Breuk vakbondsfront bij KLM ECONOMIE Goudprijs stijgt met de euro mee Platte televisies veroveren huiskamer l De Unie wijst ontslagregeling voor 1000 werknemers af UWV richt kantoor luxueus in FNV stapt naar de rechter om afkoop vakantiedagen Microsoft schikt met AOL voor 750 miljoen dollar Europese bonden strijden samen tegen topinkomens Een handvol beursgezegden i.ooo Banen weg Belgisch spoor sel - Bij de Belgische rwegmaatschappij NMBS n de komende vier jaar 0 en de 41.000 banen ver te gaan. Dat concluderen oorbonden uit een brief NMBS-topman Vinck aan rmateur Di Rupo. De NMBS eft bijna twee keer zoveel [soneel als NS. De bonden ■zen voor zware ingrepen, idat slechts de helft van het ilande banenverlies zou nnen plaatsvinden via na- irlijk verloop. Daarnaast agt hij om sanering van de luldenlast van circa 5 miljard ingevallen door linige chemie' ITERDAM - Chemiebedrijven luinigen zoveel op onder- id, dat werknemers zich on- voelen. Dat zegt onder- Jelaar Schellenberg van V Bondgenoten. Volgens n neemt het aantal bedrijfs hallen toe en baseert hij h op signalen uit de achter- i rond Rotterdam en in Zee- d. FNV Bondgenoten peilde gevoel onder de achterban een ernstig ongeval bij che- toncern DSM op 1 april. vrijdag 30 mei 2003 rpotheekrente jft nog dalen :ht - De hypotheekrente ft dalen. Marktleider Rabo- ik verlaagde woensdag het efvoor leningen met rente- Ie perioden tot en met vijf met 0,2 procent. Voor lan- perioden bedraagt de ver lig zelfs 0,3 procent. Op de laire hypotheek met een jaar vaste rente (met hypo- ikgarantie) moet nu 4 pro- t worden betaald. Eind ut stokte de daling voor wo- ghypotheken. Deze maand im de daling weer op gang. sprek Sony Life Aegon gestopt haag - De fusiebesprekin- tussen Aegon en de Japan- ivensverzekeraar Sony Life ïrance zijn stukgelopen dde het Japanse persbureau do. Een woordvoerder van on kon niet reageren op de ichten. Sony en Aegon alten volgens de Japanse dia al sinds afgelopen zomer r samenwerking op het ter- ivan levensverzekeringen. Nederlandse verzekeraar een belang van 50 procent nemen in Sony Life Insu re om zich op de Japanse kt te vechten. ica-Cola koopt audfontaine issel - Coca-Cola België pt de Belgische producent ironwater Chaudfontaine de huidige eigenaar, de ïrikaans-Libanese inves- der Bayat. De frisdranken- tvan Chaudfontaine blijft oon in handen van Bayat, et verleden ook al eigenaar de Belgische voetbalclub ting Charleroi. Over de namesom zijn geen mede- ïgen gedaan. inks nieuwe iman bij EW hg - De Brit John Monks is iren gekozen tot nieuwe se- iris-generaal van het Euro- Verbond van Vakvereni- |en. Hij neemt de plaats in de Italiaan Emilio Gabaglio, de functie twaalf jaar heeft uld. Monks werd gekozen ins een congres in Praag. In iW zijn 77 vakbonden ver- inwoordigd uit 35 landen. iderzoek fraude rest verruimd ver - De financiële autori- u in de VS hebben hun deonderzoek bij telecom- :em Qwest uitgebreid. Dat Ide vroegere partner van gisteren bekendgemaakt, ichthouder SEC speurt al een jaar in de boeken van st naar boekhoudkundig lemel. De onderneming uit ver heeft al erkend dat ze in ren 2000 en 2001 voor 2,2 ird dollar aan omzet onte- in de boeken heeft mee- imen. ABN Amro 6oo bbelboekingen erdam - Bij 600 zakelijke en van ABN Amro zijn alle achten dubbel verwerkt, mtieve boekingen op de lingen van zowel betalers ntvangers werden in de van woensdag hersteld, op de rekeningoverzich- 'lijven de fouten zichtbaar, letreft onder meer salaris- lingen vap bedrijven aan ineel. Bij diverse