LEIDEN 8f REGIO Leiderdorp bestrijdt taalachterstand Effeti Werlcstraf geëist tegen helende Leiderdorpse Ido(o)l Hind wil altijd blijven wensen 'Vissen is risico's én je aan de regels Leidsch Dagblad lUcIFr nemen houden' Dii\ii\q ïable TeaI< OUDSHOORN lassiek woheri Van Waay Benthuizensg Asseyez-vous Kagie Italiaanse Keukens Kagie Italiaanse Keukens Leren begint in de peuterspeelzaal GLÜPpoef (advertentie) /oorschoten betaalt leerplek voorschoten - De gemeente irschoten vult met ruim inderdduizend euro het gat op dat de rijksoverheid volgens haar laat vallen in de betaling van onderwijs aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen (ZMOK). Daarin zijn de laatste jaren lan ge wachtlijsten ontstaan. Wel robeert de gemeente zowel lolitiek, via een lobby bij poli- ieke partijen in Den Haag, als juridisch het geld van het rijk terug te krijgen. Een amende ment van Rasch (D66), om ge woon maar een factuur naar het rijk te sturen, kreeg alleen steun van GroenLinks. is, Thema-avond jover borderline oegstgeest/regio - De Rijngeest Groep houdt donderdag 5 juni no h Oegstgeest een thema-avond over borderline voor familiele den van mensen die deze psy- 8' Jiiatrische stoornis hebben. Er m< Is gelegenheid om over eigen ^Ervaringen te praten. De bijeen- komst is in het gebouw aan de ge- Hndegeesterstraatweg 5. Opga- len ve vooraf is verplicht (071 - 1 h 5239240). no ,a Jazzdansgroepen ,c: Meerburg in finale na zoeterwoude - Drie groepen 'aa van de jazzdansafdeling van üj gymnastiek-, jazz- en tumver- gf tniging Meerburg uit Zoeter- ef hroude hebben zich geplaatst 1f|( voor de finale van de Neder- üj landse Kampioenschappen i azzdans. Meerburg deed met lee*even groepen mee aan de 'oorrondes. Drie groepen wis- en een hoge score te behalen. 'a\ komen op 14 juni uit in de ^finale in Nieuwegein. ha door Nancy Ubert leiderdorp - 'Jij zegt: Nederlands niet goed. Oma zegt: Turks is slecht'. Die opmerking hoorde schooldirecteur Willy Grijze een paar jaar geleden de vader van een allochtone leerling maken. „Een prachtig voorbeeld van wat er mis is met de taalontwikkeling van sommige kinderen." De ko mendejaren moet het in Leider dorp allemaal veel beter gaan. De gemeente gaat fors investeren in kinderen met een taal- en/of leerachterstand. Ondertussen wordt afgerekend met het stig ma dat uitsluitend allochtone leerlingen daarmee kampen. Wethouder Roest van onderwijs zou het liefst een forse greep in de gemeentekas doen om alle basisscholen, peuterspeelzalen en kinderopvangcentra te laten meeprofiteren van het nieuwe beleid dat onderwijsachterstand moet tegengaan. De financiële middelen zijn niet onbeperkt, al subsidieert de rijksoverheid de speciale lesprogramma's. Voor alsnog doen daarom vier basis scholen en twee peuterspeelza len mee. Komend schooljaar wordt de nieuwe koers ingezet. Twee peuterspeelzalen van de Stichting Kinderopvang Leider dorp, krijgen een 'plus', zoals Marlen Visser, stafmedewerker van de stichting dat noemt. Het aantal kinderen wordt terugge bracht van 20 naar 16 en de twee gediplomeerde leidsters die de groep begeleiden, zijn ge specialiseerd in een methode die de kinderen ongemerkt en vooral speels in contact brengt met taal. Peuters goed laten spe len om hen later te laten leren, is de gedachte die daarachter steekt. Als een kind uit 'peuterplus' naar de basisschool overstapt, wordt het niet, zoals nu nog steeds het geval is, zomaar los gelaten, maar zorgen de peuter leidsters ervoor dat de basis school duidelijk wordt