LEIDEN REGIO Marathon voor Leidse Straat in Roemenië 'Zo'n stel vinden we niet meer t Rector universiteit prijst en hekelt wetenschapsbeleid van nieuw kabinet Directeur Sportbedrijf vertrekt Vader vrijgesproken van ontucht R3 Brinkhorst noemt Leidse rechtenfaculteit gezapig lelstraf voor «rouwvolle dief ==^n haag - De rechtbank in fen Haag heeft een 25-jarige htterdammer veroordeeld tot fontig maanden cel en tien banden voorwaardelijk met |n proeftijd van twee jaar. Hij pkende negen inbraken in Lei- |n, Voorschoten, Bodegraven l Zevenhuizen. De officier van gtitie had dertig maanden on- korwaardelijk geëist. Begin dit pr werd de man aangehou- kn, Hij biechtte direct al zijn fcraken op. Hij was zelfs met F politie alle plaatsen waar hij fes geweest afgegaan om ze |n te wijzen. „U bent behulp- ^eniam geweestzei de rechter weken geleden tijdens de ig. ,,U wilt schoon schip n, dat siert u." De ver te verklaarde tegenover de iter dat hij ten tijde van zijn ptocht verslaafd was aan heroïne. „Ik zag mijn buit al- en als geld, ik besefte niet wat imijn slachtoffers aandeed. 3P(Jleet u, ik ben geen slecht a%ns. Ik heb spijt en wil mijn ?enfcuses aan de slachtoffers 11 mbieden." op at Vinkeliers lopen tan ten mis door dt|erk bijLuifelbaan ide|DiN - De winkeliers van de ou-jifelbaan vrezen omzetverlies i dejor de wegwerkzaamheden be-p de Churchilllaan. Het win- jcentrum in Zuidwest is min- goed bereikbaar nu de krui- |g van de Vijf Meilaan met de chilllaan acht weken is af- loten. De winkeliers bieden klanten de komende perio- larom extra voordeel, drukke kruispunt naast het leentrum is sinds een gesloten en de winkeliers in dat nu al in hun porte- meldt S. Scheffer, irdvoerder van de winkeliers. >e veel klanten er wegblijven iduideüjk. Daarvoor is de af- ipen week, met Hemel- tsdag en mooi weer, te uit erlijk geweest. Maar we :en dat met name klanten doorgaans met de auto ko- n, wegblijven." winkeliers willen graag voor e groep klanten dat de door- naar de Telderskade en luizerkade wordt openge- d. Die was enkele weken ge en toen de kruising van de ihuizerkade en de Churchill- openlag, tijdelijk opgehe- i. De gemeente heeft de plan- bak die deze sluiproute nor- al gesproken blokkeert weg- ïaald, maar plaatste hier on weer paaltjes toen het aan de kruising Churchill- [i en Boshuizerkade erop zat. gebeurde op verzoek van de ndweer. winkeliers betreuren het dat klanten de komende twee anden niet van deze route iruik mogen maken. Om toch veel mogelijk mensen naar Luifelbaan te trekken hebben winkeliers Luifelbonnen in leven geroepen. Deze bon- i die in advertenties in kran- worden aangeboden, leve- de klanten voordeel op. donderdag 5 JUNI 2003 door Roelf Reinders leiden - Even slijmen om later keihard uit te delen. Dat deed Douwe Breimer, rector magnificus van de Universi teit Leiden, gisteren bij minister-president Jan Peter Balke nende tijdens de uitreiking van de jaarlijkse Galenusprijs voor het meest vernieuwende geneesmiddel. Eerst prees Breimer in museum Naturalis de aandacht van het nieuwe kabinet voor innovatie en wetenschap. „Dat staat nu hoog op de politieke agenda", sprak hij tevreden in het bijzijn van Balkenende. Het kabinet trekt 800 miljoen euro extra uit voor onderwijs en wetenschap. „Daar zijn wij het kabinet zeer erkentelijk voor", zei Breimer. Om vervolgens Balkenendes manier om wetenschappelijk onderzoek te stimuleren af te kraken. Het kabinet