Geweld troef in gevangenissen Het is Verkerk En Anders Niets in baan 13 'Met zijn wapens valt van elke speler te winnen' Harry Groen waarnemend burgemeester in Noordwijk Leidsch Dagblad Holland Festival ook in Leiden Cijfers verrassen ministerie van justitie Gemiddeld 13 incidenten per dag Controle KLM na sterfgeval door open TBC Ontslagen directeur PSV HlV-besmet MULTIMEDIA NOTEBOOK A Leidsch Dagblad u agi Artis neemt afscheid van oudste olifant Ouders Woutertje Pieterse stemmen in met oversteek Klankbord: de top van Nederland verdient te veel OMMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschoacblad.nl Dagblad nr. 43248 los woensdag 4 juni 2003 dagblad nr. 43248 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 door Theo de With leiden - Leiden pikt een graantje mee van het Holland Festival. Het jaarlijkse festival voor de podiumkunsten laat dit jaar voor het eerst voorstellingen buiten Amsterdam zien. De Leidse Schouwburg biedt op 21 juni, de langste dag van het jaar, een marathonvertoning van 'Poes Poes Poes'. Dit theaterfeuilleton op doek wordt in vijftien theaters buiten Amsterdam vertoond. De mees te theaters smeren dit vijfdelige feuilleton uit over vijf avonden, verspreid over twee weken. De Leidse Schouwburg kiest ervoor alle afleveringen op één dag te laten zien. Het wordt een marathonzitting, want bij elkaar beslaat 'Poes Poes Poes' bijna zeven uur film. Directeur Bart van Mossel: „In de pauzes zorgen wij voor pas send vermaak. Na afloop kan ie dereen genieten van de midzo- memacht." Pagina R6: 'Film is een vorm van terreur' den haac/gpd-anp - Het geweld in Nederlandse gevangenissen neemt sterk toe. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Dienst Justitië le Inrichtingen (DJI). Er waren vo rig jaar 2044 incidenten tussen gevangenen en 1736 incidenten tegen personeel. Dat zijn gemid deld dertien incidenten per dag, veel meer dan waarmee het mi nisterie rekening had gehouden. De cijfers lijken niet gunstig voor de plannen van minister Donner om meer gevangenen in één cel op te sluiten. Vakbonden en personeel zijn daar fel tegen uit zorg voor de veiligheid van cipiers en gedetineerden. De DJI vermoedt dat er vaker wordt gevochten, omdat er meer mensen die een gewelds delict hebben gepleegd in de ge vangenis zitten. Bovendien is ook het aantal overtreders van de Opiumwet relatief groter ge worden. Nederland heeft de afgelopen jaren voor Europese begrippen een ongekende groei doorge maakt van het aantal gedeti neerden. Waar in 1987 nog 'slechts' 33 van de 100.000 in woners vastzaten, brachten in 2001 liefst 93 van de 100.000 Ne derlanders hun tijd achter de tralies door. Opvallend is dat het aantal 'recidivisten' erg hoog is. Na zes jaar is bijna de helft van de gedetineerden al weer één of meerdere keren terug in het ge vang geweest De bouw van nieuwe cellen heeft geen gelijke tred met de groei kunnen houden. Als ge- VERKERK lederland heeft in de persoon ran Martin Verkerk weer een Khte held. Na zijn zwaarbevoch- 31 overwinning op tennisgigant arlos Moya staat de Alphenaar 1 de halve finale van een Grand lamtoemooi (Roland Garros). )e vechtlust van Verkerk is bijna Nederlands. Zijn handels merk is de gebalde vuist al dan combinatie met wijd pengesperde ogen. Het woord pgeven kent hij niet (oor nuchtere Nederlanders is wel eventjes wennen. Wij rinden dit soort gedrag al gauw ""Aanstellerij. Provocerend. Ons portief. Agressief. Maar juist in djn onstuimige temperament gt zijn kracht Zijn vermogen om terug te komen in een wed- trijd. Om niet bij de minste of geringste tegenslag het hoofd te hangen en de wedstrijd uit landen te geven. Je moet jezelf vinden wil je het redden in e harde wereld van het tennis. i-Nederlands dus, maar wel erg leuk om naar te kijken. Hoe «chril is het contrast met bij voorbeeld het Nederlands voet- -balelftal. Met alle respect voor positieve uitzonderingen die het Nederlands voetbal sinds het Eu- opees kampioenschap in 1988 