Nederlanders niet naar Verre Oosten om SARS SLIPS! ECONOMIE Omvliegen voor milieu kost KLM miljoenen Chauffeurs touringcars rusten nog steeds te weinig DE GRATI Inflatie daalt verder in de twaalf eurolanden Gokken met kassabon Zomerboekingen gekelderd met 73 procent Miljardenverlw! winkels Eurojfei Onrust in Duitse industrie door diefstal ue InVensys verkoopt Baa voor 135 miljoen dollar Aspergeschilmachine maakt overuren Mobieltjes veel beter verkocht stamford - Vooral de introduc tie van nieuwe modellen heeft de verkoop van mobieltjes goed gedaan. Volgens het Ameri kaanse marktonderzoeksinsti tuut Gartner zijn in het eerste kwartaal van dit jaar 112,7 mil joen toestellen verkocht. Dat is 18 procent meer dan vorig jaar. Nokia versterkte zijn positie als marktleider met een aandeel van 35 procent. Op plaats twee bleef het Amerikaanse Motoro la staan met bijna 15 procent. Grootste groeier is het Zuid-Ko- reaanse Samsung dat nu ruim 10 procent van de markt in handen heeft en Siemens in middels ver achter zich laat. De Duitsers komen niet verder dan een marktaandeel van 7,6 pro cent Patent op pillen naar elf jaar Luxemburg - Veel nieuwe me dicijnen krijgen in de Europese Unie binnenkort elf jaar lang bescherming tegen goedkopere namaak. De EU-ministers van gezondheid hebben tegen de zin van Nederland besloten tot dit relatief lange patent. Neder land had ingezet op een maxi male termijn van tien jaar, om zo de kosten van geneesmidde len te drukken. Het compromis van gisteren, waarover het Eu ropees parlement nog moet spreken, gaat uit van 'tien plus een'. Na tien jaar kunnen con currenten beginnen met de eer ste proeven en met de marke ting, zodat ze er helemaal klaar voor zijn als een geneesmiddel na elf jaar 'vrij' komt. Helft van alle e-mails is spam amsterdam - Van alle e-mail berichten is meer dan de helft 'spam'. In april oversteeg het aantal ongewenste berichten voor het eerst het aantal nor male e-mails. In mei was het aantal spamberichten al 55,6 procent van alle verstuurde e- mails. Dat meldde de internet- nieuwsdienst ZDNet gisteren op basis van informatie van spamfilterbedrijven. De groei van ongewenste e-mails, zoals reclame, is een steeds groter probleem voor internetprovi- ders. Directeur Werk aan kant gezet amsterdam - Directeur Paul Verheij van NV Werk, de ge meentelijke dienst in Amster dam die langdurig werklozen aan het werk helpt, mag voorlo pig niet terugkeren op zijn kan toor. Hij is per direct geschorst. De gemeente wil niet zeggen wat de reden is van de schor sing. Wel komt er een onafhan kelijk door een extern bureau naar het functioneren van de directeur en NV Werk. W. Veh- meyer, directeur van de Dienst Economische Zaken, wordt waarnemend directeur. Miljoenste klant nieuwe tunnel ellewoutsdijk - De NVWester- scheldetunnel heeft gistermid dag de miljoenste gebruiker van de tunnel verwelkomd. Volgens een woordvoerder is de mijl paal weken eerder bereikt dan was berekend. Sinds de ope ning van de tunnel op 15 maart door koningin Beatrix passeren dagelijks meer weggebruikers de tolpoorten dan de 12.000 waarvan was uitgegaan. De mil joenste gebruiker was een man uit Heinkenszand. - FNV maakt plan veiligheid NS utrecht - De vakbond FNV Bondgenoten wil een plan op stellen om de Nederlandse Spoorwegen veiliger te maken voor personeel en reizigers. Het plan moet ook de betrouwbaar heid van de dienstregeling ver beteren. Als treinen vaker op tijd rijden wordt personeel minder bedreigd, zo is de ge dachte van FNV Bondgenoten. Onderhandelaar A. van den Berg van FNV Bondgenoten: „Iedereen wijst naar elkaar als het gaat om de problemen bij de spoorwegen. Het is tijd om samen aan oplossingen te wer ken." Sneller virus via breedband Amersfoort - Mensen die via een snelle breedbandverbin ding op het internet surfen, hebben meer kans een compu tervirus op te lopen dan inter netters met een langzame ver binding. Dat blijkt uit een on derzoek dat TNO en markton derzoeker Blauw