Forse toename roofovervallen REGIO Leiden-Noord gaat de weg op Hortus snapt niet waar besmetting vandaan komt Universiteit verkoopt collectie niet Brug jaagt Oegstgeest op kosten R1 Leidse politie heeft geen verklaring Eenmaal, andermaal... Geen interesse straatspeeldag Regentonactie goed voor bijna 1300 euro 2 Parkeernota molensteen voor (f° Magic Circus '•35 I 5 lias 5 'Geen plek voor 1:11 volkstuinen in ;:!o Munnikenpolder* echtersbaas igepakt den - De politie heeft gister- ind rond half tien een 26-ja- e Rotterdammer in het Noor- 1 park aangehouden wegens J mishandelen van een 26-ja- i e Leidenaar. De Rotterdam- j :r wordt ervan verdacht de in enkele rake klappen te Dben gegeven. De Leidenaar ld aan de mishandeling een wollen kaak en een bult op hoofd over. Volgens de poli- j had de dader nog geld te- ïd van het slachtoffer. LEI DE dinsdag 3 JUNI 2003 Wijkinbreker Wessie in heel Leiden actief lids Crucell sluit sal met Merck den - Het Leidse biotechno- |iebedrijf Crucell heeft een •reenkomst gesloten met de lerikaanse farmaceuticagi- it Merck Co. Het Ameri- Inse bedrijf krijgt een licentie PER.C6, de ceUencultuur die jcell gebruikt om eiwitten en tistoffen mee te maken. Cru- J streeft ernaar om van de R.C6-technologie een stan- ird productiemethode te iken voor de hele bedrijfstak reldwijd. Daarin lijkt Crucell rdig te slagen. Inmiddels zijn meer dan twintig licentiene- !rs, waaronder grote bedrij- 1 als Novartis, GSK, Aventis Schering AG. iscussie over »olse toetreding den - Is een Poolse zuster - d voor Leiden nog wel nodig Polen toetreedt tot de Euro- se Unie? Het antwoord op vraag moet morgen komen, in houdt de stedenbandorga- atie Leiden - Torun een dis- •ssieavond over de toetreding tl Polen. De discussie is aan vooravond van het referen- m in Polen, waarbij inwoners nnen zeggen of zij tot de EU Hen behoren. Medewerkers n instituut Clingendael, de Dvincie Noord-Holland en de reniging Nederlandse Ge- jenten houden een inleiding. bijeenkomst in de Burger- il van het stadhuis begint om .00 uur. De toegang is gratis. door Marijn Kramp leiden - De gemeente gaat met het wijkontwikkelingsplan voor Leiden-Noord letterlijk de weg op. Vanaf vandaag rijdt een be plakte stadsbus door Leiden die de aandacht moet vestigen op de projecten in dit stadsdeel. Ook staat wijkinbreker Wessie op de zijkanten van de bus. Dit inbraakpreventieproject is vanaf deze maand voor heel Leiden beschikbaar. Er is lang vergaderd over het wijkontwikkelingsplan van Lei den-Noord, weet André van Dijk, projectleider veiligheid, maar nu is de tijd aangebroken dat er daadwerkelijk dingen uit gevoerd worden. „En dat willen we graag onder de aandacht brengen in de stad." Wethouder Geertsema gaf samen met zijn collega Hillebrand gisteren daartoe het officiële startsein. Zij onthulden de bestickerde Con- nexxion-bus die het komende half jaar door heel Leiden rijdt. Op die bus staan de verschillen de projecten op een plattegrond van Noord afgebeeld. In totaal bestaat het wijkontwikkelings plan voor Leiden-Noord uit zo'n 24 projecten. Een deel daarvan heeft tot doel de veiligheid in dit stadsdeel te vergroten. Zo wor den de brandpoorten in sommi ge buurten gesloten of beter ver licht, is er een grote schoon maak gaande onder de noemer Opzoomeren, wordt het groen op bepaalde plekken flink terug gesnoeid, en organiseert de For- tis-bank binnenkort voor senio- ren een cursus veilig pinnen. Wessie, het boegbeeld van het inbraakpreventieproject, staat op de zijkanten van de bus. Op deze manier hoopt Van Dijk, die namens de politie vanaf het be gin bij dit project betrokken is, geïnteresseerde inwoners op de hoogte te stellen van de voort gang van dit project. „We heb ben de afgelopen tijd veel vra gen gekregen van mensen die ook mee willen doen met Wes sie. Deze actie, waarmee het po litiekeurmerk veilig wonen wordt verkregen, is begonnen in West en sinds kort uitgebreid naar Noord en Midden. Zuid bleef tot nu toe achter, maar daar