geïnfor meerd over de specifieke (taal) problemen waarmee het kind kampt. „Die overdracht is nieuw", verduidelijkt Visser. „We geven door waaraan we hebben gewerkt, hoe ver het kind is gekomen en wat nog moet gebeuren." „Uitermate belangrijk", vindt Grijze, direc teur van de Protestants Christe lijke Schoolvereniging. Samen met zijn collega van de openba re scholen, is hij nauw betrok ken bij de nieuwe werkwijze. „Tot nu toe is het altijd zo ge weest dat de juf of meester van groep 1 zelf moest uitvinden hoe het er voorstond." Daarmee ging kostbare tijd verloren. Veel tijd hebben kinderen niet. In groep 3 moet toch echt met le zen en schrijven worden begon nen. „Een kind dat met een ach terstand begint, verlaat met die zelfde achterstand de basis school", zegt Grijze. De basis scholen die aan het project meedoen, borduren voort op de ontwikkelingsstof die de kinde ren op de peuterschool kregen aangeboden. Als het goed is, be ginnen de kinderen dan met een jaar of zes op precies hetzelfde niveau als hun leeftijdsgenootjes uit modale gezinnen. Vergeefs is de afgelopen jaren geprobeerd de onderwijsachter stand van minder kansrijke kin deren weg te werken. Zo is ge probeerd allochtone kinderen in eigen taal les te geven. „Het ver schil met een gemiddeld Neder lands kind is aanzienlijk geble ven", aldus Peter de Laaf, be leidsmedewerker onderwijs bij de gemeente. „Dezelfde soort bevolkingsgroep is nog steeds oververtegenwoordigd in de la gere sociaal-economische klas se." Met haar oude achterstanden beleid heeft Nederland gefaald, is de conclusie van de Rijksover heid die inmiddels heeft be paald dat de onderwijsachter stand op een andere manier moet worden aangepakt. Ge meenten mogen dat gaan doen. Wat dat betreft neemt Leider dorp dus geen uitzonderingspo sitie in. „We hebben dan ook in formatie ingewonnen bij Lei den", zegt wethouder Roest. Die is al veel verder dan wij." Nu heeft Leiderdorp de zoge noemde voor- en vroegschoolse educatie helemaal rond. Om er in het nieuwe schooljaar vol te genaan te kunnen, worden de mensen op de werkvloer mo menteel klaargestoomd voor hun extra taak: het gericht bege leiden van peuters en kleuters die uit een 'taalarm milieu' ko men. Dat zijn niet alleen alloch tone kleintjes. Sterker nog, meldt De Laaf, uit onderzoek is gebleken dat de groep Neder landse kinderen met een achter stand, groter is dan de allochto ne groep. Ook kinderen van oer- Hollanders kampen dus met een ontwikkelingsachterstand. In de meeste gevallen omdat de ouders een (zeer) lage opleiding hebben genoten. „Maar kinde ren kunnen die achterstand ook oplopen doordat vader en moe der beiden zo druk met de carri ère zijn, dat de slecht Neder landssprekende Filippijnse op pas zich voornamelijk met het kroost bezighoudt. Een heel in teressante ontwikkeling", vindt Grijze, „maar daarop is het door het rijk gesubsidieerde beleid nu niet gericht." 'Een goede start' Om allochtone ouders ervan te overtuigen dat het goed voor hun kinderen is als zij voor de basisschoolleeftijd in contact komen met het Nederlandse taalonderwijs, komt woensdag 4 juni een speciale gele schoolbus de Leider- dorpse Heemraadlaan oprijden. De bus, die van circa 13.30 tot 17.00 uur is te bezoeken, wordt bemand door medewerkers van Forum, Instituut voor Multiculturele Ontwikkeling. Dat voert met de slogan 'Een goede start, op weg met de voorschool' een landelijke voorlich tingscampagne. Forum wil allochtone en moei lijk bereikbare autochtone ouders op een en thousiaste manier