Van Lede nu machtigste commissaris ECONOMIE 'Beperken hypotheekaftrek kost staat geld' 'Onverantwoord om alleen jongeren te laten vertrekken' Champignontelers onder druk Opmars van 'rode colonne' Voorzitter De Unie vindt loonmatiging achterhaald Beurs van Berlage 100 jaar Belastingbetaler dupe van lage lonen overheid I wil proef met itegratie WAO hag - De Raad voor Werk ;omen (RWI) adviseert ter De Geus (sociale za- im WAO'ers zelf een reïn- iebedrijf te laten kiezen i eigen budget te geven, ld pleit voor een landelij- lef nadat een eerder expe- t met 200 deelnemers po- ïitviel. De nieuwe rege- il het overlegorgaan RWI fen om jaarlijks 70 mil- uro te besparen. iken moeten licht betalen hAG - Banken moeten ian flink bijdragen in de ïvan het toezicht dat uitgeoefend door De Ne- idsche Bank en de Autori- nanciële Markten. Het i overheid geld besparen, Bt in een conceptrapport tt ministerie van financi- 5 afgelopen zeven jaar zijn tingen van de toezicht- >rs met 250 procent toege- n. rktijd schilder rdt flexibeler den - De schildersbranche xperimenteren met flexi- rerktijden. Ze gaan in de rmeer werken om de ex en in de winter te com- ren. In ruil voor de rege- eldt in de nieuwe CAO een jarantie van één jaar. uele lagere WW-uitkerin- wr schilders die werkloos iin de winter worden aan- 1 door de werkgever. On- |CAO vallen 35.000 schil- n glaszetters. lier goedkope dicijnenmarkt li Eurocommissaris Li- d wil sneller een vrije ivoor medicijnen waar- jeen octrooi meer geldt, centen van zogeheten ge- zouden al een jaar voor istrijken van een octrooi n beginnen met de mar- L door bijvoorbeeld apo- rs te bewerken. Daardoor goedkoper medicijn met- n jaar na het einde van itent beschikbaar. De Eu- ministers van volksge- eid moeten er maandag emburg nog mee instem- iikanen pleit verder voor iropese instantie die toe- ïing geeft voor de entree ;uwe medicijnen. lere mag van erschap kiezen it Oudere werknemers iterschappen kunnen voor een lichtere taak of rtere werkweek. Hun ordt wel iets lager, maar insioenrechten blijven de. Dat is een van de af- n in de nieuwe CAO voor )00 ambtenaren van de lerlandse waterschap- e nieuwe regeling gaat I (i 2004 in. De CAO bevat 2,2 procent salarisverbe- ier 1 juni. Bovendien eindejaarsuitkering met cent omhoog. erzoek naar de met suiker Het Europese anti- )ureau OLAF onderzoekt saties bij suikerimporten lalkanlanden. Vooral de van grote hoeveelheden jde suiker van Kroatië iekenland roept veel op. De Griekse justitie is Iels bij het onderzoek be- L De Balkanlanden kun- Dr suiker profiteren van ge exporttarieven naar ipese Unie. OLAF vindt :md dat Kroatië meng- biet- en rietsuiker naar ïland exporteert terwijl and geen rietsuiker ;eteeld. zaterdag 31 mei 2003 amsterdam/anp - Cees van Lede is Henny de Ruiter voorbijge streefd als machtigste commissa ris van Nederland. Dat blijkt uit de jaarlijkse top-30 die gisteren is gepubliceerd door het magazine voor directeuren en commissaris sen Elan. Van Lede heeft de meeste commissariaten (9) bij grote bedrijven als Heineken, Scania, Akzo Nobel, KLM en De Nederlandsche Bank. De oud-topman van Akzo Nobel heeft de meeste functies on langs aanvaard, sinds hij per 1 mei stopte als bestuursvoorzit ter van Akzo Nobel. Hij ver wacht er ongeveer 200 dagen per jaar aan te besteden. Veel meer functies zullen er volgens hem niet bij komen: „Nu zit ik helemaal vol, denk ik." De onttroonde Henny de Ruiter was jarenlang met afstand de