Bijl gaat in topstructuur van Defensie BINNENLAND Zelfde zender. Andere golflengte. f Bloed spat erafin keiharde verkeersles Dubbel genieten |iHi|iiii!inm Hanja Maij: bewonderde en gehate vakvrouw Poolse en Litouwse bendes op strooptocht □3 meenten m e tegen op Tjuchem Moord op Romy; eis 5 jaar Melissa na vijf dagen terecht Geef mijn portie maar aan Fikkie rst niet-roker i het jaar ht - Voormalig D66-mi- van volksgezondheid is vandaag uitgeroepen et-roker van het jaar. Ze die titel van antirookver- m ig Clean Air Now (CAN). T ;anisatie begint vandaag ei impagne voor rookvrije c antines. Volgens CAN ot ïorst de titel te danken QU lar inspanningen om de uv swet aan te scherpen. re]| eif idst lichaam d' mist jongetje en <T een braakliggend [Stj i in Utrecht is gisteren het j ijk overschot gevonden n 7-jarig jongetje. Het ne ras woensdagavond als n j st opgegeven toen hij na ee elen niet thuis was geko- n Hij blijkt door een onge- ln het leven te zijn geko- ;hJtijdens het spelen werd 'iaj ïgetje bedolven onder Ja apel buizen. 'gels voor liters ne idam - Twee Rotterdamse cholen beginnen na de vakantie met tweetalig wijs in groep 1. Een En- iige docente gaat alle rs op die scholen mini- vijf zes uur per week dompelen' in haar moe- 1. Bedoeling is dat straks jasisscholen in de regio irbeeld volgen. deren gewond peeltuin - In een speeltuin in iderpark in Den Haag is biddag een klimtoestel 1 waarop ongeveer tien [en aan het spelen waren, deren zijn met botbreu- r een ziekenhuis ge- f. Het ongeluk gebeurde g onbekende oorzaak. op de vijf ers ontkomen Jaarlijks sterven leid 250 Nederlanders iord of doodslag. Een lenaar krijgt in Nederland gc rechter gemiddeld 8,5 e" lstraf. Bijna een op de vijf r b wordt echter niet ge- )at blijkt uit onderzoek b< t weekblad Elsevier en :P< derlands Studiecentrum *p riminaliteit en Rechts- aving NSCR, dat woens- gepubliceerd. vrijdag 30 mei 2003 d, stationmoord: y nslang rdtfc a)r ag - Het gerechtshof in aag heeft woensdag twee ammers veroordeeld tot t£ ang voor drievoudige I a Een derde verdachte !0 jaar cel en tbs met 11 verpleging. Het hof acht- inl ezen dat de mannen in ber2001 een 39-jarige u haar 16-jarige dochter vriendje in een woning drecht hebben doodge- n. Het drietal wilde een »e handelaar in Playsta- lelcomputers beroven en uit de hand. s!1en sluit jotheek Escape W« al ve^iDAM - Discotheek Es- a an het Rembrandtplein n terdam gaat voorlopig Burgemeester Cohen cei1t dat woensdag na een '0(hn de politie in de nacht ei ïdag op maandag. Daar- rden grote hoeveelheden m 1 harddrugs gevonden. ien/gpd - Gemeenten die Ichaduwboekhouding van tjuchem voorkomen, ko- len in actie tegen het rijf. Ze vormen vrijwel n stichting die een mil- claim indient. Het initia- afkomstig van de Vereni- in Nederlandse Gemeen- JG). iing vormt het resultaat I parlementaire enquête- lissie Bouwnijverheid. De- stateerde dat prijsafspra- issen bedrijven zijn ge- Daarbij zijn opdrachtge- aaronder gemeenten, be- ti. De vinger werd met )p Koop Tjuchem gericht. }t bedrijf werd de scha- ministratie geopenbaard. ,78 gemeenten worden in ihaduwadministratie ge- i Een onafhankelijk bu- leeft geconcludeerd dat im kans van slagen heeft, lebben nu alle 178 ge in waar Koop ooit werk ferricht, gevraagd of ze iillen doen in een nieuwe Regres Bouwnijver- 'zegt VNG-woordvoerder II van Dijk. Deze stichting bekt op welke wijze het werkt kan worden. eindhoven - Vier Jack Russells beginnen aan een van de manches van de Jack Russell-EK Races. Op baan drie is de scherpte nog niet helemaal optimaal. In Eindhoven werd gisteren de twintigste editie van de Jack Russells-Familiedag gehouden. Foto: ANP/Jasper Juinen door Lianne Sleutjes den haag - Defensie snijdt in haar topstructuur. Over