informeren over het belang van Voor- en Vroegschoolse Educatie (WE). De doelgroep moet gestimuleerd worden meer ge bruik te maken van de voorzieningen die speci aal zijn ontwikkeld. Volgens wethouder Roest is het moeilijk om deze specifieke groep ouders te bereiken. De gemeente heeft inmiddels op verschillende manieren geprobeerd om hen warm te maken voor de komst van de bus. Niet alleen de wel zijnsorganisaties zijn benaderd, ook winkels die de doelgroep doorgaans bezoekt, zoals een Islamitische slager, is om hulp gevraagd. Populaire zangeres maakt vrienden in Oegstgeest 'Sloor Nancy Ubert 0 oegstgeest - Wie denkt dat Idols lassé is, had deze vrijdagmid- lag een kijkje moeten nemen bij voetbalvereniging UDO in )egstgeest. Op het clubterrein amperen 120 kinderen in ten- in met namen als Jam ai, Jim, ivid, Dewi en Hind. Elk jaar irdt aan het zogeheten Mie kamp een thema verbonden, keer is het Idols. Hoogtepunt de drie kampeerdagen? Het >ek van Hind, die de finale het televisieprogramma net wist te halen, maar nog ir niemand vergeten is. nghekken, veiligheidsteams bezoekerspasjes. Alsof Bea- de voetbalvereniging met bezoek vereerd. Een beetje igin is de gast van vandaag Hind, de ongekroonde ils-deelnemer, die volgens lers de mooiste stem en te performance had, maar voor de grote finale de boot te omdat de pubermeisjes saai op de twee overgeble- jongens stemden. Die ne- lag is moeilijk voor haar ge it, zegt ze eerlijk tijdens het jenuurtje in de sportkantine, [aar ik ben nu toch ver geko- ;n. Ik doe dingen die ik altijd ;b willen doen." ij het bezoek van de trenddiva irdt niets aan het toeval over- ten. 'Meet and Greet' heet toer die ze momenteel door land maakt. Zingen doet ze bij niet, al bidden en sme- de kinderen nog zo hard. blijft bij een vragenuurtje en fotosessie. Overigens heeft club daarvoor diep in de bui- moeten tasten. Zonder insoring had Hind er niet ge- Wat maakt het uit. De Hind scoort in de kantine van voetbalvereniging UDO. Foto: Henk Bouwman kids gaan uit hun dak en daar op het podium bij Hind komen view begon, heeft de manager draait het bij een kampfeest om. staan om haar een vraag te stel- voor de zekerheid de vragenlijst Om beurten mogen de kinderen len. Voordat het simultaaninter- doorgespit Je weet maar nooit met welke impertinente vraag stelling een kind op de proppen komt. De dingen die de jonge sporters willen weten, hebben de ballotage doorstaan. „Als je op een onbewoond eiland wordt gezet, wie neem je dan mee?" „Mijn twee vriendinnen", antwoordt Hind. „Die zijn van daag ook met me meegekomen. En muziek natuurlijk." In een uurtje komen de 120 deelnemers van het kamp heel wat te weten van de ster. Ze is haar vrienden trouw en haar vrienden blijven haar ook door dik en dun steunen. Ze is niet jaloers op Jamai of Jim die hoger dan zij zijn geëindigd en met beiden kon ze even goed op schieten. „Maar ik heb ze al een tijdje niet gezien. Ze hebben het zo verschrikkelijk druk." Ze slaapt niet met een knuffel in bed. Ook niet met een jongen, want ze heeft nog geen vriend. Haar school heeft ze vanwege alle drukte niet kunnen afina ken. „Misschien doe ik dat nog een keertje." Haar lievelings dier? De hond, in het bijzonder de gouden labrador. „Later neem ik er echt eentje." De naam Hind heeft geen extra be tekenis. In de Marokkaanse ge schiedenis komt een strijdlusti ge vrouw voor die zo heet. En als Hind één wens zou mogen doen, zou ze wensen dat ze al tijd kon blijven wensen. Zo gaat het een uur lang door. Een meisje