Y SCHRIJVENDE LEZERS Marokko zou een goede leermeester voor Nederland zijn Komt dat zien op de Halvegarenmarkt' Een vernederende foto van huisman Polling Sancta Maria heropenen en sociale huizen op campings Moeten we nu echt voor een molen-krukas naar Tsjechië? lcoholverbod Iedere woensdag Ladies Day in Holland Casino. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. (Maar heren zijn natuurlijk méér dan welkom.) DINSDAG 3 JUNI 2003 vil graag als Marokkaanse student geren op een artikel in het Leidsch gblad van 22 mei, waarin wordt iproken over de verdeeldheid on- de Marokkanen. eerste wil ik graag melden dat de irokkaanse cultuur zeer rijk is aan erse (religieuze) bevolkingsgroe- i zoals joden, christenen en mos- is. De basis van onze cultuur is peet en tolerantie. Onlangs heb- n meer dan twee miljoen Marok kaanse staatsburgers in Casablanca gedemonstreerd tegen de aantasting van de Marokkaanse tolerantie die de afgelopen eeuwen is opgebouwd, waar ik enorm trots op ben. Naar mijn weten kennen wij in Ne derland meer dan 90 procent aan Marokkanen die tweetalig zijn opge voed, namelijk met het Berberse en Marokkaanse dialect. Beide dialecten zijn een mengelmoes van Arabisch, Spaans en Frans. Zelfs de Nederland se taal kent bijna tweeduizend woor den die uit het Berbers en het Ara bisch komen. Dit komt onder andere door de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Marokko in de Gouden Eeuw. Naast het rijke dialect willen alle Marokkaanse ouders dat hun kinderen ook de klassieke Arabische taal goed beheersen, zowel monde ling als in geschrift. In het artikel wordt beweerd dat Ara bisch slecht is voor de Marokkaanse jongeren, dit begrijp ik niet. Dus ei genlijk wordt er beweerd dat de Ma rokkaanse ouders hun kinderen al die jaren iets slechts hebben geleerd! Als Marokkaan herken ik me niet in deze radicale opvattingen. Dit is ab soluut in strijd met onze Marokkaan se tolerantie. Wanneer we naar de wereldgeschiedenis kijken, dan zien we dat je altijd mensen hebt die op een minderwaardige manier mis bruik maken van diverse achtergron den om hun belangen te kunnen be hartigen. Verdeeldheid tussen Ma rokkanen stagneert in mijn ogen al leen de integratie en moet zeker niet door de Nederlandse overheid on dersteund worden, maar juist wor den bestreden. Tot slot wil ik aangeven dat Neder land nog in de kinderschoenen staat met zijn 'multiculturele samenleving' en op zoek zou moeten gaan naar een leermeester. Zelf beveel ik Ma rokko aan, met zijn rijke palet. Ahmed Nhari, Leiden. In mijn gemeente Noordwijk is een prachtig psychiatrisch insti tuut, genaamd Rijngeest Groep (voorheen Sancta Maria). Dit unieke psychiatrisch centrum kan zeker zo'n 5000 mensen met problemen huisvesten en is al volledig ingericht. Het wordt echter, ingegeven door bezuini gingen, gesloten en verkocht aan projectontwikkelaars om er villa's te bouwen. Nog meer villa's, ja. Daar zitten de burgers van Noordwijk ook niet op de wachten. De eigen jeugd moet noodgedwongen op campings en bungalowparken 'wonen' omdat sociale wonin gen niet in voldoende mate aan wezig zijn. Handelen in onroerend goed, dat kunnen burgemeester en wethouders van Noordwijk goed, maar besturen, ho maar. De campings in Noordwijk zijn trouwens ook niet meer wat ze geweest zijn. Ze worden be woond door permanente gastar beiders die werkzaam zijn bij de bollentelers. Dat noem ik geen Noordwijks toerisme. Mijn voorstel: sluit de campings en zet er sociale woningbouw voor in de plaats en heropen Sancta Maria. Dat is pas sociaal. Het bestuur van Noordwijk kan beter onder curatele worden ge steld, net als de politici in Den Haag trouwens. David Ligtvoet, Noordwijk. Hierbij wil ik reageren op het ar tikel 'Een authentieke blik op moleningewanden' in de krant van maandag 12 mei. Met name over de passage over houtzaag molen d'Heesterboom wil ik het hebben. De wieken draaien, maar helaas kan er niet worden gezaagd omdat de krukas verle den jaar is gebroken. Volgens de heer Ter Braak is er in Tsjechië een bedrijf dat wel zo'n krukas kan maken, lees ik. De molen is haast tweehonderd jaar oud. Mijn vraag is: was de krukas ook zo oud? De Neder landers waren dé molenbou wers van Europa. Nergens ter wereld zijn zoveel molens te vinden als hier in ons landje. Ook een krukas om bomen te zagen, is hier tweehonderd jaar geleden al gemaakt. En nu zou den we naar Tsjechië moeten voor een krukas? Nee, meneer Ter Braak, daar geloof ik niet in. Wij, Nederlanders die al jaren de grootste waterbouwkundige werken ter wereld maken. Brug gen bouwen, tunnels boren, staalconstructies, schepen en motoren bouwen. Het lijkt mij pittig dat er hier in Holland geen bedrijf te vinden is dat een kruk- as kan maken. Op de Rooseveltstraat zit een