bankfilia- wamen woensdag diverse i ïtruste signalen van klan- linnen. De dubbele boe- »n betreffen opdrachten ia Office Net waren ver amsterdam/anp - Het onderhan delingsresultaat tussen de vak bonden en de KLM over een ont slagregeling voor iooo werkne mers van de luchtvaartmaat schappij wankelt. De Unie, een van de acht betrokken vakbon den, liet woensdagavond weten het akkoord niet te steunen om dat het volgens vakbondbestuur der Bajema 'niet sociaal en on evenwichtig' is. De bezwaren richten zich op de invulling van de ontslagen en het uitstel van de salarisverhoging. Volgens het akkoord kunnen mensen die ontslag krijgen aan gezegd nog twaalf maanden in dienst blijven, zodat ze de tijd krijgen om ander werk te vin den. Om dit te financiëren wordt een loonsverhoging van 2,5 procent met acht maanden uitgesteld. De loonsverhoging stond oorspronkelijk gepland voor oktober. De ontslagen treffen niet alleen mensen cüe het laatst zijn bin nengekomen, maar ook werkne mers die een langer dienstver band hebben. Die zijn veelal ou der dan hun collega's die nog maar kort bij de KLM werken. FNV Bondgenoten en CNV Be- drijvenbond zijn onaangenaam verrast door de opstelling van De Unie. „De Unie zei in eerste instantie dat ze het akkoord neutraal aan haar leden zou voorleggen. Dat is nu niet het geval", stelde bestuurder Van den Brink van FNV Bondgeno ten vast. Bestuurder Baltussen van CNV Bedrijvenbond vindt dat de betrouwbaarheid van De Unie in het geding is geraakt. Zij wijst erop dat ook de andere bonden liever hadden gezien dat de ontslagen zouden vallen onder werknemers die het laatst zijn binnengekomen. Maai" met Van den Brink vindt zij dat het akkoord in zijn geheel goed ver dedigbaar is, ook gezien de pro blemen waarin de KLM verkeert. De betrokken bonden raadple gen de komende week hun le den. De KLM wilde gisteren niet officieel reageren op de opstel ling van De Unie. Een woord- den haag/gpd - Uitkeringsin stantie UWV laat haar gloed nieuwe hoofdkantoor verfraai en. De raad van bestuur, die in een vleugel van het pand in Am sterdam Sloterdijk komt te zit ten, vond de standaardinrich ting te sober. Ze heeft delen la ten slopen en opdracht gegeven het kantoor op kosten van de overheid een luxueuzer aanzien te geven. Overheidsinstelling UWV is be last met het uitbetalen van uit keringen en het innen van pre mies en ressorteert onder het ministerie van sociale zaken. Het gaat om de begane grond en de vide waar wordt verga derd en waar gasten worden ontvangen. Er komt een natuur stenen vloer in en de wanden worden bekleed met kersen hout. UWV liet weten hier niets verkeerds in te zien. „We wilden een prettiger ontvangstruimte", aldus een woordvoerster. „De ruimte die er was vonden we te beperkt. We moeten onze gas ten beter kunnen ontvangen." Volgens de woordvoerster kost de verfraaiing veel minder dan de 8 tot 9 miljoen euro die RTL Nieuws gisteren noemde. Oppo sitiepartij PvdA reageert vol on begrip op de kostbare inrich ting. „Dit is natuurlijk absurd", zegt Kamerlid Ella Kalsbeek. „Het gaat hier om gemeen schapsgeld." Geen bonus bij te weinig allochtonen den haag/gpd - Bij energiebe drijf Nuon moet in 2006 10 pro cent van het personeel een al lochtone achtergrond hebben. Lukt dat niet dan wordt de ver antwoordelijke manager gekort op zijn prestatiebonus. Nuon is waarschijnlijk het eerste bedrijf dat financiële consequenties verbindt aan het niet halen van het 'allochtonenbeleid'. In h£t kader van het Project Kleurrijk Ondernemen heeft Nuon een reeks