huilt van de span ning als zij haar vraag ('Welke kleren draag je het liefst') mag stellen. Hind probeert het meis je op haar gemak te stellen door haar zachtjes over de rug te aai en. „Ze is niet alleen mooi, ze is ook nog lief', zucht een van de ouders bij dit plaatje. Al zingt ze geen noot vandaag, Hind weet flink te scoren bij de Oegstgeest- se sportclub. O ief\ n de door Wïm van Wanrooy ooril den haag/leiderdorp - Tegen een 27-jarige vrouw uit Leider dorp is voor de rechtbank in Den Haag een werkstraf van 240 uur en zes maanden voor waardelijke celstraf geëist voor heling. De vrouw kreeg twee t on<)jaar geleden 75.000 gulden op haar rekening bijgeschreven, een bedrag dat haar vriend volgens justitie wegsluisde uit een bedrijf waar hij werkte. Ook stond er ineens een 'dijk van een auto' op haar naam iter waarde van een kwart mil joen gulden, laar 'er v Geen zuivere koffie, vond de it ori officier van justitie. Maar de té te vrouw hield zich volgens haar lositj zeggen niet met de administra tie bezig en maakte brieven van de bank nooit open. „Ik heb achteraf wel eens gevraagd ima waar het geld vandaan kwam, maar kreeg daar van mijn irtik i ooi .ere waa nan n en rt er uist urti t. Mil de kf den vriend nooit een duidelijk ant woord op. Dat heb ik zo gela ten. Ik was te goed van ver trouwen. Pas later ben ik me gaan realiseren dat ik me aan heling schuldig heb gemaakt. Mijn grootste fout is geweest dat ik een deel van dat geld ook privé heb gebruikt", zei ze. Het was volgens de Leider- dorpse de bedoeling dat het geld gebruikt zou worden voor een eigen bedrijfje. Maar dat is nooit van de grond gekomen. „En die auto dan? Vond u het niet vreemd dat er ineens zo'n mooie auto voor de deur stond", wilde de rechter we ten. „Ik dacht dat die gehuurd was om op vakantie te gaan", zei de vrouw. Na twee weken vakantie in Marokko werd de Audi S8 echter weer verkocht. De officier van justitie vroeg zich af in welke mate de vrouw behulpzaam was bij het helen van het geld van haar vriend. Hij is anderhalf geleden al ver oordeeld tot twee jaar cel. „Het gaat om grote bedragen, af komstig uit het bedrijf waar uw vriend werkte. Er gebeurde in dat bedrijf van alles, maar er werd geen geld verdiend. Om dat u wist dat hij geen direc teur was, hadden bij u allerlei alarmbellen moeten afgaan", vond de officier. Toen justitie het bedrijf van haar vriend binnenviel, werd er 'geen donder' aan admini stratie gevonden, hield de offi cier de vrouw voor. „Er zijn mensen opgelicht, vooral ou deren. Die hebben in goed ver trouwen hun centjes afgege ven. En dat geld is opgegaan aan eigen luxe. Want u woon de toch best wel in een mooi huis. U had geen inkomen. Nooit gevraagd waar het geld vandaan kwam", vroeg de offi cier. „Nee, pas later", luidde het antwoord. Op 10 juni doet de rechtbank uitspraak. door Coen Polack warmond - De Warmondse Hengelsportvereniging De Leede had in 2000 een ledenbe stand van negentien enthousi aste sportvissers. Twee jaar later waren dat er bijna 120. Met dank aan Peter Duijnhoven. De 23-jarige sportvisser zette een jeugdafdeling voor de vereni ging op en kreeg de Warmondse jeugd en ook de jongeren uit de wijde omtrek zover om zich bij De Leede aan te sluiten. Nu het visseizoen weer is losgebarsten, houdt de vereniging vanavond een informatieavond Eerder dit jaar werd Duijnhoven voor zijn inzet onderscheiden met de Warmondse Vrijwilli- gersprijs. Duijnhoven heeft er voor gezorgd dat de jeugdige sportvissers voldoende begelei ding krijgen, waardoor