Links geweten van VS toont 'de afschuwelijke waarheid' MEDIA 'Dan denk je: ja, zo kan het ook' Aniérikaintê Frequenties commerciële mediabedrijven radiozenders duur betaald Kijker bepaalt afleveringen in Detectivenacht Oscarwinnaar Michael Moore twaalf weken lang bij VPRO Moderne autoradio's voorkomen etherchaos dinsdag 3 juni 2003 Top 10 meest bekeken programma's 1. AC Milan-Juventus NOS 2.292 2. Spoorloos KRO 2.185 3. Utrecht-Feyenoord SBS 6 1.902 4. Journaal (ma, 20u) NOS 1.769 5. Goede tijden slechte tijden RTL 4 1.71 6. Kopspijkers VARA 1.567 7. Opsporing verzocht AVRO 1.453 8. Studio Sport NOS 1.446 9. In Holland staat een huis RTL 4 1.297 10. Baantjer RTL 4 1.255 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Pokemon FOXK 192 2. Jeugdjournaal (wo) NOS 180 3. Villa achterwerk VPRO 152 4. Klokhuis NPS 151 5. Shinchan FOXK 146 6. Bob de bouwer FOXK 145 7. Roddels VPRO 140 8. Dennis the menace FOXK 138 9. Ernst, bobbie en de rest FOXK 135 10. Medabots FOXK 130 Marktaandelen in Nederland 1 12,0 (11.3) Nederland 2 16,7 (20,4) - Nederland 3 7,7 (7,2) RTL 4 16,7 (16,5) RTL 5 4,2 (3,5) Yorin 5,5 (5,2) SBS 6 12,6 (13,3) - NET 5 5,7 (5,3) V8 3,6 (3,7) Veronica 1,1 (0,8) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Washington/ANP - In de Ver enigde Staten zijn gisteren de regels voor mediabedrijven ver soepeld. Ze mogen van de Fede ral Communications Commis sion (FCC) een groter marktaan deel verwerven. De FCC maakt het deze onder nemingen makkelijker om zowel dagbladen als televisie- en/of radiostations te bezitten. Een enkele mediagroep mag zoveel televisiestations bezitten dat ze in totaal 45 procent van het kij kerspubliek bereikt. Voorheen was dat gelimiteerd tot 35 pro cent. De uitspraak binnen de door de Republikeinse partij gedomi neerde toezichthouder op tele- comgebied was met een ver houding van drie op twee nipt. De twee tegenstemmers in de commissie zijn Democraten. Critici van de verspoeling, onder wie CNN-oprichter Ted Turner, vrezen voor steeds grotere machtsconcentraties in de Ame rikaanse media. Zij zien die als een bedreiging van de plurifor miteit en de vrijheid van me ningsuiting. De FCC heeft de af gelopen dagen in totaal meer dan een half miljoen e-mails, brieven en kaarten gekregen waarin wordt geprotesteerd te gen de wijzigingen. Volgens FCC-voorzitter Michael Powell zijn de veranderingen echter hard nodig. Volgens Powell zijn met de komst van kabel, satel liettelevisie en internet de huidi ge regels niet te handhaven. Zo liet de FCC al toe dat het bereik van mediaconcerns Viacom en News Corp boven de grens van 35 procent lag. 'Noordzee FM wordt dure hobby voor John de Mol' door Mischa de Bruijn Hilversum - De miljoenen eu ro's vlogen over tafel in het ge vecht om de FM-frequenties. Gaan de radiostations dit geld makkelijk terugverdienen, of hebben ze een kat in de zak ge kocht? De bedragen die de zenders over hebben voor een goede fre quentie zijn niet misselijk. Yorin FM: 33 miljoen euro. Radio 538: 57 miljoen. Sky Radio: 56 mil joen. Het diepst in de porte monnee tast John de Mol, voor Noordzee FM. Hij betaalt tach tig miljoen euro. In totaal strijkt de overheid 323 miljoen euro op voor een paar FM-frequenties. In de radiowereld zijn de me ningen verdeeld over de vraag of deze bedragen te hoog zijn. Zo zegt directeur Ton Lathouwers van Sky Radio zeker te weten dat concurrent Noordzee FM met tachtig miljoen veel te veel geld heeft betaald voor een fre quentie. „Ze zullen er wel een fi losofie achter hebben gehad, maar ik dat denk