ESA op 'n koopje naar Rode Planeet GESPREK VAN DE DAG leven Britse krant verzon kidnapplan Posh Spice zelf Mannetje van Mars is niet groen Granaatfans OINSDAG 3 JUNI 2003 OU 2-° ÖOEP W/IS- /Ai p£ öo«i.OO MENSELIJK MISTER DARCY uit Jane Austens roman Pride and Prejudice is de IDEALE FICTIEVE MAN voor een avondje uit. Dat blijkt uit onderzoek van het Britse onderzoeksbureau Book Marketing Limited, dat 1900 vrouwen tussen 20 en 50 jaar vroeg naar de man met wie ze het liefst uit zouden willen. Darcy wordt in de toptien van ideale romanfiguren ge volgd door James Bond, Superman, speurneus Hercule Poiroten Inspec tor Morse. Ook Emily Brontë's Heathcliff, detective Sherlock Hol mes em Rhett Butler uit de legenda rische film Gone with the Wind spre ken tot de verbeelding. De enquête werd uitgevoerd aan de vooravond van de uitreiking van de Orange Pri ze for Fiction. Een ander onderzoek toonde aan dat Pride and Prejudice het favoriete boek is van vrouwen boven de veertig, en dat jongere vrouwen Bridget Jones' Diary van Helen Fielding het liefst lezen. In verfilmingen van beide boeken speelt acteur Colin Firth (foto) een Darcy, respectievelijk mister Darcy en Mark Darcy. Foto: Reuters Idols-idolen JIM EN JAMAI zijn van af 18 juli te bewonderen in wassen beeldenmuseum Madame Tus- saud's in Amsterdam. Zij zijn de jongste mensen die ooit in de Am sterdamse vestiging IN WAS worden gegoten. Donderdag hebben ze sa men geposeerd. Bezoekers van Ma dame Tussaud's kunnen straks ook zingen op een podium bij de beel den van Jim en Jamai. Zodat men sen beleven was het is om auditie te doen", aldus een woordvoerster. Groot-Brittannië heeft gisteren ge vierd dat koningin ELIZABETH II precies vijftig jaar geleden werd GE KROOND. De feestelijkheden gin gen van start met een speciale dienst in Westminster Abbey, waar na in de tuin van Buckingham Pala ce een speciaal kinderfeestje werd gehouden. Er waren alleen genodig den, onder wie enkele honderden 'gewone' burgers, mensen die ook aanwezig waren bij de kroning in 1953, en een aantal 'kroningskin deren', geboren op 2 juni 1953. Op vallend was de aanwezigheid van Camilla Parker Bowles, de partner van kroonprins Charles. Hoewel zij niet bij de leden van de koninklijke familie mocht zitten, kan haar aan wezigheid een teken zijn dat Eliza beth de relatie tussen Charles en Camilla langzaamaan accepteert. Foto: AP Een Amerikaanse lijstenmaker is in de Newyorkse metro een tekening van PICASSO verloren, maar heeft die gisteren ONGESCHONDEN te ruggekregen. William Bailey droeg in een leren portfoliomap de Picasso en een studie van Picasso's legen darische schilderij Guernica door Sophie Matisse, het achterkleinkind van Henri Matisse. In de metro reali seerde hij zich dat de portfoliomap nog op het platform tegen een pilaar stond. Hoewel hij onmiddellijk te rugging naar het metrostation, was de map spoorloos. Bailey hing daar op briefjes in het metrostation op, en beloofde de eerlijke vinder een beloning van 1000 dollar. Een boekverkoper in het station bleek de portfoliomap van twee metroreizi gers te hebben gekregen, en leverde die weer af bij de slordige lijstenma ker. Ter gelegenheid van haar 90ste VERJAARDAG, komende zondag, is gisteren een educatieve spellenroute op Pare Spelderholt in Beekbergen naar 'MAJOOR' BOSSHARDT vernoemd. Alida Bosshardt, kolonel van het Leger des Heils, is al sinds de oprichting betrokken bij Spelderholt. Op het landgoed worden mensen 'met en zonder functiebeperking begeleid naar een zelfstandig leven'. De spel lenroute, het Majoor Bosshardt Hof, is bedoeld om verstandelijk en lichamelijk gehandicapten met verschillende aspecten van natuur in aanraking te brengen. Bosshardt is De Britse zondagskrant News of the World, die vorig jaar een poging wist te verijdelen om Vic toria 'Posh Spice' Beckham te kidnappen, zou deze zaak zelf hebben georganiseerd en dreigt nu zelf voor de rechter te moeten verschijnen. In november haalde