Research. Van alle surfende Nederlanders kreeg 71 procent wel eens met een virus te maken, vaak via e- mail. Breedbandgebruikers hebben er meer last van, name lijk 81 procent. Bijna de helft van de consumenten in het on derzoek beschouwt het internet als veilig. dinsdag 3 JUNI 2003 ISI de meern/anp - Nederlanders mijden uit angst voor de besmet telijke longziekte SARS massaal het Verre Oosten. In de periode half april tot half mei is het aan tal zomerboekingen naar deze Aziatische landen ingezakt tot circa 1800 verkochte reizen, 73 procent minder dan dezelfde pe riode vorig jaar. Dat heeft het Algemeen Neder lands Verbond van Reisonder nemingen (ANVR) gisteren be kendgemaakt. Volgens de jong ste boekingscijfers (tot 12 mei) van de reisbrancheorganisatie zoeken vakantiegangers het de ze zomer vooralsnog dichter bij huis of trekken naar andere continenten, zoals Afrika, Zuid- Amerika en het Caribisch ge bied. Zo telde het ANVR in de periode half april tot half mei voor zo merse en zonnige vliegbestem- mingen als Spanje 26 procent meer boekingen in vergelijking met vorig jaar. Griekenland no teerde een plus van 21 procent, Turkije 9 procent en Tunesië 71 procent. Ook Afrika boekte in de onderzochte vier weken 60 pro cent meer avontuurlijke vakan tiegangers dan een jaar eerder. De reisbrancheorganisatie heeft speciaal de boekingscijfers kort na het einde van de oorlog in Irak onderzocht om te bekijken wat daarop de reactie van de va kantieganger zou zijn. Het AN VR concludeert tevreden dat in de periode half april tot half mei de Nederlander weer de weg naar het reisbureau weet te vin den en dat de boekingen begin nen aan te trekken. .Alleen het Verre Oosten vormt hierop een uitzondering. Neder landers zijn niet alleen bang om naar de besmette gebieden te reizen, maar willen ook niet meer naar landen als Singapore, India en Thailand waar geen ne gatief reisadvies voor geldt", al dus een woordvoerster van het ANVR. Luchtvaartmaatschappij Mar tinair is niet onder de indruk van de toename van het aantal boekingen naar zonbestemmin- gen. De boekingen blijven vol gens een woordvoerder ver ach ter bij de verwachtingen. „We hopen maar op een inhaalslag." Een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij Transa- via, die op zonbestemmingen vliegt, zei dat het te vroeg is om optimistisch te zijn. Zo zijn bij dochtermaatschappij Basiq Aft- de volumes goed, maar zijn de prijzen lager dan geraamd. Het totaal aantal zomerboekin gen (alle vervoermiddelen) blijft volgens cijfers tot en met half mei 5 procent achter ten op zichte van vorig jaar. Een maand eerder noteerde het ANVR nog een achterstand van 7 procent. brussel/luxemburg/anp - De gemiddelde inflatie in de twaalf eurolanden is in mei op nieuw lager uitgevallen dan een maand eer der. Volgens een eerste schatting van EU- bureau Eurostat maandag, bedroeg de infla tie op jaarbasis 1,9 procent, tegen 2,1 pro cent in april. In maart was het nog 2,4 pro cent. Later deze maand komt Eurostat met een inflatiecijfer dat gebaseerd is op meer gegevens. Dat leidt soms tot een kleine bij stelling. Ook maandag meldde de Europese Commissie dat de indicator voor het zakelijk klimaat, die onder meer gebaseerd is op or derportefeuilles en voorraden van de indu strie in de eurolanden, in mei licht is ge daald. Met een inflatie onder de 2 procent lijkt de kans toegenomen dat de Europese Centrale Bank donderdag de rente verlaagt. De Europese bank ziet als haar belangrijkste taak de inflatie beneden de 2 procent te houden. Nu dat het geval is, komt er ruimte vrij om via een rentemaatregel de haperen de Europese economie een zetje te geven. Officieel ziet de ECB zulke ingrepen niet als haar taak, maar de roep om actiever optre den is de afgelopen maanden toegenomen. Veel landen hebben het afgelopen jaar hun economische groei zien verdampen, en sommige, zoals Nederland, verkeren for meel zelfs in een recessie. Daarbovenop komt de opmars van de euro. De waardestijging