Schalken voer voor psychologen m SPORT 2 Gilberto Simoni neemt voorschot op eindzege 'In de derde ronde begin ik weer gewoon op nul' Bijen zorgen voor paniek McLaren kaapt miljoen weg voor neus MinardJ 'Koning en kroonprin samen op recordjacht Schroder sterk in Hambii Derksen begint goed in Wa Martin Verkerk overtreft Horna parijs - Martin Verkerk heeft zich in de tweede ronde van Roland Garros als een boeien- koning ontdaan van de Peruaan Luis Horna. De boomlange Ne derlander ging langs de rand van de afgrond. In de vierde set, bij een stand van 5-2 en 40-0 in het voordeel van Horna, over leefde Verkerk drie match points. De tot dan onverstoor bare Peruaan, die in de ope ningsronde de droom van de als vijfde geplaatste Roger Fe- derer zo wreed verstoorde, schrok daar blijkbaar zo van dat hij prompt de hele voorsprong inleverde en vervolgens ook nog eens de partij uit handen gaf: 4-6,6-4, 4-6, 7-5,6-2. Mar tin Verkerk heeft vanmiddag de derde ronde tegen Spadea ge speeld. Michaëlla Krajicek op tweede plaats amersfoort - Michaëlla Kraji cek is op de wereldranglijst voor tennisjunioren tot achttien jaar op de tweede plaats be land. Het 14-jarige Nederlandse talent dankt die goede positie aan haar drie toernooizeges op rij van de laatste weken. Kraji cek, een halfzusje van Richard, won in Italië drie keer. In totaal schreef ze dit jaar al acht junio renevenementen van de Inter nationale Tennis Federatie en twee ITF A-toemooien op haar naam. Komende week neemt ze voor het eerst deel aan het jeugdtoemooi op Roland Gar ros. Dat begint op zondag 1 ju- Jury Giro sluit 35 coureurs uit chianale - De Ronde van Italië is gisteren na afloop van de achttiende etappe een grote groep renners kwijtgeraakt. De jury besloot dat 35 coureurs veel te laat arriveerden. Onder hen de zesvoudig etappewin naar Alessandro Petacchi. De marge om op tijd binnen te ko men lag op 11 procent. Petac chi kwam ruim vijftig minuten na winnaar Dario Frigo als 132ste en laatste over de streep. „Ik heb de slechtste dag van mijn leven gehad", kreeg de drager van de puntentrui nog net over zijn lippen. „Ik had nauwelijks geslapen, misschien twee uurtjes in totaal. Ik wist dat ik een moeilijke dag tege moet ging. Te laat? Ik ben al leen maar moe." Taiwan welkom op toernooi rotterdam - De organisatie van het World Port Tournament ziet vooralsnog geen reden om de uitnodiging van Taiwan in te trekken. Hoewel de besmettelij ke longziekte SARS veel slacht offers maakt in het Aziatische land, is Taiwan nog altijd wel kom op het internationale honkbaltoemooi dat over vier weken in Rotterdam begint. „Reizigers uit Taiwan worden nog toegelaten in Nederland," zegt organisator Gerard Vaan drager. „Daarom kan de honk- balploeg wat ons betreft ko men." Stompe nationaal dartskampioen LoosDRECHT - Co Stompe is gis teren uitgeroepen tot Neder lands kampioen darten. Hij ein digde na dertien nationale toer nooien met de meeste punten (103) bovenaan op de ranking van de Nederlandse Darts Fe deratie. De 'Lucifer' uit Amster dam troefde Hagenaar Ray mond van Bameveld af, die op de tweede plaats eindigde (93 punten). Daarbij dient aangete kend dat 'Bamey' een reeks toernooien aan zich voorbij liet gaan. Mario Robbe werd derde (83 punten). Schumacher snelste in training monaco - Michael Schumacher heeft bij de eerste training voor de Grote Prijs van Monaco de beste tijd gerealiseerd. De Duit se Formule-1-coureur stuurde zijn Ferrari op het Zuid-Franse stratencircuit in 1 minuut en 16,305 seconden rond. Zijn ploeggenoot Rubens Barrichel- lo (1.16,636) bleef het dichtst in de buurt. Jos Verstappen liet in zijn Minardi een beste ronde van 1.19,421 noteren. Volleybalsters verliezen veenendaal - De Nederlandse volleybalsters hebben gister avond de eerste uit een