Leiden krijgt minder goedkope huurhuizen In het kielzog van de Pilgrims door de binnenstad REGIO Vernieuwd De Zijl 'mooier dan het Tikibad' Bescheiden aftrap buurtfestival 'Missie Eurodusnie in Evian geslaagd' Twee jaar cel voor steekpartij 3 Engelse vliegers na 60 jaar terug in Warmond 4 Kraaien en verkeer kwellen weidevogels LEI DE maandag 2 juni 20c>3 R1 door Robbert Minkhorst leiden - Tot 2010 raakt Leiden bij na vierduizend goedkope huur huizen kwijt. De woningen wor den gesloopt, opgewaardeerd of verkocht. Wethouder Buijing (wonen) heeft dat met de wo ningcorporaties afgesproken. Burgemeester en wethouders van Leiden en de corporaties Portaal, De Sleutels, Zijl en Vliet, Ons Doel en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) vin den dat de Leidse woningmarkt makkelijk toe kan met minder goedkope huurwoningen. De zogenoemde kemvoorraad mag tot 2010 afnemen met 3.800 hui zen. Tegelijk zijn de corporaties verplicht om de komende tien jaar voor ten minste twintig pro cent van de nieuwbouw een la ge huurprijs te berekenen. Een gangbare norm was eerder der tig procent. Volgens een woordvoerster van de dienst bouwen en wonen mag er over het aantal van 3.800 huizen nog worden gediscussi eerd in de Leidse politiek. Het aantal is rekbaar, geeft zij aan. Of de politiek de kans krijgt zich uit te spreken over hoeveel soci ale huurwoningen kunnen ver dwijnen, is echter de vraag. De afspraken zijn gemaakt tussen de wethouder en de corporaties, en niet tussen de gemeenteraad en de sociale verhuurders. Ove rigens wil de gemeente niet zeg gen met hoeveel procent de Leidse voorraad van de goedko pe huurhuizen uiteindelijk slinkt. Eerder stelden de wethouders in de Leidse regio al vast dat Lei den verhoudingsgewijs te veel sociale woningbouw heeft. Daarom moeten andere ge meenten de komende jaren meer huurhuizen bouwen en mag Leiden toe met minder, zo is afgesproken in een regionale nota over wonen. De Leidse no ta "Wonen, zorg en welzijn' ver schijnt na de zomer. Dat belooft wethouder Buijing in dezelfde serie afspraken met de corpora ties. In de prestatieafspraken span nen de verhuurders en de ge meente zich ook in voor veilige re en meer duurzame en milieu vriendelijke woningen. Er komt een gezamenlijke visie op reno vatie en sloop van huizen. Het eerste stadsdeel dat aan de beurt is voor grote ingrepen in het woningbestand is Leiden- Noord. Andere wijken die prio riteit krijgen zijn de oostelijke binnenstad, Zuidwest en De Mors. Uit woningen die aan de beurt zijn voor groot onderhoud wordt in 2004 en 2005 meteen het asbest weggehaald. Eind van dit jaar moeten alle loden water leidingen zijn vervangen. En uit eindelijk moet dat ook gebeuren met oude keukengeisers en gas kachels zonder eigen afvoerka naal. Vorig jaar kwam een jong stel in een flat in Leiden-Noord door koolmonoxidevergiftiging om het leven. Een familielid had hun geiser verkeerd gerepa reerd. Buijing en de corporaties onder nemen ook pogingen het grote tekort aan woningen voor oude ren en gehandicapten aan te pakken. Dit jaar wordt onder zocht welke huizen in het be stand in aanmerking komen voor het seniorenlabel, en welke kunnen voldoen aan de normen van het Handboek Toegankelijk heid. Portaal onderzoekt de mo gelijkheden voor Domotica-toe- passingen. Dat zijn allerlei veili ge en gemakkelijke voorzienin gen zoals videobewaking bij de van afstand te openen voordeur, elektrisch bedienbare gordijnen en verlichting, extra brede deu ren, afgeronde hoeken en ran den op meubels en radiatoren en anti-slip tegels in de badka mer. Buurt enthousiast over zwemparadijs door Floor Ligtvoet leiden - Moeders met hun kroost wachten voor de