Bijna alles klopt aan Avensis WEG WIEL 2 Aluminium Jaguar XJ: licht, luxe en lekker Echte zondagsrijder is verkapte recreant Achterwielaandrijving voor nieuwe Mercedes Vito Nieuwe Cuore belangrijkste type Daihatsu NU IN DE SHOWROOM VAN HAASTER MOTORS B.V. TOYOTA Nieuwe Mondeo Amsterdam De nieuwe Ford Mondeo die na de zomer op de markt komt, heeft de eerste benzinemotor van Ford met directe inspuiting. Hij krijgt verder een nieuwe handge- schakelde zesversnellingsbak, tiptoetsen op het stuurwiel voor de vijftraps automaat, nieuwe 'klimaatstoelen' met inwendige ventilatie voorin en een verwarmbare achterbank, keuze tussen twee entertain mentsystemen voor de passa giers achterin en nieuwe navi gatiesystemen, ruitenwissers met regensensor en automa tisch ontstekende verlichting. Verder kent de Mondeo elek trisch inklapbare buitenspie gels met geïntegreerde instap- verlichting. De auto is lever baar vanaf €22.995, dat is €50 meer dan de vorige editie. Truck&Transport zwolle - De Ilsselhallen in Zwolle vormen komend week einde het toneel van de Truck &Transportdagen. Transport bedrijven tonen hun mooiste trucks, maar laten ook ander zwaar materieel en toebehoren zien. Buiten is er voor kinderen van alles te beleven zoals mini atuur modelbanen, demon straties high diving en optre dens van artiesten. Sterke mannen trekken vrachtwagens vooruit en er wordt met karts gereden. De dagen zijn toegan kelijk van 10.00 tot 18.00 uur en de entree kost €10. Yamaha met abs scHiPHOL-RiJK De Yamaha FJR1300, een soort kruising tussen een sportmodel en een groottoerist, oogstte het afgelo pen seizoen veel lof. In feite was er maar één doorslagge vend argument om een andere merk te kiezen: de remmen, overgenomen van een super sportmodel. Die waren zo krachtig dat je bij een schrikre actie nogal eens onbedoeld het voorwiel stilzette. Het motor merk speelt daar op in met een nieuw generatie FJR1300A, voorzien van anti-blokkeer remmen en nog grotere rem- schijven. De FJR1300A kost €16.490, de versie zonder abs €15.390. Moto Guzzi warmond - Met de lancering van het Breva V750 IE-model is in feite sprake van een revival van het motormerk Moto Guz zi. „Het hele Guzzi-wereldje staat eigenlijk op zijn kop, de Breva is de eerste motorfiets die we als onderdeel van het Aprilia-concern hebben ont wikkeld en hij is meteen het best verkochte model", zegt Rob Eier van importeur Greenib. Zoals zijn typenaam V750 IE al aangeeft, is het visi tekaartje van het Italiaanse merk gelijk gebleven: een dwars in het frame geplaatste V-twin. Maar dan wel in een zeer moderne uitvoering met onder andere brandstofinspui ting en een geregelde drieweg katalysator. De moter kost €8.499. VRIJDAG 30 MEI 2003 Foto Daihatsu door Rien van der Steen Daihatsu vindt dat de nieuwe Cuore, veruit de belangrijkste auto van het kleine Japanse Toyota-merk, prat mag gaan op de titel zuinigste en goedkoop ste van Nederland. Altijd discu tabel, want Fiat heeft nog steeds een goedkopere Panda (en zelfs een iets goedkopere Seicento). Wat dat zuinig betreft ziet het er wel naar uit dat de Suzuki Alto verslagen wordt. Na 4,5 miljoen Cuores werd het tijd voor een nieuw kleintje met reuzenaspiraties. Sinds de paas dagen is hij te koop voor een in troductieprijs van 7.899 euro. Dan heeft hij al twee airbags en een wisser achterop. De meest luxe is de Nagano met elektri sche stuurbekrachtiging en cen trale vergrendeling voor 9.999 euro. De Cuore heeft nog altijd een motortje van 1.000 cc met drie cilinders en 12 kleppen, dat met zijn 58 pk nu voldoet aan de Euro 4 emissienorm. Bij een heel omzichtige rijstijl kan hij 1:21 halen. In Japan rijdt er trouwens eentje met vier ci linders en 660 cc die nog zuini ger is. Wielbasis en spoorbreed te zijn wat