Het is een ""gle op iet water' LEIDEN REGIO m Terug van weggeweest: Hans van der Bijl Je kunt meer dan je denkt! R3 idst reder Veringa boos 'Maar één overtreding Stadsparkeerplan' SPANBETON ^Creyf's dinsdag 3 JUNI 2003 Wim Kevoet plg van oorpagina r S. Veriga heeft niet alleen raren tegn het feit dat >parkeer|an met water- toeristi:he rondvaarten >rgt. Hij \ndt dat er nog - mankeö aan de boten. Hij t met eign ogen vastgesteld Ie vereist reddingsmateria- ntbrekenVerder beweert hij ir met berinemotoren It gevaren- wat volgens niet is to^estaan - dat er geen cent recario is betaald at de schipers niet beschik- jver het veeiste groot vaar- Js. de goedeuring van de epvaartinspctie ontbreekt e passagieren de boten va- onverzekei rond. „Nie- d bij de SS heeft een ver- ïing om dor de stad te va lk ben erofgewezen dat ik telf ook niefteb. Toch is er groot versch met de SSL: ik oe aan alle oorwaarden, ik dan ook en vergunning ;evraagd. D SSL voldoet maal nerger aan. Echt, het in jungle opiet Leidse wa- Veringa ooklwars zit, is dat lemb randt-rderij, zoals hij 'in feite woit aangestuurd r de SSL', fembrandt valt DZB, de sociale werk- 'ziening en ds onder de ge- bte, maar Yringa beweert an I" "Verplancke a Labruyere er r jienst uitmakn. Dat stelt de jju S in staat omióg meer door gemeente ;esubsidieerde jjsen en matdeel in te zet- (advertntie) K sian d minen KUISTSTOF KOZNEN MFT VKCXEURMERK? [aangevend in kujittof reuëf kozijnen ten, stelt Veringa. „De gemeente manoeuvreert de SSL moedwil lig in een machtspositie." Veringa, die al drie jaar steen en been klaagt over de activiteiten op het water van C. Verplancke en P. Labruyere van de SSL, haalt de paperassen die zijn be weringen staven met één greep uit de fikse stapel voor zich. Het is prachtig weer en het verblijf op het terras is aangenaam maar de Leidse reder kookt van woede. Sinds de tewaterlating van de watertaxi's van de exploi tanten van het parkeerterrein aan de Haagweg worden hem en zijn collega K. Parmentier, voor wie hij ook het woord voert, oneerlijke concurrentie aangedaan, vindt hij. Hij neemt dat de gemeente, die dat op zijn beloop laat, nóg kwalijker dan degenen die in zijn ogen 'vals spel spelen op het water', Ver plancke en Labruyere dus. Die trekken zich van God noch ge bod ook maar iets aan, beweert hij. Sterker nog, „die schenden willens en wetens alle afspra ken." Veringa: „Iedereen die iets op of bij de Leidse wateren heeft te zoeken, kan dat beamen." Hij is al verhaal gaan halen bij de hoogste ambtenaar van eco nomische zaken, R. Gerritsen en bij wethouder A. Geertsema (VVD). Ook in die gesprekken legde Veringa alle relevante stukken op tafel, stukken die no ta bene op het stadhuis zijn af gescheiden. Toch bleven con crete resultaten uit. De Leidse reder hield er slechts de indruk aan over dat de gemeente hem maar een 'zeurpiet' vindt. Volgens Veringa verkondigde Gerritsen onder meer dat de tijd rijp is voor een systeem met ro de kaarten en Geertsema zou een nieuwe gespreksronde met de SSL erbij hebben aangekon digd. Veringa, briesend: „Dót stadium, het stadium van pra ten en waarschuwingen, zijn we al lang voorbij. Uit de vele ge sprekken die zijn gevoerd, al met Geertsema's voorgangster Reder Sjaak Veringa: „De gemeente manoeuvreert Stadsparkeerplan moedwillig in een machtspositie." Foto: Henk Bouwman M. Schultz, is dat convenant voortgekomen. Daarmee kwam een einde aan een fase waarin de regels op het water werden aangepast aan de SSL. Het is nu echt de hoogste tijd om in te grijpen." Dat dat alsmaar niet gebeurt, is volgens Veringa omdat de ge meente Verplancke en Labruye re als 'swingende aanjagers' zien van watertoerisme in de Leidse binnenstad. Leiden legt het on dernemende duo daarbij liever geen strobreed in de weg. De twee hebben Veringa al eens verweten dat hij niet goed ge noeg vaart, dat hij niet voor le ven in de brouwerij zorgt en dat hij kan meeprofiteren van het goudmijntje dat de Leidse wate ren zouden vormen. Veringa: „Labruyere heeft mij wel eens gezegd dat ik bang ben dat mijn boten nat worden. Ik kan heus nog wel lachen om zulke uitspraken. Zelf vaart hij trouwens in een drijvende bom met die illegale benzinemotor. 