LEIDE Hillebrand schrikt van sloopplannen De Stemming IV "1 Pak de top aan de Rotte pers 4- REGIO Woningbouwvereniging Zijl en Vliet ontslaat medewerkster wegens zwangerschap ■k R1 Bloemen voor zonnige wijk IDE STELLING Geldboete voor malafide voorganger van Leidenaar LEIDSE SCHOUWBURG 2003-2004 zaterdag 31 MEI 2003 2 De man naar wie een garnaal werd vernoemd 3 ldo(o)l Hind maakt vrienden in Oegstgeest door Timoteus Waarsenburg leiden - Woningbouwvereniging Zijl en Vliet heeft een mede werkster in haar proeftijd ont slagen omdat ze zwanger is. De gedupeerde vrouw heeft de ont slagprocedure inmiddels aange kaart bij de Commissie gelijke Behandeling. Ilse Timmers (24) zit in het laat ste jaar van haar HBO-opleiding Cultureel Maatschappelijke Vor ming en werd in maart van dit jaar aangenomen op de afdeling klantenservice van de woning bouwvereniging aan de Kore- vaarstraat. Achttien uur in de week, een contract voor een jaar met een proeftijd van twee maanden. „Het ging om een re delijk eenvoudig, administratief baantje, maar het werk was leuk en met m'n collega's kon ik het goed vinden", zegt Timmers. Zo goed zelfs, dat ze hen vertelde dat ze in verwachting is. Maar twee weken nadat ze dit heugelijke feit wereldkundig had gemaakt, moest ze bij haar afde lingschef D. Barnhoom komen. In plaats van felicitaties kreeg ze te horen dat ze na haar proeftijd niet langer welkom was. En niet omdat ze niet functioneert, maar omdat ze zwanger is. „Het werd mij kwalijk genomen dat ik mijn zwangerschap niet tijdens het sollicitatiegesprek had ge meld. Maar ik was toen pas drie weken zwanger. Ook mijn ou ders bijvoorbeeld wisten nog helemaal van niets. Zoiets gooi je dan toch niet op tafel tijdens een sollicitatie?" „Hij liet mij de keuze of ik m'n proeftijd nog wilde uitdienen. Volgens hem was ik aangeno men met het oog op een op handen zijnde fusie met wo ningbouwvereniging De Sleu tels. Maar omdat die fusie zou gaan spelen tijdens mijn zwan gerschapsverlof, had 'ie verder niks aan mij", zegt Timmers. „Mij in dienst houden was vol gens hem ook niet goed voor de 'continuïteit' binnen het bedrijf. Ze zouden dan tijdens mijn vier maanden zwangerschapsverlof weer een nieuw iemand moeten inwerken. Maar het gaat om een administratieve functie op MBO-niveau. Ik begrijp best dat het lastig is om dan weer een in valkracht in te moeten werken. Maar het is onzin om te stellen dat daardoor de continuïteit van het bedrijf in gevaar komt." Werkgevers mogen officieel geen informatie vragen over zwangerschap of eventuele kin derwensen van werknemers. In de praktijk is dit echter informa tie die bedrijven wel graag heb- bidse Eurodusniërs naar G8 in Evian w Wim Koevoet den/evian - Blokkeren, de- mstreren en discussiëren. Dat i de komende dagen de voor- amste activiteiten van de Eu- lusniërs Stella Grillia en Rob i Dullemen. De twee maken ïl uit van de ongeveer twin- Icoppige Leidse delegatie, die niddels is afgereisd naar het inse Evian, bij de Zwitserse ■ns. om te protesteren tegen G8-top. In deze samenkomst de acht regeringsleiders van inkrijk, Italië, Groot-Brittan- Japan, Duitsland, Canada, sland en de Verenigde Staten n zij een uiting van het ver- felijke kapitalisme en het 3-liberalisme. Stop de acht ti men, is het motto. En: pak de i aan de bron! G8, zeggen Grillia en Van illemen, is ondemocratisch lost de problemen niet op, lar houdt ze juist in stand. In alternatief luidt 'smash the item'. De wereld wordt niet ter van kapitalisme en winst iken. In de wereld van Grillia Van Dullemen staan de mens 'de natuur centraal en wegen pnciële belangen niet op te lt solidariteit, samenwerken, jde en vrijheid, li zo'n wereld een utopie is, at er bij