deur van zwembad De Zijl. Ze trap pelen van ongeduld. Deze zater dag kunnen de buurtbewoners eindelijk met eigen ogen de me tamorfose van hun favoriete zwembad aanschouwen. Naast het rechttoe-rechtaan-bad zoals ze het kennen is een zwempara dijs gebouwd. Medewerkster Le- nie Montanus, door de bewo ners steevast 'tante Lenie' ge- noemd, leidt ze langs het nieu we bubbelbad, de wildwater- kreek, de overdekte glijbaan die buiten langs gaat, het peuter- poeltje en het vijfentwintigme- terbad met verstelbare bodem. Tot ieders teleurstelling is het tijdens de rondleiding verboden in het water te plonzen. Monta nus laat zich niet door de kinde ren onder druk zetten en blijft onverbiddelijk: „Morgen om tien uur gaan we pas open." Erg jammer, vinden ook de ouders, want de strakke helderblauwe wateroppervlaktes liggen er uit nodigend bij. Drie moeders, Sonja, Rita en Cora ('we staan liever niet met onze achternamen in de krant, anders komt straks de hele buurt bij ons langs'), staan eerst nog wat argwanend tegenover de veranderingen, maar worden gaandeweg steeds enthousias ter. „Meid, wat een luxe, wat ri ant allemaal", stamelen ze een voor een. „Het is zelfs mooier dat het Tikibad", roept Cora's dochter Linda verrast uit. Haar vriendinnetje knikt: „Niemand gaat straks nog naar het Tikibad, De Does of De Vliet." Bij het zien van het buitenbad is de groep helemaal tevreden. Hun eigen vaste stek aan de rand van het bad is tijdens de verbouwingen onveranderd ge bleven. „Gelukkig, dit ziet er nog precies hetzelfde uit", stelt Son ja opgelucht vast „Ik ben nu he lemaal om. Het zwembad is écht prachtig geworden." De drie vriendinnen hebben al ja ren een speciale band met het zwembad in De Kooi. Iedere zo merdag zijn ze samen met de kinderen bij het buitenbad te vinden. „Dit is onze hangplek, zo kun je het eigenlijk wel stel len", legt Cora uit terwijl ze over het betegelde buitengedeelte loopt. „Om kwart over drie, di rect nadat de kinderen uit school komen, zitten we hier." Hoewel de abonnementen zijn afgeschaft, kan het zwembad op hun klandizie blijven rekenen: „Ik heb mijn stoel zelfs al klaar staan in de gang", geeft Rita grinnikend toe. „Ja, morgen tien uur liggen we hier voor de deur", vult Sonja aan. Niet alleen vanwege de gloed nieuwe sportfaciliteiten valt zwembad De Zijl bij de vrouwen in de smaak. Dat er in een deel van de kantine gerookt mag worden, speelt ook een belang rijke rol. „Zeker nu in het buurt huis een rookverbod geldt", klaagt Sonja. „Dat is hartstikke ongezellig. Sta je daar buiten te roken. Een peukie smaakt ge woon veel beter als je er op je gemakkie een lekker een bakkie koffie bij kan drinken." De klachten klinken kantinebaas Paul Holverda als muziek in de oren. Hij hoopt met zijn rook ruimte een gat in de markt te hebben gevonden, de zwem badkantine als ontmoetings plaats voor de buurt. Niet alleen zwemmers, maar ook ouderen en jongeren die het buurthuis wegens het rookverbod de rug hebben toegekeerd, heet hij daarom van harte welkom. „Zij hebben ook een plek nodig om zich te vermaken." Biljarten, darten en kaarten in de kantine van het zwembad, Holverda vindt het allemaal prima. Maar tot het verlagen van zijn prijzen naar buurthuisniveau is hij niet bereid. „Mijn koffie blijft wel 1,40 euro", voegt hij er snel aan toe. leiden - Ze mogen dan een ko ninklijke prijs gewonnen heb ben, voor de organisatoren van het buurtfestival Tam-Tam is het geen reden om dit jaar extra hard op de trommel te slaan. Het festival, dat de hele maand juni duurt, ging gisteren bijna ongemerkt van start. Bijna, want de kinderen die op het eerste kleinschalige evenement waren afgekomen, lieten zich niet on