bus met luchtmachtperso- neel heeft vanmorgen in Rus land zeker vijftien mensen het leven gekost. Twaalf andere in zittenden raakten gewond. De aanslag, vermoedelijk het werk van Tsjetsjeense rebellen, vond plaats in Noord-Ossetië. Deze deelrepubliek grenst aan het roerige Tsjetsjenië, dat al jaren strijdt voor onafhankelijkheid. Volgens het Russische leger werd de aanslag uitgevoerd door een vrouw. Op het mo ment dat de bus een spoorweg overstak, liep de vrouw er op af en blies zij zichzelf op. De aan slag is de derde in drie weken tijd. (advertentie) (advertentie) u U maakt uw eigen keuzes en regelt zelf uw zaken... Dan is het toch ook logisch dat u uw eigen uitvaart regelt! YARDEII alphen aan den rijn - De 'Martinmania' heeft toegeslagen bij het Alphense TEAN, de tennisclub van Martin Verkerk. De club houdt al stilletjes rekening met een finaleplaats voor het Alphense serviceka non. Er rijn plannen om zondag bij de fi nale een tent neer te zetten voor duizend toeschouwers. Het bestuur heeft al be sloten om Verkerk voor te dragen als ere lid. Ook morgen belooft het al een gek kenhuis te worden in het clubhuis van de Alphense club. „Veel media hebben be langstelling getoond om naar Alphen te komen. Ze willen alles over Martin en TEAN weten", vertelt secretaris Jan Wes- terlaken. Een titel naar aanleiding van rijn verrich tingen van de afgelopen dagen ligt voor Verkerk al in het verschiet. Maandag droeg het bestuur hem voor als erelid van de club, waarvan hij al sinds zijn twaalfde lid is. Pas in de algemene leden vergadering in december valt hierover een beslissing, maar het bestuur gaat er vanuit dat de voordracht wordt bekrach tigd. Verkerk speelt competitie voor de Hilver- sumse club Hilverheide. Ook daar zullen de clubleden morgen voor een groot scherm plaatsnemen om zijn verrichtin gen tegen de Argentijn Coria te aan schouwen. Hoe het toernooi voor de Nederlander ook afloopt: dinsdag kunnen de Hilver summers hun clubgenoot alweer bewon deren op de baan. Verkerk speelt dan op het thuiscomplex gewoon competitie, in de eredivisie tegen Zandvoort. „Dan zul len er wel flink wat mensen langs de lijn staan", verwacht directeur Van Putten van de tennisvereniging. Ook op een ander front staat Verkerk in de aandacht. Zo hebben drie Alphense tennisvrienderi van hem in allerijl een website voor hem in elkaar gezet: www.martinverkerk.nl. De drie waren daar een half jaar geleden voorzichtig aan begonnen. De site stond in de stei gers. Maar door de recente successen kwamen ze vlug met iets op de proppen. Dinsdag bezochten 60.000 mensen deze site. Pagina R8: 'Ik heb nog met Martin Verkerk gespeeld' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Straat Postcode Plaats Telefoon controle nabezonjing) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi) automaSsdie betaling is mqn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl de wereld om je heen V

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1