wil een deel van het geld dat universiteiten krijgen, overhevelen naar de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen (KNAW) die wetenschappelijk onderzoek financieren. Die mogen dat geld terugsluizen naar de universiteiten voor onderzoek, maar dan wel naar projecten die zij uitkiezen. Zo wil het kabinet het onder- zoeksklimaat in Nederland stimuleren. De universiteiten hebben minder zelf te zeggen. Slecht plan, oordeelde Breimer. Hij vindt het overhevelen van geld van de universiteiten naar wetenschappelijke fondsen 'het paard achter de wagen spannen'. De rector van de Leidse universiteit, zelf hoogleraar farmacologie, schetste te midden van wetenschappers en vertegenwoor digers van de farmaceutische industrie een vrij somber beeld van het Nederlandse onderzoek naar geneesmidde len. Met 6000 onderzoekers aan universiteiten, bij instellin gen en bedrijven is het farmaceutisch onderzoek de groot ste onderzoekssector in Nederland. Maar volgens Breimer leidt deze 'brainpower' tot te weinig nuttige geneesmidde len op de markt. Eén van de problemen zijn de enorme kosten van genees middelenonderzoek. Veel geneesmiddelen komen nooit op de markt omdat ze onveilig of onvoldoende werkzaam blij ken. Maar dan zijn er al wel miljoenen euro's geïnvesteerd. „Een reden waarom de prijzen van medicijnen zo hoog zijn", aldus Breimer. Een oplossing is betere octrooibe scherming, vindt hij. Als een bedrijf een goed medicijn heeft gevonden, moet het een tijd als enige dat middel mo gen maken. Dat vindt ook Balkenende. Hij verwacht daarom veel van de Europese maatregel om farmaceutische bedrijven na een ontdekking vijf tot tien jaar het alleenrecht op de pro ductie van een medicijn te geven. Volgens de minister-pre sident betekent dat vooral een stimulans om medicijnen tegen zeldzame ziekten en aandoeningen te ontwikkelen, de zogeheten weesgeneesmiddelen. „Dat kan een uitkomst zijn voor patiënten die soms hun leven lang op een medi sche doorbraak wachten." Balkenende reikte de Galenusprijs voor het meest innova tieve en betekenisvolle geneesmiddel van het afgelopen jaar uit aan het farmaceutische bedrijf Eli Lilly Nederland BV voor het middel Xigris, een geneesmiddel tegen sepsis. Dat is bloedvergiftiging waarmee het lichaam op ernstige infecties reageert. Drie- tot vierduizend Nederlanders over lijden jaarlijks aan sepsis. Met Xigris overleeft twintig pro cent. Er is twintig jaar aan gewerkt. De Galenus Onder- zoeksprijs ging naar de Groningse medisch bioloog Klaas Poelstra voor onderzoek naar ontstekingen in de lever. Schippers terug naar Utrecht Bezoekertjes uit buurthuis Stevenshof nemen afscheid van het echtpaar Van Dijk. Foto: Henk Bouwman Vrijwilligers Wim en Jannie van Dijk nemen afscheid van buurthuis Stevenshof door Robbert Minkhorst leiden - Directeur Carolien Schippers vertrekt bij het Sport bedrijf Leiden. Ze kan werk, ge zin en leven in Utrecht niet lan ger met elkaar combineren. Schippers gaat na 15 augustus aan de slag bij de provincie Utrecht Schippers is amper twee jaar di recteur geweest bij het Sportbe drijf. De afdeling, die het onder houd, het beheer en de exploita tie van de sportvelden en com plexen regelt in de stad, leeft al jaren op enigszins gespannen voet met de dienst cultuur en educatie van de gemeente, waar het Sportbedrijf onder valt. De interne klacht luidde vaak dat het Sportbedrijf leed onder 'de grillen van de beleidsfabriek