'De bloemetjes staan er hier goed bij5 SPORT 'Gio, kun je hier niet blijven?' Unicum degradeert roemloos Coach Irfan Aytug is trots op Dekker Tennis in de eredivisie Anouk Sterk Jan Siemerink Melle van Gemerden Bas Wild Lubomira Bacheva Jolanda Mens Scheveningen blijft hoofdklasser gorinchem - Scheveningen komt ook volgend seizoen uit in de hoofdklasse. De ploeg van trainer John Blok versloeg op het veld van Unitas in Gorin- chem in een beslissingswed strijd SDVB Bameveld met 4-0. Bij rust stond het nog 0-0. Jim my Charité (penalty), Maurice Escalona, Hans Tellier en Pa trick Stapert waren de doelpun tenmakers. Bij een 2-0 stand stopte Scheveningen-doelman Danny Koning nog een straf schop van zaterdag eersteklas ser Bameveld. Ajax klopt koploper leiden - De cricketers van Ajax hebben gisteren koploper ACC 2 overtuigend verslagen. De ploeg zette de bezoekers uit Amersfoort aan de kant met een totaal van 160 all out. Ajax deed het belangrijkste werk in zeven overs, toen er bij de te genstander vijf wickets vielen (van 93 voor 2 naar 116 voor 7). De beste bowlers aan Leidse zijde waren Thomas Milde (3 voor 25) en Roeland Sluyter- man (4 voor 22). Ajax had niet veel moeite het totaal van 160 te overtreffen. Adam Westman maakte zijn derde 'fifty' (69 runs), Todd Harker vulde hem goed aan (39 not out). Schouten blijft bij De Sleutels leiden - Fabian Schouten blijft bij De Sleutels. In tegenstelling tot eerdere berichten stapt de keeper van de Leidse derdeklas ser niet over naar Quick Boys, zo meldde het bestuur van De Sleutels. Koudekerk met 7-0 ten onder koudekerk - Het jarige w Kou dekerk ontving gisteren de re serves van FC Utrecht en ver loor de ongelijke strijd met 7-0. De ontmoeting maakte deel uit van de festiviteiten rond het 65- jarig bestaan van de club aan de Gruttolaan. FC Utrecht trad aan met zeven A-junioren om dat het tweede elftal spelers moest afstaan aan de hoofd macht die tegen FC Twente speelde. Desondanks kreeg Koudekerk voor 250 toeschou wers slechts een paar kleine kansjes. Langeveld heeft vorm te pakken leiden - Sebastian Langeveld heeft de vorm goed te pakken. De wielrenner uit Lisse staat momenteel op de vijfde plaats op de wereldranglijst van de ju nioren en voegde gisteren een tweede seizoenszege in Mij drecht aan zijn erelijst toe. Lan geveld versloeg in de finale zijn streekgenoot Wouter de Groot uit Hillegom. De 19- jarige Su zanne de Goede was eerder de ze week de beste bij 500 meter sprintwedstrijden in het Zweedse Tjejrampet. In de rit in lijn werd de Zoeterwoudse vijf de. Gisteren kwam de Goede in Lekkerkerk als negende over de eindstreep. In de zelfde plaats behaalde Peter van de Reep (Hillegom) bij de A-amateurs zijn zevende overwinning. Lei- denaar Bob van Winden werd in het Zeeuwse Kwaddendam- me tweede bij de nieuwelingen. vrijdag 30 mei 2003 door Peter Klein leiden - Het Leidse Unicum heeft roemloos afscheid ge nomen van de hoofdklasse, waar het vorige week reeds uit degradeerde. In Eindho ven werd tegen SFA/Volley kansloos met 8-0 verloren. Manon van der Beek kwam als enige nog dichtbij een punt. Tegen de fulltime inter nationaal tennissende Tessy van de Ven werd na drie ge- lijkopgaande sets verloren met 6-7 6-4 4-6. Heddy Boers, Romano Frantzen en Wimpe Thomas sloegen in de Lichtstad geen enkele set bij elkaar. Bart van Delft, die dit seizoen voor de reserves van Amstel- park uitkwam, sloot de