LEIDE NIEUW Vervang lijnbussen door busjes' Een studentbestendig bos achter de Hooigracht Ibj uiderzee6 Meer Leidse fietspaden vrij van bromfietsers www.autoheemskerk.com Nu Q2ES3 bij Maaslander Halfvol plakken! REGIO Duo berooft invalide in Stevenshof van handtas STELLING Labruyère gaat plan uitwerken Wipkip bewaakt bureau Uitgekeken op uw collega's [captain ,GL0 k>?TAIN' 20% méér kaas! De meeste tuinen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting zijn 'studentbestendig'. Maar waar dat kan, doet de SLS wel extra moeite, zoals in de Kaarsenmakersstraat 7-121. Dit appartementencomplex voor buitenlandse docenten heeft leilindes, buxushaagjes en een formele indeling. Foto: Hielco Kuipers de Nieuwe Rijn, tussen de Hooi gracht en de Middelstegracht. Door de erfscheidingen weg te halen werd één grote binnen tuin geschapen. „Dat doen we vaak", aldus Van der Lee. „Het geeft een ruimtelijk gevoel en het is goedkoper in het beheer. De studenten kunnen zo'n grote tuin ook beter gebruiken dan een kleine. Barbecuen en feest jes geven bijvoorbeeld, dat doen studenten graag." Bij alle tuininrichtingsprincipes van de SLS staat één ding voor- op: studentbestendigheid. De hoveniers van de SLS werken graag met vakken, met daarin een stevige plant die er tegen (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UT<»E»S«lftE R K Leiden Roelofarendsveen L. (071) 531 08 11R. (071) 331 28 66 MEUBELPLEIN LEIDERDORP IN HET WEEKEND VAN HEMELVAART, 29, 30 31 MEI GRATIS KAARTEN VOOR ATTRACTIEPARK DUINRELL UUIIII'fï! Kikkerspektakel en kleurwedstrijd aanwezig! Meer info: www.meubelplein-leiderdorp.nl wassen* NIEUWE SLIM'FAST SNACK LEKKER VOOR TUSSENDOOR Een enorme snack attack, de bekende 4 uur dip or gewoon zin in iets lekkers... Voor die moeilijke momenten tijdens het lijnen is er de nieuwe SlinvFast Snack. Een verantwoord en lekker tussendoortje met maar 95 kcal en 10 belangrijke vitaminen en mineralen. De nieuwe Slim-Fast Snack is j verkrijgbaar in de smaken Chocolate peanut en Chocolate caramel. Lekker voor j die momenten tussen de drie hoofdmaaltijden door dat er behoefte is aan extra energie. Dat maakt houden waardoor je meer kans hebt op 7? vrijdag 30 mei 2003 Maaslander Halfvol, gemaakt uit halfvolle melk, is de lekkere smeuïge 30+ kaas van Maaslander. Met 33% minder vet, 25% min der zout en 25% meer cal cium dan gewone kaas is Maaslander Halfvol ideaal voor elke kaasliefhebber die graag lekker eet en daarbij op zijn gezondheid let. Geniet nu extra voordelig van deze lekkere en extra-gezonde kaas: vanaf 9 juni t/m 12 juli 2003 zit er 20% gratis extra kaas in elke plaks- verpakking Maaslander Halfvol jong-belegen en belegen! Voor meer informatie: tel. 0800-MAASLAN(DER) 0800- 6227526 of www.maaslander.nl JgMs captain gn capfain I3I0 Hoveniers van SLS zijn trots op hun diepverborgen binnentuinen idsch Dagblad houdt met de Hortus Botani- n de Universiteit Leiden >en Tuindag op zater- juni. Die dag is bedoeld lineigenaren en -be- irs in Leiden, Leider- Jegstgeest, Warmond, woude en Voorschoten, imelding is inmiddels :n. Het Leidsch Dagblad iert in de Uitkrant van rdag 12 juni de namerr deelnemers en een todat lezers de adres makkelijk kunnen vin- e deelnemerslijst is ook lezéen op tgeieidschdagblad.nl. Op staan ook de oude af- gen van deze serie. Aan idag is een publieks- a'e. rbonden. n sl I een bos achter de Leid- gracht. Op de donkere Worstelen boshyacinten, li de beschermde wolfs- ih naar het schaarse