)e tong als laboratorium van de haringprofessor entocor denkt nu al aan nieuwe uitbreiding LEIDEN REGIO Spinselmotten houden huis in de Merenwijk R3 FEEST1FEEST! HORTUS LIVE vrijdag 30 mei 2003 'Sommige handelaren hebben dollartekens in de ogen' ob Onderwater j van voorpagina De haring is goed, maar l veel beter. Het oordeel e Vooys laat aan duidelijk- te wensen over. Het Igens hem dan ook veel eest om de Hollandse later te presenteren. Hij waarom. „De haring kan ;en zich volvreten met Daardoor wordt hij vet- krijgt de haring die heer- lalensmaak." Als jonge- schrijven de jaren zestig, n de vleetvisserij en toen de Hollandse Nieuwe veel in land. „Met Pinksteren is l ng het lekkerst", spreekt uit ervaring. [60) is een kenner. De ter- roen, zilt, mals, kril, aan komen geregeld uit zijn Hij werkte bij het Kat visverwerkingsbedrijf Ou- d en is inmiddels met vut, vordt nog veelvuldig ge- als haringpromotor. Ko- woensdag serveert hij op dvaartboot de Triton de ~*ise Nieuwe aan allerlei aardigheidsbekleders, este vishandelaren in de ijn dan ook verbaasd als 1 Vooys bij hun kraam fen. De Katwijker beloof d-elf met een positieve in- T. aan de haringtest van ant te beginnen. „Maar I slecht is, dan moeten we >k niet omheen draaien." |£ht is het in sommige ge- „Gelukkig zit het bij de handelaren wel goed.'' verdient een liefdevolle •ling. Hij moet vers van worden geserveerd. Vis- De Kreeft doet wat dat niets fout, maar als de eenmaal op het karton betrekt het gezicht van De haring is slecht ;emaakt. Vooys treft er ten en andere onge leden in aan. De eige- it een tijdje bij de Kat- de leer. Immers, Vooys Jaarlijks op de visserij- Winnaar Piet van der Plas uit Katwijk laat een van zijn voortreffelijke haringen naar binnen glijden. Foto: Dick hogewoning school fileercursussen. Hij komt deze dag een aantal oud-leerlin gen tegen. De smaak van de ha ring van De Kreeft is 'groen'. Vooys: „Persoonlijk hou ik meer van een gerijpte haring. Maar dat is voor iedereen verschil lend." De misser van de dag wordt ge proefd bij vishandel Schaap in de Leidse Herenstraat. De win kel was nu niet bepaald een blinkend geheel. Veel erger is dat de haring al een tijdje eerder was gesneden. Het visje was niet schoon en bovendien was de smaak bitter. Vooys: „Soms is het onmogelijk om vers van het mes te serveren. Er mag best vooruit gesneden worden, maar de haring mag niet langer dan een half uur liggen." Hij vindt het jammer dat Schaap een vijf scoort. „Als je 1,60 euro voor een haring vraagt, moet-ie goed zijn. Sommige handelaren hebben dollartekens in hun ogen. Ik weet precies hoe het werkt. Dan kopen ze een relatief goedkope partij op, maar dan lopen ze kans dat de haring niet top is." Met alle gevolgen van dien. De haring van Albert Heijn scoort bij Vooys eveneens laag: een vijf. „Er zit geen smaak aan. Dat komt omdat ze machinaal zijn schoongemaakt. Daar wordt veel water bij gebruikt en dat zorgt ervoor dat die lekkere, zilte nasmaak verdwijnt." Vooys is daarom geen voorstander van machinaal schoongemaakte ha ring. „Maar ja, het is wel makke lijk en de mensen kijken ook naar de prijs." Hoewel Albert Heijn met de haring zeker niet de goedkoopste is. Daarvoor moet de liefhebbers naar Super de Boer, die deze week vier ha ringen verkoopt voor 3,99 euro. Voor de beste haringen, naast Piet van der Plas, moeten de fijnproevers naar de Visarend in Voorschoten, Schuitemaker in Katwijk en Cees Hartevelt in Lei den. De Visarend kon heel lang met Piet van der Plas wedijveren om de eerste plaats. Vooys: „De haring ontloopt elkaar niet veel. Naam: Piet van der Plas, Tram straat, Katwijk Smaak: Voortreffelijk Uiterlijk: Heel mooi Winkel: Goed verzorgd Prijs: 1,90 Oordeel: Fantastisch, zo moet alle haring smaken Cijfer 9 Naam: Visarend, Schoolstraat, Voor schoten Smaak: Zuiver Uiterlijk: Goed Winkel- Perfect Prijs: 1,75 Oordeel: Lekkere nasmaak, goed aangenjpt Cijfer 8,5 3. Naam: Cees Hartevelt, Diamandaan, Leiden Smaak: Romig Uiterlijk: Goea Winkel Perfect Prijs: 