op het stadhuis'. Het was één van de redenen waaromSchippers' voorganger Rik Stortelers op stapte. Die typeerde zijn positie als een kat in een studentenflat: de ene haalt je aan, de andere slaat je van tafel. Schippers werkte bij cultuur en educatie als beleidsmedewerker sport voor ze in maart 2001 de overstap maakte naar het Sport bedrijf. Vanwege de zorg voor haar kinderen werkte Schippers niet fulltime. Uiteindelijk vond Schippers het een onmogelijke opgave om in een deeltijdbaan de belangen van het Sportbedrijf te beharti gen en zaken te doen met de be leidsbepalers van C E. „Als di recteur moet je op veel fronten opereren", zegt zij. „Overdag moet je altijd aanwezig zijn, en verder ook nog regelmatig in het weekeinde en 's avonds. Ik woon in Utrecht en heb twee kleine kinderen." Kritiek op haar functioneren, als zou ze onvoldoende de belan gen van het Sportbedrijf en de mensen die daar werken heb ben uitgedragen, wuift ze weg. „Ik ben trots op wat hier is be reikt." Ze wijst op de uitbreiding van zwembad De Zijl en de aan staande fusies in het amateur voetbal. „Ik had niet het idee dat er frictie bestond tussen wat het beleid wil en wat het Sportbe drijf verlangt" Verder vindt Schippers het vooral 'achteraf praten'. Ze houdt een goed ge voel over aan haar tijd bij de dienst. „Het iseen fantastisch bedrijf." Schippers' baas Linda Schep- man, directeur van de dienst cultuur en educatie, betreurt de stap van Schippers. „Ze was zeer gewaardeerd. Ik vind haar vertrek jammer, maar respecteer haar besluit. Ze kwam vanuit de beleidsorganisatie en heeft een goede brugfunctie kunnen ver vullen." Schippers wordt bij de provincie Utrecht projectleider van Agen da 2010. Daaronder vallen de plannen waaraan het provincie bestuur de komende jaren voor rang wil geven. (advertentie) R11 HM N D KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET FOONNANCEVFND IN KUNSFSFOF RELIËF KOZW door Floor Ligtvoet leiden - Kilo's snoep en liters koffie, thee en limonade zijn door hun handen gegaan maar vanaf nu schenken ze de vele kopjes en plastic bekertjes niet meer in. Het echt paar Van Dijk geeft na zestien jaar zijn vaste plek op achter de bar van buurthuis Ste venshof. „Het is niet dat we niet meer wil len", benadrukt de 73-jarige Jannie van Dijk, „Maar het mag niet meer van de dokter." Met haar man Wim (77) regelde ze jarenlang de inkoop van drank en lekkernij voor het buurthuis aan de Trix Terwindstraat. Die taak hield niet op nadat ze de deur van buurthuis Stevenshof achter zich hadden dichtgetrokken. Zo werden thuis reclame folders driftig doorgespit om te voorkomen dat mooie aanbiedingen als een gratis twee de doos snoep of een extra marsreep aan het buurthuis voorbij zouden gaan. Niet alleen uit de koopjesjacht van de echte lieden blijkt dat hun leven nog volop in te ken staat van de vrijwilligersbaan bij het buurthuis. „Ik spaar ook gekleurde lintjes die je bij een boeket bloemen krijgt. Met sinterklaas strikken we die om de zakjes snoep voor de kinderen. Verder bewaar ik altijd plastic zakken, zodat de kinderen een tas van ons kunnen krijgen als ze spullen mee naar huis willen nemen." Het afscheid nemen valt de Van Dijken zwaar. „Als mijn man niet kortademig was geworden, waren we nog doorgegaan. Dan hadden we nu nog op de kratjes achter de bar gestaan", zegt mevrouw Van Dijk ge ëmotioneerd. Niet alleen de vrijwilligers maar ook de be zoekers van het