vier jaar kennen marine, land- en lucht macht geen bevelhebbers meer. Dan is alleen de chef defensiestaf verantwoordelijk voor inzet van de krijgsmacht. Hij beveelt de operationele commandanten van de krijgsmachtdelen dan recht streeks. Dit hebben minister Kamp en staatssecretaris Van der Knaap van defensie woensdag beslo ten. De militaire vakbond AFMP/F- NV verwelkomt hun besluit. „Van ons mogen die bevelheb bers vandaag al weg", aldus AF- MP-voorzitter W. van den Burg. De bevelhebber van de konink lijke marechaussee blijft wel in functie. Daarover gaan behalve Defensie ook nog de ministeries van justitie en binnenlandse za ken. Het besluit om de functies van drie bevelhebbers te schrappen, komt niet uit de lucht vallen. Het is een uitwerking van de commissie-Franssen die Defen sie vorig jaar adviseerde om de apeldoorn/gpd - Sommige leerlingen lieten de 'schok kende verkeersles' woensdagmiddag aan zich voorbij gaan. Vijf stapten halverwege op. Eén raakte onwel. Nog veel meer droogden tranen. De stichting Institute for Traffic Care deed het Veluws College Walterbosch in Apeldoorn aan met een 'road show' en beloofde een keiharde verkeersles. Dat was niets te veel gezegd. In de film slaan hoofden - levens echt, met de camera 'er bovenop' - door autoruiten, een kind wordt verpletterd door een auto die over de kop slaat en dwars door een tuinhek de achtertuin van een woning binnenrolt. De cocktail van muziek, kapotte li chamen, dood en diep verdriet schoten genadeloos on derhuids, of je wilde of niet. De voor Oost-Nederland nieuwe lesmethode moet jongeren een goede verkeers- mentaliteit bijbrengen. De schoolleiding had ouders en leerlingen - minimumleeftijd vijftien jaar - vooraf geïn formeerd. Ton Bielderman, docent economie en coör dinator van de bovenbouw (klassen 4, 5 en 6): „Wie niet wilde komen, hoefde niet." Maar de meeste leerlingen schoven woensdagmiddag toch aan en kregen ongeluk ken voor de kiezen in een duizelingwekkende roadshow van drie kwartier. Stevige muziek, dansende scholieren met biertjes in de hand. Bravoure, stoer doen en te hard rijden terug naar huis met levensgevaarlijke situaties. Na de film ging één spotlicht aan. Een Apeldoomse po litieagent stapte erin. 'Donderdagavond 23 juni 1997. Een spookrijder rijdt op de Al. Wij rijden de snelweg op. Maken een file achter ons. Maar horen via de mobilo foon dat iets verderop de spookrijder met zijn bestel busje al bovenop een auto is gereden. De spookrijders zat nog achter het stuur. Ik zag direct dat hij dood was. Ik kwam eraan lopen; zijn ogen lagen voor mijn voeten. Die waren - net zoals stukken hersenen - door de klap uit zijn hoofd geslingerd.' De roadshow denderde door. De Apeldoomse brandweerman ('Ik zag de chauffeur, gespietst op een stuk staal van z'n eigen auto'), een vrouw van de vereniging Verkeersslachtoffers ('Familie en vrienden zijn net zo goed slachtoffer') en - tenslotte - verkeersslachtoffer Ed op den Kelder in het spotlicht. Ed had 'die dag' haast; hij was al te laat voor de receptie. Hij zwaaide op zijn motor en slalomde met 200 kilome ter per uur tussen auto's door. Net zolang tot hij botste en tegen een lantaarnpaal slingerde. 'Mijn linkerbeen werd direct afgerukt; mijn linkerarm verbrijzeld en later geamputeerd.' Ed onderbrak zijn verhaal een paar keer; steeds kön hij heel eventjes niet verder en slikte tranen weg. 