maatregelen genomen om meer allochtonen in dienst te krijgen. Nu is 5 procent bij Nuon afkomstig uit een etnische minderheid. „We willen een af spiegeling van de samenleving zijn", zegt een woordvoerster. Inmiddels hebben 110 bedrijven afspraken gemaakt met het mi nisterie van sociale zaken over het aantal allochtone werkne- In elektronicazaken verschijnen steeds meer platte tv's. Foto: Ron Pichel amsterdam/anp - In Nederland se woningen prijkt steeds vaker een platte televisie. Het aantal verkochte platte tv's steeg vorig jaar naar 11.600, een toename van ruim 146 procent ten op zichte van 2001. Dat blijkt uit marktonderzoek van GfK Mar keting Services. De omzet in platte tv's nam vo rig jaar toe met ruim 130 pro cent naar 53 miljoen euro. Het aantal verkochte exemplaren, zoals plasma- en led-televisies, is nog klein in vergelijking met de 'gewone' kleurentv's. Hier van gingen vorig jaar 978.400 over de toonbank. „De verkoop van traditionele kleurentv's is met circa 3 pro cent afgenomen ten gunste van breedbeeld- en platte televi sies", aldus GfK-medewerkster E. de Jong. Het aantal verkochte breedbeeldtv's steeg met 10 pro cent naar 348.900 stuks. GfK en fabrikanten als Samsung en Philips verwachten dat de groei in de platte tv's, die in 'dikte' variëren van 5 tot 11 cen timeter, dit jaar sterk doorzet. „We verwachten hoge verkopen met groeicijfers van 300 procent en meer", zei een woordvoerder van Philips. Het concern, dat in Nederland marktleider is, biedt acht soorten platte tv's. „Eind dit jaar zijn dat er veertien." Ook concurrent Samsung ziet kansen. „De verkopen zijn ge groeid van circa 5 procent in 2001 naar 10 tot 15 procent in 2002, afhankelijk van het type platte beeldschermen", vertelde productmanager Van Dijk. „We verwachten dit jaar een toena me van 20 tot 25 procent te rea liseren." De platte tv is het stadium van nieuw snufje voor fijnproevers van technologie ontgroeid. „Platte tv's zijn interessant voor iedereen die niet langer wil dat de televisie als een vierkante bak de huiskamer domineert", aldus de Philips-zegsman. Platte tv's zijn als een schilderij aan-de muur te hangen. Dat maakt ze volgens Van Dijk ook interessant als tweede tv. „Je kunt hem makkelijk kwijt in de slaapkamer of keuken." De televisies zijn plat, maar ook prijzig. Hoewel de prijzen ge staag dalen, kostte een plasma- tv in maart 2003 gemiddeld ruim 6500 euro. In diezelfde maand kon een consument een led-televisie voor gemiddeld 1700 mee naar huis nemen. Wel deze tv's doorgaans een kleiner formaat. amsterdam/anp - De vakcentra le FNV vindt dat het ministerie van sociale zaken ten onrechte toestaat dat werkgevers veel va kantiedagen afkopen van werk nemers. De FNV eist bij de rechtbank dat het ministerie zijn goedkeuring intrekt. De toe stemming zou in strijd zijn met internationale verdragen. De vakcentrale zegt dat de wet voorschrijft dat mensen met een voltijdbaan minimaal 20 vakan tiedagen moeten krijgen. Vol gens de FNV halen steeds meer werkgevers hun werknemers over om vakantiedagen in te rui len voor geld. In veel gevallen komen hun vakantiedagen daarom onder de twintig uit. De FNV verwacht eind juni een uit spraak van de rechter over het geschil. Sociale Zaken ontkent dat het ministerie het afkopen van te veel vakantiedagen goedkeurt. „Dat is onjuist. Het afkopen van vakantiedagen kan alleen tot aan het wettelijk minimum", al dus een woordvoerder. Volgens hem kunnen werkgevers wel de extra vakantiedagen afkopen die werknemers en werkgevers in CAO's afspreken