REGIO Na zestig jaar terug in het weilani Religie is niet meer negatief Sjert VRIJDAG 30 MEI 20C NAVRAAG 'Ook toe aan een beetje diepgang?' Met die slogan hoopt de rooms- katholieke kerk belangstellenden te trekken voor haar diensten en voor de viering 'Katholiek met hart en ziel' op 7 juni in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Opmerkelijk is dat deze wervingsactie op de radio wordt uitgezonden en de betreffen de spot reclames voor financiële producten parodieert. Navraag bij HENK SCHOUTEN van de Leidse Studenten Ekklesia. Denkt u dat zo n wereldse wervingsactie aanslaat? „Voor mij hoeft het niet, zulk soort spotjes. Maar ik ben ook geen katholiek. Ik ben gereformeerd. Niettemin is de Ekklesia oecume nisch, dus ik hoor wel te weten wat katholieken, of in ieder geval de katholieken van de Studenten Ekklesia hier van vinden. weet bijna wel zeker dat zo'n spotje van mijn katholieke collega - we zijn in totaal met zijn vijven - ook niet hoeft. En of het aanslaat moet de ervaring leren. Zo vaak doen ze het immers niet op deze manier." Hoe werft u dan belangstellenden? „Wij hebben altijd advertenties in de universiteitskrant Mare staan. En verder draaien wij mee in het studentencircuit. We orga niseren lezingen en discussiebijeenkomsten op verenigingen, dat soort werk. En we hebben lunchgesprekken met verenigingsbestu ren. Dat doen we niet om hen de kerk in te trekken maar om de vinger aan de pols te houden. Dat zij weten dat wij belang stelling in hun hebben en wij weten wat er leeft in het studentenleven." En werpt dat zijn vruchten af? „De belangstelling voor het geloof is wis selend. Maar de tijd dat religie alleen maar negatief was, is voorbij. Die omslag diende zich aan in de loop van de jaren negentig. De jongeren van nu staan veel opener ten opzichte van het geloof. Deze generatie is niet opgegroeid met al die verplichtingen van de kerk waar men zich in de jaren zeventig tegen af begon te zetten. Ze gaan veel vrijer met gods dienst om en hebben er ook vaak interes se in. Dat sluit goed aan bij de Studenten Ekklesia. Wij gaan uit van een zoekend geloof in plaats van een precieze be schrijving in voorschriften en regels. Daar voelen mensen zich in deze tijd prettig bij. Onze diensten, zondag in de Hooglandse kerk om 11.45 uur, worden dan ook goed bezocht. Er komen elke week tussen de 250 en 300 mensen. Vooruit, dan maakt het Leidsch Dag blad ook wat reclame voor het geloof. „In dat geval wil ik het late tijdstip van de diensten nog even onder de aandacht te brengen. De Studenten Ekklesia is er ook voor de uitslapers." tekst: Ma rijn Kramp foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 30 Mei LEIDEN - Tijdens de Leidse Sportweek, die de Sportraad van 5 tot en met 13 Juni a.s. organiseert, gaat de sportwereld de mensen in de eigen wijken opzoeken. Dit gebeurt dit jaar voor het eerst en is moge lijk geworden door de flinke subsidie, welke de gemeenteraad aan de Sportraad toekende. Vele evenementen van het uitgebreide program ma zijn gratis toegankelijk of hebben zulk een lage entreeprijs, dat die binnen ieders bereik, dus ook van de jeugd, ligt. Die straatdemonstraties, gymnastiek, schermen, tafeltennis, zeven handbal, judo en volleybal zullen plaats vinden op de volgende pun ten: Stadhuisplein, Kooipark, Vondellaan-Van Baerlestraat en Van der Waalsplein. Elke avond staan er een of twee takken van sport op het programma. De Sportweek wordt op Vrijdag 5 Juni geopend met een défilé van de