gegroeid en het drie tot vijfdeurs autootje is uit te rusten met abs, een automaat en zelfs airco. Het draaicirkeltje is met ruim vier meter imposant gering. De nieuwe Cuore weegt maar 720 kilo. Daihatsu wil er dit jaar nog 2.500 van verkopen. door Rien van der Steen Toyota wil recht vooruit of liever nog steil omhoog. Verkoopaan tallen, daar draait het om. De za kelijke markt mag niet meer om de nieuwe Avensis heen. De ge teste Avensis Wagon is volgens ons de mooiste van het drietal. Hij is er als conventionele 4- deurs sedan, als wat alledaags ogende liftback en als fraaige- lijnde stationwagon. Met die Wagon gingen we op pad naar Frankfurt. En tijdens zo'n lange, in dit geval ook tamelijk snelle rit, valt extra op wat de kwalitei ten van zo'n auto zijn. Ons exemplaar bleek nogal zuinig. Terugrijdend vanuit Frankfurt sleepten we er, na tweeëneen half uur stevig doorkarren (met 130 km/u gemiddeld), een ver bruik van 1:12 uit. Voorwaar niet gek. De 1.8 liter 4-cilinder gaat flink hard, al heb je daarvoor wegens een niet te imposant motorkoppel wel een lang aan loop nodig. Basismotor is de 1.6 met 110 pk. maar Toyota doet zoiets alleen maar -in de autobranche heel gebruikelijk - om een betaalbare basisversie in het palet te heb ben. Terwijl praktisch niemand zo'n instapper aanschaft. Met de 1.8 valt heel best te leven. Be paald geen soepele sprinter, maar fraai rustig en eenmaal op gang dus heel stil en zuinig. De Avensis Wagon is een grote auto. Vooral ruim achterin en De Toyota Avensis Wagon. De sedan is ontworpen in de Franse studio van het merk. De Wagon is een Ja panse afgeleide daarvan, net als de 5-deurs. Foto: Toyota daar is het ook op de lange af stand goed toeven vernamen we van onze reisgenoten. De auto mag bogen op een voortreffelijk onderstel, dat er aan de voor kant hetzelfde uitziet als dat van de sportieve Celica. Achter zit een splinternieuwe, degelijke multüink constructie. Hij is sta biel en vering en demping zijn plezierig gerieflijk afgesteld. Niet te soft om sportief te kunnen rij den, niet te hard om matige we gen te moeten mijden. Verder valt hij op met geruisloos rijge drag. De dubbele, geïsoleerde panelen die Toyota gebruikt werpen hun stille vruchten af. Het meubilair is van goede kwa liteit. Het interieur is niet span nend, maar wel netjes. Hij gaat een aanval doen op de sterk ge wortelde Ford Mondeo en Re nault Laguna, sterke nieuwko mer Mazda 6, de moeilijk wortel schietende Nissan Primera en de wat weggezakte Peugeot 406, die eind dit jaar vervangen wordt door een grotere 407. Bij de Euro-Ncap crashtests heeft hij zich uitstekend gedra gen. Werd zelfs met vijf sterren de veiligste auto in zijn klasse. Hij kent actieve veiligheidssyste men met abs en elektronische remkrachtverdeling. Ook passief zet hij een best beentje voor met een stijve car rosserie en zeven airbags, waar onder Toyota's vernieuwende knie-airbag. Inzittenden die de gordel niet aandoen worden door een treurig klinkende sire ne herinnerd aan hun slordig gedrag. Wellicht wel zo veilig, al is het een beetje irritant. Maar ja, modem hè. De Avensis was jaren geleden de vervanger van de Carina, een naam die wat vriendelijker klonk. De nieuwe ziet er een stuk anders uit en behalve kwa liteit wordt hij volgens Toyota ook gekenmerkt door onder- houdsvriendelijke kilometers'. Wie 100.000 kilometers rijdt zou maar een goeie vier uur in de garage hoeven staan. De in Engeland gebouwde Ave nsis heeft sterker dan ooit een eigen gezicht. De Japanners wil den al jaren een meer Europees design en met hun Franse stu dio lijken ze daarin warempel in te slagen. Zie de Yaris. Toyota wil volgend jaar 45.000 meer Avensissen in Europa af zetten dan nu (rond 83.000). Sinds de auto in de verkoop is (begin