De aandacht mag nooit verslappen GESPREK VAN DE DAG Concordetijdperk van Air France ten einde Onervaren toeristen raken makkelijk in de problemen in de woestijn Steenbergen ZATERDAG 31 MEI 2003 DAGELIJKS LEVEN WT ZIJN joUi£ Ll\flT./£D£tï-EÊ>J ir /=\U pf=L.ONI<-EM MENSELIJK Vanmiddag om kwart voor zes landt voor de laatste keer een Concorde van Air France in Parijs na een vlucht van drie uur en drie kwartier uit New York. De Franse lucht vaartmaatschappij houdt na 27 jaar op met de exploitatie van haar vijf legendarische, maar bejaarde supersonische toestellen om dat de belangstelling voor de vluchten sterk is gedaald en de (onderhouds) kosten de pan uitrijzen. Het is vandaag nog niet helemaal afgelopen met de Concorde. British Airways, dat over zeven van de twaalf nog bestaande Con cordes beschikt, blijft er nog tot eind okto ber mee vliegen. Een opvolger van de 'bel oiseau blanc" komt er voorlopig niet omdat ook vergaande verbeteringen, zoals meer stoelen, minder kerosineverbruik en een grotere actieradius, volgens deskundigen geen rendabele exploitatie mogelijk zouden maken. In de jaren zestig leek het allemaal erg mooi en spannend: een vliegtuig dat een soort tijdmachine was. Wie uit Parijs of Londen naar New York of Rio de Janeiro reisde, kwam daar aan op een tijdstip dat uren vroeger lag dan de (plaatselijke) vertrektijd. In de periode dat de Concorde werd ont wikkeld, deden talloze luchtvaartmaat schappijen voorlopige bestellingen, maar uiteindelijk heeft het toestel alleen de kleu ren van Air France en British Airways gedra gen en zijn er niet meer dan twintig van de ze toestellen gebouwd. Vanaf het begin van de ontwikkeling van het supersonische vliegtuig waren er techni sche, politieke, diplomatieke en vooral fi nanciële problemen. Wegens de torenhoge kosten werd zowel de Britse als de Franse regering gedwongen het nut van het project te heroverwegen. Zelfs na de eerste geslaag de vlucht op 2 maart 1969 vanuit Toulouse, bleef de Britse regering sceptisch over de oordelen ervan. Het duurde nog bijna zeven jaar voor het toestel commerciële vluchten ging maken. De eerste was op 21 januari 1976 van Parijs naar Rio de janeiro. De twee maatschappij en hebben nooit veel aan de vluchten ver diend. De Concorde was meer een prestige object. Sterren en rijke zakenmensen die champagnedrinkend de Atlantische Oceaan overstaken met een snelheid van 2300 kilo meter per uur gaven de Concorde en zijn exploitanten een flitsend imago. Een retour tje, huidige prijs 8726 euro,- was alleen voor de zeer rijken weggelegd. In de beginperiode van de Concordevluch- ten ging veel aandacht uit naar de moderne uitstraling van het toestel en de bijzondere combinatie van esthetiek en moderne tech nologie. Maar er was ook kritiek. Milieuacti visten protesteerden tegen luchtvervuiling door het enorme kerosineverbruik ten be hoeve van slechts 92 passagiers. Tijdens een enkele reis naar New York verstookt het toe stel 90 ton brandstof, bijna een ton per pas sagier. Hoewel er een aantal ernstige inci denten gebeurde met diverse Concordes, leek het een veilig toestel: alle passagiers overleefden de reis. Tot 25 juli 2000, toen een supersonisch toestel van Air France kort na de start van de luchthaven Charles de Gaulle brandend neerstortte bij Gonesse. Alle 113 inzittenden vonden de dood. De Britse en Franse luchtvaartautoriteiten trok ken het bewijs van luchtwaardigheid van het toestel in, maar na technische aanpas singen mochten de Concordes op 7 noven ber 2001 de lucht weer in. Mede als gevolg van de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten na| de belangstelling van passagiers af. Er den zich negen ernstige incidenten voor tijden vluchten, waarbij toestellen een aantal kei ren in korte tijd kilometers aan hoogte ven loren. Die incidenten en berichten over stj ringen als gevolg van de veroudering van het toestel deden het imago van de Coned de geen goed. Op 10 april besloten Air Fraj ce en British Airways ermee op te houden! Air France schenkt vier van zijn vijf Con- j cordes aan musea in de Verenigde