het blad de wereldpers met dramatische beelden van de arrestatie van vijf mannen die van plan zouden zijn geweest de echtgenote van voetballer David Beckham en de twee zoontjes van het paar te kidnappen. Tijdens de rechtszaak tegen de vijf arrestanten in Londen bleek gisteren echter dat de voor naamste getuige een leugenaar was met een crimineel verleden. De vijf mannen zijn giste ren ogenblikkelijk in vrijheid gesteld. De infor mant, Florim Gashi uit Kosovo, had voor zijn mededelingen 10.000 pond ontvangen van de krant. Hij bleek al eerder verhalen te hebben bedacht waarvoor hij geld had gevangen, en was daarvoor al vervolgd. Volgens de advocaten van de verdachten had de krant de hele kwestie in scene gezet. Zelfs de politie was tevoren niet op de hoogte gebracht van de identiteit van het potentiële slachtoffer. Rechter Simon Smith heeft de openbare aan klager verzocht de News of the World te vervol gen. De krant is een sensatieblad uit de stal van mediamagnaat Rupert Murdoch, in Nederland onder meer eigenaar van Sky Radio. De tabloid meldde in november dat er een plan zou zijn Victoria en haar zoontjes Brooklyn en Romeo gevangen te nemen, en hen pas vrij te laten tegen een losgeld van vijf miljoen pond. Op basis van de ontvangen informatie werd de politie gewaarschuwd, die de vier Roemenen en een Albanees oppakte op een parkeerplaats in Oost-Londen. Het optreden van News of the World, die de aantijgingen overigens tegen spreekt, heeft in Engeland de roep om een ver bod op 'chequeboek-journalistiek' weer doen oplaaien. In augustus vorig jaar besloot de mi nister van justitie af te zien van een verbod op deze vorm van nieuwsgaring, erop vertrou wend dat de kranten zelf bereid waren duidelij ke en strenge regels te formuleren. Door zo on gegeneerd een crimineel te betalen voor infor matie, lapte de krant deze regels aan de laars. Sir Christopher Meyer, die voorzitter is van de Britse Raad voor de Journalistiek (Press Com plaints Commission) weigerde in te gaan op de waag of de krant de regels had overtreden. Die maken duidelijk dat betalingen aan criminelen achteiwege dienen te blijven, behalve wanneer het algemeen belang emiee gemoeid is. De harde afspraken tussen de kranten werden in maart ingevoerd, vijf maanden na het begin van de zaak-Beckham. De bladen moeten zich houden aan de regeling die het toestaat moge lijke getuigen in strafzaken te betalen, mits dit gebeurt voordat de politie een zaak in behan deling neemt. In dit geval, zo heeft het ministe rie laten weten, zal niet besloten worden de wet aan te passen, omdat de kwestie speelde voor de nieuwe regels van kracht werden. Louis Burgers De Beckhampjes bij de opnames van de MTV Movie Awards, afgeloj pen weekeinde. Foto: Reuters/Fred Prouser F0 an Missie Mars Express De Mars Express-missie is het eerste zelfstandige Europese onderzoek' De planeet Mars fascineert de mens al eeuwen. Duizenden telescopen staan er op gericht. Om te kunnen kijken naar 'kanalen' en beweeglijke polen. Is er leven op Mars (gewèest) Gisteren is een Europese sonde af geschoten die antwoorden gaat zoeken. Het wordt druk op Mars. Het ko mende halfjaar zijn zes ruimteson des onderweg om 'de Rode Pla neet' beter te leren kennen. Het zijn missies van Amerikanen, Ja panners en Europeanen. Gisteren is vanaf de lanceerbasis Baikonoer in Kazachstan de Europese ruim tesonde Mars Express gelanceerd. Het is een goede tijd voor een mis sie naar Mars. De planeet staat re latief dichtbij Aarde (op 27 augus tus op 'slechts' 55 miljoen kilome ter). De Mars Express doet er dan ook 'maar' een halfjaar over om in z'n definitieve baan om de kleine buurplaneet te komen. Zes dagen voor die baan is bereikt, stoot de sonde het Britse landingsvaartuig je Beagle 2 af. Parachutes en air bags moeten er voor zorgen dat de Beagle een zachte landing maakt rond de evenaar van Mars zelf. Express en Beagle hebben elk een eigen opdracht De sonde die rond Mars draait, gaat vooral