Elektronische kaart eindelijk in opmars MESjBHSi Frans cabrio-bouwpakket met gebruiksaanwijzing 'Lage bandenspanning motoren verontrusten1 Superoldtimers Het eigen land ontdekken vanaf boot en fiets WEG&WIEL2 Zakelijke markt kan niet om de Avensis heen Record banden wisselen op circuit zandvoort - Auto's worden steeds beter en komen daar door minder bij de dealer voor onderhoud. Daardoor zullen er steeds meer met slechte ban den rondrijden. Om de aan dacht hierop te vestigen organi seren de Opel-deaiers morgen een recordpoging banden ver wisselen bij Slotemakers anti slipschool op het circuit van Zandvoort. De recordpoging (11-16 uur) wordt omlijst met diverse activiteiten. Kia overweegt fabriek in Europa vianen - Dankzij de grote vraag naar zowel de vrijetijdsauto's als de traditionele personenwa gens heeft Kia Motors Corpora tion in het eerste kwartaal van dit jaar een netto winst geboekt van 43,2 procent. Kia verkocht in de eerste drie maanden 21 procent meer, ofwel 260.789 auto's wereldwijd. In Europa stegen de verkopen zelfs meer dan 50 procent. Kia Nederland verkocht 2577 auto's, een stij ging van 100 procent. De Kore aanse fabrikant is zo opgetogen door dit resultaat dat de moge lijkheden voor een Europese fa briek worden onderzocht. licht niet naar Nederland. De 1.4 waarmee we reden was uitzonderlijk slap geveerd en was ook tot heftig overstuur te verleiden. De 1.6 zat aanzienlijk strakker in zijn onderstel. De in het Spaanse Villaverde gebouw de open auto tordeert nogal en dat de ingewikkelde dakcon structie uit zoveel verschillende onderdelen bestaat is op slecht wegdek ook heel goed te horen. Bovendien is het interieur is ook nogal aan de tochtige kant als het dak naar achteren gescho ven is. Het mooist rijdt hij com pleet dicht of compleet open. De vier zijruitjes gaan omlaag door op knoppen te drukken. Maar die zitten onhandig mid den op de vloer. Die voor de achterste ruiten zitten zelfs heel lastig achterin. En het dash board is nogal plasticerig. Ver der is de verstelrail voor de stoe len voorin nogal kort Bagage ruimte blijft er natuurlijk niet veel over als het dak erin gekan teld wordt. Van de 270 liter blijft dan maar 140 liter over. Citroën verwacht nogal wat van het nieuwe cabriootje: er moe ten er dit jaar in ons land nog 1200 de showrooms uit. Volgens de importeur zijn er al 200 be steld. Hij kost 18.990 euro (in clusief onder meer abs, centrale vergrendeling en vier airbags). De 1.6 met halfautomaat kost twee mille meer. En een Peu geot 206 CC is dan maar enkele tientjes duurder. door Rien van der Steen Amsterdam - Het is een beetje bewerkelijk om er een echte open auto van te maken. Want dan zit je met een paar enorme dakbogen opgescheept. Maar de nieuwe Pluriel van Citroën is wel een leuk ding om op andere manieren open te gooien. Citroën groeit tegen de verdruk king in. Het merk van zus Peu geot verkocht tot en met april 500.000 auto's. Terwijl andere automerken met procenten te gelijk dalen groeide Citroën het afgelopen kwartaal met 13 pro cent. Ook in Nederland doet het Franse merk het goed: de afzet nam met 11 procent toe. PSA investeerde 202 miljoen euro in de nieuwe Pluriel. Per dag worden er 320 gemaakt. De auto bestaat voor 65 procent uit onderdelen die gelijk zijn aan die van de C3. De Pluriel is wel 130 kilo zwaarder. Een leuk getekende auto, waar - als je er wat moeite voor wilt doen- van alles van te maken valt. Zelfs een pickupje. Je hebt even tijd nodig om deze multi functionele uitvoering van de C3 van gedaante te laten verande ren en meestal zal dat gewoon gebeuren door aan de knop te draaien waarmee het canvas dakje in fases naar achteren schuift. Desgewenst compleet over de achterruit heen, maar dan zie je dus geen barst meer door de achteruitkijkspiegel. De C3 Pluriel kan een 4-persoons cabrio zijn, al zal hij het meest in deze hoedanigheid worden gereden, met de zijbogen er nog op en alleen het roldak omlaag. Foto: Citroën Het vernuftig geconstrueerde dak van de Pluriel wordt ge maakt door de firma In alfa in Venray. Als dat in de kofferruim te gekanteld wordt, kunnen de 12 kilo wegende dakbogen