betuigd. Zij hadden het bij de workshops prima naar hun zin. De drie workshops waren in de verschillende wijkgebouwen in Slaaghwijk en trokken vooral kinderen uit deze wijk. Bij speel tuin de Merendroom konden zij T-shirts beschilderen. Hun ont werp moesten ze eerst tekenen op papier en uitknippen. Ver volgens werd dat op het T-shirt gelegd en ging er een zeef met verf op. Veel kinderen wilden hun naam met een kleur op het shirt uitsparen. Maar er waren er ook die het een stuk ingewik kelder aanpakten. Zo koos een meisje de Marokkaanse vlag en had een jongetje een heel stads beeld op papier gezet. Verderop, in buurthuis Op Ei gen Wieken, probeerde een clubje jongens het trommelen onder de knie te krijgen op djembee's die tot aan hun mid del reikten. In het H i lB-gebouw ten slotte waren kinderen en ouderen creatief met henna. Met een spuit gevuld met henna moesten zij eerst oefenen op een papieren voorbeeld. Pas daarna mochten ze op eikaars handen aan de slag met dit rood-bruinige goedje. Voor een aandenken aan de bescheiden aftrap van Tam-Tam. door Wim Koevoet leiden/evian - De G8-top is door de blokkades uren ver traagd en er was veel aandacht van de media voor een manifes tatie van naakte demonstranten in een fontein in Geneve tegen de privatisering van water. Voor Eurodusniër Rob van Dullemen zijn de acties in en rond het Zwitserse Evian 'geslaagd'. „On ze boodschap trekt volop de aandacht van Reuter en ANP en wordt zo verder de wereld in ge stuurd. En dat is toch waar het om gaat", zegt hij vanuit 'Inter- galactic Village' zoals de inter nationale activisten een van de vier actiedcrpen in het Frans- /Zwiterse gebied rond Evian hebben gedoopt. Van Dullemen en de andere Eurodusniërs, een stuk of twintig, hebben hun tent aan de Franse kant staan, bij Annemasse. De andersglobalisten, zoals de demonstranten zichzelf aandui den („We zijn niet tegen globali sering maar wel tegen de ma nier waarop dat nu gebeurt") zijn met vele duizenden naar Evian gereisd om met blokka des, discussies en demonstraties te protesteren tegen de samen komst van acht regeringsleiders. Ze zien in de G8 een uiting van kapitalisme en neo-liberalisme. Beide zijn in hun ogen systemen die omver moeten worden ge holpen omdat winst en niet de mens erin centraal staat. De blokkades, afgelopen week einde, waren indrukwekkend, maar de actievoerders hebben het ook heel zwaar gehad, meldt Van Dullemen. Niet eerder heeft de politie zo'n ondoordringbare muur van traangas opgetrokken, zegt hij. De goed voorbereide Eurodusniër heeft veel profijt gehad van een speciaal brilletje. Ook de drukgranaten, waarin pepperspray is verwerkt, waren geen lolletje. „Je schrikt je gek van die knallen en je weet dat je korte tijd later last gaat krijgen. Je voelt het ook op je huid." Van Dullemen noemt het ver blijf in en bij Evian zeer inspire rend. Het doet henxen de ande re leden van de Eurodusnie-de- legatie deugd dat de acties van het Leidse anarchistische collec tief tegen dezelfde ontwikkelin gen zijn gericht als die van geestverwante groeperingen uit andere landen, zoals hij tijdens de discussies heeft gesignaleerd. „Ook daar gaat het om de priva tisering van het onderwijs, van gas, licht, water en elektriciteit en het openbaar vervoer. Alles wordt er duurder en slechter van. Het zouden allemaal basis voorzieningen moeten zijn. On ze doelstellingen lopen syn chroon en dat sterkt ons in onze vast beradenheid." „Leiden loopt achter", aldus Van Dullemen, „als het om vrij plaatsen gaat. „In andere grote steden is het gelukt om ze op te richten danwel te behouden. In Leiden staat de vrijplaats aan de Koppenhinksteeg op het spel." Opmerking leidt