Aanpak voetbalvandaal succesvol BINNENLAND 1 Bram de hooligan houdt niet van voetbal Kamer nooit eerder zo fris en vrouwelijk EMI koopt heel reclameblok voor nieuwe clip Radiohead Niet schrikken! Arnhemse harde kern ook in dagelijks leven op de huid gezeten Hirsi Ali: Nooit gezinspeeld op vertrek Vertrouwen in kabinet gering Het gaat vooral om blowen, zuipen, schelden en slaan 20 kortingsbonnen Uw voord®6! =een uitkering milie Van Hout roam - De nabestaanden de in januari vermoorde lineel Cor van Hout krijgen uitkering uit de levensver- ring die Van Hout in sep- ler bij Stad Rotterdam Ver- ringen heeft afgesloten, zei gisteren een woordvoer- van de verzekeringsmaat- ippij. Hij wilde niet zeggen om de verzekering niet wil ;ren. Van Hout sloot vier anden voor zijn dood een le- isverzekering af. Volgens de .man wist de bank op dat ment niet dat het om dé Cor Hout ging. De 45-jarige cri- was het brein achter de roering van bierbrouwer leken en diens chauffeur in ink Kok moet eer de cel in haag Het gerechtshof in Haag heeft topcrimineel Kok gisteren veroordeeld een celstraf van 3,5 jaar. De iterdammer stond terecht »n omvangrijke wapenzaak. politie trof in september ruim tweehonderd vu ur ns, waaronder automati- pistolen en laser-richtap- ituur voor wapens, aan in woning in Amsterdam. Kok niet bij de uitspraak aan- zig. Hij zit op dit moment n straf uit voor onder meer il- |ale wapenhandel. /oningkoper Zjn nog terug n haag - Kopers van een wo- ig mogen over een tijdje zon- r opgaaf van reden binnen ie dagen van de koop van een is afzien. Mensen die een «uwbouwwoning kopen, krij- h bovendien het recht om n deel van de laatste betaling te houden tot alle opleve- igsgebreken zijn verholpen. (Eerste Kamer heeft gisteren Sestemd met een wetsvoor- dat dit mogelijk maakt. De it gaat vermoedelijk 1 sep- kiber in. psie Veronica en IN weer onzeker IVERSUM - Veronica neemt j» drie weken de tijd om te Klissen over haar toekomst, jt hebben de verenigingsraad, Ituur en directie gisteravond jloten. Daarmee staat een fu- gmet BNN weer op losse groeven en maakt SBS op- iuw kans de nieuwe samen- [rkingspartner van Veronica yvorden. Vorige week maak- i directie en bestuur van Ve- lica bekend exclusieve be- fekingen over samenwerking p te gaan met BNN en de ge- rekken met SBS te stoppen. Iteravond had de vereni- igsraad haar fiat moeten ge- aan de fusie met BNN. ïpman Ahold rijgt aandelen idam - De financiële top- van Ahold, D. Eustace, ift vorige maand 100.000 tdelen van het supermarkt - icem gekregen. Dat valt op taken uit een melding bij de toriteit Financiële Markten ;M). Volgens een woordvoer- r van het Zaanse concern ken de aandelen onderdeel van het beloningspakket van stace. Ahold trok begin art Eustace aan als tijdelijk mcieel bestuurder in de raad bestuur. Tegen de huidige ers van 6,51 euro is het aan- lenpakket van de financiële a_ pman ruim 683.000 euro lard. Vermisten uit woensdag 4 juni 2003 anaal gehaald maken - De politie in het Bel- iche Lanaken heeft gisteren v(fl auto uit het Albertkanaal I Lanaken gehaald. Daarin be nden zich de stoffelijke over- hotten van een vrouw en een ld, zo meldde de politie Lim- trg Zuid vandaag. Vermoede- rzijn de slachtoffers de 38-ja- {e Sonja Driessen en haar 1- ig zoontje Desailly. Zij wer- in sinds 25 april vermist. De Ügische en Nederlandse poli- stellen samen een onder- ek in. De moeder vertrok des- ös, vermoedelijk in depressie- en overspannen toestand, hien met haar zoontje met de ito vanuit haar woning in ein. Sindsdien werd niets eer van hen vernomen. 