'Niet met een kater het veld af Geen lieverdjes, maar niet gemeen' SPORT Penaltyserie? 1 HOC 982 ZATERDAG 31 MEI 2003 Wim Pikaar: „Wij geven geen premies en geen onkostenvergoedingen, wij betalen de spelers met gezel ligheid. We zetten voor het eerste elftal een kratje bier neer, ook als we verloren hebben." Foto: Mark Lamers als we verloren hebben. En als je zo ambitieus bent als die andere clubs zeggen dat ze zijn, dan vind ik het raar dat ze nog in de vierde klasse spelen." Jullie zijn een harde ploeg. „Vanochtend ben ik naar de dokter geweest want ik dacht dat ik mijn tenen gebroken had, ze zijn donkerblauw. Zwaarge- kneusd. De gemeenste overtre dingen werden zondag door Teylingen gemaakt. Wij zijn een ploeg die probeert binnen de grenzen van het toelaatbare te voetballen en resultaten te be halen, en daar hoort af en toe een overtreding bij. En als we inderdaad zo'n harde ploeg hadden gehad, dan zouden we nu niet genoeg spelers meer hebben voor de nacompetitie vanwege alle gele en rode kaar ten. We zijn geen lieverdjes, maar we zijn niet gemeen. Als iemand vijf keer een aanslag op Michel Buyn pleegt, zoals ge beurde tegen Teyüngen, en ze proberen hem de wedstrijd uit te schoppen, dan vind ik dat hard en gemeen." „Wat mij zo tegenvalt is dat we heel weinig belangstelling en publiciteit krijgen, en als er een keer een opstootje is dan komt het in de krant als ware het een vechtpartij. Dat is een eenzijdige benadering. Wij worden ge brandmerkt als een ploeg die of vecht, of hard voetbalt. Op het veld ben ik ook wel eens bij een opstootje betrokken geweest, want ik ben zeker niet makke lijk. Maar ik wil niet dat het es caleert, dat is niet goed voor de club en niet goed voor het voet bal. We moeten het sportief uit vechten op het veld." Wim Pikaar, facilitymanager bij een woningbouwvereniging in Hoofddorp, was een talentvolle jeugdvoetballer bij Roodenburg. Met onder anderen Marco van Basten speelde hij in het natio nale jeugdteam. Zijn vader vond dat hij moest denken aan zijn maatschappelijke carrière en dus volgde hij eerst een militaire opleiding en toen de studie be drijfskunde. Spijt heeft hij er niet van. Spijt moet je nooit hebben, vindt hij. En dus is hij er ook al lang overheen dat hij acht jaar geleden na 23 jaar de club uit Leiden-Noord de rug toekeerde. Vlak nadat hij in een interview in het Leidsch Dag blad had gezegd dat hij ooit wel voorzitter wilde zijn van Roo denburg, leidde een conflict tot zijn vertrek. Via Peter Slinger land, destijds de trainer van FC Rijnland, kwam hij bij de fusie club in De Mors terecht. Dit jaar zou hij in het derde gaan spelen, maar toen het eer ste twee grote nederlagen op rij leed, vroeg trainer Kees van Tongeren of hij de verdediging weer wilde komen versterken. In maart vorig jaar werd er ook al niet vergeefs een beroep op de Leidenaar gedaan, toen het be stuur nog maar uit twee mensen bestond. Op voorwaarde dat er genoeg medebestuursleden zouden zijn, en dat hij het re UDWS - FC Rijnland (op UVS-terrein) zondag 14.00 uur Het verhaal van Quick Boys-doelman Remco Tuinenburg K>r Gertjan van Geen f HEN AAN DEN RIJN - Hij gaat tg met een kampioenschap op maar kan niet helemaal met n goed gevoel terugkijken op e seizoenen Quick Boys. Remco linenburg (31) hoopt na de uit- tdstrijd tegen Huizen Nieuw id nog een keer als thuisspeler n te doen. Dat zou betekenen 1 Quick Boys als zaterdagkam- jen om de algehele amateurti- speelt. Zo niet, dan wordt het Igend jaar als keeper van ARC. at ik weg ga, is voor mij een