c'uTgels kwetteren vrolijk Ie takken en rommelen aderen. Toegegeven, het )S. (echts één boom groot, at voor boom! Tussen de ©|van de Stichting Leidse lenhuisvesting in de boigracht-Nieuwe Rijn- Jtegracht blaakt een 130 |e rode beuk. Elk jaar ko- Iboomchirurgen de Us even bekijken, want Bemanning mmenwerper ug in weiland Spinselmotten uden huis de Merenwijk (advertentie) kan als er een dronken bal of een fiets in valt. Cotoneaster dammeri bijvoorbeeld, een lieve winterharde plant met massa's kleine blaadjes en rode besjes. „Niet kapot te krijgen", zegt Van der Lee. In zo'n vak plaatst de SLS altijd een 'solitair', een boom of een hoge struik als blikvanger. In de tuinen achter de Nieuwe Rijn staan bijvoor beeld krentenbomen, vogelker sen en hulst. Her en der staan vrijstaande bomen, zoals een robinia pseudoacacia. De tuinen achter de Nieuwe Rijn hebben heel wat hoekjes. Er is een flink grasveld, maar er is ook een minituintje dat haast helemaal door bebouwing wordt ontsloten. In een andere hoek meandert een wilde win gerd met polsdikke takken over de erfscheiding met de buren. Het pannendak van een fietsen stalling heeft hij inmiddels in een ijzeren greep. „Tijd om in te grijpen", glimlacht Van der Lee. Tuinliefhebbers moeten soms hun best doen om de bijzondere planten en bloemen in de SLS- tuinen te vinden. Studentbe- stendige struiken zijn soms saai in hun bescheidenheid. Maar waar het mogelijk is, doet de SLS extra moeite, zoals in de Kaarsenmakersstraat 7-121. De binnenhof van dit appartemen tencomplex voor buitenlandse docenten en onderzoekers heeft leilindes, intens groene buxus haagjes en een schitterende for mele indeling. Hier kon de SLS een extra inspanning doen met hulp van de beheerder, die dit voormalige bejaardenhuis al twintig jaar bestiert. Wilfred Simons de SLS is zuinig op haar bomen. Maar er is nooit iets met hem aan de hand, zegt hovenier Ivo van der Lee (36). ,,'t Is afklop pen, maar deze haalt de 200 jaar wel." De SLS heeft in de loop der ja ren veel monumentale panden in de stad verworven. Daar ho ren natuurlijk ook tuinen bij. Als er een waardevolle histori sche tuininrichting is, proberen we die te respecteren", zegt Van der Lee. Wel tekent hij daarbij aan dat het onderhoud betaal baar moet zijn. De SLS heeft drie hoveniers in vaste dienst en er zijn 180 huizen en complexen met tuinen, 'dus we hebben er een hele kluif aan'. De tuinen zijn te vinden op de geheimste plekjes van de Leidse binnenstad. Of misschien beter gezegd: niet te vinden. De tui nen gaan schuil achter de smal ste steegjes of blijven verstopt achter hekken, die de SLS plaatst om onverlaten buiten te houden. Wie eenmaal binnen is, wordt verrast door de fikse maat van die verborgen tuinen. De SLS is er meer dan eens in ge slaagd om een rij panden in haar bezit te krijgen, zoals aan door Wim Koevoet leiden - Help de grote, logge bus sen van Connexxion de binnen stad uit en de citybusjes met een capaciteit tot twintig passagiers erin. „Een soort metro, maar dan boven de grond." Daar komt kort gezegd het plan op neer dat P. Labruyère van de Stichting Stads- parkeerplan Leiden (SSL) woens dagavond voorlegde aan de raadscommissie economie en verkeer. Labruyère had met zijn verhaal direct alle fracties op zijn hand. De raadsleden drongen er bij de spreker op aan zijn plannen ver der uit te werken en er ook cij fers bij te leveren. Volgens La bruyère zijn veel van de ge vraagde gegevens al beschik baar. zodat de