Acteurs Practice aan de dijk gezet MEDIA Rolf maakt adellijk programma t Laatste kunstje Bart de Graaff Reconstructie van Britse 'kuch-fraude' 'Automatische piloot is killing' Ook hoofdrolspeler Dylan McDermott werkloos Vannacht aan de knoppen draaien igionale kranten ten De Stentor •RN De regionale dag- tn van Wegener Uitgeverij rland Overijssel (WUGO) verder onder de verzamel- De Stentor. „De stentor is [Griekse heraut die in de ise oorlog berichten iracht. Het staat voor zui- duidelijk en eerlijk", zegt Iredacteur G. Selles. De gaat als paraplu fungeren de Apeldoomse Courant, Iers Dagblad, Deventer jlad, Zwolse Courant, Dag- Flevoland en het Nieuw iper Dagblad. use en Live nkpopfavoriet jersum - In aanloop naar jpop zendt de VPRO de op- lens van Muse en Live van g jaar op televisie uit. Muse Bve ontvingen de meeste jimen van muziekliefheb- I die hun top 3 de afgelopen jen hebben ingevuld op de jsite 3voorl2.vpro.nl. In to- Ibrachten 10.928 bezoekers jstem uit. De winnende op- Jens zijn morgen en volgen- ireek zondag van 17.05 tot JD uur te zien onder de titel toop - your favorite. zaterdag 31 mei 2003 rdon krijgt dy Keur ersum - Eddy Keur ver met ingang van maandag Jeam van de ochtendshow lemorgen Gordon op :ee 100.7 FM. De nieuwe ick van Gordon heeft in 'rieden diverse program- op radio en televisie ge smeerd en is als diskjockey lam geweest voor de KRO dj Radio 10 FM. Momenteel (t Eddy Keur bij Yorin. hilversum/me diaredactie - Alle zeven hoofdrolspelers van de suc cesvolle Amerikaanse advocaten- serie The Practice zijn ontslagen door producent/schrijver David E. Kelly (LA. Law, Chicago Hope, Al ly McBeal) omdat ze te veel ver dienden. Dylan McDermott, beter bekend als Bobbie Donnel en zijn collega's Lara Flynn Boyle, Kellin Williams, Lisa Cray Hamilton, Maria Sokoloff, Chyler Leigh en Bill Smitrovitch werden maandag telefonisch door Kelly op de hoogte gesteld van hun ontslag. Het massaontslag is het gevolg van een afspraak met zender ABC, die alleen wilde doorgaan met jaar acht van de serie als de kosten van The Practice van 6.5 miljoen dollar per aflevering werden teruggeschroefd naar 3.5 miljoen. Sinds de serie in ja nuari van zondagavond naar de maandagavond werd verplaatst, zakten de kijkcijfers - en daar mee de advertentie-inkomsten - in de Verenigde Staten drama tisch. Ruim twintig procent minder kijkers volgen de verwikkelingen een groep van zes toegewijde advocaten op een kleine praktijk in Boston. Het collectief staat onder leiding van Bobby Don- nel (Dylan McDermott). Hij ver dedigt de rechteloze burgers sa men met zijn goed opgeleide collega's. Allen delen het ideaal: iedereen heeft gelijke kansen binnen het rechtssysteem. Sail lant detail: zij laten daarvoor een topsalaris bij een groot kantoor lopen. In het echte leven waren de ac teurs Kelly veel te duur. En aan gezien bij het maken van de af spraak met ABC niet gepraat was over behoud van de huidige cast, besloot Kelly simpelweg de duurste acteurs te schrappen. „De creatieve en economische realiteit dwong ons tot deze maatregel", aldus Kelly in een verklaring. „Veel sleutelfiguren komen niet terug." Dit overi gens tot grote schrik van ABC, die ook pas maandag op de hoogte werd gesteld van het ver lies van de belangrijkste acteurs. Vorige week donderdag waren Dylan Mcdermott en Kellin Wil liams nog te gast bij een bijeen komst met adverteerders waar het herfstschema van ABC be kend werd gemaakt. Kelley treurde in het openbaar over het vertrek van de acteurs. „Het doet pijn, zowel professio neel als persoonlijk. Dit is mis schien wel de beste groep ac teurs waarmee iemand kan wer ken. Ik hoop dat ze stuk voor stuk kunnen terugkeren. Als ik geluk heb, kan ik in de toekomst ook andere projecten met hen doen." Afgekeken Volgens ingewijden heeft