buurthuis moeten wennen aan hun vertrek, constateert buurthuiscoör dinator Dick Koldenhof. „Iedereen kende ze. Ze waren sfeerbepalend." Het is nog maar de vraag of het buurthuis goede op volgers kan vinden. „Zo'n stel vinden we in ieder geval niet meer," meent Koldenhof. „Vrijwilligers kiezen vaker om mee te helpen bij projecten, activiteiten die een aantal maanden duren. Mensen die het hele jaar door willen meedraaien, zijn moeilijk te krij gen." Vergeten zullen de bezoekers de twee bar keepers op leeftijd niet. Naast de bar blijft een trotse foto van het duo in actie hangen. Staand op de bierkratjes om boven de bar uit te komen, met de theelepeltjes nog in haar hand kijkt Jannie van Dijk vrolijk in de lens. Haar man heeft zijn arm stevig om haar heen geslagen. Wat het stel nu in de vrije uurtjes gaat doen? Wandelingen maken en zich na afloop lóten bedienen op een kopje cappuccino. Gisteren zou ook Anja Zwagerman gehul digd worden, die afscheid nam nadat ze vele jaren heeft geholpen bij de kinderopvang. Zij moest wegens familieomstandigheden echter verstek laten gaan. den haag - De 37-jarige man uit Voorschoten, die zich twee weken geleden voor de rechter moest verantwoorden omdat zijn ex-vrouw hem van on tucht met hun zoontje betichtte, is door de recht bank van Den Haag vrijgesproken. De man had in de zomer van 1999 twee weken zijn zoontje van vier over de vloer. Hij woonde toen bij zijn moe der in Leiden omdat zijn relatie met de moeder van het ventje op de klippen was gelopen. De man heeft altijd volgehouden tijdens die vakantie alleen maar gezellige dingen met zijn zoontje te hebben gedaan. Maar volgens zijn ex-vrouw biechtte het zoontje eenmaal terug bij haar op dat zijn vader hem misbruikt had. De bewijzen daar voor waren echter mager. Het zoontje legde twee jaar na dato weliswaar ver klaringen af die duiden op ontucht. Maar of die ontucht met de vader had plaatsgehad, leek tij dens de rechtszaak onwaarschijnlijk. Eerder dit jaar is een huisvriend van de moeder wel veroor deeld wegens ontucht met het jongetje. De verdachte hield de rechtbank tijdens de zitting voor dat de hele aangifte wel eens een streek van zijn ex zou kunnen zijn. Ze leefden namelijk al ge ruime tijd in onmin met elkaar. „Zij heeft op een gegeven moment posters op mijn werk gehangen met daarop de tekst dat ik met kinderen naar bed ga. En later heeft ze posters met een soortgelijke tekst en mijn foto in de hele buurt waar ik woon verspreid. Op mijn voetbalclub, in bushokjes, aan lantarenpalen." Voor die lastercampagne is zijn ex-vrouw begin dit jaar veroordeeld. lartnummer 151 heeft hij. Sjkagent Willem van Egmond jt Noordwijk loopt zondag de eidse marathon voor het goe- i doel. Daarom is de briga- |emog hard op zoek naar jonsórs. „Het geld gaat naar 6 Leidse Straat, een hulppro- ct van Diaconaal Centrum De ökkerij, in Roemenië. Daar rordt fantastisch werk gedaan, aarvoor loop ik de marathon, heb al tegen mijn vrouw ge- gd: het wordt de finish of het JMC. een tussenweg is er et." e betrokkenheid van Van Eg- lond bij de Leidse projecten in Diaconaal centrum De Bak- ïrij in Roemenië gaan al heel •r vi at jaren terug. „De vader van ocl :n collega van mij reed jaren iet spulletjes naar een kinder- ide huis in Mandoc, Hongarije, n tijen paar collega's en ik vonden dat een mooi initiatief. Tijdens een nachtdienst, in 1987, heb ik toen met een paar man van de Leidse politie de