'Cultuurboot' heeft hij erop ge schilderd. De beste man heeft nog nooit een Leids museum van binnen gezien en is gek op line dancing." Maar veel belangrijker dan der gelijke steken onder water vindt Veringa dat het misverstand uit de weg wordt geruimd dat er veel geld valt te verdienen op de Leidse wateren. Dat heeft alles te maken met de vele lage brug gen, oftewel de beperkte door- vaarbaarheid van Leiden. Bij mooi weer is dat geen pro bleem, zegt Veringa maar het is vaker slecht weer en dan is een dak onontbeerlijk. „En dan kun je nergens onderdoor." Veringa wil ook af van het ver haal dat Labruyere en Verplanc ke simpelweg slimmer zijn dan hij. „Ze zijn niet slim maar ach terbaks en ze kunnen doen en laten wat ze willen want de ge meente loopt met ze weg. Maar ik zeg je dat Parmentier en ik dit werk doen uit passie voor het water, uit liefde voor de stad. Zij zien in de stad een markt, een markt die er niet is en zij maken met steun van de gemeente de bestaande bedrijven kapot." is terug va weggeweest: is van defiijl, jarenlang ei- laar en hegezicht van café ;erie Hu, de Bijlen aan de straat, beft sinds vorige tk zijn inrik genomen in voormafie Bemsen aan de itraat.aanvankelijk vond leze locac niks. Maar gaan- re g werd steeds enthousi- rzegt \m der Bijl van iter de tog van zijn nieuwe Brassen Vanderbijl. horeca is/an der Bijl met taplepel ïgegoten. Hij :ide op a» kind van een iketbakke in de Breestraat. :e winkt zat in het pand ir nu Meicaans restaurant ico zit Dt was een lunch en paüserie/ chocolate- Ik heb dar vroeger veel ge kt en de bfde voor het vak Bgekreger" toch diurde het nog een voordalVan der Bijl zelf initief voo het horecabe- in koos. „lerst heb ik een r jaar bij Eirotransplant ge kt. Organndonaties. Tot ik loot te gaai studeren." De ze viel op ociologie. „Tja, vat gebeur er als je gaat deren: dan teland je in de Hans van der Bijl zit sinds vorige week met zijn nieuwe Café Bras serie Vanderbijl aan de Breestraat waar vroeger restaurant Bern- sen was gevestigd. Foto: Hielco Kuipers horeca", lacht Van der Bijl. Nog voordat een eigen zaak in zicht was, wist hij de naam van zijn toekomstige bodega al. „Mijn familie komt van ouds her uit Alphen aan den Rijn. Daar stond ooit het Huis de Bij len, op de plek waar nu sport park De Bijlen ligt Aan die hoe ve ontleent mijn familie haar naam. Vandaar dat ik mijn late- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 re zaak Huis de Bijlen wilde noemen." En zo geschiedde. In 1982 be gon hij Huis de Bijlen aan de Morsstraat Tussendoor zwaai de hij nog even de scepter over Scarlatti aan de Korte Mare en stond hij een paar jaar achter de pannen in restaurant de Bis schop in de Kloksteeg. Maar Huis de Bijlen bleef zijn thuis- honk. Tot en met 3 oktober 2001 „Dat was mijn laatste dag. Daarna heb ik het verkocht. Nog heel even heb ik toen een restaurant in Leiderdorp ge had." Maar dat hield Van der Bijl om persoonlijke redenen snel voor gezien. „Ik heb steeds de wens gehad om weer iets nieuws te beginnen. Maar wat? En waar? Dat wist ik nog niet." Ter overbrugging viel hij terug op het onderwijs. „Vlak na mijn studie heb ik een tijdje maat schappijleer gegeven op een middelbare school. Dat heb ik vorig jaar weer gedaan, in 's Gravenzande. Aanvankelijk ver ving ik een lerares die met zwangerschapsverlof was. Toen kreeg ik de mogelijkheid om een vaste aanstelling te krijgen. Ik vind het onderwijs erg leuk en heb al die tijd ook met heel veel plezier voor de klas ge staan. Maar toen ik de keuze moest maken, begon het toch weer te kriebelen." „Ik was al een paar keer langs dit pand gelopen. Eerst vond ik het helemaal niks. Ik kon er niet doorheen kijken. Maar lang zaamaan kreeg ik er meer ge voel bij, werd ik steeds enthou siaster. En zie hier het resul taat", zegt hij voldaan. Zijn nieuwe café brasserie heeft dezelfde formule als indertijd Huis de Bijlen. „Een café waar je ook wat kunt eten. Ek noem het bewust geen eetcafé. Ik heb een eenvoudige, maar gevari eerde kaart en dagelijks twee verschillende dagschotels. En