Kelly de draconische strategie echter afgekeken van andere langlo pende drama-series zoals Law Order en ER. Daar vond een schifting onder de acteurs plaats om de show fris te houden en zelfs nieuwe kijkers aan te trek ken. Maar nooit eerder werd een tv-serie zo ingrijpend ver nieuwd. In Nederland hoeven de kijkers van de Avro-serie zich voorlopig nog geen zorgen te maken: we lopen zo'n twee jaar achter op de Amerikanen. Daarbij heeft Dylan McDermott met Kelly af gesproken dat hij in het nieuwe seizoen ieder geval vier keer komt opdraven. Het is echter de vraag of de serie zonder de bekende gezichten een toekomst heet. NBC zal de reeks bovendien het komend seizoen beconcurreren met de nieuwe advocatenserie The Ly on's Den, met acteur Rob Lowe in de hoofdrol. Dolf Rogmans jrsum - Dankzij Bart de —iff en Veronica bestaat BNN. (dankzij BNN en indirect (zij Bart de Graaff bestaat Is Veronica nog. Een jaar na 3epverlijden van Bart laten ime omroepen weten een fu- p onderzoeken. Een typisch tje Bart-logica: eigenlijk kan iet, maar toch gebeurt het. iphanden zijnde fusie tus- 'NN en Veronica vormt het :e spiegelbeeld van hetgeen 15 gebeurde. Toen maakte ide Graaff voor de commer- omroep Veronica het pro- ia BNN. Bart vond dat de ike omroep te weinig voor deed en begon in com- iële zendtijd een actie om lublieke zender BNN aan lende leden te helpen. Dat g«f en in 1998 begon BNN in publiek bestel. En vandaag it de publieke omroep BNN Ie commerciële omroep Ve la de helpende hand biedt, loet BNN dat niet uit een I 'naastenliefde'. Sterker de jongerenomroep (en de totale publieke omroep) veel meer te winnen bij iisie dan Veronica. BNN zit ti bijzonder lastige situatie. Voor eind volgend jaar moet de omroep vijftigduizend leden er bij hebben (nu zijn er honderd duizend), wil ze in 2005 nog mogen uitzenden. Zo niet, dan is het afgelopen met de jonge renomroep. Een fusie met Veronica verlost BNN in één klap van het leden probleem en maakt BNN zelfs de grootste publieke omroep van ons land. Veronica is name lijk ook een vereniging met ruim negenhonderdduizend leden. Advocaten van BNN hebben uitgezocht dat door een fusie van de twee verenigingen de le den van Veronica automatisch lid zijn van BNN. Een grote omroep heeft ook fi nanciële voordelen. Volgens een woordvoerder van het Commis sariaat voor de Media krijgt BNN na de fusie jaarlijks 36,3 miljoen euro uit de staatskas te genover nu 14,5 miljoen. En de omroep moet dan minimaal 650 uur televisie en drieduizend uur radio maken, tegenover nu hon derd uur televisie en 475 uur ra dio. Dat extra geld (22 miljoen) komt bovenop de totale om roepbegroting en hoeft dus niet door andere omroepen ingele verd te worden. Daarmee zou een fusie tussen BNN en Vero nica als neveneffect hebben, dat de aangekondigde bezuiniging van tachtig miljoen op de pu blieke omroep met ruim een kwart wordt verminderd. Daardoor zullen de andere om roepen de nieuwe combinatie waarschijnlijk een hartelijk wel kom geven. Een TROS-woord- voerder beaamt dat. Als BNN op Nederland 2 meer wil uitzen den, schikt de TROS wel wat in. De omroep maakt toch al meer tv dan wettelijk verplicht. Moeilijker ligt de fusie voor Ve ronica. De organisatie staat met de rug tegen de muur. De hol ding Veronica (eigendom van de vereniging) heeft een uitgeverij, een lithobedrijf, een televisie zender, een radiozender en een internetbedrijf. Alleen de uitge verij en het lithobedrijf verdie nen geld. De afgelopen zes maanden is een enorme sloot geld uitgegeven in een poging de televisiezender nieuw leven in te blazen. Maar dat is mislukt. Veronica kwam in februari al tot de conclusie dat zelfstandig ver der gaan geen optie meer is. Nu blijkt dat er zelfs maar één mo gelijke partner is: BNN. SBS haakte deze week af. Voor Vero nica is