Voortbracht, bleven aanspreken de resultaten als gevolg van een gebrek aan vechtlust uit. Het T)este elftal ter wereld' plaatste zich niet eens voor het WK in Ko rea en Japan, omdat het heilige geloof bij de verwende voetbal- miljonairs ontbrak. Natuurlijk gaat de vergelijking enigszins mank. Voetbal is een teamsport, tennis niet. Maar het olympisch goud van de volley ballers in Atlanta (1996) laat zien hoe vechtlust gekoppeld aan kwaliteit een team naar de top kan tillen. Verkerk is er natuur lijk nog lang niet Krajicek won Wimbledon en dat zal geen Ne derlander hem snel nadoen. Maar Verkerk bezit wel de juiste et; Ingrediënten. on- Een volk heeft sporthelden no dig. Voor de jeugd dienen deze soonlijkheden als lichtend irbeeld. Met successen kun- :n zij een sport een enorme im- s> JFSpuis geven. Kijk maar naar Bar ney met zijn pijltjes. Of naar Martin met zijn vuist door Gertjan van Geen alphen aan den run - Het be gint met vreugdekreetjes van herkenning als de familieleden van Martin Verkerk stuk voor stuk in beeld komen. 'Kijk, daar zit Wimpie'. 'En daar zijn broer Mickel'. Het clubhuis van TEAN (Tennis En Anders Niets) is een paar uur lang Verkerk En Anders Niets. Natuurlijk gaat het dak er af als de Alphense held zijn laat ste, winnende, service als een ka nonskogel op Carlos Moya af vuurt en zich plaatst voor de hal ve finale van Roland Garros. Het lijkt wel een MB-spel in 'baan 13', de officieuze bena ming van het clubhuis. Het is van acht tot tachtig jaar wat ge zamenlijk naar een groot scherm tuurt. Linksvoor zit de 'harde kem'. De TEAN-jeugd zingt, scandeert en zet de wave in. Ze maken het sfeertje en wakkeren ook het vuurtje van de ouderen steeds verder aan. Vutter Jan Westerlaken, lid van het eerste uur, heeft een dag eerder het balletje opgegooid. Uitbater Hans Beerta vond het eigenlijk gekkenwerk om op een doordeweekse dag een groot scherm neer te zetten, maar vooruit. „We zijn tot vannacht drie uur bezig geweest om het te regelen", zegt Beerta. „Ik ben wel wat gewend, met Europa cupwedstrijden van Feyenoord en Ajax doen we het ook, maar ik had niet verwacht dat het zo druk zou zijn." Wat heet, naast de leden is ook een legertje pers aanwezig. De NOS en TV West hebben een ca meraploeg gestuurd, het Alge meen Dagblad zijn tennisver- slaggever en vlak na zessen laat ook Radio 1 zijn gezicht zien. 'Nog effe en dan komt CNN bin nenlopen', klinkt het gevat. De 'oohs' en 'aahs' volgen el kaar in rap tempo op, grounds man Paul van Deursen heeft het hoogste woord. Hij zag Martin Verkerk als elfjarig ventje elke dag de baan oplopen. „Toen al verloor ik van hem op baan 7", grinnikt Van Deursen. Arjen Wille, webhost van de pas ge opende maar nog in ontwikke- Vrijwel na elk gewonnen punt in de partij tegen Moya balt Verkerk zijn vuist. In het clubhuis van TEAN in Alphen, de vereniging waar Martin Verkerk leerde tennissen, wordt de wedstrijd op een groot scherm bekeken. Na de winnende bal laat hij zich in ongeloof op het gravel vallen. Foto's: EPA/Reuters/Mark Lamers ling zijnde website martinver- kerk.nl: „De afgelopen week heb ik driehonderd hits gehad, maar ik heb alleen nog een voorpagi na." Het vertrouwen in Verkerk is groot, maar als hij de derde set verliest, neemt de spanning de vorm van stilte aan. Pas in set vijf wordt het luidruchtiger. Met gevouwen handen en bevreesde blikken slaan drie meisjes de ge beurtenissen op court Suzanne Lenglen gade. Ze moeten eigen lijk trainen, maar kunnen hun ogen niet van het scherm hou den. Het scheelt dat ook trainer Gertjan Egberink binnen zit. Wat het succes van Verkerk met zijn pupillen doet laat zich ra den. „Ik hoef ze niet te motive ren, want ze trainen al vijf dagen in de week. Maar Martin is een voorbeeld. Ik heb heel veel smij- tertjes tussen mijn leerlingen en die zien Martin zich voorbeeldig gedragen. Alleen dat vuistje. Daar doen we hier niet aan. Je mag jezelf best prijzen, maar niet zo vaak." Dan roept de plicht. „Kom op meiden, naar