ncipekwestie. Het gaat niet geld, het gaat om waarde- B. Ik heb het gevoel dat ik niet jk behandeld word. Daar kon in het betaald voetbal ook niet it goed mee omgaan, terwijl t toen mijn werk was", zegt inenburg. hij drie jaar geleden bij lick Boys arriveerde, zei hij te- ploeggenoten René van Me- elen en Ruud Bos dat ze er 1 eens als helden weg zouden nnen gaan. „Ik had het gevoel er iets ging gebeuren." Van iggelen en Bos gingen al eer- weg, zodat hij de enige ex- C'er is, die met Quick Boys de il behaalde. Maar als Tuinen- rg over vijftien jaar terugkijkt het hoogtepunt uit zijn carri- fzal dat smetje blijven han- „Dan is het: 1. het bordes het gemeentehuis, 2. de kpartij in Harkema en 3. de kampioensschaal." Dat is wrang. „Ik ben er vreselijk kwaad om geweest. Wat doet er nou meer pijn dan anderen te zien feestvieren? Als je eindelijk bereikt wat je altijd al graag wil de, is het echt niet leuk als een paar dwazen het dan voor je versjteren." Hij baalt er intens van, vindt het vervelend dat er steeds maar weer over gepraat wordt. „Het is ook jammer dat die vechtpartij nu alle aandacht krijgt. We speelden Harkema helemaal van de mat, maar dat betekent niks meer. Dat is doodzonde. Ik heb geen een keer op televisie gezien hoe de straffen verdeeld zijn. Het beeld is al gevormd dat Quick Boys de boosdoener is." Als aanvoerder riep hij de aan hang tot de orde, hoopte dat er naar hem geluisterd werd. Toen de supporters het veld opkwa men na het tweede doelpunt en zich agressief gedroegen, nam hij een sprint van zijn doel naar de middenlijn om de ergsten in bedwang te houden. „Ik voelde me verantwoordelijk. Wat moest ik doen, in mijn doel blijven of reageren? Ik reageerde, maar had net zo goed kunnen blijven staan. Ik zag die blik in hun ogen en dacht: waarom? Ik heb een column op de site van Quick Boys. Daarin heb ik me ook geuit. Het 'ge-ja-maar' als reactie kom ik te vaak tegen. De waarschuwing voor sommige mensen is blijkbaar nog niet Huizen - Quick Boys zaterdag 17.00 uur zwaar genoeg, terwijl we ook uit de competitie genomen konden worden. En toch. We hebben een prachtig seizoen gehad met de supporters. Het gevoel blijft van het is zo mooi met die gas ten. Misschien komt het weer als we vandaag winnen. Twaalf jaar geleden zorgde hij er als keeper van ARC persoonlijk voor dat Quick Boys niet gelijk met Katwijk eindigde en aldus een beslissingsduel kon afdwin gen. „Dat is het leuke van dit succes. Toen was ik een lui, werd verrot gescholden. Nu ben ik zelfs de aanvoerder van het kampioenselftal." Tussendoor beleefde hij kortstondig succes bij AZ. Via weer een seizoen ARC belandde hij bij Telstar en Haarlem. In totaal kwam hij tot 45 wedstrijden in het betaald voetbal. „Kwalitatief ben ik een aardige keeper, maar geen top per. Alles wat ik heb bereikt, heeft voornamelijk met mentali teit te maken. Toen ik me bij Quick Boys had aangemeld, kwam ik in het tweede terecht maar ik heb me, ondanks mijn leeftijd, in het eerste geknokt." Hij voelt zich niet eerlijk behan deld door het trainersduo Aan- dewiel/Van der Werf en dus gaat hij weg. Tuinenburg: „Het be gon voor het seizoen al. Zij zei den dat ze Peter Kromhout niet gehaald hadden, maar dat hij zich had aangemeld. Maar van Kromhout zelf heb ik begrepen dat ze hem wel degelijk ge vraagd hadden te komen praten. Daar zou ik geen moeite mee gehad hebben, want ik had een slecht seizoen gedraaid. Maar het is de gedachtegang. Ik ben een gevoelsmens. Thuis had ik het er al over gehad of ik nog een jaar heen en weer zou blij ven rijden en mijn beslissing Remco Tuinenburg: „Ze zeggen dan dat clubliefde niet meer bestaat, maar zo zie ik dat niet." Foto.