serie van drie oefenduels tegen Bra zilië kansloos verloren. In Veenendaal werd het 3-0 voor de Zuid-Amerikaansen. De set standen waren 23-25,18-25 en 20-25. De ploegen speelden na de officiële wedstrijd nog een vierde set. Ook die won Brazilië, met 25-19. Nederland speelt nog twee keer tegen de Brazili- aansen. Vandaag in Weert en morgen in Amstelveen. vrijdag 30 mei 2003 door Mare Molenaars parus - Sjeng Schalken noemde zichzelf ooit een mooi afstudeer project voor psychologen. Geen student echter die zich daar aan waagt. Schalken is niet te door gronden. In de tweede ronde van Roland Garros veegde hij met weergaloos spel Fabrice Santoro van de baan (6-1, 6-3, 6-4) maar reden tot jubel was dat aller minst. „Ik begin in de derde ron de weer gewoon op nul." Weet Sjeng Schalken eigenlijk wel hoe goed hij is? En hoe vaak is hem dat al verteld? De wijze waarop hij gistermiddag de lo kale held Santoro op eigen ter rein op zijn nummer zette, was ronduit indrukwekkend. Schal ken - op de drempel van de top tien op de wereldranglijst - speelde misschien wel zijn beste tennis ooit. Zo goed zelfs dat de 26-jarige Limburger, altijd kri tisch op zijn eigen prestaties, ei genlijk zelf niet eens een paar minpuntjes kon ontdekken. Nou ja, aan het begin van de derde set was hij misschien wat minder scherp geweest, maar dat was vooral om zich fysiek een beetje te sparen. „De inten siteit waarmee ik speelde was zo hoog, dat ik wel even gas terug moest nemen. Mijn hartslag was behoorlijk hoog, daarom gunde ik mezelf tussen de punten een beetje rust. Maar je ziet: als je van honderd procent teruggaat naar 95 procent dan krijgt San toro meteen zijn voet tussen de deur. Zo dun is de lijn waarop wij balanceren." Schalken kon een stootje velen. De bliksemstart waarmee hij de frivole Fransman in het hol van de leeuw overdonderde (5-0 binnen het kwartier) maakte zo veel indruk, dat zelfs het fanatie ke Franse thuispubliek er na an derhalve set al niet meer in ge loofde. „Beter dan in die fase kan ik werkelijk niet spelen", moest Schalken na afloop toege ven. „Zo goed speel ik mis schien twee keer in een heel sei zoen. Dit leek wel een galavoor stelling." Zijn optreden op het door hem verafschuwde gravel gaf hem een aardig portie zelfvertrou wen. Voor de derde ronde, te gen het Chileense loopwonder Fernando Gonzalez, maar voor al ook voor de rest van het sei zoen. Schalken in deze vorm hoeft niemand te vrezen. Ten minste, dat zou je denken. Maar zo zit de ondoorgrondelijke Limburger niet in elkaar. „Hoe ik Gonzalez ga bestrijden, dat weet ik nog niet. Maar ik heb absoluut de vorm en het slagen arsenaal om hem aan te pakken. Hij zal het moeilijk krijgen. Maar ik ook." Schalken is er nu eenmaal de persoon niet naar om te roepen dat hij die vermaledijde Chileen, die zijn land zo ongeveer in zijn eentje de World Team Cup bracht, met huid en (veel) haar gaat opvreten. Nee, Schalken constateert nuchter en beschei den dat het machtsvertoon te gen Santoro hem nauwelijks ga rantie biedt op een volgend suc ces. „Ik begin tegen Gonzalez weer gewoon op nul. Ik bereid me altijd voor met de gedachte dat het tegen zal zitten. Dat hoort bij me. Zo steek ik in el kaar. Als ik met een tevreden ge voel de baan op stap, dan sta ik bij voorbaat twee sets achter. Schalken bewaart goede herin neringen aan Gonzalez. In New York, waar de Nederlander voor het eerst de halve finales van een Grand Slam haalde, klopte hij de Chileen in de tiebreak van de vijfde set. Maar ja, dat was op hardcourt, de favoriete onder grond van de Nederlander. Re den genoeg voor Schalken om toch weer te twijfelen aan zijn kansen, ook al speelde hij tegen Santoro alsof de Parijse bak steen niet vermalen was: agres sief, aanvallend en met flair. „Zo moest ik ook