'Meer vrijheid scholen bij basisvorming' BINNENLAND 1 'Prinses Margarita roept maar wat' Overlastveroorzakers eerder op straat gezet iüllil Tussentijds advies taakgroep Ayaan Hirsi Ali beticht VVD van kiezersbedrog Pootjebaden Advocaat MeesPierson noemt beschuldiging ongeloofwaardig amsterdam/gpd - „De prinses roept maar wat. En zodra het lijkt dat dat niet klopt, roept zij weer wat anders." Advocaat Van Hees van MeesPierson heeft weinig mede dogen met prinses Margarita, die de bank ervan beschuldigt 100.000 gulden aan haar vader Carel Hugo de Bourbon de Par- me te hebben overgemaakt. Prinses Margarita heeft de bank zelf tele fonisch toestemming gegeven, aldus Van Hees. De transactie vond plaats op 16 ja nuari 1998, zo blijkt uit een bankafschrift dat is verstuurd naar het adres van haar moeder, prinses Irene. „Margarita be weert nu dat het geld zonder haar toe stemming is overgemaakt. Volstrekte on zin, de prinses roept maar wat." Prinses Margarita, die in het kort geding gisteren voor de Amsterdamse rechtbank een schadevergoeding van 73.899 euro van de bank eist, staart stoïcijns voor zich uit. Ze wordt niet vergezeld door haar echtgenoot De Roy van Zuydewijn, maar laat zich bijstaan door twee advocaten. Jurist Kemp voert het woord, advocaat Pen geeft de prinses morele steun. Tijdens zijn pleidooi betoogt Kemp dat haar broer prins Carlos aan MeesPierson de opdracht heeft gegeven om 100.000 dollar van Margarita's rekening te halen en dat bedrag te storten op de rekening van vader Carel Hugo de Bourbon de Parme in Brussel. Volgens Kemp is de prinses over die transactie nooit geraad pleegd en heeft de bank onrechtmatig en onzorgvuldig gehandeld. Volgens de prinses is het rekeningaf schrift 'onbegrijpelijk', omdat niet is ver meld dat het bedrag is overgemaakt naar haarvader. „Hoezo onbegrijpelijk?" rea geert Van Hees. Voorlezend uit het dos sier „'Op 16 januari 1998 is 100.000 dol lar van haar rekening overgemaakt naar H. de Bourbon de Parme.' Dat is haar va der, dat moet ze begrijpen, daar is weinig intelligentie voor nodig. Er is geen woord Spaans bij." Van Hees noemt het volstrekt ongeloof waardig dat de prinses pas vijfjaar na da to de geldtransactie aankaart. „Ook voor een prinses gaat het om een aanzienlijk groot bedrag. Heeft ze die 100.000 dollar nooit eerder gemist?" Onduidelijk blijft wie uiteindelijk de op dracht heeft gegeven tot de overboeking aan de in financiële nood verkerende Ca rel Hugo de Bourbon de Parme. Het was mondeling, bevestigt advocaat Van Hees, maar uit privacy-overwegingen mag hij niet zeggen uit wiens mond het kwam. „Maar een ding is duidelijk: voordat de overschrijving plaats vond, heeft Marga rita direct en onvoorwaardelijk toestem ming gegeven." De rechtbank doet uitspraak op 12 juni. (advertentie) dinsdag 3 juni 2003 door Jack van Eekelen eindhoven - Scholen moeten aanzienlijk meer vrijheid krijgen bij de inrichting van de basisvor ming, het programma in de on derbouw van het voortgezet on derwijs. Gedurende ten minste tweederde van de beschikbare tijd dienen docenten aandacht te besteden aan elementen uit ze ven 'leergebieden', die in de plaats komen van de huidige vijf tien vakken. Scholen moeten voor de invulling van de resteren de tijd en hun werkwijze geheel worden vrijgelaten. Dit bepleit de landelijke taak groep Vernieuwing Basisvor ming in een tussentijds advies aan minister van onderwijs Van der Hoeven. In opdracht van de minister werkt de taakgroep aan een eindrapport over de toe komst van de basisvorming, dat vermoedelijk in oktober wordt gepubliceerd. De afgelopen maanden zijn dui zenden leerkrachten, ouders en leerlingen geraadpleegd met het oog op de hervorming van de basisvorming. Die werd in 1993 ingevoerd op een wijze die veel protesten uitlokte. Het program ma zou te overladen en versnip perd zijn, aldus veelvuldige kri tiek. In reactie op die verwoestende kritiek verordonneerde