Stateni Duitsland en Frankrijk omdat zij vindt dal het toestel voor het nageslacht bewaard J moet blijven. „Het behoort tot het erfgoed van de mens op het gebied van luchtvaar! en daarom moet het gezien en bewonder blijven worden", stelde het bedrijf in een verklaring. Een van de vijf toestellen blijft Charles de Gaulle. De andere vier maken nog eenmaal een vlucht. Wat British Air-k ways met de toestellen gaat doen, is nog fi niet bekend. =1 Hij houdt van zwemmen in zee, leert Swahili en drinkt cider. Verder vindt hij het heerlijk om etenswaren in te slaan, maar hij is een waardeloze kok, zegt ie zelf. De Engelse PRINS WILLIAM, de oudste zoon van prins Charles en wijlen prinses Diana, had ter ere van zijn 21ste verjaardag op 21 juni een vraaggesprek met het Engelse persagentschap Press Asso ciation. Prins William bekende daar in dat hij na zijn eerste jaar op de universiteit heeft overwogen te stop pen met zijn studie, omdat hij zich er niet thuisvoelde. Maar nu 'aan bidt' hij St. Andrews, een stadje aan de oostkust van Schotland. ,,De mensen hier behandelen me als ie der ander." Prins William wil Swahi li leren, omdat hij van de mensen in Afrika houdt en meer over hen te weten wil komen en met hen wil kunnen praten. Hij heeft de reputa tie dat hij 's ochtends vaak lang uit slaapt. „Mijn vader denkt dat ik de meest luie persoon op aarde ben." De Russische staatstelevisie heeft donderdag protest aangetekend te gen de uitslag van het Eurovisie Songfestival. De Russen weigeren te geloven dat het Russische duo TA- TU nauwelijks punten kreeg uit on der meer Groot-Brittannië, Ierland en Nederland. De Russische zender Kanaal 1 heeft met name bezwaar tegen de stemming in Ierland, waar het bedrijf dat de stemmen van het publiek verwerkte niet op tijd klaar was, waarna de punten uit Ierland werden gebaseerd op het oordeel van een jury die naar de generale re petitie had gekeken. Ten onrechte, vinden de Russen: Tatu is mogelijk beroofd van de overwinning. De twee lesbische tienermeisjes die sa men Tatu vormen werden derde. De Turkse zangeres Sertab Erener won het songfestival. België werd twee de. Foto: AFP MOHAMED was het afgelopen jaar de meestgekozen naam voor een jongetje dat in Amsterdam het le venslicht aanschouwde. Bij de nieuwgeboren meisjes was dat SA RAH. Toch doen ook de Willems en de Madelieven het goed. Dat blijkt uiteen kunstenaarsproject. Jan Rot huizen en Geerten Verheus hebben op de gevels en ruiten van nieuw bouwwoningen in de Reinwardtstaat de 42 populairste hoofdstedelijke namen van vorig jaar aangebracht. Andere populaire jongensnamen zijn op dit moment Max, Thomas, Samuel en Tim. De meisjes lopen veel kans om Anna, Luna, Sophie en Yasmine te gaan heten. HEATHER MILLS, de echtgenote van ex-Beatle PAUL MCCARTNEY is in verwachting. Het wordt het eerste kind van het paar. De 60-jarige Sir Paul trouwde in juni vorig jaar met het voormalige fotomodel Heather, die nu 35 jaar is. McCartney's eer ste vrouw, Linda, overleed in 1998 aan borstkanker. Met haarwas hij toen dertig jaar getrouwd. Uit dat huwelijk heeft McCartney drie al volwassen kinderen. Twee jaar na Linda's overlijden leerde hij Heather kennen. Aan haar loopbaan als foto model kwam een einde toen ze op haar 23ste jaar bij een verkeerson geluk haar linker onderbeen verloor. Foto: EPA De Denen lijken niet meer te kun nen wachten tot hun KROONPRINS FREDERIK zich verlooft met de Au stralische Mary Donaldson. De me dia, serieus en niet serieus, specu leren zich een ongeluk. Journalis ten, fotografen en belangstellenden dromden woensdag bij de regerings gebouwen bijeen. De prins was daar namelijk gezien met zijn moeder, koningin Margrethe II. Voordat er een verloving kan worden afgekon digd, moet de beoogde huwelijks partner aan de regering wordt voor gesteld. De prins, die maandag 35 jaar werd, heeft al drie jaar dikke verkering met de Australische advo cate. Hij leerde haar kennen tijdens de Olympische Spelen in Sydney. Een jaar geleden verhuisde ze naar Kopenhagen, waar ze een baan heeft gevonden. De Denen hebben de charmante juriste