buiten", zegt de trainer. Feestvieren gebeurt later maar. Nu is het weer tennis en anders niets. Jan Siemerink en Tom Okker over Roland Garros-halvefinalist uit Alphen leiden - Eigenlijk zou Martin Verkerk vandaag in Warmond spelen. Gewoon twee potjes tegen Dekker Tennis in de eredivisie van de tenniscompetitie voor zijn club Hilverheide. Maar de Alphe naar stelde zijn debuut in de tennis competitie nog een paar dagen uit. Na zijn overwinning op Carlos Moya in de kwartfinale van Roland Garros, speelt hij vrijdag de halve finale tegen de Ar gentijn Guillermo Coria. Jan Siemerink, de Noordwijkse tennis ser die voor Dekker Tennis uitkomt is blij dat zijn ploeg Martin Verkerk in de ze vorm ontloopt. „Alles wat Martin nu aanraakt, verandert in goud. Ik zie 'm ballen slaan waarvan ik denk: die sla jij vandaag, maar dat lukt je het hele jaar niet meer." Verkerk, met z'n lengte van 1.98 meter en zijn 'big serve', beschouwt gravel toch als zijn favoriete ondergrond. Sie merink heeft er wel een verldaring voor. „Martin heeft veel tijd nodig voor zijn slagen omdat hij een lange achterzwaai maakt. Op gravel krijgt hij die tijd. Maar als je die jongen ziet vraag je je wel af, is dat nou een gravelspeler?" Tom Okker was de eerste Nederlander die de halve eindstrijd in Parijs haalde, hij deed dat in 1969. De Hazerswoude- naar verloor in vier sets van Rod Laver. Okker denkt dat het spel van Verkerk nog ruimte biedt voor verbetering. „Hij moet nog leren sneller te bewegen, hij heeft problemen om naar de hoeken te gaan." Okker valt de uitstraling van de Alphe naar op. „Het is een jongen die in zich zelf gelooft, die mentaal sterk is." Sie merink is het daar mee eens.Alleen vraag ik me soms af of hij niet te veel energie steekt in die beleving. Ik denk wel eens: doe nou rustig aan, concen treer je." Beide ex-topspelers zijn optimistisch over de kansen van Verkerk in de halve eindstrijd. Siemerink: „Ik had niet ge dacht dat Martin van Moya zou winnen en die Coria is echt niet beter." Okker. „Met zijn wapens kan je van elke speler Na Parijs is Wimbledon het eerstvol gende grote toernooi. Jan Siemerink denkt dat Verkerk ook in Londen ver kan komen. „Er zijn steeds meer spe lers die op gras van achteruit spelen, daar liggen kansen. Okker denkt er hetzelfde over. „Die enorme service is een wapen, maar op gras is ook de re turn belangrijk." Pagina Sport: Martin Verkerk kan het zelf niet bevatten volg van het cellentekort moes ten het afgelopen jaar opnieuw meer gevangenen vroegtijdig naar huis worden gestuurd. In totaal mochten 4837 gedetineer den eerder naar huis. Gemid deld is hun straf met 2,5 procent bekort. Geweld neemt volgens het jaar verslag ook toe in de almaar vol ler rakende jeugdgevangenissen. door Richard Mooyman Amstelveen - Een groep KLM- werknemers en vliegtuigpassa giers staat onder medische controle omdat een reiziger en kele maanden geleden is over leden aan open TBC. De lucht vaartmaatschappij heeft dat vanochtend laten weten. Vol gens een KLM-woordvoerder zijn in het bloed van enkele personeelsleden anti-stoffen gevonden, wat kan wijzen op besmetting. Volgens de woordvoerder is er geen sprake van dat de werkne mers zelf een besmettingsbron zijn. „Deze mensen werken ge woon door, maar ze staan on der medische controle. Af en toe wordt er een foto van hun longen gemaakt." Op 9 januari werd een passa gier ziek van boord gehaald na een KLM-vlucht van Londen- Heathrow naar Schiphol. De man was volgens de woord voerder te ziek om door te rei zen naar zijn bestemming in Afrika. De passagier bleek vol gens de KLM open tuberculose te hebben en is daaraan twee maanden later overleden. De GGD begon een onderzoek onder de KLM-medewerkers die met de zieke in aanraking zijn geweest, waaronder me disch personeel. Nadat uit een test was gebleken dat enkele personen besmet zouden kun nen zijn, besloot de GGD de controles uit te breiden. Sinds dien worden meer KLM'ers en passagiers die in de nabijheid van de