dat ze wel een klein probleempje hebben. Tot nu toe waren alleen Sky en 538 winstgevend. Noordzee FM dreigt een dure hobby te wor den voor John de Mol." Ook Martin Bosma van Colorful Radio betwijfelt of De Mol de in vestering zal terugverdienen. Bosma kent de radiomarkt goed. Hij dong zelf - tevergeefs - mee naar een etherfrequentie. Vol gens hem heeft De Mol als grote nadeel dat hij maar één zender in handen heeft. HMG en Sky hebben ieder twee stations in bezit en kunnen adverteerders daardoor interessante aanbie dingen doen. Een station als 538 heeft volgens Bosma het voor deel dat het een sterk merk is. ,,538 is hip, jong, dynamisch. En het heeft een behoorlijk markt aandeel." Redden Anderen denken dat alle sta tions het wel zullen redden. „Tachtig miljoen euro voor Noordzee FM lijkt heel veel geld. Maar het is verdeeld over acht jaar. Ik denk dat het op termijn wel wordt terugverdiend", zegt Michel Frank van mediabureau Carat Nederland, dat reclame zendtijd op de radio inkoopt voor adverteerders. Directeur Nico Kreuning van Radio 538 is ervan overtuigd dat de markt groot genoeg om negen landelij ke commerciële zenders over eind te houden. „In Londen of Los Angeles hebben ze wel tach tig stations." Radio heeft toekomst, meent Frank. Ondanks de economi sche malaise blijft de adverten tiemarkt voor radio goed over eind, omdat het voor adverteer ders een interessant medium is. Frank: „Televisie is veel duur der. Het maken van een radio commercial kost tussen de vijf- en dertigduizend euro. Bij tv praat je over honderd- tot twee honderdduizend euro." Ander voordeel: „Radio is flexibel. Je kunt bij wijze van spreken van daag een commercial maken, en die morgen al op de radio laten horen." Bovendien is het in de lucht houden van een radiozender re latief goedkoop. Er hoeft in ver gelijking met televisie veel min der geld uit te worden gegeven aan apparatuur, en er zijn aan zienlijk minder mensen nodig om een programma te maken. Probleem is dat veel stations op dezelfde doelgroep mikken: 20 tot 34 jaar. „De hele radiowereld verschuift naar het centrum. De zenders gaan allemaal op elkaar lijken", zegt Bosma van Colorful Radio. „Het wordt een vecht - markt." Is de overheid dan de grote win naar van de frequentiestrijd? Dat zouden wel eens de dj's kunnen zijn. „De stations kun nen de grote namen goed ge bruiken in de strijd om de luis teraar", aldus Frank van media bureau Carat Nederland. De dj heeft al een sterrenstatus en ziet zijn marktwaarde alleen nog maar toenemen. Nico Kreuning van 538: „Toen Edwin Evers en Jeroen van Inkel hier begonnen, steeg het marktaandeel gelijk. Ze zijn belangrijk en dat weten ze ook." hilversum/mediaredactie - De televisiekijker kan zelf bepalen welke programma's tijdens KRO's Interactieve Detectiven acht op 20 juni worden uitge zonden. Van 22.10 uur tot 05.33 uur worden nooit eerder ver toonde afleveringen van be staande en nieuwe series uitge zonden. De kijker kan via telefoon, inter net of sms kenbaar maken wel ke aflevering ze willen zien. Er kunnen vier keuzes gemaakt worden Frost of Dalziel Pas- coe, Inspector Lynley of Mur phy's Law, Foyles War of Rose and Maloney en New Tricks of Lloyd and HUI. De detectivenacht wordt om 4.53 uur afgesloten met de eer ste kleurenaflevering van De Wrekers die vanaf eind juli da gelijks op Nederland 1 is te zien. Een aantal keuze-afleveringen zijn püots van series. Als ze daadwerkelijk uitgezonden krijgt de serie afhankelijk van het suc ces een vervolg. Vanaf 10 juni kan de kijker via internet (www.detectives.kro.nl) en telefoon (0909 -1234539) aangeven welke serie hij of zij wü zien. In de nacht zelf' kan nog invloed worden uitgeoefend door een SMS bericht te sturen. Michael Moore, de maker van de opmerkelijke en prijswinnende do cumentaire Bowling for Colombine, neemt het op voor de zwakkeren in de samenleving. Hij komt aan het woord in het programma The Awful Truth. „Ik wil mensen iets bijbrengen." Foto: GPD/PR Hilversum - Michael Moore werd even wereldnieuws tijdens de laatste Oscar-uit reiking waar hij een onderscheiding ont ving voor de documentaire Bowling for Columbine. Hoewel de genodigden met klem was verzocht niet in te gaan op de Amerikaanse aanval op Irak, greep Moore zijn kans om een miljoenenpubliek toe te spreken. 'Shame on you, mister Bush, Sha me on you', riep de filmmaker, met zijn grote lijf, rossige hoofd en zwarte bril toch al een opvallende verschijning op het feest. Het merendeel van de Nederlanders kent Michael Moore waarschijnlijk aUeen van deze tirade. Maar de filmende journalist is in Amerika berucht door boeken, films en tv-programma's waarin hij het op neemt voor zwakkeren in de samenle ving. Overigens werd zijn film Bowling for Columbine, een verwijzing naar de moordpartij op de High School aldaar, ook in Europa bejubeld. De Nederlandse kijker krijgt de komende twaalf weken meer te zien van dit 'linkse geweten van de Verenigde Staten'. De VPRO vertoont vanaf morgen zijn televisieserie The Aw ful Truth, gemaakt in 2000. Wat is er zo afschuwelijk aan de waar heid? Heel veel, zo blijkt. Moore trekt ten strijde tegen corruptie en hypocrisie in zijn vaderland. Dat doet hij op een typi sche manier, met straatinterviews en ar chiefbeelden. Ludiek en sarcastisch. Om te bewijzen dat hij 'heus echt waar' het beste voor heeft met adverteerders laat Moore bijvoorbeeld ex-gevangenen op Times Square merkartikelen aanprijzen. „Hai, ik ben Maddy. Ik heb vier jaar geze ten voor een gewapende roofoverval. Als ik weer thuis ben, poets ik mijn tanden altijd met Crest.Moore organiseert hila rische evenementen om wantoestanden aan de kaart te stellen. Voorafgaand aan de presidentsverkiezingen rijdt hij door het land met een grote wagen vol jonge ren die hossen op muziek van Rage Against The Machine. Hij probeert presi dentskandidaten zover te krijgen te 'sta- ge-diven', bovenop de dansende menigte te duiken. „Waarom niet? Dit vereist geen smeer geld, handjeklap of achterkamertjespoli tiek", houdt hij de opgelaten politici voor. Wrevel tussen met name Moore en Bush is er dan al. 'Gedraag je je wel een beetje', roept de toenmalige presidents kandidaat lollig terwijl bodyguards Moore en zijn cameraploeg op veilige af stand houden. „Zoek een serieuze baan", schampert Bush er nog achteraan. Later speelt Moore een man die op huilerige toon zijn vader belt met de vraag of pa niet 'een oliemaatschappij, een basket balclub of zoiets' voor hem heeft. Megafoon Bizar is het initiatief om Afro-Amerika- nen met een megafoon op te roepen hun zwarte portemonnee te verruilen voor een knaloranje exemplaar. Moore startte de actie nadat politieagenten in korte tijd vier zwarte burgers neerschoten: ze had den hun haarspeld, afstandsbediening, spatel of portemonnee aangezien voor een revolver. De politie kan vervolgens niet lachen om de kinderlijke uitlegbord jes van Moore waarop hij het verschil tussen een pistool en een beurs uitlegt. Ook bij de lajker kan dit een gênant mo- iges ment opleveren, want waarschijnli43 ten de agenten zelf ook met de dr^^ sche fouten in hun maag. Maar krit!LgV Moore's werkwijze, hij zou te maKdsc willen scoren zonder zelf met se»9ei oplossingen te komen, wordt dodjjj schare fans makkelijk gepareerd. Ey. de Amerikaanse media, een conse&hrr bolwerk, is een dergelijke luis in d"-® hard nodig. Zelfs al zijn niet allebei even geslaagd. 