Conflict over toekomst EU wordt harder BUITENLAND Frans-Amerikaans conflict bepaalt sfeer topontmoeting in Evian Twee agenten gedood bij bomaanslag door ETA Gewone stervelingen ontvluchten jarig Sint Petersburg Negen landen tegen plan Giscard Zuid-Afrika is nog niet van 'necklacing verlost 'Kalief van Keulen' krijgt van Duitsland reisverbod eriemoordenaar ihina opgepakt - Een 20-jarige inwoner de Chinese stad Wenzhou gearresteerd op verdenking het vermoorden en in stuk snijden van tien mensen, ij had het vooral gemunt op ime mensen. Over zijn motief ist de politie nog in het duis- •r. De man werd bij toeval ge- jnden. De politie belde bij em aan omdat hij een fiets jor zijn huis moest ver plaat - ?n. Toen hij de voordeur pende, zagen de agenten in et huis bloed van het laatste achtoffer, de eigenaar van de ets. lommen onder •odium paus weg &nja luka - Op de plaats in Bosnische Banja Luka waar aus Johannes Paulus II vol- maand een mis op- raagt, hebben militairen van e NAVO-vredesmacht SFOR 21 ommen uit de Tweede We- opgeruimd. De ommen waren weliswaar ont- aan van hun ontstekingen, laar niet helemaal ongevaar- ik. Ze lagen in de tuin van het looster van Petricevac, precies p de plaats waar het podium oor de paus moet komen. Tij- ens de oorlog gebruikten de luitsers het klooster als wa- enopslag. ading pistolen lit truck gepikt tuN - Uit een vrachtwagen die p weg was van Duitsland naar panje zijn ongeveer driehon- automatische pistolen ge- tolen. Spaanse douanemede ontdekten gisteren bij e Spaans-Franse grens dat de ontbraken. Ze zijn wel- cht door een criminele organi- of de Baskische terreurbe ETA zijn gestolen. De ruck was in Stuttgart geladen, n had Guernica in Baskenland eindbestemming. Op weg Spanje was de vrachtwa- en twee keer in Frankrijk ge topt. timalayatoppen >pen voor publiek athmandu- De autoriteiten in lepal hebben vijftig nieuwe Hi- nalayatoppen opengesteld oor bergbeklimmers. Dat heeft iet ministerie van toerisme gis- eren bekendgemaakt. Door de lieuwe maatregel zijn er in Ne- nu 326 bergtoppen die be- mogen worden. De 'nieuwe' berg op de üst is Mount Kabra, waarvan top op 7318 meter ligt. Nepal leeft acht bergen die hoger dan meter zijn. De Mount Eve- met 8848 meter de hoogste ter wereld, ligt in het met China. Vsielzoeker uit rak moet terug üneve - Groot-Brittannië, tankrijk en Duitsland sturen ienduizenden Iraakse asielzoe- ;ers terug naar Irak. Dat zeiden le ministers van binnenlandse aken van de drie landen giste- en na afloop van een gesprek net VN-vluchtelingencommis- aris Ruud Lubbers. De terug- eer verloopt via de VN. Het iaat alleen om asielzoekers die log in de procedure zitten of lie een tijdelijke verblijfsver- hebben. Aanvankelijk de terugkeer op basis van maar later komt 'een grotere mate van zei de Britse minister binnenlandse zaken David IWN-macht Congo onder Frans bevel *ew york - De Verenigde Na- lies sturen een interventie onder Franse leiding naar het noordoosten van Con go, waar de afgelopen weken honderden mensen om het le ren zijn gekomen bij geweld tussen milities van rivaliseren- le stammen. Dat heeft de Vei- Sgheidsraad gisteren unaniem Jesloten. De troepenmacht gaat bestaan uit 1.400 soldaten, /oor de helft Fransen. België, Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië en Spanje zijn Bereid een bijdrage te leveren, Canada en diverse Afrikaanse anden eventueel ook. Singapore van lijst SARS-landen Iingapore - De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) haalt Singapore van haar lijst met -landen. De WHO vindt e stadstaat de ziekte onder ole heeft. De afgelopen negentien dagen heeft Singapo re geen nieuw geval van de be smettelijke longziekte meer ge hield. Dat Singapore niet meer tp de lijst staat, betekent vol gens het ministerie van volks gezondheid