spelen; het is de enige manier om hem aan te pakken. In Dubai ging ik in de eerste set mee in zijn spel en dan sta je dus elke bal vijftig keer heen en weer te slaan. Dat moest ik nu zien te voorkomen, al was het maar om mijn eigen lichaam te beschermen. Om mijn geblesseerde voet te ont zien kan ik beter tien keer naar het net komen dan duizend keer van links naar rechts. Aanvallen op de forehand, dat was de eni ge juiste tactiek." parus/gpd - Ineens waren ze daar tien, twintig politie agenten en veiligheidsmen sen om het Place des Mous- quetaires, het kloppend hart van Roland Garros, af te zet ten. Een bom? Het nieuws ging als een lo pend vuurtje. De open ruim te voor baan 1waar Sjeng Schalken moest aantreden tegen Fabrice Santoro, werd geheel afgezet met dranghek ken en linten, het publiek omgeleid en op afstand ge houden. Betaalde Roland Garros, het grootste tennise- venement op het Europese vasteland, de tol voor zijn ge brekkige veiligheidsbeleid? Op Vyimbledon en in New York passeert geen tas onge controleerd de toegangs poorten, maar op Roland Garros kijkt niemand op of om: „Allez, vite." Uiteindelijk bleek het om een volk bijen te gaan dat bezit had genomen van een boom op het plein. De ontlading van Sjeng Schalken na zijn overwinning. Foto: Reuters/Charles Platiau chianale/anp - De Ronde van Italië is beslist. Gilberto Simoni is na een dramatische Alpen- tocht zeker van de eindzege. De Italiaan eindigde gisteren in de achttiende etappe als tweede achter Dario Frigo, maar zag te vreden het restant van een slag veld achter zich. Simoni ver grootte zijn voorsprong op nummer twee, Stefano Garzelli, naar ruim zeven minuten. Op weg naar het 'dak' van de Giro d'Italia regeerden sneeuw, regen en ijzel. Het overgebleven rennersveld van zo'n 130 man moest naar de top van de col d'Esischie (2366 m) en de Sam- peyre (2284). De glibberige we gen maakten de afdalingen tot een gokspel en bepaalden uit eindelijk het lot van Stefano Garzelli, die als nummer twee uit het algemeen klassement ten val kwam en vijf minuten ver speelde. De Italiaan was in goed gezel schap, want ook Marco Pantani en Eddy Mazzoleni tuimelden van hun fiets. Overigens lag Gar zelli op het moment van zijn val al achter op Simoni. Francesco Casagrande (zesde in het klasse ment) stapte na ruim negentig kilometer uit de koers. Simoni bleef donderdag over eind. Letterlijk en figuurlijk. De klassementsleider fietste als een bergkoning omhoog. In de ster ke Frigo had hij op het laatst een medestrijder. Negen kilometer voor de finish ging het tweetal vooraan alleen verder. De 23-ja- rige Oekraïner Popovitsj, derde in het algemeen klassement en vroeg in de aanval gegaan, kon niet meer volgen. Popovitsj moest op de slotklim in de slot fase ook nog de Oostenrijker Totschnig laten passeren. Aan het einde van 174 kilometer lange rit liet Frigo de drager van de roze leiderstrui achter en hielp zijn ploeg Fassa Bortolo aan de achtste etappezege in de 86ste editie van de ronde. De andere kwamen op naam van de Spanjaard Aitor Gonzalez (tijdrit) en Alessandro Petacchi, die woensdag zijn zesde sprint zege binnenhaalde. Petacchi de monstreerde in de zeventiende etappe nogmaals dat hij - zeker na het afstappen van Mario Ci- pollini en Robbie McEwen - geen gelijke heeft als sprinter in het peloton. Als klimmer is hij minder. Gisteren arriveerde hij als laatste na de loodzware rit. Hij kwam buiten de tijdlimiet binnen. Simoni is inmiddels hard op weg naar de hoofdprijs. Twee jaar geleden kende hij al het ge luk Milaan als eindwinnaar bin nen te rijden. Vorig jaar gooide een dopingaffaire hem uit de Gi ro, maar de revanche is bijna binnen. Nummer twee Garzelli moet na zijn ongelukkige tocht door de bergen nog uitkijken, want zijn marge met de num mer