Beschamend toneelspel landskampioen Sportverkrachting toetje van droevig voetbalseizoen terdam teykampioen PSV en FC Groningen blij met armzalige salonremise: 0-0 tlorf ondanks iste penalty luster rijtje SPORT vrijdag 30 MEI 2003 veen - De hockeyers van dam zijn gisteren kam man Nederland in de Jasse geworden. De club Australische coach Jim von ook het tweede duel nale play-offs met Oran- t. Het werd 3-2 in het er Stadion in Amstel- raardoor de stand in de three op 2-0 kwam. Af- n zondag won Amster- it eerste treffen met de lit Eindhoven eveneens Uitblinker Marten Ei- :0 n opende in de 27e mi- "u score voor Amsterdam. v ef tot de rust 1-0. Kort ,j lauze benutte de Engels- pvid Mathews een straf- maar de arbiter keurde IpMpunt af. Paul Maas na 55 minuten Oranje erug in de wedstrijd, v*{ e opleving van de Eind- at ren was van korte duur. a ikoot en Mathews vel- n inen een minuut het over Oranje Zwart, schoot in de 62e minuut de verre hoek (2-1), Ma- egde een minuut later de een strafcorner nu wel n het doel (3-1). De te- I van Piet-Hein Geeris in 1 ninuut had niets meer lijf- li Graafschap af naar divisie door Jaap van Essen groningen - PSV heeft de zeven tiende landstitel binnen. De wijze waarop het laatste benodigde punt werd binnengehaald was echter veelzeggend, een kampi oen onwaardig. In Groningen werd de vooraf al gevreesde sa lonremise bereikt: 0-0. FC Groningen blij, PSV blij. Het slachtoffer van de bloedeloze schaakpartij was FC Zwolle. Die ploeg won zelf van De Graaf schap en was normaal gespro ken veilig geweest. Maar door het laffe gedrag van PSV moet de ploeg van Peter Boeve nu de nacompetitie in, met alle onze kerheden vandien. De Eindho- venaren hadden nooit de inten tie er een wedstrijd van te ma ken. Zelfs Mateja Kezman legde zich al snel neer bij de nimmer uitgesproken afspraken. PSV haalde dit seizoen 52 pun ten meer dan FC Groningen. PSV verloor deze hele competi tie welgeteld tweemaal, beide keren van Feyenoord. PSV had dus echt helemaal niets te vre zen van FC Groningen. Als er normaal gevoetbald was, had den de bezoekers de thuisploeg finaal opgerold. Waarom dan toch zo'n genante vertoning? Misschien zegt het wel iets over PSV als elftal. Eerder dit seizoen moest de ploeg winnen van Ar senal om tenminste nog een kleine kans te hebben op de tweede ronde van de Cham pions League. Arsenal was al ze ker van plaatsing en speelde doodleuk met het tweede elftal. Zelfs toen durfde PSV het in Londen niet aan om op de winst te spelen, uit angst voor een af straffing. Als beloning miste PSV na het 0-0 gelijkspel de derde plaats en dus een plek in de UEFA Cup. Guus Hiddink wordt nogal eens afgeschilderd als een leermees ter die zijn spelers de weg wijst in de grote voetbalwereld. Giste ren bleek echter dat PSV nog net zo ver is als in het voorbije na jaar. In de ploeg ontbreekt de juiste mentaliteit, de echte hard heid en zelfverzekerdheid om lastige klusjes te kunnen klaren. Het elftal is kampioen van Ne derland omdat de Nederlandse competitie nu eenmaal weinig voorstelt. PSV, Ajax en Feyen oord; dat zijn de enige teams die er toe doen. In de onderlinge wedstrijden tussen die drie wordt iets extra's gevraagd, voor de overige dertig duels die het seizoen telt is technische en tac tische overmacht meer dan vol doende. Kampioen word je in Nederland tegen de kleintjes. Zo min mogelijk misstappen en je pakt de titel. PSV verloor alleen van Feyenoord en kon zich gis teren het zesde gelijkspel van het seizoen veroorloven. In Eindhoven droomt voorzitter Harry van Raaij voortdurend over allerlei vormen van een Eu ropese competitie. De waarheid is echter dat PSV daar in tegen stelling tot Ajax en Feyenoord weinig te zoeken heeft. Feyen oord won vorig jaar de UEFA Cup, Ajax haalde dit seizoen de laatste acht van de Champions League. PSV reikte nog nooit verder dan de eerste ronde in dat toernooi. Dat is niet voor niets, zo