en vakantieda gen die in voorgaande jaren zijn opgespaard. den haag/gpd - Goud staat op nieuw in het brandpunt van de belangstelling in de beleggerswe reld. De prijs steeg de afgelopen weken aanzienlijk en lijkt hand in hand te gaan met de opmars van de euro. Sommige handelaren denken dat het edelmetaal de 400 dollar per ounce zal doorbre ken. Goud piekte in februari op 390,80 dollar toen de financiële markten werden geplaagd door grote onzekerheden in verband met de naderende oorlog in Irak. Daarna zakte de goudkoers terug, en de snelle overwinning van de Amerikaans-Britse coali tie in Irak deed de goudprijs ook geen goed. Zes weken geleden noteerde goud rond 320 dollar per ounce. Maar goud, altijd beschouwd als een veilige haven in onzekere tijden, kwam terug in de maand mei. Dat wordt deels verklaard door de serie terreuraanslagen de afgelopen tijd in islamitische landen als Saudi-Arabië en Ma rokko. Maar het meest wordt ge wezen naar de samenhang met de toenemende zwakte van de dollar tegenover (vooral) de eu- Een gedeelte van de goudvoorraad in de kluis van De Nederlandsche Bank. Foto: ANP/Robert Vos Gisteren was dit patroon op nieuw goed te zien. Nadat de euro tegenover de dollar op dinsdag een nieuw record be reikte, zakte de munt wat terug. Een iets zwakkere euro ging ge paard met een dalende goud prijs. Maar gisteren kwam de Europese eenheidsmunt weer sterk terug. In een paar uur won de euro 2 dollarcent en racete naar de 1,19 dollar. De prijs van een ounce goud was gisteren aanvankelijk nau welijks in beweging, maar toen de euro begon te stijgen, steeg goud mee: 4 dollar hoger op on geveer 370 dollar. Sommige analisten denken dat goud nu te veel speculanten heeft getrok ken, zodat er een negatieve cor rectie moet komen. Maar ande ren denken dat de koersrally nog zal aanhouden. Duidelijk is dat beleggers alter natieven zoeken voor de Ameri kaanse aandelenmarkt, die on der druk staat vanwege vrees voor deflatie. Dit verschijnsel dat aanhoudende prijsdalingen laat zien, is slecht voor bedrijfs winsten en dat zou negatief zijn voor de effectenkoersen. Ook op de obligatiemarkten zijn de ren dementen momenteel laag. Daarnaast vluchten beleggers weg uit de dollar, en kopen eu ro's. Gezien de sterke correllatie tussen eurokoers en goudprijs lijkt het erop dat beleggers hun Amerikaanse belangen inruilen voor onder meer goud. Zo is on der andere superbelegger George Soros, geconfronteerd met de aanhoudende daling van de dollarkoers, in goud gestapt. Voor Europese beleggers is goud de afgelopen maanden snel aantrekkelijker geworden. Goud wordt op de wereldmarkt geno teerd in dollars. De snelle koers stijging van de euro geeft de munt meer koopkracht - edel metalen en ook olie die een dol- larprijs kennen worden dan goedkoper. voerder van de luchtvaartmaat schappij merkte wel op dat het akkoord „een set van afspraken is waaronder de basis wegvalt als er een element wordt uitge haald." De ontslagregeling vloeit voort uit een nieuwe sanerings ronde bij de KLM, waarbij in to taal 3000 banen vervangen en 1000 ontslagen vallen. De lucht vaartmaatschappij lijdt zwaar onder de economische malaise, de angst voor de longziekte SARS en de onrust in het Mid den-Oosten. washington/ap - Microsoft be taalt 750 miljoen dollar aan me diagigant AOL Time Wamer. Daarover hebben de twee partij en gisteren overeenstemming bereikt. Met de schikking komt een einde aan een kartelzaak, waarin de softwaremaker ervan werd beschuldigd computerma kers te dwingen de eigen Micro