Kamer wil namen falende politici BINNENLAND 2 Sister P. vindt zichzelf absoluut niet slecht Rotterdam verjongt en kleurt Parlement minder kritisch over eigen rol in Srebrenica-drama Tegoeden van stichting al-Aqsa blijven bevroren Kinderconsument wil af van afzeik- en treiterlijn 'Te weinig info over SARS' Chaos door blikseminslagen Buurtbewoners steeds minder tolerant Opvang na huisuitzetting in het passantenhotel Jboetes voor ~7ü)ge sterrenmix ;e m|n» - De economische po liter in Amhem heeft gis- ïroothandel Hetger Na- »T t uit Westervoort en de gde Nederlandse Krui- it b6)gerijen (VNK) uit Elburg deeld tot geldboetes, ittig^r Van der Pol acht beide erg woordelijk voor het ver en van een ondeugdelijke derenthee waardoor tiental- drt gnsen ziek werden. De rechter veroordeelde >t een boete van 6000 eu- rkerjletger Natuurlijk tot een l.V. /an 4000 euro. In de ^jithee zat in plaats van de te steranijs Japanse ster- Tientallen mensen in Ne- werden er heel erg ziek Jt-onderzoek der resultaat Onderzoek naar het voorfiate"aa'van negentig voor|»n uit Emmen in verband i B vmoord op een 79-jarige Cur' woensdag 4 juni 2003 uit die plaats heeft geen "opgeleverd. Dat meldde Snbaar ministerie giste- stitie heeft besloten een i kantonderzoek te beginnen 8068120 andere mannen. Het ïaalpd^ overschot van de bijgenaamd 'het Wan- uwtje' werd in februari in P >s vlakbij haar woning ge- >laat^i. Het lichaam lag zwaar aalpqikeld en vastgebonden n boom. De vrouw bleek verkracht. )3 >unllse criminelen i ef in bendes 150, lAG - De Poolse crimine- in Nederland opereren, elal georganiseerd in mo- iendes die zich vooral be- )3 iden met auto-inbraken Druari1^3^611" ^at k^jkt be- A Ggen van het kernteam q H - en Oost-Nederland. De dijken zich vooral te rich- serie-inbraken in auto's telandsgemeenten. Dit enstdg hadden plaatsen als 3 m, Buurse en Diepen- Jg ast van dergelijke serie en waarbij in een nacht vel 29 auto's werden ebroken. I overleden na in zwembad In het Academisch Zie- is Maastricht is maandag 5-jarige peuter overleden, ngetje viel afgelopen za- in het zwembad van een g in Stein. De moeder peuter even alleen gela- ïn zij in de woning iets te b ging halen. Bij haar te- rist in de tuin vond zij het rijwel levenloos in het van het zwembad. lerscheiding ël voor Kok rdam - Oud-premier Kok psteren een hoge Israëli- inderscheiding ontvan- let prestigieuze Weiz- Institute of Science in ■ot kende hem de Weiz- Award in the Sciences umanities toe wegens zet voor goede betrekkin- issen Nederland en Israël, is een bijeenkomst in Am- m loofde professor Chet, lent van het instituut. Kok is diens 'vastberaden en ide steun aan het joodse rstaties voor ord prostituee I - De politie heeft giste- in 24-jarige man en een ige vrouw, beiden uit Tiel, houden op verdenking ïtrokkenheid bij de i op Rooie Jeannette. De- jarige prostituee van de imse tippelzone werd 10 ood in een sloot in Vuren iden. Welke relatie de net elkaar hebben en hoe prostituee kenden, wil oordvoerster van de poli- it zeggen. De politie wil nin kwijt hoe de Amhem- ihet leven is gekomen, al vel vast dat zij is ver- d. Volgens de woordvoer- ebben onder andere tips lanleiding van het televi- Igramma Opsporing Ver- geleid tot de aanhouding e twee Tielenaren. liane stuit op (ilo cocaïne iaag - De douane Rotter- heeft vorige week op de ylakte 75 kilo cocaïne on- hept. De geschatte straat- Ie van de partij is (onver- }n) circa 4 miljoen euro. "ugs waren verstopt in een üimte aan boord van een arrierschip met erts. Het