beginnen we deze maand ook." Inwoners van Zuid kunnen bin nenkort dus bezoek verwachten van Wessie die hen in het kort op de hoogte brengt van de la cunes in de beveiliging van hun woning en advies geeft over de buitenverlichting. Als de bewo ners hun huis daadwerkelijk be ter willen beveiligen, biedt Wes sie aantrekkelijke kortingen aan. Niettemin komt het bij een flat gemiddeld al snel neer op een kleine 500 euro en moet voor een eengezinswoning op bijna het dubbele worden gerekend. Maar, benadrukt Van Dijk, daar mee vermindert de kans op in braak wel met 95 procent. door Robbert Minkhorst leiden - Het aantal roofoverval len in Leiden stijgt fors. Die toe name verontrust de politie. In 2002 was het 31 keer raak, zo blijkt uit cijfers; in twee jaar tijd is het aantal overvallen daarmee met bijna 300 procent toegeno men. Een verklaring voor die stij ging heeft het district Leiden- Voorschoten niet. In een brief aan de raadsleden van de commissie bestuur en veiligheid in Leiden maakt chef P. de Meij van het politiedistrict melding van de roofovervallen. Gewapende overvallen op post kantoren, winkels, banken, ju weliers en supermarkten zijn bovendien moeilijk oplosbaar. De politie lost nog niet een vijf de van de zaken op. Wel is het percentage van 2002 iets geste gen ten opzichte van het jaar er voor, zo geven de jaarcijfers aan. „Zes roofovervallen zijn opge lost", schrijft politiecommissaris De Meij, „en een groot deel is nog in onderzoek. Een flink aan tal blijkt aan dezelfde dader toe geschreven te kunnen worden." Kennelijk is de methode bij een aantal overvallen steeds dezelf de of geven slachtoffers op el kaar lijkende signalementen op, anders zou de politiecommissa ris niet die conclusie kunnen trekken. Het grootste deel van de overvallen is immers nog niet opgelost. De politie breekt daar ook wel enigszins het hoofd over, laat De Meij doorschemeren. „In 2002 werden 31 roofovervallen ge pleegd, waarvan 3 in Voorscho ten. Dat is veel in vergelijking met de 21 in 2001 en de 8 in 2000. Een goede verklaring voor deze stijging ontbreekt." De po litie kon vanochtend geen ver dere toelichting geven op de brief van De Meij en de jaarcij fers. De brief van De Meij komt vanavond in de raadscommissie aan de orde. Politieke partijen wordt gevraagd aan te geven waar de politie volgend jaar prioriteit aan zou moeten geven. Geweld op straat kwam vorig jaar iets minder voor. Het aantal zaken daalde van 660 naar 613. Het oplossingspercentage ging licht omhoog naar zestig pro cent. De helft van de incidenten vindt plaats in de Leidse bin nenstad. Daar worden ook nog altijd veel mobiele telefoons ge stolen, al daalde het aantal wel. Waarschuwingssysteem werkte goed door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Over één ding is hortu- lanus Carla Theune tevreden: het waarschuwingssysteem van de Universiteit Leiden heeft uit stekend gewerkt. Meteen nadat het analyserapport over het sproeiwater in de plantenkassen van de Hortus Botanicus was ontvangen, sloeg het bureau van de Universiteit Leiden bij de Hortus alarm. Het waarschu wingsprotocol dat na de ramp op de Westfriese Flora in Boven- karspel in 1999 bij de universi teit in werking trad, is dus niet in de benen gezakt. Als de plantenkassen van de Hortus Botanicus inderdaad ge troffen waren door een legionel- labacterie, hadden de gevolgen groot kunnen zijn. Tijdens het Hemelvaartweekeinde werd de Hortus goed bezocht met moge lijk enkele honderden besmet tingen. Theune wil de gevolgen niet bagatelliseren, maar ook niet overdrijven. „Bij gezonde volwassenen kan legionella wei nig kwaad. Het risico is vooral groot voor jongeren en oude ren." De tuin, die met het warme weer van de afgelopen dagen ook gesproeid wordt, hoefde niet te worden afgesloten. „De leidingen waarmee de tuin wordt besproeid, hebben geen verbinding met het sproeisys- teem van de kassen", aldus Theune. „Er staan bovendien bordjes dat de waterleidingen in de tuin geen drinkwater