'Laten we hopen dat jij niet zo'n verhaal hoeft te vertellen', projec teerden de organisatoren in grote letters op het projec tiescherm. Keihard. alkjmaar/gpd - Wegens mede plichtigheid aan de moord op peuter Romy is woensdag bij de rechtbank in Alkmaar vijf jaar cel geëist tegen özgür O. (26). Van medeplegen van of mede plichtigheid aan de moord op Romy"s moeder Marion van Buuren zou O. echter moeten worden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs, aldus officier van justitie C. de Jong. De dub bele moord had plaats op 8 juni 1997, in de duinen van Egmond. De hoofdverdachte, özgürs broer Okan, wist dat hij sterven de was aan kanker (hij overleed in mei 1998). Hij kondigde aan zijn ex-vriendin Marion en hun dochtertje mee te nemen. Want Marion zou na zijn dood vast met andere mannen omgaan. Dat kon Okan niet verdragen. Romy zou in dat geval, in Okans gedachtegang, een hoerenkind zijn en ook dat was voor hem onverdraagbaar. Volgens de ou- (advertentie) ders van Marion heeft özgür hen op 30 juli vorig jaar, toen hij hen 'uit gewetenswroeging' na vijf jaar het graf van het duo aanwees in de duinen, verteld dat hij op die 8ste juni 's avonds plotseling op Romy moest pas sen. Okan nam Marion mee, kwam enkele uren later terug en vroeg özgür Romy mee te ne men. Gedrieën togen ze naar de duinen, waar Okan vroeg of öz gür het nog geen jaar oude kind wilde doden, özgür weigerde, waarna Okan de daad zelf vol trok. Volgens De Jong had özgür kunnen weten of althans ver moeden wat zijn broer van plan was, maar heeft hij niet ingegre pen. Waarom Okan niet een van zijn misdadige vriendjes had ge vraagd? De Jong: „Zelfs in de Turkse cultuur is het doden van je dochter een heel grote schan de. Het moest in de familie blij ven." De uitspraak is op 5 juni. vyi* "*i Op 31 mei veranderen de frequenties van Radio 1 en Radio 4 in uw regio. Luistert u via de ether, stem dan opnieuw af. PUBLIEKE RADIOZENDERS BEL/KIJK VOOR DE JUISTE ETHERFREQUENTIE: KABELFREQUENTIES BLIJVEN ONCEWIJZICD door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Ze heeft bewonderaars, trouwe fans en mensen die haar haten. Ze is het onderwerp geweest van liefdesgedichten en lastercampagnes, en ze haalt daar de schouders over op met de stoïcijnsheid die ze tot haar handelsmerk heeft ge maakt. Hanja Maij-Weggen, de nieuwe Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, is eraan gewend dat ze extreme reacties oproept. Maar één ding is zeker: aan haar inzet, haar deskundigheid en haar politieke instinct hoeft niemand te twijfelen. Als kind dacht ik al: Ik moet hier niet blijven", vertelde ze jaren geleden over haar jeugd in Klazienaveen, bij Emmen. De binnenschippers die de sluis bij het dorp passeerden wezen de weg naar een wijdere wereld. Ze vertrok naar Amster dam, volgde een opleiding tot verpleeg kundige en studeerde sociale pedago giek, gaf les in het middelbaar en hoger beroepsonderwijs en werd politiek actief. Toen ze in 1989 CDA-minister van ver keer en waterstaat werd, had ze er al tien jaar in het Europees Parlement op zitten. Achteraf, vertelde ze in het EO-program- ma Jeugddromen, beschouwde ze de vier jaren als minister als een zijpad in haar carrière: in het Europees Parlement voelt ze zich 'thuis'. Maar haar veelbesproken ministerschap leverde landelijke bekendheid op. Sterker nog; haar uitgesproken stijl ('Ik ben hier de enige minister van verkeer en water staat') en de manier waarop zij in de pu bliciteit kwam, verhieven haar tot de sta tus van bekende Nederlander. Er ont stond een soort Hanja-hype. Nog steeds Hanja Maij-Weggen. Archieffoto: ANP circuleren op internet de gedichten die aan haar zijn gewijd. Dichter Adriaan Morriën toonde zich geroerd door haar 'lippen in een verstilde kusstand'. Ze be zat een heuse fanclub, maar maakte ook veel vijanden. Haar opvolgster, Annema- rie Jorritsma, vertolkte bij haar vertrek als minister de gevoelens van de Hanja-ha- ters: „Een zegen voor Den Haag en een ramp voor Europa." De dames konden elkaar niet uitstaan. Karaktereigenschap pen die sommigen zelfverzekerd, zakelijk en rechtdoorzee