Leidse sportverenigingen, hetwelk zijn hoogtepunt zal vinden in het marcheren langs het Stadhuis, van welks bordes Burgemeester en Wethouders de Leidse sportjeugd in ogenschouw zullen nemen. Op zaterdag 6 Juni worden op het Leidse Hout-terrein handbal- en korfbalwedstrijden georganiseerd, terwijl in de avond uren een wielerwedstrijd op het programma prijkt. ANNO 1978, dinsdag 30 mei LEIDEN - Op het Rijnlands Lyceum speelde men in op het zomerse weer van de laatste dagen. Leerlingen, die hun handenarbeidles al tijd doorbrengen in een van zon verstoken lokaal, kozen het balkon voor het vlechten van pitriet. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie BM. Essenberg. C P. Arnold W MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiatehdc.nl Hoofdredactie Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '$o 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.) 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. O HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De Fema Dora zoals hij op de ochtend van 28 mei 1943 door veel Warmonders gezien en gefotografeerd is. Foto: archief D. Breedijk Deel bemanning gecrashte Lancaster-bommenwerper 'Fema Dora' bezoekt opnieuw Warmond Tachtig jaar zijn ze nu, boordschutter Howard John Taylor en piloot Ted Robbins. Als twintigjarige soldaten maakten ze met hun Britse Lancaster bommenwerper een noodlanding in de Lakerpolder bij Warmond. Deze week precies zestig jaar geleden zet ten ze, zonder een schram op te lo pen, het zwaargehavende vliegtuig 'Fema Dora' in het Warmondse wei land aan de grond. Dit weekeinde be zoeken de twee vliegers het dorp en ook de plek van de crash. In de vroege ochtend van 28 mei 1943 is de Fema Dora op de terugweg van een missie in Duitsland. Vlakbij Essen, de stad die die nacht door 518 geallieerde vliegtuigen met bommen werd bestookt, wordt de Lancaster door Duits FLAK-afweergeschut on der vuur genomen en raakt flink be schadigd. In ieder geval beschadigd genoeg om de terugweg naar de En gelse basis in Syerston, Nottingham niet te kunnen halen. Aanvankelijk is piloot Ted Robbins van plan om zijn kist in de Noordzee te laten crashen. Daar wordt je im mers sneller opgepikt door Britse troepen en daar ben je verlost van Duits afweergeschut. Bijkomend voordeel van crashen in zee is, dat overlevende vliegers een bonus op hun'pensioen krijgen. Robbins komt een heel eind in de richting, maar boven Sassenheim is het vliegtuig niet meer in de lucht te houden. De Fema Dora scheert over het dorp, rakelings langs de kerkto ren. Robbins weet het vliegtuig met de laatste krachten een scherpe bocht naar links te laten maken en stevent in het pikdonker af op de Ka- gerplassen. Met een duizelingwek kende vaart knalt hij op het waterop pervlak, stuitert twee, drie keer en komt tot stilstand. Zijn zeskoppige crew en hijzelf zijn ongedeerd. Snel maken de mannen dat ze de Fema Dora verlaten, voordat de kist naar de bodem van de plas zinkt. Als ze de deur openen om een rubberboot naar buiten te gooien, merken ze dat ze helemaal niet meer op het water liggen, maar op het land. Uit een marechaussee-rapport van 28 mei 1943: „Bij de lichtpaal op het ei land 'de Laek' in de gemeente War mond, lag in een hooiland geheel on beheerd een vier motorig Engelsch vliegtuig, gekenteekend 'Z.K.H. Fema Dora'. Zoomin in - als in de naaste omgeving van het vliegtuig werd ie mand van de bemanning aangetrof fen." Opperwachtmeester-groepscom mandant H. Sinkeler die dit rapport Boordschutter Howard John Taylor. Foto: archief D. Breedijk Piloot Ted Robbins. Foto: archief D. Breedijk tikte, laat de bemanning meteen op sporen. De bemanning weet snel na dat ze ontdekken op een eiland te zijn gestrand het vaste land te berei ken. Ze verstoppen zich, maar wor den snel gepakt en naar Duitsland gedeporteerd. Tot het einde van de oorlog slijten ze hun tijd in een ge vangenkamp. 