maart) zijn er hier al 1936 verkocht, waarvan 32 procent met dieselmotor. En de opzet voor dit hele jaar was 5000. Dat gaat lukken. De nieuwe Avensis is te koop vanaf 25 euromille. De XJ is de 'heart soul' van Jaguar vinden ze in Coventry. Foto: Jaguar door Rien van der Steen Jaguar heeft een nieuwe XJ. Wel licht de meest herkenbare. Hij oogt als de vorige, maar is totaal nieuw. En nog van aluminium ook. Aluminium is in. Soms. Au di bouwt er zijn kleinste en grootste model van. Veel fabri kanten maken motorkappen en wielophangingsdelen van het lichte metaal. En nu is Jaguar samen met aluminiumfabrikant Alcoa aan de slag gegaan om zijn statige XJ uit lichtmetaal op te trekken. Jaguar heeft de zaken voortva rend aangepakt. Want waar Au di eerst een ingewikkeld space- frame moet bouwen om zijn A8 van voldoende ruggengraat te voorzien, maakt Jaguar gewoon een zelfdragende carrosserie met gelijmde en genagelde alu minium plaatdelen. Ze hebben in Engeland op deze manier 200 kilo gewicht kunnen besparen. En dat merk je tijdens de eerste ritten met de nieuwe XJ. Wat nog mooier is: de XJ was altijd nogal krap. Aan de bin nenkant dan. Daar is nadrukke lijk wat aan gedaan. De zitposi- tie voor lange mensen is voorin nog niet echt ideaal en de grote koffer is nog altijd zeer ondiep. De pedalen zijn overigens te verstellen, niet met een knopje maar alleen door een (Engelse) sleutel ter hand te nemen. De zevende generatie van Ja guars XJ is dus aanzienlijk rui mer geworden. Hij is ook bijna zeven centimeter langer en iet wat hoger, maar kent nog steeds die typische Jaguar-lijn die de XJ zo'n begeerlijke, stijlvolle limou sine maakt. En nu rijden, want dat is het belangrijkste. De carrosserie maakt een we zenlijk stijvere indruk dan de vorige modellen. Hij snijdt mooi stil door de wind, weinig wind geruis, ook niet in de Super charged V8 met zijn 400 pk en navenante snelheid. Je hoort de compressor loeien op hetzelfde moment dat je het gas naar be neden drukt. De XJ6 heeft een voor deze auto nieuwe 3.0 liter V6 (van Ford) met bijna 145 pk en een prijs van 82.550 euro. De zesde generatie van de XJ had immers uitsluitend achtpitters. De 3.5 liter V8 met 265 pk (93.350 euro) was tijdens het proefrijden trouwens de minste van het stel. Niet qua motor prestatie, maar wel vanwege een tamelijk hard klapperende mo torkap wanneer we op een tweebaansweg een vrachtauto tegemoet kwamen. Bovendien voelde het stuur in die versie erg vaag aan, vooral in de midden stand. Nee, dan de V6, die wer kelijk voortreffelijk rijdt, net als de snelle XJR met zijn 4.2 liter Miljonairs-auto De Jaguar XJ dateert van 1968. Er zijn er sindsdien 800.000 van gemaakt. Jaguar mikt er mee op veeleisende klanten, van wie er velen miljonair zijn, aldus brandmanager Lawrence Thomas. „En het aantal miljonairs groeit stevig. Onze klanten houden van de ouderwetse waarden van dit merk, anders zouden ze wel kiezen voor een Audi, een Mercedes of een BMW. Het is vooral de stijl, die een Jaguar onderscheidt van die andere limousines." 400 pk en de luxueuze Super V8. Maar ja, die laatste kost wel 147.450 euro, toch weer 41 mille meer dan de XJR. door Rien van der Steen Na zeven jaar en een half miljoen eenheden komt Mercedes-Benz van de zo mer met een nieuwe Vito. Als opvolger van de mpv V-klasse gaat de auto Via- no heten. De Vito krijgt vijf motorversies, de Viano vier. Daaronder drie CDI- diesels en twee zescilin ders op benzine. Een handgeschakelde zesver snellingsbak of een vijf traps automaat zorgt voor transmissie van de kracht naar de achteras. De huidige Vito had voor wielaandrijving en dat stamt eigenlijk nog van de Hanomag-Henschel (en DKW-)tijcL Die fabriek werd door Daimler-Benz voortgezet. De meeste concurrenten van de