noemen, worden door anderen omschreven als bikkelhard, bot, ijskoud, nietsontziend en eigenwijs. In zijn boek 'Retour Den Haag' legt Ed van Thijn uit hoe Hanja Maij in de minister raad van het derde kabinet-Lubbers de besluitvorming kon ophouden. „Koos Andriessen is de enige naar wie ze nog wel eens wil luisteren, legt Ruud Lubbers uit. Uit zijn gezichtsuitdrukking is af te leiden dat hij haar maar een hopeloos geval vindt." Een medewerker in het Europarlement heeft voor zichzelf een verklaring gevon den waarom Hanja Maij vaak een afstan delijke indruk maakt: „Ze heeft van natu re weinig mimiek en dat maakt haar ge zicht onbeweeglijk. Het is een kwestie van gezichtsspieren, niet van tempera ment." Haar emoties toonde Hanja Maij in het openbaar in 1999 tijdens de parle mentaire enquête over de Bijlmerramp, toen ze voor het oog van de camera's in tranen uitbarstte („Het was een ver schrikkelijke tijd") en zich daarvoor ver volgens verontschuldigde. Als minister leverde Hanja Maij plannen genoeg, maar ze miste de steun van de Kamer en het lukte haar niet om de slag tegen autominnend Nederland te win nen. Na de val van Lubbers 3 keerde ze als Europees lijsttrekker voor het CDA te rug naar het Europees Parlement, en ver dween daar - althans op het oog - in de luwte. Zelf denkt ze daar heel anders over. Hanja Maij is diep doordrongen van het belang van Europa en een van de sterkste pleitbezorgers van het Europees parlement. Ze verwierf in Brussel en Straatsburg groeiend respect voor haar kennis van zaken en haar inzet en ze werd vorig jaar lid van de Conventie, de prestigieuze werkgroep die een grondwet voor Europa voorbereidt. Tussen Frits BolkesteLn en Hanja Maij, Maij klopt Rombouts Europarlementariër Hanja Maij- Weggen wordt per 1 oktober de nieuwe commissaris van de koningin in Brabant. Provinciale Staten vinden dat de 59-jarige CDA-politica en oud-minister van verkeer en water staat een bredere bestuurlijke erva ring heeft dan haar concurrent Ton Rombouts, die burgemeester is van Den Bosch. De Bossche CDA-burge- meester werd woensdagavond tij dens een besloten vergadering in het provinciehuis verwezen naar de tweede plaats op de voordracht aan minister Remkes van binnenlandse zaken, die de nieuwe commissaris uiterlijk 1 juli zal benoemen. Maij is de eerste vrouw sinds 1814 die dit ambt in Brabant gaat vervullen. twee Nederlandse boegbeelden in Brus sel, is het nooit goed gekomen. Ooit ver geleek zij de liberale leider met Filip de Winter, de voorman van het racistische Vlaams Blok. Toen Bolkestein kandidaat was voor de Europese Commissie, heeft Hanja uit alle macht geprobeerd om die benoeming tegen te houden. Ze vond dat een 'euroscepticus' in Europa niets te zoeken had. Pikant detail: Hanja zou Frits volgend jaar graag zijn opgevolgd als Europees Commissaris. De gedachte alleen al joeg in Brussel een aantal Ne derlandse ambtenaren de stuipen op het lijf. Ze kunnen opgelucht ademhalen. chef defensiestaf meer bevoegd heden te geven. Zo kon volgens het advies worden voorkomen dat de verschillende krijgs machtdelen langs elkaar heen bleven werken. Kamp denkt met de maatregel die zuilenstructuur te kunnen doorbreken. Hoofdtaak van de krijgsmacht is het uitvoeren van internationale vredesoperaties. Nu is de bevel hebber van het onderdeel dat de operatie uitvoert, verantwoorde lijk voor de planning en de inzet van zijn manschappen. Dat wordt straks de chef defensie staf. Logisch volgens Kamp om dat vredesoperaties bijna altijd een gezamenlijk karakter dra gen. De chef defensiestaf wordt zo doende veel meer de spin in het defensieweb dan nu het geval is. Maar uiteindelijk blijft de rege ring de opperbevelhebber, dat is zo vastgelegd in de Grondwet. De bevelhebbers, 'onze beste