i SERVICE T5 t Lexicon van misverstanden over mannen en /rouwen Uitjes met gember Nog warmer Cryptogram HDC160 VRIJDAG 30 MEI 2003 CD VAN DE DAG Genre: rock John Hiatt The Goners Beneath This Gruff Exterior Sanctuary/BMG SANCD181 Zelfs Idols-kandidaten kennen John Hiatt's ultieme liefdeslied Ha ve A Little Faith In Me. De rest van zijn omvangrijke oeuvre geniet vooral in het vak veel waardering: als je wilt leren hoe een goed liedje in elkaar steekt, moet je Hiatts werk ontleden. Weinigen ma ken bovendien zozeer gebruik van hoofd, hart en seksuele passie bij het componeren. Eenvoud gaat ook op Hiatts nieuwste groeps- album gepaard met slimme opmerkingen die als juweeltjes in zijn teksten verscholen zitten. In Uncommon Connection bijvoorbeeld beschrijft hij het schrijven zelf:,. It takes every drop of energy just to run my brain/Took a long time to learn that's it's only a waiting game/So people call it depression. I call it a song." Beneath This Gruff Exterior komt in de buurt van albums als Slow Turning. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan het ruige slide-werk van Sonny Landreth, die op Almost Fed Up With The Blues. How Bad's The Coffee en Window On The World Hiatts liefdesverdriet verjaagt met jankende licks. Lekkere cd voor in de auto. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: man/vrouw Karin Hertzer en Christine Wolfrum Lexicon van misverstanden over mannen en vrouwen uitg. Bert Bakker Prijs: €19,95 Legio boeken verschijnen er over dat maar voortdurende onder scheid tussen mannen en vrouwen. Veel daarvan staan bol van melige humor en zijn gespeend van enige diepgang. Lollig voor op het nachtkastje of het toilet, maar verder vooral een kwestie van snel vergeten. Zo niet het Lexicon van misverstanden over mannen en vrouwen dat nog steeds zeer toegankelijk is geschreven, maar - alleen al door de omvang - een stuk dieper graaft. In het boek is een wijdverbreid vooroordeel (mannen kunnen niet koken, vrou wen zijn emotioneler dan mannen etc.) telkens de aanleiding voor een puntige en adequate beschouwing over dit onderwerp. Het ge heel wordt opgeluisterd met een kernachtig én humoristisch citaat op het betreffende terrein. Onder het kopje 'Brieven' lezen we bij voorbeeld: 'Als mannen brieven schrijven, komt na de aanhef ge lijk de uitvlucht.' Zegt Glenn Close. KOKKERELLEN Bijgerecht voor 3-4 personen De gasten in dat ene Indische pension aan de Haagse Staten- laan keken er elke vrijdag verlan gend naar uit- het bordje met kleine uitjes met gember. Dat kreeg je echt niet in alle Indi sche pensions. Ook in de In donesische restaurants van die tijd had men er nauwelijks enige be langstelling voor. Er was echter een uitzonde ring: en dat was in het rijsttafel resta u ra rit van het eens zo fa meuze Lido aan het Leidseplein in Am sterdam. Daar diende men de uitjes echter uit sluitend op wanneer men bij de rijsttafel licht bier (Pilsner) of ginger ale dronk. De laatste was toen een trendy drank en smaakte bij zonder goed bij vrijwel rijsttafel gerechten. Eerlijk gezegd is dat nog altijd zo maar men heeft het laten verdringen door droge wit te wijnen en (te) jonge rode wij nen die niet altijd bij een Indone- siche maaltijd op hun plaats zijn. En wat is er mis met een glas ge woon koel water uit de kraan? 500 - 600 gram zilveruitjes of kleine sjalotjes, schoongemaakt; 3 1/2 eetL (arachide)olie; 4 teen tjes knoflook, in dunne plakjes gesneden; 4 eetL grof geraspte verse gemberwortel; 11/2 eetL sambal oelek; 2 eetl. honing of gembersiroop; 1 eetl. limoen- of citroensap; 2 eetl. zoete Indone sische sojasaus (ketjap manis); zout; zwarte peper uit de molen; eventueel goelah djawa of bruine basterdsuiker; 1 eetl. verse koriander blaadjes. Bereiding Verhit een wok en laat de olie er in rondwal sen. Voeg de knof- lookplakjes toe en laat ze zolang zacht jes fruiten tot ze goudbruin zien. Neem ze met een schuim spaan