1,75 Oordeel: Malse, groene haring Cijfer: 8,5 4. Naam: Schuitemaker, Rederijstraat, Katwijk Smaak: Lekker Uiterlijk: Goed Winkel: Een plaatje Prijs: 1,50 Oordeel: Mild en zilt Cijfer: 8,5 Dan gaan andere zaken mee spelen, zoals presentatie. De Visarend deed het goed, maar hij had geen velletje plastic op de haring liggen. En dat is nu eenmaal verplicht. Zoiets geeft dan de doorslag." Hij is lovend over de nostalgi sche viskar van de Noordwijker Van Duijn in de Hoofdstraat. De eigenaar heeft hij nog leren snij den. De meester is tevreden over het resultaat. Controleren op het bacteriolo gisch gehalte vindt de haring professor overdreven. „De tong is mijn laboratorium", zegt hij, als hij zonder blikken of blozen de zoveelste haring van de dag naar binnen schuift. Naam: Van Rhce, Molen de Valk, Leiden Smaak: Heerlijk Uiterlijk: Goed Winkel Mooie kraam Prijs: 1,80 Oordeel: Vis met handen gepakt, geen plastic op haring Cijfer: 8 6. Naam: Vlsgilde Ouwehand, Winkel hof, Leiderdorp Smaak: Goed Uiterlijk: Goed Winkel Prima Prijs: 1,80 Oordeel: Bijtharing, niet erg mals, niet 'van het mes' Cijfer 7 Naam: Dirk van Duijn, kraam Hoofdstraat Noordwijk Smaak Fris Uiterlijk Goed Winkel: Nostalgisch Prijs: 1,70 Oordeel: Mooie speklaag, zilte smaak Cijfer: 7 10. Naam: Gebr. Hoek, Andreasplein, Katwijk Smaak Goed Uiterlijk Goed Winkel: Redelijk Prijs: 1,50 Oordeel: Bijtharing. aangerijpt Cijfer 7 Naam: Leen, Ridderhof, Alphen aan den Rijn Smaak Bitter Uiterlijk Matig Winkel Niet schoon Prijs: 1,70 Oordeel: Graat te lang Cijfer 6 12. Naam: Muljs, Botermarkt, Leiden Smaak Goed Uiterlijk Matig Winkel: Redelijk Naam: Klaas Hartevelt, Botermarkt, Leiden Smaak Goed Uiterlijk Goed Winkel: Fris, netjes Prijs: 1,50 Oordeel: Vers van het mes, maar kan toch beter Cijfer 7 8. Naam: Fish Company, Hoofdstraat, Noordwijk Smaak Zuiver Uiterlijk Goed Winkel Mooie winkel Prijs: 1,60 Oordeel: Goed aangerijpte haring Cijfer: 7 Prijs: 1,75 Oordeel: Haring lag te lang en met handen gepakt. Foei. Cijfer: 6 13. Naarn: De Kreeft, Bevrijdingsplein, leiden Smaak Groen Uiterlijk Slecht Winkel Goed Prijs: 1,70 Oordeel: Haring met graten en inge wanden Cijfer 6 14. Naam: Albert Heijn, Winkelhof, Lei derdorp Smaak: Vlak Uiterlijk Goed Winkel Supermarkt Prijs: 1,50 Oordeel: Weinig smaak eten met veel uien Cijfer: 5 15. Naam: Schaap, Herenstraat, Leiden Smaak Bitter Uiterlijk: Slecht Winkel Niet schoon Prijs: 1,60 Oordeel: Haring lag al een tijdje. Slecht vakmanschap. Cijfer: 5 De Leidsch Dagblad Haringtest is uit gevoerd op woensdag 28 met 2003, de eerste dag dat Hollandse Nieuwe offi cieel onaer die naam verkocht mocht worden. De test is een steekproef van haringverkooppunten in de regio. Het haringtestteam stond onder lei ding van de Katwijkse 'haringprofes sor Arie Vooys. W Dirk Haasnoot. Foto: Henk Bouwman Een haringrecept Een haringrecept van kok Dirk Haasnoot van visres taurant De Brittenburg in Katwijk: „Wij houden de haring graag in het echte model en de echte vorm. Daarbij kunt u bijvoorbeeld eens kiezen voor het serveren met een zoet-zuur van sjalotten." Ingrediënten: - sjalotten - azijn - suiker - peper en zout - thijm - aardappelzetmeel Breng de sjalotten gesneden in ringen in de azijn aan de kook. Als ze koken, voeg dan de suiker naar smaak toe en doe hetzelfde met de andere ingrediënten, behalve het zetmeel. Maak van het zetmeel een papje en bind het zoet-zuur licht af. Proef daarna nogmaals en voeg zo nodig zout en peper toe. Koel dit in de koelkast enige uren af en serveer dit op een bord bij de haring. Serveer hierbij de jenever van uw keuze. Vooral een je never van Van Wees uit Am sterdam, bijvoorbeeld Taai nagel, is zeer geschikt. 