bleek gisteren weer. Als je tegen FC Groningen al niet durft te voetballen, hoe moet dat dan tegen gerenommeerde Europese topploegen? PSV won in 1988 de Europacup I, maar had toen heel andere ty pes in het elftal. Het was een on Brabants team met echte top- spelers als Arnesen, Lerby, Ge- rets, Kieft en Nielsen. Dat waren spelers die zich de kaas niet van het brood lieten eten. Hoe an ders is het nu met PSV gesteld. Waterreus is een goede keeper, Kezman is een topspits. Maar verder heeft PSV alleen nog Mark van Bommel en die heeft al zo zijn makkes op het hoogste niveau, zo blijkt telkens in Oran je. Met een beetje pech wordt Kezman bovendien verkocht. Zonder de 35 treffers van de Joe goslaaf blijft er van PSV niet zo heel veel meer over. Natuurlijk speelde ook FC Gro ningen gisteren een rol in het bedenkelijke volkstoneel dat verder werd ontsierd door sup- portersrellen in het stadion. De ploeg van Ron Jans speelde lou ter om te overleven. Toen arbi ter Van Egmond affloot (hij con stateerde de hele wedstrijd wel geteld twee overtredingen, na rust niet een) was FC Groningen zeker van lijfsbehoud. En daar had men in het Noorden echt niet meer op gerekend toen Lo- deweges werd ontslagen en Ron Jans het roer moest overnemen. FC Groningen had op dat mo ment slechts één punt uit acht duels. FC GRONINGEN: Beukenkamp; Elshot, Van Gessel, Johansson en Flo- ren; Ikedia (90. Landerl), Matthijs, Broerse en Tuhuteru; Hugo (46. Bronckhorst) en Salmon (84. Drent). PSV: Waterreus; Bogelund, Bouma, Ooijer (61. Dirkx) en Lee; Park (66. Rommedahl), Van Bommel, Vogel en Robben; Kezman (84. Vennegoor of Hesselink) en Bruggink. ;ster/gpd - Clarence See- alde, ondanks het feit dat en belangrijk duel weer afschop miste, woensdag =z Chester zijn derde Cham- teague-medaille op. De inder zorgde voor een rd door die prestatie shirts te le- naar Seedorf is lang niet e Nederlander met drie Cups achter zijn naam. al zijn er, inclusief See- u tien landgenoten die de Europa Cup I won- ht van hen maakten deel het gouden Ajax dat in )72 en 1973 de beste van tinent was: Stuy, Huls- urbier, Neeskens, Haan, ftihren, Cruijff en Keizer er alle keren bij. Ook Rijkaard was drie keer Wol, tweemaal met AC Mi- en keer met Ajax. de in Manchester was voer voor de liefhebbers r istieken. Carlo Ancelotti, nmeester van AC Milan, vierde man in de voet- rie die de Europa Cup er én speler won. Miguel (Real Madrid), Giovanni oni (AC Milan, Juventus) Cruijff (Ajax, Barcelo- hem voor. Daar te- stond het pijnlijke re- J* >or Marcello Lippi, de j. :he baas van Juventus. srloor als eerste trainer r opese finales: eerst een Parma, nu de derde met club Juventus boekte c >rd, waarop ze niet zat te 1. Na de verloren finales ?3, 1983, 1997 en 1998 de Oude Dame voor de "laai een Europa Cup I-fi- vat is een evenaring van van Benfica, dat ook op het allerlaatste mo- deruit ging. onderscheidingen wa- j-voor Paolo Maldini en iro Costacurta, die ig beiden hun vierde Cup wonnen. In de his- ;°n het Europese voetbal ïu negen spelers die de Jkste beker vaker dan 1 bemachtigden. Zes a presteerden dat in het r 1 Real Madrid, dat Euro- jaren '50 met straffe geerde. Buiten hen was Liverpools Phil Neal .978, 1981, 1984) vier cesvol. Maldini en Cost- a. :orgden wel voor een g1 uniek feit: ze zijn de pelers die in drie ver- Ie decennia een Europa l nnen: 1989, 1990, 1994 André Ooijer en Mark van Bommel tonen de kampioensschaal op het bordes van het Eindhovense stadhuis. Foto: ANP/Vincent Jannink Richard Witschge speelde gisteren zijn laatste duel voor Ajax. Geëmotioneerd neemt hij samen met zijn twee dochters af scheid in de ArenA. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Keeper Wevers van De Graafschap beseft dat de degradatie een feit is na de nederlaag bij FC Zwolle. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Henri van der Steen Groningen - Schaamte is geen sterk ontwikkelde eigenschap binnen de voetballerij. PSV schaamde zich gisteren dus geen seconde voor de manier waarop de sport weer eens werd verkracht in de kampioenswed strijd tegen FC Groningen. Het spreekt voor zich dat Ajax niet wenste te mauwen over het opgelegde Groninger pandoer. Een aantal jaren geleden deed Ajax, onder Leo Beenhakker, op de laatste speeldag precies het zelfde, tegen NEC. Het resultaat is heilig in de voetballerij. Van ethiek, fatsoen en verantwoor delijkheid voor het algemeen hebben ze nog nooit gehoord. Nog helder staat de recente tuchtcommissie-rel tussen Ajax en Feyenoord op het netvlies. Het was het zoveelste bewijs dat de voetballerij vervallen is van horigheid tot hoerigheid. Vroe ger waren de voetballers de sla ven van de clubs, tegenwoordig werken ze eendrachtig samen met hun bazen om, in het kader van winnen en geld verdienen, alles te doen om hun doel te be reiken. Geen truc, gewiekst of smerig, wordt geschuwd. Het seizoen 2002-2003 was vooral onvergetelijk vanwege de financiële problemen die ineens bij veel clubs in alle hevigheid naar buiten kwamen. Niet lang geleden verklaarde de voetballe rij zich self-supporting, men was een bedrijfstak geworden. Daar hoorde geen overheidsbe moeienis bij en zeker geen pers muskieten die de heren op de vingers keken. De media waren er om tegen te liegen, vooral dat het zo goed ging. En als het niet zo ging, kwam het allemaal wel goed. Uiteindelijk kwam het in menig geval goed omdat de plaatselijke politiek voor het blok werd ge zet: Betalen, anders is de club failliet. Van schaamte was ner gens sprake; iedereen had zich immers een beetje verteld. Op het veld was er ook geen schaamte. Niet voor alle ellebo gen en doodschoppen en zeker niet voor de talrijke opstootjes, die in het kader van de team building verplichte kost zijn ge worden voor de heren profs. Als de scheidsrechter een discuta bele beslissing neemt of een te genstander maakt een rotover- treding: met z'n allen naar die man toe, zo agressief mogelijk! Het heeft de voetballerij op nieuw de allure gegeven van een losgeslagen bende, een jungle, waar het recht van de brutaalste heerst. Het voetbal was intussen van een nogal povere kwaliteit. PSV heeft, internationaal gezien, een middelmatig elftal, met drie top- spelers (Kezman, Van Bommel en Waterreus), een aankomende topspeler (Robben) en een heel peloton meevoetballers. Ajax staat er beter voor, gezien de mix yan routine en soms opwin dende jeugd. Feyenoord lijkt te moeten passen bij die twee. PSV is kampioen en daar kan de voetballiefhebber wel vrede mee hebben, gezien het aantal pun ten dat Hiddink met zijn ploeg scoorde. Ajax speelde meestal het leukste voetbal, maar had het te lang te druk met de Champions League. Daarin mazzelde de ploeg van Koeman trouwens nogal opzichtig, wat niet wegneemt dat Ajax zich Eu ropees al bij al netjes presen teerde. Ander goed nieuws was dat Foppe de Haan zijn ploeg toch nog heel redelijk uit het dal trok, nadat de ervaren vakman in het begin van het seizoen bijna zijn kantoor uit werd geschreven. Een andere vakman, Co Adri- aanse, werd een half jaar na zijn entree bij AZ alweer gedwongen na te denken over een vertrek. Wat een gezonde, ambitieuze club leek, blijkt een failliet kruit vat Moet De Graafschap worden ge condoleerd? Voorzitter Haank is natuurlijk kansloos met zijn protest tegen competitieverval sing, al heeft hij het grootste ge lijk van de wereld. De winnaars van gisteren, NAC voorop, zon dag misschien FC Utrecht, zijn de grootste vervuilers geweest van het professionele voetbal spel van dit seizoen met hun be schamende schuldenlasten. De clubs in het algemeen moes ten zich schamen, net als de KNVB, die niet eens een deug delijk reglement heeft om wan gedrag aan te pakken. De ge meenten zijn medeschuldig aan de ellende met het eindeloos verstrekken van leningen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19