niet dat de strenge maatregelen niet langer van kracht zijn. Singapore is zwaar getroffen door SARS. Er zijn 31 mensen gestorven en in totaal fijn er 206 besmettingen vast gesteld. door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - De G8-top, die van morgen tot en met dinsdag in het Franse Evian wordt gehouden, gaat 'over alles en ook nog over economie'. Wat in 1975 in het slot Rambouillet bij Parijs be gon als een informeel samenzijn van de rijkste industrielanden over econo misch en monetair beleid, is uitge groeid tot een politiek spektakel waar bij de veiligheidsmaatregelen meer aandacht lijken te trekken dan de bij eenkomst zelf. De bijeenkomst in Evian-les-Bains aan het meer van Genève spant de kroon. Het zal de eerste keer zijn dat de Amerikaanse president George Bush en de Franse president Jacques Chirac elkaar ontmoeten na hun enorme botsing eerder dit jaar rond de oorlog in Irak, de heftigste transat lantische aanvaring van na de Tweede Wereldoorlog, die ook leidde tot diepe verdeeldheid in Europa zelf. Chirac promoveerde zich in het Irak- conflict tot leider van de 'multipolaire' wereld en wil die lijn doortrekken in Evian. Op zijn initiatief zullen maar liefst 19 staats- en regeringsleiders morgen met elkaar van gedachten wisselen over 'de toestand in de we reld'. Naast de VS, Japan, Canada, Duitsland, Frankrijk, Italië, Groot- Brittannië en Rusland - de G8 - schui ven de leiders aan van nog eens elf landen: China, India, Brazilië, Mexi co, Egypte, Zuid-Afrika, Algerije, Ni geria, Senegal, Saudi-Arabië en Ma rokko. Frankrijk wil geen loze gebaren: het moet en zal een officiële vergadering worden van gelijkwaardige gespreks partners. De top moet uitstralen dat de rijke landen er niet alleen zijn om goed voor zichzelf te zorgen maar dat in een wereldomvattende economie een dialoog tussen noord en zuid noodzakelijk is. Geen van de uitgenodigde landen sloeg de invitatie dan ook af. Deelne men aan een overleg met de groten der aarde verschaft elk land de gele genheid eigen opvattingen te ventile ren, plannen te lanceren of de diplo matieke banden weer wat aan te ha len die in veel gevallen door de Irak- crisis aanzienlijk losser zijn gewor den. De Braziliaanse president Luiz Igna- zio Lula da Silva, kortweg Lula, stelt bijvoorbeeld voor een extra belasting te heffen op de aan- en verkoop van wapens. De opbrengst moet gebruikt worden om de honger in de wereld te bestrijden. Lula zal een klemmend beroep op de rijke landen doen om de economische groei in de ontwik kelingslanden te stimuleren. Die steun is van wederzijds belang, zo be toogde hij. „Het is ook de beste ma nier om terrorisme, smokkel, drugs handel en georganiseerde misdaad te bestrijden." De bijeenkomst van morgen zal ook worden bijgewoond door VN-secre- taris-generaal Kofi Annan en door de topfunctionarissen van IMF, Wereld bank en Wereldhandelsorganisatie. Ze lijkt daarmee veruit de interes santste bijeenkomst van de G8. Het officiële deel, maandag en dinsdag, staat namelijk vooral in het teken van het voortijdige vertrek van Bush. Die overweegt maandagmiddag al te vertrekken omdat hij op tijd in het Jordaanse Akaba wil zijn voor de Amerikaans-Israëlisch-Palestijnse top. Een pijnlijke affaire voor Chirac, die er veel aan gelegen is de buiten wacht te laten zien dat het met de Amerikanen weer 'business as usual' is. Maar de agenda van Bush ziet er anders uit. Waarnemers in Parijs zien in zijn voortijdige vertrek een aanwij zing dat de Amerikaans-Franse ver houdingen nog steeds onder zware druk staan. Het is nog nooit eerder vertoond op een G-8 dat een van de deelnemers niet het slot van de bij eenkomst afwachtte. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De kans dat de Europe se Conventie het eens wordt over een nieuw bestuur voor de Euro pese Unie wordt steeds kleiner. Zeven lidstaten en twee toekom stige EU-landen weigeren de be staande afspraken open te bre ken en blokkeren daarmee een nieuwe verdeling van de macht. De negen worden aangevoerd door Spanje, dat de opstelling van een nieuwe EU-grondwet al lange tijd dwarsboomt. Ook Groot-Brittannië, Ierland, Dene marken, Oostenrijk, Zweden, Polen, Litouwen en Cyprus heb ben een document ondertekend dat gisteren tijdens een plenaire vergadering van de 105 leden tellende Conventie ter tafel kwam. Vanuit Polen liet de Britse pre mier Tony Blair gisteren aan zijn kiezers weten dat zij niet be zorgd hoeven te zijn, omdat Groot-Brittannië in de Conven tie 'aan de winnende hand' is. Met name de Britse Conserva tieven vrezen nieuwe afspraken die leiden tot meer macht voor Brussel en een Europese 'super staat'. De negen landen houden vast aan de afspraken die de lidsta ten in december 2000 zijn ge maakt in Nice, waar regerings leiders dagenlang een bitter ge vecht voerden over kwesties als zetelverdeling en stemmenwe ging. Het resultaat was een ge brekkig compromis en de Con ventie kreeg ruim een jaar gele den de opdracht om met nieu we voorstellen te komen. Aanpassingen van de EU zijn nodig omdat de Unie met 25 - en later mogelijk nog meer - en meer leden anders onbestuur baar dreigt te worden. De tijd begint te dringen. Op 20 juni moet Valéry Giscard d'Estaing, de voorzitter van de werkgroep, een ontwerp voor een Europese grondwet bij de regeringsleiders op tafel leggen. Bij de opening van de zitting riep Giscard gisteren de lidsta ten op om 'moedig en amitieus' te zijn. „Als zich een sterke meerderheid aftekent, moet een individueel land zich daarbij neerleggen," vindt hij. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Necklacing. De me thode is uit de tijd van de Apart heid, maar wordt nog steeds re gelmatig gebruikt in Zuid-Afri ka's zwarte townships als de frustratie hoog oploopt. Twee mannen kregen deze week een met benzine overgoten auto band om de nek, die vervolgens in brand werd gestoken. Het re sultaat was te zien in de krant The Star, die de foto's publiceer de van twee volledig verkoolde lichamen. In de 'oude tijd' betrof het ver raders die heulden met de witte vijand of leden van rivaliserende groepen binnen de township. Vandaag gaat het om dieven en verkrachters, die in de zwarte woongebieden vaak vrij spel hebben, omdat de politie niet kan of durft in te grijpen. Nog niet duidelijk is wat de laatste twee, nog niet geïdentificeerde, slachtoffers precies hadden ge daan. Wel is duidelijk dat de be volking van Bramfischerville, een krottendorp dat bij Soweto, genoeg had van het tweetal. Volgens ooggetuigen ging in de nacht van dinsdag op woensdag een woedende menigte van vijf tig mensen personen op jacht naar de mannen. Ze werden ge vonden, naar een open veld ge bracht, uitgekleed, met stenen bewerkt en in brand gestoken. Gisteren werden 26 mensen ge arresteerd, die direct bij de daad betrokken zouden zijn geweest De politie spreekt van onaccep tabele gevallen van eigenrichting maar moet tegelijk toegeven wei nig grip te hebben op het feno meen. Volgens een criminoloog uit Kaapstad zijn dit jaar in de townships buiten die stad al ze ker veertig mensen door neckla cing of lynchen om het leven ge komen. In de Oost-Kaap, Zuid- Afrika's armste provincie, ge beurt het zó vaak dat het de kranten niet eens meer haalt. De moorden worden vaak veror donneerd door illegale institu ten, zoals de zogenaamde kan goeroerechtbanken. De uitvoer ders zijn meestal lid van 'vigilan- tegroepen', organisaties die door de lokale gemeenschap zelf wor den opgezet bij gebrek aan een adequate politiemacht. In de straten van de townships bij Kaapstad is de verhouding tus sen vigilantes en politieagenten 100 op 