04 In een eerder interview met de Vj C gids verklaart Moore zijn bedoeli „Ik wil mensen iets bijbrengen, j gebruik ik humor in plaats de er%ut« somberheid die bijvoorbeeld NedWe ders in hun zware documentaire zf3™ hanteren. Maar ik wil mensen nietje eerste plaats onderwijzen, ik wil 0.1e van hun reet komen en iets dog' 2 moeten hun situatie veranderen." 3 Ni Bernice Breure The Awfiil Truth, vanaf morgen, Nederland 3,19.30 uur. KRO toont 'weerbarstige werkelijkheid' in zomerprogramma Rijswijk - Op de eerste werkdag na de (her)verdeling van de etherfre quenties van radiozenders is een etherchaos uitgebleven. Dat meld den de diverse radiobedrijven gisteren. Luisteraars vonden de nieuwe golflengtes soepel omdat de moderne autoradio's zelf op zoek gaan naar frequenties. De moderne radio's beschikken over het zogenoem de Radio Data System (RDS). Van eerder ingestelde radiostations wordt de nieuwe frequentie automatisch opgezocht. Nieuwe golfleng tes van bijvoorbeeld dancezender ID&T-radio zijn makkelijk te vinden omdat het display aangeeft welke zender te horen is. Noordzee FM, Radio 538, Yorin FM/RTL FM, Radio 10 FM en Sky Radio werden daar om gisteren niet platgebeld door luisteraars die hun station niet meer kunnen vinden. Niet alleen de RDS-radio's zijn daar debet aan, ook de uitgebreide reclamecampagnes maken het de luisteraar makkelijk. Pi loten van reclamevliegtuigen maken overuren. De afgelopen da waren ze bij de overvolle stranden niet weg te slaan. Boven de files in ons land vlogen gisteren 36 reclametoestellen om de aul bilisten te wijzen op de nieuwe frequentie van Radio 538. Niet a sommige commerciële radiostations kregen een ander plaatsje l. etherband, ook enkele publieke zenders moesten verhuizen. Rai en 4 schakelden in enkele delen van het land om. Volgens een vS(jjr voerder verliep dat uitstekend. Een speciaal telefoonnummer v^q J( blieke Omroep (0900-1455) kreeg in het lange HemelvaartweekJO O ruim 7000 telefoontjes te verwerken. De speciale site jj|jer www.omroep.nl/radio van Publieke Omroep had gisteren ongecjor zevenhonderd bezoekers per uur. Ook de site van Yorin FM/RTL jste wordt veel bezocht door mensen die een golflengte zoeken. Fotin ts 0 0 10J eert Hilversum - Echt veel hard nieuws brengt de zomer door gaans niet. De KRO grijpt daar om deze periode aan om vanaf een afstand te kijken naar actue le kwesties van de afgelopen maanden. In het programma In de Schaduw van het Nieuws be spreekt presentator Leo Fijen (47) vanaf vanavond fundamen tele vragen of dilemma's die wel werden opgeroepen maar vol gens hem onderbelicht bleven. Het is bepaald geen luie televi sie, beaamt Fijen volmondig als hij de opzet van het programma uiteenzet. „De kijker moet op de bank voortdurend bedenken; 'dat had mij ook kunnen over komen'. In de Schaduw van het Nieuws behandelt onderwerpen als: Hoe zit het met winkeliers die zich verdedigen tegen over vallers? Honkbalknuppel of hands-up? Als u prinses Marga rita was geweest, had u dan ge broken met uw familie of juist niet? Bum-out, eigen schuld? Fijen praat in de studio met een handvol gasten die op hun ei gen manier met zo'n dilemma omgaan. „Zij laten zien dat de werkelijkheid weerbarstiger is dan je denkt. Er is niet