op zoek naar water en ijs. Daarvoor wordt een radar gebruikt die een paar ki lometer diep in het Marsoppervlak kan kijken. Dat is veel dieper dan de radar waarmee de NASA een jaar geleden, vlak onder de opper vlakte, waterstofhoudende bo demlagen ontdekte. De apparatuur in de Beagle speurt naar sporen van leven. De Beagle is een soort trommel, met een doorsnede van ruim een meter. Als de trommel zichzelf openklapt, komen uit de ene helft zonnepa nelen tevoorschijn. Die zorgen voor stroom. Uit de andere helft klapt een beweeglijke robotarm met tal van instrumenten. Een van de instrumenten in de trommel is een 'neus' die sporen van huidige of vroegere biologische activiteit kan waarnemen: gassen die alleen door levende organismen kunnen worden geproduceerd. Beagle 2 kan ook tot op anderhalve meter diep graven, boren en slij pen. De 'mol' kan ook achter, on der en in rotsblokken komen. Zo is er geen enkele plaats waar eventu ele sporen van leven zich kunnen verstoppen, is het idee. De missie van de Europese ruimtevaartorga nisatie ESA moet als het ware de geschiedenis van Mars blootleg gen. Wat is er gebeurd met de oce anen? Is dat ook het lot wat het water op Aarde te wachten staat? De missie zelf - bouw van appara tuur, lancering, vlucht, etcetera - kost 150 miljoen euro. Dat is rela tief goedkoop. Inclusief de onge veer tien jaar wetenschappelijk werk die er aan vooraf is gegaan, komt de ESA uit op 300 miljoen. Daarmee is het de goedkoopste gang naar Mars die ooit is ge maakt. Bij ruimte-onderzoek gaat het niet om het geld, zegt J. Wam- steker van de Stichting Ruimte On derzoek Nederland. „Het gaat om existentiële vragen als: zijn wij al leen? En, hoe bijzonder zijn wij ten opzichte van de rest van het heel al? Ruimte-onderzoek komt voort uit de basale behoefte van de mens om zijn omgeving te ken nen." Alle betrokkenen hopen dat uit de Marsmissie blijkt dat niet al le oceanen op de planeet zijn ver dwenen. Want alleen als er nog water over is, kunnen er bemande vluchten worden gepland. Een re tourtje Mars duurt een jaar en as tronauten kunnen nooit voor zo'n lange tijd water mee naar boven nemen. Florien van Rees Na lancering van de Beagle blijft de sonde gedurende 687 dagen in een polaire baan om Mars cirkelen om de planeet in kaart te brengen en de communicatie met de Aarde te verzorgen. Marslander Beagle 2 Gewicht: 60 kg Diameter: 60 cm F zonnepanelen —1 I -robotarm 3 (bereik 80 cm)Ë Na landing worden zonnepanelen en meetinstrumenten ontvouwd. De witte Europese Mars Express-capsule is duidelijk zichtbaar op de Russische Sojoez-draagraket die het gevaar te gisteren de ruimte in bracht. Foto: AP/ltar-Tass Zou de Rode Planeet al bewoners hebben, dan gaat het in de verha len die er over zijn nooit om de aandoenlijke groene wezentjes met antennes op hun hoofd die wij 'marsmannetjes' noemen. New Vork is op 31 oktober 1938 net klaar met het avondeten als het pro gramma op de radio wordt onder broken door het nieuws. Bij het plaatsje Princeton is een enorme metalen cilinder geland met vreemde wezens van Mars aan boord, die met 'stralen' 1500 men sen hebben gedood. De luisteraars wordt aangeraden te vluchten, want de aarde en Mars zijn in oor log. Er ontstaat paniek. Mensen rennen de straat op, de politie wordt plat gebeld en busbedrijven bereiden zich ijlings voor op een massale exodus. In het eerste uur na het 'nieuwsbericht' zijn er maar weinig mensen die doorhebben dat het om een hoorspel gaat. Daar voor heeft de sonore stem van ac teur Orson Welles te veel indruk gemaakt Het hoorspel is een be werking van het boek 'War of the Worlds' van H.G. Wells. Hoe de we zens er uit zien, bepaalt de fanta sie. Wells zelf heeft het over 'drie potige wandelende torens'. Later hebben buitenaardse wezens wel degelijk een 'persoonlijkheid'. Zoals' in het Amerikaanse Roswell waar inl 1947 vijf grijsgetinte, langarmige en grootogige wezens zouden zijn neergestort met hun vliegende