tot mishandeling den haag - Een 25-jarige Leide- naar is zondagmiddag op de Turfmarkt in Den Haag ernstig mishandeld omdat hij iemand aansprak die vrouwen lastigviel. Een surveillerende agent trof de man rond kwart over drie lig gend op de grond met bebloed hoofd. Omstanders wisten te i melden dat de man iemand i had aangesproken omdat hij meisjes lastigviel. Daarop werd het slachtoffer tegen de grond gegooid, tegen het hoofd ge schopt en met een hockeystick geslagen. De Leidenaar is naar het Westeinde ziekenhuis afge- I voerd. De politie is op zoek naar de dader, die na zijn woedeaanval op de fiets stapte i en vertrok. Lissenaar beroofd leiden - Drie jongens van tus sen de 17 en 20 jaar oud heb ben in de nacht van zaterdag op zondag in Leiden een 34-ja- rige man uit Lisse beroofd van zijn mountainbike en mobiele telefoon. De man liep rond drie uur 's nachts over de Haarlem- merstaat toen de drie jongens dreigend op hem afkwamen. Ze namen zijn fiets en telefoon af en gingen er vandoor. Astronoom Miley is tophoogleraar leiden - De Leidse sterrenkun dige George Miley is benoemd tot 'akademiehoogleraar' van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. De KNAW neemt de komende vijf jaar het salaris van de 60-ja- rige hoogleraar over van de Universiteit Leiden en kent (hem een onderzoeksbudget toe van 200.000 euro per jaar. Van [het vrijkomende geld moet de 1 universiteit ten minste één jon ge, talentvolle onderzoeksleider aantrekken. Miley mag zich wij den aan innovatief onderzoek en aan het begeleiden van jon ge onderzoekers. Hij is vrijge steld van bestuurlijke verplich tingen. leiden - De rechtbank in Den Haag heeft een 20-jarige Leide naar tot twee jaar cel veroor deeld, waarvan acht maanden voorwaardelijk, voor zijn aan deel in een steekpartij bij de Morspoort in de nieuwjaars nacht. Het openbaar ministerie had drie jaar cel geëist. Hoewel de man zelf altijd elke betrok kenheid bij de steekpartij heeft ontkend acht de rechtbank be wezen dat hij die nacht ruzie maakte met een groepje vrien den voor de Morspoort en een van hen drie keer heeft gesto ken. Het slachtoffer zat in de vroege ochtend van 1 januari met twee vrienden op een bankje bij de Morspoort nog wat te kletsen toen de 20-jarige Leidenaar ru zie kwam zoeken. Na wat woor den over en weer sloeg en schopte hij een van de jongens op het bankje meerdere malen. Een tweede vechtersbaas voeg de zich bij hem en sloeg het slachtoffer ook. Daarna maak ten de twee aanvallers zich uit de voeten, waarbij de tweede man de 20-jarige Leidenaar bij zijn bijnaam noemde. Toen pas merkte het slachtoffer dat hij onder het bloed zat. In het zie kenhuis bleek dat hij steekwon den in zijn linkerbovenarm, zijn linkerschouderblad en linkerdij been had. Na de steekpartij maakte een te kenaar van de politie op aanwij zingen van de drie jongens een compositietekening van de eer ste aanvaller. Een politieagent die de tekening zag, herkende direct de 20-jarige man. Hij werd opgepakt en door twee van de drie getuigen tijdens een spiegelconfrontatie met grote stelligheid als dader aangewe zen. De derde getuige was er 'bijna honderd procent' zeker van dat de verdachte de dader was. Bovendien bleek er die nacht met de mobiele telefoon van de Leidenaar rond het tijd stip van de steekpartij twee keer gebeld te zijn, en verklaarden zijn vrienden dat hij onder de gebruikte bijnaam bekendstond. door Marijn Kramp leiden Eigenlijk vertrokken de eerste Pilgrims van het Rapen burg, verklapt de schipper van Schuitje Vaart als de boot de Vliet opdraait. Maar sinds zater dag vergeten we dat gemakshal ve maar even. Want even ver derop, vlakbij de Vlietbrug, werd ter ere