drie Popovitsj is geslonken tot elf seconden. „Dit was de zwaarste rit uit de ronde", stamelde de klasse mentsleider na de beproeving. „Ik heb veel tijd gewonnen, on der zware omstandigheden. De drie bergen, de hagelstormen, de kou: het was verschrikkelijk. De afdaling van de tweede col was de ergste. Ik had het koud en er was geen tijd om nog wat extra aan te doen." De aanval was een succes. „Ik had een gat met Garzelli. Hij moest risico nemen. Dat was ook de oorzaak van zijn vaL Ik moet nu in Mi laan zien te komen. De Giro duurt tot en met zondag. Pas dan kan ik genieten." R, -f'. sw syr en ib 1 die Armlastige renstal moet extra snij; >m door André Hoogeboom monaco - Paul Stoddart is woe dend. De teambaas van Minardi en werkgever van los Verstap pen heeft zijn pijlen gericht op het grote McLaren van Ron Dennis. Die zou zijn sponsor Gazprom hebben weggelokt, waardoor zijn armlastige renstal vele miljoenen dollars is misge lopen. Gisteren, na de vrije trai ningen in Monaco, liet de Au straliër zijn emoties de vrije loop. „Ik ben des duivels, maar eigenlijk kan het me ook niets schelen. Zo werkt het nu een maal in de Formule 1. In Imola kwam Stoddart ter ore dat Dennis aan de haal is ge gaan met 'zijn' sponsor. Gaz prom zou in totaal 34 miljoen dollar in de renstal pompen. Stoddart „We zouden twee mil joen in het eerste jaar krijgen, twaalf in het tweede en twintig in het derde seizoen. De deal kwam tot stand via een Russi sche agent in Londen. De eerste twee miljoen hebben we keurig gekregen, dus ik dacht dat het wel goed zat. Van die twaalf mil joen hebben we echter niets ge zien. Nu hoorde ik in Imola al dat McLaren en Ron Dennis achter onze sponsor aanzitten. Eerst ontkende Dennis het glas hard, maar later gaf hij het toe. Ze schijnen al een deal te heb ben. Hij heeft ons bedrogen, vals spel gespeeld." Op de achtergrond speelt de wetenschap dat er wellicht vol gend jaar al een Grand Prix in Moskou gehouden wordt. Een deel van de afspraak met Gaz prom was dat Minardi een Rus sische rijder in dienst zou ne men. Stoddart: „Nou, je kunt van mij aannemen dat Ron Dennis écht niet met ene Sergej of Ivanov gaat rijden. Types als hij helpen de Formule 1 0 e j zeep. Volgens Dennis zijn t| slechts veldvulling, niet w c]' rsi Ito. os: kh. om mee te doen aan het tussen de grote jongens, de realiteit is dat kleine ti als Minardi en lordan in vijftig procent van de coui hebben geleverd. Zonder had Webber geen kans ge gen, hetzelfde geldt voor chella en zelfs Schumach Stoddart overweegt niet oi dische stappen te nemen. If3 heeft helemaal geen zin. een kansloze affaire tegen Russen, die je toch nooit de rechter kunt krijgen." De teambaas is gelukkig 11 miljoenen die het Nederla computerbedrijf Trust in stal heeft gestoken. „Da; kunnen we het seizoen en onze mensen betalen.' zit er niet in. Meer testen, gebruik van een windtum pj ter materiaal: het blijft on ,n baar voor de kleinste eem bijt „We zijn dit seizoen l nen met slechts tien proc SI van het budget van de gr; teams, nu is dat slechts vi cent geworden. Toch zijn j hier, en in Canada, en we i - unt /.i .1 nf 1 if. ken het seizoen af. Dat is groot compliment aan ie< die bij Minardi werkt." „Mega Jos", zei Stoddart vrije trainingen van gister p Australiër was blij met he treden van zijn twee cour (r die allebei sneller waren twee Toyota's van Da Ma Panis. „Het arme Minard Ier dan het rijke Toyota, tenminste nog iets om bl te zijn." Ook Verstappen tevreden met zijn optredi Monaco. „Het ziet er goe zeker als je ziet dat we de ta's voor kunnen blijven, geeft perspectief voor zoiu Unieke tien kilometer in Hengelo delden/anp - Saamhorigheid is zondag het sleutelwoord bij de Thales FBK Games in Hengelo. Met een topbezetting op jacht naar het wereldrecord op