machtigste commissaris van Nederland. Hij is teruggezakt naar een derde plaats. „Dat heeft onder meer te maken met zijn onopgehelderde vertrek bij probleembedrijf Corus", aldus het magazine, dat eraan toe voegt: „Het zou misschien goed zijn als hij nog een paar com missariaten zou afstoten, want hij heeft als president-commis saris van Ahold op dit moment zijn handen vol." De Ruiter heeft nu functies bij onder meer Aegon, Wolters Kluwer en Uni- var. Het magazine spreekt van een opvallende opkomst van PvdA- politici. „Een rode colonne", noemt de redactie de groeiende invloed van Wim Kok, Johan Stekelenburg, Wim Meijer en Lenze Koopmans. Oud-premier Wim Kok bekleedt een 16de plaats. Met zijn aanstaande functie bij KLM, zou hij met stip Cees van Lede. Foto: ANP/Koen Suyk uitkomen op de 7de plaats, al dus de opsteller Jos van Heze- wijk van onderzoeksbureau Elite Research. Op de 21e plaats prijkt PvdA-Se- nator Johan Stekelenburg. Oud staatssecretaris en partijgenoot Wim Meijer is een van de groot ste stijgers, van een 27ste naar de 10de plek. De ranglijst ver meldt verder ex-ING-topman Aad Jacobs op de 2de plaats en Michiel Hessel (voorheen Vendex) op de 4de plaats. Dud ley Eustace is opgeklommen naar de 5de plaats, mede door de zware functie die hij accep teerde bij Ahold. De machtigste vrouw onder de commissarissen is Neelie Kroes. Zij staat 13de. De oud-minister heeft daarmee de Belgische Lut- gart van den Berghe verdrongen als de vrouw met de belangrijk ste commissariaten. Ze heeft acht van dergelijke banen en is te vinden bij NS, Volvo en Bal last Nedam. culemborg/anp - Vakbond De Unie ziet niets in een centraal akkoord over loonmatiging om de werkgelegenheid te verho gen. „Dat creëert alleen maar kunstmatige banen in plaats van echt werk", aldus voorzitter Teuwen gisteren. De bond vindt het een 'uitgewerkt medicijn'. In plaats daarvan wil De Unie meer nadruk op het verhogen van de arbeidsproductie. „Dat vraagt om maatwerk langs twee lijnen: investeren in men sen en efficiënter organiseren. Het lijkt paradoxaal dat arbeids plaatsen verdwijnen als organi saties efficiënter gaan werken", aldus Teuwen, „Maar daar lo pen we niet voor weg". Teuwen zegt zijn eigen organisatie effici ënter te hebben gemaakt. Werk nemers mogen vaker thuis- en telewerken. Daardoor kunnen ze meer tijd besteden aan het werk of zorgtaken. Loonmatiging is speerpunt van het nieuwe kabinetsbeleid van Balkenende 2. De regering vindt stevige meerjarige matiging van alle inkomens een voorwaarde voor herstel van werkgelegen heid. Het principe wordt ook aangehangen door werkgevers organisaties MKB-Nederland en VNO-NCW. De vakcentrales FNV, CNV en MHP hebben KLM houdt vast aan ontslag in alle leeftijdscategorieën door Richard Mooyman Amstelveen - Volgens de KLM komt het sociaal plan niet in ge vaar door de weigering van vak bond De Unie om akkoord te gaan. Als de overige bonden wel instemmen, dan geldt de over eenkomst volgens KLM-woord voerder F. Houben ook voor Unie-leden. Maar hij erkent dat de situatie lastig wordt als de le den van enkele andere bonden het akkoord afwijzen. De bonden raadplegen de ko mende weken hun achterban over de ontslagregeling voor cir ca duizend KLM'ers. Zij blijven maximaal twaalf maanden in dienst, maar moeten actief op zoek naar een andere baan. Ook kunnen de boventalligen ver plicht elders te werk worden ge steld via uitzendbureaus, aldus directeur personeel en organisa tie W. Kooijman