tegelijkertijd is het een rustig café waar je onder het genot van een drankje met elkaar kunt praten." Van der Bijl keert met zowel zijn menukaart als met zijn bar terug naar de basics. „Ik kies voor een eenvoudige, maar kwalitatief goede kaart. Escar- gots, biefstukjes, entrecotes, eendenlever, mosselen of oes ters. Vooral 'Nederlandse' ge rechten, voor een redelijke prijs. En mijn dagschotels zijn eenvoudig maar goed. Wat is er mis met bloemkool, aardappel tjes en een lekkere karbonade? Ik merk dat veel mensen daar behoefte aan hebben. Ook voor wat betreft het cafégedeelte kies ik voor 'eenvoudig': een pretti ge ambiance, met niet te harde muziek waar je alleen of met el kaar gezelligheid kunt vinden. Een café zoals een café bedoeld is." „Ik heb altijd een bepaald idee over horeca gehad. Hoe een ca fé eruit moet zien, wat je er moet kunnen vinden. Zo heb ik Huis de Bijlen opgezet en zo is ook Vanderbijl Waarbij ik me natuurlijk wel altijd aanpas aan de tijd. Met een goed glas bier of een lekker wijntje lekker een krantje lezen aan een ruime ta fel Of met wat vrienden gezel lig borrelen aan de bar en even tueel een hapje eten. In Van derbijl kan het allemaal." Timoteus Waarsenburg leiden - R. Gerritsen van de afdeling economi sche zaken vindt dat de watertaxi's niet in het vaarwater zitten van bestaande bedrijven als ze gewoon hun lijndiensten varen. Hij vergelijkt de watertaxi's en de boten van reders als Veringa met bussen en taxi's op de weg. „Die hebben hun eigen doelgroepen en kunnen ook naast el kaar bestaan." Hij geeft toe dat schippers van Rembrandt op de watertaxi's varen en de SSL zo dus gesubsidieerde arbeid laat verrichten. Maar dat is geen oneerlijke concurrentie volgens Ger ritsen omdat reders als Veringa van dezelfde re geling gebruik kunnen maken. „Hij kiest ervoor om dat niet te doen, maar dat is een ander ver haal." Ook erkent Gerritsen dat de SSL over een zoge naamde exploitatievergunning zou moeten be schikken. Om zo'n vergunning in de wacht te slepen moet vooral aan allerlei voorwaarden op het gebied van de veiligheid op het water wor den voldaan. „Leiden heeft op dit punt een in haalslag te maken." De ambtenaar benadrukt dat ook Veringa en an dere bedrijven die bedrijfsmatig op het water ac tief zijn nog niet over de vereiste paperassen be schikken. Of Veringa, zoals hij zelf beweert al wel aan alle voorwaarden voldoet, kan Gerritsen nog niet zeggen. Dat de gemeente en de SSL overdre ven voorstellingen geven van de kansen die de Leidse wateren bieden, spreekt Gerritsen tegen. „De gemeente stimuleert doelbewust de bedrij vigheid op het water, juist omdat daar een groei markt ligt." Volgens hem zien steeds meer marktpartijen dat ook in. Zo heeft een War- mondse reder belangstelling getoond voor toch ten in Leiden en verschijnt er binnenkort een sloepengids. De beperkte doorvaarbaarheid, er kent Gerritsen, vermindert weliswaar de moge lijkheden maar de gemeente zet alles op alles om de bereikbaarheid over water te verbeteren. Zo is recentelijk de Valkbrug aangepast. Namens de SSL reageert C. Verplancke op de aantijgingen van Veringa. „Het is jammer dat hij zo op oorlogspad is, want we zouden best met hem willen samenwerken. Maar Veringa zou het liefst elke boot van een ander die op de Leidse grachten komt laten zinken. Wij halen onze schouders op over zijn klaagzang. Als hij zich ge woon rustig houdt en onze schippers niet meer lastigvalt -we hebben al een paar keer aangifte bij de politie moeten doen- bemoeien wij ons ook niet met hem." Volgens Verplancke zijn alle beschuldigingen van Veringa te weerleggen. „Wat hij allemaal be weert is onzin. Onze schippers hoeven helemaal geen vaarbewijs te hebben. Maar desondanks heeft het overgrote deel dat papiertje wel. Verin ga baalt gewoon van elke klant die wij in onze boot hebben. Overigens heeft Veringa al zo'n twintig vaarten van ons toegespeeld gekregen. Als ik hem een vaart aanbied, zegt hij nee. Als we het via een andere reder vragen zegt hij wel 'ja'." „Wij blijven gewoon ons werk doen, wat Veringa daar ook van vindt. De SSL heeft watertaxi's. We doen geen rondvaarten, maar