leve ren." De medewerkers van de Hortus begrijpen niet goed hoe de bac terie in het sproeiwatersysteem kon doordringen. „Elke 24 uur spoelen wij de leidingen hele maal door", legt Theune uit. „Het is immers drinkwater voor onze planten." Ook heeft de Hortus na de voorvallen op de Westfriese Flora de watertanks voorzien van een plastic coating die aangroei van bacteriën moet verhinderen. Vaststaat dat de bacterie, welke het dan ook is, uit het systeem moet. „In een ziekenhuis kun je chloor toevoegen en de boel goed doorspoelen, maar alleen al bij het hóren van dat woord leggen onze planten het loodje", legt Theune uit. Zij overweegt om de leidingen leeg te maken en door te spoelen met gekoeld water. „Als het een warmtemin- nende bacterie is, legt hij dan beslist het loodje." Ook wil de Hortus het leidingensysteem onder de loep laten nemen door een gespecialiseerd bedrijf. „Wie weet hebben wij toch dode stukken in ons systeem, of doen wij in het beheer iets niet goed. Daar moeten wij achter ko men." leiden - Aan de congressen, schoolkampen en werkweken kwam twee jaar geleden al een einde. Nu misschien ook aan het gebouw van recreatiecentrum De Korte Vliet. Want de ge meente heeft het prachtig gelegen centrum te koop gezet. Wat ermee gaat gebeuren is niet duidelijk, maar het zou meneer Verschra- gen, de voormalige beheerder, niet verbazen als het ietwat verouderde centrum plaats maakt voor nieuwbouw. En misschien wor den dat wel woningen, want in het ontwerp- bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder is de bestemming 'maatschappelijke doelein den' veranderd in 'wonen'. Het echtpaar Verschragen runde het recrea tiecentrum 31 jaar lang voor de gemeente. Een prachtige tijd met fantastische gasten, vertelt meneer, die helaas op een vervelende manier werd afgesloten toen de gemeente twee jaar geleden besloot dat zo'n buitencen trum niét meer in haar takenpakket paste. Daarmee kwam niet alleen een einde aan het werk van de echtelieden, maar ook aan hun huisvesting. Ze moesten vrij snel het bijbeho rende woonhuis aan de Vliet verlaten en kon den niet op medewerking van de gemeente rekenen bij het vinden van een nieuw onder komen. Niet netjes, vindt Verschragen, als je bedenkt dat zijn vrouw 31 jaar lang dag en nacht klaar stond voor haar werkgever. En het werd helemaal zuur toen de gemeente vervolgens nog twee jaar anti-kraakwachten in het huis lieten wonen. Ook aan het verblijf van de tijdelijke huurders op deze prachtige plek aan De Vliet komt nu een einde. Geïnteresseerden kunnen het re creatiecentrum en woonhuis op de ruim 2000 vierkante meter bezichtigen tijdens kijkdagen op 12 en 17 juni. Biedingen vanaf 900.000 eu ro worden in overweging genomen, meldt een makelaar van Basis Bedrijfshuisvesting. Op 26 juni maakt de notaris vervolgens het hoogste bod bekend en besluit de gemeente of De Korte Vliet ook aan deze koper wordt gegund. Foto: Hielco Kuipers Niettemin is in januari een spe ciaal team aan het werk gegaan dat zich richt op het aanhouden van rovers van mobieltjes. De dalende lijn in het aantal woninginbraken zet door. In 2000 werd nog 1302 keer inge broken, vorig jaar 940 keer. De Meij noemt het inbraakpreven tieproject "Wessie' een groot succes. Politie, LWO, de ge meente en woningcorporaties streven naar een groot aantal extra beveiligde woningen. In 2001 werd aan 212 huizen in Leiden en Voorschoten het poli tiekeurmerk Veilige Woning toe gekend. In 2002 waren het al leen al 520 woningen in stads deel West. De Meij stelt uiteindelijk vast dat in 2002 'de veiligheids- en leefbaarheidsproblemen be heersbaar zijn gebleven'. Agen ten - in aantal overigens ge groeid - hielden in het district 3485 mensen aan, 194 meer dan in 2001. Het aantal aanhoudin gen is grofweg een derde van het totaal aantal arrestaties in de politieregio Hollands Midden, die buiten Leiden en Voorscho ten de Bollenstreek, de Leidse regio, de Rijnstreek en Midden- Holland omvat. leiden - De straatspeeldag in de