Stichting Man doc opgericht. Een jaar later re den we met een vrachtwagen vol spullen en 10.000 gulden (4.540 euro) naar dat kinderte huis. We waren met een heel clubje geharde agenten. Maar we stonden daar allemaal te janken. Verschrikkelijk wat we daar zagen." Een jaar later kwam Van Eg- mond toevallig in contact met Jacqueline Schoonwater van De Bakkerij aan de Oude Rijn. „Zij vertelde mij over Targu Mures, een project als De Bakkerij in Roemenië. Ik ben daar gaan kij ken en wat ik zag, maakte in druk. Mensen die tegen de stroom in iets proberen op te zetten voor de minder bedeelde medemens. We zijn ons toen De 8lauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 met onze stichting voor Targu Mures gaan inzetten." In 1995 schonk de Leidse politie via de stichting zelfs geld voor een huis met grond in het Roe meense plaatsje. Dat pand werd verbouwd tot multifunctioneel bejaardencentrum. Deze groot se actie was echter ook één van de laatste wapenfeiten van de Stichting Mandoc. „Ik ben toen getrouwd en kreeg vrij snel drie kinderen die heel wat van mijn tijd opeisten. Bovendien werd de politie in die periode gereor ganiseerd. De Leidse politie ver dween, Hollands Midden kwam er voor in de plaats en de colle ga's van de stichting Mandoc raakten over de hele regio ver spreid. We hebben de stichting toen ontbonden." De goede werken van Van Eg- mond stonden een paar jaar op een laag pitje. Maar uit het oog betekende in zijn geval zeker niet uit het hart. „In december kreeg ik plotseling het idee dat ik weer wat moest doen. Want als rijke westerlingen kunnen we ons bijna geen voorstelling maken van de erbarmelijke om standigheden waaronder men sen in andere landen soms le ven. Ik vind het mijn taak om mij in te zettenvoor mijn mede mens die minder goed af is. Tijd voor transporten naar Roeme nië heb ik niet meer. Maar tijd voor een marathon wel. Ik heb dezelfde avond nog Jacqueline opgebeld en mijn idee voorge legd: gesponsord de Leidse ma rathon lopen. Door dat tele foontje kon ik gevoelsmatig ook niet meer terug." Zondag is het dan zo ver. „De heb de afgelopen maanden goed getraind. Maar deson danks wordt het zwaar en kom ik mezelf zeker een paar tegen. Maar dat is mijn tegenprestatie. Minister mist competitie-element Ik geef niet op." Het geld dat Van Egmond bin nenhaalt, wil hij gebruiken voor het opknappen van de 'Leidse Straat' in Targu Mures. „Enige tijd geleden hebben wij zes hui zen in één straat gekocht in Trei State, een dorp niet ver van Tar gu Mures", zegt Jacqueline Schoonwater van De Bakkerij. „Die huizen zijn bedoeld voor dakloze gezinnen die buiten hun eigen schuld op straat staan. Een lokale diaconale stichting, de Fundatia La- zareum, beheert de huizen. Omdat wij die huizen hebben gefinancierd is die straat door de mensen daar gedoopt tot 'Leidse Straat' (in het Roemeens Leiden Utca). Per huis is zo'n 2.000 euro nodig om alles op te knappen. „Tot nu toe", zegt Van Egmond, „ben ik verzekerd van zo'n 700 euro voor het lopen van de Leidse marathon. Maar ik streef nóar minimaal 1.000 euro. Door mij te sponsoren heeft iedereen de kans om vanuit onzewel- vaartspositie iets te doen voor deze mensen die zo hard hulp nodig hebben. Als je ziet wat daar gebeurt voor mensen die onder mensonterende omstan digheden leven, dan weet je waarvoor je het doet Elke euro helpt. Door mij te sponsoren, worden mensen in nood gehol pen. Wie Willem van