's Ochtends vaart Warmond uit om de Fema Dora te bekijken. Met roei boten en zeilbootjes trekken dorps bewoners richting het eiland waar het vliegtuig, inmiddels onder Duits toezicht, ligt te wachten op ontman teling. Er worden foto's gemaakt. Warmonder Jaap van Rij heeft samen met Jan Haasnoot en Dick Breedijk, specialist in tijdens de oorlog ge crashte vliegtuigen, het comité 'Lan caster Fema Dora' opgericht om be manningsleden van het vliegtuig dit jaar naar Warmond te krijgen. Van Rij heeft zich de afgelopen jaren verdiept in de Fema Dora en in alle verhalen die de ronde doen over de noodlan ding. Zo blijkt piloot Ted Robbins een legende te zijn in luchtvaartkrin gen, omdat hij door zijn meesterlijke vliegkunsten tot twee keer toe een crash met een Lancaster heelhuids kon navertellen. Ook stuitte hij op krantenpublicaties uit de jaren '70 waaruit blijkt dat de voortvluchtige bemanning is verraden. En zo kwam hij ook achter de beteke nis van de naam van het vliegtuig. Van Rij: „Toen ik voor het eerst van hoorde, dacht ik dat de naam iets Ita- LEIDS DIALECT liaans was, maar ik kwam er al gauw achter dat het een mooie samentrek king van de woorden 'fuck 'em all, dead or alive' is." Eén bemanningslid is inmiddels overleden, maar de anderen leven nog. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat de hele bemanning naar Warmond zou terugkeren, maar om redenen van gezondheid brengen al leen Robbins en Taylor een bezoek. Twee andere bemanningsleden wa ren al in 1990 in Warmond. Het comité heeft ervoor gezorgd dat de terugkeer van de twee vliegers naar de plaats van hun noodlanding een evenement wordt waar het hele dorp aan meehelpt. Van Rij: „Om al les betaalbaar te houden, hebben we overal en nergens bij elkaar gesprok keld wat we nodig hebben oir voor de twee Engelsen een oni telijk bezoek te maken. Een ho^ biedt ons voor een zacht prijs) mers, we hebben een busje, er bootjes geregeld: alles is er klat voor." Het tweetal wordt zaterdag op meentehuis ontvangen door t gemeester, waarna er per boo tocht naar de Lakerpolder ger wordt naar de plek van de era gens Van Rij kun je de sporen vliegtuig nog in de grond zien toen we een tijdje geleden gin een zoeken toen was er geen bout te vinden, zo 'gründüch' hadd;[w Duitsers dat vliegtuig ontman D0, Coen Polack Een studievriend van mij had een heel opmerkelijke gave: hij kon zich helemaal afsluiten van de wereld. Als hij een boek zat te lezen, kon je bij wijze van spreken een krultang in zijn baard stoppen (hij had een prachtige, lange Karl-Mar- xbaard); hij zou het niet mer ken. Als hij zat te studeren, mocht je wat hem betreft z'n hele kamer leeghalen; meneer bleef onverstoorbaar verder studeren. En dat was allemaal des te opmerkelijker omdat hij in het dagelijkse leven, niet verdiept in de boeken, geen la waai kon verdragen, onmid dellijk opmerkte dat er iets in zijn omgeving van plaats ver anderde en je zeker niet aan hem moest komen, want dan ontplofte hij. Maar als hij ge concentreerd was, dan rea geerde hij nergens op. In het wat informele Neder lands