kwam uit Zuid-Amerika s onderweg naar Ham- De verdovende middelen i vermoedelijk bestemd Nederland. Twee beman- ileden zijn aangehouden. rotterdam/anp - De bevolking van Rotterdam wordt jonger, ar mer en gekleurder. Autochto nen, ouderen en mensen met een hoger inkomen trekken weg uit de stad. Die trend is ook in Amsterdam, Den Haag en Utrecht te zien, maar nergens zo sterk als in Rotterdam. Dat blijkt uit 'De staat van Rot terdam', een bundeling van on derzoeksgegevens van het Cen trum voor Onderzoek en Statis tiek (COS) in opdracht van de gemeente Rotterdam. In het overzicht staat dat het aantal Rotterdammers in een periode van vijf jaar met ruim 9000 mensen is toegenomen. Het aantal autochtonen is in hetzelf de tijdvak echter gedaald met 25.500 personen. De groep al lochtonen groeide met 35.000 mensen. Uit het onderzoek blijkt dat Rot terdam verjongt (de groep 0-14 jarigen groeit) en ontgrijst (het aantal 65-plussers neemt af). Dat is het gevolg van een steeds grotere allochtone bevolking. De autochtonen verlaten de stad, naar randgemeenten zoals Ca- pelle aan den IJssel en Baren- drecht. Van de vier grote steden heeft Rotterdam het kleinste aandeel huishoudens met een hoog in komen. De stad trekt wel jonge ren aan die komen studeren, maar zodra ze gaan werken en aan kinderen beginnen, vertrek ken ze weer. Rotterdam blijft dan over voor een- en tweeper soonshuishoudens (starters en studenten) en gezinnen met la gere inkomens. Uit een ander onderzoek blijkt dat Antilliaanse en Kaapverdi- aanse jongeren de meeste delic ten plegen in Rotterdam, ge volgd door Marokkanen en Suri- namers. Nederlandse jongeren blowen, drinken en gokken het meest Het onderzoek is uitge voerd door de universiteit Lei den en de GGD in Rotterdam onder 14- en 15-jarige jongeren uit de derde klas van het voort gezet onderwijs. den haag/gpd - De parlementaire enquêtecommissie Sre brenica moet namen noemen van politici die fouten heb ben gemaakt in het drama rond de moslimenclave. Dat heeft zij niet gedaan in haar eindrapport, terwijl falende militairen wel bij naam zijn genoemd. Deze kritiek kreeg de enquêtecommissie gisteren te ho ren in het Tweede-Kamerdebat over haar conclusies. WD en CDA vinden dat met name oud-defensieminis ter Ter Beek (PvdA) in 1993 bij het besluit tot uitzending te stellig was over VN-luchtsteun als Nederlandse mili tairen in het nauw zouden komen. PvdA en WD verwij ten oud-minister Kooijmans van buitenlandse zaken (CDA) dat hij de luchtmobiele brigade te luchthartig aan de VN heeft aangeboden. En CDA-premier Lubbers schetste volgens de WD een te rooskleurig beeld van de risico's die de militairen liepen. De Kamerleden noemden zelf de namen van de minis ters die destijds verantwoordelijk waren. Zij willen ech ter van de enquêtecommissie expliciet haar oordeel ho ren, zodat de Kamer finale politieke conclusies kan trek ken. De commissie stelt in haar eindrapport dat 'kabinet en Kamer' samen verantwoordelijk zijn, zonder speci fiek op personen in te gaan. De Kamer was gisteren minder kritisch over haar eigen rol. De toenmalige Kamerleden hadden misschien het kabinet beter moeten ondervragen, maar ze wilden vooral snel gaan helpen in Bosnië. De commissie verhoorde eind vorig jaar (oud-) politici, militairen en ambtenaren over de aanloop naar en de val van de moslimenclave Srebrenica. Nederlandse mili tairen zaten daar om die enclave te beschermen. Servi sche troepen veroverden Srebrenica echter op 11 juli 1995 en vermoordden 8000 moslimmannen. De