com petitie af met een aanspre kende singlezege. De 20-jari- ge Rijnsburger klopte in twee sets Wouter Standaart van Halfweg uit Spijkenisse, dat als tweede eindigde. Popeye GoldStar veroverde in de af deling van Unicum de titel. De Amsterdammers, dertien- voudig landskampioen, keer den binnen een jaar na hun degradatie terug-in de eredi- door Gertjan van Geen warmond - Als ClOS-student liep hij ooit stage bij de tennisschool van Carel de Bruyn in Warmond. Vastbesloten om een studie fy siotherapie op te pakken, leek hij het daarbij te laten. Maar zeven tien jaar later is Irfan Aytug nog steeds aan Dekker Tennis verbon den. Morgen zorgt Dekker Ten- nis/Beetsma 81 Van Eijk voor een primeur in het district Leiden als het aan de eredivisie voor ge mengde teams begint. Coach Ay tug is trots en reëel. „Het wordt verschrikkelijk zwaar, maar ik hoop dat tennissend Leiden het waardeert en massaal komt kij ken." De voorbereidingen op het Dek ker-complex zijn in volle gang. De tribunes verrijzen in nood- tempo. Dekker denkt aan mini maal zeshonderd mensen plaats te kunnen bieden en dat bete kent dat het een klein gekken- huisje kan worden tijdens de drie thuiswedstrijden tegen landskampioen Groenekan (morgen). Hilverheide (4 juni) en ELTV (8 juni). Leiderdorper Aytug (40 jaar) kijkt er met ge noegen naar. Vorig seizoen stak hij al zijn licht op bij Amstelpark en Leimonias en schrok zich een hoedje van het gebrek aan belangstelling. „De eredivisie was onaantrekkelijk. Zelfs vorig jaar nog. Er was helemaal geen animo voor. Dat gaan wij veran deren als wij eredivisie spelen, dacht ik toen. We bieden vip-ar rangementen aan en ik heb veel tennisleraren in het district aan gesproken. Er komen er veel met hun pupillen kijken. Zeker op woensdagmiddag als we te gen Hilverheide met Martin Ver kerk spelen. De jeugd moet naar toptennis komen kijken. Dat is goed voor het district, brengt het tennis op een hoger niveau, want het inspireert. Als ik kijk naar het Future-toemooi in Al phen aan den Rijn, vind ik dat een waanzinnig initiatief, maar er zijn nog veel te veel lege plek ken." Zelf kwam hij nooit verder dan het Cl-niveau, een loopbaan als trainer lag daarom ook niet voor de hand. „Ik wilde iets met een medische achtergrond gaan doen. Mijn vader is hartchirurg en die vond dat wel mooi. Maar ik ging meteen fulltime aan de bak in de tennisschool en als je eenmaal gewerkt hebt, wil je niet meer studeren. Later had ik met mijn broer een im- en ex portbedrijfje. Hij zat in Turkije en ik hier. Omdat ik spelers trainde, die internationaal wil den gaan tennissen kon ik het niet meer allebei doen. Het za kelijke trok me heel erg, maar ik heb de knoop doorgehakt. Als mijn pupillen veel investeren in tennis, moet ik dat ook doen. Zo ben ik er steeds verder inge rold." Dat hij de ervaring van een ex- Irfan Aytug: „We hebben nog steeds geen clubhuis, waar je een meter bier kunt bestellen en de muziek lekker hard aangaat, maar er zijn andere manieren om saamhorigheidsgevoel te kweken." Foto: Dick Hogewoning topper miste, bleek geen belet sel. Hij ziet de voor- en nadelen ervan. „Henk van Hulst is ook nooit een topper geweest en dat is de beste van Nederland. Trai ner zijn of wedstrijdspeler is een groot verschil. Het is een gigan tisch voordeel als je zelf A-speler bent geweest, maar het kan ook tegen je werken. Een ex-topper is eerder geneigd om vanuit zichzelf te