LEIDEN REGIO WD-plan: megadisco i W4-gebied 'Nu liggen er echt 150.000 bijbels' 5Boer is geen dienstverlener voor verwende stedeling Petitie tegen bouwplan Dorpsstraat massaal gesteund Coalitie schrapt nie raadhuis Voorschot &L. Werkstraf voor afpersing met geweld 'Nu knopen doorhakken' Pas getrouwden kunnejj boete onmogelijk betalt lulxi »1 Fietser gewond na aanrijding wassenaar - Een 50-jarige vrouw uit Wassenaar is gister middag gewond geraakt toen zij op de fiets frontaal in botsing kwam met een bromscooter. De bestuurder van de brom scooter, een 31-jarige Hage naar, moest op het fietspad van de Wassenaarse Slag uitwijken voor een stilstaande bromfiets. Hij kwam met de schrik vrij. De vrouw moest met verschillende botbreuken worden afgevoerd naar het Bronovo ziekenhuis in Den Haag. Autobrand in Voorschoten voorschoten - Aan het Voor- schotense Operapad is gister ochtend vroeg een geparkeerde auto uitgebrand. Twee auto's die naast het brandende voer tuig stonden, raakten bescha digd. Voorschoten is de afgelo pen maanden vaker opge schrikt door branden. Ruzie over aanrijding oecstgeest - Een 84-jarige Oegstgeestenaar is begin deze week aangehouden voor poging tot doodslag, nadat hij met zijn auto een 51-jarige plaatsgenoot had geschept. De twee hadden ruzie gekregen over een aanrij ding op de Haarlemmerweg in Oegstgeest. Toen de 51-jarige automobilist de bejaarde man wilde beletten om weg te rijden, gaf de 84-jarige gas. Daarbij nam hij zijn plaatsgenoot op de motorkap mee. Bij de verkeers lichten kon het slachtoffer van de kap afrollen. Hij opende ver volgens het portier, pakte de autosleutels af en deed aangifte op het politiebureau. De auto en de bestuurder waren ver dwenen toen de politie arri veerde. 's Middags meldde de 84-jarige zich alsnog bij de poli tie. Nog geen besluit Warmonderhek warmond - De Warmondse ge meenteraad heeft nog geen be sluit genomen over een oplos sing voor de gevaarlijke ver keerssituatie bij Warmonder hek. Bij Warmonderhek moeten fietsers abrupt van een fietspad langs de Oranje Nassaulaan de autoweg op. De door burge meester en wethouders voorge stelde oplossing, waarbij de au to's om een drempeltje, een zo geheten verkeersgeleider, heen moeten rijden waardoor de fiet sers beschermd worden, werd woensdagavond niet goedge keurd. De gemeenteraad vindt deze oplossing niet veilig ge noeg en te duur. De gemeente gaat nu onderzoeken of de situ atie veiliger gemaakt kan wor den door het plaatsen van hek jes waar de fietsers tussendoor moeten om op de weg te ko men. den haag/wassenaar - Een 60- jarige vrouw uit Wassenaar is woensdag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur, omdat ze twee zware jongens op een col lega-tandarts heeft afgestuurd om hem op gewelddadige wijze te dwingen een schuld van tien duizenden guldens aan haar te betalen. De verdachte ontkende tijdens de behandeling van de zaak met klem dat ze iets met de afpersing te maken had. Een mondtechnicus en de twee kleerkasten verklaarden echter bij de politie iets anders. De twee sterke mannen zouden er voor zorgen dat de opvolger in de tandartsenpraktijk de schuld zou aflossen. Ze stormden op 26 juni 2001 de praktijk in, gaven de tandarts een paar flinke klap pen en riepen dat hij zijn schuld moest aflossen. De doodsbange tandarts vluchtte schreeuwend de woning van de verdachte in en probeerde de trap op te ren nen. De 60-jarige vrouw en haar zoon zouden hem zonder par don de trap weer hebben afge duwd. De twee zware jongens duwden het slachtoffer hun au to in en reden naar zijn woning. Ze zeiden dat hij de volgende dag moest betalen, anders zou den ze hem iets aandoen. Hij mocht er geen politie bijhalen. De tandarts waarschuwde de politie toch. De rechtbank achtte ondanks de hardnekkige ontkenningen van de verdachte bewezen dat de vrouw de gewelddadige afper sing had uitgelokt. De verklarin gen van het slachtoffer en de drie andere mannen