ze alle facetten van het vissen onder de knie krijgen. „Het kan soms knap saai zijn als je dag zit te vissen en totaal niks vangt. Ik leg de jongeren daar om uit dat je risico's moet ne men. Dat je moet durven ander aas te gebruiken en dat je niet wanhopig moet worden. Als je een wedstrijd kunt winnen op gewicht, dan heb je veel meer aan twee grote vissen dan aan een emmer vol kleintjes." De vereniging heeft op dit mo ment ieder weekeinde een wed strijd, soms voor een bepaalde leeftijdsgroep, maar meestal is iedereen welkom. Tijdens wed strijden van De Leede gaat het er netjes aan toe. Peter Duijnhoven: „Ik hamer er bij onze leden altijd op dat ze de slootkanten waar ze gevist heb ben netjes achterlaten, ook als er vuil ligt dat helemaal niet van hen is. Als ze die rommel ook opruimen - en dat kost mis schien tien minuten - dan zal de eigenaar van het land eerder ge neigd zijn ons nog een keer te laten vissen." Tijdens de presentatie van de vereniging zal Duijnhoven de nadruk leggen op het nut van visvergunningen. „Er zijn ge noeg vissers die gewoon af en toe een hengeltje uitwerpen. Die 4000 m' meubelshowroom! R||||l Lmr to ii ft li' ft '\v ft it 5 tu i| 1 Van Waay interieurs staat voor stijl, kwaliteit en duurzaamheid. WIJ bieden u naast klassieke meubels ook een ruime keuze In; modem wonen, slaapkamers, slaapcomfort en wonlngteztlel. Van Waay '"'erie^ Benthuizen Vefbreepark 27 (gratis parkeren) tel. (079) 33112 00. fax (079) 34a 5° openingstijden: ma 13.00-17.30 uur di t/m do 9.30-17.30 uur vr 9.30-21.00 uur, za 9.30-17 00 uur www.vanwaayinterieurs.com Uitvoering in technoraso en jersey in diverse kleurencombinaties LIGNE R0SET LEIDERDORP -«341,- ««*€250,- U bent van harte welkom in onze vernieuwde showroom, waar de allernieuwste Italiaanse keukens staan van ontwerper Giancarlo Vegni CUCINE UNICHE Hoge Rijndijk 317, Zoeterwoude (Rijneke Boulevard) Tel. (071) 589 35 40 www.kagie.nl hebben vaak geen vergunning", zegt Duijnhoven. „Terwijl dat wel verplicht is. Veel mensen hebben er geen weet van." Om in Warmond te mogen vissen heb je behalve de nationale Vis- akte ook een plaatselijke ver gunning nodig. De afgelopen weken is er in de media weer veel aandacht voor het vissen, nu uit een onderzoek blijkt dat vissen, in tegenstelling tot eerdere beweringen, het haakje door hun lip wel degelijk voelen. Volgens Duijnhoven is dat een omstreden bewering; er zijn weer andere onderzoeken die zeggen dat het allemaal wel meevalt. Duijnhoven: „We doen tijdens het vissen ook onze best om het leed en de stress voor vissen zoveel mogelijk te voor komen. De leefnetten moeten groot genoeg zijn en de vissen mogen niet te lang uit het water blijven." De bijeenkomst van Hengel sportvereniging De Leede begint om 19.30 in het Trefpunt aan de Herenweg in Warmond. 180/95 van 798 VOOR 450, 200/95 VAN 859 WOR 479, 220/95 van 999 VOOR 419, 240/95 van 1250 VOOR 445. CoffEETAbU TEAk 55/55/42 van 229 voor 99 maqenöiair cIiesier pull-up van 165 voor 89. LEVERING UIT VOORRAAD, OP OP, WW'W.dETAfElAAR.Nl, ÜRAAtlbAAN 5? (BAANclFRjj) LEidERcloRp. 071 - 5899550. Kookpan vanaf 155,00 Grillpan 139,00 tools*Dahlström 98 Van 15 april t/m 31 mei 2003 ontvangt u bij aanschaf van 3 pannen uit het tools*Dahlström 98 assortiment de sauteuze t.w.v. 195,00 gratis Oiittala ALLES VOOR DF. GF.DFKTF. TAFF.I. 'IF.ZF.N CASSETTES •GLASSF.RVII ZEN •GESCHENKEN KOOKWINKEL Haarlemmerstraat 165 2312 DP Leiden Tel.: 071 - 514 08 92

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15