toenma lig staatssecretaris van onder wijs Adelmund in 2000 enkele aanpassingen ter verlichting van het programma. Vanaf medio 2004 gaat de huidige basisvor ming op de schop, zo is de be doeling. Als het aan de Onder wijsraad en de Taakgroep Ver nieuwing Basisvorming ligt, wordt het aantal vakken in het verplichte deel drastisch terug gebracht. De taakgroep wil dat er naast de traditionele vakken Nederlands, Engels en wiskunde 'clusters' komen als mens en maatschappij, mens en natuur, kunst en cultuur en sport en be weging. In het vrije deel plaat sen scholen eigen accenten. Waar een vmbo-school mogelijk de voorkeur geeft aan praktijk vakken, kan een havo/vwo- school bijvoorbeeld kiezen voor een of meer extra talen. Docenten en schoolleiders ver- langen in overgrote meerder heid meer zeggenschap over de inrichting van hun onderwijs, zo blijkt uit de door de taakgroep gehouden raadpleging. Over de vraag hoe sterk het programma in de basisvorming moet wor den aangepast lopen de menin gen overigens uiteen. Sommige scholen willen het liefst alles over een andere boeg gooien, terwijl andere tevreden zijn met minder vergaande wijzigingen. den haag/gpd - In de WD is een strijd losgebroken over wie het woord mag voeren als het gaat over integratie en emanci patie. Kamerlid Ayaan Hirsi Ali is boos dat zij dit woordvoerder schap niet krijgt, blijkt uit een interview met NRC Handelsblad Zij noemt het 'kiezersbedrog' van de WD en zinspeelt erop dat zij zich wellicht afsplitst als ze niet haar zin krijgt. Hirsi Ali zelf is niet bereikbaar voor com mentaar. Volgens WD-fractievoorzitter Jozias van Aartsen is bij de libe ralen niemand nu al zeker van een woordvoerderschap. Alleen het WD-Kamerlid Frank de Grave; die heeft financiën in zijn takenpakket. „Ayaan is nooit toegezegd dat zij de portefeuille Integratie zou krijgen. Die portefeuille had zij voorheen ook niet. Toen was Henk Kamp daar de eerste man voor en Stef Blok de tweede", al dus de woordvoerder van Van Aartsen. Kamp blijft nu toch in het kabinet als minister van de fensie dus bij de WD is weer een dans om de woordvoerder schappen ontstaan. Hirsi Ali zegt echter dat de kie zers haar in januari kozen op basis van 'de belofte dat ik woordvoerder integratie en emancipatie zou worden'. Zij stelt in het interview dat ze niet van plan is zich vier jaar lang 'bezig te houden met lantaarn palen'. De woordvoerder van Van Aartsen zegt niet te weten wat de mogelijke afspraken tus sen Hirsi Ali en Gerrit Zalm, WD-lijsttrekker bij de jongste verkiezingen, zijn geweest Hirsi Ali deed vorig jaar van zich spreken toen zij als medewerk ster van het wetenschappelijk bureau van de PvdA ferme uit spraken deed over de islam en vrouwenbesnijdenis. Ze kreeg bedreigingen uit islamitische hoek en moest een tijd onder duiken. De geboren Somalische stapte in oktober 2002 over naar de WD en kwam daar hoog op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. (EA-vestiging 1 Delft ontruimd - De vestiging van het onwarenhuis IKEA in Delft is fcteravond ontruimd nadal dewerkers een verdacht pak- |tje hadden aangetroffen. Het ikje was bij de ingang vastge- ikt op de grond. Onderzoek lor de politie wees uit dat het ps alarm was, waarna het ind werd vrijgegeven. IKEA 1 eind vorig jaar te maken let enkele bommeldingen en Jpersing. Daarvoor zijn twee Kien aangehouden. ««sterdam - Het uit 1389 date- fnde Begijnhofje in de binnen- iad van Amsterdam is de ko- ende weken 's middags ver den terrein voor toeristen. bestuursrechter van de ichtbank in Amsterdam be dde gisteren dat stichting et Begijnhof voorlopig na ^.00 uur de deur op slot mag en. Bewoonsters van het hof- hebben genoeg van grote oepen luidruchtige toeristen zich dagelijks aan hun huis- s vergapen. Ilederlander kiest neer voor de auto itn haag - De Nederlander st verhoudingsgewijs steeds r heer per auto en steeds minder liet het openbaar vervoer of de Iets. In 