'oorarrest zaak ieper verlengd tARLEM - De rechter-commis- ris in Haarlem heeft gisteren !t voorarrest van de man die irdt verdacht van het neerste- n van de vrouw van voorma- Philips-topman Roel Pieper, QBt tien dagen verlengd. Dat z^eft persofficier Hartjes mee- 3deeld. Pieper zelfheeft gister middag officieel aangifte ge- 2an van de steekpartij. Vol- <üns Hartjes had Pieper tot ijsverre nog geen verklaring feelegd over de steekpartij. rijswuk/anp Platenmaat schappij EMI heeft voor enkele tienduizenden euro's STER-tijd gekocht om het nieuwe album van de Britse band Radiohead aan de man te brengen. Zo is de videoclip (4.49 minuten) van de single 'There There' op vrijdag 13 juni volledig te zien in een STER-blok (Ned. 3, 22.45 uur), terwijl de clip op muziekzenders 'gewoon' te zien is. Platenmaatschappijen verkeren momenteel in woelig water. Door het veelvuldig branden van cd's is het voor hen moeilijk het hoofd boven water te hou den. Het is dan ook de eerste keer dat een platenmaatschap pij reclametijd heeft gekocht voor een videoclip. 'There The re' is de eerste single van het za terdag te verschijnen album 'Hail To The Thief. Andere opmerkelijk muziek nieuws komt van platenbaas BMG, die de nieuwe single van Annie Lennox niet in de winkel zal gaan verkopen, maar nog slechts via internet. Voor 1,15 euro ontvangt de koper het mu ziekbestand, de hoesafbeelding en extra informatie over het nummer 'Pavement Cracks'. Volgens BMG is deze proef het begin van een nieuw tijdperk. „De singlemarkt staat al jaren onder druk. De verkoop van een download is een nieuwe manier om de consument te bedienen." den haag/gpd-anp - Het gaat goed met vrouwen in de poli tiek. Eerst wist premier Balke nende zijn tweede kabinet op te tuigen met vijf vrouwelijke mi nisters, een record. En sinds gis teren kan de Tweede Kamer trots pronken met 57 vrouwelij ke leden, het hoogste aantal ooit. Gisteren werden 16 nieuwe Ka merleden beëdigd. Zij vullen de plaatsen op die vrijkwamen door de benoeming van volks vertegenwoordigers tot be windspersoon in het nieuwe ka binet. Deze roulatie zorgt er wel voor dat de volksvertegenwoor diging ervaring inlevert: voor tachtig van de 150 parlementari ërs is de Kamer een nieuwe of zo goed als nieuwe omgeving. De meesten van de gisteren be- edigde Kamerleden hebben wel al enige ervaring in de blauwe zetels opgedaan. Voor het CDA keerden vijf ex- Kamerleden terug in de blauwe stoelen: Jan Jacob van Dijk, Ni- hat Eski, Wim van Fessem, Myra van Loon en Margreeth Smilde. Nieuw op het Binnenhof zijn Theo Brinkel en Pieter Omzigt. De WD'ers Eric Balemans, Ruud Luchtenveld, Janneke Snijder en Frans Weekers moes ten hun parlementaire carrière eerder noodgedwongen beëin digen, maar hebben nu weer een zetel ingenomen. Nieuwe gezichten bij de liberalen zijn Arno Visser, Ineke Dezentjé Hamming, Edith Schippers en Zsolt Szabo. Ursie Lambrechts, voormalig onderwijswoordvoer- der, keerde terug voor D66. Naast een welkom, stond Den Haag gisteren ook in het teken van een afscheid. Bijna de helft van de 75 leden van de Eerste Kamer nam gisteren afscheid van de landelijke politiek. Onder de 36 afzwaaiende senatoren is ook oud-CDA-minister Braks van landbouw, die de afgelopen twee jaren de voorzittershamer hanteerde. Uit handen van pre mier Balkenende ontving Braks de koninklijke onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Naast Braks namen ook politie ke veteranen als Leendert Gin jaar (WD), Jan Terlouw (D66) en Wim de Boer (Groenlinks) afscheid. Met het jongste Ka merlid ooit, Driek van Vugt (bij zijn aantreden 19) en diens frac tievoorzitter Ruers verdwijnt de complete huidige SP-fractie. Het duo krijgt vier opvolgers, onder wie de schrijfster Anja Meulen- belL De nieuwe Eerste-Kamerle- den worden volgende week dinsdag geïnstalleerd. Dertien van de zestien gisteren geïnstalleerde Tweede-Kamerleden. Foto: ANP/Toussaint Kluiters oterleek - Een fietsende vrouw in Oterleek (Noord-Holland) schrikt als plotseling een militair uit de berm springt. De luchtmacht en de landmacht houden deze week een gezamen lijke oefening onder de naam Basic Windmill. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Henk van Gelder arnhem - Voetbalvandalen die ook in hun dagelijks leven nadrukkelijk door de politie in de gaten worden gehouden, houden zich uiteindelijk koest. Dat stelt de politie regio Gelderland-Midden. Het korps haalt sinds een halfjaar hooligans van Vitesse Arnhem nadrukkelijk uit de anonimiteit door vandalen ook buiten de wedstrijdda gen te volgen. Namen, gezichten en 'staat van dienst' van notoire relschoppers zijn bekend bij de gebiedsagenten, de surveillancedienst, de recherche en de beveiligingsdienst van Vitesse. De aandacht richt zich juist op de sleutelfiguren, de leiders die de boel ophitsen maar bij de rellen zelf op de achtergrond blijven. Ondanks het tur bulente seizoen voor Vitesse, zowel spor tief als financieel, kreeg de harde kem in Arnhem geen kans om problemen te ver oorzaken. De nieuwe aanpak leidt tevens tot min der inzet van politieagenten. Bij de eredi visiewedstrijden werden gemiddeld 79 agenten rondom Gelredome ingezet. T\vee jaar geleden waren dat er ruim ne gentig. De andere strijdwijze werkt ook preventief en zelfs tot minder stadionver boden. Voetbalagenten sluizen pro bleemgevallen door naar de (jeugdhulp verlening, om bijvoorbeeld deel te ne men aan een cursus agressiebeheersing. Degenen die zich voor die aangeboden kans doof en hardleers tonen, krijgen als nog een stadionverbod en worden straf rechtelijk vervolgd. Uit onderzoek blijkt dat echte lastpakken ook buiten het voetbal crimineel zijn. In hun woonwijk, het uitgaansleven of op de kermis zorgen ze vaak eveneens voor trammelant. Het korps schakelt de Re gionale Inlichtingdienst in om informatie over de belangrijkste aanstichters van voetbalgeweld te verzamelen. Gelder land-Midden heeft met het openbaar mi nisterie en Vitesse een convenant geslo ten over het uitwisselen van informatie. Daarna worden ze door de politie stee vast op de huid gezeten. Notoire rel schoppers worden zowel in het uitgaans leven als in hun woonomgeving aange sproken. Volgens een rapport dat staatssecretaris Ross gisteren in Den Haag presenteerde, blijkt dat het te vaak ontbreekt aan dit zogeheten maatwerk. De massale politie- inzet is nu enkel gericht op het scheiden van supporters. De samenleving onder vindt daarvan veel hinder. Aanleiding voor het onderzoek waren de rellen bij het kampioensfeest van Feyen- oord in 1999. Uit een beoordeling bleek dat een groot deel van de aangehouden herrieschoppers niet of nauwelijks be kend was als aanhanger van de club. Cij fers van het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) wezen boven dien op een steeds jongere leeftijd van de aangehouden geweldplegers. Het onder zoeksbureau IVA uit Tilburg ondervroeg 86 personen die in de eerste helft van het afgelopen seizoen bij voetbalwedstrijden in het betaald voetbal werden aangehou den voor geweldsdelicten. Doel van de interviews was een profiel van de voet balvandaal te schetsen en diens motie ven te doorgronden. den haag/anp - WD-Tweede- Kamerlid Hirsi Ali is nooit