al in hun hart gesloten. Foto-. EPA Zand. Onafzienbare vlakten, 360 graden in de rondte alleen zand. Reizigers voelen zich er toe aange trokken. Maar de woestijn is ook ge vaarlijk. Niet zelden raken Neder landse toeristen in moeilijkheden in landen als Mali, Mauritanië, Nami bië. Sommigen laten er hun leven. Wie zich niet houdt aan de wetten van de woestijn, speelt met z'n le ven. Twee wetten zijn het belang rijkst: zorg voor water en weet waar je bent. Het ligt nogal voor de hand wat Charles Halberstadt zegt. Maar als directeur van HT Wandelreizen en begeleider van tochten door de Atacamawoestijn (Chili), de Gobi- woestijn (Mongolië) en de Sahara weet hij ook dat er mensen zijn die zich niet aan de wetten houden. „Het is niet zozeer domheid waar door toeristen in de woestijn in ge vaar komen, maar onachtzaam heid. In extreme omstandigheden moet je zaken niet te licht inschat ten", zegt Halberstadt. Twee weken geleden verdwaalde een echtpaar uit Nunspeet met een huurauto in de Etosha-woes- tijn in Namibië. Hun benzine raakte op, en later ook hun water. Eind vorige week werden ze ge vonden: de man was overleden, de vrouw ernstig uitgedroogd. Arjan Brouwer uit Putten ontsnapte in 1986 aan de dood nadat hij pech aan zijn motor kreeg tijdens de woestijnrally Parijs-Dakar. Met 10 liter water per persoon per dag en een gps-toestel, waarmee via satellieten exact is vast te stel len waar je bent, moet je 't er in de ogen van Halberstadt levend af kunnen brengen in de woestijn. Als je tenminste woestijnervaring hebt. Want dan weet je dat de wa terputten waarvan je de coördina ten in je gps-toestel hebt staan, ook leeg kunnen zijn. En dat de kamelen die je inhuurt, wel goed gevoed moeten zijn om dat ze anders niet veel kunnen dragen. Eigelijk net als met een motor of een jeep: het materiaal moet deugdelijk zijn. Bij gemotori seerd vervoer moet je bovendien zorgen voor reserve-onderdelen en veel extra brandstof. Voor wie in problemen raakt in de woestijn, gelden een aantal over overlevingstips. Blijf waar je bent Dan is de kans dat je wordt gevon den, het grootst Als je toch moet lopen, doe dat dan 's nachts. Dan is het minder warm en verlies je minder vocht Drink als je dorst hebt. Een mens kan in de woestijnhitte twee dagen overleven zonder water. Eten is minder belangrijk, daar kun je vijf tien tot twintig dagen zonder. Rook niet en drink geen alcohol. Maak een groot kruis op de grond of maak een vuur. Steek een auto band in brand. Reddingswerkers zien misschien de rook. Water vinden in de woestijn is voor onervaren reizigers een wel haast onmogelijke opgave. Experts graven in een droge rivierbedding, of winnen water van bladeren in een plastic zakje. Neem op z'n minst mee: spiegel, mes, watervaste lucifers, touw, naald, instant soep, suikerklontjes en waterzuiveringstabletten, zak lamp, kompas en een kaart, plastic zakjes, fluitje, verbanddoos. Laat de hoop niet varen. Dat laatste is misschien nog wel het moeilijkst. Routinier Halber stadt: „De woestijn is een vlakte met tot aan de horizon helemaal niets. Dan slaan je gedachten naar binnen. Geestelijke loutering is voor velen de aantrekkingskracht van de woestijn. Maar het kan ook beangstigend zijn, bijvoorbeeld als er dingen uit het verleden boven komen. Je kunt er van in paniek raken, gek van worden. Ik adviseer onervaren reizigers dan ook altijd voorzichtig te beginnen, bijvoor beeld met een korte tocht in Ma rokko waarop je elke dag kunt uit stappen." Niet alleen motorpech en verdwa len kunnen woestijnreizigers in problemen brengen. Ook worden toeristen vermoord, overvallen en ontvoerd. Zo werden ruim drie jaar geleden drie Nederlandse mannen vermoord door bandieten toen ze in het Malinese deel door de Sahara trokken. De IJmuidense motoravonturier Arjen Hilbers werd half februari, met ruim de anderen, in Algerije ontvoerd d smokkelaars of moslimrebellen Als er zulke risico's zijn, weet h ministerie van buitenlandse za daar meestal van. Voor tientall» landen in de wereld gelden reis viezen. Wie van plan is als toeri naar Mauritanië, Mali en