denken. Ik zet de spe ler centraal. Ik werk met veel verschillende spelers, die niet met elkaar te vergelijken zijn. Het gaat om onderling vertrou wen opwekken." Hij voelde zich er nooit onzeker door. „Pas als je je neus stoot, word je onzeker. Ik heb het geluk gehad, dat mijn Dekker Tennis - Groenekan zaterdag 12.00 uur aanpak steeds werkte. Op de juiste momenten heb ik voor de juiste dingen gekozen. Aytug nam een kijkje in de keu ken bij ervaren rotten als Van Hulst en Cees Houweling. Hij pikte van iedereen wat mee. Hij begeleidde Anouk Sterk naar een plek bij de beste 350 speel sters van de wereld, maar nooit overwoog hij serieus om één op één met haar de wereld over te reizen. „Ik heb er wel gesprek ken over gehad met haar ou ders, maar mijn twee kinderen waren toen vier en een jaar. Zes weken van huis om in Australië een serie toernooien te spelen, zou ik echt niet trekken. Ik ben gek op mijn kinderen, mis ze na twee dagen al. Bovendien zou ik hier dan helemaal niet meer werken en de situatie is hier ide aal. Ik heb de vrije hand om spelers aan te trekken en de trai ningen te verdelen. Ik kan doen en laten wat ik wil. Er zijn wei nig verenigingen waar dat kan." Bij Aytugs komst naar Warmond Programma thuiswed strijden Dekker Tennis/Beetsma Van Eijk 12.00 uur: enkelspelen dames. Niet voor 13.30 uur enkelspelen heren. Niet voor 15.00: dames- en herendubbel was Dekker een weinig tot de verbeelding sprekende vereni ging. De school was min of meer recreatief bezig en een verenigingsleven bestond niet. Maar de tijden zijn veranderd. „Ik ben zes jaar hoofdtrainer bij De Rijnkanters geweest. Dat is echt een duppie. Ze gaan sa men naar toernooien en organi seren veel. Wij zijn een inhaal slag aan het maken. Datzelfde gevoel van een clubgeest begin ik hier te krijgen. Dekker is een echte vereniging geworden. Dat klinkt raar als je het zelf zegt, maar ik hoor het ook van ande ren. We hebben nog steeds geen clubhuis, waar je een meter bier kunt bestellen en de muziek lek ker hard aangaat, maar er zijn andere manieren om saamho righeidsgevoel te kweken. De band die we met de leden op bouwen zit hem in de details. Alle lagere teams lopen in de zelfde trainingspakken als het eerste. Spelers die hier nieuw komen hebben al snel het ge voel dat ze hier al jaren spelen. Bij de trainingen van de eerste teams (ook het mannenteam speelt in de eredivisie red.) zit ten de banken vol met leden. En als we uit spelen, zelfs in Geleen vorig jaar, zitten er meer volgers van Dekker dan van de thuis club. Dat motiveert enorm. Alle uitspelende teams komen hier terug, terwijl ze vroeger allemaal naar huis gingen. Dan eten we met z'n allen en zitten we hier 's avonds om twaalf uur nog." Het clubgevoel komt ook in het eredivisieteam terug. Natuurlijk spelen alle spelers voor het geld, maar Aytug stelde voorwaarden. „Het is een vereiste dat de spe lers hier ook trainen. Jan Sieme- rink komt twee keer per week twee uur trainen. Teambuilding is onze kracht. In de hoofdklasse werd al duidelijk dat competitie spelen een teamsport is. Het is niet twee weken van tevoren el kaar een handje geven en dan tennissen. We proberen de pot jes met z'n allen te winnen. De spelers zitten hier niet aan de bar, maar naast de baan. Voor ons is het ook een nadeel dat in de eredivisie geen mixen ge speeld worden. Dat was juist ons sterkste punt." Drie jaar geleden ging Dekker eens