wel groepsvervoer. Als een groep bij ons parkeert wil die groep naar de stad. Bij slecht weer stappen ze dan in een busje, bij mooi weer in een boot. Maar het blijft vervoer van A naar B." LEIDEN WÏÏK LADDER mantelzorg - De Leidse Ver- eniging van Mantelzorgers ver- zorgt donderdag 12 juni om 14.00 uur een themamiddag over vervangende mantelzorg. Ook voor mensen die zorgen voor een ander moet het moge- lijk zijn met een gerust hart din gen buitenshuis te doen of van een korte vakantie te genieten. Marjolein Morée van het Ne derlands Instituut voor Zorg en Welzijn heeft vervangende mantelzorg/respijtzorg in Ne- derland onderzocht en komt vertellen over ervaringen met die opvang. Els Huitema, die via de Thuiszorg de professio nele vervangende mantelzorg regelt, vertelt over haar ervarin- gen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de Leid- se Vereniging van Mantelzor gers, Professorenpad 1, 2313 TA Leiden, telefoon 5128183. MERENWiJK - Bij de Openbare Basisschool 'Merenwijk' aan het Valkenpad 1 is het donder dag van 14.00 tot 18.00 uur feest. In samenwerking met de t wijkgroep Slaaghwijk is er op 1 het voorplein van de school een t rommelmarkt, een planten- markt en een Rad van Avon tuur. Voor kinderen zijn er di verse activiteiten. Op het terras zijn hapjes en drankjes te krij gen. Iedereen is welkom. f noord - Bij turnvereniging Ons Buiten is zaterdag een planten en zadenruilbeurs. Men kan van 11.00 tot 13.00 uur terecht tegenover het verenigingsge bouw van Ons Buiten aan het Joop Vervoompad 16 in wijk- park Noord. pancras - Over de invloed van de verschillen op communica tie en relatie en hoe daarmee om te gaan geeft Monika Tuzar donderdag de lezing 'M/V ver schillen voor 'gevorderden', de 'kwik fit' voor relaties en com municatie'. De lezing wordt van 20.00 tot 22.00 uur gegeven in buurthuis de Pancrat, Middel stegracht 85. De toegang be draagt 7,50 euro. Voor opgave en informatie bellen met Moni ka Tuzar, 072-5122505. DUIVEN BERICHTEN Dit weekeinde vlogen de duiven vanuit Hensies. De uitslag van' de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 8, 9; G. v.d. Blom 2, 3, 4; P. Landesbergen 5;' Groenendijk/Pikaar 6; R. v.d.' Geer 7, 10. P.V. De Rijnklievers Comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 1, 2, 3, 8, 9, 10; S. van Iterson 4, 5, 7; N. de Groot en Zn. 6. (advertentie) Spanbeton BV in Koudekerk a/d Rijn is sinds 1948 een toonaangevende betonproducent in Nederland. Spanbeton levert zowel standaard als speciaal ontworpen elementen van voorgespannen beton voor de weg-, water- en utiliteitsbouw. Voor Spanbeton zijn wij per direct op zoek naar een: O Voorman vlechterij m/v Je geeft mede leiding aan de afdeling vlechterij en bent mede verantwoordelijk voor het uitvoeren, organiseren en produceren van prefab bewapeningsnetten. Je houdt toezicht op en werkt mee aan de vervaardiging van diverse bewapeningsconstructies. Daarnaast behoren voorraden controleren, magazijnbonnen uitschrijven, medewerkers inwerken en zorgdragen voor het juiste gebruik, de juiste instelling en onderhoud van machines tot je werkzaamheden. Je hebt een technische opleiding op v(m)bo-niveau afgerond, een lasdiploma TIG/MIG, ervaring met CNC-bestuurde machines, een goede beheersing van de Nederlandse taal en leidinggevende capaciteiten. Het betreft een baan met de mogelijkheid om door te groeien tot assistent chef vlechterij. O Onderhoudsmonteur m/v Binnen de afdeling technische dienst voer je revisie-, reparatie- en onderhoudswerkzaamheden uit aan bedrijfsinstallaties, rollend materieel en diverse hijsmiddelen. Je bent verantwoordelijk voor het oplossen van storingen, het treffen van noodvoorzieningen en het vervaardigen van hulponderdelen. Je hebt een technische opleiding op v(m)bo-niveau afgerond, een lasdiploma, kennis van de hydraulica en wilt werken in ploegendienst. Interesse in bovenstaande of andere vacatures? Bel, mail of kom langs voor meer informatie. Creyf's Interim Alphen a/d Rijn, De Aarhof 75, Tel. (0172) 47 49 81 alphenadrijn@creyfsinterim.nl, www.creyfsinterim.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11