'Geeft moed aan het scheepsvolk en verkwikt de kapitein, dat kan alleen maar Taainagel zijn'. |m Koevoet De eerste paal is kort geleden id ingegaan maar Centocor iu al aan een nieuwe uitbrei- het Leidse bio science park. irleg met de gemeente Leiden iu niet op", zei vice-president :oo van het bedrijf in biofar- :che producten woensdag- de raadscommissie econo- l verkeer. „We blijven nieuwe tit nodig hebben. De vraag is llen groter dan wij kunnen pro- en Centocor zien het helemaal in elkaar zitten. Dat was al gebleken uit de correspondentie en dat werd in de raadzaal nog eens bevestigd. Zelfs raadslid De Coo van LWG/De Groe nen, een fervent tegenstander van het bio science park, bleef de vriendelijk heid zelve. Het meest vijandig was SP'er Van Dam die de Centocor-af- vaardiging in verlegenheid wilde bren gen met de vraag waarom het bedrijf zo nodig producten moet fabriceren die het menselijk lichaam wordt ge acht te maken. In tweede instantie gaf de socialist toe dat hij 'een volstrekte leek' is. Centocor is groot, volgens Tetteroo, in het maken van zogenaamde mo- noklonale antistoffen, stoffen die thuishoren in het menselijk afweer systeem 'tegen vijanden van buitenaf. Cenocor maakt 'heel natuurlijke pro ducten' en verwerkt geen chemische stoffen, aldus de vice-president. Dat Centocor wel een potje kan bre ken in Leiden komt onder meer om dat het van origine Amerikaanse be drijf in deze economisch moeilijke tij den de enige niet haperende banen- motor is. De uitbreiding in het voor malige Syngenta-gebouw aan de Ein- steinweg is bedoeld om de productie met vijftig procent op te schroeven. Dat levert 250 nieuwe arbeidsplaatsen op. Vice-president Tetteroo relativeerde de productievermeerdering van vijftig procent. Centocor maakt 300 kilo per jaar en dat worden er dus 450 vanaf 2006, als de uitbreiding is voltooid. „Die hoeveelheid kun je kwijt in de hoek van een kamer." Maar er worden miljoenen patiënten mee geholpen, voegde hij eraan toe. De medicijnen die Centocor maakt, worden ingezet tegen ziekten als reuma, kanker, hart en vaatziekten en de ziekte van Crone. De kostprijs van een potje medicijnen is zo'n 40 tot 50 euro. Ziekenhuizen betalen ongeveer 300 euro. De ge neesmiddelen kosten wel 800 miljoen euro. Een groot deel van de investe ring gaat op aan ontwikkelingskosten. Het duurt soms wel zeven tot acht jaar alvorens een medicijn tot stand komt. Dikwijls mislukt een project. Bij Cen tocor, nu zo'n vijftien jaar actief in Leiden, valt het met de fiasco's reuze mee. Van de zeven producten die het bedrijf voortbracht zijn er drie bruik baar gebleken. Tetteroo wil vanaf 2005 elk jaar een nieuw medicijn aanbie den. Centocor is te spreken over Leiden. Behalve de aanwezigheid van het bio science park en de universiteit, bevalt ook de samenwerking met de ambte naren goed. Uit een dankbrief van het adres van WD-wethouder Geertsema: „Uw ambtenaren zijn ons zeer ten dienste geweest in een snelle en zorg vuldige afhandeling van onze aan vraag voor een bouwvergunning." Mede daardoor was moedermaat schappij Johnson Johnson ervan te overtuigen dat de investering in Lei den moest worden gedaan, aldus de vice-president. Was de uitbreiding in Leiden spaak gelopen dan was wel licht besloten om de gehele productie over te hevelen naar Puerto Rico. (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNS (advertentie) Zaterdag 31 mei De Wintertuin PRESENTEERT: 18.30 u. RaZz (sfeervolle altern. Rock) 20.00 u. Frezno Falls (powerpop) 21.30 u. La Blusa (cajun blues) Zaal open om 18.00 uur Toegang: gratis Ingang aan de Hortus Botanicus Rapenburg 73 LEIDEN WÏJ'K LADDER stevenshof - De Wijkraad Ste venshof verzorgt dinsdag een wijkforum over jong zijn in de Stevenshof. De Stevenshof is een wijk met veel jongeren en kinderen. Waren de onlusten op oudejaarsavond een inci dent of een teken aan de wand? Is spelen nog mogelijk? Tijdens het forum komt een aantal the ma's aan de orde zoals het jon geren- en meiden werk. LWO jongerenwerkers Lianne en Jimmy vertellen over hun werk wijze, visie, resultaten en hun zorgen. Joyce van Beek deed voor haar afstudeerproject on derzoek naar de vraag hoe mensen in de Stevenshof de onveiligheid beleven en of jon geren daarin ook een rol spe len. Joke Kolthoff en René Prins van woningstichting Portaal vertellen over