commissie concludeerde in haar rapport dat de lei ding van Dutchbat in gebreke is gebleven. Dutchbat had meer vluchtelingen op haar basis moeten toelaten. WD en PvdA achtten het achteraf te billijken dat de Dutch- battop dat niet heeft gedaan. De leiding wilde zo een Servische aanval voorkomen. Een aantal kleine fracties vindt dat de regering openlijk moet erkennen dat Nederland tekort is geschoten bij de bescherming van de enclave. Tot nu toe heeft Den Haag dat niet gedaan. Het tweede kabinet-Kok trad weliswaar op 16 april 2002 af naar aanleiding van het rapport van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie. Dat is voor Christenunie, SGP, en Groenlinks niet vol doende. den haag/anp - De financiële tegoeden van de Nederlandse stichting al-Aqsa blijven bevro ren. Dat heeft de rechter in Den Haag gisteren besloten. De be langenorganisatie had een kort geding aangespannen tegen de financiële sanctie van het minis terie van buitenlandse zaken. Volgens de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD) heeft al-Aqsa geld ingezameld dat voor een deel ten goede is gekomen aan de Palestijnse ter reurbeweging Harnas. Óp basis hiervan besloot Buitenlandse Zaken begin april alle financiële middelen van al-Aqsa (200.000 euro) te bevriezen. Het is in deze zaak opmerkelijk dat de rechter het dossier van de AIVD over al-Aqsa heeft mogen inzien. Normaal geeft deze bij zondere dienst geen inzicht in hoe het aan de vergaarde infor matie komt Maar om een goed oordeel te kunnen geven op welke informatie de AIVD zich heeft gebaseerd, deed landsad vocaat Van Wijk de rechter het aanbod om het dossier te ko men bekijken. Rechter Paris maakte daarvan gebruik. De advocaten van al-Aqsa bena drukten tijdens de behandeling van het kort geding dat de fond sen zijn bestemd voor liefdadig heid voor in het bijzonder wees kinderen in de Palestijnse gebie den. Toch sloot een van hen ook niet helemaal uil, dat er wat geld in verkeerde handen gekomen zou kunnen zijn. Het ministerie van buitenlandse zaken is tevreden met de uit spraak. „Het toont aan dat de rechter ook vindt dat wij niet over een nacht ijs zijn gegaan", aldus een woordvoerster. heiloo/anp - De Kinderconsu ment wil dat de websites Afzeik- lijn en Treiterlijn van internet verdwijnen of zich in ieder geval niet meer richten op kinderen. Omdat er geen wetgeving is om deze sites aan te pakken, zijn ook Tweede Kamerleden aange schreven met het verzoek wet geving te maken omtrent het pesten via internet. Voorlopig dient De Kindercon sument onder meer bij de Bran chevereniging van Nederlandse Internet Providers (NLIP) een klacht in tegen de zogeheten pestwebsites. De belangenorga nisatie voor kinderen vindt dat beide sites zich schuldig maken aan het mogelijk maken van be laging en stalking van ook kin deren. Naast de NLIP is de klacht ook ingediend bij het Meldpunt Discriminatie Am sterdam en Meldpunt Discrimi natie Internet. De Kinderconsument ergert zich vooral aan het feit dat de dader niet kan worden aange sproken op zijn gedrag en bui ten schot blijft. „Een tijd gele den kreeg een 12-jarig meisje een sms'je waarin werd verteld dat ze naar het ziekenhuis moest komen omdat haar moe der was overleden. Dat kind schrok zich rot. Dat bericht is inmiddels wel van de site ge haald, maar het is natuurlijk niet normaal", zegt directeur Delver van De Kinderconsument. De ouders hebben geprobeerd een klacht bij de politie in te dienen, maar dat is niet gelukt omdat er geen wetgeving is om trent pesten en