van de KLM. De eerste overtollige medewer kers krijgen volgens Kooijman over vier tot zes weken hun ont slagbrief. Dit is mede afhankelijk van het tempo waarin de onder nemingsraad advies zal uitbren gen over de deelplannen. De ge troffen KLM'ers zullen volgens Kooijman goed worden opge vangen. „Het zijn natuurlijk traumatische ervaringen." De KLM voelde er aanvankelijk niets voor om de overtollige werknemers nog een jaar in dienst te houden, maar voor de bonden was dit een hard punt. Het bedrijf ging alsnog akkoord toen de vakorganisaties voor stelden om de loonsverhoging van 2,5 procent per 1 oktober acht maanden uit te stellen. Dit bespaart de KLM volgens Kooij man 25 miljoen euro, waarmee het plan aanvaardbaar werd. Maar hij blijft erbij dat het soci aal plan eigenlijk 'te ruim' is ge zien de moeilijke omstandighe den waarin het bedrijf verkeert. Het is nog maar de vraag of de achterban van alle betrokken bonden zal instemmen met het akkoord. Zo heeft de Nederland se Vereniging van Luchtvaart technici al laten weten dat de kans 'niet groot' is dat de leden akkoord gaan met het loonoffer. Ook heerst er onvrede over de manier waarop de boventalligen worden aangewezen. De bonden hebben het uit gangspunt van 'last in, first out', waarbij vooral jongeren het be drijf verlaten, moeten opgeven. De KLM houdt vast aan het af spiegelingsmodel waarbij werk nemers in alle leeftijdscategorie- en overtollig kunnen worden. In de praktijk betekent dit ontslag voor een flink aantal ouderen die moeilijk een andere baan zullen vinden. Kooijman noemt het 'onverant woord' om alleen jongeren te la ten vertrekken. „In de bagage kelder gaat het om fysiek zwaar werk dat dan op de schouders van het oudere personeel te recht zou komen. Maar ook bij kantoorpersoneel ziet hij grote bezwaren.Als je de jongeren eruit haalt, dan heb je een sterk vergrijzende organisatie. Dat is ongezond." De KLM verwacht meer offers van het personeel. Volgende week begint het overleg over on der meer het aanpassen van roosters en pensioenregelingen. Het doel is de productiviteit te verhogen, aldus Kooijman. „We zullen hetzelfde werk moeten doen met minder mensen." Kooijman bestempelt de situatie van de verlieslijdende KLM als 'zorgwekkend', maar er is vol gens hem geen acuut gevaar voor een faillissement zoals Swissair overkwam. „We zijn op tijd met maatregelen en we heb ben een behoorlijke kaspositie. Maar als alles lang genoeg duurt, dan kom je vanzelf in de gevarenzone." daarbij nuanceringen: ze ver wachten dat loonmatiging al leen banen oplevert in combi natie met andere maatregelen van onder meer de overheid. FNV en CNV zien weinig in een centraal akkoord over loonmati ging, de MHP juist wel. Teuwen vindt het geen pro bleem dat zijn overkoepelende vakcentrale, MHP, wel loonma tiging bepleit. Die organisatie heeft vorige week gezegd dat lo nen in bedrijven hooguit 1,35 procent mogen stijgen in 2004. Teuwen: „De vakcentrale heeft een belangrijke rol op nationaal niveau. Maar productiviteit kun nen we niet centraal regelen. De discussie is bij de banken vol strekt anders dan in de bouw." Teuwen vindt ook dat loonmati ging er niet toe moet leiden dat topinkomens allemaal met bij voorbeeld 1 procent zouden moeten stijgen. „Dan maak je geen verschil tussen excellente werknemers en anderen. Er moet ruimte blijven voor onder scheid." De Unie vindt het, net als andere bonden, onverteer baar als bestuurders er met veel geld vandoor