de tien kilometer. Haile Gebrselas- sie loopt er als de koning, Kene- nisa Bekele als zijn toekomstige troonopvolger. „Een topveld, waarbij de man die het meeste te verliezen heeft akkoord is met een eendrachtige samenwerking om het wereldre cord te breken", keek atleten- manager Jos Hermens gisteren likkebaardend vooruit. De man die zondag het meeste heeft te verliezen, is in zijn ogen de Ethi opiër Gebrselassi. Ook wel 'mis ter Hengelo' genoemd. De kei zer van de lange afstanden op de baan liep vijf jaar geleden in Hengelo naar een wereldrecord op de tien kilometer. De toptijd (26.22,75) staat zon dag bij de nieuwe aflevering op nieuw centraal. Uitgedaagd door zijn jonge landgenoot Ke- nenisa Bekele, misschien naar de kroon gestoken door de Ke- niaan Richard Limo, gesteund door de Ethiopiër Assefa Mezge- bu. Bekele debuteert in Hengelo, maar iedereen ziet hem als de gedoodverfde opvolger van Ge- brselassie. Op de baan heeft het 21-jarige loopwonder echter nog nauwelijks wat laten zien. Bekele excelleert al twee jaar op de cross. De afgelopen twee jaar veroverde hij de wereldtitel veldlopen op zowel de korte als de lange afstand. „Hij is in staat mij op termijn op te volgen, maar voorlopig hoop ik even de show te stelen"^on Gebrselassie. De 'konii ,en Bekele drie jaar geleden eerst lopen. Hij maakt; indruk. „Hij loopt and; anderen. Mentaal besc over veel kracht." Bekele is bescheiden. Ethiopiër weet dat hij n kijken bij de baanatlet heb niet veel ervaring. er, verleden heb ik het op n f geprobeerd, maar dat g e j. goed. Ik moet nog zove n v Eigenlijk alles." Ergens iLd( pië hoorde hij op de ra,^ de successen van zijn 3 landgenoot. Die reeg w cords, wereldtitels en sche titels aaneen. „D 4 ben ik gaan lopen", zej Delden in de aanloop ner eerste grote wedstrijd baan. „Mijn ambities zelfde titels halen als GeMli Zondag staat er een e; duel op het programma gelo. Maar een wereldre; ,e£ stellen is onmogelijk, wls Hermens. Het geheim dl de saamhorigheid bij d^ „Veel topatleten wilden gelo lopen toen ze hooi Haile en Kenenisa het t kaar zouden opnemen. ree Limo heeft niet. voor n ,e traind met Gebrselassi )r standig komen ze m niet in de buurt bij het v cord, maar door elkaar r( pen misschien wel. En ,oc ze allemaal mee akkoL,, gaan." nde clu 36 kei pte ïe, aai eel Dlt .Ik >ng d hamburg - Gerco Schroder is het internationale concours hip- pique in de Duitse stad Ham burg uitstekend begonnen. De Twentse springruiter werd giste ren tweede in het kampioen schap van Hamburg en eindigde in de eerste kwalificatie voor de befaamde derby, die zondag op het programma staat, als vijfde. Schroder maakte met de 10-jari ge schimmel Eurocommerce Napels in de barrage van het Championat geen fout. Hij was alleen niet snel genoeg! Duitser Lars Nieberg I hoofdprijs van 6250 eu. houden. De Duitser g' rug van Giorgio ruim e de eerder door de Schroder verdiende Yves Houtackers (Jongi Gentleman), Wim Schröi rocommerce Deauville)l. Tops (Roofs) maakteri 1 eerste parcours twee f. springfouten. Gilberto Simoni met in zijn spoor de latere winnaar Dario Frigo banen zich een weg door de sneeuw naar Chianale. Foto: AFP/Franck Fife newport/anp - Na de eerste dag van het Wales Open in f golftoemooi van de Europese Tour met een prijzengeld van joen euro, was Robert-Jan Derksen de beste Nederlander.^ megenaar stond met zeventig slagen op de 33ste plaats. Li de eerste ronde waren de Engelsman Ian Poulter en de 1 Nick O'Hem, beiden met 65 slagen. Maarten Lafeber stoif holes in de middenmoot: 68ste met 72 slagen, precies de bj daard van Celtic Manor in Newport. Rolf Muntz, die vonl met een rugblessure opgaf in het PGA Championship, hei wedstrijd maar verzeilde in de achterhoede.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20