)ntdekkingsreis in eigen land TOERISME Eindeloos zoeken voor je met een prijsvechter de lucht in gaat HDC313 VRIJDAG 30 MEI 2003 illand op z'n Hollands; varend en fietsend betere manier om Neder- ontdekken dan vanaf het en op de fiets. Cydetours nd heeft ze gecombineerd serie arrangementen. Een bouwd vrachtschip doet als drijvend hotel, 's Och- verlaten de gasten de boot ippen op de fiets voor een [tochtje van gemiddeld een eter of vijftig. Onderweg n zij van een gids alles te lover Nederland. Aan het van de dag ligt de boot in Igende havenplaats op de te wachten. De overwe- buitenlandse gasten kijken iweg hun ogen uit, maar en op hun knalrode twee- rs met felgele fietstassen ok veel bekijks. liggend over het stuur le- iwe in het kale polderland- ieen ongelijke strijd met xacht zeven. De Canadese me slingert vanuit bijna ind de berm in. God hoort brommen. Haar man had innen gezet op deze fiets- akantie in Holland. „Lek- ak", had hij nog gezegd, is niet zo moeilijk." Het ent van zwakte waarin ze emde vervloekt ze nu. lt niet alleen, meerdere le an het twaalfkoppige bui- idse gezelschap gaan op ikkie tegenwind door een dal. Ze hebben de hele Ite van het fietspad nodig t tempo is te voet bij te en. 't Is slechts een kilome- tien, op het totaal van de die we vandaag afleggen, het voelt als honderd. En de wetenschap dat dit naar het begin is van een idaagse tocht, heel Noord- nd en Texel rond, een af- van circa driehonderd ki er. e vijftig kilometer zijn weg- jt, voelt het 'thuiskomen' word van de Sailing Home, ngebouwde vrachtschip ïze week ons drijvend ho- als een soort weldadig n de comfortabele salon letours Holland heeft vaarvakanties van een ik en korte arrangemen- (drie nachten) in zijn gramma. Behalve de hier chreven Noord tour idje Noord-Holland en el), zijn er nog vijf week - s; de Zuidtour (Utrecht, oonhoven, Delft, Leiden laarlem), de Parels van Noorden door Gronin- en Friesland. Friesland le Waddeneilanden. Am- dam-Brugge en de Gou- Cirkel (rond de voorma- Zuiderzee). )rijs voor een fietsvaar- ït van een week varieert, inkelijk van de luxe aan rd, van 499 tot 975 euro Ook met kinderen zijn rips te maken, voor hen len andere tarieven. Bij irijs inbegrepen zijn het ilijf, alle maaltijden, kof- in thee, plus de fietsen, nkjes komen voor eigen ning. r meer informatie:Cycle- Holland, Buiksloter- 7a, 103ICC Amsterdam, 120-6274098 en www.cy- mrs.com. Het vlaggenschip van de Cycletoursvloot in zijn thuishaven bij Nemo in Amsterdam. Scherp tekent het profiel van de Zaanse Schans zich aftegen de oer-Hollandse lucht. Foto's: GPD/ Mirjam van Twisk wacht het gezelschap een drankje. In de kombuis geurt de viergangen maaltijd veelbelo vend en benedendeks, in de van alle gemakken voorziene twee persoons hutten, hoeft de war me douche alleen maar openge draaid te worden om de stram me spieren tot nieuw leven te wekken. Genietend van een echt Hollands biertje overheerst de tevredenheid over de geleverde prestatie. Eigenlijk was alleen die eerste dag moeilijk, zo wordt na een week eensgezind geconstateerd. Terugblikkend blijven andere dingen bij. Die geweldige rit door de duinen, de uitbundige kleuren van de bollenvelden, de imposante molens, de karakte ristieke vissersplaatjes en de oergenoeglijke kroegjes waar onderweg werd gestopt voor steeds weer een ander Hollands biertje of een bakkie geurende koffie. Ook de onstuimige vaar tocht van Enkhuizen naar Vo- lendam zullen ze niet snel ver geten, net zomin als de ruitertjes die opeens tevoorschijn plopten uit de kerktoren van Monnic- kendam. En de kudde schapen die zich uit zijn grazende trans zag opgeschrikt door het fiet sende gezelschap en vlak voor de wielen langs een veilig heen komen zocht. Het was 'ama zing', verzuchten ze tevreden. Het idee voor de fietsvaarvakan- tie kwam eind jaren tachtig uit de koker van Frits Deben en Ilja Bendeler. Samen vormden zij de directie van Cycletours, een Ne derlandse reisorganisatie die met succes fietsvakanties in het buitenland organiseerde. Ne derland heeft zoveel goede fiets paden en even zovele waterwe gen; met die combinatie moeten we iets doen, zo redeneerde het duo. Cycletours Holland werd geboren, met de bedoeling Ne derlanders het eigen land te la ten verkennen vanaf de fiets en het water. In eigen land sloeg het concept echter helemaal niet aan. 