1. keulen/rtr - De Duitse autori teiten hebben de islamitische leider Metin Kaplan, ook be kend als de 'Kalief van Keulen', gisteren een reisverbod opge legd. Dat gebeurde enkele dagen nadat een rechtbank had be paald dat Duitsland Kaplan niet mag uitleveren aan Turkije, om dat hij daar politieke vervolging en mogelijk de doodstraf zou riskeren. Turkije wil Kaplan vervolgen wegens hoogverraad en terroris me. De radicale moslim beoog de met zijn o/rganisatie Kalif- aatstaat van Turkije een islami tisch bestuurde staat te maken, met hem aan het hoofd. Volgens Ankara bestaan er banden tus sen de Kalifaatstaat en het ter reurnetwerk al-Qaeda. Kaplan zou in 1998 een vliegtuig op het mausoleum van de stichter van het moderne Turkije, Atatürk, hebben willen laten neerstorten. De Duitse regering wil Kaplan nu op andere gronden het land uit zetten. Daarom moet hij zich beschikbaar houden voor de justitie. Dat betekent dat hij niet op reis mag en zich wekelijks bij de politie in Keulen moet mel den. Het probleem is dat niet bekend is waar de Kalief van Keulen is. Kaplan kwam in maart vrij na een celstraf van vier jaar. Hij zat vast omdat hij tot de moord op een rivaal had opgeroepen. Kort na zijn oproep schoot een onbe kende de man dood. In verband met het uitleveringsverzoek van Turkije bleef hij achter slot en grendel. Toen de rechtbank hem gelijk had gegeven in zijn verzet daartegen, kwam hij op vrije voeten. Explosievenexperts zoeken rond de restanten van de totaal verwoeste politie-auto In Sanguesa naar bewijsmateriaal. Foto: AFP/Rafa Rivas door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Bij een bomaanslag in het Spaanse dorp Sanguesa zijn gistermiddag twee politiemannen omge komen. Een derde agent verloor beide benen. De aan slag is vrijwel zeker het werk van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. De drie kilo zware bom ontplofte onder een politieauto toen die weg wilde rijden. Een voetganger raakte licht gewond. De aanslag lijkt een reactie op de gemeenteraadsverkie zingen van zondag, waarbij de radicale nationalistische partij Batasuna, de politieke vleugel van de ETA, niet mee mocht doen. Batasuna en vergelijkbare partijen werden een paar weken geleden door de rechter verbo den. „Dit is de taal van de ETA", zei de leider van de so cialistische PSOE José Luis Zapatero in een reactie op de moordaanslag. De PSOE won zondag de verkiezingen. Premier Aznar zegde zijn bezoek aan het jarige Sint Petersburg af. Hij beloofde opnieuw een einde te zullen maken aan het terrorisme. Overal in Spanje werden gisteravond bijeen komsten gehouden om de omgekomen politiemensen te herdenken, en als een protest tegen de terreur van de ETA. Tijdens de verkiezingscampagne heeft de terreurgroep zich vrij rustig gehouden. Maar kort voor de verkiezin gen verschenen drie gemaskerde ETA-leden op de Bas kische televisie, die aankondigden dat ze door zouden gaan met de gewapende strijd voor een onafhankelijk Baskenland. De ETA maakte haar laatste dodelijke slachtoffer in februari. In de dertig jaar dat de ETA ope reert zijn bijna 900 mensen omgekomen. De situatie in Baskenland is na de verkiezingen uiterst gespannen, vooral in de plaatsen waar Batasuna veel aanhang heeft. Ondanks het verbod heeft de partij zon dag schaduwverkiezingen gehouden. In veel stemloka len lagen eigen stembiljetten. Daarmee konden de Bas- ken hun (ongeldige) stem uitbrengen op de radicale na tionalisten. Ruim 153.000 mensen maakten van die mo gelijkheid gebruik, ongeveer 15 procent van de stem mers. Sint Isaak-kathedraal. 