gaven daarbij de doorslag. Het open baar ministerie eiste twee weken geleden een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke cel straf van een half jaar tegen de vrouw, omdat de drie mannen deze straf ook kregen. vrijdag 30 mei 2003 Agrariërs uiten bezorgdheid op symposium door Judy Nihof zoeterwoude - Niet langer pra ten, maar doen. Veel boeren in Zoeterwoude, Stompwijk en Rijnwoude willen zich best extra inspannen om het platteland mooi en rijk aan vogels te hou den en toegankelijker te maken voor de stedeling. Maar ze wil len nu eindelijk wel eens duide lijkheid over de verdiensten voor die activiteiten. Bestuurders uit Zoeterwoude, Leiderdorp en Zoetermeer druk ten de agrariërs woensdag tij dens een drukbezocht symposi um in Don Bosco in Zoeterwou de op het hart dat het wel goed komt met die vergoeding. Zoe terwoude heeft al een groen fonds, wethouder Roerig van Zoetermeer is 'erg vóór' een groenfonds en Leiderdoip over weegt om vijf euro per gezin te vragen ten bate van het platte land. Dat levert een pot op met 750.000 euro. „Gezinnen geven veel geld uit aan pretparken. Voor vijf euro hebben ze een abonnement op land van Wijk en Wouden", aldus de Leider- dorpse wethouder Molkenboer. Ook Leiden zou er inmiddels van overtuigd zijn dat er geld naar het platteland moet. Het is de vraag of de boeren iets opschieten met die toezeggin gen. De melkprijs zakt gestaag, waardoor veel agrariërs het am per kunnen bolwerken. Laat staan dat boeren er nog iets naast kunnen doen. Bovendien lopen ze vaak tegen strenge re gels aan, die hen beletten om bijvoorbeeld horeca-activiteiten te ontplooien of zorgboerderij te worden. ,Als ze doorgaan met het verlagen van de melkprijs, dan hebben we straks zóveel zorg; dan worden we vanzelf al lemaal zorgboerderij", aldus boer Niek van der Hulst. Een ander knelpunt is dat de re creant hoge verwachtingen heeft van het platteland, waar aan boeren moeilijk kunnen voldoen. Dat bleek tijdens een sessie waarbij stadsmensen hun wensen kenbaar konden maken. Bij een dagje platteland denken ze aan wandelen, fietsen en paardrijden in de polder. Terwijl veel boeren niet zitten te wach ten op nog meer paden die het land versnipperen. Ook willen bezoekers koeien in de wei zien en oude boerderij en, en geen grote rechttoe recht aan ligboxenstallen. Burgemees ter Zonnevylle van Leiderdorp oogstte veel applaus met zijn waarschuwing voor een al te nostalgische voorstelling van za ken. „Boeren moeten wel de kans krijgen om hun bedrijf uit voeren." Dat onderstreepte ook acteur Bram van der Vlugt, die als voorzitter van de stichting Gras en Wolken strijdt voor be houd van de uitstervende boer. „Boeren zijn in de eerste plaats voedselproducent. En niet een soort dienstverlener voor de ver wende stedeling." Evenals de Zoeterwoudse wethouder Ates wees hij op het belang dat er in Nederland voedselproductie blijft bestaan. .Anders kun je beter emigreren." Oegstgeestenaar viert mijlpaal Bijbelvereniging door Nancy Ubert oegstgeest - In een suite van het Amsterdamse Mercurehotel legt een medewerker van de Bijbel vereniging, die haar 'standplaats' in Oegstgeest heeft, vandaag het Nieuwe Testament op het nacht kastje. Duizenden keren heeft de man dat al gedaan. Het boek, ge bonden in warmrode omslag, wordt al 55 jaar door de 'passieve evangelisten' verspreid in hotels, ziekenhuizen en gevangenissen. Met het exemplaar van vandaag liggen er precies 150.000 in het hele land. Maar misschien zijn het er al een paar minder, want de uitgave verdwijnt nog wel eens in de koffer van een gast. Bijbels die verdwijnen? Voor de Bijbelvereniging, voorheen de Nederlandse Gideons, heet dat geen diefstal. „We hopen dat ie mand er wat aan heeft. Dat hij of zij het boek kan gebruiken. Waarom zou je anders een bij bel mee naar huis nemen", rea geert de Oegstgeester Jan Vonk (71), die inmiddels tien jaar het secretariaat bemant Vooral na de aanslagen in