'Dat kunnen we zelf ook wel regelen', zullen de zunige Nederlanders hebben gedacht. Maar een groep jonge Fransen stapte er wel op in en dat bleek het begin van het succes. Reden voor Ben deler en Deben hun blik te ver leggen naar het buitenland. Met name de Amerikaanse markt toonde zich erg gecharmeerd van dit type vakantie. Jaren achtereen ging het Cycle tours Holland voor de wind. „Jaarlijks groeide het aantal gas ten met tien tot vijftien pro cent", vertelt Bendeler. Er werd gevaren met gehuurde omge bouwde vrachtschepen. Om meer invloed te krijgen op de kwaliteit van het product nam Cycletours Holland na verloop Na een vermoeiende dag fietsen wacht bij 'thuiskomst' op de Sai ling Home het viergangen diner. van tijd een aandeel van vijftig procent in de gehuurde vloot. En er werd een eigen schip aan geschaft: de Sailing Home. Deze 'luxe motor' uit 1927, onderging een complete metamorfose. Al leen de onderkant is nog origi neel, de rest is met veel gevoel voor stijl omgebouwd tot een luxe verblijfplaats voor groepen tot een kleine dertig man. Ben deler trad terug als directeur en behaalde zijn schippersdiploma. Nu is hij, als hij niet ergens in het buitenland op de fiets on derweg is, kapitein op dit vlag genschip van de Cycletours vloot. Juist op het moment dat de reis organisatie dacht alles goed voor elkaar te hebben, sloeg het noodlot toe. „Het begon met 11 september, de mond- en klauw- zeerepidemie, de oorlog in Irak en nu weer de ziekte SARS. Als gevolg daarvan laat de Ameri kaanse markt, waarvan wij het overwegend moeten hebben, het massaal afweten. Ook dit seizoen regent het weer annule ringen", aldus Bendeler. Het is dan ook een klein groepje dat zich op zaterdagmiddag in scheept op de Sailing Home die zijn thuishaven heeft bij Nemo in Amsterdam. Enkele onver schrokken Amerikaanse en Ca nadese stellen, een Italiaanse en een echtpaar uit Mauritius dat evenals een van de Canadezen al voor de tweede keer gast is bij Cycletours Holland, zitten wat onwennig tegenover elkaar tij dens de kennismakingsbijeen komst. Voor die eerste uren aan boord staan slechts een gezamenlijk diner en een test van de hybri- defietsen op het programma. Even een rondje Amsterdam, een tochtje van een uur of twee, om te wennen aan de fiets en het Nederlandse verkeer. Een avontuur op zich, want het niet met veel fietservaring gezegende gezelschap is merkbaar over donderd door het chaotische hoofdstedelijke verkeer. De wind jaagt op grote wolken- plukken en het water in het IJ klotst hevig als we de volgende ochtend uitvaren. Pluvius houdt zich gelukkig gedeisd. Via het Noordzeekanaal en de Zaan be reiken we Zaandam, waar de fietsen op de wal worden gezet voor de eerste echte etappe, Zaandam -Alkmaar. Het eerste half uur is niet echt bemoedigend. Al peddelend door in zondagsrust gedompel de winkelstraten, over weinig in spirerende industrieterreinen zit je je plaatsvervangend te scha men voor je eigen land. Wat moeten die buitenlanders wel denken. Maar dan dient zich de eerste molen aan, even later gevolgd door het silhouet van de Zaanse Schans, scherp afgetekend tegen een typische Hollandse lucht. Dat gaat er meer op lijken. En terwijl je rondzwerft tussen de molens, de boerderijen, de kaas makerij en de geboorteplek van 's lands grootste grutter vraagje je af waarom je hier nooit eerder bent geweest. Waarom je je neus hebt opgehaald voor toe ristische trekpleisters in eigen land, terwijl je daar wel naartoe gaat in het buitenland. Vragen van vergelijkbare aard borrelen deze eerste dag van de trip met de regelmaat van de klok op. Maar ook verrassende observaties van de buitenlandse gasten, zoals: 'Grappig, jullie hebben voor je ramen allemaal twee soortgelijke ornamenten