nadenken of de eredivisie te bereiken was. Het bleek snel ler voor elkaar dan gedacht. Met Jolanda Mens, Anouk Sterk en Jan Siemerink is het team zelfs sterk regionaal getint. Lubomira Bacheva speelde vijf jaar gele den als eens voor Dekker. Van haar is het nog onzeker of ze morgen reeds van de partij is, omdat ze aan het dubbelspel van Roland Garros deelneemt. Het zou een fikse aderlating zijn in de toch al loeizware competi tie. Aytug, die het coachschap deelt met Jasper de Regt: „Het wordt blijkbaar weer aantrekke lijk om eredivisie te spelen, want ik had niet gedacht dat het zo sterk bezet zou zijn. En de de gradanten van vorig jaar, Mane ge en Popeye, doen er alles aan om weer terug te komen. We moeten een beetje geluk hebben en hopen dat het team daardoor groeit. Ik ben er best een beetje zenuwachtig voor. Voor ieder een binnen Dekker is het de eer ste keer, dus we zullen heel erg de kat uit de boom kijken." Meer dan een zeer gêdegen voorbereiding is niet mogelijk. „Iedereen zit toch een beetje naar ons als nieuwkomer te kij ken. We pakken het zo profes sioneel mogelijk aan en hebben alles gedaan wat in onze macht ligt om een mooie entree te ma ken. Het is moeilijk om te zeg gen of we per se eredivisie moe ten blijven spelen, maar ik ben er trots op dat we op dit niveau zijn aanbeland. De bloemetjes staan er hier goed bij." Van Bronckhorst terug bij Feyenoord door Marcel van der Kraan rotte rdjlm - Giovanni van Bronckhorst keek de supporter, die hem uit de grond van zijn hart vroeg of hij niet gewoon in Rotterdam-Zuid kon blijven, eens glimlachend aan. De links- poot van Oranje, die met zijn club Arsenal het seizoen in En geland al heeft afgesloten en tij delijk is teruggekeerd in de Kuip, gaf een diplomatiek ant woord. „Nu nog niet, maar over een poosje wel..." Van Bronckhorst zette vorige week voet op het gras, waar hij twintig jaar geleden door zijn moeder werd afgeleverd bij 'ome Maup'. Op Varkenoord be gon de carrière van de man, die nu bij Arsenal een miljoenensa laris verdient en die als interna tional is uitgegroeid tot het kroonjuweel van de jeugdoplei ding bij Feyenoord. Vorig jaar door een zware knieblessure ver teruggeworpen, maar inmiddels weer terug op het allerhoogste niveau. Als vaste klant van Oranje wilde bondscoach Dick Advocaat dat Van Bronckhorst zou doortrai- nen tot de laatste interland van Nederland (7 juni tegen Wit- Rusland uit) en waar zou dat be ter kunnen dan bij de oude club. „We zouden eerst met z'n vijven naar Zeist gaan", zegt Van Bronckhorst. „Ruud van Nistel- rooy, Boudewijn Zenden, Mario Melchiot, Edwin van der Sar en ik. Maar dat was niet ideaal. Na een telefoontje van Hans Jorrits- ma was het geregeld dat ik bij Feyenoord kon aansluiten." Ideaal voor de oud-werknemer van de Rotterdammers, die op een steenworp van de Kuip een schitterende villa bewoont en de rest van de zomer met zijn vrouw Marieke en zoontje Jake de tijd in de buurt van familie en vrienden doorbrengt. „Ik hoef niet elke dag naar Zeist te rijden, ik mag zelfs gebruik ma ken van de medische staf van Feyenoord. In principe blijf ik bij de groep tot aan de bekerfi nale." In die periode zal trainer Bert van Marwijk waarschijnlijk lik kebaardend de verrichtingen van Van Bronckhorst als links- poot in zijn selectie volgen. Als de coach werkelijk de beschik king zou krijgen over de 'Gun ner', zouden al zijn problemen voor het nieuwe