verwachting is dat zijn spreekbeurt een snel vervolg zal krijgen. Hoewel het voor hem geen uit gemaakte zaak is dat 'zijn' SSL het systeem gaat exploiteren, staat hij wel te popelen, zo liet hij merken. „Met de helft van het geld dat Connexxion krijgt, kunnen wij al uit de voeten." Maar van de Leidse ondernemer mag Connexxion of een taxibe drijf het ook doen. Hij spoorde de gemeenteraad aan snel werk te maken van de citybusjes, zo dat het de status 'pilot project' kan krijgen. Dat verhoogt de (advertenties) Topmanagers verdienen te veel J Geef uw mening ^wleidschdagbJadTi^^ de 6 persoons tent met unieke zijwanden! van 1.049 voor 949,- i Breedeveld '6^ Kampeer- en zzucrfsport baan 17 (de Baanderij) Leiderdorp Tel. 071-5415443 nd di. t/m vr. 09.00 - 18.00 uur zat. 09.00 - 17.00 uur vond do. 19.00 - 21.00 uur breedeveldkamperen.nl kans op subsidies van rijk en provincie. Labruyère wil de bus jes al volgend jaar laten rijden. Volgens hem is het hoog tijd dat de Leidse binnenstad wordt be vrijd van de grote bussen van Connexxion. Hij heeft geen zin om daarmee te wachten tot de Rijn Gouwe Lijn gaat rijden. En stel, zo redeneert hij, dat die lightrailverbinding er niet komt. Dan kunnen de citybusjes ge woon blijven rijden. In het an dere geval kunnen ze ook op de weg blijven maar dan zal het rij- schema moeten worden aange past. De stad is al ernstig dicht geslibd, zei hij. In de piekuren zitten in de Connexxion-bussen gemiddeld 48 personen. „Daar na rijden er bussen rond met drie tot vier mensen. Dat is niet handig." Eén van de vele voordelen van de citybusjes is dat als deze zijn uitgerust met een snelheidsbe grenzer tot 40 kilometer per uur, de chauffeur aan een klein rijbe wijs genoeg heeft. Ze moeten rij den, vindt de planmaker, op door Mercedes ontwikkelde die selmotoren. Het systeem werkt goed, aldus Labruyère, als je overal kunt op stappen. Hij denkt aan een fre quentie van tien minuten. En: „Voor één bedrag, de hele dag." Het verdient aanbeveling om ook de Merenwijk en de Ste venshof in het tijschema op te nemen, zei hij ook nog. De busjes kunnen de passagiers ook naar de Connexxion-bussen brengen die aan de rand van de binnenstad, bijvoorbeeld bij de stations, moeten blijven. De Connexxion-kolossen zorgen al leen nog maar voor het vervoer van en naar de regio. Het enthousiasme van de raads fracties was opvallend, omdat de discussie of hij aan het woord mocht komen, veel meer tijd in beslag nam dan het be toog van de Leidse ondernemer. Vooral de WD zag aanvankelijk weinig heil in een plekje voor Labruyère op de agenda. De li beralen waren bang dat de PvdA, die hem er op had gezet, een precedent zou scheppen. WD'er A. Sleijster voorzag dat fracties allerlei geestverwante sprekers naar voren zou schui ven. Maar door toedoen van vooral LeefbaarLeiden, Groen links en de PvdA kon Labruyère toch gewoon het spreekgestoel te beklimmen. leiden - Met de onthulling van een wipkip in de vorm van een politiemotor is woensdag het nieuwe bureau aan de Vijf Meilaan geopend. Daar mee heeft Leiden-Zuid weer een eigen bureau; de laatste jaren was dat gevestigd in Voorschoten. In 2001 zijn in Gouda-Oost en Roelofarends veen nieuwe bureaus gebouwd. Na Leiden-Zuid zijn Leiden-Noord, Alphen en Gouda aan de beurt. Het politieteam Leiden-Noord is het laatste team in Leiden dat nog niet over een adequate huisvesting beschikt. Waar het bureau Noord komt, is nog niet bekend. In het bureau Zuid gaan ongeveer 55 politiemensen