zeggen we dan 'hij gaf geen sjoege'. En sjoege is een van die talrijke Bargoense woorden die onze taal rijk is. Zoals veel van die Bargoense woorden is ook sjoege uit het Jiddisch afkomstig en wel van sjoewe, de verbastering van het Hebreeuwse tesjoewe 'ant woord'. In het Leids kennen we een andere uitdrukking voor 'niet reageren, geen sjoege geven'-, namelijk geen drraad geve. Waarschijnlijk zal de verkla ring voor deze zegswijze ge zocht moeten worden in de breisector. Als aan de breister geen draad wordt gegeven, dan kan ze niet verder. Net zo min als je verder kunt, als ie mand op jouw vragen of da den niet reageert. Kiet. Een volstrekt ander type mens dan die onverstoorbare vriend van mij, zijn de zoge naamde 'ontploffertjes'. Je hoeft maar iets te zeggen dat hen niet helemaal aanstaat en ze barsten uit elkaar van woe de. Ze gaan van kiet, heet dat op zijn Leids. Met de verkla ring van dat woord kiet heb ik wat meer moeite. Van Dale kent kiet alleen als een variant van kuit, maar daar schiet ik niet veel mee op. Ook het gro te Woordenboek der Neder- landsche Taal helpt me niet veel verder. Dat geeft wel zo'n verbinding als kiet spelen 'niet winnen of verliezen', maar ook dat leidt me niet naar een op lossing. Dus moet ik het er gens anders zoeken. Ik heb vroeger veel gebiljart. Degene die de eerste stoot mag maken bij het biljarten, die gaat van acquit. Dan zitten we wat vorm betreft al heel dicht bij van kiet gaan. En moeten we de betekenis 'ont ploffen van woede' misschien verklaren uit die biljartbeteke nis 'beginnen met het spel'? Als je je razend maakt, dan be gin je toch met dat hele spel van woede, schelden enzo voort? Ach, ja, ik heb een levendige fantasie. Ik geef het toe. Sim. Zoals ik ook moet toege ven dat ik geen kant op kan met de volgende twee woor den. Als ik in mijn vroeger woonplaats Bergen op Zoom een lekke band had, dan zei ik niet 'ik heb een lekke band", maar 'ik heb een lekke tuup'. En dat tuup ging natuurlijk te rug op het Franse woord tube 'band'. In Leiden heb je geen lekke tuup, ook geen lekke band, maar een lekke sim. En waar ik ook zoek, in woorden boeken en in mijn fantasierijke geest, ik zou niet weten wat de oorsprong is van dit kleine woordje sim. Heeft iemand enig idee? Sjert. Als we vroeger, op de middelbare school, ochtend pauze hadden, dan liepen wij een aantal rondjes om de school. En altijd vond hetzelf de ritueel plaats. Een groepje van 5,6 jongens liep naast el kaar. Druk converserend of al thans zich voordoende als druk converserend. Vóór dat groepje liep steevast een groepje van 5,6 meisjes. Ook druk converserend of al thans... Ogenschijnlijk hadden de groepjes geen oog voor el kaar, maar ondertussen... Elke beweging van de ene groep werd nauwlettend gadegesla- nzi n sj spie khi ste: 'mt nh< rdd gen door de andere. Hétjes het spel van aantrekkei stoten en nonchalant d alsof die meisjes je hel( niet bekoorden. En dat ze maar al te zeer! Als in Leiden een groef gens achter een meisje pen, dan had dat meisj le sjerrt achterr zich. Ik het een prachtig woorc I sjert, maar het kost me hoofdbrekens om de h te achterhalen. Iets Fra Bargoens? Met veel dank aan mev Gijzenij (Oegstgeest), E (Den Haag), Willem Ka en Frank Overgauw. Rt en tips voor deze rubrie u sturen naar de redact deze krant, Postbus 54, AB Leiden, onder verm van de rubrieksnaam dialect'. E-mailen naarf teur kan ook: heester- mans@inl.nl. Hans Heestermans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10