gaan na mismana gement. De vakbond De Unie heeft ongeveer 100.000 leden in de marktsector, waarvan veel middelbaar en hoger personeel. De champignonkwekerij van Frans Brienen. Foto: GPD/Ed van Alem boxmeer/gpd - De cijfers van champignonteler Frans Brienen uit Boxmeer spreken duidelijke taal: in acht jaar tijd daalde het aantal telers van 704 naar 440. Accountants voorspellen dat de sector de komende jaren wordt gehalveerd. Oorzaak voor de malaise is de import van goed kope champignons uit Polen en Ierland en de overproductie op de West-Europese markt. „Bij de C1000 liggen Poolse cham pignons 35 eurocent per kilo goedkoper in de winkel dan on ze eigen champignons", ver zucht Brienen, tevens voorzitter van de Coöperatieve Champign- onkwekersvereniging CNC. „Geen kunst. Wij moeten aan strenge milieuregels voldoen. We werden gedwongen een nieuwe gesloten compostfabriek te bouwen op de Moerdijk. Ge volg: onze grondstof, de cham pignonmest, is 20 procent duur der geworden." Daarbij komt de eis van het grootwinkelbedrijf dat de kwekers zich certificeren. „Vervolgens gaan ze de cham pignons voor een habbekrats kopen in het buitenland, ge kweekt met veel verdachte mid delen en geplukt onder slechte arbeidsomstandigheden", mop pert Brienen. „Dan kost het moeite om onze kwekers ervan te overtuigen dat we een correc te bedrijfstak moeten zijn. Ze la ten ons platweg stikken." Volgens Brienen worden Poolse telers bovendien gesubsidieerd door de overheid en worden de champignons geplukt door Rus sen 'die nog eens de helft goed koper zijn dan Polen'. In Ierland is de situatie identiek. Brienen: „Iedereen plukt daar champig nons, behalve de Ieren zelf." Gevolg is dat de prijs die verse champignons opbrengen ge middeld op 1,40 euro per kilo ligt, 5 cent beneden de kostprijs. De champignons voor de con- servenindustrie brengen 6 cent minder op dan de kostprijs van 70 eurocent. Brienen zegt dat er binnen twee, drie jaar een om slag moet komen, wil de sector overleven. De oogstkosten moe ten de helft omlaag door inzet van snijmachines, waardoor de handarbeid drastisch vermin dert. Mechaniseren is niet een voudig, 'want champignons zijn gevoeliger dan eieren'. Boven dien moeten Nederlandse telers hun eigen champignons afzet ten. Nu is de afeet versnipperd over vijftien handelshuizen, waarvan zes grote de markt domineren. Dat de telers het dan wegens kartelvorming met de NMa aan de stok kunnen krijgen, ver wacht Brienen niet. Hij weigert te geloven dat de champignons geen toekomst meer hebben in Nederland. „Kijk naar de toma- tentelers. Die hebben ook grote problemen gehad. Dat is inmid dels weer een redelijk renderen de bedrijfstak. Europese promo tie van de champignon kan de consumptie stimuleren. Een stijging van 3, 4 procent en we zijn uit de problemen." Nederland produceert 275 mil joen kilo champignons, waarvan 120 miljoen kilo verse; driekwart of meer wordt geëxporteerd. Ondanks de drastische afname van het aantal bedrijven steeg de productie in tien jaar met 20 procent. Dat Nederlandse champignontelers zelf naar Po len verkassen, zoals het Land bouw Economisch Instituut heeft geopperd, gelooft Brienen niet. „Het gebeurt sporadisch. Er zitten vier of vijf Nederlan ders. Maar ze pakken het wel meteen groots aan." rstel om de aftrek van hy- :rente voor de eigen wo- beperken, heeft veel los- Et en ongerustheid veroor- blgens De Hypotheker, 's ootste onafhankelijke be- lar in hypotheken, werkt