of planten staan. Waarom niet één of drie?' Pas als je er op gaat let ten zie je inderdaad in bijna elke vensterbank twee identieke va zen of twee identieke planten. Een sterk verlangen naar orde ning, misschien? Al fietsend ontdek je een nieuw gezicht van Nederland. Drome rige plaatsjes als Marken-Bin- nen, een lommerrijk terras bij een oer-Hollandse uitspanning op het eilandje De Woude in het Alkmaardermeer en heerlijke, onthaastende heen- en weer- bootjes die met de komst van veertien fietsers topdrukte te verwerken krijgen. En waarom wist ik niet van het bestaan van de Hortus Bulborum in I.im- men, waar ze alle soorten tulpen die ooit Neerlands bodem sier den koesteren voor het nage slacht? En waarom maak ik nu pas kennis met de lommerrijke landgoederen van Heiloo, de grote kerk van Alkmaar, die op zijn oude zandduin hoog uitto rent boven de bebouwing van de historische stad? Een gebrek aan algemene ontwikkeling, ab soluut. Maar ook een nooit eer der bovengekomen lust om het eigen land vanaf het fietszadel te ontdekken. Ze hadden wel gelijk, die jon gens van Cycletours, alleen wij Nederlanders waren te eigenwijs om dat te zien. Voor dat diepere besef heb je een groep buiten landers nodig. REISBERICHTEN Marathonbrochure Het aantal marathonlopers in Nederland is overweldigend en de keuze uit parkoersen wordt groter. Holland International heeft een nieuwe 24 pagina's tellende brochure uitgebracht. Het boekje heeft een looptijd van juni tot en met december 2003. Voor de talrijke lopers die ergens ter wereld hun zolen slijten - of het nu in Stockholm, Jamaica of Thailand is - heeft Holland International allerlei arrangementen samengesteld. Die bestaan vaak uit een loperspakket (met onder meer een gegarandeerd startbewijs), de vliegreis, hotelovernachtingen, transfers en be geleiding tijdens de hele reis. De reisbrochure Marathons juni 2003 - december 2003 bevat ook het aanmeldingsformulier voor marathons in New York, Stockholm, Malta en Jamaica. Ver krijgbaar in de World of Tui-reisbureaus. Duitsland op de fiets Duitsland en fietsen. Een combinatie die in de loop der jaren goed is geweest voor menig grap, maar ook een combinatie waarmee tegenwoordig een aangename actieve vakantie ge vuld kan worden. Duizenden kilometers aan fietsroutes hebben onze Oosterburen te bieden, 's Werelds grootste mountainbike- routenet in het Zwarte Woud, korte makkelijk te fietsen routes voor gezinnen met kinderen en lange-afstandsroutes voor de echte diehards, zoals de 860 km lange Elberadweg. Een groot aantal van die routes is beschreven in de nieuwe brochure Deutschland per Rad (ook verkrijgbaar in het Engels). Alle routes worden door middel van kaartjes in beeld gebracht en voor een deel ervan zijn speciale arrangementen in het overzicht opgeno men. De gratis brochure is te bestellen bij het Duits Verkeers Bureau, tel. 020-6912972, www.duitsverkeersbureau.nl Zwemwaterkwaliteit buitenland Een zomervakantie zonder zwemwater is voor velen vergelijk baar met een ei zonder zout. Zwemmen hoort er gewoon bij. Zeker in de landen rond de Middellandse Zee brengt water de broodnodige verkoeling. De blauwe glinstering van de zee of het sprankelende riviertjes dat langs de camping stroomt, ze zijn zo verleidelijk. Maar zijn ze ook veilig? Op die vraag geeft de ANWB jaarlijks antwoord in zijn Ledenwijzer Zwemwaterkwali teit buitenland. Die voor 2003-2004 is zojuist verschenen. Met symbolen en kleuren wordt aangegeven waar je met een gerust hart te water kunt gaan en waar je, als je gezondheid je lief is, dat beter kunt laten. In de wijzer komen de kusten van Frank rijk, Italië, Noord-Spanje en Kroatië aan bod, maar ook de rivie ren en meren in Frankrijk en de belangrijkste Noord-Italiaanse meren. De zwemwaterkaart is alleen voor leden gratis af te ha len bij alle ANWB-verkooppunten of tegen verzendkosten te be stellen via tel. 0800-0503 en www.anwb.nl Kidsvakanties Echt origineel is de formule niet, KidsWorld kwam er immers ja ren geleden al mee, maar nieuw zijn ze wel; de ANWB