van plan geweest de liberale fractie de rug toe te keren. „Tot mijn grote verrassing is dat geconclu deerd, maar ik heb dat nooit ge zegd en daar ook niet op gezin speeld", liet Hirsi Ali gister avond desgevraagd weten. Hirsi Ali kondigde aan met een uitgebreide eigen verklaring te komen, nadat ze een gesprek heeft gehad met WD-fractie- voorzitter Van Aartsen. „Ik ga heel goed nadenken en niet meer communiceren via de me dia om verdere escalatie te voor komen." Maandag eiste Hirsi Ali in een vraaggesprek met NRC Handels blad de portefeuille van integra tie en emancipatie op. Volgens de WD-politica heeft de WD haar voor die taak losgeweekt van de PvdA. Ze zou het 'kie zersbedrog' vinden als ze het bewuste woordvoerderschap niet zou krijgen. Volgens Hirsi Ali zou Van Aartsen de door haar begeerde portefeuille vori ge week 'in de aanbieding' heb ben gedaan. De handelwijze van Hirsi Ali is bij de WD zeer slecht gevallen. Van Aartsen wil in een gesprek onder vier ogen opheldering en duidelijk maken dat het 'not do ne' is de portefeuilleverdeling via de media uit te vechten. „Ze haalt meteen nucleaire wapens van stal", aldus de fractieleider. Van Aartsen rondt deze week de verdeling van de portefeuilles over de WD-Kamerleden af en gaf aan dat Hirsi Ali geen voor keursbehandeling geniet. Ook andere Kamerleden hebben kritiek op de handelwijze van Hirsi Ali. De WD'ers Hofstra, Wïlders en Blok vinden dat ze zich tegenover de fractie moet verantwoorden voor haar uitla tingen. „Dit is niet verstandig van haar. Het is een gevoelig on derwerp", aldus Hofstra. Vol gens liberaal Aptroot 'staat ie mand die de dingen op deze manier ziet ver van de werkelijk heid af. De verwachting is dat Hirsi Ali (een deel van) de portefeuille in tegratie en emancipatie wel krijgt, maar dat op dit terrein ook andere woordvoerders na mens de WD optreden. Hirsi Ali, die vorig jaar met veel tam tam werd binnengehaald, baar de opzien door haar kritiek op de islam, waarmee ze zelf is op gegroeid in Somalië. Ze zet zich in het bijzonder in voor de emancipatie van vrouwen en meisjes uit landen als Marokko en Turkije. hilversum/anp - Een meerder heid van de Nederlanders vindt dat het huidige kabinet geen recht doet aan de uitslag van de Tweede-Kamerverkiezingen in januari. Er had eigenlijk een ka binet van CDA en PvdA moeten zitten, vindt 60 procent van de vijfhonderd mensen die in op dracht van Netwerk en 1 op de Middag zijn ondervraagd, zo bleek gisteren. Ook het vertrouwen in een evenredige verdeling van de aangekondigde bezuinigingen is niet groot. Alle Nederlanders gaan er financieel op achteruit, maar slechts 20 procent van de ondervraagden vertrouwt erop dat het huidige kabinet die be zuinigingen evenredig verdeelt over alle Nederlanders. Ruim driekwart verwacht dat dit niet zo is. Onder deze 'ongelovigen' bevin den zich relatief veel CDA- en WD-stemmers. De helft van de ondervraagden die CDA hadden gestemd en 51 procent van de WD-stemmers heeft geen ver trouwen in een evenredige ver deling van de lasten. (advertentie) door Dick Hofland den haag - Hij blowt, zuipt en slaat er drif tig op los. Het Nederlands Elftal interes seert hem niet zo veel, maar bij Ajax, Fey- enoord en FC Utrecht is hij graag van de partij. Niet voor het voetbal, maar omdat hij van geweld houdt. Dat is het beeld van de hooligan dat opdoemt uit een onder zoek naar voetbalvandalen dat gisteren werd gepresenteerd. Laten we hem Bram noemen. Een blanke man van 24 jaar. Geen vrouw, wel een vriendin, 'maar die kan soms zo ontzet tend zeiken'. Bram woont nog thuis en kan