het project Thuis op Straat. Het forum is in Socië teit De Dobbegaarde, Dobbe- dreef 250, aanvang 20.00 uur.. fietsen - De Fietsersbond ver zorgt zondag een fietstocht van ongeveer 40 kilometer naar duingebied Meijendel. Om 10.00 uur wordt er vertrokken vanaf de achterzijde van station Leiden Centraal. Via de Mor- spoort, Maaldrift en langs de landhuizen van Rijksdorp wordt naar Meijendel gefietst. De Fietsersbond is een belan genvereniging voor fietsers in de Leidse regio. EBce eerste zon dag van de maand is er een fietstocht in de omgeving uitge zet. Aan niet-leden wordt een bijdragen van 1,00 euro ge vraagd. Aanmelding vooraf is niet nodig. Voor meer informa tie: Eline Molijn (071-5894333). vrijwilligers - Chauffeurs en bijrijders van de Sterbus zoeken nieuwe collega's. Met de Ster bus vervoeren vrijwilligers ou deren en mensen met een han dicap. Wie het team één of meerdere dagdelen per week wil komen versterken, wordt verzocht contact op te nemen met Betsie Korbee of Henny van Tilburg, teamleiders van de Stedelijke Diensten van Stich ting Dienstverlening Leiden (071- 5122443). connecties in landbouwkrin- gen, dus misschien kunnen we wel een biologisch bestrijdings middel vinden. Ik vind het ook niet fijn om met chemicaliën aan de slag te gaan. Het is dwei len met de kraan open. We heb ben alle instanties al gebeld, de politie, de brandweer. Maar ze kunnen niets doen zo lang de motjes niets opeten. Maar kijk eens naar die boom, die lijkt wel uit het post-atoomtijdperk. En dein die auto. Ik ben blij dat die niet van mij is." De spinselmot is net de mens, zegt Rinny Kooi van de Leidse universiteit Ze is evolutiebiolo ge en las vorige week al een be richt in het Leidsch Dagblad over de oprukkende rups. Die alarmberichten in de media zijn net als de rups een jaarlijks te rugkerend verschijnsel, schrijft ze aan de krant. Maar de paniek is overdreven. „Net als mensen eten de motten niet alles, ze proeven niet van alles, ze lusten niet alles maar lopen er wel overheen." Kooi weet alles van de vogel- kersstippelmot, zoals het ge ruchtmakende monstertje heet. In 1995 zag ze al hoe de groen strook aan de Stadhouderslaan flink werd aangetast. „De bo men zaten tjokvol en werden volledig ontbladerd. Mensen zijn bang dat de bomen zich niet kunnen herstellen van zo'n ernstige aantasting. Maar dat valt mee. Stippelmotten tasten V Spinselmotten voelen zich kennelijk niet alleen thuis in bomen. Foto: Hielco Kuipers hun voedselplanten aan vóór de langste dag. Deze lopen daarna weer uit en herstellen zich pri ma. Eind augustus was er niets meer van de kaalvraat te zien." Horrorfilmtaferelen zoals aan het Lintgras in de Merenwijk zijn dus normaal. „In sommige gevallen pakken ze alles in wat ze op hun weg tegenkomen: bo men, struiken, vergeten fietsen, tuinbanken. De omgeving ver andert dan in een maanland schap. Soms laten ze zich met hun spinseldraad zakken. Dan bungelen ze onder bomen en A Silvan Schoonhoven struiken. Fietsers en voetgangers krijgen dan bungelende rupsen in hun gezicht. Allesbehalve lek ker." Seleen beeld uit een boze Een auto, vastgekleefd ide t wegdek. Hij kan niet ian oor- of achteruit. De n zijn glad, overdekt met m spinsel. Aan de achter- Spiegel hangt een krui- kluwen. Uit radiator, st en vanonder de motor- mt een onafgebroken, inhoorbaar gefluister van rdduizenden wriemelen- H^tjes. keijnselmot is weer in het it d iele dat land, maar is dat erg? Ja, zegt mevrouw Miglino uit de Meren wijk. Vorig jaar was nog maar één boom aangetast, nu zijn het er drie. Dat kan niet goed zijn voor een boom. En de gemeen te? Die doet niets, want zij mag geen bestrijdingsmiddelen ge bruiken. Miglino is als de dood dat de gestipte wurmpjes straks de weg vinden naar de kruip ruimte onder haar huis. „We rijn al met spuitbussen in de weer gegaan. Mijn man heeft Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ene-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breesbraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11