Vito zijn voorwielaangedreven, maar Mercedes gelooft in grotere stabiliteit van ach terwielaandrijvers. De mo toren worden in de lengte richting gemonteerd. Bei de modellen hebben rond om schijfremmen en be halve abs ook stabiliteits- controle (esp). De langste versie heeft een laadruim van 6,5 kubieke meter, ruim anderhalve kuub meer dan tot nu toe. De auto kan geleverd worden in drie verschillende leng tes (van 4.74 tot 5.22 m.). Als Combi biedt hij plaats aan negen personen en een bagageruim van 970 li ter. De Vito en Viano zijn vanaf de herfst van dit jaar te koop. De auto wordt ge maakt in Vitoria in Spanje, waar 550 robots staan om de carrosserie te maken. FIETSSTROOK Ligfietsweekeinde Ligfietsers en fietsfanaten die wel eens wat meer willen weten over deze vreemde karretjes kunnen komend weekeinde naar Lelystad afreizen voor het jaarlijkse Ligfietsweekend Cycle Vision. Op en om de testbaan van de Rijksdienst voor het Wegverkeer is saterdag en zon dag van alles te zien en te vin den over de ligfiets. Op twee 'probeerparcoursen' kan ieder een allerlei ligfietsen uitprobe ren. Verder zijn er diverse races, lezingen en stands van am teurs die zelf een ligfiets in kaar zetten. Maar ook na^ alle Nederlandse fabrikant! van deze fietsen zijn van di tij. Het RDW-terrein ligt inl buurt van vliegveld Lelystar slag Eendenweg). Parkeren! gratis. Toegang kost 6 eurol iedereen vanaf 13 jaar; kin<| tot en met 12 jaar mogen g naar binnen. Meer infomijf te vinden op: www.ligfiets. net cyclevisiol Professionele voetpomp ParkTool ontwierp de pomp speciaal voor de professionele fietsreparateur die er jaren in tensief gebruik van maakt Nu is de pomp ook verkrijgbaar voor de veeleisende fietsliefhebber. De PFP-2 staat bol van heavy- duty en high-tech kenmerken, zoals een dubbele aluminium schacht, een mondstuk dat een voudig past op, ventielen van Presta, Schrader en Dunlop en een groot handvat met 'soft touch' rubber. Verder heeft de pomp een grote en makkelijk af leesbare drukmeter, een lange versterkte hogedrukslang en een met rubber bekleed stalen drie puntsvoetstuk dat voor grote stabiliteit zorgt. De adviesver koopprijs is €99,95. Gazelle scoort goed Twee fietsen van Gazelle zijn door de ANWB als beste getest. De Gazelle Medeo hybride werd met 9,4 het hoogst gewaardeerd in de Grote ANWB Fietstest 2003. De Gazelle Shift jeugdfiets werd, evenals vorig jaar, door vakjury en kinderjury uitgeroepen tot ANWB KinderKeus 2003. In de Grote Fietstest werden 24 fietsen voor recreatief gebruik getest doorervaren fietsers. Daarbij lag Fietsen door Biesbosch Het Biesboschcentrum Dordrecht heeft dit jaar voor het eerst >v tochten op het programma staan waarbij zowel wordt gevarei n" fietst als gewandeld. Begonnen wordt op de boot. Vanaf het B jA boschcentrum vaart men - met de fiets aan boord - door het 1 tuurgebied naar het Eiland van Dordrecht. Daar wordt onder ding van een gids door een deel van het Nationaal Park de Bie bosch, langs de Nieuwe Merwede, gewandeld. Na de wandeli wordt op de boot geluncht. Aansluitend volgt een fietstocht v; - kilometer of dertig door de polders. De gidsen rijden mee en l( len op weg terug naar het Biesboschcentrum iets over de histi van het eiland. Aan de dagtocht kan driemaal worden deelgei men: op zaterdag 14 juni en op de dinsdagen 2 en 9 septemb< afvaart is om 9.30 uur, rond 16.00 uur worden de deelnemers terug verwacht. Kosten (inclusief eten en drinken) €25, voor 6 22,50 euro. Informatie en reserveringen: tel. 078 630 65 53, e-mail info@biesbosch.org af: het accent op vering en co De Medeo is volgens de ju duurzame, comfortabele v el tijdsfiets van hoge kwalitei a' met een uitstekend rij- en gedrag. De Gazelle Shift sc n het hoogst van in totaal 30!'f