de VS op 11 september 2001 zijn heel wat bijbels van de hotelkamers ver dwenen. Ongeveer het dubbele aantal in vergelijking met de ja ren daarvoor. „Nu liggen er echt 150.000 bijbels van ons ver spreid", markeert Vonk de mijl paal. „Maar voordat je er zoveel op de nachtkastjes hebt liggen, zijn er al heel wat meer ver deeld, omdat ze dus steeds ver dwijnen." Het Nieuwe Testament is niet alleen in het Nederlands (de vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap 1951) te le zen. Vanwege de vele buiten landse gasten worden in hotels en bungalowparken doorgaans meertalige Nieuwe Testamenten neergelegd. Deze rode boeken bevatten naast de Nederlandse teksten ook bijbelvertalingen in Duits, Frans en Engels. Zieken huizen en andere verpleegin stellingen vragen meestal om een dunner exemplaar van het Nederlandstalig Nieuwe Testa ment met de Psalmen. Doordat het boek minder dik is, kunnen patiënten het makkelijker vast houden. „Sommige mensen vinden het leuk om de Vertalin gen met elkaar te vergelijken. Dat is ook een van de redenen om ze mee te nemen." Diefstal is te accepteren, maar vermin king, daar heeft Vonk het moei lijk mee.Als je een bijbel terug vindt met godslasterlijke tek sten, heb je het toch wel even zwaar. Ook zien we boeken te rug met advertenties van prosti tuees. Wat ook voorkomt is dat bladzijden zijn uitgesneden. Aan de buitenkant zie je niets, maar als je het boek openslaat zie je een soort geheime bewaar- doos." Bijbels vervangen en nieuwe exemplaren uitdelen. Het werk van de Bijbelvereniging stopt nooit. Waar haalt de vereniging het geld vandaan? „De protes tantse kerken ondersteunen ons en we hebben uiteraard particu liere begunstigers. De laatste tijd krijgen we ook veel legaten. Nieuwe leden werven is moei lijk, valt me op. Vroeger werd je lid voor het leven, tegenwoordig ondersteunen mensen ons voor een paar jaar. De oude grijze be gunstigers zijn trouw, maar die groep dunt natuurlijk wel uit." Een vrouw, die in 1959 lid is ge worden, betaalde toentertijd een kwartje per maand. Dat is ze trouw blijven doen. Weer een ander doneert al decennia lang 45 cent. „Op dat soort bedragen moet ik toeleggen", vertelt Vonk die naast zijn werk als secretaris ook de penningen beheert. „Banken vragen immers ook overschrijvingskosten. Ik pro beer de leden wel uit te leggen dat ze beter één keer per jaar kunnen storten, maar sommi gen zijn al zo oud. Die begrijpen niet, dat hun maandelijkse 20 eurocent de vereniging verlies oplevert" Zorgen dat de bijbel er ligt. Dat is de enige evangelisatiedaad van de Bijbelvereniging. Geen verwijzingen en geen oproep om toch vooral de plaatselijke kerk te bezoeken. „Passieve evangelisatie noemen we dat Die vrome praat is helemaal niet nodig, vinden wij. Als het Hem menens is, zal er ook iets met een mens gebeuren. We horen niet vaak iets terug. Maar ik heb wel wat reacties liggen van men sen die ons bedanken omdat ze Gods woord dankzij ons hebben teruggevonden." Tien jaar bestiert Jan Vonk nu het secretariaat van de Bijbel vereniging. „Ik ben echt een manusje van alles." Volgend jaar wil hij zijn werk overdragen. „Ik heb er soms een dagtaak aan. Ik wil het op mijn oude dag iets rustiger aandoen. Overigens Jan Vonk, secretaris van de Bijbelvereniging, voorheen de Nederlandse Gideons. „Van vijf minuten bijbel bladeren op de hotelkamer is iemand heus niet bekeerd." Foto: Dick Hogewoning ben ik wel blij dat ik de afgelo pen jaren mijn bijdrage heb kunnen leveren. Van vijf minu ten bijbelbladeren op de hotel kamer is iemand heus niet be keerd. Maar als de interesse is door Coen Polack warmond - De Vereniging Be trokken Warmonders heeft 230 handtekeningen verzameld te gen de bouwplannen op de Kop van de Warmondse Dorpsstraat. De vereniging heeft zaterdag met een zelfgebouwde maquet te van het nieuwe Meerpunt, waarvan de Betrokken Warmon ders vinden dat het veel te groot is, op de markt gestaan. De