uit de hete olie. Fruit hierna de uitjes zo lang in de knoflookolie tot ze wat kleur begin- nen te krijgen. Schep de geraspte gemberwortel 0 en sambal oelek er door. Voeg onmiddellijk daarna 2 dl kokend water, honing, of gem bersiroop, limoen- of citroensap en sojasaus. Laat alles zolang zachtjes koken tot door het in dampen vrijwel al het vocht uit de wok is verdwenen en de uitjes zacht zijn geworden Voeg eventueel nog wat zout, peper en goelah djawa of bruine bas terdsuiker toe. Presentatie In de Statenlaan werden de uitjes op kleine bordjes geschept waarna ze bij de borden met het hoofdgerecht werden geplaatst Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontro leerd op de A2 bij Hunsel en A16 bij Dordrecht. Zaterdag A12 bij Waddinxveen en A67 bij Eersel. Zondag: Al bij Bathmen en A29 omgeving Oud-Beijerland. HET WEER door Jan Visser Zomerse Hemelvaartsdagen zijn dun gezaaid. De laatste keer dat het in De Bilt meer dan 25 graden werd was in 1992; in totaal werd het vanaf 1901 slechts vijf keer zomers warm. In 1954, toen Hemel vaartsdag op 27 mei viel, noteerde het KNMI zelfs een maximumtemperatuur van 29,2 en in 1922 (toen 25 mei) werd het 28,6 graden. Gisteren de zesde zomerse Hemelvaartsdag en tevens de eerste keer dit jaar dat De Bilt tenminste 25 graden registreerde. Uitgezon derd het noorden/noordwesten werd het ook elders zomers warm. In onze regio kwam Soesterberg, net als De Bilt, op 25,9 graden, Lelystad 25,3, Wijk aan Zee 24,9 en Hoofddorp 24,4 graden. De hoge tempe raturen werden bereikt bij veel zon maar in het oos ten van het land raakte het, net als de afgelopen da gen, enige tijd tamelijk bewolkt. De rol van een hoge- drukgebied, gistermiddag nog boven de Oostzee, is tijdens het weekeinde uitgespeeld. Een zich tot boven de Noordzee uitstrekkend uitlopertje van een hoge- drukgebied boven de Noordelijke IJszee weet zich echter nog te handhaven en een hoogterug boven West-Europa lijkt zich zondag wat te versterken. Een en ander betekent dat het Hemelvaartszomertje wordt geprolongeerd. In het binnenland kan zater dagmiddag weliswaar opnieuw een (onweers)bui ontstaan, in het algemeen draait het om zonneschijn. De Duitse computers verwachten met name tijdens de late nacht en ochtend regionaal lage bewolking hetgeen funest zou zijn voor de gedeeltelijke zonsver duistering rond half zes. De temperatuur komt zater dagmiddag uit op circa 26 graden, zondag komt het kwik lokaal op 29 graden uit. Na het weekeinde drin gen uitlopers van een Atlantische depressie tot het westen van Europa door. Daardoor neemt maandag de kans op regen en onweersbuien toe. Het blijft wel (drukkend) warm met maxima die 's middags nog rond 25 graden uitkomen. Tenerife ventura Gran Canaria <3 O óddirirïrooiï r O zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max N 2 =0= Neerslagkans Neerslag-mm 10% o O 3 10% o ZO 4 60% 4-8 ZW 3 20% 0 HOOIKOORTS I HOO Verwachting voor morgen Stuifmeelconcentrati ongunstig De situatie blijft ongunstig. De temperatuur blijft vrij hoog en de stuifmeelproductie is fors. Els Geen Zuring Sterk Hazelaar Geen Rogge Sterk Populier Geen grassen Sterk Wilg Geen Eik Sterk lep Geen Weegbree Sterk Berk Geen Bijvoet Geen Beuk Zwak Brandnetels Sterk STRIPS DIRK JAN DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck C2003 CREATORS SYNDICATE, INC Horizontaal: 4. Geld voor een spits bij deze conferentie (7); 5. Rammelende Europeaan? (9); 8. Lof is niet van dezt (3); 9. Goed vuil (4); 10. Het piekeren van een echtgei (6). Verticaal: 1. Verknipt in de olie (7); 2. Natuurproducten in saaie (9); 3. Europeaan met opstaande haren (4); 6. Geen sl huisdier (6); 7. De god van de ruimtevaart (6). F' Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Autoweg; 5. kopvoorn; 7. mars; 9. rats; 10. golfclul ge Verticaal: 1. Europa; 2. potvis; 3. betonrock; 6. natuur; 8. roos.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8