beter met zijn moeder opschieten dan met zijn vader, met wie hij als jochie wel eens naar een voetbalwedstrijd is ge weest. Op de basisschool ging het niet geweldig, maar hij volgde toch middel baar beroepsonderwijs. Nu werkt hij voor een bedrijf dat kabels in de grond legt, een lichamelijk zware baan die maar een matig salaris oplevert. Sham is gek op computerspelletjes, \jg- sen en fitness. Maar het liefst gaat hij naar het voetballen. In spijkerbroek en houthakkersshirt. Niet alleen, maar met zijn vrienden. Uren voor het begin van de wedstrijd spreken ze ergens af, meest al in een café. Daar drinkt Bram een paar pilsjes en soms worden het er meer dan tien. Niets bijzonders, dat doet hij door deweeks ook regelmatig. Tussendoor rookt hij een jointje. In een openhartig bui zegt Bram wel eens dat hij 'vroeger een moeilijke jongen was'. Als je hem vraagt of hij snel kwaad wordt, aarzelt hij tussen 'ja' en 'soms'. Wanneer dan? ,Als iemand iets verkeerds zegt tegen mij, kan me dat geen moer schelen, maar als ze aan mijn ouders of mijn vriendin komen, dan ga ik door het lint." Wat doet hij als hij kwaad wordt? „Schreeuwen, schelden en slaan." Bram is hooligan. Hij speelt op de man, constateert een groep Tilburgse onder zoekers. In opdracht van het ministerie van volks gezondheid, welzijn en sport bestudeer den ze de achtergronden vanjie voetbal vandaal. Ze vonden vele Brammetjes. Pu bers, jonge mannen, maar ojivallend vaak ook dertigplussers die in het dage lijks leven geweld plegen. Bij voetbalwed strijden gaan ze daar 'gewoon' mee door. Hooligans, zo constateren de onderzoe kers, zijn eigenlijk geen voetbalvandalen, maar vandalen van alledag. Letterlijk. Menig burger moet het ontgelden als hij toevallig in het café zit waar de Bramme tjes van deze wereld graag vertoeven. Eén verkeerd woord of verkeerde beweging en Bram slaat er scheldend op los. De volgende morgen, niet zelden op het po litiebureau, krijgt hij te horen dat hij weer eens iemand het ziekenhuis in heeft ge slagen. Of dat hij de agenten die hem hebben gearresteerd compleet verrot heeft gescholden. Een oudere agent heeft hem wel eens ge vraagd hoe het met hem gaat. „Gelukkig?! Hoe kan ik dat nou weten?!" En in de toekomst? „Toekomst? Ik leef vandaag, we zien wel wat morgen komt." Maar vindt hij het dan niet erg dat hij anderen in elkaar slaat, politiemensen verrot scheldt? Bram kan er niet warm of koud van worden. Voor zijn vrienden is Bram de held. Hij regelt waar en waneer ze elkaar ont moeten voor een wedstrijd. Hij durft toch maar mooi een Mars op het veld te gooi en als de tegenpartij een doelpunt maakt. Hij gooit een steen naar de trein of bus van de supporters van de tegenstander. En zijn vrienden doen hem in alles na. Bram geniet van die status. Of zijn club wint of verliest interesseert hem niet. Het gaat er om dat hij met zijn groep vrien den is, steeds dezelfde vrienden, dat vindt hij nou mooi. „Denk maar niet dat ik iets over mijn vrienden ga vertellen, ik ben geen verrader." Bram wil rotzooi schoppen. Het voetbal veld is daar een uitgelezen plek voor. Eerst zuipen en blowen, dan lekker schelden op een andere groep, dan mat ten met supporters of politie. Maar, zeg gen de onderzoekers tegen de minister, verkijk je niet op Bram. Houd hem door deweeks beter in de gaten, dan zul je zien dat zijn gewelddadige uitbarstingen over al en nergens kunnen gebeuren. Pak hem op, klaag hem aan en zet hem vast. Wed den dat je binnen de kortste keren ook geen last meer hebt van zijn vrienden?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3