regel averechts: zij gaat :kist zelfs een half miljard sten in plaats van opleve- endien zullen partijen op zoek gaan naar ma in de belastingmaatregel ilen en zal het zwartgeld- r alleen maar doortoene- t schrijft De Hypotheker randbrief aan de leden 'weede Kamer. rijf geeft openhartig toe natuurlijk belang heeft onbelemmerde afeet' van hypotheken. „Maar onze bezwaren zijn niet alleen inge geven uit eigen belang." De Hypotheker maakt duidelijk dat het huidige belastingregime de Staat circa 200 miljoen euro per jaar oplevert. Dat blijkt uit de volgende cijfers. De totale hypotheekschuld in Nederland beliep in het jaar 2000 260 mil jard euro. De kosten als gevolg van de aftrek van hypotheekren te beliepen dat jaar 7,5 miljard euro. Maar daar stonden de vol gende inkomsten voor de Staat tegenover, de overdrachtsbelas ting bracht 2,27 miljard euro in het laatje; de BTW op nieuw bouwhuizen leverde 2,16 mil jard op; het eigenwoningforfait 1,73 miljard en aan onroerend- zaakbelasting werd 1,6 miljard euro binnengehaald. Al met al een positief saldo van 200 mil joen euro. De kabinetsplannen rond de af trekbaarheid van hypotheekren te richten zich vooral op het oneigenlijk ge bruik van de over waarde. Voor bijvoor beeld de aanschaf van een auto, boot of ef fectenportefeuille. Dit nu blijkt volgens de hypotheekbemidde laar heel weinig voor te komen. Meestal wordt die overwaarde gebruikt om de toe komstige hypotheek- last te drukken. Daar- EIGEN BEURS een huis van verge lijkbare prijsklasse overstappen. Dit zal de doorstroming op de woningmarkt be lemmeren en bezit ters van duurdere huizen zullen de waarde van hun be zit versneld zien da len. Voor modale starters wordt het volgens De Hypothe ker bovendien on mogelijk om de wo- naast worden de 'kos- ningmarkt nog te be ten koper' ermee be taald, zoals de 6 pro- cent overdrachtsbe lasting. Als de plannen door gaan wordt het vol gens De Hypotheker voor de meeste mensen onmogelijk te verhuizen naar een huis dat 20 tot 30 procent duurder is. Zij kunnen alleen nog maar naar treden. Hun aandeel >onders in de woningmarkt is de afgelopen drie jaar toch al terugge lopen van 48 naar 33 procent. Bovendien wijst het bedrijf op de bijna onmogelijkheid de waarde van zelf aangebrachte verbeteringen aan de woning juist in te schatten. Die kosten moeten natuurlijk worden op geteld bij de oorspronkelijke aankoopprijs. Er wordt in Ne derland flink geklust aan het ei gen huis en ook als daar eens een lening voor is afgesloten, blijft de inschatting van de kos ten lastig. Tweede hypotheken worden vaker afgelost of bij her ziening van de hypotheek in de nieuwe opgenomen. „Een sub stantieel deel van de overwaarde is dus gerealiseerd door eigen investeringen van de woningbe zitter." Deskundigen vrezen bovendien voor een schokeffect op de hui zenmarkt. Het aantal transacties zal teruglopen, de bovenkant van de markt krijgt een tik en de toch al dure onderkant wordt onbetaalbaar. Zo'n 30 procent minder transacties kost de over heid 700 miljoen aan lagere op brengst overdrachtbelasting. Daarnaast zullen goedkopere woningen worden gebouwd en 20 procent goedkoper bouwen scheelt meteen 400 miljoen aan lagere BTW-inkomsten. Maar er zullen ook ernstige indi recte economische effecten van teruglopende economische be drijvigheid in de onroerend- goedsector zijn. Die zal namelijk negatief uitpakken voor make laars, hypotheekadviseurs, ban ken, architecten, meubelboule