de twee activisten niet De verslaggever heeft een ne- □ef mensbeeld, zeggen ze endelij k, maar zeker van hun ik. Anders had hij die opmer- ïgniet gemaakt. Grillia: „Bij inrichting van de wereld jet wat mensen nodig hebben (uitgangspunt zijn. Maar het tu precies omgekeerd. Er wordt een kunstmatige schaars te gecreëerd: banen, studieplek ken of woonruimte. Mensen worden zo eikaars concurrenten en zien een bedreiging in el kaar." Hun missie in Evian is bepaald niet zonder risico. Bij eerdere internationale protesten in on der meer Seattle, waar in 1999 de Wereldhandelsorganisatie bijeenkwam, en tijdens de G8- top in 2000 in Genua, ontston den complete veldslagen met de politie. De schokkende beelden van een in zijn hoofd geschoten en vervolgens door een politie auto overreden demonstrant gingen de hele wereld over. Ook in Evian zullen ongetwijfeld politie en wellicht het leger op de been zijn. Volgens Van Dulle men en Grillia is de blokkade niet de hoofdzaak van de pro testen, maar doen de Zwitserse en de Franse media hun uiterste best om het publiek angst in te boezemen voor een geweldda dige confrontatie. „Geweld ver koopt nu eenmaal beter." Aan de ene kant worden we ge marginaliseerd. De media ver melden steevast veel lagere aan tallen demonstranten dan er in werkelijkheid zijn. Voor onze drijfveren, onze idealen, de dis cussies die we voeren, bestaat nauwelijks aandacht. Aan de an dere kant worden we als een groot gevaar afgeschilderd, want er wordt alleen maar geschreven over de blokkade en de veilig heidsmaatregelen", aldus Gril lia „De regeringsleiders zeggen dat ze democratisch zijn gekozen, maar als dat waar is, dan zou den ze toch niet zo afgeschermd en beveiligd hoeven te worden", stelt Van Dullemen. Grillia:Als er weer gewonden of dodelijke slachtoffers vallen dan zijn zij daarvoor verant woordelijk/' En: „Wij hebben het recht om te demonstreren. Wij kunnen niet worden opge sloten. Ik verwacht dat er mil joenen mensen naar Evian ko men. Het zijn de regeringen die de orders aan de politie en het leger geven." De G8, aldus de twee, staat sym bool voor een systeem dat vol slagen ten onrechte als een soort natuurverschijnsel wordt gezien. Het kapitalisme is wel degelijk een uitgedokterde filo sofie, bedoeld om de heersende klasse aan de macht te houden. „De wereld wordt zo gemaakt." De anti-globalisten houden het kapitalisme verantwoordelijk voor schaarste aan diensten, producten en voorzieningen, werkloosheid, honger, oorlog en veel andere ellende. Hoewel het leed in Nederland al jaren valt te overzien, noemen de twee Ne derland het meest neoliberale land ter wereld. Vooral de laatste twintig jaar hebben in het teken gestaan van het neoliberalisme. „Kijk naar de PvdA", zegt Dullemen. „Die privatiseert alles, laat alles aan de marktwerking over." Van het socialistische gehalte van die partij is bijkans niets meer over, vindt hij. „En het is in Leiden een PvdA-wethouder, R. Hille- brand, die al jaren korte metten probeert te maken met de Vrij plaats aan de Koppenhink- steeg." media. Ach ja, de media. Die iken meer kapot dan je lief is. i, de krant. Lieve Heer, de int. Die brengt de leugen in tland. Dat rijmt heus niet or niks zo mooi. idan die journalisten. Altijd aar wroeten in de modder. Al- d uit op sensatie. Blazen de ïrkelijkheid nog boller op dan ballonnetjes die de gemid- 1de Leidse wethouder eens in i zoveel maanden oplaat, landen als Rwanda en Irak is iereen nog blij met de zojuist tworven persvrijheid. Maar tgaat heus wel over. Kwestie n een paar jaartjes wachten ;ze weten daar, net als onze idse raadsleden, dat de enige eie pers een handgeknoopte die je koopt in de opheffings verkoop die nooit voorbij