treiteren via in ternet. „Uiteindelijk is de dader gevonden. Die zat in de klas. De jongen is geschorst. Maar wij willen ook dat de mogelijkheden van het pesten via het web wor den aangepakt of dat de mensen achter de site zich niet meer richten op kinderen", aldus Del ver. rotterdam/gpd - „Ik ben geen goed persoon, maar ik ben ab soluut ook geen slecht per soon." Sister P. hield gisteren voor de Rotterdamse rechtbank bijna de hele dag haar kaken op elkaar, totdat haar rol in de grootschalige mensensmokkel van Chinezen aan de orde kwam. De 37-jarige vrouw nam het voor zichzelf op na de bewe ring dat zij in de top van de or ganisatie de touwtjes strak in handen had. Telefoongesprekken, een enkele getuigenverklaring en het her kennen van Sister P. op een fo to. Dat waren de belangrijkste bewijzen die gisteren op tafel kwamen voor de betrokkenheid van Sister P. bij het grote net werk dat Chinezen van Neder land naar Engeland smokkelde. Ze zou het monopolie hebben gehad op de reis naar de andere kant van het Kanaal, waarbij Rotterdam de doorvoerhaven was. „Van Nederland naar En geland was P. de baas", aldus een getuige. Zij zou ook contac ten hebben gehad met de Chi nese maffia. In Rotterdam zouden de illega len met vele tientallen in een huis verblijven tot zij het geld voor de overtocht hadden. Hon derd Chinezen per maand zou den de overtocht hebben ge maakt, tot het beruchte Dover- transport in juni 2001 waarbij 58 mensen in een container stik ten. De groep van Sister P. zou ook verantwoordelijk zijn ge weest voor dit transport. In de container werden telefoonnum mers aangetroffen die uiteinde lijk in verband werden gebracht met de groep van Sister P., maar hierover ontstond gisteren een lange discussie. Bewijzen van de directe betrok kenheid van P. lijken er echter niet te zijn, al zou zij in een tele foongesprek een keer verwezen hebben naar het fatale transport en gesteld hebben zich verant woordelijk te voelen voor de dood van de Chinezen in de container. Tijdens de zitting weigerde zij echter consequent in te gaan op de aantijgingen. Het verblijf in Nederland zou voor de illegalen zwaar zijn ge weest. Zij zaten met vele tiental len in een huis, zoals aan de Watergeusstraat, waar de politie vorig jaar mei een inval deed. Op de dag voor de inval werd Sister P. gezien met de eigenaar van de woning. De twee wissel den een envelop en een tas uit. „Ik weet niet eens waar de Wa tergeusstraat is", foeterde P. gis teren in het Nederlands tegen haar advocaat. Haar liefde voor het spel mah jong, waarbij vaak grof wordt gegokt, was een van de weinige zaken die de rechtbank weet over de persoon van P. Zelf liet ze gisteren iets. zien van de ge voelens voor haar 16-jarige zoon, die zich door alle aan dacht in de media voor haar af standelijk zou gedragen. „Ik mis mijn kind. Door de detentie is hij veranderd." Vrijdag maakt officier van justi tie Verwiel de eisen bekend te gen Sister P. en zeven mannen die tot haar bende zouden heb ben behoord. venlo - Op de meeste treinstations in het zuidoosten van Nederland heerste vanmorgen een chaos. Vol gens een schatting van een woordvoerster van ProRail hebben mogelijk meer dan 10.000 reizigers te ma ken gehad met forse vertragingen, veroorzaakt door een reeks blikseminslagen op het spoor afgelopen nacht. Op stations in het oosten van Noord-Bra bant, het uiterste zuidoosten van Gelderland en in Limburg stonden vertwijfelde reizigers tevergeefs te wachten op een trein.Foto: ANP/Bas Rutten amsterdam/anp - Het