het dan ook een keuze tussen fuseren of verdwijnen. _euwe frequenties publieke en commerciële landelijke radiostations Hilversum - Charles Ingram, majoor in het Britse leger, kwam in september 2001 te recht op de felbegeerde stoel in Who wants to be a millionaire (in Nederland te zien als Lotto Weekend Miljonairs met Robert ten Brink). De 39-jarige Ingram wist zelfs, hoe wel met horten en stoten, de hoofdprijs van één miljoen pond (1,5 miljoen euro) in de wacht te slepen. Ingram kreeg het prij zengeld echter nooit uitgekeerd en de afle vering heeft het televisiescherm nooit ge haald. Charles Ingram verbruikte al snel al zijn hulplijnen, maar wist toch op te stomen tot de miljoen-vraag. Hoewel publiek en pre sentator Chris Tarrant niets in de gaten hadden, ontstond achter de schermen arg waan. Universiteitsdocent Tecwen Whit- tock, een kennis van Ingrams vrouw Diana en tevens deelnemer aan de quiz, zou tij dens de vragen die Ingram op weg naar het miljoen moest beantwoorden opvallend vaak op cruciale momenten gekucht heb ben. Producent Celador van de wereldwijde succesformule Who wants to be a millio naire deed aangifte tegen het trio. Eind april van dit jaar werden Ingram, zijn vrouw Diana en Whittock wegens vals spel veroordeeld tot voorwaardelijke celstraffen en hoge geldboetes. Met dank aan documentairemaker Martin Bashir, onder meer bekend van de spraak makende film over Michael Jackson, kreeg de Britse tv-kijker de veel besproken uit zending van de populaire tv-quiz op 22 april alsnog te zien. Tijdens de reconstruc tie van het bedrog, met commentaar van onder meer het productieteam en de pre sentator, zaten ruim vijftien miljoen Britten voor de buis. Alleen naar de begrafenis van prinses Diana in 1997 keken in Engeland meer mensen. SBS 6 zendt de documentaire morgen avond uit onder de titel Who wants to steal a million. In Bashirs reconstructie komen de momenten waarop Charles Ingram, Diana en Whittock de fout ingingen duide lijk naar voren. „Hij was zeker niet boven gemiddeld intelligent", zegt presentator Tarrant tegen Bashir. Bij vragen waarop hij de antwoorden overduidelijk niet wist, ge bruikte hij de bedenktijd om de vier ant woordmogelijkheden nog eens hardop voor te lezen, in de hoop dat ergens een kuch zou volgen. En die was steeds duide lijk hoorbaar. Bij vraag vijftien, de laatste vraag op weg naar een miljoen, was voor iedereen duidelijk dat Ingram het ant woord niet wist. Iedere andere deelnemer zou zijn gestopt en genoegen hebben ge nomen met een paar honderdduizend pond minder, maar terwijl het publiek de adem inhield, nam de nog steeds ontspan nen Ingram, ogenschijnlijk, de gok Stof De adembenemend spannende documen taire deed in Engeland veel stof opwaaien. Russell T. Davies, de maker van onder meer de dramaserie Queer as folk, werkt inmiddels aan een speelfilm over de zaak. Het echtpaar Ingram en souffleur Whittock blijven hun bedrog nog altijd ontkennen. Desondanks is het niet te verwachten dat zij in hoger beroep gaan. De quizfraude heeft hen overigens geen windeieren ge legd. In Engeland is het verboden een zaak waarvoor iemand veroordeeld is aan te wenden voor persoonlijk gewin, maar het staat het trio vrij om in te gaan op verzoe ken voor lezingen, tv-optredens en recla me-activiteiten in het buitenland. „Ze kun nen wel tienduizend pond voor een lezing vragen", zo schatte een artiestenmanager in de krant The Guardian. De bedriegers zullen naar verluidt binnenkort te zien zijn in een reclamespot voor... hoestdrank! Berrit de Lange Who wants to steal a million, morgen, SBS 6, 20.30 uur. De fusie met BNN moet er voor al voor zorgen dat het omroep blad Veronica Magazine kan doordraaien en er, als is het op papier, nog iets overblijft van de activiteiten op radio, televisie en internet. Op