's Avonds wacht er nog een concert in het Mariinski-theater en een diner op een jacht op de Neva. Het is een informele voorbereiding op de onderhandelingen van de vol gende dag. Uit angst voor terroristische aan slagen zijn de veiligheidsmaatre gelen immens. Op iedere hoek straathoek zijn politieagenten te vinden. De meeste toeschouwers in burgerkleding blijken een klein knopje in hun oor te heb ben; het zijn medewerkers van de veiligheidsdienst. Rond het centrum zijn de wegen afgezet met hekken, gesponsord door de plaatselijke bierbrouwer Baltika. Meer dan veertig delegaties met staatshoofden en regeringslei ders razen heel de dag door de jubilerende stad van afspraak naar afspraak. Gewone stervelin gen zijn de verkeerschaos wijse lijk ontvlucht. Ze Meren het 300- jarig bestaan van de stad op de datsja, ver weg van alle hectiek. Het echte feest voor het volk is eerder in de week al geweest, bij de spectaculaire lasershow in de stad. Tot diep in de nacht vier den tienduizenden mensen feest. De ochtend daarna was de stad bezaaid met champagne- en bierflessen. De jongeren zijn daarna weggestopt op het ei landje Kronstad in de golf van Finland. Daar kunnen ze ruim een etmaal dansen zonder ie mand tot last te zijn. Zondag is Sint Petersburg dan weer zoals de Russen haar ken nen: een mooie, ietwat slaperige stad aan de Neva. door onze correspondent Frank Hendrickx sint petersburg - „Leningrad!", roept de conducteur als de Rode Pijl, de nachttrein uit Moskou, het station binnenrolt. „We zijn aangekomen in Leningrad!" Hoogwaardigheidsbeldeders uit alle hoeken van de wereld zijn afgereisd om het 300-jarig be staan van Sint Petersburg te vie ren, maar voor de meeste inwo ners blijft de stad gewoon Le ningrad heten, zoals in de Sov- jettijd. De posters met '300 jaar Sint Petersburg', waarmee de hele stad vol hangt, veranderen daar niets aan. Maar of ze nu in Leningrad of Sint Petersburg wonen, de koopmansgeest is tot iedereen doorgedrongen. Oude oma's bieden op het perron hun ap partement als onderkomen aan. „Jongeman, kom bij mij sla pen", zegt een baboesjka. „Het is goedkoop en schoon." De ou den van dagen hebben een gat in de markt ontdekt. Hotels hebben de kamerprijzen ver dubbeld nu de stad is vergeven van buitenlandse journalisten en diplomaten. Voor de gewone toerist is de stad onbetaalbaar geworden. De groten der aarde doen dit weekeinde Sint Petersburg aan. Bush, Chirac, Blair, Koizumi, Schroder, allemaal zullen ze de hand schudden van Vladimir Poetin, de grote animator achter het jubileumfeest. De viering van het 300-jarig bestaan moet het fiasco van vijftig jaar geleden De verregende obers konden onverrichterzake inrukken met hun bladen vol champagne. Het weer was gisteren de grote spelbreker bij de opening van het feest in Sint Petersburg. Gastheer Poetin blies de ont vangst van zijn gasten buiten af. Foto: AP/Laurent Rebours goed maken. Het 250-jarig jubi leum viel in 1953 samen met de dood van Stalin. Alle festiviteiten in Sint Petersburg werden afge last. Met Poetin als president zal dat niet gebeuren. „Ik hou van Sint Petersburg", zegt de Russi sche leider tegen de Russische televisie. „Deze stad ziet er altijd prachtig uit" Vlekkeloos verloopt het feest evenwel niet. De regen valt met bakken uit de hemel als Poetin zijn gasten bij het standbeeld van Peter de Grote aan de Neva wil begroeten. Stoer hadden de organisatoren aangekondigd al le wolken weg te zullen schieten met een speciale chemische substantie, maar tegen de grijze hemel boven Sint Petersburg valt niets te beginnen. „De me teoroloog zal nu wel neerge schoten worden", grappen de doorweekte Russische journalis ten die geduldig bij de 'Bronzen Ruiter' wachten. Als de in wit gestoken lakeien met bladen vol champagneglazen vertrekken, is het duidelijk: De officiële ope ning van het feest gaat niet door. Het gezelschap met regerings leiders, onder wie premier Bal kenende, vertrekt linea recta naar de in oude glorie herstelde

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5