REGIO 'Mag ik nu gaan, smeekte ik' Parkeerrekening bedreigt voortbestaan circus Het is alleen maar leuk verweten om veel kinderen te hebben' Drie dagen Garenmarkt: 3600 euro dinsdag 3 JUNI NAVRAAG Echtparen met meer dan twee kinderen krijgen de laatste tijd bizarre dreigbrieven van ene dr. Malthus uit het Twentse Volthe. De schrijver beschuldigt de ouders er van dat ze 'buitengewoon asociaal en ego ïstisch' bezig zijn door ze hun gezin zo te laten groeien. In de brief wordt hen werpelijk' is en dat zij beter een pleegkind hadden kunnen nemen of een kind hadden kunnen adopteren. De ouders krijgen schriftelijk naar hun hoofd geslingerd dat ze best weten dat Nederland te veel varkens, auto's en mensen telt. Een echtpaar uit de pro vincie Utrecht heeft inmid dels aangifte gedaan van be dreiging, anderen halen hun schouders op. „Want dit is te zot voor woorden", zegt de Nieuwkoopse ADA VAN DER WEIJDEN, zelf moeder van vier kinderen. Wat zou u doen als u zo'n brief kreeg? „Onmiddellijk weggooien. Ik zou me er geen moment druk over maken en ik zou er ook niet aan denken om aangifte te doen. Dat is veel te veel eer voor zo'n gek. Want dit is natuurlijk een gek. Het is ook heel erg grof wat hij schrijft." U bedoelt die passage dat het asociaal en egoïstisch zou zijn om meer dan twee kinderen te krijgen? „Dat ook ja. Dat is toch een keuze die je zelf maakt. Ik zou niet we ten waarom dat asociaal zou zijn. Het is alleen maar leuk en gezel lig om meer kinderen te hebben. Er is er altijd wel eentje thuis en er is altijd wel wat aan de hand. Egoïstisch is het ook niet, want je moet je huis en je auto aanpassen en het kost even wat meer ener gie. De één rijdt paard, de ander voetbalt, ze zitten op gymnastiek en op de scouting. Dus je moet flexibel zijn en je gemakkelijk kun nen aanpassen. Maar dat gaat vanzelf en het leuke van een groot gezin is de huiselijkheid. Dat is altijd genieten, dat is gewoon heer lijk." Maar het geeft ook beperkingen? „Nou ja, beperkingen, zo zou ik het niet willen noemen. Maar als je een avondje uit wil, kun je niet zeggen: ik breng ze even naar mijn schoonmoeder, want het zijn er wel vier. Dus als ze klein zijn, wordt het met het uitgaan wat minder. Maar dat verandert weer naarmate ze wat ouder worden. De oudste is intussen op een leef tijd dat hij al een beetje op kan passen." Wat stoort u het meeste als u zo'n bericht over die briefschrijver leest? „Dat mensen zomaar aan je gegevens en je adres kunnen komen en op die manier je privacy kunnen schenden. Iedere gek kan er wat mee doen, ook iemand die brieven schrijft met een inhoud die te zot is voor woorden." tekst: Paul de Tombe archieffoto: United Photo De Boer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 3 Juni LONDEN - Het Engelse sprookje is werkelijkheid geworden. Eliza beth II is gisteren in Westminster Abbey tot Koningin gekroond. De japon, ontworpen door Norman Hartnell, die koningin Elizabeth slechts één dag draagt, is een droom. De koningin wenste dat alle emblemen van Groot Brittannië en het Gemenebest in volle kleuren er op zouden worden geborduurd. De indruk is dat de japon van glas is gemaakt door het effect van de duizenden kleine paarlen, waarme de zij bedekt is. Op de korte mouwen is de Engelse Tudorroos gebor duurd. Rond het middel de look van Wales, het Ierse klaverblad en de Schotse distel en in een brede band rond de rok het ahornblad van Canada, de acaciabloem van Australië, de Nieuw-Zeelandse varen, de protea-bloem van Zuid-Afrika, tarwe, katoen en jute voor Pakistan en de lotusbloem van India. Terwijl de koningin zich naar de gouden koets begaf, kon een zwakke zonnestraal door een bedekte hemel breken en sloeg een flonkering uit de diamanten, paarlen, saphieren, smaragden en robijnen van de kroon en de andere koninklijke attri buten. De stoet was drie kilometer lang. Het duurde drie kwartier voordat een bepaald punt was gepasseerd. ANNO 1978, zaterdag 3 juni LEIDEN - Het schoolvoetbalelftal van de Leidse Karei Doormanschool, samengesteld uit leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas, doet het opmerkelijk goed. Na eerst Leids en vervolgens districtskampi oen te zijn geworden is de ploeg nu doorgedrongen tot de finalepou le van de strijd om het schoolvoetbal-landskampioenschap. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironumm er 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Roosevelts traat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Lèon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fa>: 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bi} een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. oude wetering - Zijn gezicht ligt in puin en hij kan een maand niet werken. „Maar mijn tan den zitten er nog in, dat scheelt weer." Een 19- jarige inwoner van Leimuiden, die liever ano niem wil blijven, kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een paar flinke klappen. De jongen stond met zijn scooter op de Planta ge in Oude Wetering met zijn vriendin te pra ten. „Ik had haar zien rijden en ging haar ach terna. Voor restaurant De Braassem stopten we. Stom misschien, maar ik stond er niet bij stil om de motor uit te zetten. Een vrouw begon uit het raam te schreeuwen dat dat schandalig was. Ik gaf haar groot gelijk en heb meteen mijn sleuteltje omgedraaid. Mijn vriendin en ik heb ben heel even gepraat en toen wilden we weer verder. Ik startte de scooter en prompt werd ik aangevallen door een man. Die begon op mijn gezicht in te slaan. Omdat ik op mijn scooter zat, kon ik me amper verdedigen. Hij bleef maar rammen. Het bloed spoot alle kanten op. Op een gegeven moment sloeg hij me met scooter en al tegen de grond. Later kwam ik nog tegen de muur terecht. Ik wist echt niet wat ik moest doen. 