soft-browser Internet Explorer te installeren, ten koste van Netscape van AOL Time War ner. Het mediaconcern krijgt behal ve het geld een gratis licentie voor het gebruik van browser- software van Microsoft voor de komende zeven jaar. Ook op het gebied van de digitale media technologie mag AOL de ko mende jaren profiteren van Mi- crosoft-kennis. Verder gaan de twee bedrijven samenwerken om initiatieven op het gebied van de digitale media te bevor deren. AOL-dochter Netscape Commu nications sleepte Microsoft in januari 2002 voor de rechter. AOL beschuldigde Microsoft van het misbruiken van zijn machtspositie op de software- markt. Netscape, ooit de domi nante browser, zou daardoor grotendeels uit de markt zijn ge werkt. Twee weken geleden nam Mi- crosoft-baas Bill Gates hoogst persoonlijk telefonisch contact op met AOL-topman Dick Parsons, om te proberen samen een oplossing te vinden voor de slepende kwestie. Nu er een schikking is bereikt, trekt AOL de aanklacht in. praag/anp - De vakcentrale FNV heeft de handen ineen ge slagen met de grootste Duitse en Britse vakbonden in de strijd tegen de exorbitante stijging van topinkomens. De vakcentrale FNV, DGB uit Duitsland en TUC uit Groot-Brittannië roepen de nationale overheden en de Eu ropese Commissie op 'de heb zucht van bestuurders' aan te pakken. FNV-voorzitter De Waal wil eerst met minister Zalm van fi nanciën praten over de maatre gelen die de overheid wil nemen om de stijging van de topinko mens in te dammen. „Dat schij nen fiscale maatregelen zijn. Wij zouden graag zien dat ook aan deelhouders een stem krijgen over de beloning van bestuur ders en werknemers meer be trokken worden bij het proces", zei hij woensdag op het congres van het Europees vakverbond in Daarna wil De Waal sa men met zijn Duitse en Britse collega's met eurocommissaris Bolkenstein praten over welke maatregelen binnen de Europe se Unie mogelijk zijn. De FNV-voorzitter acht het zelfs mogelijk dat in nog breder ver band de stijging van de topinko mens aan de kaak wordt gesteld. Hij heeft ook contact hierover met zijn Amerikaanse collega Sweeny van de AFL-CEO. Volgens De Waal slaat voorzitter Schraven van ondernemersor ganisatie VNO-NCW de plank mis als hij de discussie over de beloning wijt aan de kneuterig heid van Nederland. „Het is niet typisch Nederlands om je druk te maken over topinkomens. Het is een internationaal pro bleem en in de VS maken ze zich al veel langer druk over de topinkomens dan wij doen." BEURS IN ZICHT Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Haarlem een transactie is gedaan, is er zowel een koper als een verko per geweest. Wie van de twee krijgt gelijk? Heel verrijkend is ook de vol gende uitdrukking: Aandelen zijn net lucifers, wie ze het lang ste vasthoudt brandt zijn vin gers. We hebben dat gemerkt in de jaren 2000 en 2001, toen de beurshausse finaal ten einde was gekomen. Het zijn vooral de kortetermijn beleggers die zich deze uitdrukking kunnen in prenten. Effectentrading doe je in de ver onderstelling, dat je wel iemand anders kunt vinden die een ho gere prijs wil betalen voor de ef fecten die je net zelf gekocht hebt. Als die iemand anders er niet meer is, heb je een pro bleem. Langetermijn beleggers kopen aandelen met heel andere bedoelingen: niet om ermee te handelen, maar om op langere termijn een mooi beleg gingsresultaat te be halen. Een vierde wijsheid is de volgende. Neem nooit meer kinderen en aande len dan je aankan. Dit is glad ijs, ik weet het, daarom zeg ik verder niets over