uit genomen worden en onder de rodondendron geparkeerd. Dan moet je wel knap zeker zijn van lekker weer, want als de hel los breekt is men reddeloos verlo ren. Zolang je gas kunt blijven geven valt de natte schade ove rigens nog mee, zoals we tijdens een proefrit vaststelden. Voor de parkeerstand is er wel een reser vedakje beschikbaar en Citroën studeert nog op de lijdbare uit voering daarvan. De Pluriel is er met 1.4 liter 75 pk motor en een aanzienlijk vlottere 1.6 liter 110 pk die met een ook een gerobotiseerde, wat traag schakelende automaat, ge naamd sensodrive, kent. Er komt ook een versie met diesel motor, maar die haalt het wel- VRIJDAG 30 MEI 2003 redactie: Peter Lod BLIK Een van de publiekstrekkers op het komende Super Oldti mer Festival is ongetwijfeld deze Chevrolet Corvette Sting Ray Convertible uit 1963. De Corvette wordt ook wel 'de enige echte Amerikaanse sportwagen' genoemd. De legendarische auto kwam precies een halve eeuw gele den op de markt. Aan het eind van de jaren vijftig boek te Chevrolet successen in de racerij met een felrode Stingray racewagen. Ook werd er in die tijd een span nende conceptwagen gelan ceerd, genaamd Mako Shark. Beide wagens stonden model voor de nieuwe Corvette Sting Ray, die in 1963 op de markt kwam. De roadster was spectaculair veranderd en de fabrikant kon maar nauwelijks aan de vraag vol doen. Voor het eerst was de Corvette ook als coupé ver krijgbaar. Met de nieuwe vorm was de sportwagen in één klap helemaal bij de tijd. Een strak ontwerp met fraaie glooiingen en markante de tails als de wegklapbare kop lampen. Bij de roadster kon het dak worden opgevouwen en weggeborgen onder een scharnierende klep. Foto: Super Oldtimer Festival IN HET VERLEDEN De Hobahohallen te Lisse, tege li het VW-kantoor, staan tijdens h pinksterweekeinde (7, 8 en 9 ju sl weer vol met de traditionele Su li timers. Vele honderden klassiek to's zijn er te zien en in veel get e: ook te koop. En natuurlijk zijn k stalletjes met 'randverschijnsel! >e als onderdelen, boeken, bladen lii ders, miniaturen en zo meer. D E is zaterdag 7 juni vanaf 11 uur zondag 8 en maandag 9 juni va it: uur. Om 18 uur sluit het festiva jf gang kost 8 euro, kinderen t/m betalen de helft en de allerklein e mogen voor niets naar binnen, oi Weg&Wiel door Peter Lodewijks Nog los van de ergernis en het gevaar op de weg kost het zoe ken naar het juiste adres vaak veel tijd. Bovendien vergen de extra autokilometers de nodige brandstof. Kortom: zoeken is niet goed voor de portemonnee en het milieu is er ook niet blij mee. De oplossing: een navigatiesys teem. Het is nog geen gemeen goed, maar de elektronische kaartlezer is wel degelijk bezig aan een opmars. Opel meldt bijvoorbeeld dat het afgelopen jaar 35.000 auto's heeft verkocht met een in de fa briek geïnstalleerd navigatiesys teem, waarvan bijna 30.000 in Duitsland en een kleine 1750 in Nederland. In totaal zijn er sinds 1988 al meer dan 100.000 klan ten wereldwijd die hun Opel hebben uitgerust met een navi gator. Het Duitse merk biedt elektronische kaartlezers aan op vrijwel al zijn modellen. Vorig jaar werd in Nederland een navigatiesysteem geïnstal leerd in 31 procent van alle Omega's, het hoogste aandeel van a&e Opel-modellen. Dit komt doordat de Omega voor namelijk zakelijk wordt gebruikt. Van alle Vectra-klanten kiest ruim 6 procent voor een naviga tor en bij de Zafira en Astra ligt dit aandeel nog een stuk lager. Onderzoek toont aan dat 75 procent van alle bestuurders graag een navigatiesysteem zou willen bestellen als ze een nieu we auto aanschaffen, maar de meerderheid doet dat niet om dat het gewoon te veel kost, mi nimaal zo'n 2000 euro. ANWB De ANWB meldt nu dat het ook een navigatiesysteem op de markt brengt. Het wijst de weg gebruikers niet alleen de weg, maar kan hen ook om de files heen leiden, aldus de toeristen bond. Het apparaat heet Engin (zie: www.engin.nl) en is vanaf begin juni verkrijgbaar. Het voorziet bestuurders van actuele verkeersinformatie en biedt een alternatieve route wanneer er fi les staan op de geplande route. Ook tijdens de rit blijft het sys teem de bestuurder