oostelijke binnenstad gaat niet door vanwege gebrek aan be langstelling. Er is onder de buurtbewoners van de wijk tus sen de Hooigracht en Zijlsingel te weinig animo om mee te wer ken aan de organisatie van het evenement. Bewonersorganisa ties telden na verspreiding van duizend flyers en een rondgang door de wijk slechts vijf mensen die mee wilden helpen en dat waren allemaal bejaarden. Maar als er geen ouders mee willen helpen, schiet het evenement zijn doel voorbij, menen de be wonersorganisaties. Ze hebben daarom besloten het straatfeest morgen niet door te laten gaan. De dichtstbijzijnde straatspeel dag voor kinderen uit deze buurt is in de Zeeheldenbuurt. leiden - De actie 'Ton voor wa ter' van de Milieudienst West- Holland heeft bijna 1300 euro opgeleverd. Bij deze actie kon den mensen in de Leidse regio bij hun gemeente een regenton kopen. Per ton zetten de ge meenten vijf euro apart voor een waterproject van de NOVIB in Ethiopië. In totaal kochten ip de gemeenten Alkemade, Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude 250 mensen een re- genton-voor-het-goede-doeL De NOVIB gebruikt het geld om voorzieningen aan te leggen voor schoon en veilig drinkwa ter. Onafhankelijk adviseur ziet weinig voordeel in afstoting me van der Vegte. to: Studenten.net eidse studente it misswedstrijd Iden - De 19-jarige psycholo- fcstudente Irene van der Vegte afgevallen in de 'Beauty and ains'-verkiezing van het Gro- ngse internetbedrijf Studen- n.net. In mei drong de Al- lense, die studeert aan de hiversiteit Leiden, door tot de lale van de verkiezing tot boiste studente van het land. in der Vegte gaf zich op voor schoonheidswedstrijd om it zij een bijbaan zoekt als fo- Imodel en dus wat bekend- iid wel kan gebruiken. Zij won iel een professionele 'photos- 5ot in de nieuwste badmode' in het Amsterdamse bureau 'Neill. door Wilfred Simons leiden - Verkoop van de Leidse universitaire collecties lijkt van de baan. Officieel wil het college van bestuur afstoting niet on mogelijk maken, maar het zegt 'in dit stadium' geen behoefte te hebben aan 'verder detailonder zoek'. Directeur P. GerTetsen van de Universiteitsbibliotheek is opgelucht. „De angel is eruit." Voormalig collegevoorzitter L Vredevoogd maakte het voorne men om delen van universitaire collecties te verkopen, vorig jaar september bekend bij de aan vang van het academisch jaar. Verkoop van boeken, hand schriften en prenten was onont koombaar, heette het, nu de overheid blijft bezuinigen op hoger onderwijs. Geconfron teerd met de keuze besteedde Vredevoogd zijn geld liever aan onderzoek. Als er dan collecties waren die niet meer voor onder zoek werden gebruikt, konden die best worden verkocht, meende hij. Vredevoogds voornemen deed een storm van protest opsteken onder wetenschappelijk mede werkers en in de museumwe reld. Eén van de argumenten was dat de universiteit de col lecties niet mocht verkopen, omdat ze met belastinggeld zijn betaald en daarmee 'van alle Nederlanders' zijn. Zeker verkoop naar het buiten land moest worden uitgesloten, vond onder meer de stichting NedArt, een koepelorganisatie van de Nederlandse museum wereld. Woordvoerder Ott vreesde zelfs 'het begin van het einde van het Nederlandse ver zamelbeleid'. Uit onderzoek van de Arnhemse zelfstandige bibliotheekconsul tant A. Laeven blijkt dat verkoop niet zo simpel is als het lijkt en ook niet zoveel geld zal opleve ren als gedacht. De universiteit heeft veel materiaal in (blijvend) bruikleen. Zij is er dus niet de eigenaar van. Ook ontleent de universitaire collectie haar be lang vooral aan haar samen hang. Een enkel boek eruit is weinig waard. Wel spreekt Laeven van de mo gelijkheid om 'doubletten', dub bele exemplaren uit de Univer siteitsbibliotheek te verkopen, maar die gelden als 'tweede keus' op de antiquarische markt en zijn dus weinig waard. Verder vreest Laeven dat de universiteit ook voor de unieke exemplaren niet veel zal krijgen, want de (in ternationale) markt