smederij annex constructiebe drijf dat ook van alles kan ma ken. Het is nog lekker dichtbij ook. Ik ben ervan overtuigd dat met een beetje goede wil dit be drijf ook een krukas kan maken die er authentiek uit ziet. Dirk Bakker, Voorschoten. en alcohol bezig is te verbieden en te ontmoedigen, wil ze nu toch een plaats voor openbare dronkenschap en dito overlast creëren. Wat de menslievende motieven die aan dit plan ten grondslag liggen ook zijn, het is en blijft een onaanvaardbaar plan dat in strijd is met de wet en bovendien gezagsondermij nend. Als er opvang moet komen, waarom dan niet in het reeds bestaande daklozencentrum 'Het Slaaphuis' aan de Boom- markt. Maak daar een 'drink huis', dan kunnen de hulpverle ners hun misplaatste gevoel voor christelijke naastenliefde naar hartelust uitlèven (geld speelt geen rol). Het is zielig dat alcoholisten geen bier kunnen drinken in de bestaande opvang, en worden geweerd uit alle cafés. Maar om dan een dergelijke plaats te cre- eren en brave burgers met de overlast op te zadelen, is niet aanvaardbaar. De enige plaats waar deze keet moet komen te staan, is dan ook op de binnenplaats van het poli tiebureau. Agenten genoeg om op te letten, en in geval van nood doen ze de keet maar op slot (kunnen ze nuchter wor den). Of heeft het college de bedoe ling de ontspoorde medemens economisch te benutten, net als in Parijs, waar clochards een be zienswaardigheid waren in de jaren vijftig? Misschien kunnen ze er een jaarlijks terugkerend evenement van maken, onder het motto: 'Komt dat zien op de Halvegarenmarkt J.K. Boer, Leiden. Huisman Peter Polling aan het werk. Foto: GPD/Cees Zorn Als oud-correspondent en trou we abonnee lees ik uitgebreid en geïnteresseerd het Leidsch Dagblad. Vaak zijn er redenen om te willen reageren, maar we tend onder welke tijdsdruk wordt gewerkt, laat ik dat, als ik mijn ergernis heb laten bezin ken, achterwege. Ditmaal is de door fotograaf Cees Zom gemaakte foto van Peter Polling in zijn job als huis man, in het Leidsch Dagblad van zaterdag 24 mei, reden om achter de schrijfmachine te gaan zitten. Cees Zom is toch wel een be kende naam, maar deze foto vind ik op z'n zachtst gezegd, vernederend voor Polling. Wat steekt er uit zijn hoofd, juist bo ven zijn oren? Heeft hij strikjes in zijn haar? En moest deze foto zo duidelijke geënsceneerd wor den? Laat het dan tenminste echt 'lijken'. En strijk bijvoor beeld geen strokenrok met het snoer onder de strijkbout. Ik heb respect voor mannen die, als het tenminste niet uit luiheid is, de functie van huisman op zich durven nemen. Maar als de krant bij deze pagina wordt opengeslagen en als gewoonlijk je blik direct op de foto valt, kun je er alles onder verwedden wat de reactie van zowel mannen als vrouwen zal zijn: Wat een 1...'. Er had een andere foto, of des noods geen foto, moeten wor den geplaatst bij het prima arti kel van Alex Bogers. Ik ben nog altijd trots op m'n Leidsch Dagblad en wil dat graag zo houden. Els M. Kat-Bouwmeester, Voorhout. (advertentie) ft is ons gemeentebestuur •er gelukt de woede van zijn ^^jrgers op te wekken. Zonder erleg is het van plan een on- rkomen voor onverbeterlijke r roholisten te plaatsen op de L irenmarkt. De gemeenteraad lat alweer te juichen, zonder fh te bekommeren om de ver- (|lling van belastinggeld. Ver- -^sterd vragen de burgers zich wat de bedoeling is van dit H plan, bedacht door zoge- lamde hulpverleners, is be leid als dagopvang en zou de jerlast in de rest van de stad eten verminderen. Maar wat an met opvangen en voor- nen van overlast te maken eft, is mij een raadsel. Op het |>ment, dat onze alcoholische demens wangedrag vertoont, prdt hij niet ter ontnuchtering erekend voor openbare Dnkenschap, maar verzocht te gaan uitleven op de Ga- narkt. /ijl in Nederland openbare jonkenschap verboden is en f overheid op alle mogelijke nieren het gebruik van tabak lijkt mij zinvoller om in tats van ellenlange discussies »r en evaluaties van de alco- listenkeet op de Garenmarkt, It probleem op te lossen door Q^ide Algemene Politie Verorde- g (APV) een verbod op het •ruik van alcohol langs de nbare weg op te nemen. J. Guijt, Leiden. De woensdag is al sinds jaar en dag Ladies Day in Holland Casino. Maar, naast gratis entree en een welkomst drankje, krijgen de dames nog een verrassing. De heren mogen er namelijk net zo gratis in op woensdag. En krijgen nét zo gratis een welkomstdrankje. Een kwestie van beleefdheid en goede omgangsvormen, vinden we. -Holland-* (asino Amsterdam, Breda, Eindhoven, Enschede, Groningen, Nijmegen, Rotterdam, Scbevemngeri, Utrecht, Valkenburg, ?andvoort. Entre -ttt e len: mmirrHtfnleeftijd 18 jaar ongeldige legitimatie www.hohandcasmo.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15