met ver keersinformatie op de hoogte houden. De Engin werkt met een electro- zaken te laten zien als pompsta tions, parkeergarages, geldauto maten, hotels of restaurants. Behalve navigeren kan Engin ook de kilometeradministratie voor zijn rekening nemen. Jaguar Bij een merk als Jaguar mag een navigatiesysteem natuurlijk niet ontbreken. Dat doet het ook niet maar de Britse fabrikant meldt een nieuwtje op dit gebied. Er is nu tijdelijk een Jaguar S-type le verbaar die voor een meerprijs van 1000 euro is voorzien van een splinternieuw VDÖ Dayton navigatiesysteem met de display in de binnenspiegel! Volgens Jaguar is die plek een heel natuurlijke en comfortabele plaats voor een beeldschermpje, waarbij goed op het verkeer kan worden gelet. De visuele en uiteraard ook de gesproken aan wijzingen kunnen gemakkelijk worden gevolgd. De innovatieve binnenspiegel- navigator wordt geleverd op een beperkt aantal Jaguars S-type in verschillende uitvoeringen. De normale consumentenprijs van genoemd navigatiesysteem bedraagt 3.899 euro. zevenaar - De gemiddelde mo torrijder in Nederland rijdt op banden met een te lage span ning. Bij 'plezierrijders' is de on derspanning van de banden zelfs 'verontmstend'. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Nederlandse Vereniging voor Verhoogde Motorrijvaardigheid (NWM) in de afgelopen maan den samen met motorbanden- specialisten heeft gehouden on der 1600 motorrijders. De NWM wijst erop dat zich in de afgelopen tijd weer enkele ern stige motorongevallen hebben voorgedaan. Sommige daarvan zijn volgens de organisatie mo gelijk mede veroorzaakt door een te lage bandenspanning. Motorrijders controleren de spanning van hun banden te weinig. „Dat kan fataal zijn", waarschuwt NWM-voorzitter H. Kuijper. De spanning in vooral de voorbanden blijkt vol gens hem soms zo laag dat het tot problemen bij het stuurge- drag leidt, zeker bij fors afrem men of in de bochten. Ook veel auto's rijden met te slappe banden. De meeste auto bezitters weten wel dat dat ban denspanning en profieldiepte belangrijk zijn voor het wegge drag van de auto, maar weinig mensen houden de spanning ook daadwerkelijk in de gaten. Elk jaar als de vakantietijd na dert, wordt er met nadruk op gewezen dat men de banden moet nakijken, vooral van cara vans die vaak een jaar hebben stilgestaan. Uit onderzoek blijkt telkens weer dat automobilisten onvoldoende op de hoogte zijn van de gevolgen van een ver keerde bandenspanning. Meer slijtage en kortere levensduur worden meestal als eerste ge lt ALE MEI 30 Vrij rijden-dag Historische Auto Ren Club, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 31-1/6 Historie Zandvoort Trophy, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 31-1/6 Ligfietsweekeinde Cycle Vision 2003, RDW-baan Lelystad. www. ligfietsnet cyclevision 31-1/6 RSG Racing Days, internationale autoraces, TT-circuit Assen. 059 2380 380. www.tt-assen.com JUNI 1 GP Monaco, Formule 1, Monte Carlo. 7-8 Magirus Festival van Magirus-Deutz Club, Helmond. 047 8546 940. www.magirustig.nl 7-9 Super Oldtimer Festival, Hobahohallen, Lisse. 025 2687 466. www. sup erold timerfestival, com 9 Radio 538 Pinksterraces, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 9 Viva Italia, TT-circuit Assen. 059 2380 380 of 016 5503 554. www.tt-assen.com www.vdbcarevents.nl Vauxhall 100 jaar Vauxhall dateert als auto bouwer van 1903 en werd in 1925 overgenomen door Ge neral Motors, waartoe ook Opel behoort Samen met zusteronderneming IBC maakt Vauxhall auto's in hoofdvestiging Luton (Beds- fordshire) boven Londen en Ellesmere Port in Cheshire. De onderneming maakt ook Frontera's en Vectra's voor Opel en het Australische GM-merk Holden. Vorig jaar produceerde Vauxhall ruim 131.000 wagens. Ze worden in Engeland en Schotland verkocht. In Ierland heten de auto's weer gewoon Opel. door Peter Lodewijks Amsterdam - De Britse Opel-zus Vauxhall bestaat een eeuw en viert dat onder meer met een aansprekend studiemodel, ge naamd VX Lightning. Volgens de fabrikant is dit slechts een ver jaarscadeautje en bestaan er geen plannen voor productie, maar het initiatief zou