'Wapens Irak waren smoes voor inval' ■KM KjnMBlBHUMÏ DAN JE EIGEN CAMPAGNE IETS Onderminister VS noemt reden Hemelse Hemelvaart Keurmeester: Dit is haring zoals haring moet smaken Wim Kok verdient na nieuw commissariaat meer dan ooit 'Moeder, je was 't allergrootste loeder' Gazelle TJ3 Leidsch Dagblad itie opent uwe bureau Vijf Meilaan itocor denkt al aan een ireiding eep door uw raadhuis Drschoten len is een reldstad elijk opmars tronische genkaart klilius Syrus waad is armoe die 'ervloed ontstaat Iets koeler 1/24° IM E NT AAR WARMER id geniet van een paar rs e zomerdagen vol zon, barbecue. Mooi weer de mens vrolijk. Be- igrijnen - iedereen kent en paar in zijn of haar g - veranderen zo gauw 0 "pietje doorbreekt op to- in opgewekte types zon gen. Feit is dat het weer ïoed is op de volksaard, ke types staan bekend romantische laat-maar- inslag, Nederlanders om ichterheid. Als we het nogen geloven gaat dat •eranderen. de meteorologen gaat de ling van ons klimaat on- lerd door. Dat zou vol- t KNMI mogelijk het ge- nnen zijn van de door de Croorzaakte afbraak van en de versterking ■ikasefïect. Het klinkt dat is het ook. Hoewel van mening blijven over de mate van in de mens op het kli- ijzen de kille statistieken het warmer wordt De ite jaren sinds 1901 van na 1989. verwachten de klima- verdere opwarming. :nt een stijging van de met 10 tot 90 centi- grote marge geeft aan ^oorspellen van het weer een exacte wetenschap Desondanks zijn de cij- tnerend. doen? Vooral voor ons n een minimale stijging aan zeespiegel dramatische ?aai hebben, temeer als wedenkt dat een groot deel land al onder de zeespie- Hoewei staatssecretaris haar zorg uitspreekt, liet 1 een reactie bij een aan- «nplaatsen. Ze hoopt dat UVVMI volgend jaar beter onheeft. Over naïviteit ge- Er is vanuit de Haagse lauwelijks geld om acute len aan te pakken, laat Ie onheilstijdingen van weermannen, logingen en kustverster- bben gemeen dat de ge in niet de oorzaken van len worden aangepakt el meer kunnen we niet •lang internationale kli- dragen niets voorstellen, kent dat we ondanks het weer van de toekomst Ichterheid dienen te be en ons nu al moeten tiden op natte voeten. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43244 LOS vrijdag 30 MEI 2003 SPRINTERS 072-5196868 NR. 43244 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 Man verdrinkt in Noordwijkerhout noordwijkerhout - Een 53-ja- rige man uit Leiden is gisteren verdronken in het Oosterduin- semeer bij Noordwijkerhout. De man dook volgens getuigen rond tien uur 's morgens in het water, met de melding dat hij naar de overkant ging zwem men. Een meter of tien verder op ging hij kopje onder en kwam niet meer boven. De brandweer rukte met een duikploeg uit om de zwemmer te zoeken. Ook werden een po- litiehelikopter, twee ambulan ces en een traumaheli bij de reddingsactie ingezet. Pas an derhalf uur later vond een duikploeg van de brandweer het levenloze lichaam van de Leidenaar. Volgens de getuigen was de man dronken toen hij het wa ter in ging. De politie kan dat nog niet bevestigen, maar deelt dat vermoeden. Waar schijnlijk is de man de nacht voor zijn verdrinking bij het dauwtrappen geweest, aldus de politiewoordvoerder. washington-bagdad/anp-rtr - Het besluit van de Verenigde Sta ten om het Iraakse bezit van massavernietigingswapens te noemen als belangrijkste motief voor een invasie in dat land, was een politiek besluit dat 'om bu reaucratische redenen' is geno men. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van defensie Wolfowitz, gezegd in een inter view met het blad Vanity Fair. „Om bureaucratische redenen hebben wij besloten één motief te geven, massavernietigingswa pens, omdat dat de enige reden was waarmee iedereen kon in stemmen." Een andere reden voor de oorlog, 'vrijwel onopge merkt, maar belangrijk', was dat de oorlog in Irak zou kunnen leiden tot terugtrekking van de Amerikaanse troepen in Saudi- Arabië. De aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in Saudi-Arabië is de terreurorganisatie al-Qae- da een doom in het oog. .Alleen al door die last van de