ministe rie van volksgezondheid geeft te weinig informatie over de ziekte SARS aan gemeentebesturen. Als de ziekte in Nederland uit breekt, zal er paniek uitbreken wanneer burgemeesters de in woners van hun gemeente niet goed kunnen informeren. Bur gemeester Kerckhaert van Hen gelo zei dit gisteravond tijdens een symposium in Amsterdam. Kerckhaert is tevens voorzitter van de projectgroep Vïsi van GGD Nederland, die werkt aan de verbetering van de organisa tiestructuur voor infectieziekte- bestrijding. Kerckhaert vindt dat het ministerie gemeenten bij voorbeeld moet informeren over het infectiegevaar van SARS. „Stel dat in een ziekenhuis een SARS-patiënt ligt. Bezoekers van dat ziekenhuis willen dan weten of ze gevaar lopen. Wat moeten wij dan zeggen? Op dit moment zou ik het echt niet weten." Kerckhaert vindt dat het Rijk bo vendien tijdelijk financiële on dersteuning moet geven aan ge meenten en GGD's voor het op zetten van een sluitend netwerk. door Nathalie Strijker utrecht - Bijna iedereen ergert zich wel eens aan zijn buren. Meestal gaat het om kleine din gen: het pianospel van de buur vrouw, jengelende kinderen of kattenpoep in de tuin. Serieuzer wordt het als de buurman altijd dronken is, continu schreeuwt en ruzie maakt en ook nog zijn huis laat vervuilen. Elke gemeente kent haar eigen oplossing voor deze asocialen. Huurders die overlast veroorza ken, worden door woningcorpo raties steeds makkelijker op straat gezet. Volgens onderzoek van woonkoepel Aedes worden buurtbewoners steeds minder tolerant en gaan rechters daarin mee. Burenoverlast is per definitie een subjectief begrip. Ergert de een zich al aan een halfuurtje pianospel, voor een ander ligt de irritatiegrens pas bij stam pende housemuziek na 3 uur 's nachts. En waarschuwt de een pas de politie als een huis zo vervuild is dat de ratten naar buiten kruipen, voor de ander is een voortuin vol onkruid al re den om aan de bel te trekken. Elke gemeente kent zijn eigen probleembewoners en elke ge meente hanteert daar ook weer eigen regels voor. In Utrecht wgfdt sinds vijf jaar een 'twee- dekansbeleid' toegepast. In praktijk is dat eigenlijk een 'laat- stekansbeleid'. Huurders die veel overlast veroorzaken, krij gen onder strenge voorwaarden en onder begeleiding van een 'overlasthulpverlener' een ande re woning. Blijven de proble men bestaan en weigeren de be woners de verplichte hulp, dan worden ze definitief uit him huis gezet. Het tweedekansbeleid is niet al tijd even succesvol. Eind vorig jaar veroorzaakte een vrouw die als 'tweedekanser' een woning toegewezen had gekregen nog veel tumult in die wijk. De vrouw gedroeg zich in haar nieuwe woning net zo asociaal als voorheen. Dit werd een an dere buurvrouw te veel. Zij pleegde zelfmoord en weet dat in een afscheidsbrief aan de bu renoverlast. Andere gemeenten lossen hun asocialenproblemen wat radica ler op. In Kampen bijvoorbeeld doen ze niet aan tweede kansen. Aan de rand van de gemeente liggen op een braakliggend ter rein vijf containerwoningen. De ze barakken worden sinds twaalf jaar bewoond door men sen die niet langer in een gewo ne woonwijk waren te handha ven. Een nogal radicale oplos sing, maar volgens de gemeen tewoordvoerder wonen de 'on aangepaste' families er naar vol le tevredenheid. „Hier kunnen ze hun gang gaan en zit nie mand ze in de weg." Zullen in de oude stadswijken weinig mensen zich druk maken om wat onkruid in een tuin, in Nijkerk wordt een verwaarloos de tuin weer wel als overlast er varen. De Woningstichting