van de Europese munt ten opzichte van de dollar is zeer nadelig voor.de exportkracht van de EU-landen. Met een renteverlaging versterkt de ECB de groeikracht van de economieën van de eu rozone. De verwachting is dat de bank don derdag voor de tweede keer dit jaar haar be langrijkste rente verlaagt. Momenteel staat die rente op 2,5 procent, maar analisten re kenen donderdag op een verlaging van een kwart tot een half procent. eisenhüttenstadt - Werknemers van de grootste staalfabriek in voor malig Oost-Duitsland, Eko Steel in Eisenhüttenstadt, hebben zich ach ter een vakbondsvlag geposteerd bij de fabriekspoort. De bonden voe ren actie om ook in het Oosten van Duitsland de werktijd in de staal industrie terug te brengen van 38 tot 35 uur per week. In het welva render westen is dat al langer het geval. Foto: AP/Sven Kastner jeri utrecht/anp - De Europesf |n tailhandel is in 2002-2003 Ulti 27,3 miljard euro aan o3* misgelopen door diefstal ei£at spilling. Dat is een daling^ ruim 3 miljard ten opzicht^" een jaar eerder. Van het off16' verlies kwam 83 procent (!e n 23 miljard euro) op het c van diefstal door klanten, p||j neel en leveranciers. -- De overige 17 procent IV voor rekening van de winki zelf, zoals het verkeerd pi*'D. van artikelen en fouten in dr"' ministratie. Gemiddeld lijKl winkeliers 1,37 procent vair8®j omzet mis. In het jaar er was dat nog 1,42 procent. Ii?ul' derland was de daling st^a 2 van 1,48 procent naar l,32'at cent van de totale omzet/0! derlandse winkeliers voor 777 miljoen euro beste?1. 1 Het strengere preventiehrne en de investeringen in de bil3* liging in winkels en prodiF10 werpt zijn vruchten af, cortt( deert het Centre for RetaiP.Vi search in een vandaag vers"16 nen rapport. Winkeliers gr11 in de onderzochte periode mei 2003) 6,4 miljard eur^C aan beveiliging, een stijgine 720 miljoen euro. tO Uit het onderzoek onder Europese winkelketens uit!Jov tien landen blijkt dat winke01' ven verantwoordelijk zijn p3 48 procent van de misgeld. omzet. Eigen personeel 4lïu voor 7,7 miljard van zijn [8 (28 procent). Oneerlijke lev* v.e ciers zijn voor bijna 7 prcte'c oorzaak van het verlies aanP zet. Veel gestolen worden lt1™ waren, lingerie en siera Daarnaast is er een toerfet van diefstal van artikelen1-1^1 thee, koffie en vlees. dj nijmegen/gpd - Ruim 250 tankstations die zijn aangeslo ten bij de branchevereniging Bovag beginnen morgen met een nieuw kansspel. Via de kassabon kunnen klanten van de stations, herkenbaar aan een aparte deursticker, gratis deelnemen. Op de bon staan advertenties en lotnummers afgedrukt. Na registratie op een website din gen klanten wekelijks gratis mee naar prijzen die de adver teerders beschikbaar stellen. Het kassabonspel is een initia tief van TICCIT Loyalty Mana gement Group. Volgens woordvoerder Martin Rep is er geen vergunning krachtens de wet op de kans spelen nodig. De initiatiefne mers zeggen zich te baseren op een Europese richtlijn die deze vorm van gokken zonder vergunning mogelijk maakt. Maar volgens het College voor de Kansspelen, dat toeziet op het legale gokwezen, is er voor elk kansspel vergunning nodig omdat de Europese regelge ving nog niet in landelijke wet geving is vastgelegd. Wel kan Justitie kansspelen die daadwerkelijk gratis zijn toela- door Richard Mooyman schiphol - Het omvliegen vanwege mi lieuvoorschriften rond Schiphol heeft de KLM het afgelopen jaar 3,4 miljoen euro aan brandstof gekost. Dat staat in het duurzaamheidsverslag 2002/2003 van de luchtvaartmaatschappij. In totaal gaf de KLM vorig jaar 15,9 miljoen euro uit aan milieukosten. Piloten moeten in een aantal gevallen langere vliegroutes volgen om de geluids hinder in woongebieden te beperken. Voor de KLM betekende dit een extra verbruik van 15,4 miljoen liter kerosine. „De aanvliegroutes zijn uit efficiencyoog- punt niet altijd de meest voor de hand liggende", aldus een woordvoerder. „Dat geldt ook voor de nieuwe Polderbaan." De KLM verbruikt