Kidsva kanties in de bergen. Acht dagen lang worden ouders met kin deren optimaal vermaakt in een helemaal op kinderen inge steld, drie-sterrenhotel in het Zwitserse bergdorpje Champous- sin. Een Nederlandstalig animatieteam verzorgt dagelijks een activiteitenprogramma met ook onderdelen voor volwassenen, zoals een mountainbikerit met picknick, wandeltochten en een dagtocht naar Montreux. Voor de allerkleinsten is er een crèche met Nederlandse leidsters. Het arrangement, dat alleen voor juli en augustus geboekt kan worden, kost €595 per persoon (inclu sief halfpension en alle activiteiten). Kinderen tot en met twaalf jaar mogen gratis mee, mits zij bij hun ouders op de kamer sla pen. Voor éénoudergezinnen wordt geen toeslag gerekend. Meer info bij de ANWB Reisbureaus, tel. 070-3141480 en ww- w.anwb.nl Kamperen in stijl Recreëren in stijl. Die mogelijkheid biedt de Vereniging Gastvrije Nederlandse Landgoederen en Kastelen (LKC). Logeren op een landgoed, in een trekkershut of in een voormalige pachtboerde- rij, maar ook kamperen of een bedrijfsuitje, bij de LKC kan het allemaal. De organisatie heeft zojuist haar vernieuwde folder het levenslicht doen zien, waarin de 23 aangesloten landgoede ren zich met hun voorzieningen en mogelijkheden presenteren. Ook de website van de club (www.lkc.nl) werd opgefrist. De fol der is te bestellen via tel. 055-3558844. Verwant aan de LKC is de Stichting Natuurkampeerterreinen. Ook deze organisatie heeft zijn folder geactualiseerd. 'Kampe ren met de luxe van eenvoud', zo prijzen de 136 erkende natuur kampeerterreinen zich in deze brochure aan. Wie meer gedetail leerde informatie over een specifiek terrein wil hebben, moet voor 9 euro Het Groene Boekje van de organisatie aanschaffen. Een bestelbon is in de nieuwe folder opgenomen. De gratis fol der is te bestellen via tel. 030-6033701 of info@natuurkampeer- terreinen.nl Walvis en dolfijn spotten Alleen al in Europa zullen dit jaar twee miljoen mensen het rui me sop kiezen om walvissen en dolfijnen van dichtbij te gaan bekijken. Het mag duidelijk zijn, dit soort boottripjes mag zich verheugen in een groeiende populariteit Meer dan vijftig tour operators bieden deze uitstapjes aan. Om door de bomen het bos te blijven zien, heeft de Kustvereniging EUCC op haar inter netsite (www.kustgids.nl/walvisspotten) een schat aan infor matie over de trips voor spotters gezet. De site vertelt niet al leen waar vandaan dergelijke uitstapjes gemaakt kunnen wor den, maar geeft ook tips over waar de scoringskans op een ech te ontmoeting groot is en welke bedrijven diervriendelijk te werk gaan. nis definitief niet meer alleen voor ?n met veel geld. Met dank aan het ;nde legertje prijsvechters in de lucht- Maar hoe vind je een goedkoop tic- n waar vliegen die 'cheapies' allemaal oe? En hoe komt het dat zo'n goedko- ns duurder is dan een dure lucht - laatschappij? Vragen en antwoorden jrote 'alles wat u altijd al wilde weten oedkoop vliegen maar niet durfde te een prijsvechter? ijsvechter is een luchtvaartmaat- zonder franje. Je betaalt aan boord en drinken, het personeel is tot minimum beperkt, ze gebruiken vliegvelden, ze schrijven geen uit, ze zijn doorgaans niet te boeken Isbureaus, maar via internet en ze bie- iinder service dan de grote luchtvaart - Ichappijen. Alles om de kosten te rfi en de tickets goedkoop te houden, kendste zijn het Ierse Ryanair en het te easyjet. Een nieuweling is Jet2. Van- vliegen Germanwings, Hapag- Express en Deutsche BA. Basiqair (ei- in Nederland en Air Berlin tsland zijn nog aan hun 'coming out' bezig. eb ik nodig ont een vlucht te boeken? jmputer met internetaansluiting, een creditcard en veel geduld. Alle luchtvaart maatschappijen zijn ook telefonisch te be reiken, maar dan betaal je meer voor een vlucht. Ze willen namelijk dat je via internet boekt. Dat kost geen personeel en dus geen geld. Alle prijsvechters hebben sites. Boeken is simpel: voer datum, bestemming en aantal personen in en kijk. Betalen doe je met je creditcard via een beveiligde