'Mag ik nu gaan', smeekte ik op een gegeven moment. Als antwoord kreeg ik nog een grote vuist in mijn gezicht. Daarna luk te het me om weg te rijden." Het slachtoffer is met zijn vriendin doorgere den naar het politiebureau om aangifte te doen van mishandeling. De Leimuidenaar zegt dat hij van de dokter te horen heeft gekregen dat hij een maand niet mag werken. „Ik sta in een sportzaak, dus ik had niet eens aan het werk ge kund. Mijn gezicht is onherkenbaar. Twee da gen na het geweld bloedt mijn neus nog." „Ik weet niet wat die man heeft bezield. Ik zou het heel prettig vinden als hij me uitlegt wat er nu precies aan de hand was. Ja, het was stom dat ik die scooter niet meteen uitzette, maar moet ik daar zo genadeloos voor afgestraft wor den?" Een woordvoerder van politie Hollands Midden bevestigt het verhaal van de 19-jari" „We hebben de verdachte, een 42-jarige m nog diezelfde nacht opgepakt." Na een paa uur politiecel kon de man weer naar huis. er gevochten is, staat voor ons vast", zegt d- voorlichter. „De verhalen stroken echter nil helemaal. Het slachtoffer zegt dat de man 11 het niets opdook en meteen op hem in bej* te slaan. De verdachte zegt dat daaraan eei se woordenwisseling vooraf is gegaan." Jus moet bepalen of de 42-jarige inwoner van Wetering voor zijn gedrag wordt vervolgd. |1 Nancy Ubert Magie Circus in actie. Archieffoto: Ton Kastermans Een geintje, dachten ze bij Magie Cir cus eerst nog. Of een vergissing. Een nulletje te veel of zo. Maar nee, de re kening klopt en moet gewoon worden betaald: drie dagen circus op de Leidse Garenmarkt kost Magie Circus 3600 euro aan parkeerkosten. De rekening betekent mogelijk de nekslag voor het twintig jaar oude circus. Directeur Maurice Veldkamp heeft domweg het geld niet. De rekening is van vorig jaar, toen Magie Circus drie dagen op de Ga renmarkt stond. „We waren erg ver baasd toen we een parkeerrekening van 3600 euro kregen", vertelt Veld kamp. „Leiden was altijd erg schappelijk met de prijzen. Dus bij deze rekening hebben we niet al te lang stilgestaan. Maar toen we voor juni van dit jaar opnieuw Leiden wilden boeken, bleek dat die rekening nog betaald moest worden. Terwijl ik dacht dat we nog in onderhandeling waren over die 3600 euro. Bij de gemeente zeiden ze ook: Zoveel geld, dat kan eigenlijk niet. Maar ja, ik moet wel gewoon betalen." Door de hoge rekening dreigt het fail lissement van Magie Circus. „Ik heb dat geld niet", zegt Veldkamp. „Onze voorstellingen zitten steeds ongeveer voor een derde vol. Dat zijn nog geen honderd bezoekers. Kijk, om in deze tijd nog een circus te hebben, moet je een beetje gek zijn en de instelling hebben: 'Geld verdienen? Het zal wel.' Als ik een dikke Mercedes voor m'n villa wil, had ik iets anders moe ten kiezen. Maar nu denk ik steeds vaker: waar doe ik het eigenlijk nog voor?" Het is moeilijk overleven met een cir cus, zegt Veldkamp. „Neem alleen al het Volendam-effect. Prima hoor, al die controles. Maar in elke gemeente komen er weer nieuwe mensen van i] Circusdirecteur Maurice Veldkamp: „Om in deze tijd nog een circus te heb moetje een beetje gek zijn." Archieffoto: Hielco Kuipers bouwen en wonen en de brandweer naar mijn tent kijken. En steeds moet ik weer andere oplossingen vinden. Dat kost mij tijd, energie en geld. En nu die rekening er nog bij. Ik denk er sterk ovet om ermee te stoppen. De ze rekening kan wel eens de druppel zijn." Veldkamp, die nu met zijn circus in Amsterdam staat, is nog wel van plan volgende maand in Leiden te komen. „We denken aan het winkelcentrum in de Stevenshof, de Kopermolen in de Merenwijk en het Vijf Meiplein. Lekker dicht bij de mensen in de buurt. De Garenmarkt, daar kom ik niet meer. Daar kwamen ook maar weinig bezoekers. Gemiddeld dertig mensen voor de drie voorstellingen. Dat leverde ongeveer 270 euro per dag op. En een rekening van 3600 eu ro aan parkeerkosten." Het circus heeft parkeerwethouder Pechtold in een brief ('Help ons!') om een op sing gevraagd. Er is contact geweest tussen de g meente en Veldkamp, meldt ge meentewoordvoerder Delemarre „We hebben afgesproken dat Vel L kamp nog even op papier zet wa< het probleem zit. Maar het is nor maal dat ondernemers van comr ciële activiteiten gewoon parkeer g betalen - tien euro voor een dagk 1 - en nog eens 1,58 euro staanpla. i geld per vierkante meter per dag. '0, volgens mij is een circus een con |;1 merciële activiteit." Dat de parkeerrekeningen vóór 2 |i een stuk lager zouden zijn, kan ei i Delemarre moeilijk in. „Het zou 1 I erg verbazen als er toen niet ook p: keergeld en staanplaatsgeld moe; worden betaald." Roelf Reinders v

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10