mensen' aldus Kamp, dragen de komende jaren hun taken op het gebied van opleiding, ge- reedstelling en instandhouding van de troepen over aan de ope rationele commandanten. en hamers. „Een gevaarlijke ontwikkeling is dat sommige groepen ramkrakers overstap pen op gewapende overvallen. In Duitsland is dit inmiddels een duidelijke tendens." Ook in Nederland hebben de eerste ge vallen zich aangediend, melden de onderzoekers. „De overvallen worden gepleegd op klaarlichte dag op momenten dat er veel publiek op straat is. Dit vergroot de kans op ongelukken." Om een confrontatie met de po litie te vermijden, saboteren Poolse en Litouwse ramkrakers soms vooraf surveillancewagens of blokkeren ze hekken van poli tiebureaus. Ook worden van te voren kraaienpoten of spijker planken op de weg gelegd of moet een gestolen wagen als wegblokkade achtervolging door de politie voorkomen. Volgens de onderzoekers opere ren de bendes bij hun 'stroop tochten' geregeld in georgani seerd verband, waarbij diverse groepen van dezelfde voertui gen en hulpmiddelen gebruik maken. Daders, vaak mannelijke werklozen van rond de twintig, worden geronseld in disco's. De ene keer krijgen ze een auto in het vooruitzicht gesteld. De an dere keer moeten ze meedoen om de schuld van de schade bij een in scène gezette aanrijding af te lossen. door Ferdi Schrooten den haag - Nederland kampt met een toename van 'banditis me' uit Polen en Litouwen. Ramkrakers uit deze landen kie zen steeds gewelddadiger me thodes om juweliers, opticiens en fotozaken te plunderen. Ook wordt het gevaar dat ze over stappen op gewapende overval len steeds groter. De toename van auto-inbraken komt waar schijnlijk eveneens op het conto van de Oost-Europeanen. Een speciaal gereedschap dat daarbij wordt gebruikt, wordt al de 'Po- lensleutel' genoemd, waarmee in een paar seconden een auto kan worden opengebroken. Dat concluderen de onderzoe kers A. Weenink en S. Huisman van het Instituut voor Maat schappelijke Veiligheidsvraag stukken (Ipit) van de Universi teit Twente. De onderzoekers waarschuwen voor gewelddadi ger optreden van ramkrakers, die per delict gemiddeld een buit van zo'n 20.000 euro ma ken. Om zich te beveiligen heb ben veel potentiële doelwitten, zoals juweliers, zich fors bevei ligd. Dat leidt er niet alleen toe dat bendes nu simpelweg tus sen ijzeren of betonnen palen door ramkraken uitvoeren met een vuilcontainer of etalages vernielen met zware putdeksels bergen op zoom/gpd - Geen misdrijf maar een voorbereide vlucht naar het buitenland, sa men met een 28-jarige man uit Vlissingen. Melissa Raats (16) uit Bergen op Zoom is na een avon tuur van amper vijf dagen weer terug op Nederlandse bodem. Het meisje was sinds zondag vermist. De politie overtuigde de twee dat ze maar beter terug naar huis konden komen. „We hebben hen in de nacht van dinsdag op woensdag onder de neus gewreven dat er in heel Europa een opsporingsbericht zou uitgaan. De woordvoerster wil het niet bevestigen, maar het is zo goed als zeker dat het stel zich in Ierland bevond. De poli tie kwam op het spoor van hun verblijfplaats doordat bekenden van Melissa en haar vriend niet langer hun mond konden hou den. Woensdagavond werden de twee door de politie opge haald op de luchthaven Schip hol. De 28-jarige Vlissinger zit voor lopig in de cel. Hij wordt ver dacht van het onttrekken van een minderjarige aan het gezag, een strafbaar feit Melissa heeft tegenover de poli tie verklaard vrijwillig te zijn ver trokken naar het buitenland. Zij is na haar verhoor niet terugge bracht naar haar ouders maar naar een opvangadres in Bergen op Zoom. (advertentie) Cointreau Likeur 70cl GALLGALL Genieten ,*Sl Genieten

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3