- Henk Bouwman was dat ik zou blijven. Tijdens het trainingskamp op Tenerife had ik een gesprek. Het was of Kromhout of Tuinenburg. Dat begreep ik niet. Ik ben aanvoer der, presteer goed, train graag en ben nooit geblesseerd. Het ging om de langetermijnvisie, zeiden ze. Jan Houwaard zou op termijn eerste keeper zijn. Maar ik ben 31, kan nog zeker twee jaar mee en Kromhout is 26. Houwaard gaat volgens mij echt geen zes jaar zitten wachten op een kans. Ik bleef met vragen zitten. In maart bleek dat Krom hout niet drie keer in de week wilde trainen. Dat was in mijn ogen de reden dat ik mocht blij ven. Ik voelde me tweede keus en daar ben ik te fanatiek voor. Ik wilde het gevoel krijgen dat ze graag wilden dat ik zou blijven. Dat gevoel kwam niet en toen was mijn keuze bepaald." Hij stelt duidelijk dat dit zijn verhaal is en dat de technische staf ongetwijfeld een andere mening heeft. „Ik wil alleen dui delijk maken dat het mij niet om het geld gaat, maar om het ge brek aan waardering. Kijk, Gert is gek op een voetbal lende keeper en dat mag. Maar keepen is meer. Het voor elkaar krijgen dat de jongens achterin doen wat ik wil, zodat ik niet voor verrassingen kom te staan: dét is keepen." Hij wilde eigenlijk in de top blij ven spelen, had een gesprek met een andere club uit de Bollen streek, maar gaat naar het ge promoveerde ARC. „Ik mag niet verwachten dat we bovenin gaan meedraaien. Aan de ande re kant, het scheelt een half uur rijden met de auto en ik ga nu op mijn fietsje. Maar het gaat niet alleen om het voetbal, het gaat om alles eromheen. Het was de laatste tijd een feest om te trainen. Een wedstrijd is een wedstrijd, maar een maandag na een overwinning is zo leuk. De trainingen sloegen nergens meer op. Een half uur oefenen op omhalen kan niet als je on derin staat, maar bovenin kan alles. Ik heb in een hoop teams gespeeld, maar niet in eentje waarin alles zo klopte. Zo'n vriendenploeg kom je nergens tegen. Dat is echt heel bijzon der. Wat dat betreft is het rot dat ik opnieuw moet beginnen. Ze zeggen dan dat clubliefde niet meer bestaat, maar zo zie ik dat niet." Mocht Quick Boys vandaag ge lijk spelen, dan is het voorbij denkt Tuinenburg. De senti menten bij het dan kansloze Harkemase Boys zijn dusdanig, dat het Huizen de titel dan gunt. „Ik geloof niet dat ze hun spor tieve plicht zullen doen. Dus moeten we vandaag maar win nen. Ik zou graag afscheid ne men met nog een titel. Dus ga ik er maar vanuit dat het vandaag niet de laatste wedstrijd is. Ik wil niet met een kater het veld af. Ik wil het mooiste scenario denk baar." fan Pikaar (FC Rijnland) heeft zinnen gezet op promotie naar derde klasse DE KWESTIE nt Janet van Dijk den- Hij kwam zaterdagnacht half vier thuis, ongeveer ge- met veel van zijn ploeggeno- bereidde zich voor met een water en twee aspirines, en tide de finale voor promotie ir de derde klasse. Het is geen inge prestatie, zeker niet voor aand van 38 jaar. Voor Wim aar, dit seizoen na twee :hte resultaten door trainer van Tongeren terugge- tld in de defensie van FC ïland, is het nog niet genoeg, wil de derde klasse in. Daar ik mijn zinnen op gezet. Het tme fantastisch", zegt de tste man en voorzitter van de dse club. wat heeft FC Rijnland in derde klasse te zoeken? tortief gezien alles. Ik heb zelf Roodenburg in de eerste en tede klase gespeeld en als ik naar onze selectie, dan zeg /e- de kwaliteit hebben