gemiddeld een kwart minder brandstof dan de Europese con currenten, zo meldt het jaarverslag. Dit is volgens de vliegmaatschappij te danken aan de gestegen beladingsgraad en een efficiëntere vloot. Het totale brandstof verbruik van de KLM daalde met één procent, terwijl er 2,6 procent meer pas sagiers en vracht werden vervoerd. De dading zorgde behalve voor minder mi lieuvervuiling ook voor een lagere brand stofrekening. De KLM denkt dat het brandstofverbruik op den duur met nog eens tien procent kan afnemen zodra de luchtverkeerslei ding in Europa beter is georganiseerd. De vliegmaatschappij noemt de huidige si tuatie inefficiënt omdat ieder land nog over een eigen luchtverkeersleidingorga nisatie beschikt. Daardoor moet vaak worden omgevlogen en ontstaan onno dige vertragingen. Met een leeftijd van 10,5 jaar is de KLM- vloot een half jaar ouder dan het Europe se gemiddelde. Daar moet de komende jaren verandering in komen door de ver vanging van oudere Boeings 747 door modernere versies en de Boeing 777. De General Electric-motoren waarmee de nieuwe toestellen zijn uitgerust, zorgen volgens de KLM voor eén brandstofbe sparing van 10 tot 25 procent. Dit levert ook een verminderde uitstoot op van het broeikasgas kooldioxide. Wel stoten de nieuwe motoren meer stikstof- ^3 }AD Ikn erst am oxiden uit door de hogere drukverho!eh' dingen en temperatuur in de motored 81 zo stelt de KLM. Stikstofoxiden spelefns een rol bij het ontstaan van smog en i901 regen, maar leveren op grote hoogte P^( een bijdrage aan het broeikaseffect. b€ Door de vlootvernieuwing zal ook hep1 vlieglawaai volgens de KLM fors afiWaiT1 men. De geluidsbelasting die omwon den ervaren bij het opstijgen van een"e nieuwe Boeing 777 is de helft lager vr^ leken bij de start van een Boeing 747-8 31 zo stelt de KLM. Dit laatste vliegtuigty wordt de komende jaren versneld uit* vloot genomen. Volgens het jaarvers!; zijn de milieuprestaties voor de gemifl I delde klant nog geen belangrijk argu ment om voor de KLM te kiezen. ',A0 de^ JoV Hn B Vi [ten c v£ Vakbond verwacht reorganisatie ossendrecht - Aspergeteler Corné Ooms uit het West-Brabantse Ossendrecht heeft als eerste in Nederland een volautomatische aspergeschilmachine in gebruik genomen. De machine schilt het het 'witte goud' en verpakt de groente aansluitend vacuüm. De as perges zouden zo een week houdbaar zijn. Ooms belevert met zijn producten zowel res taurants als winkelbedrijven. De vraag is inmiddels zo groot dat hij er nauwelijks aan kan voldoen. Noodgedwongen koopt hij al asperges bij collega-telers in. Foto: ANP/Wim van Vossen new vork/anp - Het Britse con cern Invensys heeft zijn Neder landse softwareonderneming Baan voor 135 miljoen dollar (115 miljoen euro) verkocht aan twee Amerikaanse investerings maatschappijen. Invensys gaat de opbrengst gebruiken voor het terugdringen van de schul denlast, zo heeft het vandaag bekendgemaakt. De Amerikaanse investeerders zijn General Atlantic Partners en Cerberus Partners. Volgens bronnen willen zij Baan samen voegen met SSA Software Sys tems, dat onder meer een vesti ging in Zeist heeft. De nieuwe organisatie gaat 4800 medewerkers omvatten, onder wie 2800 afkomstig van Baan. Of de overname gevolgen heeft voor de werkgelegenheid bij Baan is nog onduidelijk. Invensys besloot eerder dit jaar Baan te verkopen. Daarmee var ht. gelf lo n; kwam een einde aan een stondig avontuur van de Brï met de eens zo florerender wareontwikkelaar uit Barney Invensys kocht Baan drie geleden voor 711 miljoen eu| Verkoop aan een invested!© maatschappij was niet de eL j voorkeur van de grootste HW bond binnen Baan, de Ref°LIN< torische Maatschappelijke f (RMU) uit Veenendaal. ,,V\Cn^ het positief dat de investeer5 een langetermijnstrategie uf wikkelen en tientallen rniljoé/5 1 dollars in het bedrijf willen! eP ken", oordeelt C. Bagger!