man zaten in de gaten gehouden, aldus de woordvoer der. „De GGD neemt het zekere voor het onzekere." TBC-bacil- len worden doorgaans door hoesten en niezen overge bracht. eindhoven/gpd - De 39-jarige ontslagen commercieel direc teur van PSV, Fons Spooren, wordt ervan verdacht ontucht te hebben gepleegd met minderja rige jongens terwijl hij wist dat hij HlV-besmet was. Spooren heeft daarbij mogelijk willens en wetens het risico genomen de jongens te besmetten. Justitie onderzoekt of ook dit hem ten laste kan worden ge legd. Het zou, naast de ontucht met minderjarigen, het tweede misdrijf van de verdachte zijn waar justitie onderzoek naar doet. Spooren heeft volgens het openbaar ministerie verschillen de keren ontucht gepleegd met jongens in Eindhoven. In de zaak zijn inmiddels meer men sen aangehouden. door Gerard Baas den haag/noordwuk - Harry Groen (58) is gisteren benoemd tot waarnemend burgemeester van Noordwijk. Groen, die op 11 maart een verpletterende neder laag leed bij het referendum om het burgemeesterschap van Lei den, volgt Hans van der Sluijs op die naar Maarssen verkaste. Groen werkte tot 1998 in het be iadvertentie) II Meyer üMEu /Au&lfccrj 23? S-voudig. DVD-SPELER CD-RW BRANDER SMjfsGBB!Tdï/J .Kijk «nel vorder in dBze uitgave drijfsleven waarna hij wethou der in Amsterdam werd. Hij trad in 2000 af nadat hij in opspraak was geraakt door beschuldigin gen van onnauwkeurig declara tiegedrag. Iets waarvan hij ook in een latere functie, bij top- sportbedrijf Omniworld in Al- mere, werd beschuldigd. Bij Omniworld werd hij ontslagen, hetgeen hem ook zijn voorzit terschap bij de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie kostte. Die kwesties zijn weerlegd, zegt de Noordwijkse vertrouwens commissie die meent dat niets een succesvol functioneren van Groen in de weg staat Groen geeft zelf op zijn eigen website www.harrygroen.nl een toelich ting op de declaratieaffaires. „Er is geen reden om te beweren dat er iets aan mij is blijven han gen", aldus Groen. Groen is vandaag in Noordwijk begonnen. „Het wordt mijn eer ste bezoek aan het Noordwijkse gemeentehuis", zei hij gisteren. „Het dorp ken ik van Huis ter Duin en de Hotels van Oranje en van het strand, dat me veel beter bevalt dan Zandvoort. Voor de rest moet ik het hebben van kennis die ik van internet en uit de Winkler Prins heb ge haald." „Noordwijk kan mij goed ge bruiken", vervolgt hij. „Noord wijk kan mijn bestuurlijke erva ring aftappen. Ik kom met een redelijke rugzak aan ervaring binnen. Ik was tenslotte ook waarnemend burgemeester in Landsmeer en Brielle. Met die kennis van zaken zal ik snel mijn weg weten te vinden en ef fectief zijn voor de gemeente. Daarnaast heb ik door al mijn nevenactiviteiten een goed en uitgebreid netwerk waar Noord wijk profijt van kan hebben." Ongeveer tien dagen geleden werd Groen voor de functie in de badplaats gepolst. Afgelopen maandag voerde hij het gesprek met de vertrouwenscommissie. „Het was een indringend ge sprek dat van half vijf tot kwart voor zes duurde. Opperste con centratie heb je daar voor nodig. Ik had er een goed gevoel over en gisteravond om tien uur kwam het telefoontje dat het oké was. Ze zeiden dat ze me graag wilden hebben. Fantas tisch." Dat unanieme vertrou wen is voor Groen het bewijs dat de beeldvorming die tegen hem bestaat, niet terecht is. Nog steeds wijt hij zijn grote neder laag tegen Lenferink (Groen kreeg slechts 22 procent van de stemmen) aan de 'hetze in het Leidsch Dagblad'. „Door de pu blicaties over mijn declaratieza ken werd ik op een achterstand gezet die ik alleen in persoonlij ke gesprekken kon goedmaken. In een gemeente met 110.000 inwoners is dat natuurlijk een kansloze zaak." Pagina R3: Harry Groen is terug 4 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V nO. Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is nqn 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■B'T'.BBI

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1