Egmond wil sponsoren kan dat doen door geld te storten op giro 97065 van de Hervonnde Diaconie in Leiden o.v.v Leidse Straat. U kunt het geld natuurlijk ook contant aan Van Egmond ge ven. Hiervoor kunt u per e-mail contact met hem opnemen: willem. van.egmond@hollands- midden.politie.nl Timoteus Waarsenburg door Wilfred Simons leiden - De studenten in de rechtenfaculteit van de Univer siteit Leiden moeten meer met elkaar concurreren. De sfeer in het Hugo de Groot-complex is niet competitief genoeg en de docenten doen te weinig moeite om het beste uit de studenten te halen. Dit verwijt van D66-pro- minent en minister van econo mische zaken Laurens-Jan Brinkhorst treft doel bij decaan Theo de Roos van de rechtenfa culteit. „Hij heeft een punt als hij spreekt over de minder com petitieve sfeer bij onze studen ten." Voormalig Leids hoogleraar Brinkhorst sprak er onlangs, tij dens het congres Jurist en Werk' in de Leidse Stadsgehoorzaal, zijn verbazing over uit dat het Hugo de Grootgebouw van de rechtenfaculteit op vrijdagmid dag om 17.30 uur dichtgaat en dat in het weekeinde 'alles stil ligt'. „Kennelijk worden Leidse rechtenstudenten niet geacht in het weekeinde te studeren", merkte hij op. Aan Amerikaanse topuniversiteiten, zoals de Co lumbia Law School, is de atmos feer anders. Universiteitsgebou wen zijn er dag en nacht open en studenten worden geacht om ook op zaterdag en zondag door te studeren. „Het is er ondenk baar dat studenten in de week einden niet op de faculteit zijn." Ook op de meeste Europese topuniversiteiten zijn de ope ningsuren van de faculteitsge bouwen ruimer dan in Leiden, weet Brinkhorst. Bovendien worden de studenten er 'veel meer uitgedaagd'. Ze moeten in groepjes werken aan juridische problemen. Wie met de beste oplossingen komt, krijgt de meeste punten. „Zo'n prikke lende omgeving stimuleert stu denten om het beste van zich zelf te geven." De sfeer in Lei den vindt Brinkhorst daarbij vergeleken 'gezapig'. De Roos noemt de D66-coryfee in een reactie 'slecht geïnfor meerd'. „De studenten kunnen in het weekeinde wel degelijk studeren, in de Universiteitsbi bliotheek en in het studenten centrum Plexus aan de Kaiser- straat. In onze nieuwe behui zing in het Kamerlingh Onnes Laboratorium zal onze biblio theek ook in het weekeinde open zijn, van negen uur 's och tends tot tien uur 's avonds." Toch zou ook Roos graag zien dat het Hugo de Grootgebouw 's avonds en in het weekeinde toe gankelijk zou zijn. „Een groot aantal medewerkSs stuurde on langs een brief aan het facul teitsbestuur met een pleidooi voor ruimere openstelling. Ik heb die brief zelf ook onderte kend." Geldgebrek maakt dat echter onmogelijk. De faculteit mikt nu op een pasjesregeling voor het Kamerlingh Onnesge- bouw, zodat medewerkers op incourante tijden toch in hun werkkamers kunnen komen. De Roos erkent dat de sfeer in Leiden niet competitief genoeg is, maar hij vindt dat Brinkhorst 'generaliseert'. „Met de invoe ring van het Bachelors-Masters- studiesysteem hebben wij de studie zwaarder gemaakt. We leggen meer de nadruk op het academische karakter van de stof en op de eigen activiteit van de studenten. We willen dat ze actief meedoen aan het onder wijsproces en zich niet opstellen als consument." Willem van Egmond en Jacqueline Schoonwater met het meertalige straatnaambordje van de Leidse Straat voor De Bakkerij. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19