we. Dit toen zijn we in de eerste pe- de tweede geworden en in de c de periode derde. In de «de periode hebben we het 01 ;n liggen, toen was er ook aan j ital jongens weg, op vakantie. :t voor iedereen heeft het 3( :tbal de hoogste prioriteit." lie zijn in de krant eens om- reven als 'een elftal op leeftijd, ook aan de bar aardig kan zijn twee ouderen, Danny plancke en ik. Twee anderen de dertig gepasseerd, de rest chter in de twintig en een gen is 19 jaar. We zijn geen |f ge ploeg, maar een oude «g~.dat is overdreven. En ja, drinken aardig een biertje. 3 erdag, voor de wedstrijd te- 1 Teylingen, was de helft van '^roep naar een feestje van speler die jarig was, zij kwa rt om drie, vier, vijf uur thuis de anderen waren naar een o itavond in de 3 Octoberhal. ras zelf om half vier thuis. c ar het laat onverlet dat we er i] tn als we er moeten staan, proberen het nuttige met aangename te verenigen." ie trainen ook niet al te seri- denk dat wij goed en hard nen. Alleen, wij willen daar- ook wat gezelligheid. Het le- bestaat niet uit voetbal al- 1. Wij geven geen premies en n onkostenvergoedingen, wij den de spelers met gezellig- d. We zetten voor het eerste een kratje bier neer, ook presentatieve gedeelte aan an deren zou kunnen overlaten ('ik sta liever bij de jongens') werd hij alsnog voorzitter, alleen dan bij een andere club. „Mijn werk is een hobby van me", vertelt Pikaar. „En als ma nager doe ik bijna niets anders dan hier als voorzitter. Ik vind het leuk. het gaat me niet om mezelf, maar het is leuk om met een club mensen resultaten te behalen die wat opleveren voor de vereniging. Ik vind het leuk als de club meer uitstraling krijgt, als het eerste er netjes bij loopt, als de relatie met onze buurman w Leiden goed is." Na 23 Roodenburgse jaren voel de hij zich bij FC Rijnland direct thuis. „Ik had me jaren eerder moeten overschrijven", zegt hij zelfs. „Bij Roodenburg had je clubjes jongens, hier gaan we met vijftig mannen en vrouwen een weekeinde naar Preston Pa lace, met 25 selectieleden stap pen in Groningen, een keer in de handerhalve maand eten we spareribs of Chinees na de trai ning. We hebben hier mensen van allerlei slag, van stratenma ker tot econoom. Je wordt zo opgenomen in de groep, alles kan en niks hoeft, ik vind dat we werkelijk een fantastische ver eniging hebben." Een vereniging zonder jeugd, is dat niet erg? „Jeugd kost geld, en het brengt niet zoveel op. Je moet er veel kader voor hebben. Alle vereni gingen hebben problemen met het vinden van vrijwilligers, daar hebben wij geen last van. Maar we hebben dus ook niet de lus ten, dat er jeugd doorstroomt." En dan moet je ze weghalen bij Lugdunum. „We halen ze niet weg. Zij heb ben aangegeven dat ze het niet meer naar hun zin hebben en als ik dat hoor ga ik met ze pra ten. Er zijn zoveel clubs die se nioren bij ons weg proberen te halen." Maar het is toch wel vervelend? „Natuurlijk is het vervelend. Maar in Leiden zijn slechts vijf A-juniorenelftallen. Bij de nieu we club op de Boshuizerkade hebben ze de ambitie om in elke leeftijdscategorie bij de jeugd met een elftal te beginnen, dat red je niet. Het voetbal vergrijst, daar moet je reëel in zijn. Het zou ook gek zijn als alle clubs hun eigen jeugd willen vasthou den. Als wij niet meer bestaan zijn er ook geen tegenstanders meer." steeds in. In de penaltyreeks neem ik de vijfde. Daar zijn weer tal van theorieën over. Dat je als vaste strafschoppen- nemer juist de eerste moet schieten. Anderen zeggen weer dat de druk bij de vijfde het grootste