papier. Want wat moet BNN met het lithobedrijf, de tv-tak, de radio-tak en het in ternetbedrijf? Hier en daar zul len mensen rondlopen die in het grotere BNN hun plek kun nen vinden, maar zeker niet on der de naam Veronica. En zelfs de winstgevende uitge verij zal zich moeten aanpassen. Volgens de Mediawet mag de uitgeverij alleen een omroepgids maken die zich richt op de pro gramma's. Het magazine be steedt nu veel aandacht aan 'li festyle'. Dat moet anders. En Veronica geeft ook het blad Sa tellite uit. Het is maar de vraag of dat straks nog mag. Zo bezien zijn er best nog hob bels op de weg naar een fusie. Maar vooral Veronica heeft geen keus. Jammer is, dat Bart dit niet meemaakt. Beginnen als pro grammamaker bij Veronica en via een omweg eindigen als voorzitter van de club, die dan onderweg nog wel even jouw naam heeft aangenomen. Het is de ultieme Bart-stunt. Rolf Wouters: „Ik wilde eerlijke portretten van ze maken waarin mensen zelf bepalen wat ze wél en niet willen vertellen. Het voordeel was dat ik geen journalist ben, ik hoef niet zo nodig dingen te onderzoeken." Foto: GPD Hilversum - Wedden Dat, Now or Never, Big Brother, Uhh.. ver geet je tandenborstel niet: pre sentator Rolf Wouters (40) is bij het grote publiek vooral bekend geworden door tv-spektakel. Vanaf vandaag zien we hem echter in een heel andere rol. In de AVRO-reeks Royal Rolf reist hij in tien afleveringen langs weledelgeboren families in Oos tenrijk, Duitsland, Italië, Spanje en Nederland. Zo legt Wouters bezoekjes af aan de nog immer invloedrijke familie von Saxen- Coburg-Gotha, de graaf van Bis marck, achterkleinzoon van de legendarische Otto von Bis marck, aartshertog Karl von Habsburg, de kleinzoon van de laatste Habsburgse keizer en de Nederlandse Hugo graaf Van Zuylen en Frans baron van Ver- schuer. Mensen van behoorlijke naam en faam dus, die bepaald niet stonden te trappelen om voor Wouters en zijn gevolg de poorten van het landgoed met een wagenwijd open te gooien. Wouters: „Het kostte enige overredingskracht. Het voordeel was wel dat ik van de publieke omroep was, dat idee van een staatsomroep klonk geloof ik wel degelijk. Uiteindelijk weiger den drie van de tien families. In Engeland is veel verarmde adel die heel graag op tv wil. Maar ons uitgangspunt was een beeld te geven van het leven van fami lies die een belangrijke rol heb ben gespeeld in de geschiede nis. Ik wilde eerlijke portretten van ze maken waarin mensen zelf bepalen wat ze wél en niet willen vertellen. Het voordeel was dat ik geen journalist ben, ik hoef niet zo nodig dingen te on derzoeken. Ik ben gast en de gastheer of -vrouw bepaalt waar het gesprek over gaat. Eigenlijk hebben zij de regie in handen." Zelfheeft hij naar eigen zeggen niets met adel, al kent hij wel wat mensen met blauw bloed uit de tijd dat hij op Nijenrode studeerde. Toch wilde hij wel eens weten hoe de adelstand zich vandaag de dag overeind houdt. Zijn ze werkelijk allemaal zo rijk? Telt een titel nog? Wou ters: Adel heeft iets romantisch. Het gaat om een titel die zijn functie heeft verloren, maar toch nog een zekere status heeft. Kijk naar de familie Von Saxen- Coburg-Gotha, die was door de eeuwen heen via een zeer actie ve huwelijkspolitiek verbonden met enorm veel koningshui- Monique Brandt Royal Rolf, AVRO, vanavond, 21.00 uur, Nederland 1 RADIOGEZICHT isum - Vannacht begint de grote stoelendans rond de etherfre- ies op de radio pas echt. Het gros van de radiostations, zowel de ke als de commerciële, krijgt dan de nieuwe frequentie. Ook de lalen verhuizen. Allemaal moeten ze inschikken voor nieuwko op de ether (RTL FM, de Gouwe Ouwe Zender, ID T). Voor de uisteraars verandert er niets, maar de bezitters van auto- en wekkerradios zullen vannacht of morgen aan de knoppen moeten draaien. De