Algen te gaan, wordt specifiek gewezi op het bestaan van overval- eri kidnaprisico's. De financiële of chamelijke schade die de avonl rier oploopt die toch gaat en in derdaad wordt ontvoerd, is nie gedekt door de reisverzekering. Wie op eigen houtje de woestij: trekt en verdwaalt of pech krijg mag er echter wél op rekenen hij op kosten van de reisverzek raar wordt opgespoord en gere trieerd. Florien van Rees hou Steenbergen is dood. En met hem de naam die mijn hele toneelleven - ik heb u vast wel eens verteld dat ik acteur ben - met mijn vak verbonden is ge weest. Steenbergen, daar had je er drie van: Paul, Wil en Lou. Geen van drieën hadden ze kinderen aan het toneel. Met de dood van Lou verdwijnt de naam dan ook definitief van de theaterajfiche. Paul was na tuurlijk de beroemdste. Hij werd algemeen be schouwd als de beste acteur van zijn generatie. Zijn glorietijd lag tussen 1940 en 1970. Het zegt al iets dat iemands glorietijd zo'n lange periode bestrijkt. Rol len die een Lawrence Olivier in Engeland speelde of een Louis jouvet in Frankrijk, speelde hij in Neder land. The Entertainer van OsbomeofPauvreBitos van Anouihl waren glansrollen. En natuurlijk zijn aandeel in 'Mooi Weer Vandaag samen met Ko van Dijk. Beter toneelspelen heb ik nooit gezien in Neder land. Ik heb één keer met hem mogen spelen. Hij had de hoofdrol in een tv-bewerking van 'De Vergaderzaal' waarin ik als jong acteur ook een rolletje speelde. Hij was tot mijn verbazing erg onzeker of hij zijn rol wel baas kon. Ik wist toen nog niet dat talent en onzeker heid broer en zus zijn. Hij was overigens niet te be roerd om tussen de bedrijven door te vertellen over zijn loopbaan. Hoe hij als jonge man de kost ver diende in een danszaal. Dames konden daar kaartjes kopen en hij moest dan op vertoon van zo'n kaartje met hen dansen. „Maar ik hoefde niet met ze naar bed hoor", voegde hij er vergoelijkend aan toe. Of hij vertelde hoe in het kermistheater van zijn ouders een zangeres optrad die aan de piano begeleid werd door haar minnaar. Als het paar bonje bad zette de pia nist de liederen iedere avond een halve toon hoger in. Pauls broer Wil was werkzaam achter de schermen. Hij was toneelknecht, rekwisiteur manusje van alles eigenlijk. Hij wist in iedere stad hoe je ook na slui tingstijd aan spullen kon komen. Van punaises tot transformators. Ook bij cafébezoek kon men zich in vreemde steden geen betere gids wensen. Want aan het hof van koning Alcohol waren de Steenbergens graag geziene gasten. Tegen het einde van zijn loop baan, het sjouwen met decors viel hem waarschijn lijk te zwaar, werd hij soufleur. Toen op zekere avond een acteur bleef steken in zijn tekst, schoot hij niet te hulp. In de pauze antwoordde hij op de woe dende vraag waarom hij niet gesouffleerd had: Kijk jongen als jij het niet meer weet, hoe moet ik het dan Toeristen lopen door de woestijn in Afrika. Als je niet de juiste voorzorgsmaatregelen neemt kan dit verkeerd aflopen. Foto: AP/Fred Glick Arjen Hilbers in de Sahara. Foto: ANP weten?" Ik herinner me niet of zijn souffleurscarriè re lang geduurd beeft. En eerlijk gezegd weet ik ook niet hoe het hem later is vergaan. Lou was de jongste. Hij was ook acteur maar had niet het talent van zijn oudste broer. Maar ja, wie had dat wel? Naast toneelspeler was hij decoront werper en schrijver. Vooral van televisieseries. Het bekendst werd 'Les Saltimbanques', een serie waarin hij veel van zijn afkomst kwijt kon. Maar ook jeugdseries met NCRV-achtige ti tels als 'Koeboe de ko' waren van zijn hand. Ik heb tot mijn vreugde ook wel eens mee mogen doen. Ik zag Lou een jaar geleden voor het laatst in de pauze van een theatervoorstelling. Hij vertelde enthousiast over zijn loopbaan en ook enige dames kwamen en passant ter spra ke. Want het andere geslacht heeft altijd een zwak gehad voor de drie gebroeders. Nu is dan ook Lou niet meer in ons mid den. En met het overlijden van de laatste Steenbergen is het beetje houvast dat wij acteurs hebben weer wat minder stevig ge worden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2