ït op de Haarlemmerstraat, int die andere pers, de schrij nde, die kost je op den duur je pie naam. Die maakt van elk ïvallig opgeduikeld politiek ïuwtje een Onthulling. Van el- kleine onenigheid tussen idsleden een Groot Conflict, ivoor je het weet zit je elkaar (wanend aan te kijken in de fneenteraad en is het gedaan 5t de gezelligheid en de eens- tindheid. Zit je mekaar met f rotkranten met hun rót- duwtjes om de oren te mep- (als je dan een extern bureau- luurt, dan zeggen die on- ïkers dat je een verrotte lurscultuur hebt, en dat dat eigen schuld is. Peperdure Skundigen, maar ze zijn niet ps slim genoeg om te zien dat p problemen de schuld zijn p de pers. En dan komt dat pport naar buiten en sta je 6er te kijk in de krant. Durf je je buren niet eens meer te ver tellen dat je raadslid bent. Het is om gek van te worden. Maar Filip van As en Jacques de Coo en Daan Sloos en Alexan der Pechtold hebben nou toch maar eens mooi gezegd hoe het zit met de pers. Op film nog wel, zodat ook het nageslacht van hun wijze lessen kan profiteren. „Vooral het Leidsch Dagblad", zegt Van As, maakt zich schul dig aan opblazen en nieuws ma ken. De publicaties die daarvan het gevolg zijn verpesten de po litieke cultuur." Waarvan acte. Wij buigen het hoofd in dee moed, ook al heeft Van As in middels zijn excuses aangebo den voor zijn uitlatingen. Maar we blijven wel met een klein vraagje zitten. Als al die raadsleden weten dat het nieuws in het Leidsch Dagblad 'opgeblazen' en 'gemaakt' is, waarom zijn ze dan zo stom om zich daar iets van aan te trek ken? O, en nog een vraagje: Kan die hand, als het gaat over de ver peste bestuurscultuur, ook een keertje in de eigen boezem? Of is dat te veel gevraagd? Idee Leidse burgers die een goed idee hebben voor de stad moeten daarmee maar niet aankloppen bij de raadsleden, vooral niet bij WD'er Arend-Jan Sleijster. Wat je er dan wel mee moet doen? Gewoon uitvoeren. Dan komt je plan vanzelf in de gemeente raad. Arend-Jan presteerde het om af gelopen woensdag in de raads commissie economie en verkeer een discussie aan te zwengelen, die een klein half uur zou duren, over de vraag of Leidens meest innovatieve ondernemer, Peter Labruyère, keurig aangekondigd op de agenda, wel het woord mocht voeren over zijn citybus- jesplan. Het bleef onduidelijk waarom Arend-Jan deze wandelende ideeënbus zijn spreekbeurt niet gunde. Zou het jaloezie zijn ge weest? Want als raadslid mag Arend-Jan niet zo vaak wat zeg gen. Aan Labruyère zelf kan het niet hebben gelegen, ook al is hij griezelig doorbakken door de zon en heeft hij wel eens vlech ten in zijn baard. Hij had zich ook niet eens opgedrongen, want dat er op de agenda drie kwartier voor hem was uitge trokken, waarvan hij overigens nog niet eens de helft nodig had, was vooral door toedoen van de PvdA Met een paar le den van die fractie had hij al over zijn plan gesproken op een receptie waarna hij op de agen da terechtkwam. Een doodnor male gang van zaken, zou je zeggen. Maar niet wat Arend-Jan betreft. Die gunt burgers met plannen dezelfde behandeling als bur gers met bezwaren: vijf minuten spreektijd en graag de uitge sproken tekst op A4 bijleveren. Niet dat dat verder wat uit maakt, want een bezwaarschrift wordt in Leiden net zo vaak ge grond verklaard als dat een raadslid met een idee komt. Arend-Jan is bang voor de pre cedentwerking, zei hij. Je zag hem denken. Straks mag Euro- dusnie van Groenlinks de com plete raadsagenda vullen of laat Jacques de Coo van LWG/De Groenen Margje Vlasveld een le zing geven over het Bio Science Park, net als er contracten met Centocor moeten worden geslo ten. Maar in plaats van bang te zijn voor de trend, kan de WD de trend