Saudische schouders te nemen gaat er een deur open naar een vreedzamer Midden-Oosten", aldus Wolfo witz. Zijn baas, minister Rumsfeld, ontkende gisteren dat de VS Irak waren binnengevallen 'onder valse voorwendselen'. Hij zei nog steeds te geloven dat Saddam chemische en biologi sche wapens had en nucleaire wapens ontwikkelde. De Britse premier Blair heeft gisteren verscheidene plaatsen in Irak bezocht. Hij was daar mee de eerste westerse rege ringsleider die het land aandeed sinds de val van het bewind van Saddam Hussein. Blair bedankte zijn troepen voor hun moed en hij veegde alle twijfels over de legitimiteit van de oorlog van ta fel. ,Als mensen later terugkij- (advertenties) ken op dit conflict zullen ze van mening zijn dat dit een van de beslissende momenten in de ge schiedenis was. En jullie hebben daarvoor gezorgd." In Irak zijn nog altijd ongeveer 20.000 Britse soldaten gestationeerd. Ondertussen was het in Irak gis teren opnieuw onrustig. Een Amerikaanse soldaat zou zijn gedood toen hij door onbeken den onder vuur werd genomen. De afgelopen dagen zijn meer dere Amerikaanse militairen om het leven gekomen of gewond geraakt, de meesten bij vuurge vechten of aanslagen. De Amerikaanse president Bush zei gisteren dat hij niet bezeten is van een andere kwestie, na melijk Iran. Nieuwe maatrege len van de VS tegen Teheran zijn intussen van de baan. 'Er be staat geen gepreoccupeerdheid' met Iran, zei Bush in een vraag gesprek met de Franse televisie. Bush is wel bezorgd over de aanwezigheid in Iran van leden van al-Qaeda. Zij moeten wor den aangehouden en overgedra gen aan de autoriteiten in hun vaderland, aldus Bush. noordwijk - De warme hemelvaartsdag trok gisteren duizenden mensen naar de kust. In Noordwijk was nauwelijks meer een plekje vrij voor badgasten. De toegangswegen tot de Zuid-Hollandse badplaatsen konden het verkeer met moeite verwerken. Veel van de 1,25 miljoen Nederlanders die de dagen rond Hemelvaart gebruiken voor een korte vakantie, vertrokken woensdagmiddag al. Dat leidde in het land tot ongeveer 320 kilo meter file. De langste was in Zeeland: 22 kilometer. Volgens de weersvoorspellers blijft het in elk geval tot en met dit weekeinde strandweer. Foto: Dick Hogewoning Piet van der Plas serveert de beste Hollandse Nieuwe uit de regio katwijk/leiden - Vishandel Piet van der Plas uit Katwijk heeft de haringtest 2003 van het Leidsch Dagblad gewonnen. Keurmees ter Arie Vooys wees zijn Hol landse Nieuwe aan als de beste uit de Leidse regio. Het keu ringsteam onderwierp de haring van vijftien handelaren uit Lei den en omgeving aan de test. Van der Plas, die zijn zaak heeft aan de Tramstraat, kreeg van Vooys een negen. Daarmee bleef hij een halve punt voor op De Visarend uit Voorschoten. Wat smaak betreft deden de twee niet voor elkaar onder. De presentatie gaf de doorslag. Piet van der Plas toonde zich in genomen. Hij vindt het een compliment voor zijn leveran cier Jaap Hoek uit Katwijk. Eer der werd Van der Plas in een test van het Algemeen Dagblad beoordeeld. Hij kreeg toen pun tenaftrek omdat de haring met de hand werd geserveerd. Daar heeft hij van geleerd. Haringen worden met de tang gepakt „Ik ben er blij mee, maar aan de an dere kant moet het normaal zijn als je goede haring verkoopt" Van der Plas vergelijkt het eten van haring met het drinken van een glas wijn.Als je hebt ge proefd, dan wil je meer. Dat heb ik zelf ook. Die haring zoek ik uit." „Dit is haring zoals haring moet smaken", loofde keur meester Arie Vooys. Pagina R3: De tong als laboratorium van de haringprofessor Champagne! Oud-premier ook bij KLM aan de slag Sprankelende Saab 9-5 actie. Automobielbedrijf Fase-Exclusief b.v. Curieweg 13, 2408 BZ Alphen a/d Rijn. Telefoon 0172-492444 of kijk op www.fase-exdusief.nl leiden - Het travestieduo 'Chicks with Dicks' was gisteravond een van de deelnemers aan de voorron de van het Festival van het Levenslied, dat in negen Leidse cafés werd gehouden. Op hoge hakken en in zilveren jurken bezongen de twee vooral hun moe der: 'Moeder, je was 't allergrootste loeder. En dat verborg