schotel. De dan 22-jarige Jim Rags- dale ziet ze, maar beschrijft ze pas op zijn sterfbed in 1995 als 'dwerg achtige' wezens met een huid die 'aanvoelde als een natte slang'. Ook de familie Sutton uit Kentucky kon de 'aliens' die hen in 1955 terro riseerden goed beschrijven. Op het dak zaten groene wezens van on geveer een meter hoog, met klau wen aan handen en voeten. Een Braziliaanse boer werd in 1957 vast gegrepen door vijf lange wezens in ruimtepakken, met kleine lichtge vende ogen. Ze namen bloed af en dwongen hem in een eivormig ruimteschip tot seks. Granaat is de leukste mannenwinkel van Amsterdam. Er komen om te beginnen uitsluitend mannen, in een zeventiende-eeuwse loods met stof van eeuwen waar alles vies is en alles van metaal. Ik verheug mij als er in mijn leven weer een Granaatmoment is, en dat mo ment heeft bijna altijd met Uitvinden te maken. (Mijn dochter Lute heeft laatsteen verzameling Materialen aangelegd, zodat ik altijd als ik weer vaag zoekend door het huis loop een beroep op haar kan doen. Ze overhandigde mij plechtig een mooi stuk ijzerdraad. Mocht ik meer nodig hebben, dan had zij reeds een Kunstwerk permanent in haar bed liggen waar ik voor mijn Uitvindingen stukjes Hout en Ijzer van kon be trekken). Toch ging ik naar Granaat, een winkel waar iedereen alles van metalen weet. Dat heeft ook nadelen: voor je het weet zeg je iets doms, of je voelt je dom. Dat probleem heb ik inmiddels omgedraaid. Ik leg uit wat ik ga maken ('Een Enorm Projectiehoofd') en dan zijn ze enorm aardig. De Granaatman van dienst (ze dra gen allemaal dezelfde kleren bestaande uit veten roest, die worden 's avonds rechtop in de winkel gezet) ver wees naar de afdeling staal. Immers, staal is goedkoper dan aluminium en het was voor het theater, zo had ik direct al laten vallen. De Granaten zijn daar gevoelig voor, zo weet ik. De afdeling staal, de volgende loods aan de gracht, werd geblokkeerd door een vrachtwagen waar een bruine man (Irakees, dus toch erg gelukkig, dacht ik onmiddellijk, ik weet ook niet waarom) zware ijzeren dingen uit haalde. Wij persten ons naar de in gang van de afdeling, die helaas werd geblokkeerd door twee containers met afval. Granaatman ging met zijn volle gewicht aan de containers hangen, maar ook de vloer is daar zeventiende eeuws. Gaten en hobbels. In geen van beide containers was beweging te krijgen. Ik zei dat ik wel zou klimmen, Granaatinan vorid dat best. Ik begon mogelijke routes in kaart te brengen naar het schemerige staalparadijs, achter. Het leek me eerlijk gezegd niet mogelijk om zonder roest op kleren en snijwonden aan handen de afdeling te betreden. Ge lukkig zat de oplossing in de containers zelf. Voor 3 eu ro 50 had ik zomaar 15 kilo vouwbaar lintstaai te pak ken. Bij de kassa (als je daar vaker komt herken je een bepaald deel van de toonbank als kassa) trof ik een an dere klant, een oudere heer. Hij was naar eigen zeggen met de trein uit Friesland gekomen en met grote vertra ging eindelijk op de gracht gearriveerd. Zijn doel was om speciaal bij de Granaten een accessoire voor zijn drieluik te kopen: hij schilderde en zocht een bepaald speciaal scharniertje. Alleen Granaat, uitsluitend die winkel, had er daar nog een paar van, uit een voorraad daterend van ver voor de oorlog. Zon der met zijn ogen te knipperen haalde de Gra naatman een oude kartonnen doos ergens van een hoge stelling. De transactie, waar niet meer dan een paar euro's mee waren ge moeid, was binnen twee minuten ge heel afgerond. De oudere heer verliet met een blijde glimlach de winkel en zette weer koers naar het Centraal Sta tion. Op de brug, buiten, stond ik na te tellen hoeveel meter blankstaai ik nu ge kocht had. Ik hoorde de stem van drieluik man: 'Zeker te weinig gekocht hè, jaja'. 'In derdaad', zei ik, 'Maar dat doe ik altijd expres. Kan ik nog een keertje terug'. Hij lachte. Wij begrijpen elkaar, de Granaatfans.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2