seizoen zijn op gelost. Feyenoord is al twee jaar Giovanni van Bronckhorst (rechts): „Ik ben bij Arsenal echt nog niet klaar." Foto: Hans van Weel wanhopig op zoek naar een lin kerverdediger. Hoewel Van Bronckhorst van nature mid denvelder is en bij Glasgow Rangers zelfs de grote centrale man in het middenrif was, is hij in het Nederlands elftal de vaste linksback. Eentje die ook nog genoeg opkomt om van 25 of 30 meter (Ierland thuis, Argentinië thuis) de bal 'door het net' te ja gen. Feyenoord heeft niet nagelaten om bij Van Bronckhorst en zijn zaakwaarnemer tussen neus en lippen door te informeren of hij een terugkeer naar Rotterdam zou zien zitten. Maar de Stadi onclub moet dat de komende jaren uit het hoofd zetten. De 27-jarige voelt zich gelukkig bij de topclub Arsenal en weet dat hij elk seizoen genoeg speeltijd krijgt. „Tot aan de Cup Final heb ik nog tot en met de laatste competitiewedstrijd tegen Sun derland meegespeeld", zegt hij. „Ik maak deel uit van een fan tastische groep, die een onvoor stelbaar hoog niveau heeft. Ik ben bij Arsenal echt nog niet klaar." Maar als hij over een poosje te rugkeert naar Nederland, dat wil Van Bronckhorst wel kwijt, zal hij maar voor een club kiezen: Feyenoord. „Ik kan niet voor een andere club spelen. In Ne derland is er maar een stadion waar ik thuishoor en dat is de Kuip. Ik ben een echte Feye- noorder." leeftijd: 23 Woonplaats: Oegstgeest Ranking (WTA/KNLTB): 749/25 Stopte dit jaar met internatio naal tennis. Een laatbloeier, die ooit bij De Leidse Hout begon. Boekte pas bij het fu- turetoemooi van TEAN in 2001 haar eerste toernooize ge. Net als Jolanda Mens voor net vierde seizoen in War mond. Was ooit elfde van Nederland en 320ste op de internationale ranglijst. „Van tennis kan ik nog steeds geen genoeg krijgen, maar het rei zen en alleen zijn maakten het plezier minder. De com petitie ga ik onbevangen in. Ik heb niet veel te verliezen." Leeftijd: 33 Woonplaats: Noordwijk Ranking (ATP/KNLTB): 670/22 Behoeft geen nadere introduc tie. Voonnalig nummer 14 van de wereld won vier ATP-toer- nooien en stond daarnaast in acht finales. Won meer single partijen op de tour dan hij er verloor 273 om 272. Geeft com mentaar bij televisieuitzendin gen en is columnist van deze krant. Publiekstrekker van de eerste orde. Wil bij Dekker nog genieten van de sport die hem al zo veel gegeven heeft. Heeft naar verluidt de gezonde wed strijdspanning weer door zijn aderen gieren. Leeftijd: 24 Woonplaats: Amsterdam Ranking (ATP/KNLTB): 747/18 Bouwt met wisselend succes aan een internationale ten- nisloopbaan. Zat bij Jong Oranje en houdt zich voorna melijk op in het Future-cir cuit. Won er in 2001 twee en bereikte vorig jaar vier halve finales. Hoogste ranking ooit was 239. Was zowel indoor - als outdoor Nederlands jeugdkampioen tot en met 18 jaar en bereikte in 2000 de fi nale bij de senioren. Speelde vorig jaar voor Leimonias in Den Haag. Kwam via Bun- desliga-teamgenoot Jan Sie merink bij Dekker terecht. Wordt als eerste singelaar kopman van het team. „Het ziet erg erg sterk uit. Het wordt interessant. Van de da meskant weet ik het niet, maar bij de heren spelen veel goeie jongens. Wijzelf heb ben een redelijk compleet team." Leeftijd: 30 Woonplaats: Purmerend Ranking (ATP/KNLTB): J Bas Wild begon zijn can aan de Clemson Universi South Carolina. Begaf zie een jaartje in het satellite cuit nadien voomamelij