handtekeningen werden woens dagavond aangeboden aan de gemeenteraad. Op de Kop van de Dorpsstraat moeten twee nieuwe gebouwen verrijzen. Op de plek van het huidige Meerpunt komt een su permarkt met daarboven appar tementen. Op de plek van de vroegere Dekkersgaardflat even verderop komt een apparte mentencomplex met enkele winkeltjes op de begane grond. De Betrokken Warmonders toonden woensdag schrijnend aan hoe gigantisch het nieuwe Meerpuntcomplex wordt, door dat ze op de maquette een mo del van het nieuwe complex ge heel over een miniatuur van het huidige gebouw heen konden plaatsen. Woordvoerder Cor heeft gekregen. Van Duijn liet woensdagavond weten dat Warmunda de deur definitief heeft dichtgegooid. Van Duijn: „De woningstichting heeft ons plan bekeken en zegt dat het niet voldoet aan de volkshuisvestelijke doelstelling van Warmunda en dat het ook niet overeenkomt met de uit gangspunten die Warmunda met de gemeente heeft afge sproken voor dit bouwplan. Ik begrijp daar weinig van. Zij wil len huizen neerzetten en dat willen wij ook. Het is erg jam mer, want wij hebben kosten noch moeite gespaard om tot een alternatief te komen." „Waar kom je nog tegen dat gewekt, blijft hij doorlezen en hopelijk ziet hij daardoor het licht." burgers zelf maquettes in elkaar zetten?", vroeg fractieleider Goudsmit van Progressief War mond zich hardop af. Goudsmit zei 'aangedaan' te zijn door het initiatief. .Alleen maar om te la ten zien hoe ingrijpend deze, plannen zullen zijn voor het ge zicht van het dorp. Dit toont weer eens aan hoezeer de poli tiek leeft in ons dorp." Momenteel staan er op het ge meentehuis drie maquettes, want behalve de maquette van de Betrokken Warmonders en die van het bewonersplatform heeft ook de gemeente een schaalmodel gemaakt, waarop beide complexen aan de kop van de Dorpsstraat te zien zijn. door Saskia Stoelinga leiderdorp - Niet de Baanderij maar het W4-gebied, waar de pannenkoekenboerderij, McDo nald's en het AC restaurant zit ten, moet de plek worden voor een Leiderdorps uitgaanscen trum. De raadsfractie van de WD komt met dit nieuwe voorstel om vaart te zetten achter de plannen van de ondernemers H. Postma en W. Regeer. H. Langenberg, fractievoorzitter van de WD, denkt hiermee de problemen van de tegenstan ders - zij die geen disco willen op de Baanderij - te hebben op gelost. „In de raadsvergadering van 2 juni moet niet opnieuw een welles-nietesspel worden gespeeld. Er moeten nu knopen worden doorgehakt. Veel bur gers van Leiderdorp hebben zich uitgesproken voor een uit gaanscentrum. Zo'n centrum, waar ook in de regio behoefte aan is, moet er komen. Daarom deze nieuwe plaats." De plek naast de snelweg is vol gens Langenberg een ideale om geving voor een uitgi trum. „We hebben vee gewogen. Zoals bekend i bedoeling in het W4-geb kantoorruimte te ontw De huidige economisch n tie en het overschot a< e staande kantoorruimte dreigende factoren vo succesvolle ontwikkelii deze locatie zal een u centrum geen overlast b aan omwonenden. De dellijke nabijheid van d ,c de provinciale wegen voor een goede verkeers< ling." Ondernemer Postma wa tig af. „Nou ja, rustig... T:- zijn we nu bezig met de j,c en ik ben nog steeds eei1 bal." Toch ziet hij heil' voorstel van de WD. A|s: dat ze meedenken en i tonen betekent voor ons Ook de ondernemer zit „Ik heb net een gespi t' 1 met het overlegorgaan woners in het Zijlkwartr® was vruchtbaar en posiL wachten nu af hoe de g teraad volgende week re j den haag/wassenaar - Met een kind van een jaar in een wagen tje naast zich probeerde een pas getrouwd Wassenaars stel woensdag het Haagse gerechts hof ervan te overtuigen, dat het niet in staat was een hoge boete te betalen. De 34-jarige man en zijn drie jaar jongere vrouw te kenden beroep aan tegen een werkstraf en een boete voor he ling en het kweken van hennep. De man en vrouw moesten van de politierechter 180 en 150 uur werken. In hoger beroep boden