van de eerste gezinnen die zich inscheepten voor de ge vaarlijke overtocht naar Amerika een monument onthuld. Het beeld is van Gert van der Woude en toont een man die een stap zet. Zijn achterkant is verweerd, zijn voorkant gepo lijst. Het symboliseert de onze kere stap van de oude naar de nieuwe wereld van de groep re ligieuze vluchtelingen. Onder het beeld staan de namen uitge spaard van de families die deze stap tussen 1620 en 1647 zetten. Zij worden heden ten dage door velen beschouwd als de stich ters van het moderne Amerika. Het is een groep Leidse vluchte lingen die het waard is te her denken in de stad, meent ge meentearchivaris Ariela Netiv. Mede omdat in de huidige bin nenstad nog zoveel herinnert aan het Leiden uit hun tijd. De Pieterskerk, de Lodewijkskerk, de Hooglandse kerk, de Hortus, het Gravensteen, het was er alle maal al toen de Pilgrims uit En geland vluchtten, in 1609 in Lei den neerstreken en na enkele' decennia weer doortrokken naar het nieuwe land. Invloeden uit hun Leidse tijd zijn nog steeds herkenbaar in het hedendaagse Amerika. Zo vermoeden historici dat de na tionale feestdag Thanksgiving Day afstamt van de herden- kingdienst van Leidens Ontzet die in die tijd ook al elk jaar in de Pieterskerk werd gehouden. Ook hebben de 'Leidse' Pilgrims het gekozen bestuur waarschijn lijk afgekeken van de buurt schappen in deze omgeving, meent Netiv. Zij bracht zaterdag dit markante stukje Leidse geschiedenis op nieuw voor het voetlicht bij de officiële opening van de Pilgrim Tour. Een vijftigtal genodigden ging toekomstige groepen voor in een boottocht door de stad, der Woude op de kade bij het Gemeentearchief symboliseert de onzekere stap die de Pilgrims maakten toen zij koers zetten naar Amerika. Het beeld van kunstenaar Gert van Foto: Taco van der Eb die halverwege bij de Vlietbrug bij het Gemeentearchief en het onderkomen van Pilgrim Archi ves een tussenstop maakte. Bert Klaaysen ontvouwde daar de plannen die hij in opdracht van Pilgrim Archives ontwikkelt. Dit huurpand van het Gemeen tearchief moet een permanent educatief centrum worden met een kleine filmzaal, een ruimte waar presentaties gehouden kunnen worden, een expositie ruimte met wisselende tentoon stellingen en een klein winkeltje. De gemeente, zo hield hij bur gemeester Lenferink en de aan wezige raadsleden voor, hoeft het niets te kosten. Het plan moet vooral met private midde len worden gefinancierd. Door bedrijven en instellingen een lidmaatschap aan te bieden waarmee ze gebruik kunnen maken van de voorzieningen van het educatief centrum en mogelijk ook de kunst van Pil grim Archives kunnen lenen. Lenferink was te spreken over het idee. „Ek vind het een slim me zet om dit soort cultuurhis torische activiteiten via het ge meentearchief aan elkaar te knopen." Hij voelt, zo vertelde hij bij de onthulling van het kunstwerk, veel verwantschap met het beeld. Niet alleen om dat Lenferink ook net een onze kere stap van een oude naar een voor hem nieuwe wereld heeft gemaakt, maar ook omdat hij als historicus als geen ander beseft dat de geschiedenis van belang is voor de mensen en dat de be langstelling daarvoor toeneemt. Zelf had hij zich vorige week voor het eerst echt thuis gevoeld in Leiden en gasten rondgeleid door de stad. „Ik was er trots op dat ik bezoekers Leiden mocht laten zien. Trots op de schoon heid van de stad. En als dat ge deeld wordt, besef je terdege dat deze stad iets heel bijzonders is." De kop is eraf voor het buurtfestival Tam-Tam. Zondag ging het festival van Noord op bescheiden wijze van start met drie creatieve workshops voor kinderen. Foto: Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9