verbinding. Wie alleen maar prijzen wil controleren klikt ook op boeken. Je hoeft niet bang te zijn dat je per ongeluk boekt. Dat gebeurt pas bij de laatste stap nadat je je creditcardnummer hebt ingegeven. Géén reisbureaus Wie via een reisbureau boekt krijgt nóóit de prijzen van de prijsvechters, behalve die van Basiq Air en Air Berlin. De echte prijsvech ters willen namelijk niets met reisbureaus te maken hebben. En dus zeggen de reisbu reaus ook niet dat je soms heel goedkoop kunt vliegen. Maar het kan wel voorkomen dat reisbureaus exclusieve deals hebben met luchtvaartmaatschappijen, dus sla ze niet over. Op www.dreizen.nl, www.vliegtarieven.nl en www.waarheenwaarvoor.nl kun je Soms best leuke aanbiedingen vinden. Bedenk echter dat je altijd geld betaalt voor hun ser vice -15 tot 25 euro - ook als je via internet boekt. Wat kost het nou? Tja, ergens tussen de 38 en 250 euro voor een retour. De prijs hangt van een aantal factoren af. De belangrijkste is: vroeg boe ken. Hoe vroeger je boekt, hoe goedkoper. Vluchten op impopulaire tijden (heel vroeg en midden op de dag) zijn over het alge meen ook goedkoper. Evenals vluchten op doordeweekse dagen. Zoeken, zoeken, proberen en verder zoeken is het credo. Net zo lang tot je een prijs hebt gevonden die je aanspreekt. Bijvoorbeeld een retourvlucht van Keulen/Bonn naai" Ro me in oktober. Geboekt eind vorig jaar voor 38 euro. Prijsvechters hebben steeds vaker kortingacties. Wie op de hoogte wil blijven van messcherpe aanbiedingen doet er goed aan zich op een e-mail-nieuwsbrief te abon neren. Concurreren Een prijsvechter is niet altijd automatisch het goedkoopst. Zeker als je kort van te vo ren boekt - en helemaal als er een overnach ting van zaterdag op zondag in het verblijf zit - kan het lonen ook even een kijkje te ne men bij de gevestigde luchtvaartmaatschap pijen. Die concurreren af en toe lekker mee. Hun voordeel is dat ze vaak een grotere keu ze aan vluchten hebben. Ook een vlucht bij een 'gewone' luchtvaartmaatschappij kan via internet worden geboekt. Dat bespaart toch snel zo'n 25 euro. Van waar naar waar vliegen die prijsvech ters? Voor mensen die in de grensstreek wonen zijn de Duitse luchthavens vaak dichterbij dan Schiphol. De jongste loot aan de prijs vechters-stam is Airport Niederrhein, net over de grens bij Gennep. Ryanair vliegt vanaf Niederrhein naar Londen. Die stad wordt door Ryanair ook aangevlogen vanaf Eindhoven, Groningen en Maastricht, ter wijl easyjet vanaf Schiphol vliegt. Easyjet heeft Schiphol als een van zijn vier bases en vliegt ook naar Genève, Nice, Bar celona, Glasgow, Edinburgh, Liverpool en Belfast. Basiqair vliegt naar onder meer Londen, Nice, Barcelona, Bordeaux, Mar seille en Malaga. Vanaf Keulen/Bonn vliegen Hapag-Lloyd Express en Germanwings naar onder meer Londen, Barcelona, Nice, Milaan, Rome, Is tanbul, Praag, Boedapest, Wenen, Berlijn, Madrid, Zürich en Lissabon. Air Berlin vliegt vanaf Mönchen-Gladbach naar Londen, Wenen en Zürich. Vanaf Düsseldorf, Dort mund en Münster-Osnabrück<toorden talrij ke vakantiebestemmingen rond de Middel landse Zee aangevlogen. Is het nou allemaal picobello met die prijs vechters? Nee. Er zit hier en daar een addertje onder het gras. Ryanair en easyjet vertellen in hun advertenties minder dan de helft. Als ze weer eens een leuk aanbod hebben voor 9,99 euro enkele reis, zeggen ze er niet bij dat die reis exclusief belasting is. En die is hoog. Zo adverteerde Ryanair met een vlucht voor 41,29 euro vanaf Maastricht. Die prijs is als volgt samengesteld: 1,98 euro voor de vlucht, 4 euro voor het gebruik van een creditcard en 35,31 euro belasting. Bo vendien berekenen easyjet en Ryanair res pectievelijk 6,50 en 4 euro voor het gebruik van een creditcard. De Duitse prijsvechters doen dat niet. Ook geven zij hun prijzen al tijd weer inclusief belasting. Eelco van den Heuvel Wie goedkoop wil vliegen is niet altijd het voordeligste uit bij de prijsvechters. Montagefoto: Ron Pichel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17