Nij kerk heeft dan ook onlangs een boetebeding aan haar huurcon tracten toegevoegd. Huurders die hun tuin verwaarlozen, kun nen worden aangepakt. Dorpsverbod Het gezin in Kloosterhaar dat 2 mei de aanleiding vormde voor een volksoproer, mag een jaar niet meer in het dorp komen. Dat heeft de rechter in Zwolle gisteren bepaald. Het gaat om twee mensen die volgens de pölitie al langer voor problemen zorgden in het dorp. Vrijdag 2 meil ontstond een volksoproer toen een 56- jarige inwoner van Kloosterhaar overleed na een ruzie over een fietsendiefstal met een 31-jarige plaatsgenoot. Volgens de dorpe lingen was de 31-jarige een regelmatige bezoeker van de woning waar het probleemgezin woonde. g.. door Marioes de Koning Amsterdam - Jaarlijks zetten Ne derlandse woningcorporaties in totaal ruim zesduizend mensen op straat vanwege een te grote huurschuld. Waar gaan die mensen heen? In Amsterdam kan een aantal daklozen terecht in een nieuw soort opvang: het passantenhotel 'De Aak', voor alsnog uniek in Nederland. Prem (43) en Willy (52) probe ren daar weer grip op hun leven te krijgen. Een onopvallende rode bakste nen flat in Amsterdam Osdorp; ver buiten het centrum van de stad. Op de vierde en vijfde ver dieping van het gebouw wonen zestig dak- en thuislozen. Voor 12,50 euro per nacht huren ze een kamer en krijgen ze begelei ding bij de zoektocht naar een eigen woning. Het nieuwe con cept blijkt aan te slaan: sinds de opening begin 2002 hebben 383 daklozen zich aangemeld, 91 konden in het 'hotel' worden ondergebracht. Uit de eerste re sultaten blijkt dat een op de vier inmiddels is doorgestroomd naar een vorm van begeleid zelf standig wonen. Aan een van de tafels doet Willy (52) een poging een shaggie te draaien. „Ik had een heel lief ge zellig huisje. Ik voelde me heel lekker tussen mijn eigen spulle tjes. Op deze kamer is het ook best goed, maar het is geleend, niet van mij." De vrouw met lange grijze haren Prem en Willy in het passantenhotel. Foto: GPD/Roland de Bruin woont sinds drie weken in De Aak. Het passantenhotel is een uitkomst, want nadat ze uit haar huurwoning was gezet, sliep ze onder meer twee weken onder een brug en een week in een portiek. In de reguliere daklo- zenopvang voelde ze zich niet op haar plek. De herinnering aan de huisuit zetting is pijnlijk, maar ze geeft onmiddellijk toe dat ze de uit zettinghad kunnen zien aanko men. Regelmatig vielen enve loppen van de woningcorpora tie op de mat, die ze vervolgens ongeopend terzijde schoof. „En ik geloof dat er ook een paar keer een man aan de deur is ge weest, maar ik was er nooit." Prem (43) behoort bijna tot het meubilair van het hotel. Hij kon nadat hij in 1997 uit zijn huis was gezet bij familie terecht, maar wilde die niet langer met zijn problemen opzadelen. In middels woont de veertiger, die bij een rondvaartbedrijf werkt, al bijna anderhalf jaar in De Aak. Zijn nog altijd niet afbetaal de huur- en belastingschuld m^kt dat hij voorlopig nog geen nieuwe woning krijgt. Niet iedere dakloze Amsterdam mer kan in De Aak 'logeren'. Groepleidster Schippers: „Het is een vereiste dat mensen 'zelf- redzaam' zijn. We voeren met iedereen een gesprek voor ze hier komen en ze moeten zelf de telefoon pakken om ons te bel len." Een nieuwe eis is een in schrijving bij WoningNet, het woningbemiddelingscentrum van de Amsterdamse woning corporaties. Schippers: „Dat moet, anders kom je hier niet meer uit." Vertrek Let op omroepbericht spoor

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5