voor antieke boeken is ingestort. Veilingver koop kan, maar is 'wispelturig' en valt daarom niet aan te ra den. Volgens Laeven hebben de uni versitaire collecties promotione le waarde voor de universiteit. Leiden staat internationaal be kend als 'centre of excellence', waar bronnen van de meest uit eenlopende soort te vinden zijn. Dat trekt toponderzoekers, on derzoeksprojecten en subsidies naar de stad. Op grond daarvan lijkt het hem 'verkieslijk om ver der te koersen op kwaliteit en van vervreemding van collectie onderdelen af te zien'. Gerretsen is blij dat de bevin dingen van Laeven een einde maken aan de golf van onrust en geruchten die ontstond na Vredevoogds voornemen. „Het college van bestuur ziet nu ook in dat verkoop een bijna onbe gaanbare weg is met een onze kere uitkomst." Toch willen de universiteitsbestuurders wel de mogelijkheid houden om in de toekomst te toetsen of collecties nog nodig zijn voor weten schappelijk onderzoek. Zo niet, dan moet 'deselectie', dat wil zeggen afstoting, mogelijk blij- door Nancy Ubert oegstgeest - Elke dag dat de bouwbrug over de Haarlemmer- trekvaart naar nieuwbouwwijk Poelgeest blijft liggen, kost Oegstgeest geld. Naar schatting in totaal 300.000 euro per jaar. Projectleider N. Dost, die door de gemeente is ingehuurd om de nieuwbouwwijk af te bou wen, wil niet vertellen om welk bedrag het gaat. Wel geeft hij toe: „Dit is één van de vele, vele fouten die zijn gemaakt. Al die missers bij elkaar hebben dat miljoenentekort opgeleverd." Deze maand praten de raadsle den van Oegstgeest avonden achtereen over bezuinigingen en manieren om geld te verdie nen. Ondertussen doet een ex- tem bureau onderzoek naar de vraag hoe het mogelijk is dat Oegstgeest op de bouw van Poelgeest zo'n 20 miljoen euro tekortkomt. Een aantal oorzaken is al duidelijk. Zo had eerst een bestemmingsplan voor het ge bied gemaakt moeten worden, viel de aankoop van grond mil joenen euro's duurder uit dan begroot en zat Oegstgeest vast aan een wurgcontract met een projectontwikkelaar. Verder eis te toenmalig staatssecretaris Remkes een deel van de subsi die terug, omdat Oegstgeest de wijk niet snel genoeg afbouwde. Het Rotterdamse bureau Fak- ton, dat in opdracht van de ge meenteraad onderzoek naar het debacle doet, weigert op dit mo ment ook maar iets van zijn be vindingen naar buiten te bren gen. Ook de leden van de raads commissie die het onderzoek begeleidt, houden de lippen stijf op elkaar. In de wandelgangen van het gemeentehuis wordt ge fluisterd dat het onderzoek niet veel nieuwe gezichtspunten zal opleveren. Oegstgeest heeft de boel te lang op zijn beloop gela ten en is bij het sluiten van con tracten niet altijd alert genoeg geweest. In het meterslange archief over Poelgeest heeft deze krant daar van een nieuw voorbeeld gevon den. „Vrijstelling bouwbrug ver loopt op 3 september 2001", staat in een document te lezen. Vanaf 4 september 2001 moet de gemeente een aantal gedu peerden geld betalen voor elke dag dat de bouwfcug er nog ligt. Dost: „Niet zo handig. Maar dat is allemaal voor mijn tijd be klonken. Ik moet proberen een oplossing te vinden." Aan wie de gemeente honderdduizen den euro's per jaar kwijt is, wei gert Dost te zeggen. „Ik hoop dat ik het eens kan worden met de tegenpartij. We overwegen een rechtszaak." Rechtszaak of niet, de bouw brug moet nog lang blijven lig gen. De bouw van de brug aan de voet van de Lange Voort vor dert weliswaar gestaag, maar het duurt nog maanden voordat die gebruikt kan worden. Boven dien is Poelgeest nog lang niet af en mag het bouwverkeer de nieuwe brug niet gebruiken. Anders had ik die bouwbrug gisteren nog weggehaald", zegt Dost. „Dit is zondegeld." De wethouders Hillebrand en Geertsema willen met deze beplakte bus laten weten dat er najaren verga deren echt gewerkt gaat worden in Leiden-Noord. Foto: Henk Bouwman middel» Ofwnö»'» littehrijvlng um*k «tapn objucl ki|kd«Q«n <2«n IT |unl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9