is. Bij Docos hebben we drie jongens die 'm er zeker inschieten. Die nemen de eer ste, derde en de vijfde. Zo'n pe naltyserie is alleen maar leuk als je 'm wint. Het lijkt me ver schrikkelijk om straks promotie mis te lopen omdat we met de strafschoppen verliezen. Toch heb ik vertrouwen in onze ploeg als het eventueel zover komt. We hebben goede schut ters en onze keeper, Jorrit Her mans, heeft er tegen Lens een gehouden en twee keer zat hij er heel dicht bij." Katwijker Tom van der Niet, keeper van RKAW, heeft een reputatie als 'penaltyküler': „In een van m'n jaren bij Quick Boys, ik weet niet meer welk, heb ik heel wat strafschoppen gestopt. Van de acht die we er tegen kregen, heb ik er zeven gehouden. Of ik nog een tip heb voor keepers? Ik ga nog een jaartje door, dus die houd ik liever voor mezelf. Ik denk dat het de kunst is als keeper om zo lang mogelijk te wach ten. Als je dat geduld hebt, houd je heel wat tegen. Dat zag je woensdagavond ook bij Ju- ventus - AC Milan. Het gemak kelijkste is natuurlijk als je weet wat de voorkeurshoek van de nemer is. Ik keek vroeger altijd naar TV West en onthield in welke hoek er werd gescho ten." Peter Wubben, trainer van Al- phense Boys, dat in een lange penaltyserie met 11-10 won van Neptunus: „We hebben ons niet voorbe reid omdat het niet te trainen is. Tegen Neptunus miste de speler van wie ik dacht dat hij zeker zou scoren. En anderen, over wie ik twijfelde, schoten 'm onberispelijk in. Voor me zelf heb ik wel een lijstje ge maakt. Ik heb in m'n hoofd wie ik eventueel in laat vallen om een strafschop te nemen. Onze keeper, Gerben Wijsman, is niet een echte penaltykiller. Ik heb 'm nu een aantal tips aan de hand gedaan om er een paar te pakken. Welke? Het lijkt me beter wanneer ik dat nog even voor me houd." Piet van Duyn, trainer van Valken'68 dat in deze nacom petitie 's Gravezande na straf schoppen uitschakelde: „De vorige keer is het zonder voorbereiding goed gegaan, daar vertrouw ik nu weer op. Het gaat er toch om hoe je spe lers met de spanning omgaan. We hebben drie of vier spelers die sowieso een strafschop ne men. Met onze keeper heb ik een penaltyserie niet bespro ken. Ik heb alle vertrouwen in Dirk Varkevisser. Die pakt er in zo'n serie één of twee." Het weekeinde van de amateur- voetballers staat in het teken van de nacompetitie. Na vijf we ken strijd wordt zaterdag en zondag beslist over promotie en degradatie. En als het na 90 mi nuten en een verlenging nog al tijd gelijk is, moet een penalty reeks de beslissing brengen. Moet een ploeg zich voorberei den op deze ultieme methode om een beslissing in het voetbal te forceren? Nico van der Salm, trainer van Docos dat in de nacompetitie een penaltyserie won: „We hebben drie keer na trai ningen penalty's genomen. Ik heb toen ook de spelers het loopje van middenlijn naar strafschopgebied laten maken. Het is goed dat spelers nog eens beseffen dat dat best een eindje lopen is. Natuurlijk weet ik ook wel dat je de spanning nooit kan nabootsen, maar het helpt wel als je een paar keer hebt geoefend. Ik houd mijn spelers altijd voor zich op één hoek te focussen, maar ik weet ook dat niet alle spelers zich daaraan houden. Tot nu toe volgden er na 90 minuten straf schoppen als een wedstrijd in de nacompetitie gelijk eindig de. Ik vind het toch eerlijker als er eerst een verlenging volgt." Barry Dubbeldeman, vaste straf schoppennemer van Do cos: „Ik wil niks over me af roepen, maar tot nu toe gingen ze er Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23