zij aan om langer te werken, als zij maar niet de boete van 1250 euro hoeven te betalen. Want dan zou er van het bescheiden inkomen van de Wassenaarder geen cent overblijven. e De aanklaagster bij F rechtshof was het echtj wille en eiste een wertap 240 uur en een voorwaa boete van 2500 euro. I waarschuwing vorderde nog een voorwaardelijk! van drie maanden. Het Wassenaarse stel lie cember drie jaar geledi de lamp, toen de politii ter kwam dat het een van een ton in bezit ha het Van der Valkhotel wï len. In het huis van vond de politie 243 planten. Het gerechtshof doet oj uitspraak. Ozb met vier procent omhoog door Jeroen Bordewijk voorschoten - Er gaat een streep door het nieuwe Voor- schotense gemeentehuis. Dat is een van de maatregelen waar mee een raadsmeerderheid van WD, CDA en PvdA de financiële problemen van de gemeente wil oplossen. Voorschoten zit met een oplopend tekort van 3,4 miljoen in 2006 tot 6,3 miljoen in 2010. Andere voorstellen zijn een ozb-verhoging van vier pro cent en een vermindering van het aantal ambtenaren met vijf tien. Het was woensdagavond CDA- raadslid en toekomstig wethou der Horlings die namens de drie coalitiepartijen WD, CDA en PvdA de plannen presenteerde. .Alleen krachtige maatregelen kunnen de tekorten ombuigen", zei hij. „Het is onvermijdelijk dat die maatregelen zuur zijn." 'Zuur' is onder meer een lager kwaliteitsniveau van het groen- beheer in Voorschoten. Buiten- sportverenigingen gaan meer huur betalen voor hun accom modaties en zelf meer onder houd doen. Vervelend is ook dat de komst van een nieuw multi functioneel cultureel centrum uiterst onzeker is geworden. Op het gemeentehuis worden de computers voortaan pas na vier jaar vervangen, in plaats van na drie jaar, en worden minder ex terne adviseurs ingehuurd. Het opknappen van verouderde woonwijken zal langzamer gaan dan nu gepland. De jaarlijkse verhoging van de ozb met vier procent rechtvaar- De Kop van de Dorpsstraat zoals die er volgens de gemeente uit moet gaan zien. Deze maquette is door woningstichting Warmunda gemaakt. Publiciteitsfoto digde Horlings woens< het argument dat Voo zijn inwoners een bu. hoog voorzieninga biedt, tegen een 'niet m_ gemiddeld belasting 1 „Een matige bijstelling ozb-tarief is daarom Horlings noemde ondé het woongenot, de ruQ inrichting en voorzieniM sportgebied en sociaal-i gebied als rechtvaardigt de verhoging. Al deze plannen staan ii ta Vernieuwing in een den Balans', opgesteld drie Voorschotense co#el tijen. Samen met D66 El die partijen woensdag college van Burgemefl" Wethouders een 'bes dracht' mee te geven: 11. ge gaat het effect van nigingsmaatregelen 01 ken, zowel financieel a a schappelijk. Alleen Grd^ stemde daartegen. „Wijf, er vanuit dat er vanavoi richtinggevende adviez den worden uitgebrac u KJeijweg namens die paiy, ze nota houdt te weit j ning met onze ideeën.'e Links wilde onder meer x dere verhoging van de 0^ veel precies, kon Kleijwfej, gens niet zeggen. pt Toch is het de bedoeling college ook de inbreng [e en Groenlinks zoveel q; meeneemt in de uite)( plannen. In de vergade[y 3 juli neemt de raad ee S( tief besluit over de bezujjj operatie. jü' Hüsken: „We zijn bang dat door de omvang van het gebouw het plein voor het Meerpunt en daarmee de markt verdwijnt Andere tegenstanders van de bouwplannen, Cees van Duijn en zijn Bewonersplatform Kop van de Dorpsstraat, presenteer den ook een maquette, maar dan van het nieuwe Dekkers- gaardcomplex, pal naast het huis van Van Duijn. Het bewo nersplatform werkt sinds vorige maand aan alternatieve plannen voor de ontwikkeling van Dek- kersgaard. De gemeenteraad heeft Van Duijn gezegd dat hij met Woningstichting Warmun da om de tafel moet, omdat Warmunda de bouwopdracht ABN AMR0 Kamsteeg (advertentie) Arenthals Grant Thornton S accountants cn adviseurs Leidsch tSk Dagblad CSi Automatisering ©deCUi Leiden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12