^ van de RMU. „Onze prangfi,1 vraag is wat er met de werkf e genheid gebeurt. Dat is nujP^' helder", aldus Baggerman,V een ingrijpende reorgai verwacht. De vakbondsmai dat de Baan-directie binneiC kele weken duidelijkheid aan het personeel. (advertentie) door Eric de Bie den haag/gpd - Ondanks wettelijke bepa lingen en duidelijke afspraken in de CAO krijgen touringcarchauffeurs van pendel diensten naar vakantiebestemmingen nog steeds te weinig rust. Dat is van invloed op de gezondheid van chauffeurs en brengt de veiligheid van passagiers in gevaar. Die conclusies zijn te lezen in vertrouwelijk on derzoek van het Coronel Instituut voor Ar beid, Milieu en Gezondheid. Het instituut hield vorig jaar augustus een steekproef onder 440 touringcar chauffeurs die zomer-pendeldiensten rij den naar onder meer Spanje, Zuid- Frankrijk en Italië. De steekproef leverde verontrustende cijfers op. Zo rust op de plek van bestemming meer dan drie kwart van de chauffeurs (77 procent) minder dan tien uur voordnt ze terugrij den naar Nederland. In de CAO is tussen de heen- en terugreis van een pendelrit een rusttijd van elf uur vastgelegd. Van de ondervraagden gaf 42 procent aan minder dan acht uur te wachten voordat ze weer achter het stuur kruipen. Tien procent doet dat al na zes uur. De wette lijke regeling (het rijtijdenbesluit) gaat uit van acht uur rust. „Met de vakantie op komst geeft dat te denken", zegt Cees Bos van FNV Bond genoten. „Ondanks enkele grote onge lukken in het verleden, lijken we nog wei nig te hebben geleerd. Vermoeidheid blijft de grootste vijand van een bus chauffeur." De vakbond FNV begeleidde samen met het CNV en een werkgevers organisatie KNVhet onderzoek, dat in opdracht van Stichting Medibus is uitge voerd. De resultaten zijn gisteren intern gepresenteerd. Van de in de CAO vastgelegde afspraken wordt alleen die over de rusttijd vóór de pendelrit goed nageleefd. De meeste chauffeurs (72 procent) gaven aan altijd de minimale twaalf uur rust te krijgen. Bij de rusttijd na de pendelrit wordt net als tijdens de reis veel gesmokkeld. Volgens de CAO moet een chauffeur minstens 24 uur rusten na een pendelrit. Minder dan helft (42 procent) houdt zich aan die af spraak. Twee weken geleden raakten 25 Denen gewond bij een busongeluk nabij het Noord-Duitse Kiel. Het laatste grote busongeluk met Nederlandse slachtoffers vond vorig jaar juni plaats. In het Duitse Manching kwamen toen drie Nederland se passagiers om het leven. Volgens de politie had de chauffeur te hard gereden. In maart 2002 verongelukten bij Metz zes Nederlanders toen een vrachtwagen op de verkeerde weghelft kwam en frontaal op een Nederlandse touringcar botste. Begin augustus 2000 vielen bij een bus ongeluk in Valence drie doden. De chauffeur van de touringcar was vermoe delijk in slaap gevallen. Volgens het Koninklijk Nederlands Ver voer (KNV) komt het steeds vaker voor dat bedrijven niet de CAO-afspraken maar het rijtijdenbesluit als uitgangspunt nemen voor de rusttijden. Toenemende concurrentie en een tekort aan personeel spelen daarbij een rol. „Laat ik voorop stellen dat we de CAO niet voor niets hebben afgesproken", reageert Arjan Boukema van het KNV. „Die wordt blijk baar niet goed nageleefd. Op dat gebied is dus nog veel te doen." Boukema wil echter ook een nuance aan brengen. „De rijtijdenwet is veel minder strikt dan de CAO en het grappige is dat volgens het onderzoek dat chauffeurs zelf aangeven dat ze aan gemiddeld negen uur rust wel genoeg hebben." FNV-bestuurder Bos vindt dat laatste geen criterium en ziet een groter rol voor de overheid weggelegd. „Het wordt hoog tijd dat er nader wordt gekeken naar de rijtijdenwet. Die geldt voor alle chauf feurs, maar tussen het vervoeren van mensen en sinasappels bestaat een groot verschil. Een touringcarchauffeur heeft veel meer taken en verantwoordelijkhe den. Dat maakt zijn baan zwaarder." s/°se dij jen. ont dijk ind Geldig van I t/m 30 juni 2003 of zolang de voorraad strekt. Ie. Ai Jonre |dez ten ;zul itere tent ten 0 »jid rou\

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6