vards, witgoedleveranciers en aannemers. Al met al concludeert De Hypo theker dat het voorstel onvol doende doordacht is en pleit het bedrijf voor geleidelijke invoe ring van veranderingen zonder grote economische schokeffec ten. „In Engeland heeft men de aftrek geheel afgeschaft, maar daar wel zo'n dertig jaar over ge daan." De Beurs van Berlage aan het Damrak. Foto: ANP/Olaf Kraak amsterdam/anp - Het WaS OOit de pleisterplaats voor de handel in graan en effecten, het was de plek waar prinses Maxima en kroonprins Willem-Alexander hun jawoord gaven en het was een ontmoetingsplaats van poli tieke partijen. Nu is het gebouw een plek voor feesten, tentoon stellingen, concerten en ver maak. Een palazzo pübblico, of wel gemeenschapshuis, zoals architect H.P. Berlage het had bedoeld. Afgelopen dinsdag bestond de Beurs van Berlage aan het Dam rak in Amsterdam 100 jaar. Een eeuw waarin geregeld aan het historische gebouw is getrokken en gemorreld. „Het is een won der dat het gebouw er nog staat", zegt G. Bakker, al tien jaar directeur van het bedrijf Beurs van Berlage die het ge bouw exploiteert en propageert. „Velen zagen het als een rotge- bouw." Beurshandelaren vonden het gebouw waardeloos, decennia lang stond het halfleeg en een paar keer viel het pand ten prooi aan wilde verbouwplannen. In de jaren vijftig leidden onder- houdsproblemen tot zulke grote gebreken, dat het gemeentebe stuur in 1959 besloot het ge bouw te slopen en op die plek winkels en kantoren te bouwen. Dankzij protesten mocht het ge bouw blijven staan en kreeg het even later de monumentensta tus. Dat het er nu nog staat, is volgens Bakker te danken aan vele mensen die zich 'anoniem en zonder enig perspectief in zetten om het interieur te bewa ren en te beschermen. Veel aan het gebouw is na de opening door koningin Wilhelmina op 27 mei 1903 nog steeds authentiek. In het begin heette de Beurs van Berlage de Koopmansbeurs, be doeld om onderdak te verschaf fen aan de beurshandel. Al in 1912 vonden de handelaren het gebouw te klein en verhuisden ze naar het huidige beursge bouw op Beursplein 5. Tot 1998 huisde er nog wel de Agrarische Termijnmarkt, maar al in 1987 werd het gebouw gebruikt voor evenementen. Jaarlijks komen er nu 150.000 mensen om ten toonstellingen te bezoeken en concerten bij te wonen. Als het aan directeur Bakker ligt, is dat laatste de functie die het gebouw ook in de toekomst moet vervullen. Volgens hem kan de Beurs van Berlage bouw kundig nog lange tijd mee. „Er staan net nieuwe palen onder het gebouw, die houden het ze ker nog 100 jaar." Het monu mentale pand ondergaat een grondige renovatie die in mei 2004 klaar moet zijn. ECONOMIE WIJZER „Een werkman die een loon ge niet beneden den loonstan- daard der plaats zijner werk zaamheid kan niet alleen geen lust en ijver tot den arbeid heb ben, maar moet zelfs een wrok in het hart voelen jegens den patroon die misbruik maakt van zijne nood. Zou de patroon die de rechten van den werkman vergeet, zijn eigenbelang wel be grijpen? Hij is even dwaas als wanneer hij de stoomkraan zij ner machine afsloot om kolen te besparen." Deze prachtige uitspraak dateert uit 1875. Hij is van J.C. van Mar ken, grondlegger van de Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Van Marken was een van die verlichte on dernemers uit de 19de eeuw die idea lisme paarde aan ei genbelang. In een tijd van uitpersing met hongerlonen be greep hij dat goed personeelsbeleid zichzelf terugver