radiostations wringen zich in alle bochten om de nieuwe frequenties te promoten. Sky Radio heeft een prijsvraag uitgeschreven waarin 101.000 euro is te verdienen. Radio io FM verdwijnt daarente gen uit de ether en troost zich met 50.000 steunbetuigingen van vas te luisteraars. Kaart: ANP/Nozema/Agentschap Telecom Naam: Jos van Heerden Leeftijd: 44 Radioprogramma: Jos van Heerden Zender: Radio 10 Altijd al bij de radio willen wer ken? Ja, ik ben een echt radiodier. Mijn oma had vroeger een bandrecordertje met een micro foon en daar speelde ik altijd mee. Dan ging ik iedereen inter viewen. En 's avonds in bed lag ik stiekem zo lang mogelijk naar de radio te luisteren. Hoe ben je bij de radio terechtge komen? Ik ben illegaal begonnen met een eigen zendertje. Daarna heb ik voor een paar Belgische zen ders gewerkt. Ook heb ik een tijd bij Radio Caroline op zee ge werkt. Zo heb ik er langzaamaan mijn beroep van gemaakt. Radio-cv? Na Radio Caroline heb ik een tijd bij Stadsradio Rotterdam ge werkt. Tien jaar geleden ben ik bij Radio 10 Gold begonnen. Ik heb inmiddels zo'n beetje op al le uren gezeten. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? Dat zal geweest zijn toen ik vijf tien jaar oud was. Ik kan me herinneren dat ik een hoop lol had en toch ook wel een gevoel van euforie dat ik mijn muziek kon laten horen en dat andere mensen dat konden ontvangen. Wat is er zo leuk aan radio ma ken? Toch het communiceren. Ik vind het leuk als de luisteraar een beeld krijgt van degene die ik aan de lijn heb. Ik wil een leu ke sfeer creëren met goede mu ziek en daar de juiste info bij be trekken. Is radio maken moeilijk? Ik leg de lat voor mezelf wel hoog. Ik wil het niet op de auto matische piloot gaan doen. Dat is killing. Maar ik wil niet pre tentieus overkomen, hoor. Je moet toch doen waar je goed in bent. Wat voor soort presentator ben je? Dynamisch. Ik vind het aardig als mijn programma een onver wachte wending neemt Ik ben opgewekt en ik wil me graag verplaatsen in hetgeen de luiste raar op dat moment doet. Daar naast wil ik graag een reactie uitlokken, ik heb een item de Verborgen Telefoon, waarin ik mensen in de maling neem. Heb je een bepaald ritueel tij dens het presenteren? Jarenlang heb ik heel veel ge rookt, maar dat doe ik niet meer. Verder eigenlijk niet, ik Jos van Heerden. Foto: Radio 10 ben wel heel beweeglijk en van alles aan het regelen tijdens de uitzending. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Zelden, maar wel aan mijn naam. Als ik bijvoorbeeld op een verjaardag kom, associëren mensen me vaak met de Ver borgen Telefoon. Krijg je veel reacties van luiste raars? Teveel. Ik heb een item waarin mensen het eerste plaatje dat ze ooit hebben gekocht kunnen aanvragen. Daar krijg ik heel veel reacties op. Luister je zelf veel naar de radio? Ja, ik ben een echte zapper. Ik luister alles, van Radio 1 tot de commerciëlen. Favoriete programma? Radio Bergeijk is een favoriet. Ik vind dat één van de weinige ver nieuwende programma's op de radio. Verder vind ik Car Talk op de Amerikaanse radio erg goed. Dat is een programma met mensen die problemen hebben met hun auto en op een zeer humoristische wijze te woord worden gestaan. Favoriete presertator? Steve Wright, een Engelse pre sentator die ooit op Radio Luxemburg zat. Later deed hij typetjes en stemmetjes na op Radio One. Hij heeft van die ty pische Engelse humor. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Dat zou een beetje in het ver lengde moeten zijn van wat ik nu doe. Dus een programma met een verborgen camera. Man bijt Hond vind ik ook heel leuk. Er is heel veel uit gewone men sen te halen. Lieneke van der Fluit Radio 10 is vanaf morgen alleen nog via de kabel te beluisteren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29