jeugdfietsen. ni Volgens de jury is het een ei en duurzame jeugdfiets vo e gelijks gebruik. De resultat van de test zijn te lezen in 5k tijdschrift FietsActief van n m (advertentie) Een handgeschakelde bak is er niet, alleen een fabelachtig schakelende automaat met zes trappen. In één woord geweldig. Jaguar houdt nog altijd vast aan die typische J-gate om desge wenst zelf te kunnen schakelen. Het doet ouderwets, zo u wilt Engels aan, vooral als je het ver gelijkt met het veel handiger tip- tronic-systeem dat Duitse fabri kanten gebruiken. Het mindere totaalgewicht - de auto weegt tussen 1545 en 1665 (voor de XJR) kilo - ten spijt wil zo'n Jaguar toch een hoop brandstof voor innemende pres taties. We verstookten met de (luchtgeveerde) XJR bijna een li ter brandstof per drie kilometer. Schandelijk. De gemiddelde ko per van zo'n geweldige Engelse auto zal er evenwel niet om ma len. In Nederland denkt de im porteur er per jaar 550 stuks van te verkopen. T0UWBAAN 22 LEIDERDj TEL. 071 - 589 92 56 Mercedes heeft de Vito/Viano opgefrist. Hij kent achterwielaandrijving en een grotere inhoud. Foto: Daimler Chrysler door Ouirijn Visscher De eerste automobilisten waren recreanten. Ze hadden een auto niet echt nodig. De koets was een eeuw geleden veel sneller. Wilde je een tochtje met de auto maken, dan moest je de man met de rode vlag inschakelen. Die liep voor de auto uit om de weg vrij te maken voor dat dui velse apparaat. Het reizen zelf was het reisdoel. De zondagsrij der stamt van af van deze oer- automobilist. De man met de rode vlag is afgeschaft. Het is ook wel prijzig om iemand voor je auto uit te laten draven, zeker nu de maximumsnelheid op de snelweg 120 kilometer per uur is. De vlaggenman is door drie kleurige verkeerslichten vervan gen. Autorijden om het autorij den, daar is op zondag de tijd voor. Ik moet bekennen dat ik ook geregeld zondagsrijder ben. Helaas ga ik onder vooroordelen en beschimpingen gebukt. Met mijn imago is het treurig ge steld. Daar moet maar eens een eind aan komen. Een zondags rijder zou zich niet gehinderd door verkeersregels en de aan wezigheid van achteruitkijkspie gels op de weg begeven. Het idee! Of deze maniak nu veel te traag of veel te snel rijdt, onop lettend zou hij zeker zijn. Een misvatting. Een zondagsrij der is iemand die op de eerste dag van de week met een scho ne in plaats van een vuile auto in de file wil staan. Als iedereen eenmaal in zijn rijdende pronk kamer zit, begint de show. Zie mijn auto, zie mij. Zie mijn a liefdevol gepoetste klassie mijn droomwagen. Het m niet uit welke auto, als 'ie onberispelijk glimt. Een dagsrijder is een verkapte ant. Er moet wat te belev! Ik word flink aangemoedi hort op te gaan met de ai Radio 1 klinken de uittips Meta de Vries die met kal ;r de stem het ene hoogtepi het andere opsomt. Nog wachten, dan kunnen we of het weer de Efteling wc toch het Bonnefantenmu )r Je gaat toch niet met de fi al helemaal niet met de ti naar museum of beurs? A ta haar radiocommercial hoor je immers het geluic een dichtslaand autoport .g een startende motor? Noi j Lekker ontspannen cruis< [£j Rustig de omgeving verke Een select gezelschap autfV( bilisten verpest de boel. Dj te zondagsrijders, die van negatieve imago. Soms zi mensen die uit hun spelo kruipen en bibberend vai dat ene ritje van de maan ken. Zwabberend en zoel rijden ze over de weg. Maar vooral de gestreste stuurder maakt de weg 's dags tot een bezoeking. E niet onthaasten en jakker Meta's uittip 1 tot en met^' Een ontmoeting met hen tot vervelende confrontat 7j Hallo zondagstres. Wie zi niet kan beheersen, is eei dagsrijder in de slechte b nis van het woord. Die va negatieve imago, geen ree Tot zondag.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18