2002 werden van iedere 00 km er 76 in de auto afge- tgd; rijf jaar ervoor was dit nog 14,5 km. Dat blijkt uit vandaag ppubliceerde cijfers van het •entraal Bureau voor de Statis- lek. In 2002 hebben de Neder- inders in totaal ruim 189 mil- ard kilometer afgelegd, een biljard meer dan het jaar er- kampen - Inwoners van Kampen hielden gisteren hun voeten niet droog op straat. Zwa re regen- en onweersbuien veroorzaakten overlast in grote delen van Nederland, met uitzondering van het westen en zuiden. Op verschillende plaatsen vielen hagelstenen van een tot anderhalve centimeter doorsnee. Bewoners van een asielzoekerscentrum in Zutphen werden geëvacueerd nadat een windhoos de daken van een aantal woningen had geblazen. Ook het treinverkeer ondervond problemen in het oosten van het land. De zendmast op het Media Park in Hilversum werd door bliksem getroffen, waardoor de ra diozenders Sky Radio en ID&T anderhalf uur uit de lucht waren. Foto: ANP/Dick Vos irervallers zitten [laar in bankkluis Een medewerkster van filiaal van Fortis Bank in :da kreeg gistermiddag de ik van haar leven. Toen ze tnstreeks 13.00 uur voor het >lofrst na het weekend de kluis- limte van de bank opende, leken daar twee gemaskerde inen te zitten. De vrouw ;rd naar een naastgelegen ite gedirigeerd waarna de trvallers er met een aantal jsen vandoor gingen. Een nog ibekend aantal kluisloketten is opengebroken. Nederlandse komt |m in Schotland en haag - Een 22-jarige Ne- erlandse vrouw is vrijdag tij- ens een bergwandeling in photland verongelukt. Dat peft de ANWB gisteren beves- gd. Over de precieze plaats en e toedracht van het ongeval bn de woordvoerster geen in- krmatie verschaffen. legijnhof weert oerist 's middags door Marloes de Koning den haag - Woningbouwcorpo- raties zetten steeds vaker huur ders op straat die overlast ver oorzaken. Het aantal woninguit zettingen wegens overlast is vo rig jaar met driekwart gegroeid tot 429, terwijl het totale aantal woninguitzettingen licht daalde. Het aantal mensen met huur schulden bleef onverminderd hoog. Dat blijkt uit onderzoek naar huurachterstanden en huisuit zettingen door Aedes, de koepel van woningcorporaties. Dat overlastveroorzakers vaker wor den uitgezet is van een gevolg van afnemende tolerantie, zegt Aedes-directeur Van Leeuwen. „Buurtbewoners pikken overlast niet meer en de rechters die over een huisuitzetting moeten oordelen, gaan daarin mee." Aanleiding voor de schriftelijke enquête onder haar leden waren aanhoudende signalen dat het aantal huisuitzettingen en men sen met huurschulden toe neemt. Uit de uitkomsten blijkt nu dat dat niet zo is. Van Leeu wen is daarmee 'content'. „Dat bevestigt ons beeld dat de cor poraties professioneel met huurachterstanden omgaan." Hoe het komt dat hulpverle ningsorganisaties, waaronder het Leger des Heils, signaleren dat het aantal mensen met pro blemen als gevolg van huur schulden toeneemt, durft hij niet te zeggen. „Maar wij zijn ook niet de enige verhuurders." Een mogelijke oorzaak van het grote beroep op de hulpverle ning is volgens Van Leeuwen een ^gebrek aan een sociaal vangnet van vrienden en fami lie. Meer mensen die uit hun huis gezet worden, moeten daardoor bij de daklozenopvang aankloppen. Daarnaast bestaat zowel bij hulpverleners als bij de woning corporaties de indruk dat de hardheid van de problemen toe neemt. Van Leeuwen: „Het kan zijn dat uitgezette overlastver oorzakers meer problemen heb ben en veroorzaken. Het is een groep die bijna niet meer door hulpverleners te bereiken is." Van Leeuwen pleit voor betere schuldenregistratie en verande ringen in de privacywetgeving. Corporaties kunnen dan voor komen dat een huurder met schulden een andere woning krijgt, zonder zijn schuld bij de vorige corporatie aflte lossen. (advertentie) HAARLEM Vlietsorgstraat 15 M tel. 023 542 85 60 W www.erasmuscollege.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3