je onder poeder.' Het leverde het duo geen finaleplaats op. Pagina R6: Het leven doet pijn. Het leven is fijn Foto: Taco van der Eb Vtmdaag en morgen bij de Gazelle Davos! Bij uw Gazelle dealer: gratis draadloze fietscomputer van 39,- bij de sportieve Gazelle Davos. Op op! Minaf 849,- (Samen met noy eens 3,3 miljoen Wedeplanders) gaat verder amstelveen/anp - Oud-premier Wim Kok krijgt er waarschijnlijk weer een commissariaat bij, dit maal bij luchtvaartbedrijf KLM. De Raad van Commissarissen van KLM heeft hem als kandi daat voorgedragen bij de aan deelhouders, die hierover op 25 juni stemmen. Dat heeft KLM vandaag bekendgemaakt. Kok is al commissaris bij ING, Koninklijke/Shell Groep en TPG. Door zijn benoeming gaat de 64-jarige PvdA'er duidelijk meer verdienen dan hij als premier en FNV-voorzitter ooit heeft ge daan. Zijn jaarlijkse vergoeding voor vier commissariaten komt op minstens 143.900 euro. Dat bestaat uit 22.600 euro bij KLM, 36.300 bij TPG, 40.000 bij ING en 45.000 bij Shell. Daarbij ko men nog vergoedingen voor het daadwerkelijk bijwonen van ver gaderingen. Als premier kreeg Barbecueworst is vaak niet vers den hjlag/anp - Worsten voor de barbecue blinken niet uit in versheid. Dat blijkt uit een vandaag bekendgemaakte test van de Consumentenbond onder tien slagers. Bovendien blijken veel varkensworsten ook rundvlees te bevatten zonder dat dit op de verpak king staat. De Consumentenbond nam saucijzen, braadworsten en verse worsten onder loep. De bond keek op twee manieren hoe vers ze waren. Van de 100 bevatten er 23 te veel bacteri ën. Daarnaast was het weefsel van de worsten bij zeven van de tien aanbieders onherken baar of overgroeid met bacte riën en gisten. Barbecueworsten behoren al leen varkensvlees te bevatten. Toch zat er in de meeste wor sten uit de test ook rundvlees. Kok 118.684 euro per jaar. Door het totaal van zijn vergoedingen heeft Kok geen recht meer op wachtgeld als ex-premier. Ook oud-topman Cees van Lede van Akzo Nobel wordt naar ver wachting commissaris bij KLM. Van Lede was voorheen voorzit ter van werkgeversvereniging VNO en topman van bouwbe drijf HBG. Hij is momenteel ook commissaris bij Heineken, Sara Lee Corporation, Scania, Philips, Reed Elsevier, L'Air Liquide en Akzo Nobel. Kok en Van Lede zijn de opvol gers van twee aftredende com missarissen, Arie Maas en Max Albrecht. De raad bestaat verder uit onder anderen Johan Steke lenburg (oud-FNV-voorzitter en PvdA-burgemeester van Tilburg) Kees Storm (oud-topman Ae- gon) en Dudley Eustace (finan cieel bestuurder van Ahold). PSV kampioen na schandaalduel Groningen - Het zou supers- pannend worden. De ontkno ping van de nationale voetbal competitie werd echter een an ti-climax. PSV werd kampioen in een schandaalwedstrijd, FC Groningen redde het vege lijf, FC Zwolle was de klos. De be slissingen zijn gevallen: NAC en NEC gaan UEFA Cup-voetbal spelen, Roda JC alleen als Fey- enoord zondag de beker wint (anders gaat FC Utrecht weer Europees spelen), De Graaf schap degradeert, Excelsior en FC Zwolle gaan nacompetitie spelen. Zwolle-coach Peter Boeve voelde zich wat zuur na de overwinning op De Graaf schap, die dus niks opleverde. „Ik ben teleurgesteld in PSV. Dat is toch normaal een 2 op het toto-formulier. Als je ziet dat ze een topscorer hebben die in zijn eentje al meer goals heeft gemaakt dan onze hele ploeg." Pagina's Sport Autoraces met een boodschap haarlem - De bisschop van Haarlem, Jozef Punt, houdt van snelle auto's en racen, weten ingewijden. Maar binnenkort weet iedereen het. Op het Cir cuit Park van Zandvoort rijdt tijdens de pinksterraces een toerwagen mee die is beschil derd in de kleuren van het bis dom Haarlem. In de Pearl Alfa 147 Challengerace op tweede pinksterdag zal een autocou reur pogen de eerste plaats te bemachtigen voor het bisdom. De raceauto zal een duidelijke 'pinksterboodschap' uitdragen, die nog geheim is. (Lvjtl controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 C kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl J agt TTfT%

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1