diende. Hoge lonen zijn niet hetzelfde als hoge loonkosten, omdat hogere lonen tot ho gere productiviteit kunnen leiden. Lage lonen zijn slecht voor de motivatie en slecht voor de wer vingspositie. Wie lage lonen biedt, heeft de laatste keus op de arbeidsmarkt, niet de eerste. Het is een oude les, maar de Ne derlandse overheid is er kenne lijk niet erg van op de hoogte. Toen het zo slecht ging in de ja ren tachtig van de 20ste eeuw, en de overheid drastisch wilde bezuinigen, werd er fors gekort op de salarissen van ambtena ren. Dat is daarna nooit meer ingehaald. De salarissen van ambtenaren liepen in 2001 liefst 23 procent achter bij de lonen in het bedrijfsleven. Bij de onderhandelingen over het nieuwe regeerakkoord kwa men dezelfde geluiden over de ambtenarensalarissen naar bui ten als in de jaren tachtig: op nieuw de stoomkraan afsluiten om kolen te besparen. Het af knijpen van de lonen in de over heidssector wreekt zich onver mijdelijk in de kwaliteit van het ambtenarenkorps. Als ik betrokkenen in de over heidssfeer daarover spreek, wordt mijn stelling niet bestre den. Door de slechtere situatie op de arbeidsmarkt is de wer vingspositie van de ministeries relatief verbeterd. Het ministerie van financiën heeft nu geen Joop Hartog hoogleraar macro-economie aan de Universiteit van Amsterdam slechte wervingspositie, wellicht omdat ervaring bij Financiën waardevol is in het bedrijfsle ven. Het schoolvoorbeeld is de slimme belastinginspecteur die zijn ervaring bij het Rijk vertaald ziet in klinkende munt als hij door het bedrijfsleven wordt weggekocht. En dat is natuurlijk precies wat we niet willen als we de overheid serieus nemen. Structureel gezien wordt de be lastingbetaler een slechte dienst bewezen met een beleid van la ge lonen. De overheid zal nooit in staat zijn de echt absolute topsalarissen te betalen die in het bedrijfsleven voor sommi gen mogelijk zijn. Maar dat hoeft ook niet. Werken bij de overheid heeft een speciale bekoring, die het bedrijfsleven nooit kan bieden. Werken voor het alge meen belang, ruimte voor een vleugje idea lisme, de verre geur of de nabije smaak van macht en invloed. Te recht dat de overheid dat benadrukt in re cente wervingscam pagnes. Maar dat moet je niet teniet doen met ongerichte bezuinigingen op lo nen. Kies dan voor kwaliteit in plaats van kwantiteit Als er be zuinigd moet worden, kies dan voor minder taken. En zorg bij de taken die je wel wilt uitvoeren dat je mee kunt dingen naar de beste men sen. Dan hoefje moeilijke taken ook niet uit te besteden. Het vorige kabinet droeg op tot bezuinigen op de uitgaven aan consultancy en adviesdiensten. In plaats daarvan er echter juist meer geld aan uitgegeven. Dat lijkt me een duidelijk signaal dat de kwaliteit bij de overheid tekortschiet. Het is veel beter om dat geld voor externe advi seurs en consultants te besteden aan hogere kwaliteit voor de ei gen ambtenaren. Mensen die op hun vakgebied tot de top beho ren. Managers van topkwaliteit die durven ingrijpen als dat no dig is. Die geen genoegen ne men met een cultuur van pa- pierschuiven en het aaneenrij gen van een ketting van parafen, maar hun mensen juist aanzet ten tot het leveren van topkwali teit. Die op doelstellingen wor den beoordeeld en daar ook op worden afgerekend. Hogere lo nen betalen zich dan terug in betere kwaliteit en geven de be lastingbetaler daarmee meer waar voor zijn geld.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7