het A-circuit. Stond ooit op de Nederlandse ranj Is met Anouk Sterk rege Nederlands kampioen in gemengd dubbelspel, sinds drie jaar voor De Tennis. Zal voornamelijk gezet worden in het dul spel. Speelde eerder ere sie voor Heerhugowaan Hoorn. „Dit is voor het 1 dat ik een sterk team s| Het wordt moeilijk om kruisfinales te halen, 1 het is wel het uitgangspui Leeftijd: 28 Woonplaats: Capelle aa IJssel Ranking (WTA/KNI 163/- De Bulgaarse kopvrouwe vijf jaar geleden al actief Dekker en is dus geen a kende in Warmond. Bot sindsdien hard aan een i nationale loopbaan, sinds 1999 regelmatij tophonderd tot blessure het afgelopen jaar t< wierp. Moeder is tienvt Bulgaars kampioene. Wc juniore twee Europese I Strandde in de tweede 1 van het kwalificatietoei voor Roland Garros. Leeftijd: 25 Woonplaats: Voorhout Ranking (WTA/KNL' 289/8 Vierde jaar bij Dekker. Vk op haar zestiende jeugdki pioen van Nederland. Is 1 altijd de enige tennisster achtereen D-, C- en B-Ma werd van het Leidsch E te blad Tennis Circuit Is vt j-: dig hersteld van een en breuk, die ze begin febr ie opliep. Komt net terug ui Franse competitie. (Pb tweede single spelen acl Lubomira Bacheva. Aast altijd op deelname aan Hl Grandslamtoemooi. SPORT SPEL BOWLING Hans de Jager (BV Leiden) be reikte in het Grand Prix toer nooi in Haarlem de halve finale met een gemiddelde van 203. In de halve finale gooide De Jager slechts 760 pins in vier games, waardoor hij de top-12 eind ronden misliep. Bij de vrouwen reikte clubgenoot Paula van Hemert eveneens tot de halve finale. BRIDGE De Leidse bridgeclub Crash heeft de landelijke hoofdklasse beker gewonnen. In de kwartfi nale werd met 190-126 gewon nen van de Haagse Oefen Club en in de halve finale waren de Leidenaars met 172-134 te sterk voor BC Tempo. In de finale werd, met 230-117, gewonnen van BC Door Durf Sterk. DAMMEN De Rijnsburgse Damclub (RDC) is in de kwartfinale van de lan delijke bekercompetitie met 7-4 uitgeschakeld door ereklasser Witte van Moort. In het RDC- bekerviertal kwam kopman Cor van Dusseldorp niet verder dan een puntendeling en won Arjan Hogewoning als enige z'n par tij. DARTS Brandewijn United is kampioen van de regionale eredivisie. Een ronde voor het einde naderde de Stalgasten, eveneens uit Lei den, het United-team nog tot op een punt, maar in de slot- ronde sleepte United met ruime zege de titel binnei Winning Darts uit Alphen den Rijn en Dartsworld u Oegstgeest degraderen. Eindstand aan kop: 1.United 2 2. De Stalgasten 22-173, 3. Buil 148. GO Gerald Westhoff (6de dan de Leidse Go Club (LGC) tweede in het Apeldooms Toernooi. Westhoff won 1 van de vijf partijen. POOLBILJART Het poolteam van HWS/( ('t Dijkje) heeft de derde 1 bereikt van de nationale I competitie. De Leidenaai digden in poule 2 te Den als tweede (met zes punti vlak achter het team Haq ve in 4 out. Beide teams f1 door naar de volgende ro op 22 juni. In die derde r< komt ook de Leidse eredi nist F&M The Cue Comp aan de start. Er zijn nog 2 teams verdeeld over acht les in de strijd. Lea Lindhout van Jumbo 0(1 mond neemt van 29 mei met 4 juni deel aan het E snooker in het Duitse Ba< Wildungen. Voor Nederl. zijn Roy Stolk, Gerrit bij en Bas Jansen geselectee jgj de vrouwen Rasanno Lo- re Thong en Lindhout. De PVi wijkse is ingedeeld met d p neemsters uit Duitsland, 1 Litouwen, Ierland en Poli

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24