beter volgen. Oud WD-raadslid Tom Kuperus wil heus nog wel een keertje komen uitleggen waarom Eurodusnie in feite een Leidse aftakking van de ETA is. Wat zouden die vergaderingen spannend worden! Maar goed, ais Leiden straks een goed func tionerend citybusjessysteem heeft, is dat dus niet dankzij Arend-Jan van de WD. Tekst: Aad Rietveld en Wim Koe voet Tekening: Maarten Wolterink leiden - Een wijk vol zonnebloe men. Misschien is dat met een paar maanden bewaarheid in de oostelijke binnenstad. De bewo ners van de wijk ten oosten van de Hooigracht treffen deze week bij de wijkkrant een zakje zon nebloemzaad aan. Het idee om deze zaden uit te delen komt van een wijkbewoner en is gefi nancierd met geld uit het Onze Buurt Aan Zet-budget. De be doeling is dat veel mensen deze zaden in tuinen en bloembak ken planten. (advertenties) Steun ARTIS, word lid óf geef een lidmaatschap cadeau onbeperkt toegang tot Artis en tot diverse andere binnen- en buitenlandse dierentuinen 6* per jaar tijdschrift 'Artis' en nog veel meer... ben. „Ik weet dat ik het niet had hoeven zeggen. Maar ik werkte met veel plezier bij Zijl en Vliet en vond het wel zo netjes om het te melden. Dat bleek dus een vergissing. Ik zat in mijn proeftijd. In principe kunnen beide partijen dan afscheid van elkaar nemen zonder opgaaf van reden. Maar in dit geval vind ik mijn ontslag niet zuiver. Vanwege mijn eerlijkheid sta ik nu op straat", zegt Timmers. Barnhoom van Zijl en Vliet laat weten dat Timmers niet zou zijn ARTIS meer dan een dierentuin Topmanagers verdienen te veel Geef uw mening J www.leidschdagblad.nl aangenomen als hij tijdens de sollicitatie had geweten dat ze zwanger is. „Tijdens dat gesprek hebben we gevraagd of er nog zaken waren die wij moesten weten. Toen heeft ze niets ge zegd. Als ze dan later vertelt dat ze zwanger is, heeft ze dus iets verzwegen tegen ons. En dan is de vertrouwensrelatie geschaad. Bovendien zoeken wij naar con tinuïteit in de uitvoering van de werkzaamheden. Ook dat lukt niet met een werknemer die met zwangerschapsverlof gaat." Nieuwe discussie over Prinsessenbuurt door Robbert Minkhorst leiden - Woningbouwverenigin gen Zijl en Vliet en De Sleutels hebben hun huurders in Leiden- Noord onnodig de gordijnen in gejaagd. Dat vindt wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke or dening). De corporaties overwe gen sloop van 300 huizen in de Prinsessenbuurt, juist nu belang rijke besluiten over de wijk op handen zijn. Op de valreep een discussie over slopen aanzwenge len, 'kan gewoon niet', aldus Hil lebrand. Maar hij kan de ideeën ook niet naast zich neerleggen. Leiden legt de laatste hand aan zijn reactie op wat organisaties, instellingen en bewoners over de ingrijpende - definitief lijken de - wijkplannen hebben ge meld. Daarmee komt de discus sie over de achterstandswijk op z'n eind. Letterlijk kunnen de gemeente en haar partners dan van verbeelding naar werkelijk heid, zoals het uiteindelijke wijkontwikkelingsplan heet. En daarin wordt met geen woord gerept over eventuele sloop van de Prinsessenbuurt. Volgens Hillebrand is het woord 'sloop' in de afgelopen jaren ook niet gevallen. „En nu vliegt er ineens een nieuw project de discussie in, terwijl de inspraak al voorbij is", zegt Hillebrand. „En ik weet dat bij de laatste bijeenkomsten voor bewoners mensen naar huis zijn gegaan met de gedach te: wij zijn niet aan de beurt." „Mijn verbazing was groot, toen ik over de plannen las. Mijn eer ste reactie was: waar waren jul lie de afgelopen drie jaar? Ik zal niet zeggen dat het schandalig is wat Zijl en Vliet en De Sleutels hebben gedaan, maar je kunt beter aan het begin van zo'n discussie zulke fundamentele vragen