werken. Foto: Dick Hogewoning leiden - De 77-jarige invalide mevrouw Tisseur uit de Ste venshof is gistermiddag het slachtoffer geworden van een uiterst laffe beroving. De bejaar de vrouw, hartpatiënt en daar door gekluisterd aan haar elek trische rolstoel, stond rond vier uur voor haar seniorenwoning aan de Annie Romeinsingel toen zij werd aangesproken door twee mannen op een brom scooter. Zij wilden weten hoe ze in de Merenwijk moesten ko men. „Mijn schoonmoeder was in haar handtas op zoek naar de afstandsbediening van haar voordeur toen die jongens haar aanspraken. Ze heeft ze uitge legd hoe ze van de Annie Ro meinsingel het beste naar de Merenwijk konden gaan. Daar na zeiden die jongens 'bedankt', pakten haar handtas af en scheurden weg in de richting van de Gerda Brautigamsingel", zegt Harry Fransen. In de handtas zat wat geld, een bankpasje en twee portemon nees. „En het gaat mijn moeder eigenlijk om die portemonnees. Dat beetje geld is jammer en het pasje is meteen geblokkeerd. Maar in haar eigen portemon nee zaten foto's waar ze erg aan gehecht is. En ze had in haar handtas een bruine herenporte monnee van een onlangs over leden vriend. Ook die is haar zeer dierbaar", aldus Fransen. „Ik ben direct de hele buurt door Wim Koevoet leiden - De fietspaden of vent- wegen langs de Oegstgeester- weg, Hoge Rijndijk (tussen Wil- helminabrug en Zoeterwoude), Lammenschansweg, Kanaalweg en Willem van der Madeweg worden gevrijwaard van brom fietsers. Die worden op deze we gen naar de rijbaan verwezen. De hiervoor benodigde aanpas singen kosten de gemeente Lei den zo'n 106.000 euro. De ge meenteraad stemt in met de maatregelen. Alleen de Chris tenunie had in de raadscom missie economie en verkeer, woensdagavond, nog wat be denkingen. De fractie vindt het op de rij baan niet veilig genoeg voor bromfietsers en zei bang te zijn dat deze categorie verkeersdeel nemers wordt opgeslokt in het autoverkeer en zo op rijksweg 4 belandt. Hoewel wethouder A. Pech told (D66) omstandig uit legde dat dat vrijwel onmogelijk is, blijft de partij aarzelen. Zowel landelijk als in Leiden wijzen de cijfers erop dat de maatregel 'bromfietsers op de rijbaan' bevorderlijk is voor de Morgen vindt u de baan die bij u past in verkeersveiligheid. Landelijk zijn er in de bebouwde kom 16 pro cent minder ongevallen met let sel of dodelijke afloop waarbij bromfietsers zijn betrokken. Hoewel in Leiden nog niet alle rijbanen toegankelijk zijn ver klaard voor bromfietsers, is een vergelijkbare trend merkbaar. In 1999 waren er nog 175 ongeval len met bromfietsers, een jaar later 'nog maar' 133. In 2001 was er weer een lichte stijging: 144. „In het algemeen gesteld wordt het ongevallenbeeld er niet slechter op", concludeert de gemeente. Op de Plesmanlaan, Churchill- laan, Voorschoterweg, Haagse Schouwweg, Dr. Lelylaan, Schiphollaan en Willem de Zwij gerlaan moet de bromfietser ge woon op het fietspad blijven. De fietsersbond zou dat graag an ders zien, maar de politie niet. Op deze wegen zijn de rijbanen gescheiden en daarom verwach ten automobilisten geen lang zaam verkeer. rondgefietst, in de hoop dat die jongens alleen in het geld geïn teresseerd waren en de tas weer hadden weggegooid. Maar ik heb niks gevonden. Als iemand de tas of de portemonnees ge vonden heeft, horen we dat graag." Het gaat om een zwarte leren dameshandtas, een beige da- mesportemonnee en een bruine herenportemonnee. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9