één op lossing voor een groot pro bleem. We praten bijvoorbeeld over wat te doen met kwakke lende ouders. Neem je ze in huis, zeg je je baan op, ga je dichter bij hen wonen of koop je gewoon zorg voor hen in? Het zijn vier totaal verschillende ver halen en elke keer denk je: 'ja, 7n kan hpf piapnliik nnk' Tijdens de uitzendingen zit in een aparte ruimte een bekende Nederlander, die geen specifieke ervaring heeft met het dilemma. Deze 'schaduwkijker' moet, net als de kijker thuis, zich voortdu rend afvragen 'wat zou ik doen'. Fijen schakelt af en toe naar de ze gast over om zijn of haar me ning te peilen. „Het programma leert je dat bepaalde waarden waarvan jij dacht dat ze belang rijk waren, er helemaal niet zo veel toe doen als je mensen be luistert die elke dag met zo'n probleem te maken hebben." Er is een duidelijke link met een actuele gebeurtenis, toch vindt Fijen niet dat een dergelijk on derwerp nog eens uitgemolken wordt. Margarita Neem de Margarita-affaire, be toogt de presentator die ook het gezicht van het programma Kruispunt is.Alles was gefocust op Margarita zelf, maar heel veel mensen hebben natuurlijk pro blemen in de familie. Dan kom je voor ingrijpende keuzes te staan. Breek je met je familie of niet? Ga je voor de waarheid of hecht je zoveel belang aan fami lierelaties dat je daar vanaf ziet? Want wat nou als je straks moet sterven terwijl je weet dat je een aantal mensen niet onder ogen kan komen? Is het dat allemaal waard? Zulke vragen zijn in de hele Margarita-affaire niet aan de orde geweest." Vanavond gaat de eerste afleve ring nvpr hiirpnnvprlast naar aanleiding van de volledig uit de hand gelopen burenruzie in het Overijsselse dorp Kloosterhaar. Een buurman kwam bij een probleemgezin verhaal halen over een gestolen fiets, kreeg klappen en stierf vervolgens op straat aan een hartaanval. Woe dende buurtbewoners verjoegen op hun beurt het gezin uit de straat. "Verdragen of verhuizen', dat is de vraag. Verhalen „Sommige van onze gasten heb ben verhalen, je weet soms niet wat je hoort Het is zo moeilijk om te bepalen wie er gelijk heeft; degene die het allemaal maar verdraagt of degene die toch maar verhuist. Kranten hebben over deze problemen vaak schreeuwende koppen, en je denkt aan k^nt-en-klare ant woorden maar die zijn er niet. Waren ze er maar." In de schaduw van het nieuws wordt aangekondigd als een ka tholieke talkshow. Fijen: Het ka tholieke aan dit programma, maar dat kunnen protestanten of sociaal-democraten net zo goed zeggen, is dat we zoeken naar belangrijke waarden in een mensenleven. En daarbij bena drukken we dat mensen een ei gen geweten hebben, en zelf standig keuzes kunnen maken. In plaats van 'zo is het' zeggen we 'er is meer aan de hand dan u denkt'. En dat past in het aan gescherpte profiel van de KRO." Leo Fijen constateert met grote tpvrpdpnhpid Hat Hp KRO hpt Leo Feijen denkt dat omroepen herkenbaarder moeten worden. Foto: laatste jaar 'terug naar de kem' gaat. Wat hem betreft staat zijn omroep bepaald niet voor een dilemma. „De KRO onder scheidt zich niet door leuke ra dio- en televisieprogramma's te makpn maar Hnnr Hat tp Hnpn vanuit een katholieke achter grond." „Als we dat achter ons zouden laten, kom je uit op een BBC- model. De KRO en ook de ande re publieke omroepen kunnen allppn nvprlpvpn alc 7p HiiiHpliilr G PD/KRO D N ifsij maken wat hun identiteit i#°f ^eg o Ütre Bernice Breure v Iti de schaduw van het niei? vanaf vanavond, KRO, A/êr#iei Intirt 1 91 19

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18