die kinderen. Maar dat van die aandelen, dat is toch iets om te onthouden. En dan tot slot nog een hele mooie. Je moet goedkoop kopen en duur verkopen. Er staat een punt achter, zo mooi en krach tig is deze uitdrukking. Het eni ge dat een belegger hoeft te doen is dit gezegde in de prak tijk brengen. Het leven is niet zo ingewikkeld. Als we het er maar over eens zouden zijn wanneer aandelen goedkoop zijn en wanneer niet. Nu zijn hier boe ken over vol geschreven. Des kundigen op radio en tv voor spellen momenteel voor de ko mende maanden een beursher- stel of juist aanhoudende ellen de, wie krijgt gelijk? En ook de belegger van de laat ste vijf jaar moet enige twijfel niet vreemd zijn. In 1999 was een aandeel Koninklijke Olie goedkoop, want de 60 euro die het toen kostte was een jaar la ter 72 euro geworden. Maar waarom was het niet goedkoop toen het nog een jaar later weer 60 euro stond? En is het nu op 38 dan wel goedkoop? De korte- termijnbelegger geeft hier mis schien een heel ander antwoord dan de lange-termijnbelegger. Paroles, paroles, paroles! Dalida en Alain Delon hadden er in 1973 een geweldige hit mee, toen ze onder deze titel de niets zeggendheid op de schop na men. Het zijn slechts woorden. Hoe vergaat het u in de praktijk? Nu de aandelenbeurzen enigs zins zijn gekalmeerd en rustiger voortkabbelen, kunnen wij het misschien eens hebben over een aantal beursuitdrukkingen. Sommige van deze gezegden zijn algemeen bekend gewor den, andere leiden een onopge merkt bestaan. Maar allemaal suggereren ze een beleggers wijsheid, die ons behoedt voor domme fouten of de weg wijst naar vrouwe Fortuna. In deze tijd van het jaar is de meest gehoorde beurswijsheid ongetwijfeld: Sell in May and go away, but remember to return in September. Dit gezegde is ge makkelijk te onderbouwen met de resultaten van statistisch on derzoek. Zo is het gemiddelde beleg gingsresultaat van de Amerikaanse S &P-500 beursindex sinds de Tweede Wereldoorlog ruim 8 procent voor de periode november- april, maar slechts 2 procent voor de pe riode mei-oktober. Andere westerse aandelenbeurzen vertonen een verge lijkbaar seizoenpa troon. Kennelijk doen beurzen het beter in de winter- dan in de zomermaanden. Op deze regel zijn overigens genoeg uitzonderingen bekend, dus je kunt er niet helemaal op blind varen. Een variant met dezelfde strek king is: Hoe korter de dames rokken, hoe slechter de beurs. Of om het extreem te stellen: Vrouwen bloot, handel dood. Kennelijk gaan die twee niet zo goed samen. Nederland kon al leen maar uitblinken als han delsnatie dankzij ons gematigde zeeklimaat en onze calvinisti sche koelte. Als de winterjassen thuis aan de kapstok hangen, prima, maar kijk uit zodra deze naar de zolder verhuizen en worden verruild voor sportieve zomerjacks en hoge hakken. Dan is het wellicht tijd om uw aandelen te verkopen. Niet dat er sprake is van oorzaak en ge volg, maar de veelvuldige sa menloop kan ook geen toeval zijn. Een andere Engelstalige beurs uitdrukking is: When in doubt, stay out. Als je twijfelt, stap er dan niet in. Nu is beleggen het omgaan met risico's, dus hele maal zeker weten doe je het waarschijnlijk nooit, maar dat is ook niet wat ermee wordt be doeld. Het gaat er eerder om dat beleggers vaker hun 'onderbuik- gevoel' zouden moeten volgen en alleen die risico's nemen die ze kunnen overzien en accepte ren. Aandelenmarkten bestaan bij de gratie van tegengestelde meningen en belangen. Als er ymggs j v

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7