best eens kunnen leiden tot een opvolger voor de Opel Speedster. De tweezits roadster VX Light ning heeft namelijk dezelfde technische basis als de Solstice, de conceptauto van Pontiac (ook een GM-merk) die voor het eerst te bewonderen was op au toshow van Detroit in 2002. Van de Amerikaanse Solstice is be kend dat die in productie gaat en dat er Europese versies van komen voor GM-merken als Saab, Opel en VauxhalL De VX Lightning zal dus zo'n Europese De Vauxhall-studie VX Lightning markeert het 100-jarig bestaan van de Britse onderneming. Foto: CPD variant zijn. Het eigen gezicht is bedacht bij GM's ontwerpstudio in Engeland. De imagebuilder van Opel, de Speedster, is ook in het Verenigd Koninkrijk op de markt en heet daar Vauxhall VX220. Een recent actiemodel werd aangeboden als Lightning Yellow Limited Edition. Vauxhall zegt dat het de reacties van het publiek op de nieuwe conceptwagen nauwlet tend in de gaten houdt, nog een aanwijzing dus dat productie bepaald niet uitgesloten is. Onder de lange motorkap van de VX Lightning is een nieuwe versie van Opel/Vauxhall's vol ledig uit aluminium opgetrok ken 2.2 Ecotec-motor te vinden. De krachtbron is uitgerust met een turbocompressor en produ ceert een maximum vermogen van 240 pk en een koppel van 305 Nm. De nieuwe krachtbron, die dus anders dan bij de Speedster gewoon voorin zit, is gekoppeld aan een 6-versnel- lingsbak en drijft de achterwie len aan. Volgens de fabrikant symboli seert het verjaardagsmodel een terugkeer naar de tijd waarin Vauxhall bekend stond als fabri kant van echte sportwagens. De klassieke Britse roadster keert terug, maar dan met een mo dem jasje. Hij zou dichter bij de klanten staan dan de Speedster, die weliswaar erg puur en fraai is, maar wellicht te extreem voor massamerken als Opel en Vaux hall. Het beeldschermpje van het navigatiesysteem in de Jaguar S-type zit in de binnenspiegel. Foto: Kroymans nische zakagenda en een gps- ontvanger en is eenvoudig in de auto aan te brengen. Aan de hand van gesproken informatie, pijlen en kaarten kan de weg worden gewezen in een groot aantal Europese landen. Stan daard wordt het navigatiesys teem geleverd voor 948 euro in clusief actuele verkeersinforma tie voor Nederland en Duits land. Wie al een zak-pc heeft koopt het voor 649 euro. De ANWB-navigator heeft de mogelijkheid om langs de route Vooral de voorband van ee b' torfiets is uiterst bepalend w het stuur- en remgedrag. E en goede spanning is dan ook rs levensbelang. Foto: Archief noemd, terwijl belangrijke volgen voor de veiligheid,li slechter remmen, minder iv en gevaar voor een klapbai pas later worden genoemd kr Bij motoren zijn de gevarei m veel groter, met name de v m band van een motor moet bi len tijde goed op spanning in De NWM adviseert motoi ral ders hun banden te vullen lal stikstof, omdat die daardo is langer op spanning blijven iei organisatie houdt volgend en maand samen met bandei dt porteurs enkele informati< rai gen over de veiligheidsasp nc van de banden. uk Naast de veiligheid is er o< da economisch belang. Als el lt< tomobilist en motorrijder 11 bandenspanning bijhoudt er er volgens deskundigen ja ti in Nederland 100 miljoen [d brandstof te besparen. h N D E R °d 14-15 Spettacolo Sportivote Circuit Park Zandvoort. Ie 023 5740 750. www.cpz.nljP1 15 A-Ford clubdaj Den Hartogh For< Hillegom. 025 2518 118. 15 Int. Alfa Romeo meetii Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 15 GP Canada, Formule 1 Montreal. 28-29 Mega Truckfestival Ie Six Flags, Flevopolder. 016 5503 554. www.megatruckfestival.n (e 27-29 Italia a Zandvoort, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.n ic 28 Gauloises Dutch TT, el Grand Prix van Nederlan< s; TT-circuit Assen. 059 2380 380. www.tt-assen.com www.motograndprix.cora 29 GP Europa, Formule 1 le Nürburgring, Duitsland, el Tips naar: redactie Weg Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: Aankondiging ondi van de betreffende gever is niet gelastingen of gewijzigde Voor de laatste informatie: bel melde telefoonnummer of ga betreffende internetadres.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16