stellen." De wethouder wijst erop dat de gemeente juist 'zo haar best heeft gedaan' om de discussie over de toekomst van wooncomplexen 'uiterst zorgvuldig' te laten verlopen. Dan komt de actie van de twee corporaties wel heel ongelegen. Hillebrand: „Je kunt je betrouw baarheid maar één keer verlie zen." De PvdA'er begrijpt dat het ver haal in deze krant onrust heeft veroorzaakt bij de bewoners. „Zij hebben nu natuurlijk ook heel veel vragen. Het is heel be langrijk om zoiets goed uit te leggen aan de mensen die er wonen." Tegelijk kan Hillebrand niet om de ambities van Zijl en Vliet en De Sleutels heen, vindt hij zelf. Als twee afzonderlijke sociale verhuurders konden zij een der gelijk groot project nooit aan, maar nu de twee fuseren, moet dat wel lukken. „Het wordt een club met een beter perspectief. Ze waren puur beheersmatig bezig. Een langetermijnstrategie valt alleen maar te prijzen. Ze willen meer dan het beheren van het huidige bezit, zo goed en zo kwaad als dat ging in de afgelopen jaren. Alleen komt dit op zo'n verschrikkelijk ongeluk kig moment." Daarbij komt dat de huizen in de Prinsessenbuurt niet al te best zijn, meent de wethouder. „Op de langere termijn is dit niet de woonkwaliteit die je mensen moet bieden. Daar wor stel ik dus mee, want helemaal niets doen kan ook niet." In de wijk staan veel beneden- en bo venwoningen. Het oorspronke lijke plan was om die woningen samen te voegen. Maar ook dan krijg je niet 'echt kwaliteit', aldus Hillebrand. Het argument dat de corporaties gebruiken kan hij 'niet zomaar naast zich neerleg gen'. En dus stelt ook de gemeente sloop van de Prinsessenbuurt aan de orde. Hillebrand: ,,Ik wil eerst alle feiten op tafel. Nieuw bouw of renovatie: beide opties staan voor mij open. We gaan daarom met de corporaties en met de wijkverenigingen om de tafel zitten om te bepalen wat het beste voor de wijk is. En als het eerder op zo'n constructie ve, open manier is gegaan, ver plichten we onszelf óók bij nieu we plannen tot diezelfde zorg vuldigheid." door Timoteus Waarsenburg leiden/amsterdam - De OUd-di- recteur van het Amsterdamse bedrijf Westermann Co, dat tegenwoordig gerund wordt door Leidenaar Jan van Gruting, is door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot een boete van 2000 euro wegens bedrijfs- spionage. Het openbaar minis terie had ook een taakstraf van 120 uur geëist. Ook moet de oud-directeur de kosten betalen die hei bedrijf heeft moeten ma ken om hem te betrappen. Cacao- en koffiehandel Wester mann Co is een gerenom meerd bedrijf uit Amsterdam. Na zijn afscheid als directeur liet de voormalige topman uit ran cune de complete boekhouding kopiëren door een loyale schoonmaakster. Eind vorig jaar werd het bedrijf duidelijk dat er iets mis was. De huidige directeur kreeg steeds vaker van zakenrelaties over de hele wereld te horen dat ze pre cies wisten waar zijn bedrijf mee bezig was en welke deal zij ge sloten hadden. Daarop liet Van Gruting een verborgen camera in zijn bedrijf ophangen. De beelden toonden hoe de schoonmaakster alle papieren van elk bureau pakte, kopieerde en weer terug legde. Toen de politie de vrouw ondervroeg, bleek dat zij cte informatie voor haar oude baaRterzamelde. Tijdens de behandeling van de strafzaak, twee weken geleden, betoogde de oud-directeur dat het kopiëren van alle gegevens puur op initiatief van de werk ster was gebeurd. „Ik heb die papieren nog nooit ingekeken. Uit beleefdheid accepteerde ik ze telkens. Ik dacht dat ik haar daarmee een plezier deed", zo verklaarde hij toen. (advertentie) Stuur nu uw abonnement in LOTING 4 JUNI Kassa 071 -5163888 wwvv.leidseschouwburg.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13